Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

CATERING ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

ΘΑ ΒΑΠΤΙΣΩ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΑΡΧΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ. ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΕ ΠΡΟΑΥΛΙΟ ΧΩΡΟ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ CATERING. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα,

 

εμείς είχαμε κάνει τη βάφτιση της μεγάλης μας στον Ι.Ν.Κυρίλλου και Μεθοδίου (28/09/08). To catering επιτρέπεται, απλά παίρνεις μία τυπική άδεια από το Δήμο Θεσσαλονίκης. Αρχές Ιουνίου σκοπεύουμε να βαφτίσουμε τη δεύτερη μπέμπα μας, πάλι με catering στον προαύλιο χώρο, αυτή τη φορά όμως στο εκκλησάκι του Αγίου Αλεξάνδρου στην Αρετσού που έχει μεγάλο προαύλιο χώρο. Επίσης ξέρω ότι επιτρέπεται και στην Αγία Σοφία καθώς και στον Άγιο Νικόλαο στην Αρετσού. Νομίζω πως στις περισσότερες επιτρέπεται , καλά είναι απλώς να μην έχουν "στριμωγμένες" τις βαπτίσεις. Και βέβαια έχεις το ρίσκο του καιρού, εμείς στην πρώτη Σεπτέμβριο μήνα είχε ψοφόκρυο, έβρεχε όλες τις προηγούμενες μέρες και ευτυχώς είχε σταματήσει την ώρα της βάπτισης. Ήμουν με το δελτίο καιρού διαρκώς, όμως βολεύει απ' όλες τις απόψεις το catering μετά.

Επεξεργάστηκαν by natassap
Διόρθωση
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. ποιο catering επελεξες? εχω παρει απο πολλα προσφορα αλλα δεν ξερω τι γευσεις να περιμενω

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σε γάμο που έιχε catering σε μια φοβερη εκκλησία στην Ευκαρπία κάτω από τον περιφερειακό. Ηταν τέλεια!!! Είναι καταπράσινη με ρυακια γυρω γυρω και βασικά δε χρειάζεται καθόλου στολισμό γιατί εχει φυσική ομορφιά με τόσο πράσινο. Εκει δεν είναι και πρόβλημα το πάρκινγ. Μόνο που δε θυμάμαι το όνομα της εκκλησίας. Ο Αγιος Αλέξανδρος μπροστά της μοιάζει σαν ξερό τοπίο.

Αλλη ωραία εκκλησία με πράσινο είναι στο κεντρο, κοντά στην Αγία Σοφία στις κατακόμβες. Επίσης μια εκκλησία με μεγάλη αυλή και πρασινάδα που ειδα προσφατα και για τη δική μας βάπτιση είναι ο Αγιος Αθανάσιος στον τρίλοφο και με πολύ καλό παπά!!!

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν έψαχνα για εκκλησία για τη δική μας βάπτιση, είχα δει τον Άγιο Αθανάσιο στο Ωραιόκαστρο όπου είχα ρωτήσει και μου είπαν ότι επιτρέπεται το catering. (όμορφο περιβάλλον, μέσα στα δέντρα)

Βέβαια, τελικά κατέληξα στο κανονικό τραπέζωμα σε μαγαζί, γιατί δεν ήταν μεγάλη η διαφορά τιμής μεταξύ catering και εστιατορίου, αλλά και γιατί είχα πολλούς καλεσμένους. 150 στον αριθμό! Φανταστείτε 150 άτομα, ΌΡΘΙΑ σε ένα προαύλιο εκκλησίας, να στέκονται στην ουρά για να σερβιριστούν, τα πιτσιρίκια να τρέχουν γύρω γύρω κλπ. Δεν έβγαινε....

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Προφήτης Ηλίας στην Πυλαία!Φαντάζομαι να επιτρέπεται catering.Με τις ροδιές του, τις τριανταφυλλιές του, τα παγκάκια του, τη βρυσούλα, το ξεχωριστό καμπαναριό-πύργο...τέλειο περιβάλλον!Αφού θα πηγαίναμε αλλού για φωτογράφηση και τελικά δεν μας έκανε καρδιά να φύγουμε και βγάλαμε εκεί.Ήταν και μαέστρος ο φωτογράφος...Αφού και οι άσχετοι φωτογράφοι που έχει τύχει να εκτυπώσω φωτό με ρωτάνε πού έκανα φωτογράφηση!!!

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προφήτης Ηλίας στην Πυλαία!Φαντάζομαι να επιτρέπεται catering.Με τις ροδιές του, τις τριανταφυλλιές του, τα παγκάκια του, τη βρυσούλα, το ξεχωριστό καμπαναριό-πύργο...τέλειο περιβάλλον!Αφού θα πηγαίναμε αλλού για φωτογράφηση και τελικά δεν μας έκανε καρδιά να φύγουμε και βγάλαμε εκεί.Ήταν και μαέστρος ο φωτογράφος...Αφού και οι άσχετοι φωτογράφοι που έχει τύχει να εκτυπώσω φωτό με ρωτάνε πού έκανα φωτογράφηση!!!

