Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δραστηριότητες για 3 ετών παιδιά


Recommended Posts

Καλησπέρα,

όπως οι περισσότεροι ξέρετε η Αγγελιάννα έγινε χθές και επισήμως 3 ετών...

Ψάχνω να βρώ κάποια ή κάποιες δραστηριότητες, αθλητικές, δημιουργικές κλπ για την Αγγελιάννα.

Είναι βέβαια πολύ δύσκολο γιατί όπου έχω απυθυνθεί προς το παρών μου λένε από του χρόνου...

Το μόνο που έχω αφήσει τελευταίο είναι το κολυμβητήριο, που είναι λιγάκι μακρυά.

Μένουμε Ανατολική Αττική (Αρτέμιδα) αλλά είμαι διατεθημένη να κάνω... χιλιόμετρα άν βρώ κάτι πραγματικά ενδιαφέρον !

Σας παρακαλώ να μου προτείνετε οτιδήποτε γνωρίζετε σχετικό.

 

Από βλακεία μας έκανε ένα δικομαστικό για χορό και ένα για τέννις και το παιδί έχει ενθουσιαστεί... Θέλει πάρα πολύ να κάνει κάτι... Το βλέπω ότι το έχει ανάγκη !

 

Επίσης θα ήθελα την γνώμη σου Μαρία (Στυλιανάκη) για κάτι που έχω βρέι, αλλά επειδή είναι αρκετά ακριβό, δεν θέλω να ξοδέψουμε τόσα χρήματα από το υστέρημά μας άν δεν αξίζει... είναι το εξής :

ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙ

 

Καρολίνα Καλκαντάρα & Γιούλη Παπαμιχαήλ

 

Αναζητάτε πρωτότυπες ιδέες δημιουργικής απασχόλησης του παιδιού σας στο σπίτι;

 

Προβληματίζεστε για τον πρώτο αποχωρισμό του παιδιού από την οικογένεια και την ομαλή ένταξη του στο πρωτοσχολικό περιβάλλον;

 

Ενδιαφέρεστε για την κοινωνικοποίηση του παιδιού σας σε ομάδες συνομηλίκων παιδιών;

 

΄Έχετε απορίες ψυχοπαιδαγωγικού περιεχομένου και θέλετε να δώσετε απαντήσεις;

 

Τότε το πρότυπο πρόγραμμα συνεκπαίδευσης γονέων και παιδιών “Μαζί με τα Παιδιά” σας δίνει την δυνατότητα να εκπληρώσετε όλους τους παραπάνω στόχους.

 

Το πρόγραμμα “Μαζί με τα Παιδιά” απευθύνεται σε παιδιά ηλικίας 2,5 – 4,5 ετών και ολοκληρώνεται σε 12 δίωρες εβδομαδιαίες συναντήσεις. Κάθε συνάντηση περιλαμβάνει μία ποικιλία από δραστηριότητες που είναι αναπτυξιακά κατάλληλες για την ηλικία των παιδιών. Ασκήσεις παρατηρητικότητας, μνήμης και κρίσης, εικαστικές προτάσεις, δημιουργικές κατασκευές, κουκλοθέατρο και επιτραπέζια παιχνίδια, και πολλές άλλες δραστηριότητες υπόσχόνται να προσφέρουν σε εσάς και το παιδί σας ένα ευχάριστο και δημιουργικό παιδαγωγικό απόγευμα και να ενισχύσουν την αμφίπλευρη επικοινωνία μεταξύ σας .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ακούγεται κάπως σαν αντιγραφή της ομάδας οικογενειακής δημιουργικής απασχόλησης που κάνουμε εδώ και 7 χρονια,

και αυτό είναι καλό γιατί τέτοιες ομάδες είναι απαραίτητο να γίνονται παντού, και για όλους τους γονείς.

 

μακάρι να υπάρχουν παντού.

 

δεν ξέρω βέβαια την κατάρτιση των υπευθύνων και κατά πόσο έχουν μια καλή φιλοσοφία -

αυτό μάλλον μόνο αν πας μπορείς να το δείς/ αισθανθείς.

 

δεν μπορείς να πας και να δοκιμάσεις την πρώτη φορά? εάν δεν σου αρέσει δεν συνεχίζεις. αν συνεχίσεις πληρώνεις το μισο πακέτο αρχικά, και μετά το υπόλοιπο. εμείς ετσι κάνουμε στον παιδικό.

