Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γιατι δεν κουνιεται το εμβρυο


Recommended Posts

γεια σας.την περασμενη βδομαδα πηγα στην γιατρο μου καθως ημουν στην16 εβδομαδα και κατα την διαρκεια που εκανε τον υπερηχο το μωρο "κοιμοταν" και δεν γυριζε για να μας πει τι φυλο ειναι.μου προτεινε λοιπον να ξαναπαω οποτε θελω αλλα να εχω φαει καλα για να δει το φυλο.εφαγα & γω του σκασμου μετα απο 2 μερες παω & παλι τιποτα αυτο κοιμοταν & ηταν κουλουριασμενο & κουνουσε μονο τα δακτυλακια τον ποδιων.μου λεει ξαναελα.σε 2 μερεσ παλι τρωω 2χ lacta 100 gr. & 2 kiss παω και παλι κοιμοταν...μηπως να ανησυχω????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


η γιατρος σου τι ειπε? παντως απ οτι διαβαζω το εμβρυο κοιμαται παρα πολλες ωρες ισως και 18 το 24ωρο το αν θα το πετυχεις ξυπνιο την ωρα του υπερηχου ειναι και θεμα τυχης. εμενα ο γιατρος παντως μου ταρακουνουσε ολοκληρη την κοιλια για να τον ξυπνησει μια φορα που κοιμοταν και θελαμε να τον γυρισουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πίνω πάντα ένα καφέ το πρωί, δεν μπορώ να το κόψω και ας λένε ότι δεν κάνει (αν και δεν εχω καταλαβει ποτε το γιατι).

Κάνω υπέρηχο πάντα πρωινές ώρες και το πετυχαίνουμε ξυπνητό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα επιανε το παγωτο.

Ειτε το τρως, ειτε το ακουμπας στην κοιλια το μπωλ (και τα 2 τα εκανα) :mrgreen:

 

Αν δεν ανησυχει ο γιατρος σου μην αγχωνεσαι. Μαζευει ενεργεια για οταν βγει. Το εκανε και ο δικος μου (δεν θα το πιστεψεις για ποση ενεργεια μιλαμε :lol:)

Ξεκουρασου να αντεξεις :mrgreen:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

nikol1981

εμένα η απορία μου είναι άλλη. Ο γιατρός σου ζήτησε να πάς κάθε 2 μέρες; Συγνώμη για την αδιακρισία, αλλά τον πληρώνεις σε κάθε ραντεβού;

 

οχι βεβαια δεν την πληρωνω...αλλα τελικα το ειδα το μωρο παλι δεν κουνιοταν αλλα ειχε καταλληλη θεση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμεις εχουμε παρομοιο προβλημα, ενω στης αρχες ηταν πιο κινητικό τωρα τελευταία ανα 3 μερες να κανει καμια κινηση.στο τηλ ο γιατρος δεν ηταν ανήσυχος αλλα εμεις ειμαστε φουλ στο αγχος ετσι αυριο θα παμε για υπερηχο!

Ειναι νορμαλ αυτο?Αν δεν κουναει τι κακο μπορει να συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

και εμεις εχουμε παρομοιο προβλημα, ενω στης αρχες ηταν πιο κινητικό τωρα τελευταία ανα 3 μερες να κανει καμια κινηση.στο τηλ ο γιατρος δεν ηταν ανήσυχος αλλα εμεις ειμαστε φουλ στο αγχος ετσι αυριο θα παμε για υπερηχο!

Ειναι νορμαλ αυτο?Αν δεν κουναει τι κακο μπορει να συμβαίνει?

Δεν βλεπουμε την ωρα για να ερθει το αυριο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμεις εχουμε παρομοιο προβλημα, ενω στης αρχες ηταν πιο κινητικό τωρα τελευταία ανα 3 μερες να κανει καμια κινηση.στο τηλ ο γιατρος δεν ηταν ανήσυχος αλλα εμεις ειμαστε φουλ στο αγχος ετσι αυριο θα παμε για υπερηχο!

Ειναι νορμαλ αυτο?Αν δεν κουναει τι κακο μπορει να συμβαίνει?

 

Σε ποια εμδομαδα της εγκυμοσυνης εισαι;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνήθως το νιώθω κάθε βράδυ που ξαπλώνω! Μου φαίνεται λογικό μιας και όταν κινούμαι θεωρώ ότι νανουρίζεται και κοιμάται! Τώρα κατά τη διάρκεια των υπέρηχων δεν καταλαβαίνω και πολλά αφού τα μηχανήματα του γιατρού μου δε φαίνεται και τόσο ευδιάκριτα. Αρκούμαι που μου λέει ότι όλα πάνε καλά! Πάντως περιμένω με ανυπομονησία τον υπέρηχο β επιπέδου όπου εκεί θα την δούμε σε όλο της το μεγαλείο! Αλήθεια τη προτείνετε να πάω έχοντας φάει πρωινό ή όχι?

