Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γιατροι που δεν κανουν ευκολα καισαρικη


mpanse

Recommended Posts

Γεια σας !

προκειται να γεννήσω για 2η φορά το Μάιο!

 

Ξέρει κανείς ένα καλό γυναικολόγο δημόσιου μαιευτηρίου που να προτιμά (βάσει της φιλοσοφίας και της ιστορίας του ) το φυσιολογικό τοκετό;

 

Ποιο δημόσιο μαιευτήριο λέτε οτι είναι πιο ανθρώπινο κα εξυπηρετικό;

 

Ο τωρινός γυναικολόγος μου, έχει αυξήσει την τιμή πολύ από την πρώτη γέννα (μου ζητάει 3500 αμοιβή χωρίς απόδειξη) και είναι αδιάφορος .

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η γυναικολογος μου ειναι κατα των καισαρικων (οταν δεν υπαρχει λογος βεβαια)

αλλα δεν θυμαμαι αν ειναι σε δημοσιο.....εγω γεννησα στο λητω.

αν σε ενδιαφερει να μαθω :D

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι γυναικολόγοι κατά των καισαρικών είναι, όλοι καισαρικές κάνουν με το πρώτο ζόρι. Σίγουρα στο δημόσιο έχεις λιγότερες πιθανότητες για καισαρική. Δε θέλω να είμαι αφοριστική, αλλά μιλάω από προσωπική εμπειρία. Είχα την τέλεια εγκυμοσύνη, περίμενα ότι θα γεννήσω φυσιολογικα, αλλά όπως πολλές κοπέλες σήμερα δεν έτυχε.

Μπήκα με πρόκληση (μεγάλο λάθος)

Διαστολή δεν είχα (που να έχω αφου μάλλον δεν έχει έρθει η ώρα μου)

Πέσαν οι παλμοί (στάνταρ σεναριάκι)

Έκανα καισαρική

Το σημαντικό είναι ότι πήρα στην αγκαλιά μου ένα υγιέστατο αγοράκι, το πριγκιπάκι μου. Τώρα βέβαια είμαι αναγκασμένη να κάνω δεύτερη καισαρική κλπ. Και δεν θέλω να κατηγορήσω το γιατρό μου ούτε να αλλαξω γιατρό (τον έχω από τα 19)

 

Απλά έχω καταλήξει στο εξής συμπέρασμα.

Αν μια γυναίκα θέλει να γεννήσει φυσιολογικά (αν όλα βαίνουν καλώς βέβαια διότι οι καισαρικές στις περισσότερες περιπτώσεις θέλω να πιστευω ότι γίνονται γιατί πρέπει να γίνονται, για το καλό της μάνας και του παιδιού)

Α. Πρέπει να ψιλοαγνοήσει τις υπερβολικές κατεμέ εξετάσεις του τελευταίου μήνα (ώριμος πλακούντας, αμνιακά στα κατώτατα φυσιολογικά και μπούρδες που θα την αγχώσουν και θα τη στείλουν στο μαιευτήριο χωρίς λόγο)

Β Και να περιμένει να την πιάσουν οι πόνοι. Να καταφέρει να πάει με διαστολή, να μην δεχτεί ενέσεις, ορούς κλπ.

 

Χαρακτηριστικό είναι ότι όσες φίλες μου πήγαν έτσι γεννησαν όλες φυσιολογικά, άλλες εύκολα, άλλες δύσκολα αλλά φυσιολογικά. από Όσες πήγαν με πρόκληση οι περισσότερες (όχι όλες) έκαναν καισαρική.

 

Υπομονή λοιπόν οι πρωτότοκες, η φύση ξέρει και ειδοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω σε κάποια άλλη συζήτηση η aglaia είχε αναφέρει το κέντρο φυσικού τοκετού

http://www.naturalbirth.gr

εγώ αν ήμουν στην Αθήνα εκεί θα πήγαινα (αν όχι στο θείο μου).

 

Όλες οι υπόλοιπες ξαδέρφες μου που έχουν γεννήσει σε δημόσιο νοσοκομείο και μια φίλη μου που θα γεννήσει το καλοκαίρι, επέλεξαν το Αρεταίειο.

 

Παρ'όλα αυτά νομίζω ότι δεν κάνουν διακρίσεις σε δημόσια και ιδιωτικά νοσοκομεία. Σημασία έχει ο γιατρός να σε βλέπει σαν ΑΝΘΡΩΠΟ και να είναι γιατρός όχι χασάπης.

