Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η KORI MOY EINAI 3,5 XRONO.EINAI ARKETA PROXORIMENI GIA TIN ILIKIA THS OSO AFORA TON TROPO POY EKFRAZETE. ENTAKSI KANEI ZAVOLIES POY EINAI FISIOLOGIKO OS NA SIMIO. TO PROVLIMA EINAI OTI EPEIDI TREXO OLI MERA DEN EXO TI SOSTI IPOMONI KE TH FONAZO POLIII! STO METAKSI OSO PARAKSENO KE AN FANEI SIXENOME TIS FONES.DE MOY ARESEI POY TO KANO APLOS MOY VGENEI.

EXO KLAPSEI POLLES FORES TELEFTEA ALLA PALI TO KANO.

KSERO OTI DE VOITHAEI KE KSERO TON TROPO TON SOSTO ALLA KAMIA FORA DETO ELEGXO...TINA KANO?

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω σωθηκα με το time out. Αν δω οτι βγαινω εκτος εαυτου μπαινει τιμωρια στο δωματιο του για 4 λεπτα. Εγω φυσαω ξεφυσαω ηρεμω και οταν βγει το συζηταμε και οι 2 ψυχραιμα. Αυτα τα 4 λεπτα ειναι σωτηρια :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

αχ supermama κι εγω τα ιδια... το παλεβα να κοψω τις ποπουδιες και τωρα μου βγαινει σε φωνη... και επειδη θα τρελλαθω στο τελος τον στελνω στο κρεββατι του τιμωρια και κανω οτι μετραω μεχρι να περασει η τιμωρια -πχ θα μετρησω ως το 3 και θα ερθεις... το 3 βεβαια κανει 4 λεπτα να μετρηθει! :wink: - αλλιως δεν παλευεται! το λες μια ηρεμα δεν ακουει, 2-3 το ιδιο, ε βαζεις τη φωνη και δεν πιανει, οποτε λες "δεν θα με τρελλανεις!" και ηρεμεις κι εσυ κι εκεινο την ωρα της τιμωριας!

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι δεν μπορεις να κρατηθεις λογω κουρασης... και αυτο το εχω παρατηρησει σε μενα οταν εχω δυσκολη μερα χανω ευκολα την υπομονη μου...ενω μια χαλαρη ημερα ...εχω αντοχες που ουτε εγω το πιστευω...οταν τρεχεις ολη την ημερα,ειδικα οταν δουλευεις ...αστο καλητερα ...η δουλεια εχει τεραστιες απαιτησεις σου ρουφαει ολη την ενεργεια...και οταν πας σπιτι του δηνεις τα περισευματα σου,που φυσικα ποτε δεν ειναι αρκετα... γιατι δεν προσπαθεισ να κανεις δουλεια με τον εαυτο σου? με την βοηθεια φυσικα μιας παιδοψυχολογου .....θα δεις φοβερη αλλαγη, πιστεψε με.

 

ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΝ....ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΤΗΣ.

glitterfy134519T689D30.gif
Link to comment
Share on other sites

gia na eimai ilikrinis ayti ti stigmi de doylevo.alla exo sisorevmena sinesthimata apo prin..oikonomikes diskolies ke alla.. tora pane kalitera ta pragmata alla diskola to ksepernas. ena allo provlima einai oti sto kato diamerisma menoyn oi goneis moy. opos katalavenete sti diarkeia tis meras pername kapies ores ekei..

de apalasome ego alla pistevo oti voithane kai oi pappoydes sti simperifora on pedion. ton proigoymeno xeimona eixame apsogo programma. apo to kalokairi omos poy meiname mazi toys kana 2 mines sto eksoxiko ekei xasame kathe elegxo.akoma ke oi fones... h mama moy fonazei poli kai oso ke na mi to thes to kollas kai to antigrafeis meta ke si...

oso gia to taim aoyt? to kano ke pianei kamia fora. kai to kano pista opos sti nanny ths tv alla pos tha to paroyn sta sovara otan apo oli tin oikogeneia mono ego to tiro?akoma ke o antras moy to prospathei alla oxi panta petiximena. pantos tha prospathiso na metriaso ton tono tis fonis moy ke tha prospathiso na vro apla ena afstiro tropo xoris fones.

de paei allo. milame isteria...

sori koritsia gia tin polilogia alla travao zori

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

gia na eimena allo provlima einai oti sto kato diamerisma menoyn oi goneis moy. opos katalavenete sti diarkeia tis meras pername kapies ores ekei..

de apalasome ego alla pistevo oti voithane kai oi pappoydes sti simperifora on pedion. ton proigoymeno xeimona eixame apsogo programma. apo to kalokairi omos poy meiname mazi toys kana 2 mines sto eksoxiko ekei xasame kathe elegxo.akoma ke oi fones... h mama moy fonazei poli kai oso ke na mi to thes to kollas kai to antigrafeis meta ke si...

