Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυτοκίνητο με αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων


beba09

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι μέσα στο 2012 να αγοράσω αυτοκίνητο (με δόσεις πάντα) καινούργιο όμως με αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων. Έχει κάποια από εσάς;; Σας βγήκε καλό;; Μου έχουν πει ότι αν πάρεις αμάξι αυτόματο και το κιβώτιο έχει πρόβλημα την πάτησες;; Περιμένω γνώμες. Ευχαριστώ.

 

(Μην μπείτε στον κόπο να μου κάνετε σύγκριση μεταξύ αυτόματου και χειροκίνητου, είμαι αποφασισμένη μόνο για αυτόματο, αλλά θέλω να έχω κάποια πράγματα υπόψη μου, και επίσης να αποφύγω να πάρω μούφα).

 

Επίσης στα μεταχειρισμένα με αυτόματο, ξέρει κανείς τι παίζει;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ενδιαφέρομαι μέσα στο 2012 να αγοράσω αυτοκίνητο (με δόσεις πάντα) καινούργιο όμως με αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων. Έχει κάποια από εσάς;; Σας βγήκε καλό;; Μου έχουν πει ότι αν πάρεις αμάξι αυτόματο και το κιβώτιο έχει πρόβλημα την πάτησες;; Περιμένω γνώμες. Ευχαριστώ.

 

(Μην μπείτε στον κόπο να μου κάνετε σύγκριση μεταξύ αυτόματου και χειροκίνητου, είμαι αποφασισμένη μόνο για αυτόματο, αλλά θέλω να έχω κάποια πράγματα υπόψη μου, και επίσης να αποφύγω να πάρω μούφα).

 

Επίσης στα μεταχειρισμένα με αυτόματο, ξέρει κανείς τι παίζει;;;

 

οποιο κι αν παρεις θα το οδηγησεις πρωτα και θα το δεις αν σου κανει......για παραδειγμα αν οδηγησεις Audi A3 αυτοματο δεν θα εχει καμια σχεση με οποιοδηποτε αλλο αυτοκινητο αυτοματο μικροτερης κατηγοριας......κανε μονη σου το συγκριτικο τεστ και θα δεις......μετα ρωτα και τη τσεπη σου και ζυγισε τα .......και κανε την αγορα που σου αρεσει......

και κατι ακομα με τπτ δεν θα επελεγα ιταλικο αυτοκινητο......

Link to comment
Share on other sites

Αξιόπιστα απο φίλους,εγώ δεν έχω αυτόματο, είναι τοyota και honda jazz! ειδικά το jazzaki που το χει η κολλητή είναι άπαικτο,πολύ άνετο,εύκολο στη οδήγηση και δεν τις έχει κάνει κιχ!:-) Σε γερμανικό δε θα σου λέγα να πας μιας και τα dsg εχουν ακουστεί για μη αξιόπιστα και έτσι και σου χαλάσει ετοιμάσου για 3000 ευρω και ανω!

Link to comment
Share on other sites

το dsg ειναι αυτη τη στιγμη το καλυτερο αυτοματο κιβωτιο που κυκλοφορει..δεν θα το ελεγα σε καμια περιπτωση μη αξιοπιστο..

 

εχουμε ενα toyota aygo αυτοματο και ενα golf dsg 7 ταχυτητων..

το toyota εχει ζοριστει αρκετα και μεσα στη πολη εχει βγει και σε ταξιδια και μεχρι τωρα εχει βγει σκυλι..για μενα ειναι οτι πρεπει για μεσα στη πολη το εχουμε 3 χρονια και το κιβωτιο εχει βγει σκυλι..

για το golf δεν μπορω ακομα να σου πω..το πηραμε πριν 2 μηνες δεν το εχω παρει αρκετα για να εχω αποψη..σε ταξιδι που το πηγα ομως εντυπωσιαστηκα..

 

το θεμα ειναι φυσικα και ποσα λεφτα διαθετεις..

για το aygo δωσαμε +700 ευρω για το αυτοματο

για το golf δωσαμε +2000 ευρω παραπανω

 

απο κει και περα για μεσα στη πολη το aygo το εχω καταβολευτει:wink:

Link to comment
Share on other sites

το dsg ειναι αυτη τη στιγμη το καλυτερο αυτοματο κιβωτιο που κυκλοφορει..δεν θα το ελεγα σε καμια περιπτωση μη αξιοπιστο..

 

εχουμε ενα toyota aygo αυτοματο και ενα golf dsg 7 ταχυτητων..

