Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΦΤΙΣΗ ΣΕ ΧΩΡΙΟ...


ELISA

Recommended Posts

Γεια σας,

φοβερές οι ιδέες σας κορίτσια, έχω πάθει πλάκα!

Μπράβο σας!

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε και στην δική μου περίπτωση? Τα βαφτίσια του μικρούλη μας, θα τα κάνουμε την άνοιξη, σε ένα χωριό κοντά στην Αθήνα, το οποίο έχει πολλές ελιές. Έτσι σκέφτηκα το θέμα της βάφτισης να είναι "οι ελιές". Έχω δει σε γάμους αυτό το θέμα, όμως θα ήθελα να είναι πιο χαρούμενο. Για παράδειγμα να προσθέσω λεμονί γάζες στην διακόσμηση των τραπεζιών, ή λεμονί κορδελίτσες στις μπομπονιέρες. Τί λέτε? Σας αρέσει? Έχετε άλλες ιδέες?

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πολύ όμορφα θα είναι...

Είχα σκεφτεί κι εγώ να βάλω ελιά στη διακοσμηση της βάφτισης του Άγγελου. Για την κολυμπήθρα είχα σκεφτεί ελιά αρκετά φουντωτή με κίτρινα χρυσάνθεμα ανάμεσα στα φύλλα. Κάπου έχω δει παρόμοιο στολισμό με ελιά και κίτρινα τριαντάφυλλα, πραγματικά υπέροχη, πολύ ξεχωριστή. Αν βρω τη φωτό, θα την ανεβάσω! :D

Με το καλό!

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Με το χρώμα παει πιστευω πολύ και το γαλάζιο..Αν μπορουσες να συνδιαζεις αυτα τα 2 χρωματα..Δινει ενα τονο πιο ζωηρο και παιδικο..Και φυσικά απολυτα ελληνικό έτσι? :wink:

Πεταλουδιτσα μου εισαι η ζωη μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σίγουρα το γαλάζιο πάει πολύ, όμως επειδή στη βάφτιση του πρώτου γιου είχα χρώματα: λαχανί και γαλάζιο, είπα να διαφοροποιηθώ λιγάκι για τον δέυτερο γιο... :wink:

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, σήμερα μου έδωσε και μία άλλη ιδέα μία φίλη μου για τα χρώματα της βάφτισης. Μαζί με την ελιά (πράσινο) και τα τριαντάφυλλα ή τα χρυσάνθεμα (κίτρινο), να βάλω και κόκκινα μήλα. Έτσι και χρώμα θα έχει και θα είναι και αρκετά ..."αγροτικό", αφού η βάφτιση θα γίνει σε χωριό.

Πώς σας φαίνεται??? Είναι μήπως υπερβολικό?

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ boukie17. Τέλειο site, φοβερές ιδέες!

Έπειδή οι μπομπονιέρες θα είναι χειροποίητες (από εμένα :wink: ), σίγουρα θα πάρω ιδέες και από το site αυτό.!!!

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, σήμερα μου έδωσε και μία άλλη ιδέα μία φίλη μου για τα χρώματα της βάφτισης. Μαζί με την ελιά (πράσινο) και τα τριαντάφυλλα ή τα χρυσάνθεμα (κίτρινο), να βάλω και κόκκινα μήλα. Έτσι και χρώμα θα έχει και θα είναι και αρκετά ..."αγροτικό", αφού η βάφτιση θα γίνει σε χωριό.

Πώς σας φαίνεται??? Είναι μήπως υπερβολικό?

 

Προσωπικά τα μήλα μου φαίνονται λίγο άσχετα... Μην το παραφορτώνεις. Για κίτρινο χρώμα μπορείς να βάλεις και ήλιους (τα λουλούδια εννοώ :P )

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα..Ειναι οντως ωραιο να μην εχεις τα ιδια χρωματα με το πρωτο σου μπουμπουκι..Το κοκκινο μου μοιαζει λιγο υπερβολικό..Μηπως να περιοριζοσουν στο πορτοκαλι? οι ηλιοι παντως μου αρεσουν και μενα πααρα πολυ! :D

Πεταλουδιτσα μου εισαι η ζωη μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μάλλον το κόκκινο θα παραφορτώσει την διακόσμηση...