 

εγω παλι αυτο το'χω με τα πεθερικα στον αλλο οροφο... παιρνει 5 ντολες απο μενα και στο καπακι τις σβηνει ηπεθερα μου με αυτο το εκπληκτικο "ελα μωρε μωρο ειναι ακομα..." γκρρρρρρρρρ :mad::mad::mad::mad:

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Φίλη Μαργαρίτα,

 

Ξεκαθάρισέ τους (στους λοιπούς και στην πεθερά σου) πως όταν μιλάς εσύ δεν θέλεις να ακούγεται κουβεντα από άλλον.. κουβέντα όμως!

 

Πως μου την δίνει αυτό! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Οι παπούδες έχουν το άλλοθί τους: "υπάρχουν για να κακομαθαίνουν τα παιδιά".

Οπως όμως βάζουμε όρια σε όλα, στους συναδέλφους στη δουλειά, στους φίλους, στον άντρα μας, ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ ΤΟ ΙΔΙΟ, έτσι πρέπει να βάζουμε όρια και στους παπούδες. Εστω κι αν γίνεις για λίγο "κακιά", "στριμένη" ή ότι άλλο σε στολίσουν (μη χαλιέσαι, γιορτές έρχονται :lol: ) , το κάνεις για το καλό του παιδιού σου. Οπως το νομίζεις και όπως το θέλεις εσύ!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Φίλη Μαργαρίτα,

 

Ξεκαθάρισέ τους (στους λοιπούς και στην πεθερά σου) πως όταν μιλάς εσύ δεν θέλεις να ακούγεται κουβεντα από άλλον.. κουβέντα όμως!

 

Πως μου την δίνει αυτό! :mad:

 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο Ειρήνη! Εγώ προχτές ήθελα να την φέρω σπίτι για ύπνο, γιατί αν περάσει η ώρα γίνεται πιό γκρινιάρα και εκείνη φυσικά δεν ήθελε και όλοι πέσαν να με φάνε, αστην λίγο ακόμα αφού δεν θέλει, λές και κανένα παιδάκι τρέχει στο κρεβάτι του! Αφού μου τα ζαλίσανε τους λέω και εγώ δεν θα το συζητήσουμε και τέλος και ας με λένε μέγαιρα σκασίλα μου το παιδί μου θα το διαπαιδαγωγήσω όπως πιστεύω εγώ και ο μπαμπάς της(ευτυχώς συμφωνούμε)

Link to comment
Share on other sites

Ολοι καποια στιγμη φωναζουμε..

Το θεμα ειναι να μην το κανουμε συνεχεια γιατι καποια στιγμη το παιδι θα αρχισει να μας αγνοει..

Ο χαρης ειναι 2 χρονων και του εχω φωναξει "σοβαρα" 2 φορες..

Και τις δυο "εκλασε μεντες.." (την ξερετε την εκφραση φανταζομαι"

Την μια ηταν καποια στιγμη 15 περιπου μηνων που δεν επινε για μηνες γαλα και ενω ειχα δοκιμασει διαφορους τροπους μου εριξε ενα ποτηρι με γαλα και μπισκοτα πανω στο χαλι της κουζινας που δυστυχως δεν πλενεται και ευκολα (ειναι απο αυτα τα δερματινα που το πηρα για καλυτερα και το εχω σκυλομετανιωσει).. και αυτο μετα απο 3/4 που ειχα ηδη φτιαξει 3 γαλατα και προσπαθουσα να του δωσω εστω λιγες κουταλιες (εννοειτε πως απο τοτε πινει κανονικα γαλα)

