Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS ΥΠΟΛΕΙΠΟΜΕΝΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΕΜΒΡΥΟΥ


Recommended Posts

Χρειάζομαι τα φώτα σας και τις εμπειρίες σας... έκανα το Doppler 32εβδ+5ημ, όπου οι μετρήσεις έδειξαν τα εξής:

BPD 81,0mm

OFD 110,0mm

HC 300,0mm

AC 274,9mm

FL 57,0mm

HC/AC 1,09mm

 

Βάρος 1766gr

Εκατοστιαία θέση 15,0

 

Ότι αφορά την καρδιά και ροή αίματος κ.τ.λ είναι απολύτως φυσιολογικά...

ωστόσο τον γιατρό τον ανησύχησε κυρίως το μήκος του μηριαίου (FL) και μας μίλησε για τρισωμία 21 και αχονδροπλασία (μορφή νανισμού) που εκδηλώνεται σπάνια στο 3ο τρίμηνο!!! Για να το αποκλείσουμε μας συμβούλεψε αμνιοπαρακέντηση όπου και έκανα επι τόπου, της οποίας τα αποτελέσματα θα βγούν σε 15-20 ημέρες... μέχρι τότε όμως εγω δεν ξέρω πως θα την βγάλω καθαρή... Εννοείται οτι πήρα και 2η γνώμη γιατρού, ο οποίος δεν έβγαλε διαφορά στις μετρήσεις αλλά μας είπε οτι δεν θα πρέπει να ανησυχούμε και πως απλά δείχνει να είναι μικρόσωμο παιδί χωρίς να σημαίνει παθολογικό!!!

Ειλικρινά δεν αντέχω την κινδυνολογία ή και το αντίθετο άκρο... ο χρόνος για εμάς πάγωσε και τα συναισθηματά μας είναι πολύ άσχημα... αν κάποια κοπέλα έχει κάποια σύγκριση ανάλογη ή έχει ξανά ακούσει κάτι παρόμοιο, ας μου γράψει κάτι!!! Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο γυναικολόγος μου είναι ειδικός στην υπερηχογραφία και έχει τρομερή φήμη. Δουλέυει και στο ΙΑΣΩ. Σε αυτόν στέλνουνε γιατροί περιστατικά που τους μπερδεύουν. Αν θέλεις τα στοιχέια του γράψε μου να σου στείλω ΠΜ. Εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ο γυναικολόγος μου είναι ειδικός στην υπερηχογραφία και έχει τρομερή φήμη. Δουλέυει και στο ΙΑΣΩ. Σε αυτόν στέλνουνε γιατροί περιστατικά που τους μπερδεύουν. Αν θέλεις τα στοιχέια του γράψε μου να σου στείλω ΠΜ. Εύχομαι όλα να πάνε καλά.

 

 

Αν σου είναι εύκολο στείλε μου τα στοιχεία του... σε ευχαριστώ πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι μου IUGR (υπολειπομενη ενδομητρια αναπτυξη) ειχε χαρακτηριστει και το δικο μου παιδι στο β επιπεδου, μονο που εμας εμενε πισω στις μετρησεις η κοιλιτσα. Κι εμενα μου μιλησαν για αμνιοπαρακεντηση και συνδρομα αλλα πηρα το ρισκο να μην την κανω γιατι ειχα προβλημα υπερτασης κα ηξερα πως η IUGR προκυπτει σαν προβλημα και εξαιτιας της υπερτασης. Οk, ρισκαρα, ολα ομως πηγαν καλα. Τιποτα δεν ειχε το παιδι τελικα. Φυσικα η δικη μου περιπτωση ειναι διαφορετικη αλλα και παλι προκειται για IUGR και θα σου ελεγα να μην τρελαινεσαι με τις μετρησεις και κοιτας και ξανακοιτας τον υπερηχο. Ειναι πολυ ψυχοφθορο. Να ξερεις οτι πολυ μικρο ποσοστο IUGR εμβρυων αποδεικνυεται τελικα οτι ειχαν προβλημα. Συνηθως προκειται απλα για μικροσωμα μωρακια. Καλη τυχη σου ευχομαι και ενημερωσε μας ματακια μου ε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα το απόγευμα με ειδοποιήσαν απο το ιατρείο πως τα πρώτα αποτελέσματα (για το σύνδρομο Down) είναι αρνητικό και η αλήθεια είναι πως μου έχει φύγει ενα μεγάλο πολύ μεγάλο...ΑΓΧΟΣ!!! Σε 1 εβδομάδα θα έχουμε και τα αποτελέσματα για την αχονδροπλασία (μορφή νανισμού) και σε 2 εβδομάδες για διάφορα άλλα... Σας ευχαριστώ πολύ για την θετική ενέργεια και για τις ευχές σας... Αν βρεθεί κάποια κοπέλα με ανάλογη εμπειρία ας μου γράψει... εύχομαι σύντομα να σας γράψω και τα υπόλοιπα νέα και φυσικά να είναι ευχάριστα!!!