το toyota εχει ζοριστει αρκετα και μεσα στη πολη εχει βγει και σε ταξιδια και μεχρι τωρα εχει βγει σκυλι..για μενα ειναι οτι πρεπει για μεσα στη πολη το εχουμε 3 χρονια και το κιβωτιο εχει βγει σκυλι..

για το golf δεν μπορω ακομα να σου πω..το πηραμε πριν 2 μηνες δεν το εχω παρει αρκετα για να εχω αποψη..σε ταξιδι που το πηγα ομως εντυπωσιαστηκα..

 

το θεμα ειναι φυσικα και ποσα λεφτα διαθετεις..

για το aygo δωσαμε +700 ευρω για το αυτοματο

για το golf δωσαμε +2000 ευρω παραπανω

 

απο κει και περα για μεσα στη πολη το aygo το εχω καταβολευτει:wink:

 

 

toyota aygo χμ ναι όντως , αλλά νομίζω είναι μέχρι 1000 βγαινει, οπότε μετά μήπως δεν λέει, επίσης το toyota yaris φαίνεται καλή λύση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το honda jazz καλο ειναι.....αλλα επειδη εχω οδηγησει και το audi αυτοματο ....το πρωτο μου φαινεται σαν να σκορτσαρει λιγο στην αλλαγη ταχυτητων..........αλλα σε γενικες γραμμες ειναι καλο

Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε ενα οπελ ζαφιρα αυτοματο (7 χρ) και κοστισε τοτε +700 ευρω στην τιμη του

 

Δεν εχουμε προς το παρον κανενα θεμα (και ενω πριν το παρουμε δεν ηθελα αυτοματο...τωρα δεν θελω με ταχυτητες....:) )

Link to comment
Share on other sites

toyota aygo χμ ναι όντως , αλλά νομίζω είναι μέχρι 1000 βγαινει, οπότε μετά μήπως δεν λέει, επίσης το toyota yaris φαίνεται καλή λύση.

 

ναι μεχρι 1000 βγαινει αλλα και σε ταξιδι δεν μας εχει δυσκολεψει καθολου;)

επισης ειναι παρα πολυ οικονομικο στη βενζινη του..γενικα ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι..

 

φυσικα και το yaris ειναι καλο..ειναι αναλογως τι αυτοκινητο θες και ποσα θες να διαθεσεις..

 

εγω απλα σου ειπα τις εμπειριες μου απο αυτα τα 2 αμαξια που ειναι και τα 2 αυτοματα..απλα επειδη το aygo το εχω οδηγησει πιο πολυ ξερω καποια πραγματα παραπανω αποτι ξερω για το golf

Link to comment
Share on other sites

ναι μεχρι 1000 βγαινει αλλα και σε ταξιδι δεν μας εχει δυσκολεψει καθολου;)

επισης ειναι παρα πολυ οικονομικο στη βενζινη του..γενικα ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι..

 

φυσικα και το yaris ειναι καλο..ειναι αναλογως τι αυτοκινητο θες και ποσα θες να διαθεσεις..

 

εγω απλα σου ειπα τις εμπειριες μου απο αυτα τα 2 αμαξια που ειναι και τα 2 αυτοματα..απλα επειδη το aygo το εχω οδηγησει πιο πολυ ξερω καποια πραγματα παραπανω αποτι ξερω για το golf

 

χμ βασικά είμαι απίστευτα προβληματισμένη γιατί πιστεύω ότι δεν έχω ξεκάθαρα και αντικειμενική εικόνα της αγοράς...χα χα χα αυτό σημαίνει ότι εχώ θέλω μια δόση 150 ευρώ το μήνα, πράγμα που δεν ισχύει για yaris αλλά για aygo είναι κάπως κοντά 200 ευρώ...Δυστυχώς τώρα που το σκέφτομαι μαζί με την δόση πρέπει να υπολογίσω και άλλα έξοδα όπως βενζίνη, κλπ.

 

Ξέρεις κανείς να μου πει με ειλικρίνεια, αυτοκίνητο με δόσεις (καινούργιο) πόσο πάει η δόση;;; και για τι αμάξι;; για να δούμε;;

