Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν ήξερα πως ήμουν έγγυος!


SD

Recommended Posts

Παρακολουθώ τον τελευταίο καιρό σε δορυφορικό κανάλι,

μια αμερικανικη εκπομπή που δείχνει ιστορίες γυναικών (αληθινές ιστορίες) που ήταν έγγυες και έφτασαν στο νοσοκομείο με πόνους,

χωρις να γνωρίζουν οτι είναι πονοι γέννας και οτι γεννάνε.

Ή άλλες που γέννησαν στην τουαλέτα του σπιτιού τους!

Η απορία μου είναι πως γίνεται αυτό; Πως μια γυναίκα δεν μπορεί να καταλάβει οτι είναι έγγυος;

Εντάξει πες δεν έχει συμπτώματα, το μωρό ομως δεν το καταλαβαινει που κινείται στο μικρό αυτό χώρο της κοιλιάς.

Μια οικογενιακή γνωστή μας παλιά θυμάμαι οτι το είχε καταλάβει οταν ήταν 7 μηνών, το κατάλαβε όμως!

Εσείς έχετε καποιο γνωστο περιστατικό να αφηγηθείτε; Έτσι για να δούμε, μόνο στο America άραγε συμβαίνουν αυτά;

 

Με εκτίμηση

Σοφία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πριν απο 2 χρονια το ειδα να συμβαινει στη θεσσαλονικη σε κοπελα 30 χρονων, η οποια πολλα χρονια προσπαθουσε για παιδι. Ηταν αρκετα ευτραφης. Τα πρωτα απαραιτητα ρουχα τα πηρε ο αντρας της με τη φιλη της οταν η ιδια ηταν στο νοσοκομειο. Οταν την επιασαν οι πονοι νομιζε οτι ειχε κολικο νεφρου. Το κουφο ειναι οτι στη αρχη της εγκυμοσυνης ειχε παει σε γυναικολογο για ο θεμα τη υπογονημοτητας, και υτος της εδωσε καποια χαπια χωρις να της κανει υπερηχο. Νομιζα οτι αυτα συμβαινουν μονο σε ταινιες μεχρι που το ειδα με τα ματια μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι αυτές τις θεωρώ χαμηλοτάτου επιπέδου που απλώς αφήνουν τον εαυτό τους στο έλεος του Θεού (και μαζί και το έμβρυο). Έστω να έχεις περίοδο μέχρι τέλους (πράγμα σπάνιο, απ'ότι έχω ακούσει σταματάει γύρω στον 4ο με 5ο μήνα σε τέτοιες περιπτώσεις), το έμβρυο κουνιέται κι εσύ νομίζεις ότι είναι τι; τα έντερα σου; Κοροιδευόμαστε; Η κοιλιά που γίνεται τούμπανο; Να παχύνανε; Το σώμα της εγγύου είναι χαρακτηριστικό ρε παιδιά...

 

Περιστατικό ανάλογο δεν έχω. Γνωρίζω κοπέλα όμως που της είχε σταματήσει η περίοδος μέχρι 4 μηνών κι έπαιρνε φάρμακα για άλλο λόγο απαγορευτικά για εγκύους. Όταν το έμαθε έπρεπε να διακόψει την κύηση σε προχωρημένο στάδιο με πολύ άσχημες επιπτώσεις για την ψυχολογία της και για την ίδια μελλοντικά.

