Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΛΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΟΡΗ!


Recommended Posts

Λοιπόν κορίτσια, ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη από όλες εσάς που προσπαθείτε να κάνετε παιδί με εξωσωματική και δεν μπορείτε...

Και αυτό γιατί...

Ο σύζυγος μου εχει 2 αγόρια από τον πρώτο του γάμο, και το γιαβράκι μας μαζί μου. Ο καημός του είναι ενα κοριτσάκι. Σε μία συζήτηση λοιπόν το ΣΚ μου είπε πως το επόμενο παιδί θα το κάνουμε με εξωσωματική για να είναι κορίτσι.

Εγώ ειμαι καπως αρνητική. Για να γίνει αυτό σημαίνει οτι παραπάνω από ένα ωαρια θα γονιμοποιηθούν για να πετύχουμε το κορίτσι. Επίσης στην κύηση θα χρησιμοποιηθεί μόνο ένα, τα υπόλοιπα τι θα γίνουν; Για μένα ειναι το ίδιο με έκτρωση. Δεν θέλω να επιλέξω το ένα από τα 4 ας πούμε. Φοβάμαι την οργή του Θεού, ειλικρινά, με μία τέτοια επέμβαση στη φύση.

Και θέλω να ρωτήσω κάτι, υπάρχει περίπτωση να κρατήσω τα γονιμοποιημένα ωάρια για να μία μελλοντική εγκυμοσύνη; Υπάρχει περίπτωση τα γονιμοποιημένα ωάρια να δωθούν σε άτεκνες οικογένειες με νομιμα μέσα και καθολου τη δική μας συμμετοχή(χωρίς δηλαδή να γίνει παράνομα εννοω);

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε νοιωθω απολυτα, κ εγω την ιδια αντιδραση κ τις ιδιες σκεψεις με τις δικες σου θα εκανα....

Δεν ξερω αν θα συμφωνουσα, μαλλον οχι!

Ψαξε το λιγο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μπορείς άνετα να δωρίσεις τα ωάρια σου ή και τα έμβρυα που δεν θα χρησιμοποιήσεις. Όμως η εξωσωματική κοστίζει πολύ και μπορεί να μην πετύχει με τη πρώτη, ακόμη κι αν είστε κι οι δυο απόλυτα υγιείς. Κατά την γνώμη μου η επιλογή φύλου δεν είναι σοβαρός λόγος για να προχωρήσεις σε μια τέτοια διαδικασία, αλλά φυσικά είναι δικαίωμά σας. Σου εύχομαι σύντομα να αποκτήσεις το κοριτσάκι σας, ό,τι κι αν αποφασίσεις :wink:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω έναν γιο και μάλλον τα δίδυμα που περιμένω ίσως να είναι αγόρια όπως μου είπε ο γιατρός, εγώ ήθελα απελπισμένα κόρη αλλά να σου πω κάτι, κάτι ξέρει και ο Θεός και η φύση, στη δεύτερη κυησή μου που παλλινδρόμησε ήταν κορίτσι.... και τι κατάλαβα; ότι το έχασα; όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Και είχα και άλλη μία αποβολή μετά την κόρη.

 

Καλό είναι λοιπόν να του εξηγήσεις ότι στην τελική εκείνος (το σπέρμα του) καθορίζει το φύλο γιατί εμείς έχουμε χρωμόσωμα Χ και οι άντρες Χ & Υ άρα ο συνδυασμός ΧΧ = κόρη, ΧΥ = κορίτσι.

Μπορείς ακόμη να του πεις αυτό που μου είπε ο γυναικολόγος μου, που το διαπίστωσα ψάχνοντας στο διαδίκτυο, ότι δηλαδή αν θέλεις κορίτσι πρέπει να έχεις καθημερινή επαφή πριν την έναρξη των γόνιμων ημερών, ενώ για να πετύχεις αγόρι πρέπει να το κάνεις την ίδια ή την επόμενη μέρα από την ωορρηξία.