Η δευτερη δεν θυμαμαι τι εκανε αν και ειναι πιο προσφατο αλλα θυμαμαι την αντιδραση του.. πηγ στο δωματιο του και κοιμηθηκε μεσα σε 3 δεπτερολεπτα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

entaksi alla o dikos moy mpampas einai apo toys pappoydes poy apla den theloyn na klene ta pedia.an klapsoyn teliose! tha ginei to diko toys. prospathisa ke go ke o antras moy na toy eksigisoyme oti kanei poli kako me ton tropo poy toys ferete alla den to katalavenei mexri poy pareksigiete kiolas. de ksero. to elaxisto poy mporo na prospathiso na kano einai na mi toys vlepoyme kathe mera alla pos ginete ayto stin praksi?den einai oikodomi. ine oikogeneiako spiti xorismeno se diamerismata ke toso kero eimaste sxedon mazi pos na toys apotravikto etsi ksafnika xoris na toy enoxlisi?pantos sigoyra me endiaferoyn pio poli ta pedia moy. ke ontos fonazo poli ke pleon deme pernoyn sta sovara ke toso...

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

kalη μου supermama το πρωτο χρονο της ζωης των παιδιων μεναμε κατω απο τα πεθερικα. σε δικο μας σπιτι....κοντεψα να χωρισω και να καταστρεψω το χαρακτηρα των παιδιων μου...και φυσικα δεν εννοω οτι ειναι κακοι ανθρωποι ..απλα ειναι γιαγια και παππους...και ΝΑΙ!!!! ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΟΡΙΑ!!!!μονο αν μαλωσεις και δεν μιλας μαζι τους, κατι που δεν συμφαιρει κανενα! τι καναμε? πληρωνουμε ενοικιο και μενουμε 25 χιλιομετρα μακρια και ολα ειναι τελεια τωρα...παμε καθε κυριακη τρωμε ολοι μαζι και ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι..ξερω οτι ειναι αδυνατη αυτη η λυση για πολλους ανθρωπους...αλλα συγνωμη που θα σε απογοητευσω ...ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ!!!καθε φορα σε καθε σου παρατηρηση θα ειναι εκει και θα σε κρινουν...οτι και αν κανεις αυτοι ξερουν κατι καλυτερο...κ.τ.λ..ΚΟΥΡΑΓΙΟ....ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ....

glitterfy134519T689D30.gif
Link to comment
Share on other sites

Φίλη Μαργαρίτα,

 

Ξεκαθάρισέ τους (στους λοιπούς και στην πεθερά σου) πως όταν μιλάς εσύ δεν θέλεις να ακούγεται κουβεντα από άλλον.. κουβέντα όμως!

 

Πως μου την δίνει αυτό! :mad:

 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο Ειρήνη! Εγώ προχτές ήθελα να την φέρω σπίτι για ύπνο, γιατί αν περάσει η ώρα γίνεται πιό γκρινιάρα και εκείνη φυσικά δεν ήθελε και όλοι πέσαν να με φάνε, αστην λίγο ακόμα αφού δεν θέλει, λές και κανένα παιδάκι τρέχει στο κρεβάτι του! Αφού μου τα ζαλίσανε τους λέω και εγώ δεν θα το συζητήσουμε και τέλος και ας με λένε μέγαιρα σκασίλα μου το παιδί μου θα το διαπαιδαγωγήσω όπως πιστεύω εγώ και ο μπαμπάς της(ευτυχώς συμφωνούμε)

 

και ναι ειμαι η τρελλη, σκυλα, υστερικη, που μαλωνει το παιδι... κι εκει επανω φορτωνω κι εγω και ανταπαντω οτι τρελλη μανα δεν ειναι αυτη που μαλωνει το παιδι της επειδη θελει να του βαλει ορια και να του μαθει 2 στοιχειωδης κανονες συμπεριφορας! αμαν πια! λες και ο αντρας μου δεν συμμετεχει -επειδη καποιοι αλλοι καποτε δεν ανακατευονταν με τις "γυναικειες" δουλειες!- μονη μου το'κανα το παιδι! δεν εχουν καταλαβει οτι μπαμπας και μαμα ειναι 1 και μια κοινη αποφαση για το παιδι!

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

αν ειχαμε τη δυνατοτητα να φυγουμε απο το σπιτι θα το καναμε. αλλα το σπιτι ειναι το πατρικο μου και ειναι υπεροχο αν και μικρο(κατι το οποιο θα το φτιαξουμε).δε μπορουμε να φυγουμε απο κει.και υπαρχει και προσωπικος λογος που δε θατο κανα γιατι θα στεναχωρουσα πολυ τους γονεις μου και δε το θελω...