 

είναι κρίμα εαν ολοκληρώνεται τότε και δεν συνεχίζει όλη τη χρονιά, - ένας στόχος είναι να δεθούν τα παιδιά μεταξύ τους.

και σε 12 συναντήσεις δένονται αλλά χωρίζονται στην πιο καλή στιγμή, κάτι που είναι κρίμα, γιατί ακόμα δεν έχουν εδραιωθεί οι σχέσεις τους.

είναι μια αρχή δηλαδή. η οποία καλό είναι να μήν μείνει μόνο σε αυτό.

 

(στο έλα να παίξουμε είναι κύκλοι 10 συναντήσεων, διωρες, αλλά συνεχίζει η ομάδα όλη τη χρονιά με τα ίδια παιδιά)

πόσο ήταν η συμμετοχή?

είναι τα ίδια παιδιά κάθε φορά?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Όσον αφορά μια δραστηριότητα ξεκινήσαμε μουσικοκινιτικη στην σχολη χορού του κου Μεταξόπουλου στο Μαρκόπουλο (KWABA).

 

Ξέρει κανείς άλλα πράγματα για την ηλικία μας ? 3 ετων...

Θέατρακια, εκδηλώσεις κλπ και γενικα ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ διαφορετικο μπορουμε να κανουμε !

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά μια δραστηριότητα ξεκινήσαμε μουσικοκινιτικη στην σχολη χορού του κου Μεταξόπουλου στο Μαρκόπουλο (KWABA).!

 

Στείλε μου σε παρακαλώ με πμ τα στοιχεία , διεύθυνση τηλεφωνο, όνομα υπεύθυνου και τιμές , με ενδιαφέρουν!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...μπραβο βρε κοριτσια...πολυ ωραια ειναι αυτα που εχετε βρει για τα παιδια. Αντε να μεγαλωσουν και εμενα λιγο να κανουν τετοιες δραστηριοτητες... :D

Μαριλενα αυτα που εχεις βρει ειναι στο Ζηριδη?

Link to comment
Share on other sites

Οχι.... ο Ζηριδης εχει πολυ ωραια πραγματα, αλλα πανακριβος !!!

ειναι το kwaba στην περιφερειακη Μαρκοπουλου, 15 λεπτακια απο Σπάτα...

δείτε το http://www.kwaba.gr

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι λίγο πολλά. βγαίνουν 30 ευρώ ανά συνάντηση... τα οποία λογικά πληρώνεις ακόμα και αν αρρωστήσει λίγο και δε μπορείτε να πάτε- μόνο έτσι λειτουργούν αυτές οι συναντήσεις για να είναι τα ίδια παιδιά κάθε φορά. (στόχος είναι όπως είπα και να αισθανθούν μέρος μιας σταθερής ομάδας και να εκτιμήσουν να είναι σε μια "τάξη" με τα παιδιά που γνωρίζουν)

βέβαια γράφει ότι είναι δύο άτομα που κάνουν την ομάδα, αλλά πάλι...

πόσα παιδιά είναι σε κάθε ομάδα εκεί? Ρώτα. Επίσης ρώτα αν μπορείς να κάνεις ενα δοκιμαστικό δηλάδή εάν δεν σου αρέσει να μην πληρώσεις κάτι ή έστω ένα συμβολικό ποσό.

 

Εμείς εκεί που κάνουμε τις συναντήσεις στο "Ελα να παίξουμε" είναι 22 ευρώ την συνάντηση, και τα έξοδα βγαίνουν καλά απο ότι ξέρω, και είναι μέχρι 9 παιδιά/οικογένειες. Είμαι εγώ που κάνω την ομάδα, και μια βοηθός.

 

 

είδα ότι και αυτός ο χώρος έχει δημιουργική έκφραση για γονείς με παιδιά που νομίζω είναι ανεξάρτητες. (άλλοι οι στόχοι αλλά πάλι και αυτό κάτι είναι)

δεν ξέρω όμως τίποτε περαιτέρω - εντυπώσεις λεπτομέρειες. (θα μας στείλουν περισσότερες λεπτομέρειες για αυτό)

 

"Χρυσομηλιά" Κλεομένους 34 Κολωνάκι ΑΘΗΝΑ

Τηλέφωνα: 210.7212749 & 6977.391768

E-mail : [email protected]

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχω δει ΤΡΟΜΕΡΗ αλλαγη στην Αγγελιαννα ΜΟΝΟ με 2 φορές που πήγαμε στο μάθημα μουσικοκινιτικης...