 

Μπορώ να παρατηρήσω ότι τα 3500euro είναι ένα πολυ πολύ μεγάλο ποσό αλλά αν μου τα ζητούσε π.χ. ο θείος μου που ξέρω ότι θα έκανε τα αδύνατα δυνατά για να με βοηθήσει να γεννήσω φυσιολογικά ΘΑ ΤΑ ΕΔΙΝΑ!

Θα έδινα τα πάντα για να γεννήσω φυσιολογικά!

Δεν το έκανα, και κατέληξα με μια αναίτια καισαρική!!!!!!!! Γιατί προτίμησα έναν χασάπη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορω να σου πω ονοματα απο γιατρους που ειναι υπερ του φυσιολογικου τοκετου στο δημοσιο νοσοσκομειο Αλεξανδρα!

Αν ενδιαφερεσαι ενημερωσε με !

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

αν και έκανα καισαρική γνωρίζω ότι ο γιατρός μου είναι κατά των καισαρικών... (είναι όμως σε ιδιωτικό, αν σε ενδιαφέρει πες μου να σου πω)

απόδειξη είναι (για μένα τουλάχιστον) ότι παίρνει τα ίδια χρήματα είτε σε φυσιολογικό είτε σε καισαρική. Το ποσό λοιπόν του τοκετού μου, το είχαμε συμφωνήσει απο πολύ νωρίς... κάπου στην 3η επίσκεψη τον είχα ρωτήσει για να ξέρουμε και που βαδίζουμε και πόσα πρέπει να μαζέψουμε.

Διάβασα το ποσό 3,500 και έπαθα πλάκα....

εδωσα 2,000 και μου φάνηκαν ΠΟΛΛΑ αλλά είπα οκ, δεν αλλάζω γιατρό γιατί τον έχω κι εγώ απ τα 18-19 μου και είμαι τώρα 37

Link to comment
Share on other sites

αν και έκανα καισαρική γνωρίζω ότι ο γιατρός μου είναι κατά των καισαρικών... (είναι όμως σε ιδιωτικό, αν σε ενδιαφέρει πες μου να σου πω)

απόδειξη είναι (για μένα τουλάχιστον) ότι παίρνει τα ίδια χρήματα είτε σε φυσιολογικό είτε σε καισαρική. Το ποσό λοιπόν του τοκετού μου, το είχαμε συμφωνήσει απο πολύ νωρίς... κάπου στην 3η επίσκεψη τον είχα ρωτήσει για να ξέρουμε και που βαδίζουμε και πόσα πρέπει να μαζέψουμε.

Διάβασα το ποσό 3,500 και έπαθα πλάκα....

εδωσα 2,000 και μου φάνηκαν ΠΟΛΛΑ αλλά είπα οκ, δεν αλλάζω γιατρό γιατί τον έχω κι εγώ απ τα 18-19 μου και είμαι τώρα 37

 

οι ιστοριες μας ειναι παρομοιες :D

Link to comment
Share on other sites

Αν θα επρεπε να σκεφτω εναν γιατρο που ειναι κατα των καισαρικων,το μυαλο μου θα πηγαινε κατ΄ευθειαν στον γιατρο που με ξεγεννησε!!! Και το λεω αυτο διοτι για να καταληξω σε αυτον χρειαστηκε να αλλαξω αρκετους γιατρους,που οταν καταλαβαινα τη νοοτροπια τους πραγματικα ηθελα να το βαλω στα ποδια. Ειναι αληθεια οτι οι περισσοτεροι γυναικολογοι με το πρωτο ζορι κανουν καισαρικη. Ο δικος μου,μου απεδειξε περιτρανα το αντιθετο,παρ΄ολο που ολες οι ενδειξεις ηταν για καισαρικη.Δεν συνεργαζεται με δημοσιο μαιευτηριο γι΄αυτο δεν ξερω αν θες να σου στειλω στοιχεια. Αν θες παντως πες μου. Και για να καταλαβεις γιατι τον εκτιμαω τοσο πολυ,εχω γραψει συνοπτικα το λογο στην ενοτητα "Ευχαριστιες" στο topic "Ευχαριστω και τους τρεις σας".