Τώρα όσον αφορά την εξωσωματική για καθορισμό του φύλου ίσως να πρέπει να πληρώσετε αρκετά ώστε να βρείτε γιατρό που θα δεχτεί να σας "ξεδιαλέξει" το κορίτσι...... και πέραν τούτου πιστεύω (προσωπικά πάντα) ότι είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι δεν το έχω ξαν΄ακούσει. Δεν ξέρω αν στέκει και νομικά, νομίζω πως γίνεται να επιλέξεις φύλο μόνο σε περίπτωση κληρονομικής πάθησης.

Εγώ συμφωνώ μαζί σου, δεν θα έμπαινα σε αυτή την διαδικασία γι΄αυτός τον συγκεκριμένο λόγο.

Τί να πει η αδερφή μου που έχει 7 γιους, ή μάλλον γέννησε 8 γιους;;;;;;

Εντάξει εμένα μου κατσε στην τρίτη η κοράκλα.

Καλή επιτυχία σε ότι επιλέξετε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι λάθος αυτό που πάτε να κάνετε. Θα κάνετε εξωσωματική μόνο και μόνο γιατί θέλει ο άντρας σου κόρη; Θα παρέμβετα στη φύση μόνο και μονο για να ικανοποιήσει ο άντρας σου τα ΘΕΛΩ του; Συγνώμη καλή μου φίλη αλλά εγώ το θεωρώ πολύ ανόητο αυτό που σκεφτήκατε...σκέψου μόνο πως θα αισθάνονται κάποιες γυναίκες τώρα που διαβάζουν το μήνυμα αυτό και δεν έχουν καταφέρει να κάνουν έστω και ένα και εσείς το διαπραγματεύστε στο να κάνετε τα πάντα ώστε να βγει κορίτσι; Γιατί το δέχτηκες;

 

ΥΓ: Συγνώμη αν ακούγομαι κάπως σκληρή αλλά ήθελα να πω και την δική μου ταπεινή γνώμη χωρίς να επηρεάσω.

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ!

 

είδα πρόσφατα μια εκπομπή όπου έκαναν περίπου αυτό, (δωρεά γονιμοποιημένων ωαρίων)

 

και μάλλιστα έδωσαν το ωάριο σε οικογένεια άπορη που δεν είχε την δυνατότητα να πληρώσει την θεραπεία.

 

 

επίσης, μια αλλη περιπτωση ήταν μια γυναίκα η οποία παλι ήταν απορη, κ δε μπορουσε να πληρώσει την θεραπεία,

 

και σαν αντάλλαγμα για να της κανουν εξωσωματική, έδωσε γονιμοποιημένα ωάρια της , σε άλλη οικογένεια που δεν είχαν καν ωαρια.

 

 

Εγώ μάλλον δεν θα προέβαινα σε κάτι τέτοιο, αν μπορούσα να συλλάβω κανονικά.

 

γιατί αν πχ το παιδί μου είχε κάποιο πρόβλημα υγείας που συνδέεται με την εξωσωματικη, πχ προωρότητα και μετά κατι που να συνδέεται με αυτό, θα είχα μαλλον τύψεις για όλη μου την ζωή που επενέβησα σε αυτό το πράγμα την στιγμή που είχα επιλογή για φυσική σύλληψη, όπου δεν θα είχε υποτίθεται πρόβλημα το παιδί.

 

ενώ, αν το ίδιο σώμα μου προκαλούσε κάτι τέτοιο (κάποιο πρόβλημα υγείας) τουλάχιστον θα ξέρω οτι δε μπορούσα να κανω κατι για να το αποφύγω, θα το δεχόμουν κάπως καλύτερα.

 

Σωτηρία, η κάθε αποψη είναι αποδεκτή, αλλά όχι με χαρακτηρισμούς. Δεν είναι αναγκαίοι.

το θεωρώ πολύ ανόητο αυτό που σκεφτήκατε

 

Και εμένα δεν μπορώ να πω οτι μου αρέσει μια τέτοια απόφαση, αλλά ποιά ειμαι εγώ να την χαρακτηρίσω "ανόητη" ..

