Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βραχναδα!!!


Recommended Posts

Κοριτσια εχτες γιναμε 4 μηνων κι εδω και τρεις μερες η φωνουλα του μικρου μου ειναι αρκετα βραχνη..Απο νεογεννητο θα ελεγα οτι η φωνη του ηταν αρκετα "γεματη" και δυνατη αλλα τωρα εχει γινει και βραχνη..Δεν εχω δει κανενα συμπτωμα κρυωματος αλλα εχει αρχισει και μ ανυσηχει λιγακι ο ηχος της φωνης του..Λετε να εχει κρυωσει η απλα ειναι η χροια του ετσι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


:lol::lol::lol: !!!Λαμπρινη μου τσιριζει εδω και καιρο,αλλα δεν ξερω αν οφειλεται σε αυτο..Υποτιθεται οτι στα μωρα δεν κλεινει ποτε η φωνη τους γιατι εχουν σωστη τοποθετηση μεχρι ν αρχισουν να μιμουνται ο'τι ακουν(το εμαθα στην ορθοφωνια που εκανα χρονια)..Η φωνη του μικρου μας ακουγεται βραχνη και μπασα(για μωρο)κι οταν βγαζει φωνουλες(οχι δυνατες)..Η μικρη σου οταν μεγαλωσε εξακολουθουσε και ηταν "μοσχολιου"?Εγω τον φωναζω "Στρατο Διονυσιου"!! :lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από τη μέρα που γεννήθηκε το μικρό έχει μονίμως ένα χουρχούρισμα (δεν ξέρω πως αλλιώς να το γράψω). Ο γιατρός μου είπε ότι δεν είναι τίποτα. θα περάσει. Μέχρι εδώ καλά.

 

Έχει συνέχεια μυξούλες και καμιά φορά βήχα. Ώσπου πριν κανένα μήαν ο βήχας αλλαξε. Διάγνωση βροχίτιδα. Πήρε σταγόνες Soldesalin & otrivin και μία αντιβίωση που δεν θυμάμαι η ηλίθια πως την λένε. Αλλά το χουρχουρητό επιμένει. Ξανά στο γιατρό ο οποίος μας λέει ότι τα πνευμόνια είναι καθαρά και αυτό είναι από τις μυξούλες. Του βάζω ορό στη μυτούλα αλλά τίποτα. Εχθές το βράδυ βράχνιασε και δεν μπορούσε να αναπνεύσει καλά. Δυσκολευόταν να πιει το γάλα. Του έκανα εισπνοές με χαμομήλι αλλά η μυτούλα δεν άνοιξε και η βραχνάδα παραμένει. Μπορεί όλο αυτό να είναι από τη μύτη;

Αναρωτιέμαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και συνεχίζω...

 

Εκτός από τη βραχνάδα, άρχισε και ο ξερόβηχας. Λες και καπνίζει ο άτιμος...

 

Συνεχίζω ατμούς και ορό και σκέφτομαι να πάω σε ομοιοπαθητικό. Δεν θέλω πάλι να πάρει κορτιζόνη και ας είναι "για το καλό του". Έχω όμως ακόμα ενδοιασμούς και για το γιατρό και για τις πρακτικές μεθόδους.

 

Ποια είναι η γνώμη σας; Έχετε καμια παρόμοια περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

και ναι μετα απο μια εβδομαδα στο βρεφικο αρρωστησαμε!!!τη περασαμε ελαφρα μονο με μυξες ,πυρετουλι και παραλιγο λαρυγγιτιδα που μας αφησε μια ελαφρια βραχναδα(ποσο χαιρομαι που θηλασα και τα περναμε ελαφρα,ποσο χαιρομα)βεβαια την ολη κατασταση επιδεινωσε και η ταυτοχρονη εμφανιση και των 4 κυνοδοντων ταυτοχρονα(ω ναι!!! τα βγαλαμε ολα) και το οτι 2 μερες ο μπουφος αναψα το κλιματιστικο να ζεσταθουμε....