Link to comment
Share on other sites

γνωριζω κ εγω μια τετοια περιπτωση,κοντεψε να γεννησει στη τουαλετα του σπιτιου της ισα ισα την προλαβαν στο νοσοκομειο...καθολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης της προσπαθουσε ν αδυνατισει και πηγαινε σε ινστιτουτο κ εκανε μηχανηματα στην κοιλια και λειζερ,....οπως θα καταλαβαινετε δεν στεκει καλα ουτε αυτη ουτε ο αντρας της.το παιδακι υγιες μεν αλλα λογω προβληματικου περιβαλλοντος κ αυτο με προβληματικη συμπεριφορα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι αυτές τις θεωρώ χαμηλοτάτου επιπέδου που απλώς αφήνουν τον εαυτό τους στο έλεος του Θεού (και μαζί και το έμβρυο). Έστω να έχεις περίοδο μέχρι τέλους (πράγμα σπάνιο, απ'ότι έχω ακούσει σταματάει γύρω στον 4ο με 5ο μήνα σε τέτοιες περιπτώσεις), το έμβρυο κουνιέται κι εσύ νομίζεις ότι είναι τι; τα έντερα σου; Κοροιδευόμαστε; Η κοιλιά που γίνεται τούμπανο; Να παχύνανε; Το σώμα της εγγύου είναι χαρακτηριστικό ρε παιδιά...

 

Περιστατικό ανάλογο δεν έχω. Γνωρίζω κοπέλα όμως που της είχε σταματήσει η περίοδος μέχρι 4 μηνών κι έπαιρνε φάρμακα για άλλο λόγο απαγορευτικά για εγκύους. Όταν το έμαθε έπρεπε να διακόψει την κύηση σε προχωρημένο στάδιο με πολύ άσχημες επιπτώσεις για την ψυχολογία της και για την ίδια μελλοντικά.

 

Δεν μπορουμε να κρινουμε χωρις να ξερουμε!

Καποια δεδομενα για εμας δεν ειναι για ολους (χωρις να σημαινει οτι εμεις ειμαστε σαινια και οι αλλοι οχι)

Λες σε πρωτη φαση οτι δεν καταλαβαινουν οτι κουνιεται το μωρο..να μην σου φαινεται καθολου περιεργο..αν η κοπελα εχει προσθιο πλακουντα...ολες οι κινησεις του μωρου εξαφανιζονται (στην πρωτη μου εγκ. δεν την ενιωθα καθολου ..ζητημα δλδ να ενιωσα κατι 2-3 φορες και γι αυτες δεν ημουν σιγουρη οτι ηταν το μωρο ..ειχα προσθιο πλακουντα)

Με την περιοδο το εχω ξανακουσει ..οτι ειχαν και μεχρι το τελος (γνωστη μου παντως ειχε μεχρι τον 6ο) Να μην αναφερω οτι υπαρχουν κοπελες με προβλημα περιοδου (που πρεπει να παρουν χαπια για να τους ερθει ..αν το αμελησουν κι ολας..για χ ψ λογους...)|

Και τελος σ αυτα που λες... πες οτι ειναι και παχουλη..οποτε τι να καταλαβει..αν οντως δεν πηρε κιλα... Χωρια που εχω δει εγκυο 6-7 μηνων και ηταν αδυνατη..δεν την καταλαβαινες με τιποτα οτι ηταν εγκυος..(τι να ΄λεμε δλδ τωρα)

 

Τις εκπομπες που λες SD τις εχω δει κι εγω... και θεωρω οτι ολα μπορουν να συμβουν ..αν οι συγκεκριμενες ειναι αληθινες ή οχι... δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε παιδια η κοιλια μιας παχουλης γυναικας δεν ειναι ιδια με μια που ειναι εγκυος. Ο αφαλος δεν αλλαξε? δεν τους εκανε εντυπωση? ολες πια εχουν θεμα στο πλακουντα και δεν το καταλαβαινουν? το στηθος δεν αλλαξε? για να μην το καταλαβει μια γυναικα μαλλον εχει νοητικο προβλημα, δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως. Δεν αναρωτιουνται γιατι πηραν κιλα? αποκλειεται ολες να εχουν παρει 2-3 κιλα και να μην εδωσαν σημασια. Δεν τους κινει το ενδιαφερον γιατι δεν εχουν τοσους μηνες περιοδο? οσο αστατο κυκλο και να εχεις αν δεν σου εχει ερθει για κανα τριμηνο πας στο γιατρο. Ολα αυτα βεβαια τα κανουν γυναικες που δεν εχουν προβλημα νοημοσυνης γι αυτο πιστευω οτι κατι παιζει με αυτες

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, έχω κι εγώ τέτοιο περιστατικό να διηγηθώ, από μια συνάδελφό μου, φαρμακοποιό, 45 ετών με ήδη 2 μεγάλα παιδιά γυμνασίου-λυκείου. πήγε στο νοσοκομείο με πόνους νομίζοντας ότι έχει κολικό νεφρού και γέννησε!!

