Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παχος ενδομητριου


tsarli5

Recommended Posts

Καλησπερα και παλι σε ολη τη παρεα.Εχω απορια σχετικα με το φυσιολογικο παχος που πρεπει να εχει ενα ενδομητριο και ποσο σημαντικο ρολο παιζει στην ωορρηξια.Το τελευταιο υπερηχο που εκανα (πριν 20 ημερες) εδειξε οτι το ενδομητριο μου ηταν 4 χιλ..Ειναι ο δευτερος μηνας που κανω θεραπεια με cyclacur.Θα ηθελα να μου πειτε αν καποια απο εσας ειχε ποτε το ιδιο προβλημα και τι θεραπεια εκανε.

Ευχαριστω πολυ εκ των πρωτερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα

το πάχος του ενδομητρίου παίζει ρόλο στην εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου στη μήτρα (απ' οτι θυμάμαι...)

δώσε μερικά στοιχεία παραπάνω

δλδ σε ποια μέρα του κύκλου σου ήταν 4 χιλ., από πότε το παρακολουθείς... κλπ

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Σε καποιον υπερηχο για ελεγχο μιας κυστης φανηκε λεπτο (πολυ λεπτο 3,κατι ) το ενδομητριο.

Εκανα θεραπεια για την κυστη και δεν ασχοληθηκα με το παχος του ενδομητριου καθόλου. Δεν ξερω πως αλλα επανηλθε στα φυσιολογικα αφου...

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ηταν κανα 10ημερο μετα τη περιοδο η τελευταια φορα που το κοιταξε ο γυναικολογος.Ειναι δυο μηνες που το παρακολουθω και το παχος του δεν αυξανεται καθολου.Πηρα 4 κιλα (μου το ζητησε ο γιατρος) γι'αυτο το λογο και παλι τιποτα.Για ωορρηξια βεβαια δεν το συζηταμαι καθολου.Αυγο ουτε για δειγμα.

Παντως σημερα που του μιλησα μου ειπε αν τη Δευτερα εχει εστω και λιγο αυξηθει θα μου προσθεσει και τα serpafar (ελπιζω να γραφεται ετσι) και χαρηκα παρα πολυ που επιτελους προχωραμε στο επομενο σταδιο.

Αντε μπας και δουμε κανα αυγο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι ομως ετσι μου ειπανε και οι δυο γιατροι που πηγα :!:

Και μη φανταστειτε οτι ειμαι καμια καχεκτικη.Οταν πρωτοπηγα ημουνα στα 48 κιλα και τωρα πηγα 52 και καμια αλλαγη στο ενδομητριο.Τζαμπα τα ψωμακια που μου στρογγυλοκαθησαν στη περιφερεια :evil:

Link to comment
Share on other sites

Από όσο θυμάμαι το ιδανικό πάχος ενδομητρίου για εμφύτευση, όπως μου είχε πει ο γιατρός μου είναι περίπου 7- 8 χιλιοστά.

Τώρα αυτό με τα κιλά πρώτη φορά το ακούω και μου κάνει τρομερή εντύπωση, το έψαξες καθόλου στο δίκτυο;;; Μπορείς ίσως να κάνεις και μια ερώτηση στους γυναικολόγους του  r έτσι για διασταύρωση στοιχείων.

Υπάρχουν φάρμακα πάντως που υποβοηθούν την ανάπτυξη του ενδομητρίου και το προετοιμάζουν για την εμφύτευση.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως ετσι μου ειπανε και οι δυο γιατροι που πηγα :!:

Και μη φανταστειτε οτι ειμαι καμια καχεκτικη.Οταν πρωτοπηγα ημουνα στα 48 κιλα και τωρα πηγα 52 και καμια αλλαγη στο ενδομητριο.Τζαμπα τα ψωμακια που μου στρογγυλοκαθησαν στη περιφερεια :evil:

 

Ησουν 48 και πηγες 52? :shock::shock::shock:

 

Και εγω ειμαι 68... :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Olg αυτο εκανα προχθες και τελικα κατεληξαν οτι η θεραπεια και η αυξηση του βαρους που μου προτεινε ο γυναικολογος μου ειναι η πιο σωστη αντιμετωπιση.To θεμα ειναι να αντιδρασει καποια στιγμη και να παρει τα πανω της...