Οπως και να 'χει,ευχομαι να σου πανε ολα καλα!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

:D:D:D:D:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν και έκανα καισαρική γνωρίζω ότι ο γιατρός μου είναι κατά των καισαρικών... (είναι όμως σε ιδιωτικό, αν σε ενδιαφέρει πες μου να σου πω)

απόδειξη είναι (για μένα τουλάχιστον) ότι παίρνει τα ίδια χρήματα είτε σε φυσιολογικό είτε σε καισαρική. Το ποσό λοιπόν του τοκετού μου, το είχαμε συμφωνήσει απο πολύ νωρίς... κάπου στην 3η επίσκεψη τον είχα ρωτήσει για να ξέρουμε και που βαδίζουμε και πόσα πρέπει να μαζέψουμε.

Διάβασα το ποσό 3,500 και έπαθα πλάκα....

εδωσα 2,000 και μου φάνηκαν ΠΟΛΛΑ αλλά είπα οκ, δεν αλλάζω γιατρό γιατί τον έχω κι εγώ απ τα 18-19 μου και είμαι τώρα 37

 

και εμενα το ιδιο περνει 1.200 ευρω ειτε κανεις καισαρικη ,ειτε φυσιολογικο τοκετο,ειτε πας σε σουιτα ειτε σε εξακλινο,αλλα και αυτος ειναι σε ιδιωτικο :?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στο Αλεξανδρα με φυσιολογικό τοκετό, απ'οτι ξέρω ο γιατρός μου δεν είναι της εύκολης καισαρικής...γεννησαν αρκετές γνωστές μου μ'αυτόν και όλες φυσιολογικά...αν θες τα στοιχεία του πες μου.

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Απλά έχω καταλήξει στο εξής συμπέρασμα.

Αν μια γυναίκα θέλει να γεννήσει φυσιολογικά (αν όλα βαίνουν καλώς βέβαια διότι οι καισαρικές στις περισσότερες περιπτώσεις θέλω να πιστευω ότι γίνονται γιατί πρέπει να γίνονται, για το καλό της μάνας και του παιδιού)

Α. Πρέπει να ψιλοαγνοήσει τις υπερβολικές κατεμέ εξετάσεις του τελευταίου μήνα (ώριμος πλακούντας, αμνιακά στα κατώτατα φυσιολογικά και μπούρδες που θα την αγχώσουν και θα τη στείλουν στο μαιευτήριο χωρίς λόγο)

Β Και να περιμένει να την πιάσουν οι πόνοι. Να καταφέρει να πάει με διαστολή, να μην δεχτεί ενέσεις, ορούς κλπ.

 

Χαρακτηριστικό είναι ότι όσες φίλες μου πήγαν έτσι γεννησαν όλες φυσιολογικά, άλλες εύκολα, άλλες δύσκολα αλλά φυσιολογικά. από Όσες πήγαν με πρόκληση οι περισσότερες (όχι όλες) έκαναν καισαρική.

 

Υπομονή λοιπόν οι πρωτότοκες, η φύση ξέρει και ειδοποιεί.

 

 

Εγώ γέννησα με φυσιολογικές συνθήκες δηλ. πόνοι, διαστολή, σπάσιμο νερών. Όμως οι εξετάσεις του τελευταίου μήνα έδειχναν ότι ούτε ο πλακούντας είχε ωριμάσει αρκετά, και από αμνιακά ήμουν μια χαρά. Έχω όμως 2 περοπτώσεις γνωστών μου που η μία έχασε το μωρό από γερασμένο πλακούντα στον 8ο μήνα(δεν το είχε προσέξει ο γιατρός, γιατί δε θεωρούσε και πολύ απαραίτητες τις εξετάσεις. και η δεύτερη ανακάλυψε ότι το μωρό πέθανε από έλλειψη αμνιακών στις 38 εβδομάδες(ούτε ο δικός της γιατρός θεωρούσε απαραίτητες τις συχνές απισκέψεις στον τελευταίο μήνα. Θεωρώ λοιπόν τις εξετάσεις του τελευταίου μήνα κάτι παραπάνω από απαραίτητες. Και προτιμώ να μπω για πρόκληση νωρίτερα, έστω κι αν χρειαστεί να υποστώ καισαρική, παρά να πεθάνει το μωρό μου από αμέλεια ενώ θα μπορούσε να γεννηθεί υγιέστατο...