είχε περίοδο μέχρι τον 4ο-5ο μήνα και μετά όχι. θεώρησε ότι ήταν ανωμαλία του κύκλου επειδή έμπαινε στην εμμηνόπαυση. άλλα συμπτώματα δεν είχε. κιλά δεν πήρε πολλά, περίπου 6-7, αλλά ήταν ήδη ευτραφής (και τώρα έγκυο τη λες, αν τη δεις). όσο για τις κινήσεις του μωρού, της είπαν οι γιατροί ότι λόγω κιλών αλλά κυρίως λόγω μικρής ποσότητας αμνιακού υγρού, το μωρό δεν έκανε πολλές κινήσεις. κι η ίδια μάλλον θεώρησε, αν ένιωσε κάποια κίνηση, ότι ήταν από το έντερο.

έτρεχε ο άντρας της να αγοράσει κούνια και καρότσι, μέσα στο μαιευτήριο. και η ίδια ντρεπόταν να πει τί της συνέβη αφού είχε και εμπειρία από άλλες δυο εγκυμοσύνες και απορούσε πώς δεν το πήρε χαμπάρι. απλά, όταν το έχεις αποκλείσει ως ενδεχόμενο, δε σου περνάει καν από το μυαλό ότι μπορεί να συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι αυτές τις θεωρώ χαμηλοτάτου επιπέδου που απλώς αφήνουν τον εαυτό τους στο έλεος του Θεού (και μαζί και το έμβρυο). Έστω να έχεις περίοδο μέχρι τέλους (πράγμα σπάνιο, απ'ότι έχω ακούσει σταματάει γύρω στον 4ο με 5ο μήνα σε τέτοιες περιπτώσεις), το έμβρυο κουνιέται κι εσύ νομίζεις ότι είναι τι; τα έντερα σου; Κοροιδευόμαστε; Η κοιλιά που γίνεται τούμπανο; Να παχύνανε; Το σώμα της εγγύου είναι χαρακτηριστικό ρε παιδιά...

 

Περιστατικό ανάλογο δεν έχω. Γνωρίζω κοπέλα όμως που της είχε σταματήσει η περίοδος μέχρι 4 μηνών κι έπαιρνε φάρμακα για άλλο λόγο απαγορευτικά για εγκύους. Όταν το έμαθε έπρεπε να διακόψει την κύηση σε προχωρημένο στάδιο με πολύ άσχημες επιπτώσεις για την ψυχολογία της και για την ίδια μελλοντικά.

 

δυστυχως συμφωνω, σχεση με το σωμα τους, το εγω τους το ιδιο κακιστη καθως και ψυχιατρικες διαταραχες-σε αρκετες περιπτωσεις που προυπηρχαν καραμπινατες,

 

αντε να μην το παρεις χαμπαρι το πρωτο τριμηνο, που κι αυτο κατι δειχνει, πες ενταξει,, αλλα να φτασεις στο σημειο να μπεις να γεννησεις και να νομιζεις οτι απλα σε ποναει το νεφρο δεν το δεχομαι, για μενα ειναι περιπτωσεις κατευθειαν για το ντιβανι ψυχαναλυτου,,,,αβυσσος,,,,

 

σορρυ αλλα δεν μπορω να το δω σε καμια περιπτωση ως κατι απλο που απλα ετυχε σε καποιες, για μενα κρυβει απο πισω χοντρες διαταραχες

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου το κατάλαβε στον 5ο μήνα. Μόλις είχε κόψει το χάπι και νόμιζε ότι δεν είχε περίοδο επειδή δεν είχε περάσει ακόμη η επίδραση του χαπιού. Ανυπομονούσε μάλιστα να της έρθει περίοδος για να μπορέσει επιτέλους να μείνει έγκυος. Τελικά το διαπίστωσε όταν πήγε στο γιατρό για εξέταση ρουτίνας.

