Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρυζάλευρο


candy1234

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες!

Από αύριο θα ξεκινήσουμε κρέμα ριζάλευρο βανίλια...ένα μόνο γευματάκι απο τα συνολικά 5 που έχουμε ημερησιως...Μου είπε για πρωτη φορά να του δώσω 3 κουταλακια, την 2η μερα 6 κουταλάκια και ου το καθεξις...το θέμα μου είναι:

1. Δεν μου είπε ποια κρέμα να πάρω. Να πάω στο μαρκετ και να δω απο οποια εταιρεία θέλω, απλά να γράφει ΡΙΖΑΛΕΥΡΟ ΜΕ ΓΕΥΣΗ ΒΑΝΙΛΙΑ. Ποια μάρκα να επιλέξω βρε παιδια;

2. Για αρχή να του φτιάξω ποσότητα σύμφωνα με τα αναγραφόμενα στο κουτί για την ηλικία του. Δηλ. ο μπέμπης που είναι 5μηνών και 16 ημερών...πόση κρέμα να του φτιάξω;

3. Μόλις τελειώσω τα γάλατα που ήδη έχω (Frisolac + Comfort) να του πάρω τα 2ης βρεφ. ηλικίας, απο το σούπερ μάρκετ. Τα έχετε χρησιμοποιήσει; Τα FRISOMEL? Υπάρχει σε αυτή την κατηγορια το Frisomel Comfort?

4. Μετά την κρεμούλα να του δίνω νεράκι αποστειρωμένο. Με τι να το δίνω; Με μπιμπερό ή με το κουταλάκι;Η γιατρός μου είπε με το μπιμπερο...

Μετά από λίγες μέρες και με μόνο ένα γεύμα ριζάλευρου την ημέρα, θα ξεκινήσουμε τα λαχανικα. Στην αρχή μόνο καροτο (για 5 μέρες), κατόπιν προσθέτουμε σταδιακά λίγο λίγο πατατούλα (άλλες 5 μερες) και τέλος εντάσουμε και το κολοκύθι βρασμένο καθώς και σέλινο.

Φρουτακια δεν θα ξεκινήσουμε ακόμη. Πρώτα λαχανικά μου είπε. Δεν ξέρω, αλλά νομίζω πως η πλειοψηφία των παιδιών στο forum, απ' ότι διάβασα γρήγορα, ξεκινάνε μετά το ριζάλευρο τα φρούτα. Εμάς γιατί λαχανικά; Σας έχει δώσει κάποιο αντίστοιχο διατροφικό πρόγραμμα ο παιδίατρος σας;

Σας ζάλισα πάλι ε; Σορύ...φιλάκια πολλά σε όλους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 174
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

candy μου να σου απαντησω

1) οι πιο νοστιμες κρεμες ειναι η νουνου και η γιωτης

2) για αρχη θα του δωσεις λιγο και το αλλο η θα το φας εσυ η θα το πεταξεις μετα θα πρεπει να τρωει 120-150γρ και οσο μεγαλωνει θα αυξανεις την ποσοτητα

3)εμεις πινουμε το FRISOMEL ,Frisomel Comfort υπαρχει μονο στα φαρμακεια ενω το απλο υπαρχει στα σουπερ μαρκετ

4)στην αρχη με μπιμπερο και αργοτερα με εκπαιδευτικο ποτιρακι αν δεν το πινει καθολου τοτε με το κουταλακι

εμεις ξεκινησαμε με φρουτα 3 μερες αχλαδι-3μερες + μηλο-3 μερες +μπανανα και μετα αρχισαμε και τα λαχανικα στην αρχη πατατα καροτο και καθε δυο μερες προσθετα και κατι καινουριο

ελπιζω να σε βοηθησα λιγο καλη αρχη!!!!

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν μπράβο στο γιατρό που δεν σου πρότεινε εταιρεία.Ναι πήγαινε και πάρε όποια μάρκα θέλεις, γράφουν ρυζαλευρο βανιλια.Προσοχη μην παρεις το σκέτο ρυζαλευρο.Και μεις με αυτό ξεκινήσαμε και με τον τρόπο που σου ειπε,αυξαναμε σταδιακα τις κουταλιες.Εγώ να σου πω την αλήθεια εφτιαχνε με το ματι σε ενα μπολάκι και εδινα, δεν ημουν ποτε με το μέτρημα :oops: θα ξεκινήσεις όπως σου είπε μέχρι η ποσότητα να βγει ενα πιάτο.