Ναι επιτρεπεται, εχω δει απεξω, σε βαφτιση και ηταν τελεια στολισμενα!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορεί να επιτρέπεται το catering στην Μεθοδίου και Κυριλλου αλλά οι άνθρωποι είναι εντελώς απαράδεχτοι! Το έχουν εμπορορευματοποιήσει έντελώς το θέμα! Ειναι δυνατόν γάμος σε ένα 15λεπτο απο τη στιγμή που θα μπει το ζευγάρι στην εκκλησία; Και έχει τυχει να δω 2 catering ένα στον μπροστά χωρο και ένα στον πίσω!

Απαράδεχτοι! Όχι τόσο για το catering αλλά για τις τελετές σφηνάκι που κάνουνε!

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πηγα σε γάμο που έιχε catering σε μια φοβερη εκκλησία στην Ευκαρπία κάτω από τον περιφερειακό. Ηταν τέλεια!!! Είναι καταπράσινη με ρυακια γυρω γυρω και βασικά δε χρειάζεται καθόλου στολισμό γιατί εχει φυσική ομορφιά με τόσο πράσινο. Εκει δεν είναι και πρόβλημα το πάρκινγ. Μόνο που δε θυμάμαι το όνομα της εκκλησίας. Ο Αγιος Αλέξανδρος μπροστά της μοιάζει σαν ξερό τοπίο.

Αλλη ωραία εκκλησία με πράσινο είναι στο κεντρο, κοντά στην Αγία Σοφία στις κατακόμβες. Επίσης μια εκκλησία με μεγάλη αυλή και πρασινάδα που ειδα προσφατα και για τη δική μας βάπτιση είναι ο Αγιος Αθανάσιος στον τρίλοφο και με πολύ καλό παπά!!!

 

Στην Αγία Σοφία απέναντι είναι ο Ι.Ν.Ιωάννου του Προδρόμου. Είναι εξαιρετικά αλλά δεν επιτρέπεται catering πλέον διότι θεωρείται αρχαιολογικός χώρος. Μού είχαν πει ότι αν θέλω μπορώ να κάνω την τελετή εκεί και το catering στην Αγία Σοφία από την πίσω πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορεί να επιτρέπεται το catering στην Μεθοδίου και Κυριλλου αλλά οι άνθρωποι είναι εντελώς απαράδεχτοι! Το έχουν εμπορορευματοποιήσει έντελώς το θέμα! Ειναι δυνατόν γάμος σε ένα 15λεπτο απο τη στιγμή που θα μπει το ζευγάρι στην εκκλησία; Και έχει τυχει να δω 2 catering ένα στον μπροστά χωρο και ένα στον πίσω!

Απαράδεχτοι! Όχι τόσο για το catering αλλά για τις τελετές σφηνάκι που κάνουνε!

Στον Κύριλλο και Μεθόδιο επιτρέπεται με άδεια από το Δήμο Θεσσαλονίκης. Κάνεις μία απλή αίτηση στο γραφείο του Δημάρχου, χωρίς φυσικά να πληρώσεις τίποτα, και εγκρίνεται έτσι κι αλλιώς. Συμφωνώ όμως ότι είναι ψιλοαπαράδεκτα διότι βάζουν 10 βαπτίσεις σε μία μέρα. Εγώ είχα κλείσει για τις 13:30, σκεπτόμενη ότι θα είναι η τελευταία και αυτοί συνέχιζαν ακάθεκτοι με αποτέλεσμα να γίνεαι χαμός.

Link to comment
Share on other sites

Τελειες εκκλησιες, με φυσικη ομορφια (δεντρα,λουλουδια), προαυλιο χωρο και πολυ-πολυ καλο ιερεα ειναι αυτες που βαφτισα τα παιδια μου:Ι.Ν. Ταξιαρχων στην Ανω Πολη και Αγιος Αθανασιος στο Παλαιοκαστρο.Δειτε τις και θα με θυμηθειτε!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

εμείς βαφτίσαμε στον Άγιο Παντελεήμονα στην Ιασονίδου λίγο πάνω απ την καμάρα με catering από το γνωστό τσουρεκοζαχαροπλαστείο.. ήταν ΘΕΪΚΑ όλα! η εκκλησία μικρή αλλά όμορφη, ο προαύλιος άνετος, είχαμε 220 άτομα, και από το catering είχαν φέρει φανταστικά σταντ με ομπρέλες παρακαλώ... φάγανε όλοι καταευχαριστήθηκαν, περάσαμε τέλεια απλά... μου άρεσε που δεν επιτρεπόταν στολισμός στην εκκλησία (πέραν μιας απλής ανθοσύνθεσης για την κολυμβήθρα)