Έχω τρελαθει !!!

Γιαυτο θέλω να κάνουμε κι αλλα πραγματακια... Όχι να μπουκώσει, αλλά επειδή μου μοιάζει λίγο αυτο το παιδί, θέλει συνεχώς να κάνει κάτι ενδιαφέρον... διαφορετικό... ομαδικό... είναι πολυ κοινωνική και δραστήρια...

 

Άσχετο αλλά στο kwaba προς το παρόν έχει μόνο την σχολή χορού από 3 ετών, από 4 έχει και τέννις και ποδόσφαιρο και έχει κι εναν ωραίο παιδότοπο (που απαγορευεται μεσα το κάπνισμα).

Τους είπα όμως (μιας και ρωτήσανε την γνώμη μου), να οργανώσουν αν θέλουν δραστηριότητες απο μικρότερες ηλικίες, π.χ. καλλιτεχνικό εργαστήρι κλπ. Το σκέφτονται...

 

Μαρία εσείς δυστυχως δεν έχετε θέση για εμας... :cry:

 

Για τον Ζηριδη ελεγα να το ψαξω περισσοτερο αλλα μου την δίνει να θέλουν τοοοοοοσα λεφτα... (περίπου 360 ευρώ για μόνο 12 ώρες !)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Προσωπικα θα συστηνα το κολυμβητηριο,εφοσον φυσικα αρεσει και στο παιδακι...ειναι εφοδιο ζωης να μαθει σιγα-σιγα να κολυμπαει ετσι ωστε να μην κινδυνευει σε μια φαινομενικα αθωα βολτα στη παραλια.

Βεβαια δεν αποκλειεται να υπαρχουν φαινομενα οπως ωτιτιδες κτλ,οποτε βλεποντας και κανοντας,δεν πας να προπληρωσεις ενα χρονο με το καλημερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΙΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΗ 2 ΕΤΏΝ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ?Απο Σεπτέμβριο εννοειται που θα επιστρέψουμε και απο Διακοπές!

Παει σταθμο η μικρο΄θυλα και τελειώνει στης 16:00 περίπου καιτι για το απογευματακη κλπ....

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΗ 2 ΕΤΏΝ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ?Απο Σεπτέμβριο εννοειται που θα επιστρέψουμε και απο Διακοπές!

Παει σταθμο η μικρο΄θυλα και τελειώνει στης 16:00 περίπου καιτι για το απογευματακη κλπ....

 

Το Ωδειο Φιλιππος Νακας, έχει τμήματα μουσικοκινητικής για μωρά και παιδακια (ΤEDDY). Εμεις πήγαμε περισυ και θα συνεχίσουμε και φετος (1 ωρα την εβδομάδα). Μπες στο site του Ωδειου για περισσότερες πληροφορίες και βασικά για να δεις αν σε βολεύουν οι περιοχές.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να γράψω εδώ ή αν θα έπρεπε να ανοίξω καινούργιο θέμα ...

 

Λοιπόν έχω 2 παιδάκια, 3,5 και 4,5. Όταν ήταν μικρές (λες και μεγάλωσαν!), η μικρή ήταν 7 μηνών αρχίσαν baby swimming. Μπαίναμε στο νερό και οι 2 γονείς και τα περνάγαμε φανταστικά. Από τη στιγμή που έπρεπε να πάνε στη μεγάλη πισίνα, σταμάτησε να τους αρέσει, δεν θέλανε να πάνε και το σταματήσαμε. Πάντως και οι 2 είναι καταπληκτικές, ιδιαίτερα η μικρότερη που κάνει βουτιές συνέχεια και το διασκεδάζει. Στο τέλος του φετινού καλοκαιριού κολυμπάγανε στη θάλασα και οι 2 με 2 τουβλάκια (αυτά του κολυμβητηρίου - δεν βάλαμε μπρατσάκια) και με το κεφάλι μέσα (κάτι σαν μακροβούτι) και ήπιο - προφανώς όχι όλα αυτά ταυτόχρονα.

 

Είμαι μια πολύ περίφανη μαμά και πιστεύω ότι το baby swimming τους έκανε πολύ καλό για όλη τους τη ζωή.