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου το κατάλαβε στον 5ο μήνα. Μόλις είχε κόψει το χάπι και νόμιζε ότι δεν είχε περίοδο επειδή δεν είχε περάσει ακόμη η επίδραση του χαπιού. Ανυπομονούσε μάλιστα να της έρθει περίοδος για να μπορέσει επιτέλους να μείνει έγκυος. Τελικά το διαπίστωσε όταν πήγε στο γιατρό για εξέταση ρουτίνας.

 

Αυτό είναι το καλύτερο κομμάτι της υπόθεσης, οτι ξαφνικά βρίσκεσαι με ένα μωρο χωρίς να περάσεις το αγχος της εγκυμοσύνης.Αλήθεια μόνο η ανυπομονησία που περασα στην εγκυμοσύνη μου φτάνει!

Βεβαια χωρις προγενετικό ελεγχό και με την άγνοια της εγκυμοσύνης τα προβλήματα μπορεί να είναι πολλά, αλλά ας σκεφτόμαστε μόνο ρομαντικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και η ξαδέρφη μου το κατάλαβε στον 6ο μήνα. Είναι παχύσαρκη, είχε αίμα πάνω-κάτω την ίδια εποχή και θεωρούσε ότι ήταν περίοδος και κάποια στιγμή που της σταμάτησε το αίμα-περίοδος πήγε στο γιατρό να δει το γιατί και ανακάλυψαν ένα έμβρυο 6 μηνών. Αυτά εν έτει 1997.. κινήσεις δεν πολυκαταλάβαινε λόγω πάχους και μέχρι και την ώρα που γέννησε δεν φαινόταν καμία διαφορά στα κιλά ή το σώμα της, απλώς η κοιλιά φαινόταν λίγο πιο σκληρή.

 

Είχε ήδη δυο παιδιά, άρα είχε εμπειρία εγκυμοσύνης. Παρόλα αυτά, δεν είχε καταλάβει ότι είναι έγκυος.. δεν πιστεύω ότι είναι θέμα ούτε νοημοσύνης ούτε ψυχοσύνθεσης, απλά κάποια πράγματα δεν είναι ίδια για όλους.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Σταθερη περιοδο δεν ειχα ποτέ στη ζωη μου ..Εμεινα 1η φορα εγκυος ..(με διακκεκομμενη συνουσια) ..και καθε μηνα ειχα αιμοραγιες για 3,4 μερες (ηταν αποκολλησεις)..οι οποιες νομιζα οτι ηταν περιοδος

Δουλευα 12 ωρες τη μερα και οταν ερχομουν σπιτι επεφτα ξερη ..πού να δωσω σημασια σε πρηξιματακια ..πονακια..αλλωστε μια γυναικα που εχει μια ζωη αστατο κυκλο και δυσμηννορροια τα θεωρει φυσιολογικα

Εφτασα 13 εβδομαδων ωσπου επαθα μεγαλη αποκολληση και πηγα στα επειγοντα στο Ελενα..Εκει δεν μου εκαναν υπερηχο και μου εδωσαν mitrotan kai αντισυλληπτικα αφου η διαγνωση τους ηταν μηννοραγια

16 εβδομαδων το ενστικτο μου επιτελους δουλεψε και επισκεφτηκα ιδιωτη γιατρο ...μεγαλο σοκ..να βλεπω ενα μωρο στον υπερηχο και να μην μπορω να συνειδητοποιησω οτι ειναι μεσα μου

Η κοιλια ηταν πλακα και ημουν πολυ αδυνατη

Ειμαι αποφοιτος πανεπιστημιου με μητερα ιατρο

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

..και η μαμα της μαμας μου ηταν πόντια

:lol::lol::lol::lol::lol:

Γελασα τοσο δυνατα που τρομαξε ο μικρος!

