Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπολείμματα πλακούντα κ απόξεση κ υστεροσκοπηση;


kuriaki

Recommended Posts

Φίλες γεια σας. Θα ήθελα να βρω κάποια κοπέλα με ανάλογη εμπειρία να μου πει τι έγινε. Γέννησα με εξωσωματική, μετά από πολλές προσπάθειες κ ταλαιπωρία ενα κοριτσάκι 30/11. Αύριο θα ειναι 2 μηνών. Ο τοκετός ηταν φυσιολογικός, μετά από δική μου επιμονή, αλλά έκανα ατονία τραχηλου- μήτρας. Είχα φοβερή αιμορραγία. Θυμαμαι να γεννάω, να έχω τρισευτυχισμενη την κορη μου αγκαλιά κ τον γιατρό μου μεσα στο άγχος. Οταν ξύπνησα μου εξήγησαν πως η μήτρα μου σταμάτησε να κανει συσπασεις κ απλά αιμορραγούσε. Μου είχαν φέρει κ φιάλες αίματος, οι οποίες δεν χρησιμοποιήθηκαν τελικά. Ο αιματοκρίτης έπεσε στο 30. Μου είπαν οτι το αίμα έβγαινε σαν πίδακας κ δεν έβλεπαν τίποτα για να με ράψουν. Το χειρότερο σενάριο θα ηταν να μου αφαιρέσουν τη μήτρα, το οποίο ευτυχώς απετράπη.

Στις 40 ημέρες στον επανέλεγχο, μου βρήκαν υλικό μεσα στη μήτρα. Πήρα για 2 εβδομαδες μιτροταν, σημερα όμως ο υπέρηχος έδειξε παλι το υπόλοιπο πλακούντα. Ετσι έκανα σημερα απόξεση. Ο γιατρός μου, μου είπε οτι έβγαλε αρκετό υλικό, αλλά δεν ήθελε να ξύσει πολύ, να μην καταστραφεί κ το ενδομήτριο, κ οτι πλακούντας εχει κολλήσει στα τοιχώματα της μήτρας. Θα αφήσουμε λέει τη φύση να κανει τη δουλειά της, μήπως το αποβάλει, κ σε 2-3 μηνες να ξαναπάω κ αν ειναι ακομη εκεί, με βλέπω για υστεροσκοπηση... Αυτά! ΄Εχω κουραστεί τοοοοσο πολύ. Γέννησα κ ακομη παιδεύομαι..

Ευχαριστώ που με ακούσατε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχω δυο φορες μια παρομοια εμπειρια! Στην κορη μου γεννησα φυσιολογικα και γρηγορα επειδη ομως εκανα 3 ωρες εξωθησεις επαθα και εγω ατονια της μητρας και αιμορραγια! Μου κανει εντυπωση που λες οτι υπηρξε αγχος εμενα μου εβαλαν αμεσως εναν ορο για να κανω συσπασεις και ενα υποθετο για την αιμορραγια! Μαλιστα μου τονειπαν στο τελος χωρις κανενα αγχος! Εχασα 1400ml δεν ξερω ποσα εχασες εσυ! Αυτο που μου ειπαν ειναι οτι εκαναν αμεσως ελεγχο αν ο πλακουντας ηταν ολοκληρος πλας ελεξαν και οπτικως! Το ζητημα ειναι οτι καπως δεν το βλεπουνε αυτο;; Μου κανει εντυπωση! στη δευτερη εγκυμοσυνη μου, ειχα παλλινδρομη κυηση στη δωδεκατη εβδομαδα και ετσι εκανα παλι προκληση τοκετου! Φανερα φοβισμενη απο την προηγουμενη εγκυμοσυνη για την αιμορραγια σκεφτομουν ττι θα συμβει(να σημειωσω οτι ζω στο εξωτερικο και η διαδικασια γινεται στο σπιτι)! Αυτη τη φορα ο πλακουντας δεν βγηκε ολος μαζι και εμειναν υπολλειματα! Μου εκανα υπερηχο δυο συνεχομενες εβδομαδες και μου ειπαν οτι με την επομενη περιοδο θα φυγει και να μην ανησυχω γιατι ειχα μικρα υπολλειματα! Οντως ταλαιπωρηθηκα λιγο δυο τρεις κυκλους με