τελικα η μονη λυση ειναι απλα να κοψω το καθε μερα ολη μερα στον παππου..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

και ναι ειμαι η τρελλη, σκυλα, υστερικη, που μαλωνει το παιδι... κι εκει επανω φορτωνω κι εγω και ανταπαντω οτι τρελλη μανα δεν ειναι αυτη που μαλωνει το παιδι της επειδη θελει να του βαλει ορια και να του μαθει 2 στοιχειωδης κανονες συμπεριφορας! αμαν πια! λες και ο αντρας μου δεν συμμετεχει -επειδη καποιοι αλλοι καποτε δεν ανακατευονταν με τις "γυναικειες" δουλειες!- μονη μου το'κανα το παιδι! δεν εχουν καταλαβει οτι μπαμπας και μαμα ειναι 1 και μια κοινη αποφαση για το παιδι!

 

Έγραψες!! Μαργαρίτα ζούμε για να σ΄ακούμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

supermama,όπως λές έχεις να αντιμετωπίσεις πολλά "μέτωπα" και αυτό προφανώς σου δημιουργεί ένταση,εκνευρισμό και σε κάνει να φωνάζεις ενώ δεν το θέλεις και είναι λογικό.

Νομίζω ότι θα πρέπει πρώτα να κάνεις μια συζήτηση με τους γονείς σου που θα τους εξηγήσεις ήρεμα ότι επείδή τελικά αυτό που θέλεις εσύ θα γίνει σχετικά με το παιδί είναι καλύτερα να μην επαιμβαίνουνε γιατί έτσι το μπερδέυουνε και γιατί τελικά εκείνο θα στενοχωρηθεί αν το μαλώσεις (πράγμα που σίγουρα δε θέλουνε).

Μετά σκέψου ότι όταν συνήθως φωνάζουμε,το παιδί αρχικά μπορεί να φοβηθεί και να μας ακούσει αλλά μετά θα το θεωρεί σαν κάτι φυσιολογικό και δε θα του κάνει εντύπωση με αποτέλεσμα να μην καταφέρεις αφ'ενός αυτό που θέλεις και αφετέρου να στενοχωρηθείς πιό πολύ.

 

Πιστέυω όμως ότι αυτό που θα σε βοηθήσει πιό πολύ έιναι λύσεις το πρόβλημα του πιός έχει τον έλεγχο.Έχω την άισθηση ότι νιώθεις πώς τον έλεγχο στην ανατροφή του παιδιού τον έχουνε οι ΄γονείς σου και αυτό σε θυμώνει με αποτέλεσμα να μη μπορείς να συγκρατηθείς.

Αφού με τον άντρα σου έχετε και κοινό μέτωπο ,ήρεμα και σταθερά βάλε τα όρια στο πόσο μπορούνε να παρεμβαίνουνε οι παπούδες.Δε νομίζω ότι έιναι λύση να απομυκρινθείτε γιατί αυτό θα σας πονέσει όλους.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

τοχω συζητησει μετους δικους μου αλλα μονα στα λογια συμφωνουμε και παλι οχι σε ολα.

Σημερα για παραδειγμα! το μεσημερι που τρωγαμε μαζι μετη μητερα μου(ο μπαμπας μου πηγε στο εξοχικο και ηταν μονη)εβαλα τη μικρη να φαει μονη της και αυτη καποια στιγμη επαιζε στο τραπεζι. της εξηγουσα οσο μπορουσα ηρεμα οτι πρεπει να τελειωσει μετο φαι και μετα θα μπορουσε να παιξει οσο ηθελε.

στο μεταξυ η μαμα που ηταν μπροστα μου ειπε οτι αυτος αυτοι δεν θα ειχαν την υπομονη και απλα θα την παιζανε ενω ταυτοχρονα ΘΑΤΗΝ ΤΑΙΖΑΝΕ!

αυτο ειναικατι που δε μου αρεσει.η μικρη ειναι 3,5 χρονων και θεωρω οτι μπορει και ΠΡΕΠΕΙ να τρωει μονη!

και ενω συνεχιζε τα ιδια και εγω δεν εκανα πισω ξαφνικα πηρε το κουταλι η μαμα μου και αρχισε να την ταιζει.. για να τελειωνουμε λεει...

φυσικα εγω τα πηρα και τους πηρα το πιατο απο μπροστα.

ηταν το μονο που μου ηρθε να κανω για να τους δειξω οτι μιλαω σοβαρα..

