Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΕΡΤΟΝΙΑ ΚΑΤΩ ΑΚΡΩΝ / ΣΦΙΧΤΑ ΙΣΧΊΑ (ορθοπεδικος)


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους.

πριν ένα μήνα είχε δει νευρολόγος στο παιδων πεντελης τον δευτερό γιο μου που είναι 6 μηνών γιατί μας είχε πει η παιδιατρος για σφικτα ισχία (όντως πολύ πιο σφικτα από του άλλου γιου μου, 2,5 χρονών). Η νευρολόγος είπε οτι προς το παρόν είναι φυσιολογικός, αλλά ότι θέλει να τον δει ξανα σε 7 και 9 μηνών, και οτι προς το παρόν δεν χρειαζεται μαγνητική εγκεφάλου. ¨εκανε και ακτινογραφία (και όχι υπερηχο) ισχίων και οι συμμετριες είναι οκ (συμφωνα με τον ορθοπεδικο του Παιδων Πεντέλης).

Τώρα παρουσιαζει και υπερτονία κατω άκρων, συμφωνα με την παιδίατρο και από αυτά που βλέπουμε και διαβάζουμε. Η νευρολόγος (ενα μήνα πριν) δεν είχε αναφέρει τίποτα.

Εχουμε μπερδευτεί πάρα πολύ. Που να πάμε? Σε ποιον γιατρό? είχατε εμπειρία να σας έχει πει ο ένας γιατρός "ολα οκ" και τελικά το παιδί σας να είχε κάποιο πρόβλημα? Είναι δυνατόν ένας γονιος να τρέχει γύρω γύρω για να πάρει μία σίγουρη απάντηση? τι εξέταση μπορεί να μας βγάλει από την ανησυχία τόσο για την υπερτονία όσο και για τα σφικτα ισχία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

ismeni, κραλης και χαγερ.

μου έχουν προτείνει και τον κανελόπουλο στο Ιασώ παίδων. αλλά νομίζω ότι η υπερτονία είναι περισσότερο θέμα νευρολόγου. για τα ισχία, από τη στιγμή που δεν είναι το πρόβλημα στα οστά, ίσως να είναι θέμα μυικό ή νευρολογικό. εσένα τι σου είχαν πει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τα ισχία: πήραμε γνώμη από ορθοπεδικό όταν ο μικρός σαράντισε, μας έστειλε για υπέρηχο ισχίων που βγήκε ΟΚ και ζήτησε ακτινογραφία όταν πήγε 3 μηνών (και πάλι ΟΚ).

Για το άλλο θέμα: επειδή το δικό μας θέμα είναι το αντίθετο (υποτονία) μας είδε νευρολόγος, που απλά σύστησε ασκήσεις εφόσον είδε εξετάσεις (μαγνητική, αιματολογικές κλπ) και τις βρήκε φυσιολογικές.

Εϋχομαι όλα καλά με τον μικρούλη σου!

Link to comment
Share on other sites

το περίεργο είναι ότι εμάς μας εκαναν μόνο ακτινογραφία και όχι υπέρηχο (ώστε προφανώς να δουν και το μυικό). Επίσης, όσον αφορα την υπερτονία προς το παρόν η νευρολόγος στο Πεντελης μας είπε να μην κάνουμε μαγνητική , να τον δει αλλή μία φορά και βλέπουμε. Είναι τόσο δύσκολη εξέταση?

Link to comment
Share on other sites

το περίεργο είναι ότι εμάς μας εκαναν μόνο ακτινογραφία και όχι υπέρηχο (ώστε προφανώς να δουν και το μυικό). Επίσης, όσον αφορα την υπερτονία προς το παρόν η νευρολόγος στο Πεντελης μας είπε να μην κάνουμε μαγνητική , να τον δει αλλή μία φορά και βλέπουμε. Είναι τόσο δύσκολη εξέταση?

τι είπε η νευρολόγος?η μαγνητική θέλει νάρκωση για να γίνει για να μην κινείται το παιδί...δεν έχει ακτινοβολία καθόλου..διαρκεί κανα μισάωρο αν θυμάμαι καλά.