Mam ημουν απο παιδι παχυσαρκη οσπου πριν απο 5 χρονια ζυγιστικα και το κοντερ εδειξε 90kg.Τα πηρα στο κρανιο και πηγα σε διαιτολογο.Τα τελευταια 4 χρονια ειμαι πανω κατω στα 50kg (Δεν ειμαι και το πρωτο μποϊ με 1,62 υψος).Μετα απο αυτο επαθε πατατρακ και ολο το γυναικολογικο συστημα και προσπαθω τωρα να συμμαζεψω τα ασυμμαζευτα :(

Link to comment
Share on other sites

Olg αυτο εκανα προχθες και τελικα κατεληξαν οτι η θεραπεια και η αυξηση του βαρους που μου προτεινε ο γυναικολογος μου ειναι η πιο σωστη αντιμετωπιση.To θεμα ειναι να αντιδρασει καποια στιγμη και να παρει τα πανω της...

Mam ημουν απο παιδι παχυσαρκη οσπου πριν απο 5 χρονια ζυγιστικα και το κοντερ εδειξε 90kg.Τα πηρα στο κρανιο και πηγα σε διαιτολογο.Τα τελευταια 4 χρονια ειμαι πανω κατω στα 50kg (Δεν ειμαι και το πρωτο μποϊ με 1,62 υψος).Μετα απο αυτο επαθε πατατρακ και ολο το γυναικολογικο συστημα και προσπαθω τωρα να συμμαζεψω τα ασυμμαζευτα :(

 

Τις ορμόνες σου φαντάζομαι τις έχεις τσεκάρει έτσι; Συνήθως παθαίνουν και αυτές μεγάλο black out μετά από μεγάλη απώλεια βάρους. Συζήτα το με τον γυναικολόγο σου και ίσως χρειαστεί να σε δει και κάποιος ενδοκρινολόγος που ειδικεύεται σε θέματα υπογονιμότητας... Όπως και να έχει εύχομαι τα καλύτερα!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κι εγω ειμαι 47 κιλα. Τα λιγα κιλα εμποδιζουν τη δημιουργια ωαριων και γενικα δε βοηθουν στη συλλιψη. Μου το εχουν πει 3 γιατροι. Προσπαθω να παρω κιλα αλλα δυσκολο.Παντα κοκΑΛΟ ΗΜΟΥΝ ΑΠΟ ΜΙΚΡΗ..

Link to comment
Share on other sites

Να σας δώσω εγώ μερικά κιλάκια που μου περισσεύουν. Μπορώ να σας δωρίσω 8, οπότε 4 στην καθε μια και να δεις ενα ενδομήτριο μετά ΝΑΑΑΑΑΑΑ (μετά συγχωρήσεως) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως ετσι μου ειπανε και οι δυο γιατροι που πηγα :!:

Και μη φανταστειτε οτι ειμαι καμια καχεκτικη.Οταν πρωτοπηγα ημουνα στα 48 κιλα και τωρα πηγα 52 και καμια αλλαγη στο ενδομητριο.Τζαμπα τα ψωμακια που μου στρογγυλοκαθησαν στη περιφερεια :evil:

 

έτσι δικαιολγείτε, είσαι κάτω από τα κανονικά κιλά, με 1,62 ύψος πρέπει να είσαι 52-55 κιλά, (υπάρχουν στο διαδίκτυο υπολογιστές ιδανικου βάρους-ρίξε μια ματιά),τα κιλά παίζουν ρόλο στην ωορρηξία και στο ενδομήτριο, έχεις κάνει ορμονολογικές εξετάσεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...
Κι ομως ετσι μου ειπανε και οι δυο γιατροι που πηγα :!:

Και μη φανταστειτε οτι ειμαι καμια καχεκτικη.Οταν πρωτοπηγα ημουνα στα 48 κιλα και τωρα πηγα 52 και καμια αλλαγη στο ενδομητριο.Τζαμπα τα ψωμακια που μου στρογγυλοκαθησαν στη περιφερεια :evil:

 

koritsia sorry pou mpaino sfina alla yparxei ontos theoria pou leei oti oi poly adynates gynaikes exoun syxna provlima ypogonimothtas...exei ephsis syndeiastei oti to paxos tou endomhtriou einai sunhthos lepto stis poly adynates (ektos apo ormanika pou epishs polles fores prokeiptoyn!)...sosto varos gia epiteyxh egkymosynhs einai deikths mazas somatos 20-25 pou symainei oti an h filh mas htan 48 me upsos 1.60 pou eimai ego den pianeis ton deikth mazas somatos...kai go to idio ekana evala 4 kila kai zorizomai mesa sta tzin mou kathimerina...ase pou kapoia den mou kanoun...

ZTVZp2.png

VP8fp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, τί είναι αυτά περί κιλών? Εχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα ( οι παλιότερες με ξέρουν) . Το ενδομήτριο, όταν δεν φουσκώνει όπως πρέπει , σημαίνει δύο πράγματα Διαταραχή ορμονων ή (το πιο πιθανό) πρόβλημα ανατομικό ( δίκερη, συμφύσεις κτλ. Οπότε, κάνε μια υστεροσκόπηση να σου φύγει η ιδέα. Ε΄γω στα μεσα του κύκλου έχω 5,5 χιλ αλλά έκανα 8 χειρουργεία1!!!!

Στόχευε για το φεγγάρι...ακόμη και αν αστοχήσεις θα βρεθείς κάπου ανάμεσα στα Αστέρια!!!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κοριτσια καλημέρα κ απο μένα. Μετά την υστεροσκόπηση που έκανα (1μήνα πριν) για λύση συμφύσεων λόγω ανεμβρυικής κύησης, ξεκίνησα τα cyclacur. Αδιαθέτησα 18/6 κ ενώ τα έπαιρνα, τελειώνω το κουτί (κ τα καφέ), με βλεπει ο γιατρός κ μου λεέι ότι έχω πρόβλημα με το ενδομήτριο (5,5χιλ). Ε! σήμερα πάλι αδιαθέτησα!!!! και θα ξεκινήσω πάλι τα cyclacur. Ειναι φυσιολογικό να μου έρθει περίοδος τόοοοοσο γρήγορα? Στο ιατρείο μου είπαν ότι μπορεί να αδιαθετήσω νωρίτερα, αλλά τόσο γρήγορα?

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι σε ολη τη παρεα.Εχω απορια σχετικα με το φυσιολογικο παχος που πρεπει να εχει ενα ενδομητριο και ποσο σημαντικο ρολο παιζει στην ωορρηξια.Το τελευταιο υπερηχο που εκανα (πριν 20 ημερες) εδειξε οτι το ενδομητριο μου ηταν 4 χιλ..Ειναι ο δευτερος μηνας που κανω θεραπεια με cyclacur.Θα ηθελα να μου πειτε αν καποια απο εσας ειχε ποτε το ιδιο προβλημα και τι θεραπεια εκανε.

Ευχαριστω πολυ εκ των πρωτερων

 