.png.png

Link to comment
Share on other sites

Νεραϊδομαμά

δεν διαφωνώ μαζί σου, προέχει η υγεία του παιδιού ασυζητητί. Και είπα, πολλές φορές οι γιατροί καλά κάνουν και προβαίνουν σε καισαρική, τις περισσότερες ίσως. Απλά τυχαίνει να έχω ακούσει πολλές ιστορίες σαν τη δική μου, πρόκληση χωρίς λόγο, εισαγωγή στις 6 το πρωι, διαστολή μηδέν και γέννα στις 130 με καισαρική. Ανησυχητικά πολλές και ανησυχητικά παρόμοιες. Παρόλα αυτά, ποτέ δεν θα επέμενα να γεννήσω φυσιολογικά, απέναντι στην παραμικρή αμφιβολία του γιατρού μου....Δε θα το διακινδύνευα. Συμφωνώ, απλά θεωρώ ότι τα πράγματα έχουν αρχίσει και γέρνουν υπερβολικά προς το μέρος των καισαρικών

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι γυναικολόγοι κατά των καισαρικών είναι, όλοι καισαρικές κάνουν με το πρώτο ζόρι.

 

Δεν είναι έτσι! Υπάρχουν γιατροί που κάνουν 98% καισαρικές και άλλοι που κάνουν 10% καισαρικές. Οι πρώτοι δεν ξέρουν από που βγαίνει το μωρό ενώ οι άλλοι ξέρουν τι σημαίνει τοκετός. Φυσικά υπάρχουν και πολλές άλλες ενδιάμεσες κατηγορίες. Πάντως το πάνω από 50% των καισαρικών που υπάρχει στην Ελλάδα δεν δικαιολογείται ιατρικά...

 

 

Τώρα βέβαια είμαι αναγκασμένη να κάνω δεύτερη καισαρική κλπ. Και δεν θέλω να κατηγορήσω το γιατρό μου ούτε να αλλαξω γιατρό (τον έχω από τα 19)

 

Δεν είσαι αναγκασμένη να ξανακάνεις καισαρική. Αυτά τα λέει ο γιατρός σου που ήξερε ότι η πρόκληση θα οδηγήσει πιθανότατα σε καισαρική μια και ο τράχηλος δεν ήταν ώριμος...

 

Το διαζύγιο από το γιατρό δεν κοστίζει τίποτα, απλά αλλάζεις γιατρό! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα στο Αλεξάνδρα επίσης με φυσιολογικό τοκετό, η γιατρός μου δεν είναι της εύκολης καισαρικής και θερμή υποστηρικτής της φυσιολογικής διαδικασίας και του θηλασμού.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Νεραϊδομαμά

δεν διαφωνώ μαζί σου, προέχει η υγεία του παιδιού ασυζητητί. Και είπα, πολλές φορές οι γιατροί καλά κάνουν και προβαίνουν σε καισαρική, τις περισσότερες ίσως. Απλά τυχαίνει να έχω ακούσει πολλές ιστορίες σαν τη δική μου, πρόκληση χωρίς λόγο, εισαγωγή στις 6 το πρωι, διαστολή μηδέν και γέννα στις 130 με καισαρική. Ανησυχητικά πολλές και ανησυχητικά παρόμοιες. Παρόλα αυτά, ποτέ δεν θα επέμενα να γεννήσω φυσιολογικά, απέναντι στην παραμικρή αμφιβολία του γιατρού μου....Δε θα το διακινδύνευα. Συμφωνώ, απλά θεωρώ ότι τα πράγματα έχουν αρχίσει και γέρνουν υπερβολικά προς το μέρος των καισαρικών

anniw συμφωνώ μαζί σου σε όλα εκτός από το χαρακτηρισμό των εξετάσεων του τελευταίσου μήνα ως υπερβολικών. Κι εγώ ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά και μάλιστα σε κάποια φάση που είχα λίγο ανεβασμένη πίεση, αγχώθηκα και ρώτησα το γιατρό που μου είπε να την παρακολουθήσουμε για λίγο, "τι θα γίνει αν ανεβάσω πίεση, θα κάνω καισαρική?" και μου απάντησε ότι θα με δει καρδιολόγος και όσως πάρω χαπάκια για την πίεση, αλλά δεν υπάρχει λόγος καισαρικής. Και μάλιστα ήθελα να δω τι θα γίνει και αν θα με αφήσει να πάω φυσιολογικά αφού είχα ΠΗΤ 25/3(τριήμερο) και φοβόμουν ότι θα βρει μια αφορμή να με βάλει νωρίτερα για να είναι ελεύθερος το τριήμερο. Και φυσικά δεν ξέρω αν θα έμενα στον ίδιο γιατρό, αν συνέβαινε κάτι τέτοιο. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά.

