Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπνος , τυψεις , γκρινια και φωνες......:-((


casperαki

Recommended Posts

Εχω μερικες αποριες και θα εκτιμουσα τις αποψεις σας.

 

1)Ενα παιδι στην ηλικια γυρω στα 2 γιατι ΠΡΕΠΕΙ να εχει μια ωρα συγκικριμενη που θα κοιμαται;Αν εκεινο ΔΕΝ νυσταζει δεν ειναι ασχημο να το υποχρεωσουμε να κοιμηθει;διαφωτιστε με μανουλες

2)Μιλαμε παλι για ηλικια γυρω στα 2 που εχει ξεφυγει απο το βρεφος σωστα;Λοιπον...

Του βγαλαμε την βρεφικη κουνια του εδω και 3 εβδομαδες περιπου.Πηρε ενα τελειο κρεβατι "του-του" οπως το λεει!ολα καλα!μπορει να ανεβοκατεβενει χωρις προβλημα.Αλλα οπως και με την κουνια του ετσι και τωρα ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ>...ηθελε να κοιμαται στο παρκο του στο σαλονι και μετα τον μεταφεραμε εμεις στο κρεβατι του,κοιμισμενο.

Το θεμα ειναι ομως οτι ηθελα να μπουμε σε μια ωραια ρουτινα υπνου γιατι τις τελευταιες 6 μερες ο μικρος ξυπναε στις μια το βραδυ (τον ειχαμε μεταφερει στο κρεβατι ηδη) και ηθελε να τον παω παλι μεσα στο παρκο του...μετα εμενε ξυπνιος μεχρι τις 4και μιση το πρωι...Δεν μπορουσα αλλο...Οποτε σημερα μαζεψα το παρκο του , του εξηγησα οτι θα κοιμομαστε στο κρεβατι , αλλα οταν προσπαθησα να τον παω μεσα χαλασε τον κοσμο...Ο αντραςμ ου ειπε να τον αφησω , πρωτη φορα , να παει οταν νυσταξει πολυ...Λοιπον , το παιδι νυσταζε αλλα δεν ελεγε να ξαπλωσει...30 λεπτα τον ξαπλωνα και σηκωνοντα..τον ξαπλωνα σηκωνοταν..μιση ωρα αυτο....

Τα νευρα μου,,,του φωναξα πολυ..μετα στεναχωρεθηκα ,παραλιγο να τον παρω μεσα στο καναπε να ξαπλωσει μαζι μου αλλα δεντο εκανα...τελικα μετα απο προσπαθει πηρε αγγαλια το αρκουδακι του και κοιμηθηκε....

Τωρα νιωθω τυψεις.....που του φωναξα , που τον ζορισα , μηπως επρεπε απλα να τον παρω στο σαλονι οπου σιγουρα θα κοιμταν και μετα στο κρεβατι ???αλλα σκεφτομαι ολες αυτες τις νυχτες που περασαν απο την Πρωτοχρονια που ξυπναγε και δεν ηθελε το κρεβατι....

Εχετε καμια συμβουλη , ιδεα?Συγγνωμη για το μεγαλο μνμ.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα παιδάκια αυτής της ηλικίας καταρχήν έχουν τις ιδιοτροπίες και τις εμμονές τους.

Είδες που ενώ ρωτάς γιατί πρέπει να κοιμάται συγκεκριμένη ώρα, μετά αναρωτιέσαι αν θα πρέπει να φτιάξεις πρόγραμμα.

Σε αυτήν την ηλικία τα παιδιά διεκδικούν τα πάντα από τη φύση τους. Το πώς θα το χειριστείς θα δείξει τελικά ποιος έχει το πάνω χέρι. Και δεν το λέω φασιστικά αλλά θα πρέπει να είστε οι γονείς που ακούει και πειθαρχειται, αλλιώς θα αλωνίζει και θα κάνει ότι θέλει. Αναγκαστικά και θα το μαλώσεις και ίσως μια μικρή τιμωρία το βάλεις (όπως να του στερήσεις ένα παιχνιδάκι).