Σκέφτηκα για τις μπομπονιέρες, στα παιδάκια να δώσω αληθινά δεντράκια ελίτσες μινιατούρες και θα δέσω με μία κίτρινη κορδελίτσα τα κουφέτα. Στους μεγάλους θα δώσω πολύ απλές μπομπονιέρες, από λαδί γάζα με κίτρινη κορδελίτσα. Ανάλογα χρώματα και σχέδια θα έχω και στα προσκλητήρια...Δηλαδή ελιές και ήλιους...λαδί και κίτρινο.

Όσο το σκέφτομαι, μου αρέσει και πιο πολύ...

Καλά κορίτσια, σας ευχαριστώ για τις ιδέες σας! :D

Μόλις βρω κάτι ανάλογο, θα βάλω φωτογραφίες για να μου πείτε την γνώμη σας!

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ελίζα, δυστυχώς ακόμα δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω τη φωτό, αλλά θα συνεχίσω την προσπάθεια... :cool:

Οι ήλιοι μου αρέσουν πάρα πολύ για βάφτιση! Έχω την εντύπωση όμως ότι δεν θα ταιριάξει πολύ με την ελιά. Τόσο η ελιά όσο και ο ήλιος κλέβουν από μόνα τους την παράσταση, είναι ιδιαίτερα ως στολισμός, και νομίζω ότι και τα δύο μαζί θα δώσουν κραυγαλέο αποτέλεσμα. Καλύτερα να διαλέξεις ένα από τα δύο και να το συνδυάσεις με κάτι πιο "ήσυχο".

Όσο για τις μπομπονιέρες, οι ελίτσες καταπληκτική ιδέα αλλά για μεγάλους νομίζω... Δεν θα την πολυευχαριστηθούν τα παιδάκια, όχι τόσο όσο ένα παιχνιδάκι.

Ελπίζω να μην παρεξηγήσεις τις παρατηρήσεις μου, έχω καλή πρόθεσή! :D:wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Αλίμονο! Όχι μόνο δεν παρεξηγώ, αλλά μπαίνω στην διαδικασία να σκεφθώ καλύτερα. :D

Για τον συνδυασμό των ήλιων και της ελιάς, έχεις δίκιο ότι είναι υπερβολικός και ότι ίσως είναι κραυγαλέος συνδυασμός.

:?

Τις ελίτσες τις σκέφτηκα για τα παιδάκια, γιατί είναι πολύ ακριβές και τα παιδάκια θα είναι το πολύ είκοσι. Όμως μπορώ να τις συνδυάσω με κάποιο οικονομικό παιγχνιδάκι. Εκτός αν τις βρω κάπου οικονομικά, οπότε να τις πάρω για τους μεγάλους, οι οποίοι θα είναι περίπου εκατό...

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, θα σου πάνε πολύ ακριβά για τους μεγάλους. ΚΑλό είναι που έχεις αρχίσει να φτιάχνεις ένα πλάνο για το πώς περίπου θα κινηθείς με χρώματα και τη γενική ιδέα. Για τις λεπτομέρειες θα αλλάξεις ένα σωρό απόψεις, μην ανησυχείς από τώρα! Θα βρεις πολλές εναλλακτικές. :D

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις δεντρακια μπονσαϊ? αν δεν κανω λαθος ετσι λεγονται! Ειναι πολυ χαριτωμενα αλλα και εγω δεν ξερω για τα παιδακια αν θα τα ευχαριστηθουν..Αν δεν εβαζες αληθινα δεντρακια αλλα κάποιο διακοσμητικο απο φυλο ελιας για τους μεγάλους (εχω δει πολυ ωραιο στην ρομβης οταν εψαχνα για μπομπονιερες που ειναι σαν στεφανι απο ελια επαργυρο και οικονομικο) και καποιο παιχνιδάκι για τα παιδάκια ισως να το ευχαριστιοντουσαν πιο πολυ!τα δεντρακια μπορεις επισης να τα βαλεις στην διακοσμηση γιατι ειναι πολυ ωραια και πρωτοτυπα οποτε να τα χρησιμοποιησεις και αυτα! :wink:

Πεταλουδιτσα μου εισαι η ζωη μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Σήμερα το πρωϊ, μου είπαν για κάτι παρόμοιο με αυτό που μου έγραψες Marialena! Ότι δηλαδή, στην οδό Ρόμβης, σίγουρα θα βρω κάτι που να έχει σχέση με διακοσμητικό ελιάς για τους μεγάλους (φαντάζομαι κάτι σαν αυτό, ίσως :? ):

http://www.an-agapas.gr/f1l3s/product_images/BO010_0.jpg

 

Ωραίο και αυτό που μου έγραψες με την διακόσμηση των μπονσάι. Έτσι, θα αγοράσω 10-15 για την διακόσμηση και μετά (αφού κρατήσω ένα - δύο), θα τα δώσω στους πολύ δικούς μου, ανθρώπους :wink: !

 

Όμως, δεν μπορώ να φανταστώ κάτι για τα παιδάκια, που να έχει σχέση και με το θέμα μου... :?

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατι τετοιο φαντασου..Ισως και σε στρογγυλο στεφανάκι μικρο..Παρομοιο δηλαδη.Εχουν αρκετα σχεδιάκια παντως!Δεν νομιζω να δυσκολευτείς!Οσο για τα μπονσαι καλυτερα να τα δωσεις σε δικους σου που θα τα εκτιμησουν και θα τα φροντισουν..οχι μονο επειδη ειναι ακριβα αλλα εχω διαβασει οτι για να γινουν θελουν πολυ προσοχη και φροντιδα χρονων και ειναι κριμα να μην τα εκτιμησει καποιος..

Πεταλουδιτσα μου εισαι η ζωη μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Αλλάζοντας γνώμη κάθε 5 λεπτά για την βάφτιση του μικρούλη μου (όπως ήταν αναμενόμενο... :roll: ), είδα το παρακάτω. Θα σας άρεσε το λιλά χρώμα μαζί με τυρκουάζ και πράσινο? Είναι μεν τρία χρώματα, αλλά είναι πολύ διακριτικά και ρομαντικά... Τί λέτε???

 

http://www.fevronia.gr/wwwgreek/christening003.asp?thisPage=6&mc_id=8

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

ελιζα πρεπει να σου πω οτι σε εχασα!

να σου πω λοιπον κ εγω τη γνωμη μου!

εγω θελω να κανω βαπτιση με θεμα το λουλουδι ηλιος.

δε ξερω αν θα τα καταφερω γιατι δε βρισκω σχεδον τιποτα...

θεωρω οτι ειναι ενα πολυ ξεχωριστο λουλουδι και δε θα πρεπει να το μπερδεψεις με την ελια!

αν και επειδη μενω στη κρητη κ εχουμε μονο ελιες κ φοινικες, κ τα εχω βαρεθει, βρισκω την ιδεα σου πολυ ομορφη ιδιως αν το διανθισεις με κιτρινα λουλουδια! θα προτιμουσα τριανταφυλλα η μαργαριτες!

το τελευταιο που εβαλες ωραιο ειναι αλλα ειναι πολυ συγκεχυμενο!

θελω να πω οτι εκει δεν εχεις θεμα απλα θα κανεις ενα ωραιο στολισμο!

αληθεια θα διαθεσεις τοσα χρηματα μονο για το στολισμο? γιατι μου φαινεται αρκετα ακριβο το κονσεπτ.

για τις μπομπονιερες κ εγω ειχα σκεφτει αληθινο λουλουδι ηλιο φυτεμενο η σε αυτα τα πλαστικα τα μικρα με λιγο νερο.

νομιζω ιδιως το μπονσαι θα ειναι ενα πολυ ωραιο κινητρο για τα παιδια να ασχοληθουν!!! θα το ευχαριστηθουν ομως? δε ξερω!!! θα πιασει τοπο? δεν εχω ιδεα!!! παντως εμενα μου αρεσε πολυ σαν μηνυμα προς τα παιδια!