Link to comment
Share on other sites

Παντως κοριτσια μην γελιεστε..ο λογος που κανουν περισσοτερες καισαρικες ορισμενοι γιατροι ΔΕΝ ειναι για να παρουν καποια ευρω παραπανω . Οι λογοι συνηθως ειναι για να βολεψουν τα ραντεβου τους .

Βαζουν προγραμμα παντου ..ωστε να μην χανουν και τα ιατρεια τους αλλα ουτε να ξημεροβραδιαζονται στο νοσοκομειο μεχρι να γεννησει ειδικα μια πρωταρα.

Ποσες γνωστες σας εχετε ακουσει που στις 4 -6 ωρες τοκετου εκαναν καισαρικη :shock: και απο λογους οσους θελετε...

Δυστυχως το χειροτερο ειναι οτι το ποσοστο των καισαρικων ειναι τρομαχτικα μεγαλο και στα ιδιωτικα αλλα και στα δημοσια (στα δημοσια ψιλοσωζεται λιγο η κατασταση απ τις αλλοδαπες που πανε με τον γιατρο που εφημευρευει ..οποτε δεν βιαζεται ο γιατρος να φυγει....φευγει αυτος δλδ και ερχεται αλλος)

Στην πρωτη γεννα ειχα ενα γιατρο που ενω ακομα δεν ποναγα αλλα ειχε ξεκινησει η διαστολη ..μου εβαλε 9-10 ωρα περιπου ορο και στις 12-1 ενημερωσε εξω οτι ο τοκετος δεν προχωρα και εχω δυσκολη γεννα και αν αργουσα κι αλλο θα πηγαινα για καισαρικη :shock: ( δλδ αν ειναι δυνατον πρωτααρα και χωρις πονους να πρεπει σονι και ντε να γεννησει μεσα σε 3 ωρες) Ευτυχως βεβαια που ημουν τυχερη και τελικα γεννησα στις 2 (οποτε δεν τον καθυστερησα :? (Θεος σχωρεστον βεβαια εκει που βρισκεται τωρα).

Παρομοια εμπειρια ειχε και μια φιλη μου με 10 μερες διαφορα...της σπασαν τα νερα στις 7-8 το πρωι και ο γιατρος βγηκε και ενημερωσε κατα τις 12 οτι δεν προχωρα και αμα αργησει θα πανε καισαρικη (αλλος γιατρος αυτος) .Ευτυχως η κοπελα γεννησε και αυτη στις 2 και την γλυτωσε.

Εχω χασει ειλικρινα την εμπιστοσυνη μου σ ολους, κοιτανε την βολεψη τους και αδιαφορουν για τα χειρουργια που φορτωνουν νεες κοπελες (και οχι δεν ειμαι κατα της καισαρικης ευτυχως που υπαρχει και εχει σωσει καποιες μαμαδες και καποια παιδια...αλλα να μιλαμε για ποσοστο 10-15 % και οχι 50-60% που εχει φτασει σημερα)

Ακομα και τον γιατρο που εκανα τα διδυμα ...στο μονο που του δινω τα μπραβο μου ειναι οτι δεν με πηγε εξαρχης καισαρικη και οτι δνε μου εκλεισε ραντεβου να γεννησω ...αλλα τελικα γεννησα πανευκολα μεσα σε πολυ λιγη ωρα τα διδυμακια μου φυσιολογικα και με τον αντρα μου διπλα μου.(θεωρω ομως οτι αμα αργουσα .... και αυτος την καισαρικη θα σκεφτοταν :? )

Πω πω πολλα εγραψα 8)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βέβαια είμαι αναγκασμένη να κάνω δεύτερη καισαρική

 

Γιατι εισαι αναγκασμενη? :roll: Αυτο μονο στην Ελλαδα το εχω ακουσει... Προσφατα γεννησε φιλη μου με VBAC ενα υγιεστατο μωρο απλα χρειαστηκε να αλλαξει γιατρο γιατι ειναι λιγοι αυτοι που αναλαμβανουν φυσιολογικο μετα απο καισαρικη λογω απειρίας... :wink:

 

Αν κανω τριτο θα παω σε γιατρο εμπειρο σε vbac πια...