καφετια σε ακυρες ημερομηνιες κτλ αλλα τελικα 3 μηνες μτα ολα οκ! εμεινα παλι εγκυος:-) και τωρα ειμαι 40 και 2 και περιμενω το δευτερο κοριτσακι μου! Αυτο που θελω να σου πω ειναι να μην ανησυχεις και οτι αυτα τα υπολειματα λογικα θα φυγουν! Αρκει να σου πω οτι και τις δυο φορες ειχα λοχεια για σχεδον 6 εβδομαδες! Αν δεν εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο ζητα μια δευτερη γνωμη αλλα μου κανει εντυπωση που δεν σπυ εδωσε μητροταν γιατι εμενα αυτα μου ειπαν θα μου εδιναν αν δεν καθαριζα απο μονη μου! Για αποξεση ουτε λογος!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσι μου 1000 ευχαριστώ! Κ εγώ κάπως ετσι το φανταζόμουν, οτι η φύση θα κανει τη δουλειά της κ θα φύγουν κάποια στιγμή μόνα τους. Δεν έχω καμία όρεξη για χειρουργεία καθε τρεις κ λίγο! Μιτροταν πήρα για 2 εβδομαδες μετα τις 40 ημέρες κ τώρα ξανά για δυο μέρες. Εγώ στη γέννα, αφού γέννησα πολυ γρήγορα κ εύκολα, σοκαρίστηκα τόσο πολύ, που λέω δεν ξανά θέλω αλλο παιδί! Έχω κ πρόβλημα με τον τραχηλο, είχα κ περιδεση, λόγω παλιού ιστορικού. Ετσι φοβάμαι να μην ξανασυμβεί σε επόμενη εγκυμοσυνη το ίδιο... Τελοσπαντων, σε ευχαριστώ πολύ πολύ για την απάντηση! Με το καλό το μωρο σου! Σου εύχομαι έναν καλό τοκετό χωρις παρατράγουδα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας ξανά! Δεν αντέχω θα σας πω τον πόνο μου, μηπως κάποια εχει καμιά ιδέα γιατι εμένα το μυαλό μου εχει κολλήσει.

Το κοριτσάκι μου ειναι πια 15 μηνών κ καθώς από την τελευταία προσπάθεια έχω έμβρυα στην κατάψυξη πηγα πριν 3 ημερες να με ξαναδεί ο γιατρός μου. Είδαν στη μήτρα ενα ασβέστωμα, μου είπαν οτι ηταν η αντίδραση του οργανισμού ααπο τον πλακούντα. Από εκεί που παλαιότερα βλέπαμε κατι μαύρο, τώρα βλέπαμε κατι ασπρο!

Την επόμενη ημέρα έκανα υστεροσκόπηση κ μετα την εξέταση ανέβηκα κ συζήτησα με τον γιατρό μου.

Τα λογια του μου ήρθαν κεραμίδα στο κεφάλι. Σε ενα σημείο μου είπε η μήτρα ειναι πολύ λεπτή τόσο που με φως φαίνονταν τα έντερα από πίσω. Εκεί που έχει γίνει ενα το τοίχωμα της μήτρας με αυτό το υπόλοιπο πλακούντα δεν ειναι γόνιμο κ ακομη κ αν μου έκανε εμβρυομεταφορά μπορεί να μην φτάναμε ως τον τοκετό, θα ηταν επικίνδυνη με αλλα λογια μια τέτοια κυηση. Μου πρότεινε λαπαροσκόπηση σε μερικούς μηνες για να δει σε πόση έκταση εχει γίνει ζημιά κ αν ειναι να μου κανει κ δυο ράμματα για να μου μπαλώσει εκει τη μήτρα, ή χρησιμοποιούμε παρενθετη (!), ή μένω με ενα παιδάκι. Επειδή Β΄εχω περάσει ήδη δυο αποβολές κ Β΄εχω ενα δύσκολο ιστορικό κ τώρα παλι δυσκολα ειναι τα πράγματα, μου μίλησε για παρενθετη μητερα, που άντε τώρα να βρω κ δεν ξερω κ αν θελω.