Ξεκίνα να προσπαθήσεις να καθήσεις μαζί του στο κρεβάτι μεσημβρινές ώρες ή αν δουλεύεις απογευματινές και να του εξηγήσεις όλο αυτό το διάστημα (να έχεις χρόνο μπροστά σου) γιατί μαζέψατε το παρκορκέβατο. Πάντως από αυτή την ηλικία ξεκινούν οι μικρουστερίες.

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites

Είναι βασικό να "έχει" ένα πρόγραμμα 1) για να μπορούν οι γονείς να έχουν και αυτοί ένα πρόγραμμα 2) γιατί μπορεί να μην καταλαβαίνει πότε χρειάζεται να ξεκουραστεί , εννοώ ότι πολλά παιδιά δεν θέλουν να πάνε για ύπνο είτε γιατί θέλουν την συντροφιά των μεγάλων είτε γιατί τους είναι και λίγο "τρομακτική" αυτή η κατάσταση της "μη ύπαρξης".Και το πιο βασικό είναι ότι η έννοια του προγράμματος τα βοηθάει να οργανώνουν τον κόσμο τους...πχ. μετά το φαγητό , θα κάνω μπάνιο, θα δω παιδικό και θα κοιμηθώ..ξέρουν τι να περιμένουν και δεν τρομάζουν από το "άγνωστο'.

Link to comment
Share on other sites

Είναι βασικό να "έχει" ένα πρόγραμμα 1) για να μπορούν οι γονείς να έχουν και αυτοί ένα πρόγραμμα 2) γιατί μπορεί να μην καταλαβαίνει πότε χρειάζεται να ξεκουραστεί , εννοώ ότι πολλά παιδιά δεν θέλουν να πάνε για ύπνο είτε γιατί θέλουν την συντροφιά των μεγάλων είτε γιατί τους είναι και λίγο "τρομακτική" αυτή η κατάσταση της "μη ύπαρξης".Και το πιο βασικό είναι ότι η έννοια του προγράμματος τα βοηθάει να οργανώνουν τον κόσμο τους...πχ. μετά το φαγητό , θα κάνω μπάνιο, θα δω παιδικό και θα κοιμηθώ..ξέρουν τι να περιμένουν και δεν τρομάζουν από το "άγνωστο'.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα. Η ύπαρξη προγράμματος (με μικροαλλαγές βέβαια όταν χρειάζεται) βοηθάει τα παιδιά να νιώθουν ασφάλεια...Δεν τους αρέσει και πολύ το "άγνωστο", είναι πιο ευδιάθετα όταν ξέρουν τί να περιμένουν σε συγκεκριμένες φάσεις της ημέρας. Στον ύπνο, χρειάζεται πρόγραμμα γιατί πρέπει να τα βοηθάμε να ξεκουράζονται, διαφορετικά (όπως π.χ. ο γιος μου) μπορεί να είναι τέζα από νύστα και να κρατιούνται με το ζόρι για να παίξουν λίγο περισσότερο....Δεν είναι καθόλου φασισμός, είναι οργάνωση που διευκολύνει όλη την οικογένεια. Ένα παιδί 2 ετών δε μπορεί να κοιμάται π.χ. στη 1 το βράδυ,πώς να το κάνουμε τώρα.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

1)Ενα παιδι στην ηλικια γυρω στα 2 γιατι ΠΡΕΠΕΙ να εχει μια ωρα συγκικριμενη που θα κοιμαται;

Για να μην υπάρξουν όπως περιγράφεις παρακάτω τύψεις, γκρίνια και φωνές! ;)

 

Αχ, ναι, αφήστε με να το παίξω λίγο έξυπνη τώρα γιατί τα έχω μπροστά μου!! :D:D

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1)Ενα παιδι στην ηλικια γυρω στα 2 γιατι ΠΡΕΠΕΙ να εχει μια ωρα συγκικριμενη που θα κοιμαται;Αν εκεινο ΔΕΝ νυσταζει δεν ειναι ασχημο να το υποχρεωσουμε να κοιμηθει;διαφωτιστε με μανουλες