ξεκινήσατε φυσικοθεραπείες?επειδή πολλοί γιατροί καθυστερούν να πούν στους γονείς να ξεκινήσουν (άγνωστο γιατί)καλό θα είναι να ξεκινήσετε...καλό θα κάνουν και όχι κακό..όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα

όλα να πάνε καλά..

Link to comment
Share on other sites

το περίεργο είναι ότι εμάς μας εκαναν μόνο ακτινογραφία και όχι υπέρηχο (ώστε προφανώς να δουν και το μυικό). Επίσης, όσον αφορα την υπερτονία προς το παρόν η νευρολόγος στο Πεντελης μας είπε να μην κάνουμε μαγνητική , να τον δει αλλή μία φορά και βλέπουμε. Είναι τόσο δύσκολη εξέταση?

 

Οι γιατροί δεν την έχουν για δύσκολη, απλά θέλει τη νάρκωση για να καθήσει ακίνητο το μωράκι.

Link to comment
Share on other sites

πρωτα απ'όλα ευχαριστώ που ασχολείστε με το θέμα μου. είμαι τόσο αναστατωμενη, εχουμε πάει σε 3 παιδιάτρους, μετά ψάχνοντας μόνοι μας είδαμε ότι ισως θέλει ορθοπεδικό (για τα ισχία), μετά η μία παιδίατρος - όχι αυτή που παρακολουθεί κάθε μήνα το παιδι - μας είπε να απευθυνθούμε σε νευρολόγο. αλλά αυτή του Πεντέλης μας είπε να περιμένουμε να περάσουν 2 μήνες, να δούμε τι εξέλιξη θα έχει τόσο το ραιβόκρανο που είχε αρχικα, μήπως λέει φτιαξει σιγά σιγά - και μήπως στρώσει γενικότερα η κατάσταση, ότι δεν κρίνει οτι αυτή τη στιγμή χρειάζεται μαγνητική. αλλά γιατί να μην την κάνουμε το συντομότερο? αισθάνομαι ότι , αν έχει κάτι το παιδί, απλά χάνουμε χρόνο. αν πάλι δεν έχει, οκ, ολα καλά, αφου η μαγνητική δεν έχει ακτινοβολία. ασε που μας αντιμετωπίζουν και σαν υπερβολικούς. αφού βλέπουμε κάποια περίεργα δείγματα στο παιδι, τι να πούμε? ότι μας φαίνονται όλα οκ? βοηθεια κορίτσια, τι να κάνουμε? σκεφτήκαμε να πάμε στον γιουρούκο, λένε ότι είναι καλός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρωτα απ'όλα ευχαριστώ που ασχολείστε με το θέμα μου. είμαι τόσο αναστατωμενη, εχουμε πάει σε 3 παιδιάτρους, μετά ψάχνοντας μόνοι μας είδαμε ότι ισως θέλει ορθοπεδικό (για τα ισχία), μετά η μία παιδίατρος - όχι αυτή που παρακολουθεί κάθε μήνα το παιδι - μας είπε να απευθυνθούμε σε νευρολόγο. αλλά αυτή του Πεντέλης μας είπε να περιμένουμε να περάσουν 2 μήνες, να δούμε τι εξέλιξη θα έχει τόσο το ραιβόκρανο που είχε αρχικα, μήπως λέει φτιαξει σιγά σιγά - και μήπως στρώσει γενικότερα η κατάσταση, ότι δεν κρίνει οτι αυτή τη στιγμή χρειάζεται μαγνητική. αλλά γιατί να μην την κάνουμε το συντομότερο? αισθάνομαι ότι , αν έχει κάτι το παιδί, απλά χάνουμε χρόνο. αν πάλι δεν έχει, οκ, ολα καλά, αφου η μαγνητική δεν έχει ακτινοβολία. ασε που μας αντιμετωπίζουν και σαν υπερβολικούς. αφού βλέπουμε κάποια περίεργα δείγματα στο παιδι, τι να πούμε? ότι μας φαίνονται όλα οκ? βοηθεια κορίτσια, τι να κάνουμε? σκεφτήκαμε να πάμε στον γιουρούκο, λένε ότι είναι καλός.