 

Μιλάμε εδώ για επιλογές για πολύ προσωπικά θέματα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ειρηνη θα σε στεναχωρησω αλλα κανενας γυναικολογος δεν το κανει αυτο παρα μονο εαν υπαρχει ιατρικος λογος.Και για να επιλεξεις το φυλλο δεν ειναι στο χερι του γιατρου αλλα του γενετιστη οποτε επειδη υπαρχει νομος που εχει απαγορεψει στο να μπορεις να επιλεξεις φυλλο,νομιζω οτι θα δυσκολευτεις πολυ να βρεις γιατρο που να δεχτει να κανει ολο αυτο

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία, αρχικά θα επαναλάβω την ειλικρινή συγγνώμη μου απο ολα τα άτεκνα ζευγάρια.

Δεύτερον, το θέμα τέθηκε προς συζήτηση από το σύζυγο, δεν έχει αποφασιστεί τίποτα και απλά ζήτησα τη γνωμη σας και τριτον, απλά αναρωτήθηκα αν μπορω να βοηθησω αλλα ζευγάρια που ειναι εξ¨ολοκληρου ατεκνα, γιατι για να χρειαζεσαι ηδη γονιμοποιημενο ωαριο σημαινει πως και οι δυο δεν παραγουν ωαρια και ικανο σπερμα.

Δεν παρεξηγω τα οσα μου γραφετε, θεωρω οτι ειναι η γνωμη του καθενος και ετσι το δεχομαι.

Δεν εχω παρει αποφαση για τιποτα, αν οντως ισχυει ο φυσιολογικος τροπος συλληψης κοριτσιου οπως αναφερθηκε απο κάποια αλλη φιλη με βάση τις ημέρες, ευχαριστως να ακολουθησω. Ουτε εγω ειμαι διατεθιμένη να παρεμβω στη φύση, γιατι πάντα η φύση.... εκδικείται και εδω μιλάμε για ανθρωπινες ψυχες...

Ευχαριστω ολες σας για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν εμαθα οτι το 2ο ειναι αγορι για να ειμαι απολυτα ειλικρινης ψιλοαπογοητευτηκα. Παντα ονειρευομουνα 1+1 .Μετα την διαδικασια που περασα να περιμενω την αμνιοκεντηση ωστε να βεβαιωθω οτι ειναι γερο και να εχω και το αγχος μην γινει κατι με την εξεταση καταλαβα οτι αυτο που με νοιαζει ειναι να ειναι γερο. Ο θεος μας κανει να εκτιμαμε καμια φορα ταρακουνοντας μας.

 

Καταλαβαινω τη θεση σου . Ειναι κατι που δεν θελεις και φαινεται οποτε δεν υπαρχει κατι να πω ωστε να σε πεισω οτι ειναι λαθος. Το θεμα ειναι να καταλαβει ο συζυγος οτι η εξωσωματικη ειναι μια καθολου ευκολη διαδικασια και δεν θα εμπαινε καμια γυναικα για τετοιο λογο. Μηπως θα μπορουσε να του εξηγησει ο γυναικολογος σου τι γινεται? Μπορει να νομιζει οτι πατε κανετε μια ενεση και ολα καλα και ολα ωραια.

 

 

:roll:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια και εγώ ψιλοκατσουφιασα που το πρωτο ηταν αγορι :oops: μιας και ο γιατρος μέχρι τον εβδομο σχεδον ελεγε κορίτσι(!) αλλά το να επέμβω στη φύση...

Και γω ελπίζω οτι ο γιατρός ειναι ο καταλληλος για να δωσει στο σύζυγο να καταλάβει οτι η εξωσωματική δεν ειναι μια κατασταση ρουτινας και οι συνεπειες πολλες.

