Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εχω ενα κοριτσακι 26 μηνων και εδω και μηνες ειδικα απο τοτε που κοψαμε τον θηλασμο (21 μηνων) και αρχισαμε το ξενο γαλα (υψηλης παστεριωσης) μυριζει εντονα το στοματακι της.. η δυσοσμια πιο υποφερτα υπηρχε και πιο πριν (δεν θυμαμαι να προσδιορισω απο ποτε) αλλα ειναι εντονη ειδικα με την καταναλωση στερεων τροφων και γαλακτος εμποριου.

Απο 10 μηνων βουρτσιζουμε τα δοντια της δυο φορες την ημερα και πλεον και καθε φορα μετα απο τον υπνο αλλα παρολα αυτα υπαρχει συχνα η αισθηση της δυσοσμιας..

 

η παιδιατρος μου χε πει οτι μπορει να ειναι απο το γαλα (επιχειρησα να της αλλαξω γαλα αλλα ειχα προβληματα και ετσι μειναμε σε αυτο που ειχε συνηθισει) η μπορει απο καποιο κρυωμα..

εχω υποψη μου οτι μπορει να ειναι απο τα δοντια η και απο τις αμυγδαλες..

ισχυει κατι απο τα παραπανω,εχει καποιος αλλος εμπειρια και κατι να προτεινει, καποιον ειδικο να συμβουλευτω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ναι μπορει να ειναι απο δοντια, απο αμυγδαλές, απο τροφες (πχ φαγητο που περιειχε σκορδο), το γάλα εινια εμπλουτισμένο? ή απλό μακράς διαρκειας?

επίσης σίγουρα πλενετε σωστά τα δοντάκια? αν εχουν επαφες πρεπει να χρησσιμοποιειτε και νημα καθως επισης και βουρτσισμα στη γλωσσα.

Link to comment
Share on other sites

το γαλα ειναι απλο υψηλης παστεριωσης (διαρκεια μεχρι ενος μηνος), δεν τρωει γλυκα (σπανια εως καθολου), τα δοντακια τα πλενω εγω σε ολες τις κατευθυνσεις..

 

αυτο με τις αμυγδαλες δεν ξερω αν εχει καποιο ρολο αν και η παιδιατρος δεν εχει κανει καποια παρατηρηση

 

δεν ξερω αν ο οδοντιατρος εντοπισει κατι..νημα λιγο δυσκολακι για να κατσει και απο οτι παρατηρω δεν εχει υπολλειματα τροφων

Link to comment
Share on other sites

οι αμυγδαλές μπορει να ευθυνονται, ενας ωρλ μπορει να το δει "Όταν οι αμυγδαλές έχουν πολλές κρύπτες, είναι πιθανό να συσσωρεύονται εκεί υπολείμματα τροφών και να προκαλείται κακοσμία του στόματος. Σε αυτή την περίπτωση, ο γιατρός δεν θα σας πει τι να κάνετε, αλλά θα αφήσει εσάς να αποφασίσετε για το αν θα αφαιρεθούν ή όχι οι αμυγδαλές, προκειμένου να μην υπάρχει κακοσμία. "

http://vita.dolnet.gr/html/ent/220/ent.10220.asp

http://www.vita.gr/html/ent/176/ent.2176.asp, ο παιδοοδοντιατρος θα σου πει αν χρειαζεται νημα και πως πλενουμε σωστα τα δοντια (εγω νομιζα οτι τους τα πλενω σωστα αλλα οταν τα πηγα μου ειπε οτι εχουν μικροβιακη πλακα ενος μηνα!!!:oops:)

επίσης αν ακομα βγάζει δοντια μπορει να μυριζει και ειναι φυσιολογικο.

Πάντως αν ειναι ιδιαιτερα ασχημη η οσμη χρειαζεται ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

EMENA μου ειπανε για αμυγδαλες και κρετακια...τα κρεατακια τι σχεση εχουν δεν ξερω..παντα εχει μαστιχουλες μαζι του αλλα θα του κανω επεμβαση γιατι η τσιχλα δεν ειναι λυση σαφως.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21025&highlight=%EC%F5%F1%DF%E6%E5%E9+%DC%F3%F7%E7%EC%E1

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα prosperous.

 

Και εγώ έχω το ίδιο θέμα με την 3 χρονών κόρη μου. Εχθές που πήγαμε στην παιδίατρο και της το είπα μου λέει ότι μάλλον είναι από τις ιωσούλες που περνάνε. Εμένα προς το γάλα μου πηγαίνει η κατάσταση. Πίνει το Νουνού Kid υψηλής παστερίωσης και μου φαίνεται ότι απ' όταν το ξεκινήσαμε άρχισε η κατάσταση με την μυρωδιά στο στόμα της, η οποία δεν φεύγει ούτε με το πλύσιμο των δοντιών. Και το λέω αυτό, γιατί το γάλα αυτό είναι εμπλουτισμένο σε σίδηρο και όπως και εγώ που παίρνω συμπλήρωμα σιδήρου, το στόμα μου είναι σαν σόλα παπουτσιού από τη μυρωδιά την οποία νιώθω ότι βγαίνει από το στομάχι!