νομιζω πως θα ειναι καλυτερα να το βαλεις σαν στολισμο στα τραπεζια!!

Link to comment
Share on other sites

ELISA τώρα πέυχα το θέμα σου!!

 

καταρχήν να σου πώ πως το γενικό θέμα "ελιά" μου αρέσει πάρα πολύ!!

 

σχετικά με τα χρώματα τώρα... αν είναι να χρησιμοπιήσεις μόνο το κίτρινο

(που είναι και ουδέτερο)

μ' αρέσει να συνδιάσεις κλαδιά ελιάς με ακακία

(αν βρεις... να κόψεις!! αυτό λέω http://www.anthorama.gr/fotos/acacia_retinoides2.jpg )

διαφορετικά προτιμώ κι εγώ τα χρυσάνθεμα και τα τριανάτφυλλα!

τους ήλιους τους βρίσκω παράφωνους!

 

ο συνδιασμός που βρήκες εδώ

444b.jpg

δε με χαλάει καθόλου!

ίσα ίσα που είναι σε αγορίστικο ύφος!

το λιλά δένει τρομερά με το λαδί και σου δίνει αρκετές επιλογές!!

 

προσωπικά λατρευω και την μπλε ορτανσία

που κάνει κι αυτή ωραίο συνδιασμό με το λαδί της ελιάς!

436b.jpg

 

τέλος άσχετα από τα χρώματα... λατρυω αυτό το σκηνικό...

419b.jpg

κρεμασμένα πανιά... τούλια... κορδέλες να ανεμίζουν...

κομποδεμένα τελειώματα και ρομαντικά φαναράκια!!!

 

σχετικά με αυτό που σκέφτεσαι για μπομπό...

γνώμη μου... αφού θα έχεις καμιά 20ρια πιτσιρίκια...

να τους δώσεις το μικρό δεντράκι ελιάς που σκέφτηκες... ! είναι απίθανο!

αν τους γράψεις κι ένα ευχαριστήριο καρτελάκι του μπέμπη

που θα έχει όμως κι ένα μνμ από την ελιά... θα το δούνε με άλλο μάτι!!!

σίγουρα είναι ποιό οικονομικό από το να το προσφέρεις σε 100 μεγάλους!!

 

πάντα βέβαια μπορείς να δέσεις γύρω από το γλαστράκι ένα μικρό παιχνιδάκι!!

 

για τα τραπέζια τώρα... λευκά τραπεζομάντηλα και πήλινες γαβάθες

γεμάτες λουλούδια και κλαδιά ελιάς... κεριά... και πετρούλες σκορπισμένες...

 

αυτά για την ώρα... θα επανέλθω!!

αν καταλήξεις και σε χρώμα... θα είναι ποιό εύκολο!! :lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

sofia_nefeli, αν τελικά παραμείνω στο λαδί - κίτρινο, θα προσανατολιστώ σε πιο μικρά κίτρινα λουλουδάκια και όχι ήλιους, γιατί πράγματι είναι πολύ έντονοι και σε σχέση με την ελιά ίσως "υπερισχύσουν". Όσο για την δεύτερη σκέψη μου με το λαδί-λιλά-τυρκουάζ, τις φωτογραφίες τις έβαλα για να σας δείξω τα χρώματα και να πάρω και ιδέες για τον στολισμό. Πάντως ο ήλιος (το θέμα της βάπτισης που θα βάλεις), είναι πολύ ωραία ιδέα (μου αρέσει πολύ το πορτοκαλί και το κίτρινο χρώμα γενικά)

 

xrysalis, παρακολουθώ και διαβάζω τις ιδέες σου γενικά σε όλο το τόπικ της βάπτισης και πραγματικά, είναι μοναδικές...

Τέλεια η ιδέα σου για την ακακία :D (ήθελα και εγώ να βρω λουλουδάκι κίτρινο που να δένει με την ελιά και να μοιάζει με λουλούδι του αγρού). Χαίρομαι που σου αρέσει η ιδέα, να δώσω στα παιδάκια ένα γλαστράκι ελιάς μπονσάι. Μου άρεσε αυτό που έγραψες, το να δέσω ένα μικρό ξύλινο παιγχνιδάκι στα δεντράκια, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ, τί να γράψω σαν μνμ της ελιάς???