 

Φέτος δεν θέλω να τις πιέσω για την πισίνα μια και αρχίσανε να "κλωτσάνε" οπότε ψάχνω και εγώ απογευματινές δραστηριότητες. Σκέφτομαι

1) αγγλικά με παιχνίδι, στο σπίτι ή όχι

2) μουσικοκινητική αγωγή

3) takewondo

 

Αν θέλετε πείτε μου την άποψη σας και αν ξέρετε πως θα τα υλοποιήσω (μένω Χαλάνδρι).

 

Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι θα ήθελα να τις χωρήσω. Είναι αγαπημένες και θέλουν να είναι πάντα μαζί, πράγμα που με προβληματίζει.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά μια δραστηριότητα ξεκινήσαμε μουσικοκινιτικη στην σχολη χορού του κου Μεταξόπουλου στο Μαρκόπουλο (KWABA).

 

Ξέρει κανείς άλλα πράγματα για την ηλικία μας ? 3 ετων...

Θέατρακια, εκδηλώσεις κλπ και γενικα ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ διαφορετικο μπορουμε να κανουμε !

 

Ναι! Να συνεχίσετε εκεί. Η Μαρία Σκαγιά είναι δασκάλα; Μια ξανθιά κοπέλα;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΗ 2 ΕΤΏΝ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ?Απο Σεπτέμβριο εννοειται που θα επιστρέψουμε και απο Διακοπές!

Παει σταθμο η μικρο΄θυλα και τελειώνει στης 16:00 περίπου καιτι για το απογευματακη κλπ....

 

σε ποια περιοχή μένετε;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να γράψω εδώ ή αν θα έπρεπε να ανοίξω καινούργιο θέμα ...

 

Λοιπόν έχω 2 παιδάκια, 3,5 και 4,5. Όταν ήταν μικρές (λες και μεγάλωσαν!), η μικρή ήταν 7 μηνών αρχίσαν baby swimming. Μπαίναμε στο νερό και οι 2 γονείς και τα περνάγαμε φανταστικά. Από τη στιγμή που έπρεπε να πάνε στη μεγάλη πισίνα, σταμάτησε να τους αρέσει, δεν θέλανε να πάνε και το σταματήσαμε. Πάντως και οι 2 είναι καταπληκτικές, ιδιαίτερα η μικρότερη που κάνει βουτιές συνέχεια και το διασκεδάζει. Στο τέλος του φετινού καλοκαιριού κολυμπάγανε στη θάλασα και οι 2 με 2 τουβλάκια (αυτά του κολυμβητηρίου - δεν βάλαμε μπρατσάκια) και με το κεφάλι μέσα (κάτι σαν μακροβούτι) και ήπιο - προφανώς όχι όλα αυτά ταυτόχρονα.

 

Είμαι μια πολύ περίφανη μαμά και πιστεύω ότι το baby swimming τους έκανε πολύ καλό για όλη τους τη ζωή.

 

Φέτος δεν θέλω να τις πιέσω για την πισίνα μια και αρχίσανε να "κλωτσάνε" οπότε ψάχνω και εγώ απογευματινές δραστηριότητες. Σκέφτομαι

1) αγγλικά με παιχνίδι, στο σπίτι ή όχι

2) μουσικοκινητική αγωγή

3) takewondo

 

Αν θέλετε πείτε μου την άποψη σας και αν ξέρετε πως θα τα υλοποιήσω (μένω Χαλάνδρι).

 

Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι θα ήθελα να τις χωρήσω. Είναι αγαπημένες και θέλουν να είναι πάντα μαζί, πράγμα που με προβληματίζει.

 

προτείνω τη σχολή μπαλετου της Λίνας Αλμυράντη, ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ 80 210-6845789 http://www.xrysesselides.gr/ss_pelatesview.php?ss_pelates_id=599

της Φωτεινής Παυλοπούλου, κιθαιρώνος 19β 210-6842611

της Marylin Κανόνη, αμυκλών 28 και κεφαλληνίας 210-6719188 (λίγο αυστηρή αλλα σωστή)

της Ελένης Κλεόπα, ύδρας 10 210-6815153, 210-6848282 (δεν την ξέρω προσωπικά)

 

επικοινώνησε με τις σχολές και ζήτησε να τις βάλουν σε ξεχωριστό τμήμα, εφ' όσον είανι ευφικτό.

σε παρακαλώ, ενημερωσέ με για τις κινήσεις σου

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι από τις φορές που εύχομαι νά μέναμε στην πρωτεύουσα.