η μικρη καταλαβε γιατι την ειχα προειδοποιησει οτι θατης το παρω, η ''μεγαλη'' ομως δεν ειμαι σιγουρη.το μονο που μου εδειξαν τα ματια της ηταν σαν ναλεγε'κοριτσι μου χαλια τα νευρα σου'

 

 

συγνωμη για την πολλα λογια.

ρωτω ομως: τελικα ειμαι εγω η τρελλη και υστερικια?μηπως τελικα πρεπει να κανω τα στραβα ματια?ειναι λεπτομεριες τα προβληματα μου αλλα οταν γινονται καθημερινα ειναι εφιαλτης.ειμαι υπερ της λιγο αυστηρης αγαπης με κανονες και συνεπειες. ειναι κακο?

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Μη μαλωνεις το παιδι εξαιτιας των μεγαλων,δεν φταει το πουλακι μου!!!!Το ξερω ειναι δυσκολο αλλα προσπαθησε.Δε λεω να μη του μαθαινεις τροπους κ.τ.λ πολυ καλα το χειριζεσαι κιολας.Αν ημουν εγω στη θεση σου μπορει να εκανα και χειροτερα αλλα μιλα και ξαναμιλα στους δικους σου :shock::shock::shock::shock::shock: Κι εγω του φωναζω(το οποιο στην πραγματικοτητα απεχθανομαι) αλλα νευρα ειναι αυτα.Το μετανιωνω την ιδια στιγμη αλλα μετα σκεφτομαι ο,τι ειναι χειροτερα που του φωναζω!!!!!Μου απανταει με φωνες κι αυτος!!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το χειροτερο. που αρχιζει και φωναζει και αυτη.και τοτε καταλαβα ποσο ασχημο ειναι.

παντως την ειχα προειδοποιησει απο την αρχη οτι θα της το παρω.δε το κανα μονο για τη μητερα μου.αλιμονο..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο Ειρήνη! Εγώ προχτές ήθελα να την φέρω σπίτι για ύπνο, γιατί αν περάσει η ώρα γίνεται πιό γκρινιάρα και εκείνη φυσικά δεν ήθελε και όλοι πέσαν να με φάνε, αστην λίγο ακόμα αφού δεν θέλει, λές και κανένα παιδάκι τρέχει στο κρεβάτι του! Αφού μου τα ζαλίσανε τους λέω και εγώ δεν θα το συζητήσουμε και τέλος και ας με λένε μέγαιρα σκασίλα μου το παιδί μου θα το διαπαιδαγωγήσω όπως πιστεύω εγώ και ο μπαμπάς της(ευτυχώς συμφωνούμε)

 

Εγώ, τους το έχω ξεκαθαρίσει ακόμα και στην πεθερά μου. Ξέρουν πως αν πουν έστω τις λέξεις "δεν πειράζει.." μου έχει γυρίσει το μάτι και ταυτόχρονα βγάζω αφρούς... :evil: Και όταν δεν τους παίρνει πράτουν ανάλογα φίλες μου... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Όλοι είναι ελαστικοί με τα παιδά των άλλων. Θυμάμαι κι εγώ με τα ανήψια μου! 'Άσε τα λίγο ακόμα να δουν τηλεόραση, δεν πειράζει να φάει και μία σοκολατίτσα....' Σαν να με ακούω! Τώρα πρέπει να γίνω εγώ η κακιά, γιατί όλοι γύρω μου, σκορδοκαϊλα τους να το παιδί μου θα αποκτήσει καλές ή κακές συνήθειες. Για αυτό μην αισθάνεστε ενοχές. Εμάς είναι ο ρόλος μας να είμαστε οι '΄κακές' του παιχνιδιού. Η φύση έχει φροντίσει γι αυτό και έχει κάνει τα παιδιά να μας λατρεύουν, έτσι κι αλλιώς. Μόνο να σεβόμαστε το παιδί χρειάζεται. Και αν ξεφύγουμε, να ζητάμε συγνώμη. Αν΄πάλι ξεφύγει αυτό, να αιτιολογούμε τις αποφάσεις μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω οτι το πρόβλημα σου δεν είναι οι γονείς σου κάτα κύριο λόγο ή κάποιος άλλος εξωγενείς παράγοντας αλλά η πεσμένη ψυχολογία σου όπως ανέφερες.Και αυτό είναι που σε κάνει ευάλωτη και ευέξαπτη με το παιδί σου, τους γονείς σου κ.α