Link to comment
Share on other sites

Εδω εγω ζηταγα καισαρικη μετα απο 7-8 ωρες πονου διοτι δεν αντεχα αλλο και η γιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι λιγοτερο επικυνδυνη και οτι θα πρεπει να συνεχισουμε φυσιολογικα διοτι δεν υπαρχει λογος.

Αλλη νοοτροπια, αλλοι γιατροι.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, δε θα ρίσκαρα φυσιολογικό μετά από καισαρική ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!! Ίσως γιατί παρά το γεγονός ότι όσο ήμουν έγκυος ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά, το γεγονός οτι γέννησα με καισαρική δε με έκανε να νοιώσω άσχημα τελικά (ενώ έτσι πίστευα πριν).

Με την επισκληρίδιο κιόλας που είδα το νινι μου αμέσως... ακόμα καλύτερα!

:D

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιατρός μου είναι σε ιδιωτικό μεν, αλλά επειδή είναι μεγάλος σε ηλικία (είναι αυτός που ξεγέννησε και την μαμά μου σε μένα!) και πολύ εμπειρος μαιευτήρας είναι πραγματικά υπέρ του φυσιολογικού τοκετού. Εχει ξεγεννήσει άπειρες φορές και οι δύσκολες γέννες δεν τον φοβίζουν.

 

Λέγεται Γιάννης Ροζάκος και είναι στο Ιασώ. (κάνει που το γράφω το όνομα?) :oops:

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι γυναικολόγοι κατά των καισαρικών είναι, όλοι καισαρικές κάνουν με το πρώτο ζόρι. Σίγουρα στο δημόσιο έχεις λιγότερες πιθανότητες για καισαρική. Δε θέλω να είμαι αφοριστική, αλλά μιλάω από προσωπική εμπειρία. Είχα την τέλεια εγκυμοσύνη, περίμενα ότι θα γεννήσω φυσιολογικα, αλλά όπως πολλές κοπέλες σήμερα δεν έτυχε.

Μπήκα με πρόκληση (μεγάλο λάθος)

Διαστολή δεν είχα (που να έχω αφου μάλλον δεν έχει έρθει η ώρα μου)

Πέσαν οι παλμοί (στάνταρ σεναριάκι)

Έκανα καισαρική

Το σημαντικό είναι ότι πήρα στην αγκαλιά μου ένα υγιέστατο αγοράκι, το πριγκιπάκι μου. Τώρα βέβαια είμαι αναγκασμένη να κάνω δεύτερη καισαρική κλπ. Και δεν θέλω να κατηγορήσω το γιατρό μου ούτε να αλλαξω γιατρό (τον έχω από τα 19)

 

Απλά έχω καταλήξει στο εξής συμπέρασμα.

Αν μια γυναίκα θέλει να γεννήσει φυσιολογικά (αν όλα βαίνουν καλώς βέβαια διότι οι καισαρικές στις περισσότερες περιπτώσεις θέλω να πιστευω ότι γίνονται γιατί πρέπει να γίνονται, για το καλό της μάνας και του παιδιού)

Α. Πρέπει να ψιλοαγνοήσει τις υπερβολικές κατεμέ εξετάσεις του τελευταίου μήνα (ώριμος πλακούντας, αμνιακά στα κατώτατα φυσιολογικά και μπούρδες που θα την αγχώσουν και θα τη στείλουν στο μαιευτήριο χωρίς λόγο)

Β Και να περιμένει να την πιάσουν οι πόνοι. Να καταφέρει να πάει με διαστολή, να μην δεχτεί ενέσεις, ορούς κλπ.

 

Χαρακτηριστικό είναι ότι όσες φίλες μου πήγαν έτσι γεννησαν όλες φυσιολογικά, άλλες εύκολα, άλλες δύσκολα αλλά φυσιολογικά. από Όσες πήγαν με πρόκληση οι περισσότερες (όχι όλες) έκαναν καισαρική.

 

Υπομονή λοιπόν οι πρωτότοκες, η φύση ξέρει και ειδοποιεί.

 

Θα συμφωνησω μαζι σου!!!

Εχουμε ακριβως την ιδια περιπτωση, μονο που σε μενα δεν επεσαν οι παλμοι!

ikfUp2.png WTMrp3.png
Link to comment
Share on other sites

erica δε θα το πιστεψεις εκτος του οτι εχουμε τον ιδιο καταπληκτικο γυναικολογο, και εμενα τη μαμα μου ο ιδιος την ξεγεννησε στο ΕΛΕΝΑ βεβαια :lol::lol:

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...