 

Το σημαντικό είναι να είναι το παιδί και οι γονείς ξεκούραστοι. Από κει και πέρα, η κάθε οικογένεια αποφασίζει τι θα κάνει, αν θα επιμείνει, αν θα πάρει το παιδί μαζί στο κρεββάτι, κτλ. Και μην ξεχνάς ότι η ευελιξία είναι πολύ σημαντική για έναν γονιό. Αν μια λύση στη θεωρία ακούγεται καλή, αλλά στην πράξη οδηγεί σε εκνευρισμό και αϋπνία, τότε δοκιμάζουμε κάτι άλλο.

 

Αν κατάλαβα καλά, το πρόβλημα του παιδιού δεν ήταν η ώρα, αλλά ο τόπος του ύπνου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Τωρα ειναι δεκα κ μιση...απο τις 2 το πρωι κοιμαται...ειπα να τον ξυπνησω νωριτερα απο το συνηθισμενο τωρα δηλαδη αλλα δεν σηκωνετε..δεν προσπαθησα αρκετα,γιατι τον λυπαμαι αλλα τι να κανω>?αν τον αφησω μεχρι τις 12 μια παλι θα κοιμαται.....

δεν εχω την δυνατοτητα να τον παρω στο κρεβατι μου παντως...το κρεβατι του ειναι μονο η ο καναπες!!!!κοιταται σαν μοσχαρακι τωρα,βεβαια,μετα το χτεσινο....

Link to comment
Share on other sites

Εγω τι να κανω που κοιμαται μαζι μας ? ειναι 19 μηνων. Εχει φυγει απο την κουνια του απο 10μηνων ..:-(:-(:-( ειμαι εγκυος και τρωω τις κλωτσιες το βραδυ για να μην αναφερω οτι κοιμαται στην κοιριολεξια πανω στο κεφαλι μου και μου τραβαει τα μαλλια για να κοιμηθει. Χθες απο τα νευρα μου εκλαιγα και του φωναξα :oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Εγω τι να κανω που κοιμαται μαζι μας ? ειναι 19 μηνων. Εχει φυγει απο την κουνια του απο 10μηνων ..:-(:-(:-( ειμαι εγκυος και τρωω τις κλωτσιες το βραδυ για να μην αναφερω οτι κοιμαται στην κοιριολεξια πανω στο κεφαλι μου και μου τραβαει τα μαλλια για να κοιμηθει. Χθες απο τα νευρα μου εκλαιγα και του φωναξα :oops::oops::oops:

 

ax να τον πω κι εγω?μια απο τα ιδια Σωτηρια, ειδικα στις εβδομαδες που εισαι οι ορμονες με ειχαν κανει υστερικια...ευτυχως ηρεμισα λιγο...

 

Τωρα για τον υπνο..κι εγω αναρωτιεμαι, σιγουρα θελω να κοιμαται νωρις.Προσπαθω δλδ το μεσημερι να μην κοιμαται μετα τις 3.Οσο δυσκολο και αν ακουγεται αυτο.Ευτυχως δεν ειμαι σε πολυκατοικια ετσι δεν ισχυουν οι ωρες κοινης ησυχιας.Τωρα με το μωρο??ουτε κι εγω δεν ξερω τι θα κανω

Link to comment
Share on other sites

ax να τον πω κι εγω?μια απο τα ιδια Σωτηρια, ειδικα στις εβδομαδες που εισαι οι ορμονες με ειχαν κανει υστερικια...ευτυχως ηρεμισα λιγο...