Οι γαβάθες οι πήλινες, είναι τέλειες για το χωριό, όμως το τραπέζι θα γίνει σε ένα εξοχικό ταβερνάκι, όπου τα τραπέζια είναι τετράγωνα και όχι ροτόντες, οπότε δεν έχει χώρο για κάτι τέτοιο. Επίσης, δεν έχει τραπεζομάντηλα και θα πρέπει να σκαφτώ εγώ κάτι να βάλω στα τραπέζια...

 

Από ότι καταλάβατε, ξαναγυρίζω στα χρώματα λαδί-κίτρινο :roll: , διότι ο άντρας μου δε θέλει το λιλά χρώμα στη βάφτιση, διότι φοβάται πως αν δεν το πετύχουμε ακριβώς το χρώμα, θα φαίνεται εντελώς χάλια...

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια η ιδέα σου για την ακακία :D (ήθελα και εγώ να βρω λουλουδάκι κίτρινο που να δένει με την ελιά και να μοιάζει με λουλούδι του αγρού).
χαίρομαι που σου άρεσε!!

 

τί να γράψω σαν μνμ της ελιάς???

κοίτα αν από τη μιά μεριά γράψεις το ευχαριστώ του μπόμπιρα ...

από πισω μπορεί να λέει κάτι του τύπου ... "να με φροντίζεις για να μεγαλώνουμε παρέα!" κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου... αν σκεφτώ κάτι καλύτερο... θα σου πω!!

 

απλά έτσι θα έχουν λόγω να ασχοληθούν μαζί της (με την ελίτσα) και να της δώσουν σημασία (σαν δώρο) επίσης ίσως να αγγίξει και τους ρομαντικούς γονείς!! :wink:

 

Οι γαβάθες οι πήλινες, είναι τέλειες για το χωριό, όμως το τραπέζι θα γίνει σε ένα εξοχικό ταβερνάκι, όπου τα τραπέζια είναι τετράγωνα και όχι ροτόντες, οπότε δεν έχει χώρο για κάτι τέτοιο. Επίσης, δεν έχει τραπεζομάντηλα και θα πρέπει να σκαφτώ εγώ κάτι να βάλω στα τραπέζια...
επειδή ο πηλός ταιρίαζει πολύ με τη ελιά και την εξοχή... αν θέλεις μπορείς να στολίσεις μερικά πυθάρια... ή αν υπάρχει χώρος... να σχηματίσεις ένα διαδρομάκι μέχρι τα τραπέζια με πυθάρια δεξιά αριστερά και να τα ενώνει ανα μέτρο με τούλι ή φαρδιές κορδέλες! πάνω στο στόμιο με τα πυθάρια μπορεί να κάτσει ένα κασπό με τα λουλούδια που θα καταλήξεις... ή ακόμη καλύτερα αντί γι' αυτό... να ξεπηδάνε κλαδιά ελιάς και ακακίας :wink:

 

αφού δεν έχει τραπεζομάντηλα... μπορείς να αγοράσεις απλό λευκό ύφασμα να στρώσεις εσύ και από πάνω να ρίξεις ένα ράννερ εναλλάξ λαδί στο ένα τραπέζι... κίτρινο στο άλλο!!

 

αλήθεια.. τα τραπεζάκια είναι ξύλινα;;; αν ναι μπορείς να εξαιρέσεις το λευκό ύφασμα και να στρώσεις μόνο τα ράννερ!!

 

όπως και να έχει... άφού είναι μικρά τραπεζάκια (φαντάζομαι τα κλασσικά 4 ατόμων) μπορείς να βάλεις στο κέντρο ένα πήλινο γλαστράκι με ένα κλαδάκι ελιάς και ένα ακακίας ή αν σε παίρνει οικονομικά... μικρά γλαστράκια ελιάς με δεμένες λεπτές γυαλιστερές κορδελίτσες....

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...