Κ ολα αυτά επειδή διάλεξα φυσιολογικό τοκετό κ ατόνησε ο τράχηλος κ δεν καθαρίστηκε καλά η μήτρα από τον πλακούντα. Ειναι δυνατόν; Παλιά οι γυναίκες που γεννούσαν μόνες τους τόσο καλά τις καθάριζαν;

Ενα καλό νεο δεν θα ακούσω αυτή τη χρονια; Οέο;

Link to comment
Share on other sites

kuriaki να παρεις και δευτερη και τριτη γνωμη και απο αλλους γιατρους για αρχη...αν και οι υπολοιποι γιατροι σου πουν να αποφυγεις μια επομενη εγκυμοσυνη για τους λογους που αναφερεις, να την αποφυγεις...εχεις ηδη ενα παιδακι και χρειαζεται την μανουλα του για να μεγαλωσει...το να βαλεις την ζωη σου σε ενδεχομενο κινδυνο εις γνωση σου, ή να αποκτησεις ενα προωρο μωρο με οτι αυτο συνεπαγεται,θελει πολυ σκεψη και υπευθυνοτητα για να το προχωρησεις...δεν ειναι τραγικο το παιδακι σου να μην εχει αδερφακι οσο και αν το επιθυμεις...καμμια φορα πρεπει να ζυγιζουμε τις καταστασεις και να συμβιβαζομαστε...ευχομαι τα πραγματα να μην ειναι ετσι οπως σου τα ειπε ο γιατρος σου και να βρεις λυση ωστε να αποκτησεις ενα ακομα παιδακι που τοσο επιθυμεις...αλλα αν δεν, αγκαλιασε το μικρο σου και χαμογελα...

 

(οι γυναικες που γεννουσαν μονες τους παλια, σε μεγαλο ποσοστο πεθαιναν οποτε αστο σαν σκεψη...δεν ξερω αν φταιει το οτι γεννησες φυσιολογικα ή φταιει ο χειρισμος του γιατρου σου...καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη...σημασια εχει να εξαντλησεις ολες τις πιθανοτητες και με αλλες ιατρικες αποψεις και αναλογως να πορευτεις)

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, εύχομαι όλα να πάνε καλά και μετά και από άλλες γνώμες γιατρών που θα πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις, να αποδειχθεί ότι το πρόβλημα δεν είναι τόσο μεγάλο.

Έχω και εγώ υπολείμματα πλακούντα και από τις δύο γέννες μου, τα οποία τα βλέπουμε στους υπερήχους και χαρακτηρίζονται ως αποτιτανώσεις. Εμένα δεν έβγαινε ο πλακούντας ούτε στην πρώτη γέννα (φ.τ.) και έμειναν υπολείμματα, αλλά ούτε και στη δεύτερη (κ.τ.) που τα υπολείμματα ήταν πιο πολλά!!! Και στις δύο περιπτώσεις με καθάρισε όσο ήταν δυνατόν ο γιατρός (εκείνη τη στιγμή της γέννας δεν μπορεί να κάνει καθαρισμό κανονικό (απόξεση) ο γιατρός γιατί υπάρχει κίνδυνος αιμορραγίας). Όμως δεν είχα αιμορραγία, ατονία μήτρας κλπ. μάλλον είναι άλλη περίπτωση η δική μου.