 

Τωρα για τον υπνο..κι εγω αναρωτιεμαι, σιγουρα θελω να κοιμαται νωρις.Προσπαθω δλδ το μεσημερι να μην κοιμαται μετα τις 3.Οσο δυσκολο και αν ακουγεται αυτο.Ευτυχως δεν ειμαι σε πολυκατοικια ετσι δεν ισχυουν οι ωρες κοινης ησυχιας.Τωρα με το μωρο??ουτε κι εγω δεν ξερω τι θα κανω

 

oι γιαγιαδες με κατεστρεψαν.... βεβαια για να ειμαι και εγω ειλικρινης το σ/κ και εγω δεν το τηρω δυστυχως χθες μου ξυπνησε 5 το απογευμα απο τις 2 και μετα ειχαμε ολονυχτιο μεχρι τις 11:30 . Τα νευρα μου κροσια. Δηλαδη σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης τον ειχες στο κρεβατι σου? αχ τι θα κανω παναγιτσα μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το προγραμμα στο παιδι ειναι ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ πρωτον για να μπορει εκεινο να ξεκουραζεται σωστα και επειτα και οι γονεις του. Δεν ειναι δυνατον να αφηνεις 2 χρονων παιδι να κοιματε οποτε θελει και οπου γουσταρει. Δεν ειναι σωστο απο την ριζα του. Θα εχεις/εχω/εχουμε ντραβαλα αργοτερα. Κοιτα εγω της εβγαλα τα καγκελα απο το κρεββατι πριν 1 εβδομαδα λογω αρρωστιας. Πλεον κοιματε σε κανονικο κρεββατι. Μετα την αρρωστια επανηλθε σε 2 ωρες υπνο μεσημερι, 11 ωρες το βραδυ. Πεφτει γυρω στις 8:30 - 9 σηκωνεται 7:30-8, κοιματε 1-2 κ.ο.κ. Πολλες φορες δεν θελει να παει για υπνο. Θα παει. Θα κανει μπανιο, θα διαβασουμε, θα δουμε kipper και μετα νανι. 80% των περιπτωσεων κοιματε μεσα σε 5 λεπτα και χωρις να χρειαζεται να ειμαι κοντα μηπως βγει απο το κρεββατι. Αν δυσκολευεται, ξαπλωνω διπλα της και μολις παει να βγει ή να κανει παιχνιδι, της λεω ενα σσσσ και τπτ αλλο. Γρκινιαζει.....κραταει 10 δευτερα? ......θα κοιμηθει. Ας το κανει σε μιση ωρα, ας το κανει σε 1 ωρα δεν με νοιαζει. Θα καταλαβει οτι υπνος ειναι υπνος, ειναι τοτε και δεν αλλαζει. Γιατι αλλιως θα σαλταρουμε ολοι μαζι. Για τα βουνα.......λεμε......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Για το πρόγραμμα συμφωνώ απόλυτα. Εμείς δεν αντιμετωπίσαμε ευτυχώς πρόβλημα με τον ύπνο γιατί έχει πάντα ένα σταθερό πρόγραμμα. Κοιμάται 9:30 το βράδυ, ξυπνάει 9 το πρωί και για μεσημέρι θα έχει κοιμηθεί μέχρι τις 2 και θα ξυπνήσει μέχρι τις 4. Αν τη δω να κοιμάται παραπάνω το πρωι ή το μεσημέρι θα την ξυπνήσω εγώ! Μου έχει τύχει και μετά δεν κοιμόταν με τίποτα το βράδυ...οπότε εφάρμοσα τη μέθοδο του ξυπνήματος! Κάθε φορά πριν τον ύπνο ακολουθεί όμως ρουτίνα, δηλ. αλλαγή των ρούχων στο δωμάτιο της, πλύσιμο χεριών στο μπάνιο και γάλα ΜΟΝΟ στο δωματιο της με σβηστό φως το βράδυ! Ποτέ δεν έχει κοιμηθεί σε άλλο κρεβάτι εκτός από το δικό της, ποτέ δεν ανάβουμε φως το βράδυ αν τύχει και ξυπνήσει, ποτέ δεν μιλάμε όταν πάμε μέσα στο δωματιο της, λεμε μόνο καληνύχτα!