Καλύτερα με το μπιμπερο και σε λιγο καιρό με τα ειδικα εκπαιδευτικά ποτηράκια.Βρασμένο νερό ? δοκιμασε το λιγο να δεις πόσο ανοστο είναι και στην πραγματικότητα δεν ξεδιψαει.Εγώ ποτέ δεν του έδωσα παντως.

Και εμείς πρώτα φρούτρα ξεκινησαμε αλλά όπως σου εδωσε και εσενα τα λαχανικα ενα ενα έτσι ώστε αν κάποιο προκαλεσει αλλεργια να ξέρουμε ποιο ειναι αυτό.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Candy candy ακριβως τις ίδιες απορίες είχα και εγώ.

:arrow: Ρυζάλευρο: η γιατρός σου αφενός δεν κάνει διαφήμιση αφετέρου θα δεις και εσύ στην πορεία ότι μπορεί να επιλέξεις εσύ κάποια μάρκα και του μικρού να μη του αρέσει και έτσι να ξανααλάξεις μάρκα.

:arrow: Μη περιμένεις σαφείς οδηγίες από τις κρέμες, θα βάζεις εσύ στη ποσότητα νερού που θες (στην αρχή της έβαζα 40μλ νερό και 1μιση κουταλιά κρέμα μέχρι που να συνηθίσει και να το αυξήσω) όση κρέμα σου πάρει μέχρι που να πήξει. Σημείωσε ότι οι κρέμες νερουλιάζουν όσο κρυώνουν.

:arrow: Ρώτα την παιδίατρο για το γάλα, αν θα πρέπει να συνεχίσεις το κόμφορτ ή αν του πάρεις κανονικό. Συνήθως όταν τα παιδάκια αρχίζουν στερεες τροφες σταματάνε τις γουλίτσες, και πράγματι ισχύει αυτό, εμείς θέλαμε τουλάχιστον 10 σαλιάρες καθημερινά λόγω γουλιών, τώρα όμως έχει σταματήσει αυτό.

 

Οσον αφορά φρούτα λαχανικά, οι παιδίατροι έχουν το δικό τους πρόγραμμα. Εμάς μας έβαλε πρώτα τα φρούτα και μετά τα λαχανικά. Αλλά μπορεις να τη ρωτήσεις καλύτερα.

Κοίτα, στην αρχή μην απελπιστείς γιατί μπορεί να μη σου τρώει (σκέψου πόσο μεγάλη αλλαγή είναι από το γάλα στη στερεά τροφή), σιγά σιγά θα συνηθίσει!!!!!

Υπομονή!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα λαχανικά είναι πολύ σπάνιο να προκαλέσουν αλλεργίες, ίσως γι΄αυτό αρχίζει με αυτά, έχεις ακούσει ποτέ κανέναν να έχει αλλεργία στην πατάτα?

Για το νερό να σου πω οτι ο δικός μου δεν το έπινε με τίποτα και μια μέρα λέω θα το κάνω όπως τη θερμοκρασία του γάλατος και έτσι το πίνει κανονικότατα :wink:

Το σέλινο μπορεί και να μην του αρέσει έχει έντονη γεύση, μπορείς να το βάζεις στο βράσιμο και μετά να το βγάζεις ίσα ίσα για την γεύση!!!

Το frisomel είναι από τον 6ο και μετά!!

Καλή αρχή και καλό κουράγιο!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

εγωτης εδωσα γιωτης, απο οτι διαβασα εδω στο παρεντς.. και τα κοριτσια τα περισσοτερα που μου ειπαν, γιωτης εδωσαν... καποια κι ολας μου ειπε οτι δουλευει καποιος συγγενης της στη γιωτης και της ειπε πολυ καλα πραγματα, απο πρωτο χερι

 

η γιατρος μου μου ειπε, οτι ολες οι κρεμουλες οι γνωστες, καλες ειναι...

 

εγω ακομα δεν εχω αντικαταστησει γευμα... λιγο-λιγο

 

εγω κανω το εξης... 50 εμ ελ νερο, 2 με 2μιση κουταλιες σκονη...

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε λίγο εδώ μέσα για βιολογικά / διατροφή / γάλα κτλ..

 

και εμένα με ξεκίνησε με κρέμες νεστλε..

 

αν ήξερα ότι ξέρω τώρα δεν θα του έδινα ποτέ του παιδιού...

