Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

περιδεση τραχηλου και μικροβια


Recommended Posts

Καλησπερα,ειμαι 31 εβδομαδων εγκυος,με περιδεση τραχηλου απο την 22η βδομαδα.Στην πρωτη καλλιεργεια κολπικου υγρου μετα την περιδεση βρεθηκαν e-coli κ εντεροκοκκος.Πηρα augmentin,ταυτοχρονα εκανα μυκητες παρα τα προβιοτικα κ τα γιαουρτια και στην επομενη καλλιεργεια ο εντεροκοκκος ειχε φυγει.Πηρα procef αντιβιωση και ταυτοχρονα εβαζα κολπικα κρεμα για το ph και στη νεα καλλιεργεια ειχε φυγει το e-coli και ξαναβρεθηκε εντεροκοκκος.Ο γιατρος θελει να μου ξαναδωσει augmentin αλλα θελω να το αποφυγω.Εχω παρει κ αλλες φορες αντιβιωση κ δεν θελω αλλο..φοβαμαι κ για το μωρο.Εχουν σπασει τα νευρα μου γιατι τοσα χρονια δεν ειχα ποτε προβλημα κ τωρα δε λενε να φυγουν.Επισης ο γιατρος μου λεει να κανω καλλιεργειες αμεσως μετα το τελος της αντιβιωσης ενω διαβασα στο νετ οτι πρεπει να περασει ενα διαστημα δεκα ημερων.Ξερει καποια τι ισχυει;εχει περασει καποια παρομοια ιστορια με περιδεση κ μικροβιο και πως το αντιμετωπισε;Φοβομαστε μην μολυνθει το ραμμα γι αυτο λεει ο γιατρος πρεπει να φυγει..Να σημειωσω οτι η crp μου ηταν 1,5.Αραγε αν μεινει μεχρι τελους το μικροβιο και δεν κανει λοιμωξη θα γεννησω με καισαρικη;Διαβασα οτι βαζουν ενδοφλεβια αντιβιωση την ωρα του τοκετου αλλα ειναι σιγουρο οτι πιανει;Εχω κ διαβητη κυησης,μεχρι στιγμης ελεγχομενο με διατροφη και δεν ξερω κατα ποσο ο γιατρος θα εχει την υπομονη να τ αντιμετωπισει ολα με φυσιολογικο τοκετο,οποτε τη βλεπω την καισαρικη να ερχεται...

SMOlp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσι μου μονο σε ενα μπορω να σε βοηθήσω. Σιγουρα η επαναληπτική καλλιέργεια πρεπει να γίνει 10 μερες μετα την αντιβιωςη. Διαφορετικά δεν ειναι αξιόπιστο το αποτέλεσμα γιατι η αντιβιωση δεν εχει φύγει εντελώς απο τον οργανισμό σου, οποτε υπαρχει περιπτωση να έχεις ψευδώς αρνητικο αποτελεσμα , ενώ το μικρόβιο να μην εχει εξαλειφθεί πραγματικά. Για ολα τα υπόλοιπα που ρωτάς , δυστυχως δεν εχω προσωπική εμπειρία κ δεν μπορω να σε διαφωτίσω.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου μονο σε ενα μπορω να σε βοηθήσω. Σιγουρα η επαναληπτική καλλιέργεια πρεπει να γίνει 10 μερες μετα την αντιβιωςη. Διαφορετικά δεν ειναι αξιόπιστο το αποτέλεσμα γιατι η αντιβιωση δεν εχει φύγει εντελώς απο τον οργανισμό σου, οποτε υπαρχει περιπτωση να έχεις ψευδώς αρνητικο αποτελεσμα , ενώ το μικρόβιο να μην εχει εξαλειφθεί πραγματικά. Για ολα τα υπόλοιπα που ρωτάς , δυστυχως δεν εχω προσωπική εμπειρία κ δεν μπορω να σε διαφωτίσω.