Link to comment
Share on other sites

Το yaris (το προηγούμενο μοντέλο) το έχει η μάνα μου και το έχω οδηγήσει, δεν μου αρέσει καθόλου η αίσθηση του αυτόματου κιβωτίου που έχει. Εάν έχεις οδηγήσει χειροκίνητο, θα αγανακτήσεις. Ο θείος μου έχει ένα auris το οποίο του έχει βγάλει πρόβλημα στο αυτόματο κιβώτιο και ευτυχώς που είχε την εγγύηση. Πάντως κατά γενική ομολογία, ναι, ισχύει το ότι άν χαλάσει το αυτόματο κιβώτιο κοστίζει πολύ να το φτιάξεις. Για αυτό και οι άνθρωποι εκεί στο service λένε ότι πρέπει να οδηγείς ''με το γάντι'' τα αυτόματα, γιατί είναι πολύ ευαίσθητα. Εύχομαι να κάνεις την σωστή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το yaris (το προηγούμενο μοντέλο) το έχει η μάνα μου και το έχω οδηγήσει, δεν μου αρέσει καθόλου η αίσθηση του αυτόματου κιβωτίου που έχει. Εάν έχεις οδηγήσει χειροκίνητο, θα αγανακτήσεις. Ο θείος μου έχει ένα auris το οποίο του έχει βγάλει πρόβλημα στο αυτόματο κιβώτιο και ευτυχώς που είχε την εγγύηση. Πάντως κατά γενική ομολογία, ναι, ισχύει το ότι άν χαλάσει το αυτόματο κιβώτιο κοστίζει πολύ να το φτιάξεις. Για αυτό και οι άνθρωποι εκεί στο service λένε ότι πρέπει να οδηγείς ''με το γάντι'' τα αυτόματα, γιατί είναι πολύ ευαίσθητα. Εύχομαι να κάνεις την σωστή επιλογή.

 

τι εννοείς με το γάντι....κάθε πληροφορία είναι χρήσιμη, η αγορά του αυτοκινήτου είναι μια ακριβή υπόθεση και δεν θέλω να βρεθώ προ εκπλήξεως.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα αυτόματο Peugeot 107, καινούριο, τον Μάρτιο. Το παρέλαβα μετά από 1 μήνα! Είναι τέλειο!!!!!! Πηγαίνω σε απίστευτες αποστάσεις και σημεία, χωρίς τον φόβο "μην μου σβήσει῾

Δεν έδωσα προκαταβολή, το πήρα με χρηματοδότηση από eurobank 170 ευρώ/μήνα ΧΩΡΙΣ παρακράτηση κυριότητας!! Με δικαίωμα αποπληρωμής ΧΩΡΙΣ πέναλτυ (άαααααααμα βρω τα χρήματα δλδ)...

Είναι από τις επενδύσεις που όχι μόνο δεν μετανιώνω που έκανα, αλλά συχτιρίζω τον εαυτό μου που δεν την έκανα νωρίτερα!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια,

Ενδιαφέρομαι κι έγω να αγοράσω καποιο μικρό αυτοκίνητο με αυτομάτο κιφώτιο ταχυτήτων αλλά μεταχειρισμένο.

Είμαι νέα οδηγός και λυπάμαι να πάρω ένα καινούργιο, ασε που ... λέφτα :)

Τι λέτε δεν θα είναι καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι μέσα στο 2012 να αγοράσω αυτοκίνητο (με δόσεις πάντα) καινούργιο όμως με αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων. Έχει κάποια από εσάς;; Σας βγήκε καλό;; Μου έχουν πει ότι αν πάρεις αμάξι αυτόματο και το κιβώτιο έχει πρόβλημα την πάτησες;; Περιμένω γνώμες. Ευχαριστώ.

 

(Μην μπείτε στον κόπο να μου κάνετε σύγκριση μεταξύ αυτόματου και χειροκίνητου, είμαι αποφασισμένη μόνο για αυτόματο, αλλά θέλω να έχω κάποια πράγματα υπόψη μου, και επίσης να αποφύγω να πάρω μούφα).

 

Επίσης στα μεταχειρισμένα με αυτόματο, ξέρει κανείς τι παίζει;;;

 

καλημερα!κι εμεις αυτοματο εχουμε!!εγω δεν το περνω βεβαια για αλλους δικους μου λογους αλλα βλεπω οτι ο συζυγος διευκολυνεται πολυ!!εχουμε το αυτοκινητο 2 χρονια και δεν εχουμε κανενα προβλημα με το dsg. ειδικα στα ταξιδια και στη πολυ κινηση σου λυνει τα χερια!!!!!

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω αυτόματο. ¨ενα smart . για δεύτερο βέβαια, πήγαινε έλα στη δουλειά, σούπερ μάρκετ και μετακινήσεις μέσα στην πόλη. για ταξίδια έχουμε το Α3. Λοιπόν απο το Δεκέμβριο του 2005 που το έχω δεν έβγαλε κανένα απολύτως πρόβλημα. κακά τα ψέματα σε ένα αυτοκίνητο μετά απο κάποια χρόνια φυσιολογικές φθορές υπάρχουν. Μην ψάχνετε αυτοκίνητο που δε θα χρειαστεί ποτέ συνεργείο...