Α! Και μάλλον θα τον εκπλήξω οταν αποφασίσει οτι θέλει να κανουμε παιδι, σκαρώνοντας το πριν το καταλάβει :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λυπάμαι αλλά θυμώνω όταν ακούω κάτι τετοια...υπάρχουν τόοσα μα τοοσα προβλήματα στον κόσμο, ακόμη και να συλλάβει κάποια υπάρχουν τόσες παράμετροι που πρέπει να πάνε καλά στην πορεία της εγκυμοσύνης που νομίζω ότι είναι ύβρις κάποιος να συζητάει θέμα φύλου..το ίδιο λεώ και στον άντρα μου που όλο μιλάει για αγόρια και αγόρια κλπ κλπ...είναι πρόκληση προς τον ίδιο τον Θεό και την φύση..αυτή είναι η άποψη μου, κυρίως για τους άντρες, γιατί αυτοί εκφράζουν τις περισσότερες φορές τετοιες πάραλογες απαιτήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν κάθε τεχνική επιλογής φύλου, εκτός αν γίνεται για ιατρικούς λόγους (οι οποίοι δεν είναι το εγκεφαλικό του συζύγου :lol: ) είναι απολύτως παράνομη! Επομένως από εκεί αρχίζει η δυσκολία. Πρώτον γιατί δεν είναι εύκολο να βρεις γιατρό να κάνει κάτι παράνομο και δεύτερο γιατί η παρανομία κοστίζει. Εγώ θα σταμάταγα εδώ. Ας υποθέσουμε όμως ότι το παραβλέπεις αυτό, μην κάνεις βέβαια εξωσωματική. Εκτός από τα ηθικά προβλήματα είναι και οι ορμόνες, η ταλαιπωρία, το μεγάλο ποσοστό αποτυχίας. Υπάρχει μία μέθοδος έχω ακούσει που κάνει διαχωρισμό στο σπέρμα. Κάπως χρωματίζει τα αρσενικά και τα διαχωρίζει. Και με μία απλή σπερματέγχυση βάζει στη μήτρα μόνο τα θηλυκά (ή αρσενικά) σπερματοζωάρια. Οι αντιρρήσεις ήταν σε ιατρικό επίπεδο, οπότε δεν είχα ασχοληθεί περισσότερο. Ούτε κάποια άλλη πληροφορία μπορώ να σου δώσω, γιατί είχα ακούσει πολύ παλιά γι αυτό. Όμως ούτε αυτό είναι νόμιμο, κατά τη γνώμη μου, αν κι εγώ δεν το βρίσκω ανήθικο.

Καλή τύχη σε ό,τι επιλέξετε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκέψου ότι θα κάνεις νύφες !

:D Δεν ξέρω πόσο παρηγοριτικό είναι αυτό.

 

Καλε θελεις να φουνταρει η κοπελα αχαχα. Αυτο ειναι που με τρομαζει πανω απ ολα. Οτι αυτα που διαβαζω μπορει να τα γραφει η νυφη μου για μενα αυριο :D:D:D:D:D

 

Μιας και το φυλλο το καθοριζει ο αντρας :lol: τι στο καλο κι αυτος ο Χριστιανος. Βουτηξε στο σερνικοβοτανο σαν τον αστεριξ? χαχχα (χιουμορακι ηταν μην παρεξηγηθω) :lol::lol::D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

αστα να πανε ρε Ελενικ! 3 στα 3 αγόρια! Και σκεφτομαι και εγώ η καημένη, αν οι πιθανοτητες ειναι 1 στα 4 μήπως το τεταρτο βγει κορίτσι...;(βεβαια πλακα κάνω)

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΕΙΡΗΝΗ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΒΓΕΙ.............ΤΙ ΣΚΜΑΙΝΕΙ ΘΕΛΩ ΚΟΡΙΤΣΙ; ΚΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ Η ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ..............ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΙ ΕΧΟΥΝΕ ΔΗΛΑΔΗ; ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΑΦΗΣΕΤΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΖΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΤΕ ΤΑ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ....

line_line_typew12_beg_d_typew11_time_1195880400_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι βλακείες, πάντως κι εγώ έχω ακούσει ότι οι καθημερινές επαφές αδυνατίζουν τα "αρσενικά" (ας τα χαρακτηρίσουμε έτσι) σπερματοζωάρια και ετσι ενισχύονται τα θηλυκά.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι βλακείες, πάντως κι εγώ έχω ακούσει ότι οι καθημερινές επαφές αδυνατίζουν τα "αρσενικά" (ας τα χαρακτηρίσουμε έτσι) σπερματοζωάρια και ετσι ενισχύονται τα θηλυκά.

