Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΤΑΡΤΑ ΣΠΑΝΑΚΙ-ΒΟΗΘΕΙΑ


nancy14

Recommended Posts

Κορίτσια επειδή η μικρή μου δεν είναι πολύ των "πράσινων" σκέφτομαι να της φτιάξω τάρτα σπανάκι ή κάτι ανάλογο.

Είδα στις πίτες μια πίτα με σπανάκι που είχε προείνει η Adroditi νομίζω αλλά μου φάνηκε λίγο δύσκολη :cry:

Καμμία ιδέα έχετε;;

Αν νομίζετε ότι η τάρτα θα είναι σκληρή (η ζύμη) πείτε μου αν έχετε συνταγές για σπανακόπιτα (χωρίς φύλλο αν γίνεται :oops: )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


http://hungryforhungry.blogspot.com/2007/09/blog-post_09.html

Μπορεις να βαλεις μονο σπανάκι και λιγα μυρωδικά .

 

http://hungryforhungry.blogspot.com/2007/08/blog-post_31.html

Το φυλλο ειναι τελειο τριφτο ελαφρά και πεντανοστιμο . Στη γεμιση αφαιρεσε ή προσθεσε αυτα που θελεις . Μπορεις να βαλεις μονο σπανάκι οπως κάνουμε την σπανακόπιτα .

 

Καλη επιτυχία σε οτι και αν κανεις ! :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λαμπρινή μου ευχαριστώ πάρα πολύ

Τις διάβασα και τις δυο, αλλά μάλον θα κάνω την ανοιχτή τάρτα γιατί η μπομπότα μου φαίνεται πολύ δύσκολη (άσε που δεν ξέρω που θα βρώ όλα τα μυρωδικά που λές και από την άλλη αν δεν τα βάλω δεν θα γίνει τόσο ωραία :cry: )

Να ρωτήσω κάτι;;;

1. Αν χρησιμοποιήσω στην ανοιχτή τάρτα κατεψυγμένο σπανάκι πρέπει να το αφήσω πολύ ώρα έξω για να έχει μαλάκώσει και να μπορώ να το ψιλοκόψω;;(είμαι τελείως άσχετη)

2. Αν δεν βάλω μανιτάρια και ροκφόρ και αντί για φέτα βάλω ανθότυρο θα είναι μια τελείως καινούρια και χάλια συνταγή που θα την πετάξω;;;Εσένα πως σου φαίνεται;;; (θέλω να την φάει το μπεμπουλίνι γιαυτό σκέφτομαι αυτές τις αλλαγές)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη ειμαι αχρηστη στο να κανω μπεσαμελ επαιρνα την ετοιμη της γιωτης. εχει μια τελεια συνταγη για σουφλε σπανακι. μπορω να σου γραψω οτι θυμαμαι αλλα δεν νομιζω να τη μεταφερω σωστα...

παντως αν την κανεις μη κοψεις τα τυρια οπως λεει αλλα τριψε τα στον τριφτη. μονο φετα κοψε σε κομματακια αν θες...

ΣΟΥΦΛΕ ΣΠΑΝΑΚΙ

1κ σπανακι τουλαχιστον (εγω βαζω παραπανω)

κρεμμυδι ψιλοκομμενο, αν θες βαλε και φρεσκο

μπεσαμελ

1-2 αυγα

διαφορα τυρια (γραβιερα, φετα, ρεγκατο κ.α)

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Πλενεις καλα το σπανακι και το κοβεις σε μεγαλα κομματια. το ζεματας λιγο και μετα το σουρωνεις παρα μα παρα πολυ καλα.

τσιγαριζεις τα κρεμμυδια και προσθετεις το σπανακι. αφου τσιγαρισεις σε ενα βουτυρωμενο ταψι ριχνεις το σπανακι, τα τυρια, το αυγο και 1/3 μπεσαμελ και τα ανακατευεις καλα. επειτα ριχνεις απο πανω τη μπεσαμελ!