 

pFe6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνήθως το νιώθω κάθε βράδυ που ξαπλώνω! Μου φαίνεται λογικό μιας και όταν κινούμαι θεωρώ ότι νανουρίζεται και κοιμάται! Τώρα κατά τη διάρκεια των υπέρηχων δεν καταλαβαίνω και πολλά αφού τα μηχανήματα του γιατρού μου δε φαίνεται και τόσο ευδιάκριτα. Αρκούμαι που μου λέει ότι όλα πάνε καλά! Πάντως περιμένω με ανυπομονησία τον υπέρηχο β επιπέδου όπου εκεί θα την δούμε σε όλο της το μεγαλείο! Αλήθεια τη προτείνετε να πάω έχοντας φάει πρωινό ή όχι?

 

pFe6p3.png

 

 

εμενα η γιατροσ μου μου ειπε να παω φαγοομενη γιατι αν δεν κουνιεται θα με κρατησουν κανενα δυωρο.που θα πασ στην ψαρρα??

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν δε δουλευω και ειμαι ολη μερα σπιτι το νιωθω συνεχεια. οταν δουλευω ομως το νιωθω και λιγοτερο και πιο ατονες τις κλωτσιες. δεν εννοω την ωρα της δουλειας αλλα και οταν γυριζω σπιτι και ξαπλωνω. γιατι αραγε? το κουραζω το κακομοιρο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ενω το μωρακι ηταν πολυ ανυσηχο απο την 17η κι ολας εβδομαδα και ενιωθα τις κινησεις του, εχει εδω και 3 μερες (ειμαι τωρα στην 20η εβδομαδα) που δεν το νιωθω να κουνιεται. Εχω αρχισει να ανυσηχω. Λετε να συμβαινει κατι κακο??? Ειχε καποια αλλη καμια παρομοια εμπειρια? Η αληθεια ειναι πως τις τελευταιες μερες εχω κουραστει παρα πολυ και κοιμαμαι σαν ζωον. Λετε γι'αυτο να μην εχω το χρονο να το νιωσω???

Link to comment
Share on other sites

ενω το μωρακι ηταν πολυ ανυσηχο απο την 17η κι ολας εβδομαδα και ενιωθα τις κινησεις του, εχει εδω και 3 μερες (ειμαι τωρα στην 20η εβδομαδα) που δεν το νιωθω να κουνιεται. Εχω αρχισει να ανυσηχω. Λετε να συμβαινει κατι κακο??? Ειχε καποια αλλη καμια παρομοια εμπειρια? Η αληθεια ειναι πως τις τελευταιες μερες εχω κουραστει παρα πολυ και κοιμαμαι σαν ζωον. Λετε γι'αυτο να μην εχω το χρονο να το νιωσω???

 

1) Ηρέμησε.

2) Αν κουράζεσαι κινείτε λιγότερο και

3) σε κανα δυο εβδομαδες δεν θα σταματαει καθολου :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

καλησπέρα, θελω να κάνω μια ερωτηση γιατι ανυσυχώ ιδιεταιρα ,είμαι στην 17η εβδομαδα εγκυμοσύνης δεν εχω ακουσει το μωρό καθόλου και δεν αισθάνομαι καθόλου την εγκυμοσύνη μου κάτι που τις προηγούμενες εβδομάδες δεν ήταν ετσι - οχι πως ειχα ακουσει τιποτα, αλλα έβλεπα τις αλλαγες στο σωμα μου, λιγο την κοιλια μου να μεγαλωνει καπως, και το αισθανόμουν- υπάρχει πιθανότητα να μην πηγαίνει κατι καλα? εχω ραντεβού για υπέρηχο β επιπέδου τον γενάρη ,δλδ σε ενα μηνα απο τωρα που μου φενεται παρα πολυ μακρια- αν κατι δεν παει καλα πως θα το ξερω ? υπάρχουν κάποια σημάδια κατι? επείσεις τρωω αρκετα γλυκα -δεν ελεγχω τη λιγουρα- και καπου διαβασα οτι αυτο σε μια περιπτωση είχε οδηγησει σε θανατο του βρεφους.. -Δέν ξερω , ξερει καποια να μου πει αν υπάρχει κάτι να δω για να τσεκάρω αν όλα πάνε καλα πριν... τον ιανουαριο? αλλιως με βλεπω ενα μηνα μεσα στο αγχος

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...