Η Δαναη μου ήρθε 16-2-2008

Αντίο μεμπάκι 28-7-2010

Ο Τάσος μου ήρθε 22-8-2011

Link to comment
Share on other sites

Η δυσοσμία του στόματος πάντως είναι και ένα απο τα συμπτώματα ατόμων με δυσανεξία στη λακτόζη. Έχε το και αυτό υπόψη σου. ;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κ απο εμενα....

οταν σταματησαμε να θηλαζουμε στους 9-10 μηνες περιπου...ειχα παρατηρησει και εγω στον γιο μου,οτι το στοματακι του μυριζε..

ο παιδιατρος μου ειχε πει οτι το πιο πιθανο ειναι να οφειλεται στο γαλα....

(γλυκα δεν εχει φαει ποτε....ουτε αλατια πιπερια σκορδο, οι τροφες μας προσπαθω να ειναι σπιτικες οσο γινεται και βιολογικες)

 

αυτο κρατησε περιπου 1,5 μηνα....

 

ακομη ο παιδιατρος με ειχε ρωτησει αν δινω το γαλατακι του οταν ειναι μισοκοιμησμενος.....οπως μου ανεφερε ,δεν ειναι σωστο γιατι μενει γαλατακι μεσα στο στομα τους και στα δοντακια με αποτελεσμα ασχημη αναπνοη και ισως δημιουργια τερηδονας.....στο τελος να δινουμε λιγο νερακι σε αυτην την περιπτωση....

 

να σου πω την αληθεια ποτε δεν χρειαστηκε να τον ταισω μισοκοιμησμενο

παρολο αυτα για ενα μικρο διαστημα ειχαμε κ εμεις θεμα....

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι καποιο υπολλειμα τροφης που να ειναι τοσο πολυ κολλημενο στο δοντι που νσ μη φευγει με βουρτσισμα. και κατι που χε παθει μια γνωστη μου ειναι πως της ειχε κολλησει ενα τοσο δα μικρο κομματακι απο οδοντογλυφιδα αναμεσα στα δοντια και σαπιζε με αποτελεσμα να μυριζει!!! δε λεω πως εχουν τα παιδακια οδοντογλυφιδες αλλα καλο ειναι να το ξερουμε και για μας αυτο.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα prosperous.

 

Και εγώ έχω το ίδιο θέμα με την 3 χρονών κόρη μου. Εχθές που πήγαμε στην παιδίατρο και της το είπα μου λέει ότι μάλλον είναι από τις ιωσούλες που περνάνε. Εμένα προς το γάλα μου πηγαίνει η κατάσταση. Πίνει το Νουνού Kid υψηλής παστερίωσης και μου φαίνεται ότι απ' όταν το ξεκινήσαμε άρχισε η κατάσταση με την μυρωδιά στο στόμα της, η οποία δεν φεύγει ούτε με το πλύσιμο των δοντιών. Και το λέω αυτό, γιατί το γάλα αυτό είναι εμπλουτισμένο σε σίδηρο και όπως και εγώ που παίρνω συμπλήρωμα σιδήρου, το στόμα μου είναι σαν σόλα παπουτσιού από τη μυρωδιά την οποία νιώθω ότι βγαίνει από το στομάχι!

 

Το ίδιο με εμάς...μόνο που πίνει εβαπορέ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια και ευχαριστω για τις απαντησεις..

 

περαν απο τη αλλαγη του γαλακτος πως ειναι δυνατον να γινει διαγνωση για τη δυσανεξια στη λακτοζη?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια και ευχαριστω για τις απαντησεις..

 

περαν απο τη αλλαγη του γαλακτος πως ειναι δυνατον να γινει διαγνωση για τη δυσανεξια στη λακτοζη?

 

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=2483

 

Ρίξε μια ματιά στο λινκ, γράφει τους τρόπους και συζήτησε το και με τον παιδίατρο σας. Κι εγώ και τα παιδιά μου έχουμε δυσανεξία στη λακτόζη, σε μικρό βαθμό όμως. Όταν πίνουμε γάλα "βαρυστομαχιάζουμε" και αισθανόμαστε δυσφορία, τα παιδά μου δεν μπορούσαν να χωνέψουν εύκολα το γάλα, ρεύονταν συνέχεια και έβγαζαν γουλιές, είχαν πολλά αέρια, δεν αγαπάμε το γάλα γενικώς, άσχημη μεταλλική γεύση και κακοσμία στόματος μετά την κατανάλωση γάλακτος κλπ

Απλά, αφού το διαπιστώσαμε ...στο 2ο παιδί :shock:(τότε συνειδητοποίησα ότι το είχα κι εγώ:shock:....γι'αυτό θυμάμαι να πίνω γάλα πάντα με το ζόρι και μετά πονούσε η κοιλιά μου για πολύ ώρα. Γι'αυτό και έχω άσχημη γεύση μετά την κατανάλωση γάλακτος ή γιαουρτιού. Γι'αυτό μυρίζει το στόμα μου και των παιδιών μετά το γάλα κλπ) σταμάτησα να πιέζω τα παιδιά μου, να πίνουν πολύ γάλα. Όταν έχεις δυσανεξία τότε ο οργανισμός, μπορεί να δεχθεί αυτό στο οποίο έχεις δυσανεξία, αλλά σε μικρή ποσότητα. Σε μεγάλη ποσότητα του δημιουργεί πρόβλημα. Τρώνε λοιπόν τοστ, γιαουρτάκι και παίρνουν ασβέστιο απο άλλες τροφές π.χ. φρούτα, πράσινα λαχανικά, όσπρια κλπ.