α και ΤΟ ΚΟΥΦΟ: μια απ τις εκκλησίες που δεν έχουν ταρίφα, έτσι??? ΄,τι προαιρείσθε,,, πως να μην σε κερδίσει κάτι τέτοιο... ;)

να και μια χρήσιμη λίστα:

http://www.infowedding.gr/ekklisies%20ieroi%20naoi.htm

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

ΘΑ ΒΑΠΤΙΣΩ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΑΡΧΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ. ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΕ ΠΡΟΑΥΛΙΟ ΧΩΡΟ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ CATERING. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Eχω παει & εγω σε catering στον Αγιο Χαραλαμπο ειναι στην Επταπυργιου.Αλλα περισσοτερο μ'αρεσε στον Ιερο Ναο Κυριλλο & Μεθοδιο.Παντως το catering ειναι μια πιο οικονομικη λυση στις εποχες που ζουμε.Γιατι δεν ψαχνεις & σε εκκλησιες στον τοπο κατοικιας; σου εννοω εκει που μενεις με την οικογενεια σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ευχαριστω πολυ

ματινα θα μπορουσες να μου πεις τι συμπερασματα εβγαλες απο την αναζητηση σου για catering. βλεπεισ κι εγω προκειται να βαπτισω τον γιο μου και ειμαι στο ψαξιμο κι οποιος αλλος μπορει να βοηθησει.......

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
εμείς βαφτίσαμε στον Άγιο Παντελεήμονα στην Ιασονίδου λίγο πάνω απ την καμάρα με catering από το γνωστό τσουρεκοζαχαροπλαστείο.. ήταν ΘΕΪΚΑ όλα! η εκκλησία μικρή αλλά όμορφη, ο προαύλιος άνετος, είχαμε 220 άτομα, και από το catering είχαν φέρει φανταστικά σταντ με ομπρέλες παρακαλώ... φάγανε όλοι καταευχαριστήθηκαν, περάσαμε τέλεια απλά... μου άρεσε που δεν επιτρεπόταν στολισμός στην εκκλησία (πέραν μιας απλής ανθοσύνθεσης για την κολυμβήθρα)

α και ΤΟ ΚΟΥΦΟ: μια απ τις εκκλησίες που δεν έχουν ταρίφα, έτσι??? ΄,τι προαιρείσθε,,, πως να μην σε κερδίσει κάτι τέτοιο... ;)

να και μια χρήσιμη λίστα:

http://www.infowedding.gr/ekklisies%20ieroi%20naoi.htm

 

myangel μπορεις να μου πεις περιπου κοστος? ποσα ατομα ειχες? ηταν Σ-Κ? πρωινη ή απογευματινη βαφτιση?

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

myangel μπορεις να μου πεις περιπου κοστος? ποσα ατομα ειχες? ηταν Σ-Κ? πρωινη ή απογευματινη βαφτιση?

 

Κ Πρωι, 220 άτομα, μέσα Οκτώβρη... 1900? κομπλε (8,6?/'ατομο) με πολυ φαγητο που περισσεψε και γλυκα φυσικα... και με κρασια-νερα-αναψυκτικα, σερβις στο μπουφε (μη βαζει ο καθενας ο,τι να ναι και πετιεται φαγητο..), σταντ, τεντες και 2 10αδες ροτοντες με 20 καρεκλες για τους ηλικιωμενους (2 ή 3, δε το θυμαμαι αυτο)

Link to comment
Share on other sites

Κ Πρωι, 220 άτομα, μέσα Οκτώβρη... 1900? κομπλε (8,6?/'ατομο) με πολυ φαγητο που περισσεψε και γλυκα φυσικα... και με κρασια-νερα-αναψυκτικα, σερβις στο μπουφε (μη βαζει ο καθενας ο,τι να ναι και πετιεται φαγητο..), σταντ, τεντες και 2 10αδες ροτοντες με 20 καρεκλες για τους ηλικιωμενους (2 ή 3, δε το θυμαμαι αυτο)

 

πολυ καλες τιμες!! θα ρωτησω και εγω...αν και καλοκαιρι πρωι, το catering ειναι λιγο ζορυ μεσα στον ηλιο!!

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλες τιμες!! θα ρωτησω και εγω...αν και καλοκαιρι πρωι, το catering ειναι λιγο ζορυ μεσα στον ηλιο!!

 

 

Μην ανησυχείς για τον ήλιο,ούτως ή άλλως έχουν και τέντες,οι οποίες σώζουν σε πολλές περιπτώσεις.Να φανταστείς,καλοκαίρι,ντάλα μεσημέρι και ξαφνικά να αρχίσει να ρίχνει καρέκλες...δεν βράχηκε κανένας,όλοι τρώγανε αμέριμνοι στα τραπέζια κάτω από τις τέντες.Φαντάσου κάτι ανάλογο και με πολύ ήλιο...δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...