 

το εκανα copy paste ηταν σε αλλη ενοτητα. ειναι πολυ πολυ νοστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιήσω στην ανοιχτή τάρτα κατεψυγμένο σπανάκι πρέπει να το αφήσω πολύ ώρα έξω για να έχει μαλάκώσει και να μπορώ να το ψιλοκόψω;;(είμαι τελείως άσχετη)

Θα το ξεπαγώσεις κανονικά και θα το στίψεις καλα να φύγουν τα πολλά υγρά . Δεν χρειαζεται τρελο ψιλοκοψισμο απλα να μην ειναι τεραστιο :)

 

2. Αν δεν βάλω μανιτάρια και ροκφόρ και αντί για φέτα βάλω ανθότυρο θα είναι μια τελείως καινούρια και χάλια συνταγή που θα την πετάξω;;;Εσένα πως σου φαίνεται;;; (θέλω να την φάει το μπεμπουλίνι γιαυτό σκέφτομαι αυτές τις αλλαγές)

Φυσικα και δεν θα βαλεις ροκφορ για να φαει το μικρουλι σου! Θα γινει τελεια μονο με σπανακι και ανθοτυρο (επανω βαζεις το γαλα με το αυγο ), εδω θα μαστε και θα μου πεις :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sofia_nefeli

Αυτό το σουφλέ σίγουρα θα το δοκιμάσω γιατί φαίνεται εύκολο.Μπεσαμέλ φτιάχνω μόνη μου και νομίζω ότι την κάνω αρκετά καλή.

Πόση ώρα χρειάζεται να ψηθεί;;

Link to comment
Share on other sites

Λαμπρινή μου θα σε πρήξω αλλά είμαι αποφασισμένη να προσπαθήσω να κάνω την συνταγή σου :D

Όταν λές ότι θα το ξεπαγώσω και θα το στίψω εννοείς:

1.Το αφήνω να ξεπαγώσει κανά δίωρο;;;

2.Το πλένω;;;

3.Το ζουπάω στο σουρωτήρι;;;;

Το ξέρω είμαι ηλίθια και προδόθηκα μόνη μου !!!(Δεν έχω μαγειρέψει ποτέ σπανάκι γιατί δεν μου αρέσει εμένα καθόλου :? )

Λαμπρινή μην γελάς!!!!

ΑαααχχχΤελευταία ερώτηση: Πότε είναι η σωστή έποχή για φρέσκο σπανάκι;; (Τώρα που σε βρήκα θα σε ξεζουμίσω :D )

Link to comment
Share on other sites

Τάρτα με σπανάκι

Υλικά

 

* 2 1/2 κούπας, Αλεύρι

* 1/2 κουταλάκι Αλάτι

* 3/4 κούπας Βιτάμ

* 6 κουταλιές Νερό

* 1 κιλό Σπανάκι

* 200 γρ. Κριμ τσιζ

* 2 Αυγό(ά)

* 2 Κρόκος(οι) αυγού

* 2/3 κούπας Κρέμα γάλακτος

* 1/2 κούπας Παρμεζάνα

* 1/2 κουταλάκι Μοσχοκάρυδο

* Αλάτι

* Πιπέρι

* 1/2 κουταλάκι Πιπέρι καγιέν

 

Εκτέλεση

 

Ετοιμάστε τη βάση. Ανακατέψτε το αλεύρι και το αλάτι. Ρίξτε το βούτυρο σε κομματάκια και τρύψτε το μίγμα με τις παλάμες σας να γίνει σαν τραχανάς.

Ρίξτε το νερό και ζυμώστε, να γίνει μια ζύμη που να μην κολλάει στα χέρια.

 

Κάντε τη ζύμη μια μπάλα, τυλίξτε τη σε πλαστική μεμβράνη και βάλτε τη στο ψυγείο, το λιγότερο 30'.

Χωρίστε τη ζύμη στη μέση κι ανοίξτε δύο φύλλα πάχους 3 χιλ. Στρώστε το ένα φύλλο σε μια ταρτιέρα με διάμετρο 30 εκ. καλύπτοντας και τα τοιχώματα.

 

Ανακατέψτε το κριμ τσιζ με την κρέμα γάλακτος, τα αυγά, τα κροκάδια, την παρμεζάνα, το μοσχοκάρυδο, το πιπέρι και το αλάτι. Ρίξτε κι ανακατέψτε το σπανάκι. Αδειάστε το μίγμα μέσα στην τάρτα, απλώστε το ομοιόμορφα, πασπαλίστε την επιφάνεια με την παρμεζάνα ή το κεφαλοτύρι και το πιπέρι καγιέν.