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι το μωράκι σου, μην ανησυχείς!!

απλά και οι γιατροί θέλουν να είναι σίγουροιι!!

περιμένουμε νέα σου :lol::lol:

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα δεις που όλες οι εξετάσεις θα βγουν μια χαρά. Κάνε λίγο υπομονή ακόμη και θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά και σε λίγο καιρό θα έχεις το μωράκι σου αγκαλιά. :P

 

Link to comment
Share on other sites

Αρνητικό και για την αχονδροπλασία!!! Σας ευχαριστώ πολύ πολύ για τις ευχές σας και την συμπαραστασή σας!!! Τώρα μένει να περάσουν 2 εβδομάδες για να μάθουμε και τα αποτελέσματα απο την καλλιέργεια... Αν και έχουμε αρκετά ηρεμήσει ωστόσο θέλω να βγούν όλες οι απαντήσεις για να κάνω ουφ!!! Μήπως ξέρει κανείς τι περιμένουμε απο αυτήν την καλλιέργεια??? Μήπως άλλα χρωμοσωμικά και γονιδιακά σύνδρομα??? Και πάλι σας ευχαριστώ και καλή συνέχεια σε όλες τις κοπέλες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγαμε εχθες στον γιατρό μας στα πλαίσια παρακολούθησης της ανάπτυξης του μωρού μας το οποίο πήρε 300 γρ σε μια εβδομάδα!!! Ζυγίζει λοιπόν 2020 γρ και η αναπτυξή του είναι σταθερή... μας είπε οτι δεν υπάρχει πια λόγος ανησυχίας και πως έτσι είναι ο σωματότυπος του μωρού.. Όλα καλά λοιπόν και βρήκε το κεφάλι μας ξανά τα μυαλά μας!!! Για άλλη μια φορά σας ευχαριστώ για την συμπαράστασή σας και για τις ευχές σας... Καλή συνέχεια στην κάθε μέλλουσα μαμά και υγεία σε όλα τα παιδάκια...

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα είχαν διαγνώσει IUGR και κάτω από τη 10η εκατοστιαία θέση. Γέννησα στην 35 εβδομάδα με καισαρική πρόωρα γιατί το μωρό μου ήταν και ολιγάμνιο (δεν είχα αρκετά υγρά στο σάκο) και σκέψου ότι 6 μέρες πριν γεννήσω ο υπέρηχος έδειχνε ότι ήταν 1800 σε βάρος και τελικά γενήθηκε 2130 είναι υγιέστατος και σήμερα είναι 4500 κιλά και τελικά πιστεύω ότι ήταν απλά θέμα σωματότυπου καθότι και εγώ γεννήθηκα 2650 και τελειόμηνη. Κάπου είχα διαβάσει άλλωστε ότι το μέγεθος του μωρού εξαρτάται από τη μαμά οπότε αν είσαι μικρόσωμη εξηγούνται πολλά.

as1cCyH0g411210MzlkfDMwNTYxM2R8VG8gZmFmb3V0YWtpIG1veSBlaW5haSBlZG8.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[

Ότι αφορά την καρδιά και ροή αίματος κ.τ.λ είναι απολύτως φυσιολογικά...

ωστόσο τον γιατρό τον ανησύχησε κυρίως το μήκος του μηριαίου (FL) και μας μίλησε για τρισωμία 21 και αχονδροπλασία (μορφή νανισμού) που εκδηλώνεται σπάνια στο 3ο τρίμηνο!!!

 

Ακριβως την ίδια περίπτωση είχα και εγω με τα δίδυμα. Το μήκος του μηριαίου ηταν πολύ κάτω του φυσιολογικού και στα δύο μωρά. Ο "ειδικός" και κορυφαίος της Θεσσαλονίκης εμβ/γος ήταν κατα 70% σίγουρος ότι τα μωρά μου είχαν κάποιο σύνδρομο.(δε θυμαμαι ακριβώς ποιο) Συν του ότι η περίμετρος κεφαλής ήταν άνω του φυσιλογικού. Εγώ κόντεψα να σκάσω, Η αμνι/ση (την εκανα σε άλλο εμβρ/κο κέντρο γιατι πήγα και για δεύτερη γνώμη) ήταν φυσιολογικότατη. Τα παιδια μου γεννηθηκαν με χαμηλο σωματικό βάρος μεν , υγιέστατα δε.Τα ποδαράκια τους πρέπει να είσαι ειδικός για να καταλάβεις ότι είναι λίγο πιο κοντά σε σχέσει με το υπόλοιπο σώμα (αλλά ποιος έχει πια και τις τέλειες αναλογιες) όσο για τα κεφαλάκια τους, όπως είπα και στην παιδίατρο όταν μου είπε να το προσέχουμε το ζήτημα "που να δεις τον παππού τους, έκει να δείς κεφάλα"