τι κανετε εσεις για τη βραχναδα...?πως μπορω να τη βοηθησω να μην ακουγεται σαν νταλικερισα...?? :):):):)

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τυχερουλες!!! Εσεις θηλασατε... φαρμακο ο θηλασμος!!! Εμεις δεν τα καταφεραμε κι ειμαστε λιγακι αρρωστιαρες.. :confused: ! Την εχω κι εγω αυτη την απορια.. Η δικια μου ξυπναει ετσι επειδη τσιριζει ολη μερα. Μολις πιει λιγο ζεστο γαλατακι της περναει κατ'ευθειαν.. Το επομενο πρωι παλι..! Κατι θα υπαρχει, δεν μπορει.. Παντως πιστευω πως για εσας ειναι λιγακι πιο ευκολα τα πραγματα.. Εμεις ειμαστε λιγακι μικρουλες ακομα και δεν μπορουμε να φαμε η να πιουμε κατι για να μαλακωσει ο λαιμος μας (εκτος του γαλακτος).

Περαστικουλια σας!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα!!

Στον παιδίατρο την πήγες?

Καλύτερα να τον ρωτήσεις, θα σου πεί τι να κάνεις.

Εμένα ο μικρός κόλλησε ίωση από την κόρη μου όταν ήταν 3 μηνών και ενώ είχε λιγο πυρετό μόνο, μετά από 2 μέρες, περίπου, βράχνιασε και ήταν λες και είχε καπνίσει 3 πακέτα τσιγάρα!!

Τελικά είχε λαρυγγίτιδα και ο παιδίατρος μας έδωσε αντιβίωση και σταγόνες κορτιζόνης:-(.

Έτσι του πέρασε σε λίγες μέρες.

Περαστικά σας!!

8a1731cd5c.png 4b3bd8119f.png

Link to comment
Share on other sites

και ναι μετα απο μια εβδομαδα στο βρεφικο αρρωστησαμε!!!τη περασαμε ελαφρα μονο με μυξες ,πυρετουλι και παραλιγο λαρυγγιτιδα που μας αφησε μια ελαφρια βραχναδα(ποσο χαιρομαι που θηλασα και τα περναμε ελαφρα,ποσο χαιρομα)βεβαια την ολη κατασταση επιδεινωσε και η ταυτοχρονη εμφανιση και των 4 κυνοδοντων ταυτοχρονα(ω ναι!!! τα βγαλαμε ολα) και το οτι 2 μερες ο μπουφος αναψα το κλιματιστικο να ζεσταθουμε....

τι κανετε εσεις για τη βραχναδα...?πως μπορω να τη βοηθησω να μην ακουγεται σαν νταλικερισα...?? :):):):)

 

Εισαστε πολόι τυχεροί εμέις μετά απο δύο βδομάδες παιδικάο και αφού ήπιαμε και σταγόνες κορτιζόνης και σιρόπη για το συνάχι και βγάλαμε ταυτόχρονα 4δοντάκια καταλήξαμε εχτές στο Παίδων με 39,9 να ΄ψήνεται συνεχώς το πουλάκι μου και με την φωνή τροβαδούρου όπερας ίσως τελικά μας είπαν απο τις αμυγδαλές να έχει προκληθεί ΄΄ολο αυτό το πρόβλημα .Ο γιατρός λοίπόν συμφώνησε με την "παλία σχολή" και μου είπε ότι μπορώ να χρησιμοποιώ ευκάλυπτο για αυτό .Βράζεις ευκάλυπτο ή παίρνεις αίλεο Propoline και το βάζεις στον υγραντήρα ή ακόμα κάνεις μασαζ στο παιδάκι.Τώρα τι να σου πω ελπίζω να έχεις αποτέλεσμα .

(Και εμείς θηλάσαμς για 8μήνες αλλά δυστυχώς:|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εισαστε πολόι τυχεροί εμέις μετά απο δύο βδομάδες παιδικάο και αφού ήπιαμε και σταγόνες κορτιζόνης και σιρόπη για το συνάχι και βγάλαμε ταυτόχρονα 4δοντάκια καταλήξαμε εχτές στο Παίδων με 39,9 να ΄ψήνεται συνεχώς το πουλάκι μου και με την φωνή τροβαδούρου όπερας ίσως τελικά μας είπαν απο τις αμυγδαλές να έχει προκληθεί ΄΄ολο αυτό το πρόβλημα .Ο γιατρός λοίπόν συμφώνησε με την "παλία σχολή" και μου είπε ότι μπορώ να χρησιμοποιώ ευκάλυπτο για αυτό .Βράζεις ευκάλυπτο ή παίρνεις αίλεο Propoline και το βάζεις στον υγραντήρα ή ακόμα κάνεις μασαζ στο παιδάκι.Τώρα τι να σου πω ελπίζω να έχεις αποτέλεσμα .