 

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση!Αρα τα δικα μου αποτελεσματα που καθε φορα βγαζουν μικροβια ισχυουν απ ο,τι καταλαβαινω.Το μονο που εκανα τωρα ειναι να παω σε αλλο μικροβιολογικο να διασταυρωσω το αποτελεσμα.

SMOlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω καλα έκανες κ πηγές κ άλλου. Έτσι θα εισαι σίγουρη αν υπαρχει ή όχι μικρόβιο. Γενικα καλό ειναι να διασταυρώσουμε καποια πράγματα, ειδικά οταν μας παρδεύουν καιρο...

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω τι περνας,εγω ειμαι στην 13 εβδομαδα και εδω και ενα μηνα παιδευομαι με μυκητες.εκανα κολπικη καλλιεργεια βγηκε οτι εχω αρκετους μυκητες candida.ο γιατρος δεν μου δωσε τιποτα θεωρησε οτι ειναι νωρις,μονο πλυσεις με χαμομηλι .και οπως ειναι φυσικο δεν περναει με τιποτα,εχω αρκεταα κιτρινα υγρα,φαγουρα,πονο και σπασμενα νευρα.τις τελευταιες μερες εχω αρκετα πονακια στα ξαφνικα και αγχωνομαι μηπως ειναι απο αυτο.ο γιατρος μου ειπε οτι τα μικροβια δεν περνανε στο μωρο εγω φοβαμαι αρκετα ομως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στον κολπο υπαρχουν μικροβια, μεταξυ αυτων κ εντεροκοκκος και κολοβακτηριδιο σε μικρους αριθμους. εγω μετα την περιδεση δεν εκανα καλλιεργεια. επισης ξερω οτι στη καλλιεργεια κολπικου στις τελ εβδ εγκυμοσυνης ψαχνουμε στρεπτοκοκοκκο ομαδας Β και οχι κατι αλλο. εσεις γιατι ελεγχετε ολα τα μικροβια?

με το καλο να γεννησεις! εισαι πια 31η εβδομαδα δηλ ασφαλης ακομα κ αυριο να γεννουσες. βεβαια καλυτερα να γινουν ολα στον καιρο τους. ευχομαι με το καλο να κρατησεις το μωρακι σου στην αγκαλια σου. Α, και το augmentin δεν επηρεαζει το εμβρυο, το δινουν απο την αρχη της κυησης εαν χρειαστει, ειναι απολυτα ασφαλες

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω τι περνας,εγω ειμαι στην 13 εβδομαδα και εδω και ενα μηνα παιδευομαι με μυκητες.εκανα κολπικη καλλιεργεια βγηκε οτι εχω αρκετους μυκητες candida.ο γιατρος δεν μου δωσε τιποτα θεωρησε οτι ειναι νωρις,μονο πλυσεις με χαμομηλι .και οπως ειναι φυσικο δεν περναει με τιποτα,εχω αρκεταα κιτρινα υγρα,φαγουρα,πονο και σπασμενα νευρα.τις τελευταιες μερες εχω αρκετα πονακια στα ξαφνικα και αγχωνομαι μηπως ειναι απο αυτο.ο γιατρος μου ειπε οτι τα μικροβια δεν περνανε στο μωρο εγω φοβαμαι αρκετα ομως.

 

Ευχομαι κουραγιο και υπομονη.Μακαρι να ξεμπερδεψεις γρηγορα κ να ηρεμησεις.Με το καλο το μωρακι σου!

 

στον κολπο υπαρχουν μικροβια, μεταξυ αυτων κ εντεροκοκκος και κολοβακτηριδιο σε μικρους αριθμους. εγω μετα την περιδεση δεν εκανα καλλιεργεια. επισης ξερω οτι στη καλλιεργεια κολπικου στις τελ εβδ εγκυμοσυνης ψαχνουμε στρεπτοκοκοκκο ομαδας Β και οχι κατι αλλο. εσεις γιατι ελεγχετε ολα τα μικροβια?