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι μακάρι να είναι και το δικό μου μωρό μια ακόμα περίπτωση σαν αυτές που μου γράφετε...ειλικρινά σας ευχαριστώ πάρα πολύ...καλή συνέχεια σε όλες και υγεία στα μωράκια μας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

στον υπερηχο β επιπεδου που εκανα την 21η εδομαδα βρεθηκε υπολειπομενη αναπτυξη του σωματος του εμβρυου ως προς το κεφαλι, που ηταν κανονικο. μου ειπαν να επαναλαβω τον υπερηχο σε 2 εβδομαδες, καταλαβα ομως οτι η κατασταση δεν ειναι αναστρεψιμη. εχω αρρωστησει ψυχολογικα,δεν τρωω δεν κοιμαμαι νοιωθω να τρελαινομαι. που μπορω να απευθυνθω για διακοπη κυησης; Σας παρακαλω βοηθεια sos.

Link to comment
Share on other sites

στον υπερηχο β επιπεδου που εκανα την 21η εδομαδα βρεθηκε υπολειπομενη αναπτυξη του σωματος του εμβρυου ως προς το κεφαλι, που ηταν κανονικο. μου ειπαν να επαναλαβω τον υπερηχο σε 2 εβδομαδες, καταλαβα ομως οτι η κατασταση δεν ειναι αναστρεψιμη. εχω αρρωστησει ψυχολογικα,δεν τρωω δεν κοιμαμαι νοιωθω να τρελαινομαι. που μπορω να απευθυνθω για διακοπη κυησης; Σας παρακαλω βοηθεια sos.

Από που κατάλαβες ότι η κατάσταση δεν είναι αναστρέψιμή? Σου ανέφερε ο γιατρός σου το ενδεχόμενο διακοπής κύησης? Γράψε περισσότερες λεπτομέρειες

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

πηγα τις εξετασεις σε τρεις διαφορετικους γιατρους και μου ειπαν τα ιδια πραγματα .

το βαρος του ειναι μολις 250 γρ. στην21η εβδομαδα και ολες οι μετρησεις ειναι πολυ κατω απο τα φυσιολογικα ορια. μακαρι Ντολη μου να γινει το θαυμα στις 18 του μηνα που θα επαναλαβω τον υπερηχο. Ευχαριστω που ανταποκριθηκες αμεσως στο μηνυμα μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
πηγα τις εξετασεις σε τρεις διαφορετικους γιατρους και μου ειπαν τα ιδια πραγματα .

το βαρος του ειναι μολις 250 γρ. στην21η εβδομαδα και ολες οι μετρησεις ειναι πολυ κατω απο τα φυσιολογικα ορια. μακαρι Ντολη μου να γινει το θαυμα στις 18 του μηνα που θα επαναλαβω τον υπερηχο. Ευχαριστω που ανταποκριθηκες αμεσως στο μηνυμα μου.

Είχες κάποιο νεώτερο? Απάντησε μας ...περιμένουμε με αγωνία.

