Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΤΑΝΤΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ


LA LATINA

Recommended Posts

Ενδιαφέρον το παρακάτω. Προφανώς γίνεται αρκετα συχνά εκει και ο κυριότερος λόγος για το πως τους συμπεριφέρονται τα αφεντικά δημιουργόντας τους ψυχολογικά!! Με λίγα λόγια οταν πανε και τις βιάζουν τι περιμένουν να κάνουν στα παιδια τους!!

 

http://www.bbc.co.uk/news/blogs-trending-30181134

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειναι στα αγγλικα μπορεις με λιγα λογια να μου πεις τι λεει??

 

Λέει βασικα οτι ειναι συνηθισμένο φαινομενο εκει κατω α) γιατι προσλαμβάνουν την καθεμιά χωρις προσόντα και συστάσεις και β) γιατι τα αφεντικά τους φέρονται άσχημα (συνηθισμένο να τις χτυπάνε και να τις βιάζουν ), οι κοπέλες παθαίνουν ψυχολογικά και κάνουν οτι κάνουν!

Κρίμα αλλα το ενα φέρνει το άλλο!

Link to comment
Share on other sites

λεμονια στο ποστ λεω καθαρα οτι υπαρχουν σκληρες σκηνες και οποια δεν αντεχει να μην το δει

το κακο δεν ειναι να μας "χαλασει" ενα απογευμα, αλλα οτι συμβαινουν τετοια τερατουργηματα....

Link to comment
Share on other sites

Ειπα να κανω ενα διαλλειμα ετσι για να χαλαρωσω και μου εφτιαξες το απογευμα.

Καλά, κι εσύ για να χαλαρώσεις επέλεξες να δεις ένα βίντεο δημοσιευμένο σε ποστ με τίτλο ΝΤΑΝΤΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ? :rolleyes:

 

Εγώ δεν το είδα το βίντεο, προτιμώ να μην έχω τέτοιες εικόνες στο μυαλό μου. Πάντως απ' ό,τι κατάλαβα στην Ουγκάντα δεν είναι τόσο σπάνιο το φαινόμενο. Όχι ότι δεν θα συμβαίνει και αλλού.

 

Υπάρχουν ένα σωρό περιπτώσεις σε ευρωπαϊκές χώρες γονιών που σκότωσαν τα παιδιά τους στο ξύλο (κυριολεκτικά - δεν μιλάμε για "απλή" σωματική βία, να του ρίξεις ένα σκαμπίλι ή μια ξυλιά στον πωπό, αλλά πολύ χειρότερα πράγματα). Απλά δεν έχουμε βίντεο να δούμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλα βρε Little Monkey,

Απορω για τον συνειρμο σου. :rolleyes:

 

Εννοουσα να μπω λιγο στο forum , να κανω ενα διαλλειμα ετσι για να χαλαρωσω απο τη δουλεια μου , και επεσα σε αυτο το θεμα.

 

 

LA LATINA, εισαι παλιο μελος, εχεις ανοιξει ενδιαφεροντα θεματα και με ολο το θαρρος το εγραψα αυτο,

χωρις να θελω να σε προσβαλλω.

Σε αυτον τον κοσμο γινονται πολλα τερατουργηματα.

Να δημοσιευουμε και να συζηταμε πανω σε αυτα δεν βλεπω τι οφελος μπορει να εχει γιατι ειναι πολυ ακραια και τουλαχιστον εδω στην Ελλαδα πολυ σπανια συμβαινουν εαν συμβαινουν.

Για την Ουγκαντα δεν ξερω.

Αυτη ειναι η γνωμη μου.

Προσωπικα ψυχοπλακωθηκα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Το video το έπαιξαν και σε δελτία ειδήσεων. Εδώ τουλάχιστον επιλέγεις αν θα κάνεις το κλικ πάνω στο Link. Στην τηλεόραση το είδα και με ήχο και το άκουσαν-είδαν και τα παιδιά μέχρι να βρω το τηλεκοντρόλ...

Link to comment
Share on other sites

lemonia μου δεν παρεξηγηθηκα, στενοχωρεθηκα......