Έχω ενα γιο 3,5 ετών και μία κόρη 2. Θα ήθελα να βρω μια δημιουργική δραστηριότητα (όχι απαραιτήτως κοινή) μια φορά την εβδομάδα να τους δώσει ερεθίσματα. Γνωστούς και φίλους που έχω ρωτήσει μου εχουν πει για κολυμβητήριο, παραδοσιακούς χορούς κ.ά. όλα όμως απο 4 χρονών και πάνω. Γνωρίζει κάποιος τι επιλογές έχω για τις ηλικίες των παιδιών μου στο Ηράκλειο Κρήτης?

Link to comment
Share on other sites

Το δύσκολο είναι τώρα που υπάρχει αυτός ο υιός της γρίπης και δεν ξέρω σε τι δραστηριότητα να βάλω τον γιό μου 3,5 ετών για κάποια απογεύματα του χειμώνα... Το κολυμβητήριο δεν του άρεσε... Σκέφτομαι για γηπεδάκι 5Χ5...Αλλά σε ποια ηλικία αρχίζουν??? Άσε που δεν θέλω να του φωνάζουν του μικρού και να είναι αυστηροί μαζί του....

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι από τις φορές που εύχομαι νά μέναμε στην πρωτεύουσα.

Έχω ενα γιο 3,5 ετών και μία κόρη 2. Θα ήθελα να βρω μια δημιουργική δραστηριότητα (όχι απαραιτήτως κοινή) μια φορά την εβδομάδα να τους δώσει ερεθίσματα. Γνωστούς και φίλους που έχω ρωτήσει μου εχουν πει για κολυμβητήριο, παραδοσιακούς χορούς κ.ά. όλα όμως απο 4 χρονών και πάνω. Γνωρίζει κάποιος τι επιλογές έχω για τις ηλικίες των παιδιών μου στο Ηράκλειο Κρήτης?

 

 

Το ότι δεν μένεις στην Αθήνα δεν είναι απαραίτητα κακό. Μια φίλη μου στην Κόρινθο έχει βρει μαθήματα τεννις για παιδιά με ένα δάσκαλο που είναι πολύ καλός και τους κάνει πολλά παιχνίδια.

Το κολυμβητήριο που λες δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είναι πάνω από 4. Εφόσον το παιδί έχει βγάλει την πάνα μπορεί να μπει σε πισίνα ενηλίκων.

Link to comment
Share on other sites

προτείνω τη σχολή μπαλετου της Λίνας Αλμυράντη, ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ 80 210-6845789 http://www.xrysesselides.gr/ss_pelatesview.php?ss_pelates_id=599

της Φωτεινής Παυλοπούλου, κιθαιρώνος 19β 210-6842611

της Marylin Κανόνη, αμυκλών 28 και κεφαλληνίας 210-6719188 (λίγο αυστηρή αλλα σωστή)

της Ελένης Κλεόπα, ύδρας 10 210-6815153, 210-6848282 (δεν την ξέρω προσωπικά)

 

επικοινώνησε με τις σχολές και ζήτησε να τις βάλουν σε ξεχωριστό τμήμα, εφ' όσον είανι ευφικτό.

σε παρακαλώ, ενημερωσέ με για τις κινήσεις σου

 

Ευχαριστώ!

Χθες μίλησα με το Ωδείο Φίλιππος Νάκας και έκλεισα για δοκιμαστικά, στο TEDDY για τη μικρή και στο Junior Music Course για τη μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Χθες μίλησα με το Ωδείο Φίλιππος Νάκας και έκλεισα για δοκιμαστικά, στο TEDDY για τη μικρή και στο Junior Music Course για τη μεγάλη.

Το Teddy είναι τέλειο! Ο γιος μου θα κάνει φέτος Teddy 2 και όλο το καλοκαίρι το περιμένει με αγωνία. Μακάρι να σας αρέσει, θα κάνει πολύ καλό στο παιδί.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

υπάρχουν θεατρικές παραστασεις για παιδιά απο 2-2,5 χρονών. εαν διαβάσετε στο αθηνόραμα, θα ενημερωθείτε

 

επίσης κουκλοθέατρο, δημιουργικό χορό (σε σχολή μπαλέτου), καποιοι δήμοι εχουν μαθήματα ζωγραφικής, επίσκεψη στο παιδικό μουσείο στην πλάκα, παιδότοποι (κλασικά)

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...