ψυχραιμία καλή μου..πήγαινε ζήτα άλλη μια γνωμή από νευρολόγο..γι αυτόν που λες έχω ακούσει κ εγώ,αν και πάμε σε άλλον που δεν θα σου συστήσω γιατί δεν μιλάει καθόλου...

για μένα ξεκίνα φυσικοθεραπεία..βρές κάποιον πες του πως έχει η κατάσταση και θα κρίνει και αυτός την κατάσταση...

κατα τ' αλλα το μωράκι είναι καλά?αναπτύσεται φυσιολογικά σε όλα?

δεν θέλει πανικό όμως...όλα καλά θα πάνε..

Link to comment
Share on other sites

nikolio σε ευχαριστώ.

κλείσαμε ραντευβού τεταρτη 29/6 σε ορθοπεδικο και στον νευρολογου που σου ειπα. ελπίζω να πάνε όλα καλα.

ναι, κατα τα άλλα αναπτυσετε κανονικα. το μόνο οτι εχει περίμετρο κεφαλιου πάνω από το ανωτατο οριο. δεν ξερω αν αυτό σημαίνει κάτι. η παιδίατρος είπε "το παρακολουθώ".

σας ευχαριστώ για τις συμβουλές

Link to comment
Share on other sites

nikolio σε ευχαριστώ.

κλείσαμε ραντευβού τεταρτη 29/6 σε ορθοπεδικο και στον νευρολογου που σου ειπα. ελπίζω να πάνε όλα καλα.

ναι, κατα τα άλλα αναπτυσετε κανονικα. το μόνο οτι εχει περίμετρο κεφαλιου πάνω από το ανωτατο οριο. δεν ξερω αν αυτό σημαίνει κάτι. η παιδίατρος είπε "το παρακολουθώ".

σας ευχαριστώ για τις συμβουλές

δεν έκανα τίποτα καλέ τι ευχαριστείς?

όλα να πάνε καλά και να ψάχνεις άδικα...την ίδια μέρα έχουμε και εμείς ραντεβού με τον νευρολόγο μας;)

περιμένουμε νέα σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και πας στον Γιουρούκο. Είναι κορυφή. Τώρα για το θέμα της μαγνητικής σου λέω να ξέρεις ότι όσο αργότερα γίνει σε ένα μωρό τόσο πιο αξιόπιστη είναι. Αυτό συμβαίνει γιατί μέχρι τα 2 χρόνια ο εγκέφαλος του παιδιου αναπτύσσεται και μία πιθανή βλάβη συνήθως φαίνεται σε ένα μεγαλύτερο παρά σε ένα μικρότερο εγκέφαλο. Εννοώ ότι εάν κάνεις μια μαγνητική τώρα αυτή βγει καθαρή αλλά το παιδί συνεχίζει να έχει υπερτονία που δεν βελτιώνεται τότε θα σου επαναλάβουν τη μαγνητική μετά από κάποιο διάστημα. Αντιθέτως εάν περιμένεις λίγο και την κάνεις όταν το παιδί είναι λίγο μεγαλύτερο έχεις περισσότερες πιθανότητες να διαγνώσεις ένα πρόβλημα εάν αυτό υπάρχει. Εύχομαι φυσικά όλα να είναι καλά και πραγματικά να μην υπάρχει τίποτα. Κατα τύχη έχω και γω ραντεβού με το Γιουρούκο στις 29 του μήνα για να δει την πηγή στο κρανίου της μικρής μου που μου φαίνεται υπερβολικά μεγάλη για την ηλικία της.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για το θέμα της μαγνητικής σου λέω να ξέρεις ότι όσο αργότερα γίνει σε ένα μωρό τόσο πιο αξιόπιστη είναι. .............. Κατα τύχη έχω και γω ραντεβού με το Γιουρούκο στις 29 του μήνα για να δει την πηγή στο κρανίου της μικρής μου που μου φαίνεται υπερβολικά μεγάλη για την ηλικία της.

 

μαριλού εχεις δίκιο, αλλά δεν μπορώ να ζω με αυτή την αγωνία, νομίζω το καταλαβαίνεις. τι ωρα εχεις ραντεβου την τετάρτη? θα βρεθούμε εκεί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...την ίδια μέρα έχουμε και εμείς ραντεβού με τον νευρολόγο μας;)

περιμένουμε νέα σας!!!