εφοσον υπαρχει τοπικ "επικαιροτητα", οπου συνηθως δημοσιευονται τετοια θεματα, εφοσον επαιξε σε ολα τα δελτια και στα πρωιναδικα ακομα, θεωρησα πως στο φορουμ των γονιων εχει θεση.......

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη, la latina το εγραψα πολυ αυθορμητα.

Δεν ειχα καμια διαθεση να σε στενοχωρησω γιατι εισαι παντα προσεκτικη με τους αλλους.

 

Γενικα με ψυχοπλακωνουν πολυ τετοια θεματα.

Τρελοι και παλαβοι γυρω μας υπαρχουν πολλοι.

Δεν θεωρω σωστο για πολλους λογους να δημοσιευονται και να παιρνουν τοσο μεγαλη εκταση τετοια γεγονοτα , οπως συνηθως γινεται .

Link to comment
Share on other sites

Το video το έπαιξαν και σε δελτία ειδήσεων. Εδώ τουλάχιστον επιλέγεις αν θα κάνεις το κλικ πάνω στο Link. Στην τηλεόραση το είδα και με ήχο και το άκουσαν-είδαν και τα παιδιά μέχρι να βρω το τηλεκοντρόλ...

 

 

Η αληθεια ειναι αυτη. Και τα δικα μου παιδια το ειδαν, αν και προσπαθησα να βρω το τηλεκοντρολ για να το αλλαξω κι εγω. Με εντυπωσιασε η αντιδραση τους: με αγκαλιασαν σοκαρισμενα και ο μεγαλος μου γιος αρχισε "αν ερθει εδω θα καλεσω την αστυνομια", "ευτυχως μαμα που δεν δουλευεις και εισαι μαζι μας" και αλλα τετοια... Μετα ακολουθησε βεβαια συζητηση οτι δεν κανουν ολες οι ντανταδες τετοιες βαρβαροτητες, οτι υπαρχουν καλες και κακες κλπ. Παντως αυτες οι εικονες με συγκλονισαν, προσπαθω να φανταστω πως εγγραφηκαν στις ψυχες των μικρων μου.Εκαβη τα δικα σου παιδια πως αντεδρασαν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια και εμενα με φρικαρουν τετοιες ειδησεις και αποφευγω να τα παρακολουθω αλλα απο την αλλη καλα κανουν και αναπαραγονται για να πονηρευομαστε και να ειμαστε παντα σε ετοιμοτητα. Αν δεν τα ακουγαμε ολα αυτα θα ειχαμε την εντυπωση οτι ειναι σπανια φαινομενα και δεν θα ειχαμε τοσο το νου μας. Απο τη μια χανουμε την αθωοτητα μας αλλα απο την αλλη καλυτερα να ειμαστε λιγο πιο καχυποπτοι παρα να την πατησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς & στο fb ανεβαίνουν τέτοια περιστατικά, από όλο τον κόσμο ...μια φορά την εβδομάδα....από υποψιασμένους γονείς...καλά της έκανε ο πατέρας...:confused::confused::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη, la latina το εγραψα πολυ αυθορμητα.

Δεν ειχα καμια διαθεση να σε στενοχωρησω γιατι εισαι παντα προσεκτικη με τους αλλους.

 

Ok δεν πειράζει, το ξεχνάμε....;)

Link to comment
Share on other sites

Εκαβη τα δικα σου παιδια πως αντεδρασαν?

 

Είχαν κολλήσει να κοιτάνε την οθόνη, αμίλητα και με ένα τρομαγμένο ύφος. Όταν πήγα όμως να τα απομακρύνω (αφού δεν έβρισκα το τηλεκοντρόλ), δεν έφευγαν.:roll: Καθόντουσαν και κοίταγαν... Τη μικρή την πήρα αγκαλιά. Μετά σχολιάσαμε το πόσο κακιά γυναίκα ήταν η συγκεκριμένη (χωρίς γενικεύσεις) και ότι την έβαλαν φυλακή για αυτό που έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...