Πάντως το δεύτερο παιδί το έκανα με εξωσωματική σε φυσικό κύκλο (ένα πήραμε - ένα βάλαμε) και δεν με εμπόδισαν οι αποτιτανώσεις - υπολείμματα που είχα στο να μείνω έγκυος. Νομίζω ότι πιο μεγάλο κίνδυνο για σένα αποτελεί η ατονία μήτρας κλπ που σου συμβαίνει και η ακολουθούμενη αιμορραγία. Νομίζω ότι αυτό μπορεί να σου παρουσιαστεί και στην κ.τ. Αυτό πρέπει να σκεφτείς καλά.

Ψάξε το πολύ καλά και μην μείνεις με την μια γνώμη, εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έκανα ατονία μήτρας στον πρώτο μου τοκετό. Όμως όταν ο γιατρός το ξέρει αυτό, λαμβάνει τα μέτρα του και δεν ξανασυμβαίνει. Όλοι οι τοκετοί που ακολούθησαν δεν είχαν ουτε αιμορραγίες, ούτε μεταγγίσεις, ούτε τίποτα που να θύμιζε την πρώτη. Αρκεί να το ξέρει ο γιατρός -αν αλλάξεις δηλαδή, να το αναφέρεις στον καινούριο- και τότε ξέρει πώς να το αποφύγει.

 

Οπωσδήποτε πάρε γνώμες άλλων γιατρών.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

μμμμ εμενα παλι εγινε και τις 2 φορες.. την πρωτη εκανα μεταγγυση και αποξεση. Την δευτερη την γλυτωσα αλλα δεν καθαρισα και ξαναπειρα 2 βδομαδες mitrotran? (ειχα 40 μερες συνεχια αιμα)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σας ευχαριστώ όλες τόσο πολύ που απαντήσατε. Σίγουρα θα δω κ άλλον γιατρό, αν κ δεν σας κρύβω οτι στη ζωή μου Β΄εχω δει τόσους γυναικολόγους, που έχω κουραστεί. Ήλπιζα οτι θα πάω κ θα κανονιζαμε εμβρυομεταφορα...

Τώρα μου είπε οτι ειναι επικίνδυνο κ έκλινε προς τη λύση της παρένθετης, επειδή ήδη υπάρχουν τα έμβρυα κ θα ηταν κρίμα να τα καταστρεφαμε...

Δεν ξερω καν αν θα πάω για λαπαροσκόπηση, αν θελω να ξανάμεινω εγκυος κ να τρέμει παλι το φυλλοκάρδι μου όπως στην προηγούμενη εγκυμοσυνη. Γενικά δεν ξερω πως να προχωρήσω. Αν ξανά έφτανα πάντως σε φάση τοκετού μου είπε σίγουρα καισαρική. Ειχα ατονία τραχηλου συγκεκριμένα κ πολύ αιμοραγια. Άργησα πολυ να συνέλθω κ να πάρω το μωρο μου αγκαλιά.

Σκεφτομαι κ εκείνα τα εμβρυακια, πως προχωράς στην καταστροφή κ ας ειναι 5 ημερών, ποσο μπορούν να περιμένουν στην κατάψυξη;

Αν προχωρήσω με παρενθετη, πως ειναι να μην θηλάζεις Το παιδί σου; Το μοναδικό όπλο που ειχα στο κλάμα της ηταν αυτό.

Όλα δυσκολα. Κ τόσες επεμβάσεις στη μήτρα πια...