(Και εμείς θηλάσαμς για 8μήνες αλλά δυστυχώς:|

 

Αχ με αυτα τα νοσοκομεια.. Περαστικα στα παιδακια σας!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ουφ :-( Και εμείς τα ίδια περνάμε από τον παιδικό. Φτάρνισμα, καταροή και βραχνάδα. Τώρα έχει αρχίσει να καλυτερεύει. Της δίνω και λίγο τσάι της milupa που είναι εύγεστο και το πίνει ζεστό. Έτσι μαλακώνει και λίγο ο λαιμός της. Είναι για παιδάκια πάνω από 5 μηνών. Ούτε και εμείς θηλάσαμε και είμαστε αρρωστούλες.:-(:sad::-(:sad::-(:sad:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κοριτσια ειναι 3 μερες τωρα που το μωρο εχει βραχνιασει .... κλεισει η φωνη του και εχει αλλαξει και το κλαμα του. Πυρετο δεν εχει και τρωει κανονικα.... Ρωτησα την παιδιατρο και ειπε πως αν δεν ειναι ιωση πρεπει να το δει ωριλα. Εχω σκασει.... ειχατε τιποτα παρομοιο?

Link to comment
Share on other sites

εμεις ξεκινησαμε ετσι και μετα πυρετο και πηραμε αντιβιωση αλλα γιατι δεν το πηγες στην παιδιατρο να το δει και να σου πει δεν χρειαζετε να πας το μωρο σε ωριλα και αυτη μπορει να το δει και να σου δωσει αγωγη να το πας παντως να το δει και να το ακουσει εμεις ειχαμε και λοιμοξη αναπνευστικου αυτα απο το τηλ δεν λυνοντε παντω να το δει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια ειναι 3 μερες τωρα που το μωρο εχει βραχνιασει .... κλεισει η φωνη του και εχει αλλαξει και το κλαμα του. Πυρετο δεν εχει και τρωει κανονικα.... Ρωτησα την παιδιατρο και ειπε πως αν δεν ειναι ιωση πρεπει να το δει ωριλα. Εχω σκασει.... ειχατε τιποτα παρομοιο?

Ακριβώς τα ίδια και εμένα- είναι και συνομήλικοι!- αλλά την προηγούμενη εβδομάδα, τώρα είναι οκ. Ο παιδίατρος μου είπε ότι το παθαίνουν καμια φορά γιατί τους μαζεύεται γαλατάκι στο λαιμό και να μην ανησυχω...

Η δικιά μου είχε και ένα λόγο (ίσως) παραπάνω: την άφησα να κλαίει για κανένα τέταρτο και ίσως βραχνιασε :oops:

Τώρα όμως είναι καλά, να σημειώσω ότι και εμένα έτρωγε κανονικά

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε το στη παιδιατρο ....τι παει να πει αν δεν ειναι ιωση να παει σε ωρλ..και ποιος θα το κρινει αυτο??εσυ???..ειναι πολυ μικρο το παιδι ακομη οτι και ναναι πρεπει να το προσεγγισει με προσοχη ...ακομη και ιωση αν ειναι....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

ειμαι λιγο ανησυχη και θελω την γνωμη σας..η μικρη απο χθες,εχει μια βραχναδα στη φωνη της οταν ουρλιαζει κ κλαιει..δεν εχει πυρετο,εχει αυπνιες τις τελευταιες μερες αλλα οχι με γκρινια,και δεν ξερω που οφειλετε..Μηπως απο δοντια?εχει βγαλει τα 2 πρωτα κατω και σκαει και το πανω τωρα..την τρωνε τα ουλα της.Αυριο εχω ραντεβου για εμβολιο αλλα μεχρι τοτε θα σκασω!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις αλλες ενδειξεις μην ανησυχησεις ιδιεταιρα. η δικια μου απο τις πολλες φωνες βραχνιαζε!!!! τη φωναζαμε βραχνονοκκορα. φαντασου 6 μηνων παιδι να ναι πιο βραχνο απο τον πατερα του!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

εμενα ητανε για καιρο βραχνιασμενη.οσο φωναζουν και κλαινε τοσο χειροτερα βραχνιαζουνε....αν δεν εχεις αλλα συμπτωματα μαλλον απο τις φωνες θα ναι. φωναξε ιδιεταιρα αυτες τις μερες?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...