Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και κινητό / φωτοτυπικο / κλπ ηλεκτρικές συσκευές


Recommended Posts

Καλημέρα κι από εμένα.

Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας οσον αφορά στη χρήση του κινητού. Αν και για μένα έιναι πολύ νωρίς ακόμα, έχω ήδη αναπτύξει τους φόβους μου και προσπαθώ να βρίσκεται το κινητό οσο το δυνατόν πιο μακριά. Προχθές αγόρασα ένα bluetooth που λένε ότι είναι πιο ακίνδυνο... είναι όμως?

Επισης θα ήθελα τη γνώμη σας για τα φωτοτυπικά... Επειδή εργάζομαι σε γραφείο, είναι στενή η σχέση μου με το φωτοτυπικό μηχάνημα, το χρησιμοποιώ καθημερινά... βεβαια από τότε που έμαθα για την εγκυμοσύνη το αποφεύγω όσο μπορώ...

Έχετε υπόψην σας μήπως κάποιες άλλες ηλεκτρικές συσκευές που θα έπρεπε να αποφεύγουμε? Εγώ ακόμα και τον φούρνο μικροκυμάτων όταν χρησιμοποιώ, πηγαίνω στο άλλο δωμάτιο. Μήπως είμαι λίγο υπερβολική? :oops:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μάλλον βιάστηκα να ανοίξω το θέμα, έψαξα λίγο και βρήκα μια προηγούμενη συζήτηση για τα κινητα:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=6578&start=0

 

Για το φωτοτυπικό που με απασχολεί έχει κανείς καμιά ιδέα?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια αν ειναι ποτε δυνατον , εγκυες ειμαστε δεν ζουμε σε γυαλλα , ποτε δεν απεφυγα τιποτα σε καμια απο τις 2 εγκυμοσυνες ουτε και ο γιατρος μου ειπε να αποφευγω κατι απο ηλεκτρικες συσκευες , Δεν ξερω λιγο υπερβολικα και παντελως εκτος πραγματικοτητας μου κανουνε αυτα , εντα3ει εννοειτε οτι τα κινητα εκπεμπουνε ακτινοβολια αλλα το να μην πιανουμε στα χερια μας κινητο οταν ειμαστε εγκυες χαζο μου ακουγετε. Τοτε ουτε στον υπολογιστη κανει να καθομαστε ουτε μικροκυματων να χρησιμοποιουμε , ουτε ασυρματο τηλφ να εχουμε , ουτε ασυρματα ποντικια , ε ειναι δυνατον . Δηλαδη τοτε να τα βγαλουμε ολα και να αναβουμε φωτιες σπιτι για να εχει φως .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως, όσον αφορά το θέμα του υπολογιστή δεν έχεις πρόβλημα (ρώτησα τις προάλλες τον γιατρό μου, επειδή με είχε πιάσει κι έμενα άγχος). Το bluetooth δεν κάνει και ιδιαίτερα πράγματα, καθώς εκπέμπει κι εκείνο ακτινοβολία, επειδή είναι ασύρματη συσκευή....γενικότερα καλό είναι να αποφεύγεις το κινητό όσο μπορείς (εγώ π.χ το χρησιμοποιώ μόνο για την δουλειά μου και φροντίζω να είμαι και πολύ σύντομη!!!).Από την άλλη πάλι σκέφτομαι ότι υπάρχουν γυναίκες που στην φάση της εγκυμοσύνης τους έπρεπε λόγω δουλειάς, να χρησιμοποιούν κινητό και γενικότερα συσκευές που εκπέμουν ακτινοβολία...τα παιδάκια τους γεννιούνται με προβλήματα?

??? :shock: Γενικότερα ότι μπορείς να αποφύγεις καλό είναι....χωρίς να φτάνουμε όμως και σε υπερβολές.. :)

Link to comment
Share on other sites

Κουκλα μου ειμαι απο τις γυναικες οπου στην εγκυμοσυνη δεν προσε3α τιποτα απο αυτα , αγκαλια με το κινητο που λεει ο λογος ημουνα , με τους υπολογιστες μου και γενικως με ολα μου μια χαρα ειναι ο λεβεντης μου , προς Θεου δηλαδη , ας προσεχουμε λιγο τι λεμε . Το ιδιο και η συνοιφαδα μου οπου λογο δουλειας ηταν συνεχεια με το κινητο στο αυτι και η κολητη μου , μια χαρα παιδια φεραμε ολες στον κοσμο . Ας μην τρελαινομαστε με το παραμικρο και ας μην φτανουμε σε ακροτητες . Ξερω μητερα οπου εργαζοτανε σε βιοτεχνια εως τον 6ο μηνα και το κοριτσακι της ειναι μια χαρα τρελλα , οπως ειπα εγκυες ειμαστε οχι αρρωστες για να μπουμε σε εντατικη και καραντηνα.

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια κατ' αρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Θα ήθελα απλά να προσθέσω κάτι. Είμαι φυσικός και έχω μια ιδέα για την ακτινοβολία χαμηλών συχνοτήτων. Από πειράματα που έχουν γίνει, δεν έχει αποδειχθεί ότι η ακτινοβολία αυτή δεν είναι ασφαλής... αλλά όμως επίσης δεν εχει αποδειχθεί ότι είναι ασφαλής... Γι' αυτό ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικές στις επιλογές μας, αυτή είναι η άποψή μου.

Και πάλι ευχαριστώ!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...