 

επίσης πολύ σημαντικό.. αν ξεκινήσεις με τα συμβατικά δεν θα σου τρώει τα βιολογικά (σαφώς δεν είναι τόσο νόστιμα)

 

Οτι και να αποφασίσεις καλή αρχή !!!

 

Δεν είναι εύκολο να φάει κατ΄ευθείαν με κουτάλι....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

νουνού κ Γιώτης, λένε ότι είναι οι καλύτερες.

Η δικιά μου δεν τις τρώει γενικώς, οπότε δεν είμαι η κατάλληλη να σου απαντήσω, αλλά σε περίπτωση που τελικά θα φάει κρέμα, συνήθως την νουνού τρώει, την νουτρίτσια με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

οκ, για κρεμούλες μιλάμε. οι γιώτης είναι αυτές που θεωρούνται πιο καλές, αλλά όλα σχετικά είναι.

σε λίγο καιρό θα τρώτε και γιαουρτάκια που είναι σίγουρα θρεπτικότερα (δεν τις πολυσυμπαθώ τις κρέμες :oops: )

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΜΜΙΑ!! ιδιως οχι nutricia! φαε με κρυο νερο κ η ζαχαρη κρατσαναει!!

προτιμησε αν μπορεις απο βιολογικα που δεν εχουν ζαχαρη/φρουκτοζη κτλ μεσα.

παντως αν θες ρυζαλευρο εμποριου ειχα βρει της νεστλε ενα γαλαζιο κουτι κ δεν ειχε ζαχαρη.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΜΜΙΑ!! ιδιως οχι nutricia! φαε με κρυο νερο κ η ζαχαρη κρατσαναει!!

Αλήθεια? Α γιαυτό τρελαίνεται για NUTRICIA!!!!Κάπου στο φορουμ είχα διαβάσει ότι ειχε τη λιγοτερη ζάχαρη γι'αυτο και ξεκινησα με αυτη! Προχτες πήρα μια της Nestle (έδινε και ένα δωράκι της tupperware πολύ χρησιμο και παρασύρθηκα :oops: ) και δεν μου άρεσε καθολου. Είναι πιο άγλυκη αλλά δε διαλυεται με τίποτα. Μιλάω πάντα για βανίλια! Τώρα του πήρα της Milupa. Δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα.

Αληθεια είναι απαραίτητη η κρ. βανίλια ρε κορίτσια? Δεν θα μπορουσαμε να δωσουμε κάτι άλλο πιο θρεπτικό αντί για αυτό? Παίρνει δημητριακά από εκει περα γι'αυτο τη δινουμε? Ποια είναι η επόμενη κρέμα μας και ποτε μπαίνουμε?

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Να προτιμησεις αυτή που αρέσει στο παιδάκι σου!

Μπορεί να μην τρώει αυτή, που θεωρητικά, είναι καλύτερη γιατί ουσιαστικά αυτές οι κρέμες δε ξέρουμε τι περιέχουν με όλα αυτά που γράφουν στα συστατικά τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαμά του Κωνσταντινούλη (συνονόματη γιατί έχω κι εγώ έναν Κωνσταντινούλη) εμείς έχουμε ξεκινήσει και γιαουρτάκια. Υπάρχουν βέβαια και οι βιολογικές κρέμες.

Εγώ πάλι αναρωτιέμαι, δημητριακά μπορώ να του δίνω? Αν ναι μια κρεμούλα φτιαγμένη από το γάλα που πίνει και κουάκερ που είναι τόσο θρεπτικό δεν θα ήταν καλή ιδέα? Ή μήπως το βρεφικό γάλα δεν κάνει να παραζεσταθεί? Δεν ξέρω... :oops:

Link to comment
Share on other sites

Μελινα να σου ζήσει ο συνονόματος. Έχετε ήδη ξεκινήσει γιαουρτάκι ε? Βέβαια ειστε μεγαλύτεροι απο μας κατα 2 μήνες. Τις βιολογικές τις φοβάμαι γιατί δεν ξέρω από τι ελεγχους περνάνε και αν ειναι απολυτως κατάλληλες για μωρα. (όχι οτι όλα τα άλλα ελέγχονται αλλά τέλος πάντων). Απο βιολογικά παιρνω φρουτα και λαχανικά και σε λιγάκι και κρεας. Προς το παρον ειμαι ευχαριστημενη με τη διατροφή του εκτος από το θεμα της κρεμας που μου φαίνεται άχρηστες θερμίδες. Βέβαια για να το τρώνε όλα τα παιδάκια.....