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα αυτόματο Peugeot 107, καινούριο, τον Μάρτιο. Το παρέλαβα μετά από 1 μήνα! Είναι τέλειο!!!!!! Πηγαίνω σε απίστευτες αποστάσεις και σημεία, χωρίς τον φόβο "μην μου σβήσει῾

Δεν έδωσα προκαταβολή, το πήρα με χρηματοδότηση από eurobank 170 ευρώ/μήνα ΧΩΡΙΣ παρακράτηση κυριότητας!! Με δικαίωμα αποπληρωμής ΧΩΡΙΣ πέναλτυ (άαααααααμα βρω τα χρήματα δλδ)...

Είναι από τις επενδύσεις που όχι μόνο δεν μετανιώνω που έκανα, αλλά συχτιρίζω τον εαυτό μου που δεν την έκανα νωρίτερα!!

 

Πω πω πολύ δελεαστική τιμή, τι σημαίνουν όλα αυτά, χωρίς παρακράτηση κυριότητας ;; το δικαίωμα αποπληρωμής χωρίς penalty να υποθέσω ότι σημαίνει ότι αν θελήσεις να κάνεις ολική αποπληρωμή δεν σου βάζουν πρόστιμο. Ισχύει και για μερική;; από ποιον αντιπρόσωπο το πήρες;; στείλε πμ αν δεν θες να γράψεις, η τιμή είναι άκρως δελεαστική. περιλαμβάνει και μεταλικό χρώμα;;

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειχαμε αυτοματο τογιοτα γιαρις και το εχουμε ακομα 10 χρονια σχεδον σκυλι εχει βγει με απιστευτες αποστασεις και ταξιδια.

 

Για μενα οτι καλυτερο μπορεις να παρεις σε μικρο αυτοματο.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω αυτόματο. ¨ενα smart . για δεύτερο βέβαια, πήγαινε έλα στη δουλειά, σούπερ μάρκετ και μετακινήσεις μέσα στην πόλη. για ταξίδια έχουμε το Α3. Λοιπόν απο το Δεκέμβριο του 2005 που το έχω δεν έβγαλε κανένα απολύτως πρόβλημα. κακά τα ψέματα σε ένα αυτοκίνητο μετά απο κάποια χρόνια φυσιολογικές φθορές υπάρχουν. Μην ψάχνετε αυτοκίνητο που δε θα χρειαστεί ποτέ συνεργείο...

 

Σαφώς και θα χρειαστεί συνεργείο κάποια στιγμή το θέμα είναι το πότε και αν θα είναι μέσα στην εγγύηση. είναι μεγάλη απογοήτευση να επενδύσεις στην αγορά ενός αυτοκινήτου και μετά από ένα μήνα να θέλεις συνεργείο.

Link to comment
Share on other sites

Hliana πεσμας περισσοτερα για την οδικη συμπεριφορα στο αυτοματο κιβωτιο στο AYGO....θελω να μαθω αν η εναλλαγη ταχυτητων ειναι ομαλη ή "σκορτσαρει" το αυτοκινητο ....επισης ενδιαφερομαι για το ιδιο πραγμα για το i10 και για το piccanto........δυσκολα να μου βρουνε αυτοματο για τεστ drive και θα ηθελα τις εμπειριες σας!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε το Chevrolet Matiz, 800cc, αυτοματο εδω και ενα χρονο και το μονο που εχω να πω ειναι πως σε ενα χρονο εχω κανει 20,000 χλμ και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. Να φανταστειτε οτι το πηρα 3 χρονων μεταχειρισμενο με 13,500 χλμ περισυ τον Αυγουστο και τωρα εχει 34,000+. Ειναι της γυναικας μου και το οδηγαω πιο πολυ απο αυτην. Απλα για το αρχειο το δικο μου αμαξι ειναι το Mazda 6, 1.8 cc το οποιο ειναι παρκαρισμενο στην θεση του και δεν κινειται. Καταλαβαινεται γιατι!!!!!Ασυμφορο....

 

Υ.Γ. Το μονο σιγουρο ειναι οτι οταν αλλαξω αυτοκινητο (που δεν το βλεπω στα επομενα 40 χρονια!!!!) θα παρω σιγουρα αυτοματο.

Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος να μου πει για το huindai? ψαχνω για μεταχειρισμενο αυτοματο και δυστυχως οι αγγελιες ειναι κυριως για τετοια.

 

 

Να σε ρωτήσω επειδη δεν έχω μπει ακόμα σε διαδικασία ψαξίματος, σε τι τιμή έχεις βρει?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...