 

Ανοίξτε το δεύτερο φύλλο σε κύκλο με διάμετρο 30 εκ. και πατήστε επάνω σ' αυτό τον ειδικό δίσκο κουπ πατ.

 

Τοποθετήστε το φύλλο επάνω στη γέμιση και πατήστε τριγύρω στην περιφέρεια τα δυο φύλλα μαζί να κολλήσουν.

 

Στο στάδιο αυτό μπορείτε να διατηρήσετε την τάρτα στην κατάψηξη. Ψήστε την τάρτα σε φούρνο 175 βαθμών για 45' περίπου.

 

Πηγή http://christmas.pathfinder.gr/recipes/deserts/148103.html

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Πότε είναι η σωστή έποχή για φρέσκο σπανάκι;;

 

Οκτώβριος:

Κολοκυθάκια, μάραθος, μελιτζάνες, πιπεριές, ραπανάκια, φασολάκια και ντομάτες. Αγγούρια, αντίδι, άνηθος, καρότο, κολοκύθα, κουνουπίδι, λάχανο, μαϊντανός, πατζάρι, μαρούλι, πράσο, ραδίκια, σέλινα, σέσκουλα, σπανάκια, μπρόκολο, ράπα, φινόκιο.

 

Ακτινίδια, κυδώνια, μήλα, σταφύλια, λωτοί, ρόδια,

Ξερά σύκα, σταφίδες, αμύγδαλα, καρύδια.

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ταρτα με κολοκύθι ή σπανάκι

 

Για το ΦΥΛΛΟ:

 

* 1 φλιτζ. τσαγιού νερό χλιαρό

* 1 φλιτζ. καφέ ελαιόλαδο

* ελάχιστο ξίδι

* αλάτι-πιπέρι

* 1 κουτ.άνηθο ψιλοκομμένο

* αλεύρι όσο πάρει για να γίνει ζύμη που δεν κολλάει στα χέρια

 

 

Για τη ΓΕΜΙΣΗ:

 

* 3 μέτρια κολοκυθάκια (ή 3/4 κ.σπανάκι)

* 2 αυγά χτυπημένα

* 2 κουταλιές γάλα

* 2 κουταλιές ελαιόλαδο (ή βούτυρο για όσους το αγαπάνε*)

* 200 γρ. ανθότυρο

* 200γρ.φέτα (ή μόνο ανθότυρο ή μόνο φέτα*)

* 2 κουτ. τριμμ.φρυγανιά

* αλάτι

* πιπέρι

* ξύσμα 1/2 λεμονιού

* 1 σκελίδα σκόρδο

* 2-3 κουταλάκια άνηθο (ψιλοκομμένα)

* προαιρετικά λίγος δυόσμος φρέσκος ή ξερός (πάει πολύ στην τάρτα σπανάκι)

* λίγο (ή πολύ*) κίτρινο τυρί τριμμένο για την επιφάνεια

* 1 αυγό χτυπημένο

 

Οδηγίες

 

1. Ανακατεύουμε σε λεκανάκι όλα τα υλικά της ζύμης και ζυμώνουμε ελαφρά.

2. Κάνουμε τη ζύμη μπάλα, σκεπάζουμε και αφήνουμε 30' (ή παραπάνω) να ξεκουραστεί.

3. Για τάρτα κολοκύθι τρίβουμε στο χοντρό τρίφτη τα κολοκυθάκια και στίβουμε καλά.

4. Για τάρτα σπανάκι πλένουμε, στεγνώνουμε και χοντροκόβουμε τα φύλλα του σπανακιού.

5. Τα υπόλοιπα υλικά είναι τα ίδια. Τα ρίχνουμε όλα (εκτός από τα τελευταία, δηλ. κίτρινο τυρί και τριτο αυγό) σε λεκανίτσα και τα ανακατεύουμε.

6. Ανοίγουμε τη ζύμη σε φύλλο στρογγυλό και στρώνουμε σε καλά βουτυρωμένη βαθιά φόρμα τάρτας 28εκ.

7. Πατάμε στα τοιχώματα να σταθεί καλά και κόβουμε ότι περισσεύει.