Η εγκυμοσυνη σου εξελιχθηκε καλα με τα φαρμακα που σου εδωσαν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σταθερη περιοδο δεν ειχα ποτέ στη ζωη μου ..Εμεινα 1η φορα εγκυος ..(με διακκεκομμενη συνουσια) ..και καθε μηνα ειχα αιμοραγιες για 3,4 μερες (ηταν αποκολλησεις)..οι οποιες νομιζα οτι ηταν περιοδος

Δουλευα 12 ωρες τη μερα και οταν ερχομουν σπιτι επεφτα ξερη ..πού να δωσω σημασια σε πρηξιματακια ..πονακια..αλλωστε μια γυναικα που εχει μια ζωη αστατο κυκλο και δυσμηννορροια τα θεωρει φυσιολογικα

Εφτασα 13 εβδομαδων ωσπου επαθα μεγαλη αποκολληση και πηγα στα επειγοντα στο Ελενα..Εκει δεν μου εκαναν υπερηχο και μου εδωσαν mitrotan kai αντισυλληπτικα αφου η διαγνωση τους ηταν μηννοραγια

16 εβδομαδων το ενστικτο μου επιτελους δουλεψε και επισκεφτηκα ιδιωτη γιατρο ...μεγαλο σοκ..να βλεπω ενα μωρο στον υπερηχο και να μην μπορω να συνειδητοποιησω οτι ειναι μεσα μου

Η κοιλια ηταν πλακα και ημουν πολυ αδυνατη

Ειμαι αποφοιτος πανεπιστημιου με μητερα ιατρο

 

 

 

Να χαιρεσαι το παιδάκι σου!

Δεν θεωρώ και εγώ οτι είναι θέμα νοημοσύνης! Απλά όταν είναι κάτι που δεν περιμένεις με τίποτα (λογω αντισύλληψης, υπογονημότητας, προβλημάτων στον κύκλο) δεν δίνεις σημασία σε διάφορα περίεργα σημάδια!

 

Όμως μην μου πείς δεν είναι καλύτερα να έχεις μικρότερη περίοδο αναμονής, απ΄ότι να το γνωρίζεις από τη 5η εβδομάδα και να έχεις μπροστά σου άλλες 35. Τέλος καλό όλα καλά! και εις άλλα με υγεία εύχομαι!

 

Οσό για το πόντια, ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΑΩ ΤΟΥΣ ΠΟΝΤΙΟΥΣ , ωραίοι, νέτοι άνθρωποι!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

..και η μαμα της μαμας μου ηταν πόντια

:lol::lol::lol::lol: να 'σαι καλα!!!!!!

 

εγω συμφωνω με τζακ και maiden...οκ, μπορει να μην το καταλαβεις αμεσως....αλλα καθολου???:shock:

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol:

Γελασα τοσο δυνατα που τρομαξε ο μικρος!

Η εγκυμοσυνη σου εξελιχθηκε καλα με τα φαρμακα που σου εδωσαν?

Ειπα να μην σας στεναχωρησω αλλα η μικρουλα πληρωσε με τη ζωη της..

Μεχρι την 23 εβδοαμαδα ολα πηγαιναν καλα..Το μωρο φυσιολογικο στ βαρος και τις μετρησεις

Δυστυχως ομως τα mitrotan προκαλεσαν ηδη συσπασεις στη μητρα και σε συνδυασμο με μια βαρβατη ουρολοιμωξη και καρδιοσχημη μητρα(κανενας δεν μπορει να πει τι ακριβως εφταιξε και σε τι ποσοστο) ο τοκετος αρχισε 2 μερες πριν την 28η εβδομαδα..Εζησε περιπου 2 μηνες στη μενν και πεθανε απο επιπλοκες ενδονοσοκομειακης λοιμωξης

Εννοειται δεν παιζω τυχερα παιχνιδια...