ΟΠΟΤΕ ZOUZOUNEL Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΑΓΟΡΙ ΛΙΓΟ ΧΛΩΜΟ Ε;

ΓΑΙΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΑΦΗ ΧΕΧΧΕΧΕΧΕΧΕΧΧΕ

line_line_typew12_beg_d_typew11_time_1195880400_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif
Link to comment
Share on other sites

irene-stathis, πρωτα να πω οτι δεχομαι, οτι η συγνωμη σου ειναι ειλικρινης, και προχωρω οσο μπορω να σου δωσω καποιες απαντησεις στις αποριες σου.

 

Στην Ελλαδα, απαγορευεται δια νομου η επιλογη εμβρυων με βαση το φυλο τους, παρα μονο οταν υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα ασθενειας κληρονομικης που συνδεεται με το φυλο και μονο. Δεν πιστευω οτι θα βρεθει κεντρο, εξωσωματικος και εμβρυολογος που θα κανουν τη διαδικασια αυτη. Οποτε ακομη και με την εξσωματικη, δεν θα μπορεσεις να επιλεξεις το φυλο του εμβρυου.

Τωρα εαν, λεω εαν βρεις γιατρο να δεχτει (στην Ελλαδα ζουμε), η εξωσωματικη δεν ειναι πανακεια. Δηλαδη, μπορει να πετυχεις με την πρωτη, μπορει και με την εικοστη πρωτη!! Για να αυξηθουν οι πιθανοτητες επιτυχιας, θα παρεις ενεσιμες ορμονες (με ο,τι συνεπαγεται αυτο για το σωμα σου) για να παραξεις περισσοτερα ωαρια. Ναι, απο αυτα μπορεις να δωρισεις μερικα σε γυναικες που δεν εχουν δικα τους. Η δωρεα ειναι μια απολυτως νομιμη διαδικασια και γινεται υπογραφοντας τα σχετικα εντυπα στο κεντρο. Εννοειται δεν μαθαινεις ποτε, σε ποια γυναικα κατεληξαν.

 

Τα παραπανω αφορουν ωαρια (οχι γονιμοποιημενα).

Πχ. αν κανεις με τις ορομονες 10 ωαρια, λεμε ενα σεναριο, κρατας τα 7 για γονιμοποιηση και χαριζεις τα 3. Μενουν 7, τα οποια δεν σημαινει οτι θα γονιμοποιηθουν ολα απο το σπερμα στο εργαστηριο. Υποθετουμε οτι γονιμοπιουνται τα 5. Απο αυτα βαζουν στη μητρα τα τρια, για να μεινει εστω και το ενα και τα 2 μπορεις να τα καταψυξεις για μελλοντικη δικη σου χρηση μονο. Αυτα δεν χαριζονται, δεν ειναι ωαρια, αλλα εμβρυα. Δηλαδη, μπορει παλι να καταληξεις με αρσενικα εμβρυα, τα οποια δεν θα ξερεις τι να τα κανεις, ως "ανεπιθυμητα".

 

Ενεσεις, υπερηχους, ναρκωση, ωοληψια, εμβρυομεταφορα και αναμονη δυο εβδομαδων και συνεχιση φαρμακων, και πολλες ψυχολογικες μεταπτωσεις, δεν νομιζω να θελεις να τα περασεις αυτα για τον ΛΑΘΟΣ λογο.

Ειστε πολυ τυχεροι, που δεν ανηκετε στα 300.000! ζευγαρια στην Ελλαδα που αντιμετωπιζουν προβλημα υπογονιμοτητας και η εξωσωματικη ειναι μονοδρομος γι΄αυτα, που συχνα δεν οδηγει καν στο ονειρο.

Προσωπικα δοξαζω το Θεο που γεννηθηκα αυτη την εποχη, οπου μπορω να εκμεταλλευτω την επιστημη για να κανω ενα παιδι.

 

Απολαυστε τον πατροπαραδοτο τροπο συλληψης (πιστεψε με ειναι ασυγκριτως πιο ευχαριστος απο την εξωσωματικη) και ευχομαι πραγματικα να κανετε συντομα ενα ΓΕΡΟ πανω απο ολα μωρακι!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...