Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γυναικολογος


Recommended Posts

Μόλις έγινα μέλος του forum και σας χαιρετώ όλους!

 

Ως νιόπαντρη και υποψήφια μέλλουσα μαμά, βρίσκομαι σε αναζήτηση γυανικολόγου που θα με αναλάβει σε πιθανή εγκυμοσύνη. Γενικά έχω δοκιμάσει 2-3 γιατρούς αλλά δεν έχω βρει τον κατάλληλο.

 

Λοιπόν βασικά θέλω ένα γιατρό, άντρα κατά προτίμηση, σε δημόσιο νοσοκομείο (προτιμώ το Έλενα), που να είναι βέβαια καλός ως γιατρός αλλά κυρίως ως άνθρωπος, να είναι ευγενικός, ευχάριστος, αναλυτικός και οργανωμένος (να μην ρωτάει κάθε φορά το ιστορικό μου!) και να έχει και ιατρείο για επισκέψεις.

Μάλλον ζητάω πολλά, το ξέρω, αλλά αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα είμαι ευγνώμων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και πάλι από εμένα που ψάχνω για γιατρό...

Πάνω που το μελέτησα... έχω 3-4 μέρες καθυστέρηση, έκανα δύο τεστ και βγήκαν αρνητικά!

Θα περιμένω λίγες μέρες και θα ξανακάνω αν συνεχιστεί η καθυστέρηση.

 

Βασικά θα ήθελα πολύ αν είμαι έγκυος αν και δεν το προσπαθούμε ακόμη, το μόνο που με αγχώνει είναι ότι σε δέκα μέρες φεύγουμε για Μαλδίβες (μεγάλο ταξίδι!) και δεν ξέρω αν τελικά είμαι έγκυος μήπως δεν πρέπει να ταξιδέψω...

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ βρε Lenio, νιώθω κάπως μπερδεμένη. Καταρχάς δεν πιστεύω ότι είμαι έγκυος γιατί γενικά τα τεστ δείχνουν από πολύ νωρίς αν είσαι... Όταν βγήκε αρνητικό από τη μια ένιωσα ανακούφιση, λέω εντάξει δεν είμαι ακόμη, θα πάω το ταξιδάκι μου, θα ευχαριστηθώ λίγο ακόμη τη νιόπαντρη ζωή μου με τον άντρα μου και σε λίγο καιρό ξεκινάμε και για παιδί. Σκέφτομαι και τα λεφτά που δώσαμε για το ταξίδι, γιατί γενικά δεν μας τρέχουν κι απ' τα μπατζάκια...

 

Από την άλλη στενοχωρήθηκα και λίγο, δεν ξέρω τι έχω πάθει, έναν εκνευρισμό, δεν ξέρω τι θέλω, έχω και τύψεις που καπνίζω ενώ μπορεί και να είμαι έγκυος.

 

Τι να πω, περιμένω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να αποφευγεις τις μετακινησεις οταν αυτο ειναι απαραιτητο .....

αν σου πει ο γιατρος οτι εισαι οκ γιατι να μην το κανετε το ταξιδακι σας, να το γιορτασετε κιολας;;;;; :D

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό θα είναι το ιδανικό σενάριο

Αν είμαι τελικά και μου πει και ο γιατρός το ok για το ταξίδι μια χαρά...

Απλώς προβληματίζομαι γιατί άλλοι γιατροί λένε έτσι κι άλλοι γιουβέτσι!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι έγκυος! Έκανα πριν λίγο κι άλλο τεστ και βγήκε θετικό!

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!

Και τώρα τι κάνουμε;

 

Πρόβλημα Νο 1: ταξίδι

 

Πρόβλημα Νο 2: επιλογή γιατρού. Παρεπιπτόντως, αν καμιά σας γνωρίζει τον Κανακάκη από το Έλενα θα ήθελα πληροφορίες και τηλέφωνο επικοινωνίας. Πήρα για να κλείσω ραντεβού μαζί του και μου είπαν 8 Μαίου! Δεν μπορώ να περιμένω τόσο πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω!

 

Πρόβλημα Νο 3: κάπνισμα. Πρέπει να το κόψω μαχαίρι, πω, πω, τσατάλια θα γίνουν τα νεύρα μου!

 

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα συγχαριτηρια μου!!!!!!!!!!οσο για το ταξιδι σε καταλαβαινω απολυτα ειχαμε κλεισει μαλδιβες για γαμηλιο κ εμεινα εγκυος ,βεβαια τη συγκεκριμενη ημ/νια εγω θα ημουν 6 μηνων κ ηταν οντως πολυ μακρυνο για να το κανω..ετσι αρκεστηκαμε σε ενα δεκαημερο ταξιδι Βαρκελωνη.Με την κοιλια στο στομα κ περασα υπεροχα κ στο γαμο μου κ στο ταξιδι,επειδη ειναι πολυ νωρις ισως σου επιτρεψει να πας.Πριν ομως πας να εχεις ηδη μαθει για το νοσοκομειο κ τους γιατρους της περιοχησ! και παλι με το καλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! να εχεισ μια ομορφη εγκυμοσυνη κ να απολαυσεις καθε στιγμη

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι έγκυος! Έκανα πριν λίγο κι άλλο τεστ και βγήκε θετικό!