8. Τρυπάμε με το πιρούνι στον πάτο εδώ κι εκεί.

9. Βάζουμε μέσα τη γέμιση και ρίχνουμε από πάνω το χτυπημένο αυγό με το κίτρινο τυρί (από γραβιέρα έως κασέρι ή γκούντα ή και μίξη, ό,τι και όσο* σας αρέσει).

10. Εγώ πασπαλίζω την επιφάνεια με μπόλικο φρεσκοτριμμένο τρίο πιπεριού (μαύρο, πράσινο και ροζ) που έχω στο μύλο μου.

11. Ψήνουμε σε καλά προθερμασμένο φούρνο στους 200C πάνω κάτω για 10-15', μετά άλλα 10' στον αέρα 180C και τέλος 10' μόνο κάτω. Ο συνδυασμός προέκυψε γιατί η βάση ψηνόταν λιγότερο και είναι καλό να σκληρύνει κάπως για να βγαίνει πιο εύκολα και να μη μουλιάσει.

Πηγή

http://www.sintagespareas.gr/sintages/tarta-kolokithi2ftarta-spanaki.html

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια

Sam η πρώτη συνταγή φαίνεται καταπληκτική αλλά μάλλον προς χριστούγεννα με βλέπω να την κάνω γιατί θέλει χρόνο :(

Την δεύτερη την είχα δει και εγώ αλλά ήθελα την συμβουλή σας με κάποιες που έχετε ήδη δοκιμάσει (εκ του ασφαλούς βαδίζω!!!)

Afroditi D..τι να πω..αισθάνομαι δέος μπροστά σου..και εμένα μαρέσει να μαγειρεύω έχω μαζέψει άπειρα βιβλία μαγειρικής αλλά εσύ παιδί μου έχεις κάνει τουλάχιστον Διδακτορικό (σε όλα περί φαγητού)!!!

Τελικά αποφάσισα να ξεκινήσω από την 2η συνταγή της Λαμπρινής (Σήμερα το βράδυ) να προχωρήσω σε αυτή της Sofia_nefeli και της Sam μάλλον με βλέπω να την κάνω με φρέσκο σπανάκι (Από Οκτώβριο...)

Τώρα το μόνο που εύχομαι είναι να αρέσει το σπανάκι σε πίτα στην Άννα!!

Link to comment
Share on other sites

Λαμπρινή μου θα σε πρήξω αλλά είμαι αποφασισμένη να προσπαθήσω να κάνω την συνταγή σου :D

Όταν λές ότι θα το ξεπαγώσω και θα το στίψω εννοείς:

1.Το αφήνω να ξεπαγώσει κανά δίωρο;;;

2.Το πλένω;;;

3.Το ζουπάω στο σουρωτήρι;;;;

Το ξέρω είμαι ηλίθια και προδόθηκα μόνη μου !!!(Δεν έχω μαγειρέψει ποτέ σπανάκι γιατί δεν μου αρέσει εμένα καθόλου :? )

Λαμπρινή μην γελάς!!!!

ΑαααχχχΤελευταία ερώτηση: Πότε είναι η σωστή έποχή για φρέσκο σπανάκι;; (Τώρα που σε βρήκα θα σε ξεζουμίσω :D )

 

1. Αν βιαζεσαι βαλτο σε κατσαρολάκι να "αχνιστει" λιγο και να ξεπαγώσει .

2. Οχι (γιαυτο σπανια αγοραζω κατεψυγμενο θελω εγω να το "φροντιζω")

3. Στο σουρωτηρι ή με τα χερια ...καλα δεν χρειαζεται να ειναι τελειως στεγνο ..καταλαβες χωρις υγρά πολλα .

Δεν γελαωωωω :D

Φρεσκο σπανακι βρισκεις στη λαική ολο το χρόνο . Αντεχει σε ολες τις συνθηκες και το σπαιρνουν συχνα . Καταλληλη εποχη ειναι απο Οκτωβριο εως Μαιο (να τρωμε και τιποτα στον καιρο του.)

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

nansy βαζω στοιχημα οτι το σουφλε τουλαχιστον που ξερω θα το φας και εσυ!! :wink:

α και το σπανακι παει πολυ με το τσιγαρισμενο μπεικον!