Η μητερα μου μου λέει πως οφείλω να ειμαι καλά για τη μικρή μου κ να μείνω εδώ γιατί εχει δει ποσο Β΄εχω κουραστεί. Η αδερφή μου να προχωρήσω με παρενθετη. Ο άντρας μου να παμε για λαπαροσκόπηση κ αναλόγως των αποτελεσμάτων συνεχίζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει δυο φορες αποξεση και δεν εχω παιδιά. Κυριακή μου ευχομαι να βρειτε λύση.. μη χάνεις το χαμόγελο σου έχε πίστη. Δεν έχει σημασία αν το επόμενο βήμα που θα κανεις θα ειναι μεγάλο η μικρο. Αρκεί να σε πηγαίνει μπροστά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον γιατρό να έριχνε άλλη μια ματια στη μήτρα; Αν έχετε κάποιον που εμπιστεύεστε στείλτε μου σας παρακαλώ ενα προσωπικό μήνυμα. Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Φίλες τελικά κ ο δεύτερος γιατρός μου είπε εφόσον είδαν τη μήτρα διαφανή, παμε σε παρενθετη. Δεν υπαρχει λόγος να ρισκάρω. Κ τελικά θα στραφώ σε αυτη τη λύση, σας ευχαριστώ όλες κ που μου συστησατε ιατρό κ για τα υποστηρικτικά σας λογια. Πολλά φιλιά σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλημέρα. Γέννησα πριν 2 μήνες φυσιολογικά τι πρώτο μου παιδί. Τις πρώτες 4-5 μέρες είχα αρκετό αίμα. Σιγά σιγά άρχισε να μειώνεται. Φτάνω στις 43 μέρες κ το αίμα αυξήθηκε λίγο ήταν κόκκινο καθαρό, στις 48 μέρες με βλέπει ο γιατρός μου με διακοιλιακο υπερηχο κ μου λέει ότι προφανώς υπάρχουν λίγα υπολλειματα υμενων τα οποία αν μου έρχονταν περιδοςο θα έφευγαν. Μου έδωσε αντιβίωση για 7 ημέρες. Χθες σταμάτησε το αίμα. Την τελείωσα Παρασκευή πρωί κ από χθες έχω πάλι λίγο αίμα κόκκινο. Χωρίς άλλη ενόχληση. Ειναι φυσιολογικό; χρειάζεται αποξεση; είναι δύσκολη διαδικασία; θα ξαναμιλήσω μαζί του σε, 2-3 μέρες αν συνεχιστεί. 

Just now, Vespa33 είπε:

Καλημέρα. Γέννησα πριν 2 μήνες φυσιολογικά τι πρώτο μου παιδί. Τις πρώτες 4-5 μέρες είχα αρκετό αίμα. Σιγά σιγά άρχισε να μειώνεται. Φτάνω στις 43 μέρες κ το αίμα αυξήθηκε λίγο ήταν κόκκινο καθαρό, στις 48 μέρες με βλέπει ο γιατρός μου με διακοιλιακο υπερηχο κ μου λέει ότι προφανώς υπάρχουν λίγα υπολλειματα υμενων τα οποία αν μου έρχονταν περιδοςο θα έφευγαν. Μου έδωσε αντιβίωση για 7 ημέρες. Χθες σταμάτησε το αίμα. Την τελείωσα Παρασκευή πρωί κ από χθες έχω πάλι λίγο αίμα κόκκινο. Χωρίς άλλη ενόχληση. Ειναι φυσιολογικό; χρειάζεται αποξεση; είναι δύσκολη διαδικασία; θα ξαναμιλήσω μαζί του σε, 2-3 μέρες αν συνεχιστεί. 

Σχεδόν σταμάτησε το αίμα ήθελα να γράψω ως κ την Παρασκευή που έπαιρνα αντιβίωση 

Link to comment
Share on other sites

Στενή μου φίλη γέννησε με προγραμματισμένη καισαρική και στον έλεγχο 40 ημερών υπήρχαν υπολείμματα, χωρίς ωστόσο κανένα σύμπτωμα και χωρίς αίμα. Στο εξάμηνο έκανε απόξεση το πρωί και το μεσημέρι βγήκε συνεχίζοντας κανονικά την ημέρα της.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maya14 είπε:

Στενή μου φίλη γέννησε με προγραμματισμένη καισαρική και στον έλεγχο 40 ημερών υπήρχαν υπολείμματα, χωρίς ωστόσο κανένα σύμπτωμα και χωρίς αίμα. Στο εξάμηνο έκανε απόξεση το πρωί και το μεσημέρι βγήκε συνεχίζοντας κανονικά την ημέρα της.

Σε ευχαριστώ πολυ.δεν βλέπω να τη γλιτώνω ούτε εγώ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...