 

εννοείται θα τα πουμε:-P. ευχομαι και σε εσενα να ειναι τα νεα καλα. ραντεβου λοιπον για τα νεοτερα τεταρτη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ελπίζω όλα να πήγαν καλά. Από ότι θα είδες και εσύ ο Γιουρούκος είναι σοβαρός επιστήμονας και φοβερός άνθρωπος. Ελπίζω να σου είπε καλά νέα. Εμάς μας καθησύχασε για το θέμα της ανοικτής πηγής της μικρής λέγοντάς μας ότι δεν είναι κάτι παθολογικό και απλά συμβαίνει γιατί το παιδί έχει ένα σχετικά μεγαλούτσικο κεφάλι. Θα κλείσει με τον καιρό. Το ραντεβού μου ήταν στις 5 η ώρα. Εύχομαι όλα να πήγαν καλά και για σας. Ενημέρωσε μας.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ελπίζω όλα να πήγαν καλά. Από ότι θα είδες και εσύ ο Γιουρούκος είναι σοβαρός επιστήμονας και φοβερός άνθρωπος. Ελπίζω να σου είπε καλά νέα. Εμάς μας καθησύχασε για το θέμα της ανοικτής πηγής της μικρής λέγοντάς μας ότι δεν είναι κάτι παθολογικό και απλά συμβαίνει γιατί το παιδί έχει ένα σχετικά μεγαλούτσικο κεφάλι. Θα κλείσει με τον καιρό. Το ραντεβού μου ήταν στις 5 η ώρα. Εύχομαι όλα να πήγαν καλά και για σας. Ενημέρωσε μας.

τουλάχιστον ακούσαμε κάτι ευχάριστο σήμερα..μπράβο στη μπουμπούκα!!!!

Link to comment
Share on other sites

και τα δικά μου κάνανε υπερηχο ισχύων - αν θυμαμαι καλά ήταν 5-6 μηνών - επειδή είχαν γεννηθεί με ισχιακή προβολή.

Επίσσης είχαν λίγη υπερτονία και η παιδιάτρος είπε να το συζητήσουμε με φυσιοθεραπέυτρια μονο. Ετσι και καναμε, η οποία μας είπε ότι ναι θα μπορούσε να βοηθήσει λίγο η φυσιοθεραπεία αλλά δεν ήταν απολύτως απαραίτητη. Επείδη ο γιος μου που είχε το πιο μεγάλο προβλημα δεν την δεχόταν καθόλου αποφάσισα να μην τον βάλω στην διαδικασία. Εγινε ότι ακριβώς μου είπε η φυσιοθεραπέυτρια και για τα 2 παιδιά. Το αγόρι περπατησε πρωτο (13 μηνών) γιατί είχε πιο πολλή δύναμη και το κορίτσι που ήταν πιο χαλαρό αλλά με λιγότερη δυναμη λίγο αργότερα (14 μηνών). Απλά ο γιος μου περπατούσε στις μύτες για λίγους μήνες ειδικά αν δεν φορούσε παπούτσια. Στην περίπτωση του βρήκα ότι βοηθησε να του φοράω παπουτσια ή ορθοπαιδικές' παντόφλες (ενω συνήθως είναι καλό να είναι ξυπολητο το παιδι)

 

Επίσης βοηθά να έχεις το παιδί ελέυθερο, όχι δεμένο, εγώ τα είχα στο πάτωμα (στρωμενά) ή στην κούνια τους με παιχνίδια γύρω τους. Η φυσιοθεραπευτρια είπε ότι αυτό κάνει καλό. Μπουσούλησαν από 8 μηνών. Οχι δεμενο στο ρηλάξ /καρότσι / καρεκλάκι - αυτές είναι ώρες χαμένες για την αναπτυξη του βρέφους.

Link to comment
Share on other sites

marilou χαίρομαι για τα νέα σας! μπράβο!

nikolio, εσεις πήγατε τελικα στο νευρολόγο? έχεις νεότερα?