βαλε δηλαδη σε ταρτες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα sofia_nefeli

Την Παρασκευή έκανα την τάρτα της Λαμπρινής με κατεψυγμένο σπανάκι και βγήκε τέλεια!!!!Την τσάκισα και εγώ!!!Η μαμά μου χάζεψε γιατί δεν τρώω ποτέ σπανάκι!!.

Αυτή την εβδομάδα θα φτιάξω σίγουρα το σουφλέ σου γιατί νομίζω ότι θα αρέσει και περισσότερο στην μικρή (λογικά θα είναι πιο μαλακό με την μπεσαμέλ αντί για την ζύμη της τάρτας).

Αυτό με το μπέικον είναι καλή ιδέα για γεύση αλλά επειδή θέλω να φάει και η Άννα λέω να βάλω καπνιστή γαλοπούλα..

Θα σου γράψω τις εντυπώσεις μου!!!

Είμαι ενθουσιασμένη γιατί με τις συνταγές σας άρχισα να τρώω και εγώ σπανάκι!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Νανσυ μια καινουρια συνταγή (αυριο θα βαλω και φωτο ) για το σπανάκι .

 

Μαφινακια με σπανάκι

 

400 γρμ σπανάκι

200 γρμ γιαουρτι

1 κρεμμυδάκι ξερό

1 αυγο

100 γρμ τυρί φετα ή αλλο

1 κούπα αλεύρι

1 κουταλιά μπεικιν

Μαιντανό , δυόσμο , αλάτι , πιπέρι

 

Ψιλοκόβουμε το σπανάκι και το αχνίζουμε να μαλακώσει και να μαζεψει . Τα νεράκια που θα βγάλει δεν μας ενοχλούν . Το αφήνουμε να κρυώσει και μετά προσθέτουμε ολα τα παραπάνω υλικά ανακατεύοντας απαλά . Το μειγμα πρεπει να εχει ρευστοτητα σαν του κεικ . Λαδώνουμε τις υποδοχές του μαφινοταψιού και ψηνουμε για 30 λεπτάκια στους 170 .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΣΠΑΝΑΚΙ ΣΤΟΝ ΦΟΥΡΝΟ

 

Υλικά :

(για 6 άτομα)

½ κιλό σπανάκι

1 κρεμμύδι

5 κουταλιές ελαιόλαδο

6 κουταλιές τριμμένη κεφαλογραβιέρα

1 φύλλο σφολιάτας (280γρ)

300γρ. λαδοτύρι

6 κουταλιές μπεσαμέλ

1 ½ φλιτζάνι νερό

1 κουταλάκι ψιλοκομμένο άνηθο

Αλάτι

Πιπέρι

 

Εκτέλεση:

 

1.Ψιλοκόψτε το κρεμμύδι.

2.Σε μια κατσαρόλα ζεστάνετε το ελαιόλαδο σε μέτρια φωτιά και τσιγαρίστε ελαφρά το κρεμμύδι.

3.Προσθέστε το σπανάκι, τσιγαρίστε το και αυτό ελαφρά και ρίξτε το νερό.

4.Αλατοπιπερώστε και ρίξτε τον άνηθο.

5.Ανακατεύοντας κάπου-κάπου, μαγειρέψτε το σπανάκι έως ότου να βράσει και να «πιει» όλα τα υγρά.

6.Βγάλτε το από την φωτιά, αδειάστε το σε μια πιατέλα και κόψτε το με ένα μαχαίρι.

7.Ανοίξτε τον φούρνο στους 200 βαθμούς για να προθερμανθεί.

8.Λαδώστε καλά ένα ταψάκι ή ένα πιρέξ.

9.Απλώστε το φύλλο της σφολιάτας, καλύπτοντας τον πάτο και τα πλαϊνά του ταψιού.

10.Απλώστε ομοιόμορφα το σπανάκι πάνω από το φύλλο και πασπαλίστε το με την κεφαλογραβιέρα.

11.Τρίψτε ή κόψτε σε μικρά κυβάκια το λαδοτύρι.

12.Ανακατέψτε το λαδοτύρι με την μπεσαμέλ και απλώστε το μείγμα πάνω από το σπανάκι.