Αν τώρα το πρόβλημα είναι οι γονείς σου τότε όπως σου είπαν πρόσπάθησε να το λύσεις αν δεν μπορείς προσπάθησε να το αποφύγεις αν και πάλι δε μπορείς πρόσπάθησε να θωρακίσεις τον εαυτό σου με υπομονή και φυσικά με την ανάκτηση του ελέγχου.Δε συμφωνώ οτι με το να φωνάζεις το παιδί σου όπως πολύ σωστά δέχεσαι κι εσύ οτι δεν είναι σωστό.Το παιδί είναι κρίμα να την πληρώνει επειδή μας φταίει η μάνα, η πεθερά, ο σύζυγος,τα οικονομικά.

Εγώ λοιπόν αυτό που θα σου πρότεινα είναι να ηρεμήσεις να δεις τον εαυτό σου και πως θα φροντίσεις την ψυχολογία σου και όλα τα άλλα θα έρθουν και για ότι χρειαστείς εδώ είμαστε εμείς. :)

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να πω κι εγω την γνωμη μου πανω σε αυτο το θεμα.

 

το μεγαλο ελλατωμα μου στην ανατροφη της κορης μου ειναι η εντονη φωνη που βαζω όταν με κανει εξω φρενων.

μου εχει κανει την παρατηρηση η μαμα μου.

η πεθερα μου

ο αντρας μου....

και τελικα...

Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ!!!

μια μερα τωρα τελευταια, μου ειπε:

"μαμα, γιατι μου φωναζεις τοσο πολυ? γιατι μου θυμωνεις? εγω σαγαπαω. δεν εισαι πια η φιλη μου?"

εγω φυσικα, εμεινα ξερη!

δεν ειχα ποτε προβληματιστει για το πως το εκλαμβανει η κορη μου.

προσπαθησα να μπαλωσω τα αμπαλωτα.

απο εκεινη την ημερα αλλαξα εντελως.

στεναχωρεθηκα τοσο πολυ..... που δεν μπορουσα να ησυχασω. ηξερα ομως οτι καποια πραγματα δεν αλλαζουν απο την μια στιγμη στην αλλη.

ετσι ακολουθησα την εξης τακτικη. καθε φορα που εκανε κατι της εκανα την παρατηρηση 3 φορες. την τριτη πολυ εντονα με προειδοοιηση:

την επομενη φορα θα σου φωναξω πολυ, και μη μου πεις μαμα δεν μαγαπας!!

παντα πιανει. μετα την φασαρια, πηγαινω και την ρωταω:

γιατι σε μαλωσε σημερα η μαμα, μπορεις να μου πεις?

πολλες φορες μου λεει:

δεν ξερω.

οποτε καταλαβαινω οτι τις περισσοτερες φορες την μαλωνα τσαμπα.

το συζυταμε μεχρ να μπορεσει να μου το εξηγησει μονη της

εεε. μετα απο αυτο... ποτε δεν εχει ξανακανει την ιδια ζημια δευτερη φορα.

και αν παει να την κανει, της το θυμιζω.

κατι αλλα που με βοηθησε να μετριασει τις φωνες μου ειναι ενα παραδειμα μιας μητερας που εχασε το αγορακι της σε ηλικια 4,5 ετων απο καρκινο (η οποια μου ειπε, δεν ξερεις ποσο τυχερη εισαι που εχεις το παιδι σου)με εκανε να πω απο μεσα μου:

"εχω το αγγελουδι μου και του κανω την ζωη δυσκολη με τις υστεριες μου....αν το χασω αυριο, θα λεω ολο το μαλωνα!"

 

τα προβληματα τα δικα μας ΔΕΝ πρεπει να τα πληρωνουν τα παιδια μας.

πρεπει να βρουμε την δυναμη να τα καταπινουμε.... τον τροπο θα τον βρει η καθε μανα μονη της.

Link to comment
Share on other sites

τα προβληματα τα δικα μας ΔΕΝ πρεπει να τα πληρωνουν τα παιδια μας.

πρεπει να βρουμε την δυναμη να τα καταπινουμε.... τον τροπο θα τον βρει η καθε μανα μονη της.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

εχω το αγγελουδι μου και του κανω την ζωη δυσκολη με τις υστεριες μου....αν το χασω αυριο, θα λεω ολο το μαλωνα!"

 

αυτο πραγματικα με αγγιξε!!!

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...