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια και εγω οταν πηγα στον γυναικολογο μου βρήκε το μωρο μου με υπολειπομενη αναπτυξη.ηταν κατω των τριων εβδομαδων απο το κανονικο! με εβαλε στον υπερηχο και εδειξε οτι ολα ηταν φυσιολογικα,πλακουντας,ομφαλιος λωρος, αμνιακο υγρο. απλα μου ειπε πως ή το μωρο μου θα ειναι μικροσωμο ή ισως να εχει καποια χρωμοσωμικη ανωμαλια αλλα δεν εκανα αμνιοπαρακεντηση γιατι δεν ηθελα. αν μαθαινα οτι ειχε κατι τ μωρο μου θα το σκοτωνα? οχι φυσικα! ετσι λοιπον ο γυναικολογος μου μαζι με τον ακτινολογο αποφασισαν να μην κανουμε τιποτα, να μην γεννησω μιας κ ημουν σχεδον 35 εβδομαδων και το μωρο ηταν προωρο. με εβαλαν να παω να με δουν σε μια βδομαδα. πήγα σε 5 μερες και λιγο πριν μπω για υπερηχο ενιωσα κατι κακο να συμβαινει στο μωρο μου. το εχασα κοριτσια:( σταματησε η καρδουλα του. το γεννησα, το ειδα γ λιγο και μετα εδω σχεδον και 2 μηνες το επισκεπτομαι στο κοιμητηριο καθημερινα..:( τυλιχτικε ο ομφαλιος λωρος 4 φορες γυρω από το κεφαλι του, μια φορα γυρω από τον καρπο του και μια φορα γυρω απο τη μασχαλη του. η κοιλιτσα του ηταν λιγο φουσκωμενη αλλα ισως να ηταν απο το γεγονος οτι τελικα ισως να μην τρεφοταν καλα το μωρο μου. δεν εκανα νεκροψια, δεν ξερω τι συνεβηκε στο μωρο μου. μου εμεινε το γιατι ομως και δεν με αφηνει να ησυχασω! το εντερακι του ηταν κ αυτο φουσκωμενο κ ισως να χρειαζοταν επεμβαση αμεσως μετα τη γεννα του. κοριτσια θα τρελλαθω, δεν βρισκω ηρεμια! νιωθω τυψεις που δεν εκανα κατι να σωσω το αγγελουδι μου! δεν ξερω γιατι το εχασα και με πονει.

διαβαζω για χιλιες δυο αιτιες για υπολειπομενη αναπτυξη του εβρυου και δεν ξερω τι εφταιξε σε μενα και βασανιζομαι! φταιω εγω? φταιει ο γιατρος μου? φταιει ο ακτινολογος? φανηκε η περιτυλιξη του ομφαλιου λωρου και μου το κρυψε ο ακτινολογος? ή δεν φανηκε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα σας!!!Χρειαζομαι μια συμβουλη μια ελπιδα γτ νομιζω πως τα παλια τα χρονια που δεν ηξεραν απο υπερηχους κ απο εξετασεις ηταν ολοι μια χαρα!!!Στις 22-12-2011 κανω τεστ φαρμακειου κ μου βγαινει θεττικο!!!27-12 κανω αιματοσ κ μου δειχνει 4513 μοναδες!!!Στις 3-01-2012 πηγαινω στο γυναικολογο μου συμφωνα με τη χωριακη η οποια μετραει απο τη πρωτη μερα τησ τελευταιας περιοδου ημουν 6-7 εβδομαδων!!!κανω υπερηχο κ με βγαζει 5 βδομαδων κ 5 ημερων!!!δεν ακουμε καρδια τπτ!!!κανω παλι χωριακη κ εχει φτασει 28944 κ προγεστερωνη 45(πολυ καλη)!!!πηγαινω παλι στις 10-01 με το που ξεκιναει η εξεταση μου λεει παμε πολυ καλα!!!κατι βλεπω να παλεται αλλα δεν το ακουω κ αν δεν ειναι η καρδια κ ειναι καποιο αγγειο δικο σου???Μου φευγει η ψυχη!!!Κοιταζει τον προηγουμενο υπερηχο κ εκεινο που καναμε εκεινη την στιγμη κ μου λεει οτι απο τη τελευταια επισκεψη μεχρι κ την ημερα εκεινη ενω εχει περασει μια βδομαδα για το μωρο ειναι σαν να εχουν περασει 2 μερς!!!επρεπε να εισαι 8 εωδομαδων κ εισαι 6....μεσα στη βδομαδα μου λεει πρεπει να δεις αιμα αν οχι ελα σε μια βδομαδα να το ξανα δουμε κ αν δεν θα πρεπει να το βγαλουμε... :'( Φυσικα την επομενη μερα πηγα σε εναν αλλο γιατρο ο οποιος ωρηκε τον χτυπο τον ακουσαμε ο υπερηχοσ εδειχνε 6 εβδομαδεσ κ μια μερα οσο ειχε περασει δλδ απο τη προηγουμενη το μωρο φαινοταν 4.6 χλ κ μου ειπε οτι ειμαι 6 εωδομαδων το παιδι ειναι μια χαρα....Πηρα απιστευτη χαρα ομωσ με προωληματιζει πολυ ο πρωτοσ με τον δευτερο υπερηχο!!!ειχε καμια σας παρομοια περιοτωση να μου πει μια γνωμη να ηρεμησω λιγο????ουφφφφ......... :/