Αυτά με βοήθησαν εμένα κορίτσια, όποτε έχει τύχει να αλλάξουν πχ σε διακοπές είχαμε πρόβλημα!! Ίσως να είναι και θέμα παιδιού αλλα νομίζω ότι το πρόγραμμα και η ρουτίνα τα κάνει να αισθάνονται ασφάλεια, επίσης πάντα λέμε από πριν τι πρόκειται να κάνουμε δηλ. σε λίγο θα πάμε για νανι, τώρα θα πλύνουμε δόντια κτλ οπότε έχει χρόνο να καταλάβει τι πρόκειται να γίνει.

Νομίζω ότι ποτέ δεν είναι αργά να μπει ένα παιδί σε πρόγραμμα...ίσως να είναι λίγο δύσκολο τώρα στα 2 αλλά όχι ακατόρθωτο!

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες δεν θελει να παει για υπνο. Θα παει. Θα κανει μπανιο, θα διαβασουμε, θα δουμε kipper και μετα νανι. 80% των περιπτωσεων κοιματε μεσα σε 5 λεπτα και χωρις να χρειαζεται να ειμαι κοντα μηπως βγει απο το κρεββατι. Αν δυσκολευεται, ξαπλωνω διπλα της και μολις παει να βγει ή να κανει παιχνιδι, της λεω ενα σσσσ και τπτ αλλο. Γρκινιαζει.....κραταει 10 δευτερα? ......θα κοιμηθει. .

 

:P:p Καλά τα λες. Ο δικός μου ο αντάρτης, αν δεν τηρούσα θρησκευτική σχεδόν ευλάβεια στο πρόγραμμα ύπνου, θα μας είχε αφανίσει!!! Επειδή όμως πέρασε πάααααρα πολύ ζόρικους κολικούς με ολοήμερο και μεταμεσονύκτιο πάρτυ, δεν έχουμε παρεκκλίνει από το πρόγραμμα μπάνιο, φιλάκια, γάλα, νάνι σχεδόν ποτέ (ελάχιστες εξαιρέσεις το καλοκαίρι για βολτίτσα χωρίς όμως μεγάλες παρεκκλίσεις). 8:30 το αργότερο κάνουμε μπάνιο, μέχρι τις 9:15 έχουμε κάνει νάνι. Εχτές που δε γούσταρε να κοιμηθεί αλλά έπαιζε με τον αρκούδο του στην κούνια, δεν του μίλησα, δεν τον σήκωσα απλά τον άφησα να βγάλει το άχτι του και να πέσει για ύπνο - κάτι ανάλογο με αυτό που περιγράφει η Ellemphriem. Δηλαδή, είναι ώρα ύπνου και τέλος - δε βγαίνουμε από το παχνί. Και μέσα σε 10' είχε κοιμηθεί. Αν έκλαιγε, αλλάζει το σκηνικό. Αγκαλίτσα, όχι εγκατάλειψη, ψιθυριστά λογάκια (πάντα χωρίς φωταψίες βέβαια) μέχρι να ηρεμήσει και πάλι νάνι.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Το προγραμμα στο παιδι ειναι ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ πρωτον για να μπορει εκεινο να ξεκουραζεται σωστα και επειτα και οι γονεις του. Δεν ειναι δυνατον να αφηνεις 2 χρονων παιδι να κοιματε οποτε θελει και οπου γουσταρει. Δεν ειναι σωστο απο την ριζα του. Θα εχεις/εχω/εχουμε ντραβαλα αργοτερα. Κοιτα εγω της εβγαλα τα καγκελα απο το κρεββατι πριν 1 εβδομαδα λογω αρρωστιας. Πλεον κοιματε σε κανονικο κρεββατι. Μετα την αρρωστια επανηλθε σε 2 ωρες υπνο μεσημερι, 11 ωρες το βραδυ. Πεφτει γυρω στις 8:30 - 9 σηκωνεται 7:30-8, κοιματε 1-2 κ.ο.κ. Πολλες φορες δεν θελει να παει για υπνο. Θα παει. Θα κανει μπανιο, θα διαβασουμε, θα δουμε kipper και μετα νανι. 80% των περιπτωσεων κοιματε μεσα σε 5 λεπτα και χωρις να χρειαζεται να ειμαι κοντα μηπως βγει απο το κρεββατι. Αν δυσκολευεται, ξαπλωνω διπλα της και μολις παει να βγει ή να κανει παιχνιδι, της λεω ενα σσσσ και τπτ αλλο. Γρκινιαζει.....κραταει 10 δευτερα? ......θα κοιμηθει. Ας το κανει σε μιση ωρα, ας το κανει σε 1 ωρα δεν με νοιαζει. Θα καταλαβει οτι υπνος ειναι υπνος, ειναι τοτε και δεν αλλαζει. Γιατι αλλιως θα σαλταρουμε ολοι μαζι. Για τα βουνα.......λεμε......