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!

Και τώρα τι κάνουμε;

 

Πρόβλημα Νο 1: ταξίδι

 

Πρόβλημα Νο 2: επιλογή γιατρού. Παρεπιπτόντως, αν καμιά σας γνωρίζει τον Κανακάκη από το Έλενα θα ήθελα πληροφορίες και τηλέφωνο επικοινωνίας. Πήρα για να κλείσω ραντεβού μαζί του και μου είπαν 8 Μαίου! Δεν μπορώ να περιμένω τόσο πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω!

 

Πρόβλημα Νο 3: κάπνισμα. Πρέπει να το κόψω μαχαίρι, πω, πω, τσατάλια θα γίνουν τα νεύρα μου!

 

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη!

 

Καταρχην καλωσηρθες και συγχαρητηρια που εμαθες οτι εισαι εγκυουλα!!!

Να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη σου ευχομαι!

Σχετικα με το ταξιδι,δεν νομιζω να στο απαγορεψει ο γιατρος ,γιατι ειναι ακομα σχετικα νωρις,αλλα εννοειται οτι ΠΡΕΠΕΙ να παρεις την γνωμη του.

Απλα οπουδηποτε πας να προσεχεις οσο μπορεις αυτα που τρως να ειναι καλομαγειρεμενα και να πινεις νερο ΜΟΝΟ εμφιαλωμενο.

Οσο για το καπνισμα και εγω ημουν φανατικη καπνιστρια,αλλα απο την στιγμη που επιβεβαιωσα την εγκυμοσυνη μου το εκοψα μαχαιρι χωρις τις "παρενεργειες" που φοβομουν οτι θα εχω,δηλαδη νευρα και λαιμαργια λογω ελλειψης τσιγαρου.

Βεβαια στην καθε γυναικα και σε καθε οργανισμο ειναι διαφορετικα,αλλα

πιστευω οτι οταν πατε για τους πρωτους υπερηχους και ακουσετε και την καρδουλα,τοτε ισως "πειστεις" και το κοψεις ευκολοτερα ωστε να μην επιβαρυνεις αυτη την μικροσκοπικη καρδουλα που

εξαρταται απο το τι κανεις,τι τρως ,τι πινεις.... :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγχαρητήρια και από εμένα! Παρεμπιπτόντως, κι εμείς Μαλδίβες είχαμε πάει γαμήλιο!!! :D Βέβαια, εγώ δεν ήμουν ακόμη έγκυος, τότε. Γνώμη μου, αν δεν έχεις βρει ακόμη τον κατάλληλο γυναικολόγο, ρώτησε τον γυναικολόγο κάποιας πολύ καλής φίλης για το θέμα ταξίδι, αρχικά. Αλλά και όχι να σου πει, αξίζει για το μωράκι σου! Να έχεις μία τέλεια εγκυμοσύνη! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο κι απο μενα!!

τελικα ολες Μαλδιβες πηγαν γαμηλιο ταξιδι???

κι εγω εκει πηγα! ας μη τρομαζουμε τη κοπελα χωρις λογο, ακομα ειναι πολυ νωρις δε νομιζω οτι θα εχει καποιο προβλημα!! φυσικα πρεπει να μιλησει με το γιατρο της.

 

σε ποιο νησακι θα πας??

 

οσο για το νερο, ουτως η αλλως μονο εμφιαλωμενο εχει εκει, το φαγητο ειναι τελειο, μην το χασεις αυτο το ταξιδι.

Link to comment
Share on other sites

οσο για το νερο, ουτως η αλλως μονο εμφιαλωμενο εχει εκει, το φαγητο ειναι τελειο, μην το χασεις αυτο το ταξιδι.

 

Ακριβώς μόνο εμφιαλωμένο νερό έχει εκεί και τέλειο φαγητό που καλύπτει όλα τα γούστα....Πάντως για να ηρεμήσεις αν δεν έχεις εγκυμοσύνη υψηλού κινδύνου επιτρέπονται όλα τα ταξίδια με όλα τα μέσα μέχρι και τον ένατο....Να πάτε και να περάσετε τέλεια...!!!!

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πήγα προχθές στον γιατρό που έχω μέχρι στιγμής, αλλά μάλλον θα τον αλλάξω. Μου έκανε υπέρηχο, δεν φαινόταν βέβαια κάτι ιδιαίτερο. Η Β' χοριακή βγήκε 1656. Ο συγκεκριμένος γιατρός γενικά είναι πολύ χαλαρός και μου είπε να πάω στο ταξίδι. Έβαλα όμως και μία φίλη να ρωτήσει έναν άλλον γιατρό και ήταν πολύ επιφυλακτικός.