 

Μπορεί να μην συμβαίνει αυτό στο μικρό σου, απλά έχε το υπόψην σου. :D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κι από μένα! Το ίδιο πρόβλημα με τη δυσοσμία του στόματος έχω και γω με τον μικρό μου που και που. Σου καταθέτω το πόρισμα του παιδιάτρου και του ΩΡΛ μήπως και σε βοηθήσω: ο γιός μου έχει υπερτροφικές αμυγδαλές. Αυτό με λίγα λόγια σημαίνει πως υπάρχουν στις μεγάλες του αμυγδαλές πολλές εσοχές, σαν κρατήρες ηφαιστίου να τις φανταστείς, όπου εγκλοβίζονται τροφές και έχουμε σαν αποτέλεσμα την κακοσμία. Ιδίως όταν τα λαιμάκια του είναι ερεθισμένα, το φαινόμενο είναι πιο έντονο. Πολλές φορές μάλιστα από τη κακοσμία αυτή αντιλαμβανόμουν την αρχή της ιοσούλας! βέβαια όπως προανέφερα, και χωρίς ίωση πάλι υπάρχει το φαινόμενο που και που, από τισ τροφές. Στις υπερτροφικές αμυγδαλές οι ΩΡΛ βάζουν βαθμό, ανάλογα με το μέγεθος και τις σχετίζουν άμεσα με ευαισθησία του παιδιού, παρουσίαζουν συχνά αμυγδαλίτιδες με υψηλό πυρετό (αν βέβαια είναι σε μεγάλο βαθμό μεγάλες, γιατί του γιού μου είναι μεν μεγάλες, όχι όμως τόσο ώστε να μας δημιουργούν μεγάλο πρόβλημα και να συζητούμε την αφαίρεσή τους, τουλάχιστον προς το παρόν).

Ίσως κάτι ανάλογο σε μικρό βαθμό να συμβαίνει και στην δική σας περίπτωση. Κάντε μια επίσκεψη σε ΩΡΛ! Εκεί θα λυθεί το μυστήριο! Δυστυχώς στην περίπτωσή μου, αν και πλένουμε συχνότατα τα δόντια, δεν μπορώ να τον βοηθήσω και πολύ, μιας και η οδοντόβουρτσα δεν φτάνει μέχρι εκεί!:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με την έλλειψη λακτόζης γιατί εγώ έχω έλλειψη ενζύμου λακτόζης, πίνω αραιά και πού το ειδικό γάλα με μειωμένη λακτόζη, αλλά το στόμα μου άρχισε να μυρίζει απ' όταν ξεκίνησα το σίδηρο. Η κόρη μου δεν νομίζω ότι έχει έλλειψη του ενζύμου της λακτόζης, γιατί δεν θα μπορούσε να πιεί το γάλα. Όταν εγώ ήμουνα μωρό, μου έχει πει η μητέρα μου, ότι έκανα μία ώρα να πιω το γάλα γιατί δεν το ανεχόταν ο οργανισμός μου ενώ η κόρη μου το πίνει μονορούφι.

 

Αυτές τις ημέρες γυρίσαμε πάλι στο φρέσκο γάλα Δελτα και οφείλω να ομολογήσω ότι η ανάσα της μυρίζει πολύ λιγότερο. Σίγουρα επηρεάζεται και από την ατελείωτη μύξα που έχει από το Σεπτέμβρη... Εεε τον Ιούλιο που θα κλείσει το σχολείο, πιστεύω θα σταματήσει η μύξα...

Η Δαναη μου ήρθε 16-2-2008

Αντίο μεμπάκι 28-7-2010

Ο Τάσος μου ήρθε 22-8-2011

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε και μεις το ίδιο πρόβλημα. Σταμάτησε να μυρίζει το στόμα του έντονα κυρίως το πρωί, από τότε που έκοψε το βραδυνό γάλα. Το έπινε στο κρεβάτι πριν κοιμηθεί, και μετά δεν πλέναμε τα δόντια γιατί κοιμόταν. Τα πλέναμε βέβαια πριν το γάλα, αλλά φαίνεται δεν ήταν αρκετό.

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις το ιδιο ειχαμε μεχρι που αρχισαμε να πινουμε αγελαδινο γαλα οπου ξαφνικα δεν ειχαμε αυτην την δυσοσμια και εκτος απο αυτο δεν εχει κανει ποτε πρασινα κακακια με το αγελαδινο,τυχαιο;δεν νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...