με το καλο να γεννησεις! εισαι πια 31η εβδομαδα δηλ ασφαλης ακομα κ αυριο να γεννουσες. βεβαια καλυτερα να γινουν ολα στον καιρο τους. ευχομαι με το καλο να κρατησεις το μωρακι σου στην αγκαλια σου. Α, και το augmentin δεν επηρεαζει το εμβρυο, το δινουν απο την αρχη της κυησης εαν χρειαστει, ειναι απολυτα ασφαλες

 

Ευχαριστω για τις ευχες!Εσυ γεννησες η οχι ακομη;Τι να σου πω για τις καλλιεργειες.Απ οσο ξερω λογω του ραμματος,φοβουνται για λοιμωξη απο μικροβια κ λιγο που το εχω ψαξει πολλες κοπελες με περιδεση κανουν συχνα καλλιεργειες.Κ ο γιατρος μ αυτη τη λογικη με εβαλε κ εκανα αλλα πλεον εχω απελπιστει..

SMOlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά κανεις κ ελέγχεις γτ μπορεί να μολυνθεί η μήτρα πιο εύκολα λόγω ράμμα τος κ να γεννήσεις πρόωρα. Εγω πήρα τέσσερις διαδοχικές αντίβιωσεις, δυο για E. coli και δυο για κλεμπσιελα.. Απλά ήταν όλες διαφορετικές, κ οπωσδήποτε η καλλιέργεια δέκα μέρες μετά τη λήξη της αντιβίωσης.

Γέννησα φυσιολογικά στις 40 w , τπτ δεν περνάει την ώρα της γεννάς, σε άλειφουν κ με μπεταντιν για ασφάλεια.

Το επικίνδυνο για το μωρό ειναι ο στρεπτοκοκκος. Τα αλλά ειναι επικίνδυνα όπως είπα για πρόκληση πρόωρου τοκετού.

Καλή έκβαση της εγκυμοσύνης σου εύχομαι!! Όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλά κανεις κ ελέγχεις γτ μπορεί να μολυνθεί η μήτρα πιο εύκολα λόγω ράμμα τος κ να γεννήσεις πρόωρα. Εγω πήρα τέσσερις διαδοχικές αντίβιωσεις, δυο για E. coli και δυο για κλεμπσιελα.. Απλά ήταν όλες διαφορετικές, κ οπωσδήποτε η καλλιέργεια δέκα μέρες μετά τη λήξη της αντιβίωσης.

Γέννησα φυσιολογικά στις 40 w , τπτ δεν περνάει την ώρα της γεννάς, σε άλειφουν κ με μπεταντιν για ασφάλεια.

Το επικίνδυνο για το μωρό ειναι ο στρεπτοκοκκος. Τα αλλά ειναι επικίνδυνα όπως είπα για πρόκληση πρόωρου τοκετού.

Καλή έκβαση της εγκυμοσύνης σου εύχομαι!! Όλα θα πάνε καλά!

 

Σ ευχαριστω πολυ!Να χαιρεσαι το παιδακι σου!Δεν ξερεις πως με ηρεμησες.Ειχα την εντυπωση οτι οποιοδηποτε μικροβιο ειναι βλαβερο για το μωρο αν γινει φυσιολογικος τοκετος και ειχα απελπιστει γιατι δεν βλεπω να το ξεφορτωνομαι.Μακαρι να πανε ολα καλα και να φυγει να ηρεμησουμε λιγο..Εσενα απ ο,τι καταλαβα ειχαν φυγει με τις αντιβιωσεις ετσι;Θα κανω την καρδια μου πετρα κ θα παρω ακομη μια φορα.Και την προηγουμενη φορα με augmentin ειχε φυγει ο εντεροκοκκος..αυτο που δεν καταλαβαινουμε ειναι πως εμφανιστηκε παλι ενω εκανα αγωγες..

SMOlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...