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Για τα βιολογικά θα συμφωνήσω μαζί σου και γι'αυτό δεν τα έχω πάρει κι εγώ. Όσο για τις κρεμούλες τις άλλες, κάνε λίγη υπομονή και όπου νά'ναι θα ξεκινήσετε κι εσείς τα γιουρτάκια που σίγουρα είναι πιο θρεπτικά (εμείς τα έχουμε ξεκινήσει από τις αρχές φεβρουαρίου).πάντως κι εγώ ψάχνω να βρω τι άλλο θα μπορούσα να του δώσω εναλλακτικά το απόγευμα...

Να σου ζήσει ο μπουμπούκος σου! :D (ίσως είναι μικρότερη η διαφορά τους, εμείς γεννηθήκαμε 27 ιουνίου)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΜΜΙΑ!! ιδιως οχι nutricia! φαε με κρυο νερο κ η ζαχαρη κρατσαναει!!

Αλήθεια? Α γιαυτό τρελαίνεται για NUTRICIA!!!!Κάπου στο φορουμ είχα διαβάσει ότι ειχε τη λιγοτερη ζάχαρη γι'αυτο και ξεκινησα με αυτη! Προχτες πήρα μια της Nestle (έδινε και ένα δωράκι της tupperware πολύ χρησιμο και παρασύρθηκα :oops: ) και δεν μου άρεσε καθολου. Είναι πιο άγλυκη αλλά δε διαλυεται με τίποτα. Μιλάω πάντα για βανίλια! Τώρα του πήρα της Milupa. Δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα.

Αληθεια είναι απαραίτητη η κρ. βανίλια ρε κορίτσια? Δεν θα μπορουσαμε να δωσουμε κάτι άλλο πιο θρεπτικό αντί για αυτό? Παίρνει δημητριακά από εκει περα γι'αυτο τη δινουμε? Ποια είναι η επόμενη κρέμα μας και ποτε μπαίνουμε?

Η αληθεια ειναι οτι κ εγω δυσκολευομουν να τη διαλυσω!

καθε διαφημιστικο που στελναν οι εταιρειες το ετρωγα εγω να δω τι ειναι...

παντα με κρυο νερο για να καταλαβαινω τι παιζει :lol:

λογικο ειναι οταν φανε το πιο γλυκο μετα να μην τρωνε το αγλυκο! χαζα ειναι? :lol:

παντως δε λεει κανενας παιδιατρος να ξεκινησουν με κρεμα βανιλια! να ξεκινησουν με ρυζαλευρο λενε απλα οι εταιρειες βαζουν χημικα αρωματα βανιλιας για να τα τρωνε τα μωρακια. οσες μανουλες ετοιμαζονται να ξεκινησουν κρεμες καλυτερα οι βιολογικες ωστε να συνηθισουν σε πιο αγλυκες γευσεις.

σαφως και η hole (εταιρεια με βιολογικα) δεν ειναι σαν τη νεστλε αλλα σιγουρα δεν νομιζω να πιστευει κανεις οτι η νεστλε ως γνωμωνα εχει το καλυτερο για τα παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τρώει μόνο την Nutricia !!!

Και όταν τρώγαμε ρυζάλευρο και τώρα που τρώμε φαριν λακτέ !!

Μην φανταστήτε πολύ ,τρώμε την μισή .

Δοκίμασα να του δώσω και Νουνού και Γιώτης και δεν τις ήθελε με τίποτα !!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τρώει μόνο την Nutricia !!!

Και όταν τρώγαμε ρυζάλευρο και τώρα που τρώμε φαριν λακτέ !!

Μην φανταστήτε πολύ ,τρώμε την μισή .

Δοκίμασα να του δώσω και Νουνού και Γιώτης και δεν τις ήθελε με τίποτα !!

 

εμας καποιες γιωτης και καποιες νουνου!!!αστα αλλα nutricia... με τιποτα, ουτε να τη φτυσει, και να σας πω και εμενα δε μου αρεσε.

Αλλα περι ορεξεως...κολοκυθοπιτα (μιαμ μιαμ)

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι αναρωτιέμαι, δημητριακά μπορώ να του δίνω? Αν ναι μια κρεμούλα φτιαγμένη από το γάλα που πίνει και κουάκερ που είναι τόσο θρεπτικό δεν θα ήταν καλή ιδέα?

 

Εγώ του δίνω κουάκερ με το γιαούρτι το απόγευμα, βοηθάει και στην δυσκοιλιότητα που έχουμε θέμα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...