Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ?


Recommended Posts

Τελικά ισχυεί αυτό που λένε ότι τα αγόρια βγαίνουν πιο γρήγορα απο την προβλεπόμενη ημερομηνία τοκετού? Σε μενα η μητέρα μου ήταν +1,5 εβδομάδα στην αδελφή μου ήταν κοντά στην ημερομηνία τοκετού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δε νομίζω πως ισχύει. Γέννησα τον γιο μου στις 39 εβδομάδες ακριβώς, η 1 εβδομάδα νωρίτερα όμως δεν παίζει ρόλο, γιατί το μωρό ήταν μεγαλύτερο υπερηχογραφικά ως το τέλος της κύησης, συν ότι είχα κάνει περίδεση, οπότε από τη στιγμή που μου έκοψαν τα ράμματα στην αρχή του 9ου, μάλλον άργησα πολύ να γεννήσω τελικά!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε ένα ζωντανό παράδειγμα! Το λέω να το ακούσω εγώ γιατί με έχουν πρήξει και καλά επειδή έχω αγοράκι ότι θα γεννήσω νωρίτερα από τις 15 Μαίου που είναι ο προβλεπόμενος τοκετός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο το φύλο μιας και η μάνα μου "έφαγε" 11 μέρες απο την ΠΗΤ για τον αδερφό μου ενώ εμένα 4 μερες. Στον αδερφό μου ήταν πρωτόγεννη...

Εγώ γέννησα την κόρη μου στις 39+2 και τον γιό μου στις 38+2 αλλά είναι συνηθισμένο σε δεύτερη γεννα να γεννάς νωρίτερα ανεξαρτήτως φύλου μιας και όλα είναι έτοιμα απο την πρώτη γέννα (εκτός και αν γεννήσεις 10 χρόνια μετά που είναι σαν να γεννάς για πρώτη φορά)... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω είναι ότι οι πρωτότοκες συνήθως εξαντλούν όλα τα όρια. Δεν είναι θέμα φύλου. Το αγοράκι μου το γέννησα στις 38w και 5d με καισαρική χωρίς να υπάρχει τίποτα ακόμα, κανένα σύμπτωμα που να σημαινει τοκετό. Άντε με το καλό!

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Τα δίδυμα κορίτσια στις 38εβδ. Το αγόρι στις 39 εβδ. Το τελευταίο κορίτσι στις 37 εβδ. Όλα με καισαρική άλλα σε όλα ξεκίνησε ο τοκετός μόνος του πρώτα και μετά έγινε καισαρική. Επομένως.... σε εμένα δεν ισχύει καθόλου!!!

 

Από τους παλιούς κι εγώ μόνο κουταμαρίτσες ακούω... τίποτα δεν πιάνει από όσα λένε. Μόνο άγχος μας δίνουν. Κάνω κι εγώ τα δικά μου και είμαι οκ!!!

 

Φιλιά και μη "τσιμπάτε"! :wink::D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα πάλι μου έχουν πει ότι τα αγόρια είναι πιο τεμπέλικα και τον παίρνουν όλο τον καιρό τους. Μου φαίνεται τελικά ότι ο καθένας λέει ανάλογα με τις προσωπικές τους εμπειρίες :?

.png
Link to comment
Share on other sites

Ο μπεμπούλης γεννηθηκε 3 μέρες πριν από την Π.Η.Τ.

εμενα γιατι όλοι μου έλεγαν: α!αγόρι έχεις?θα τον πάρεις όλο τον μήνα?????

ότι χαζομάρα θέλουν λένε μου φαίνεται!

δεν νομίζω να έχει σχέση...

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Τον 1ο μου γιο στις 38 εβδομαδες (ειχα πολλα προβληματα και παλι καλα που αντεξε τοσο ) και τον 2ο τρομαξαμε να βγει. Ειχε βολευτει ο καλος μου :lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παλι κοριτσια δεν ξερω που εφταιγε οτι ηταν αγορι δεν το εχω ξανακουσει αλλα πρωτοτοκο παιδι και στις 36+3 μερες ξεκινησε κανονικα ο τοκετος και γεννησα φυσιολογικα

Link to comment
Share on other sites

την πρώτη μου κόρη την γέννησα με πρόκληση στις 40w+5d την δεύτερη πάλι με πρόκληση 39w+6d. Τώρα στον γιο δεν ξέρω...θα δείξει... Μάλλον βολεύονται και δεν θέλουν να αποχωριστούν την μαμά τους...

 

Άσχετο αλλά βρε ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ πως έβαλες 2 mini tickers kai 1 μεγάλο μαζί? έχω ανοίξει post για αυτό το θέμα:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=15878&highlight=

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά βρε ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ πως έβαλες 2 mini tickers kai 1 μεγάλο μαζί?
το τρίτο της τίκερ είναι από άλλο σαιτ και ίσως να εχει πιό μικρό κώδικα και να χωράει στο σύνολο της υπογραφής! :wink:

δε δοκιμάζεις κι εσύ από διάφορα σαιτς; :roll:

 

παρένθεση ήταν αυτό...

παρακαλώ συνεχίστε! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...