 

Αχ τι ωραια που τα λες να σου δώσω τον Θοδωρη μου για μια εβδομαδα να τον εκπαιδευσεις? Αλλα φοβαμαι μην με παρεις μετα απο 2μερες και μου πεις ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΟ ΣΟΥ! :rolleyes::rolleyes: .Συμφωνώ 100% οτι δεν πρεπει να μας κανουν οτι θελουν και εγω σε κατι τετοια ειμαι παρα πολυ αυστηρη, για παραδειγμα χθες του εκλεισα τα φωτα για να κοιμηθουμε αυτος ανεβαινε παλι στο κρεβατι για να αναψει το φως και να χοροπηδαει. Του ξεβιδωνω την λαμπα και του λεω νανι , εκλαιγε, τσιριζε, σηκωνοταν , φωναζε μαμα, μπαμπα μετα απο κανενα μισαωρο αφου βγηκαν οι φλεβες εξω απο το λαιμο κουραστηκε μου ζητησε την πιπιλα του μου βουτηξε το κεφαλι μου για να τραβηξει τα μαλλια μου για να κοιμηθει... αλλα ουτε και αυτο ειναι λυση.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ηταν πιο μικρη ηταν πιο ευκολο να την κοιμιζω νωρις..Κι εγω ειμαι τις αποψης τα παιδακια να μην κοιμουντε αργα.Εγω θυμαμαι η μαμα μου μας εβαζε στις 8 για υπνο, μετα τις 8 κουτουλαγαμε!!

Μεχρι 1,5 κοιμοταν το πολυ στις 9:30.Τωρα που ειναι στην ηλικια της αντιδρασης...αφηστε τα..Οτι της πεις το αντιθετο..Το παλευουμε..Αν αντεχε δεν θα την κοιμιζα το μεσημερι αλλα τον χρειαζεται και δεν θελω να της τον στερησω.Πιστευω οταν αρχισουμε σχολειο θα ειναι διαφορετικα..

Ετσι λοιπον φροντιζουμε να εχουν δραστηριοτητες και να κουραζοντε γιατι παιδια.. μιλαμε για πολυ ενεργεια!!Σιγουρα ενα παιδακι που εχει κοιμηθει αρκετα το μεσημερι ή δεν εχει παιξει πολυ δεν μπορεις να το βαλεις να κοιμηθει νωρις!!

Σωτηρια εγω πριν μεινω εγκυος προσπαθουσα να την βγαλω απ το κρεβατι μου...Δλδ την επερνε ο υπνος στο δικο μας και μετα την κουβαλουσα στο δικο της και παει λεγοντας...Το εκανα στην αρχη μεχρι που ο γιατρος μου απαγορεψε να σηκωνω βαρη, ετσι...μειναμε τριαδα παλι..εμενα θελει να κοιμαται με κεφαλοκλειδωμα..πολυ γλυκο αλλα...χαχαχ αστα με την κοιλια τουρλα δεν παει..Οταν γεννηθει ο μπεμπης θα μετακομισουμε ολοι μαζι στο παιδικο...Ελπιζω μονο να μην με παραταει τα βραδια και να πηγαινει στον μπαμπα της στο διπλο εκει θα εχουμε προβλημα!!Αλλα τεσπα αυτο ειναι συζητηση αλλου τοπικ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάθε άνθρωπος έχει τον δικό του χαρακτήρα.