Kaite.....Fou

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!!!Χρειαζομαι μια συμβουλη μια ελπιδα γτ νομιζω πως τα παλια τα χρονια που δεν ηξεραν απο υπερηχους κ απο εξετασεις ηταν ολοι μια χαρα!!!Στις 22-12-2011 κανω τεστ φαρμακειου κ μου βγαινει θεττικο!!!27-12 κανω αιματοσ κ μου δειχνει 4513 μοναδες!!!Στις 3-01-2012 πηγαινω στο γυναικολογο μου συμφωνα με τη χωριακη η οποια μετραει απο τη πρωτη μερα τησ τελευταιας περιοδου ημουν 6-7 εβδομαδων!!!κανω υπερηχο κ με βγαζει 5 βδομαδων κ 5 ημερων!!!δεν ακουμε καρδια τπτ!!!κανω παλι χωριακη κ εχει φτασει 28944 κ προγεστερωνη 45(πολυ καλη)!!!πηγαινω παλι στις 10-01 με το που ξεκιναει η εξεταση μου λεει παμε πολυ καλα!!!κατι βλεπω να παλεται αλλα δεν το ακουω κ αν δεν ειναι η καρδια κ ειναι καποιο αγγειο δικο σου???Μου φευγει η ψυχη!!!Κοιταζει τον προηγουμενο υπερηχο κ εκεινο που καναμε εκεινη την στιγμη κ μου λεει οτι απο τη τελευταια επισκεψη μεχρι κ την ημερα εκεινη ενω εχει περασει μια βδομαδα για το μωρο ειναι σαν να εχουν περασει 2 μερς!!!επρεπε να εισαι 8 εωδομαδων κ εισαι 6....μεσα στη βδομαδα μου λεει πρεπει να δεις αιμα αν οχι ελα σε μια βδομαδα να το ξανα δουμε κ αν δεν θα πρεπει να το βγαλουμε... :'( Φυσικα την επομενη μερα πηγα σε εναν αλλο γιατρο ο οποιος ωρηκε τον χτυπο τον ακουσαμε ο υπερηχοσ εδειχνε 6 εβδομαδεσ κ μια μερα οσο ειχε περασει δλδ απο τη προηγουμενη το μωρο φαινοταν 4.6 χλ κ μου ειπε οτι ειμαι 6 εωδομαδων το παιδι ειναι μια χαρα....Πηρα απιστευτη χαρα ομωσ με προωληματιζει πολυ ο πρωτοσ με τον δευτερο υπερηχο!!!ειχε καμια σας παρομοια περιοτωση να μου πει μια γνωμη να ηρεμησω λιγο????ουφφφφ......... :/

 

Οι δυο πρωτοι υπερηχοι επι της ουσιας δεν μετρανε εφοσον ακυρωθηκαν απο τον τριτο του δευτερου γιατρου. να πανε ολα καλα και να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα σας, τις τελευταίες 5 ημέρες κοντεύω να τρελαθώ κ θα ήθελα την βοήθεια σας στον υπέρηχο β επιπέδου που έκανα την 22η εβδομάδα βρέθηκε υπολειπομένη ανάπτυξη του εμβρύου το μωράκι μου ήταν 20 εβδομάδων 340γρμ το μήκος του μηριαίου ήταν κάτω του φυσιολογικού κ οι πιέσεις αίματος πολύ υψηλές .ο γιατρός μου μίλησε αμέσως για αμνιοπαρακεντηση αν και πιστεύει ότι είναι θέμα πλακούντα έκανα την αμνιοπαρακεντησι (τα πρώτα αποτελέσματα βρήκαν καλά) κ ο γιατρός που μου την έκανε είπε ότι το αμνιακο αγρό δεν έχει καμιά σχέση το χρώμα τού με το φυσιολογικό κ ότι κατά 90% φταίει η δυσλειτουργία τού πλακούντα επίσης μου είπε ότι είναι πολύ απαισιόδοξος ότι μιλάμε για ένα μωρό που υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πεθάνει τις επόμενες 3 εβδομάδες κ ότι ο μόνος τρόπος να γεννηθεί είναι να αντέξει μέχρι έστω την 27η εβδομάδα όπου θα το πάρουν με καισαρική...σε αυτά συμφώνησε κ ο προσωπικός γιατρός μου απλά ήταν λίγο πιο αισιόδοξος κ πιστεύει ότι κάτι θα καταφέρουμε με την αγωγή που ξεκίνησα ..σήμερα είμαι στην 23η εβδομάδα κ τρέμω στην ιδέα ότι το μωράκι μου δεν θα αντέξει άλλες 4-5 μέχρι να γεννηθεί. είχε καμιά σας παρόμοια περίπτωση να μου πει μια γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...