εμείς πήγαμε νευρολόγο και ορθοπεδικό. κατά πρώτο να πω ότι - επειδη έχουμε δει και άλλους γιατρούς των ειδικοτήτων αυτών - τόσο ο Γιουρούκος όσο και ο Κανελλόπουλος είναι εξαιρετικοί. Ωσ γιατροί, ως άνθρωποι, ως συμπεριφορά απέναντι στο παιδί και στους γονείς. Συμμερίζονται την ανησυχία, εξηγούν, και δεν απαξιώνουν ούτε όμως πανικοβάλλουν.

για τον μικρό μας τώρα.

για το ραιβόκρανο, τα σφιχτα ισχία και την υπερτονία κάτω άκρων, προτάθηκε και από τους δύο φυσιοθεραπεία.

κάναμε και ακτινογραφία στη αυχ,μοίρα για να αποκλειστεί πράβλημα στους σπονδύλους. στα ισχία είχαμε ήδη κάνει, οπότε από ορθοπεδικής απόψεως είμαστε ΟΚ.

Τώρα από νευρολογικής: ο γιατρός έδωσε ένα διάστημα να δούμε αν τα προβλήματα παρουσιασουν βελτίωση ή και εξάλειψη με τις φυσιοθεραπείες. έκρινε ότι είναι ύπια τα συμπτώματα , όποτε και δεν παραπέμπουν αρχικα σε κάτι πιο σοβαρό. Αν τώρα, μετά και από τις θεραπείες και αφού θα περάσουν 4 μήνες (οπότε και θα είναι 10 μηνών ο μικρός) δεν δούμε βελτίωση, τότε θα εξετάσει ξανά το παιδί και θα κρίνει αν υπάρχει λόγος για περαιτέρω εξετάσεις., Πεποίθησή του είναι ότι δεν θα χρειαστεί, ότι είναι κάτι ύπιο και όλα θα πάνε καλά.

είμαστε πολύ καλά, ηρεμήσαμε, και βλέπουμε τα πράγματα αισιόδοξα!:-P:razz::-P

Link to comment
Share on other sites

καλημέραααααα!πολύ χαίρομαι να ακούω ευχάριστα για τα μωράκια!

εμείς έχουμε πολλά να λύσουμε αλλά καλά λόγια ακούσαμε και εμείς.το μικρό μας θαύμα είναι ποιό ήρεμο και χαλαρό.οπότε πάμε καλά και συνεχίζουμε τον σκληρό αγώνα μας...

:-D:grin::-Dόλοι καλά λοιπόν...πολύ χαίρομαι,καλό μήνα σε όλες και υγεία βρε κορίτσια..

σας φιλώ!!

Link to comment
Share on other sites

εμείς έχουμε πολλά να λύσουμε αλλά καλά λόγια ακούσαμε και εμείς.το μικρό μας θαύμα είναι ποιό ήρεμο και χαλαρό.οπότε πάμε καλά και συνεχίζουμε τον σκληρό αγώνα μας...

:P:p:p:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Βρε κορίτσια, πήγα χτες την μικρή στον παιδίατρο (3μηνών) και μου είπε ότι τα ισχία της είναι λίγο σφιχτά. Μου είπε να της βάζω δύο πάνες για να βοηθήσουν να ανοίξουν. Το είχε καμία αυτό;

Επίσης τι είναι η υπερτονία που λέτε; Και τι γίνεται άμα τα ισχία δεν ανοίξουν όπως πρέπει;

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, πήγα χτες την μικρή στον παιδίατρο (3μηνών) και μου είπε ότι τα ισχία της είναι λίγο σφιχτά. Μου είπε να της βάζω δύο πάνες για να βοηθήσουν να ανοίξουν. Το είχε καμία αυτό;

Επίσης τι είναι η υπερτονία που λέτε; Και τι γίνεται άμα τα ισχία δεν ανοίξουν όπως πρέπει;

 

μην ανησυχεις. τα ισχυα με τη διπλή πάνα θα ανοίξουν. το πολυ πολυ σε μικρη ηλικία αρχιζετε μπαλετο και ετσι βελτιωνεται ολο και πιο πολυ...

οταν ενα παιδι περπαταει πατωντας συνεχεια στα δαχτυλά του (στο μαξιλαράκι που λεμε, ball of the foot), νομιζω αυτο είναι υπερτονια και οφειλεται στον κοντο αχιλλειο τενοντα.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...