 

Υπάρχουν κάποιοι που ζουν τη ζωή τους βάσει προγράμματος και βρίσκουν ικανοποίηση, ασφάλεια μέσα από αυτό. (π.χ. η Elle υποθέτω που γράφει ότι το πρόγραμμα είναι ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ με κεφαλαία :mrgreen:)

 

Άλλοι πάλι όπως εγώ ρουτινιάζουν μέχρι θανάτου με κάθε είδους πρόγραμμα. Βασικά εγώ θεωρώ ότι η ζωή μου παίρνει νόημα όταν κάνω κάτι που δεν συμβαδίζει με κάποιο πρόγραμμα ή ακόμα καλύτερα όταν παραβαίνω ένα πρόγραμμα που μου έχει επιβληθεί "έξωθεν".

 

Το θέμα είναι, τι γίνεται αν γονιός και παιδί έχουν εκ διαμέτρου αντίθετες ανάγκες για "πρόγραμμα". Φαντάσου την Ellemphriem να έχει ένα παιδί σαν εμένα και να το ρουτινιάσει μέχρι θανάτου ή εμένα να έχω ένα παιδί σαν την Elle και να την μεγαλώσω μέσα στην ανασφάλεια και την τρέλα.

 

Μάλλον λοιπόν θα είναι καλύτερα άσχετα με τις ανάγκες που έχουμε εμείς ως άνθρωποι να "ακούμε" και τις ανάγκες των παιδιών μας και να προσπαθούμε να συμβιβάζουμε τα πράγματα κατά περίπτωση.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει πολυ η αποψη σου...ειναι πως να το πω..ξεαγχωτικη!!Γιατι το προγραμμα εμενα σιγουρα με αγχωνει!!

Στο θεμα υπνου παντως θελω να κοιμαται νωρις... θελω να χαλαρωνω μετα τις 9 ...

Link to comment
Share on other sites

Eyxaristo para poly oles gia tis apadiseis sas!!!

Apopse κοιμηθηκε στο κρεβατι χωρις τα καλα τα χτεσινα!!!τον εβαλα γκρινιαξε λιγο 1 λεπτο και κοιμηθηκε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάθε άνθρωπος έχει τον δικό του χαρακτήρα.

 

Υπάρχουν κάποιοι που ζουν τη ζωή τους βάσει προγράμματος και βρίσκουν ικανοποίηση, ασφάλεια μέσα από αυτό. (π.χ. η Elle υποθέτω που γράφει ότι το πρόγραμμα είναι ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ με κεφαλαία :mrgreen:)

 

Άλλοι πάλι όπως εγώ ρουτινιάζουν μέχρι θανάτου με κάθε είδους πρόγραμμα. Βασικά εγώ θεωρώ ότι η ζωή μου παίρνει νόημα όταν κάνω κάτι που δεν συμβαδίζει με κάποιο πρόγραμμα ή ακόμα καλύτερα όταν παραβαίνω ένα πρόγραμμα που μου έχει επιβληθεί "έξωθεν".

 

Το θέμα είναι, τι γίνεται αν γονιός και παιδί έχουν εκ διαμέτρου αντίθετες ανάγκες για "πρόγραμμα". Φαντάσου την Ellemphriem να έχει ένα παιδί σαν εμένα και να το ρουτινιάσει μέχρι θανάτου ή εμένα να έχω ένα παιδί σαν την Elle και να την μεγαλώσω μέσα στην ανασφάλεια και την τρέλα.

 

Μάλλον λοιπόν θα είναι καλύτερα άσχετα με τις ανάγκες που έχουμε εμείς ως άνθρωποι να "ακούμε" και τις ανάγκες των παιδιών μας και να προσπαθούμε να συμβιβάζουμε τα πράγματα κατά περίπτωση.

 

Μόνο που εδώ δε μιλάμε για ενήλικες αλλά για μικρά παιδιά. Και στα παιδιά το πρόγραμμα είναι απαραίτητο όπως και η ρουτίνα.