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol: να 'σαι καλα!!!!!!

 

εγω συμφωνω με τζακ και maiden...οκ, μπορει να μην το καταλαβεις αμεσως....αλλα καθολου???:shock:

Καλε σου λεω απο καθαρη τυχη πηγα σε ιδιωτη..αλλιως θα γεννουσα στο δρομο

Με τρομαζαν τα πετρωματα στη μητρα που ειχα απο τα μητροταν

Ημουνα γυναικα καριερας..δεν ειχα χρονο να ασχοληθω με ψιλοπραγματα(στερνη μου γνωση)

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειπα να μην σας στεναχωρησω αλλα η μικρουλα πληρωσε με τη ζωη της..

Μεχρι την 23 εβδοαμαδα ολα πηγαιναν καλα..Το μωρο φυσιολογικο στ βαρος και τις μετρησεις

Δυστυχως ομως τα mitrotan προκαλεσαν ηδη συσπασεις στη μητρα και σε συνδυασμο με μια βαρβατη ουρολοιμωξη και καρδιοσχημη μητρα(κανενας δεν μπορει να πει τι ακριβως εφταιξε και σε τι ποσοστο) ο τοκετος αρχισε 2 μερες πριν την 28η εβδομαδα..Εζησε περιπου 2 μηνες στη μενν και πεθανε απο επιπλοκες ενδονοσοκομειακης λοιμωξης

Εννοειται δεν παιζω τυχερα παιχνιδια...

 

Λυπάμαι πολύ! Τελικά δεν είναι όλα ρομαντικά!

 

Όμως απ΄οτι βλέπω έχεις ενα παιδάκι! Να το χαιρεσαι! γερό και ευτυχισμένο!!!!

Link to comment
Share on other sites

..και η μαμα της μαμας μου ηταν πόντια

 

διαβάζοντας το πήγα να γελάσω... όμως επειδή ήδη ήξερα την εξέλιξη που είχες βούρκωσα....

 

φυσικά και θα διαφωνίσω κάθετα με αυτό

Εγώ πάλι αυτές τις θεωρώ χαμηλοτάτου επιπέδου που απλώς αφήνουν τον εαυτό τους στο έλεος του Θεού (και μαζί και το έμβρυο).....

υπάρχει κι άλλο μέλος του φόρουμ που το κατάλαβε σε προχωρημένη εγκυμοσύνη, λογικά λεπτομέρειες θα γράψει μόνη της... κι αυτή με παραπάνω κιλά και πολύ μα πολύ καλλιεργημένη και μορφωμένη κοπέλλα....

 

και πρόσφατα γνώρισα τη μαμά μιας συμμαθήτριας της κόρης μου, εργαζόταν στον ιατρικό κλάδο (μεγάλο βαθμό και γνώσεις), η οποία ανακάλυψε την κύηση από υπέρηχο ρουτίνας σχεδόν στις 30 εβδομάδες, νόμιζε ότι είχε μπει στην εμμηνόπαυση.... διαφορά πρώτου και τελευταίου παιδιού 30+ χρόνια...

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

απλά κάποια πράγματα δεν είναι ίδια για όλους.

 

μήν κατακρίνετε, αυτά που κοροϊδεύουμε τα λουζόμαστε... και ποτέ δεν ξέρεις τί νιώθει ο άλλος....

 

και γω πάντως την μία και μοναδική περίπτωση που ξέρω, που πήγε στο κέντρο υγείας του πολύ κουστομπόλικου δήμου μας ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΥΠΟΨΙΑΣΤΗ, ήταν πολύ χοντρή...

 

δεν είχε καταλάβει τπτ, χώρισε, και μετά έγινε μαμά λίγο πριν τα 40... μάλλον και αυτή περίμενε την εμμηνόπαυση και βρέθηκε με Γρηγοράκη...

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...