Εχω κι εγω το ιδιο προβλημα με εσενα φιλη μου...Εκανα κι εγω θεραπεια με κλομιφαινη και cyclacur με αποτελεσμα να εχω πολυ καλα αυγα αλλα ανυπαρκτο ενδομητριο...Τωρα ξεκιναω ενεσεις puregon μηπως και παρει μπρος το συστημα αλλα δεν ειμαι και πολυ αισιοδοξη...Πριν 3,5 χρονια ειχα κανει υστεροσκοπηση για να αφαιρεσω ενα μικρο πολυποδακι και αν δεν δω αποτελεσμα με τις ενεσεις θα ξαναμπω στην διαδικασια υστεροσκοπησης να δουμε τι γινεται εκ των εσω...Εχω ξεκινησει και βασιλικο πολτο γιατι ειναι γνωστο πως γενικα βοηθαει...Εσυ εχεις κανει υστεροσκοπηση η σαλπιγγογραφια?Υπομονη παντως οπως και ναχει...Εγω εχω αναβαλλει 3 φορες την σπερματεγχυση γιατι το ενδομητριο εχει κολλησει στο 4,2 και δεν λεει να ξεκολλησει...

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω το ιδιο προβλημα με εσενα φιλη μου...Εκανα κι εγω θεραπεια με κλομιφαινη και cyclacur με αποτελεσμα να εχω πολυ καλα αυγα αλλα ανυπαρκτο ενδομητριο...Τωρα ξεκιναω ενεσεις puregon μηπως και παρει μπρος το συστημα αλλα δεν ειμαι και πολυ αισιοδοξη...Πριν 3,5 χρονια ειχα κανει υστεροσκοπηση για να αφαιρεσω ενα μικρο πολυποδακι και αν δεν δω αποτελεσμα με τις ενεσεις θα ξαναμπω στην διαδικασια υστεροσκοπησης να δουμε τι γινεται εκ των εσω...Εχω ξεκινησει και βασιλικο πολτο γιατι ειναι γνωστο πως γενικα βοηθαει...Εσυ εχεις κανει υστεροσκοπηση η σαλπιγγογραφια?Υπομονη παντως οπως και ναχει...Εγω εχω αναβαλλει 3 φορες την σπερματεγχυση γιατι το ενδομητριο εχει κολλησει στο 4,2 και δεν λεει να ξεκολλησει...

Η κλομιφαίνη δεν λεπταίνει το ενδομήτριο? Δεν ειναι αντιφατικό να κάνεις κ τις δυο θεραπείες μαζί?

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

Η κλομιφαίνη δεν λεπταίνει το ενδομήτριο? Δεν ειναι αντιφατικό να κάνεις κ τις δυο θεραπείες μαζί?

 

Ο γιατρος μου ειπε πως η κλομιφαινη δεν βοηθαει το ενδομητριο αλλα επειδη η σαλπιγγογραφια μου ηταν πεντακαθαρη θεωρησε πως δεν θα εχουμε προβλημα.Εχουμε ομως γιαυτο και παμε σε πιο δραστικα μεσα και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρος μου ειπε πως η κλομιφαινη δεν βοηθαει το ενδομητριο αλλα επειδη η σαλπιγγογραφια μου ηταν πεντακαθαρη θεωρησε πως δεν θα εχουμε προβλημα.Εχουμε ομως γιαυτο και παμε σε πιο δραστικα μεσα και βλεπουμε...

Το επόμενο στάδιο για να βοηθησεις το ενδομήτριο ποιο ειναι? Ενέσεις?

Επίσης ο βασιλικός πολτός σε βοήθησε? Το αγόρασες απο το φαρμακείο?

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

Το επόμενο στάδιο για να βοηθησεις το ενδομήτριο ποιο ειναι? Ενέσεις?

Επίσης ο βασιλικός πολτός σε βοήθησε? Το αγόρασες απο το φαρμακείο?

 

Οι ενεσεις που θα κανω ειναι για προκληση ωορρηξιας και ευελπιστω να βοηθησουν και το ενδομητριο...Βασιλικο πολτο και νωπη γυρη παιρνουμε και εγω και ο συζυγος.Τα αποτελεσματα δεν τα γνωριζω ακομη...Πολλες κοπελες ομως εδω εχω δει πως καταφερανε να μεινουνε εγγυουλες με τον πολτο.Εγω προσωπικα ειμαι κατα του πολτου απο το φαρμακειο.Παιρνω μονο απο παραγωγο αγνο πολτο χωρις προσμιξεις...Ελπιζω να βοηθησα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...