Και από τη στιγμή που γίνεσαι γονιός θα πρέπει να προσαρμόσεις και το δικό σου πρόγραμμα στις ανάγκες του μωρού. Το αντίθετο δε γίνεται. Φαντάσου να θέλεις εσύ να ξυπνάς στις 12 το μεσημέρι και να κοιμάσαι στις 3 το ξημέρωμα. Είναι δυνατόν ένα παιδί να μεγαλώνει έτσι? Άρα μάλλον οι γονείς προσαρμόζονται στο πρόγραμμα των μικρών παιδιών.

Link to comment
Share on other sites

Αν μια λύση στη θεωρία ακούγεται καλή, αλλά στην πράξη οδηγεί σε εκνευρισμό και αϋπνία, τότε δοκιμάζουμε κάτι άλλο.

 

... να "ακούμε" και τις ανάγκες των παιδιών μας και να προσπαθούμε να συμβιβάζουμε τα πράγματα κατά περίπτωση.

Συμφωνώ να υπάρχει ευελιξία. Το σημαντικό για μένα είναι πριν την ώρα του ύπνου να έχει δημιουργηθεί μια σχετικά χαλαρή ατμόσφαιρα, είναι πολύ σημαντικό επίσης να μην φτάσεις να φοβάσαι την ώρα του ύπνου και να σου δημιουργεί άγχος το τι θα κάνει πάλι σήμερα το παιδί. Από κει και πέρα αν θα πείτε παραμύθια στο κρεβάτι, ή θα καθίσετε αγκαλιά στον καναπέ, δεν έχει σημασία, αρκεί να κοιμηθεί.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κι εγω εχω προβλημα με τον μικρο που ειναι 9 μηνων,δεν κοιμαται σχεδον καθολου τα βραδια επειδη μικρος ειχε εντονους κολικους τον κουνουσαμε για να κοιμαται οποτε τωρα οταν κοιμαται θελει ανα διαστηματα να τον κουναμε αν οχι τοτε ξυπναει νωρις με γκρινια και ειμαι ολη μερα μαζι του οποτε καταλαβενετε ειμαι ενα πτωμα μετα.Εχω κανει τα παντα αλλα ειναι επιμονος και δεν θελει τιποτα εκτος απο το να τον κουναμε.Αφηστε εχω και την πεθερα που μολις ακουει το κλαμα τουτρεχει στη κρεβατοκαμαρα και μας πριζει στην κθριολεξια....Ειμαι κι εγω της αποψης οτι το παιδι θελειπρογραμμα και το εφαρμοζω.Κοριτσια help γιατι αλλιως θα σαλταρωωωωωωωωωωω....το μονο προβλημα μας ειναι ο υπνος α και η πεθερα μου:):):):):roll::roll::roll::roll::oops::oops::oops:τι να κανωωωωωωω,,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια ειναι τελειο να εχεις προγραμμα με τα παιδια,η δικια μου ειναι 20 μηνων,μεχρι πριν 2 μηνες την αφηνα στο κουνια της και κοιμοταν μονη της το βραδυ γυρω στις 10:00.Μετα απο μια αρρωστια τα ωραρια της εγιναν μπαχαλο και τωρα οποτε προσπαθω να την βαλω για υπνο να κοιμηθει μονη της δεν θελει κλαιει κ μεσα σε ενα λεπτο κανει εμετο.Ποσα βραδια καθαριζω απο παπλωματα μεχρι καλτσες...Θελει να κοιμαται πρωτα στον καναπε κ μετα την πηγαινω στο δωματιο της!Πως να το αλλαξω αυτο εχω κουραστει ειλικρινα,φοβαμαι να την αφησω να κλαιει,δεν ηρεμη με τιποτα αν δεν την παρω στο σαλονι μου λεει "μεσα",τι ειναι ωρα για νανι,τι το ενα τι το αλλο τιποτα με κανει οτι θελει απο το φοβο μου να μην τα βγαλει!!!!Βοηθηστε με αν μπορειτε...:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...