 

Τι μπέρδεμα ρε κορίτσια! Και μέχρι αύριο το μεσημέρι πρέπει να ενημερώσω το πρακτορείο.

 

p.s. ΜΕΛΙΝΑ είσαι φοβερή, ευχαριστώ για το τηλέφωνο!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια!!! Και εγώ Μαλδίβες για γαμήλιο πήγα. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα λόγω εγκυμοσύνης. Εγώ θα επιβεβαίωνα στη θέση σου ! Θα είναι σουπερ, απλά να ξέρεις οτι δεν κάνει η ηλιοθεραπεία (ούτως ή άλλως ο ήλιος καίει απίστευτα). Τώρα με τα στομαχικά δεν ξέρω... ελπίζω να μη σου τη χαλάσουν ναυτίες κτλ.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω,οταν ειναι να παω στον γυναικολογο,καλυτερα να με σφαξεις παρα να μου πεις"πηγαινε".Μια ωραια μερα μου λεει μια φιλη μου,πως ο καλυτερος στην πολη μας ειναι ο..ταδε γυναικολογος,.

Ενταξει,λεω,σε αυτον θα παω αν μεινω εγκυος.

Οταν εμεινα(πριν ενα χρονο)πηγα εκει και δεν μπορω να πω,εντυποσιαστηκα απο...τα παντα ,εκει μεσα.3μαιες,3 εξεταστηκα δωματια,μηχανηματα και οταν επιτελους μπηκα,μεσα,...τι να δω ???

Ενας ιατρος,κουκλος,πρεπει να ειναι 50ης,καλοδιατηρημενος,και να με κοιταει μες στα ματια,και εγω να μην ξερω που να κρυφτω.

Εκανα βλακεια και πηγα μονη μου,στην πρωτη επισκεψη,αλλα μετα στην δευτερη πηρα και τον ανδρα μου μαζι μου.

Απο τοτε που ειδε τον ιατρο,ξερω οτι τον μισει θανασημα(γιατι με βλεπει γυμνη..!!!)

Γενικα ο δικος μου ειναι πολυ ζιλιαρης,και στην περιπτωση μου,δεν μπορει να κανει τιποτα.Επισκεψη στο ιατρο ειναι,τι να κανω!!

Δεν του εχω δωσει ποτέ,δικαιωματα,σε ολα αυτα τα χρονια που ζουμε μαζι,αλλα,ετσι ειναι αυτος,τι να κανω?

Οταν στην δευτερη επισκεψη,μας ειπε ο ιατρος να ξεχασουμε το σεξ,για μερικους μηνες,τα πηρε στο κρανιο,και τον εβριζε,συνεχεια.

Η τυχη δεν ηταν,ομως με το μερος μας και το κυημα παλινδρομησε στην 9η εβδομαδα.

Αυτα,για τον ιατρο μου.Τωρα συνεχιζω και πηγαινω παλι εκει,γιατι ξερει το ιστορικο μου και ειναι πραγματι καλος ιατρος.Ειναι και στο ΜΗΤΕΡΑ,στην Αθηνα.

Στην αρχη οταν παθαμε το κακο,θεωρουσα υπευθυνο τον ιατρο,μηπως δεν ειδε καλα την καρδουλα του μωρου και εβγαλε λαθος διαγνωση.

Μετα,καταλαβα οτι ετσι ηταν να γινει ,και η φυση προφανος να εκανε σωστα τη δουλεια της.

Συνεχιζω να ντρεπομαι καθε φορα που παω,αλλα,τι να κανουμε,δεν εχω αλλη λυση.

Το συμπερασμα???

ΑΝΑΖΗΤΕΙΤΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ,ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΟΥ...SOS..SOS...SOS...

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλες και Χρόνια Πολλά!

 

Εδώ είμαι κι εγώ, άρτι αφιχθείσα από το γαμήλιο ταξίδι στις Μαλδίβες και το Ντουμπάι. Το τόλμησα τελικά κορίτσια αφού μου έδωσε κι ο γιατρός το Ok!

Περάσαμε πολύ ωραία και όλα πάνε καλά! Τώρα πρέπει να ξαναπάω στο γιατρό μου να με δει, να ακούσουμε και την καρδιά για να σιγουρευτώ ότι όλα είναι καλά. Στις 15/5 έχω ραντεβού με άλλο γιατρό στο Έλενα και μετά θα πρέπει να αποφασίσω σε ποιο γιατρό θα πάω τελικά.

 

Πότε πρέπει να κάνω τις πρώτες εξετάσεις; Είναι αργά να τις κάνω μετά τις 15 του μήνα που θα δω και τον άλλο γιατρό; Αύριο κλείνω την 8η εβδομάδα!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ.

ΟΠΟΙΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΕ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ.ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΞΩΣΩΜΕΤΙΚΗΣ ΓΟΝΟΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΕΛΙΚΑ.

f2d05c4b11.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...