13.Ψήστε το για 30 λεπτά περίπου, βγάλτε το από τον φούρνο και αφήστε το να κρυώσει 5 με 10 λεπτά πριν το σερβίρετε.

 

Καλή επιτυχία !

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Υπάρχει ένας καταπληκτικός και εύκολος τρόπος για ΤΑΡΤΑ ΣΠΑΝΑΚΙ για τα ΠΑΙΔΙΑ.

Αγοράζουμε την Ζύμη ΚΟΥΡΟΥ (νομίζω κανακη). Βουτυρώνουμε την ταρτιέρα βάζουμε το πρώτο φύλλο, ξαναβουτυρώνουμε και βάζουμε το δεύτερο φύλλο. Τρυπάμε σε πολλά σημεία με το πηρούνι και ψήνουμε σε μέτριο προθερμασμένο φούρνο για 10'.

 

Εντωμεταξύ έχουμε πλύνει το σπανάκι, το έχουμε κόψει.

Σε ένα τηγάνι βάζουμε πολύ λίγο λάδι ρίχνουμε 1 σκελίδα σκόρδο και μόλις γίνει καφέ την βγάζουμε και τσιγαρίζουμε το σπανάκι μέχρι να μαραθεί. Μόλις είναι έτοιμο το καρρυκεύουμε με αλάτι, πιπέρι και μοσχοκάρυδο.

 

Σε ένα μπωλ χτυπάμε δύο αυγά με ένα κεσσεδάκι γιαούρτι και ένα φλυτζάνι του καφέ γάλα εβαπορέ.

 

Συναρμολόγηση: Πάνω στη ψημένη ζύμη βάζουμε το σπανάκι από πάνω λίγο ένα φλυτζάνι του τσαγιού γραβιέρα ή κασέρι και ένα φλυτζάνι του τσαγιού ανθότυρο. Περιχύνουμε με το μείγμα αυγά-γιαούρτι-γάλα και ψήνουμε σε μέτριο φούρνο μέχρι να ροδίσει.

Ο γιός μου τρελένεται.

 

Έχω δοκιμάσει αυτή την συνταγή αντικαθιστόντας το σπανάκι με μανιτάρια ή με μπρόκολο ή με κρεμμύδια και ντομάτα ή ντομάτα και μελιτζάνα.

Ήταν όλα πολύ νόστιμα και ΚΥΡΙΩΣ;;;;;;;;; ΤΑ ΕΦΑΓΕ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ

 

Καλή επιτυχία

Την οικογένειά μας και τα μάτια μας!

Link to comment
Share on other sites

Λαμπρινή μου θα σε πρήξω αλλά είμαι αποφασισμένη να προσπαθήσω να κάνω την συνταγή σου :D

Όταν λές ότι θα το ξεπαγώσω και θα το στίψω εννοείς:

1.Το αφήνω να ξεπαγώσει κανά δίωρο;;;

2.Το πλένω;;;

3.Το ζουπάω στο σουρωτήρι;;;;

Το ξέρω είμαι ηλίθια και προδόθηκα μόνη μου !!!(Δεν έχω μαγειρέψει ποτέ σπανάκι γιατί δεν μου αρέσει εμένα καθόλου :? )

Λαμπρινή μην γελάς!!!!

ΑαααχχχΤελευταία ερώτηση: Πότε είναι η σωστή έποχή για φρέσκο σπανάκι;; (Τώρα που σε βρήκα θα σε ξεζουμίσω :D )

 

Σε σχέση με το κατεψυγμένο, μια πιο εύκολη λύση είναι το φρέσκο συσκευασμένο σπανάκι που πουλάν στα σουπερμάρκετ. Είναι πλυμένο, αν και για να είμαι σίγουρη το ξεπλένω στα γρήγορα με νερό, και κομμένο

Link to comment
Share on other sites

Maggie μου η εποχή για το σπανάκι ξεκινάει τώρα.

Έχε επίσης υπόψη σου ότι υπάρχουν δύο ποικιλίες μία κοντή (ελληνική) και μία (ψηλή) ιταλική. Η πιο νόστιμη είναι η κοντή.

Σημείωσε ότι το έτοιμο κατεψυγμένο σπανάκι έχει χάσει τις περισσότερες βιταμίνες του!!!!!!!!!

Την οικογένειά μας και τα μάτια μας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...