Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΕΝΝΑ ΣΤΟ ΔΙΑΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΜΕ ROOMING IN


sissie

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια. Σε 2 μήνες θα γεννήσω την δεύτερη κορούλα μου στο Διαβαλκανικό και θα ήθελα να ρωτήσω για το τι ισχύει σχετικά με την συγκατοίκηση με το μωρό στο ίδιο δωμάτιο. Το ξέρω ότι είναι δικαίωμα της μητέρας να το ζητήσει, αλλά αναρωτιέμαι αν είναι κάτι που το προωθούν στο συγκεκριμένο νοσοκομείο. Αν έχει γεννήσει κάποια από εσάς ας μου πει σας παρακαλώ. Επίσης, τι γίνεται με τον θηλασμό; Έχουν ενημέρωση, σε βοηθάνε ή μπορώ να αναζητήσω και να φέρω κάποια μαία ή τον παιδίατρο μου, που είναι και σύμβουλος θηλασμού;

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα!

με το καλο το παιδάκι σου. αυτο προωθείται σίγουρα στην βιοκλινική (πρώην Γαληνός) στο διαβαλκανικό γέννησε η κουμπάρα μου κ απ οτι μου ειπε καθολου φιλικοι ως προς τον θηλασμό.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

με το καλο το παιδάκι σου. αυτο προωθείται σίγουρα στην βιοκλινική (πρώην Γαληνός) στο διαβαλκανικό γέννησε η κουμπάρα μου κ απ οτι μου ειπε καθολου φιλικοι ως προς τον θηλασμό.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Απ΄ότι φαίνεται θα ετοιμαστώ για ... μάχη;););)

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

με το καλο το παιδάκι σου. αυτο προωθείται σίγουρα στην βιοκλινική (πρώην Γαληνός) στο διαβαλκανικό γέννησε η κουμπάρα μου κ απ οτι μου ειπε καθολου φιλικοι ως προς τον θηλασμό.

 

δεν θα συνιστουσα το διαβαλκανικο σε καμια μανουλα..τωρα αν πρεπει η αν εχεις επιλεξει να πας εκει μαλλον θα δυσκολευτεις με ολα...να εισαι ετοιμη γιατι ψαγμενη μανουλα σε βλεπω και δυσκολα θα προσαρμοστεις εκει...

 

και συμφωνω με την συμφορουμιτισα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το πρωτο ζουζουνακι που γεννηθηκε αν επιτρεπετε?

 

Είμαι από Καβάλα και γέννησα στην κλινική Λητώ την πρώτη κόρη μου. Ο γιατρός μου συνεργάζεται μόνομε το συγκεκριμένο νοσοκομείο οπότε αναγκαστικά δεν έχω άλλη επιλογή, αν πρόκειται να γεννήσω στην Θεσ/νίκη. Στην Λητώ δεν το ξανακάνω ούτε για πλάκα!!! Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας, την κόρη μου την θήλασα 13 μήνες οπότε εννοείται ότι το θέμα θηλασμός είναι πολύ σημαντικό για μένα. Τώρα αν δεν το προωθούν λόγω άγνοιας ή συμφερόντων, τουλάχιστον θα πάω ετοιμοπόλεμη.;)

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

to λητο εχει κλεισει.συνχωνευτηκε με το γεννεσις.ομως νομιζω οτι σε συνεργασια με τον γιατρο σου θα μπορεσεις να εχεις και μια ηρεμη συνεργασια με την κλινικη οσο αφορα το ρουμινκγ.δηλ. το απαιτεις απο τον γιατρο και βλεπεις τι θα κανετε γι αυτο.οποτε οταν θα γεννησεις με το καλο η κλινικη θα ειναι ενημερη,και δεν θα χρειαστει να μαλωσεις -φωναξεις(και πιθανοτατα να μην βγαλεις και ακρη)τις τοσο ομορφες και ευαισθητες εκεινες μερες.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

to λητο εχει κλεισει.συνχωνευτηκε με το γεννεσις.ομως νομιζω οτι σε συνεργασια με τον γιατρο σου θα μπορεσεις να εχεις και μια ηρεμη συνεργασια με την κλινικη οσο αφορα το ρουμινκγ.δηλ. το απαιτεις απο τον γιατρο και βλεπεις τι θα κανετε γι αυτο.οποτε οταν θα γεννησεις με το καλο η κλινικη θα ειναι ενημερη,και δεν θα χρειαστει να μαλωσεις -φωναξεις(και πιθανοτατα να μην βγαλεις και ακρη)τις τοσο ομορφες και ευαισθητες εκεινες μερες.

 

Σ΄ευχαριστώ koufetaki μου για την απάντηση!!!

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στο Διαβαλκανικό. Η προσωπική μου εμπειρία είναι καλή. Δεν είχα το μωρό όλη την ώρα μέσα στο δωμάτιο γιατί ήταν η περίοδος με την γρίπη τον χοίρων και φοβόμουν αλλά επειδή είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό, μου φέρνανε την μικρή κάθε φορά που ήθελε να θηλάσει και μου έδειξαν με πολύ υπομονή πως να το κάνω μιας και΄είναι το πρώτο μου μωρό. Επίσης μου έδειξαν πως να αλλάζω την πάνα και ήταν πολύ φιλικές μαζί μου, όπως και η νεογνολόγος. Δεν ξέρω αν πάιζει και με τον γυναικολόγο που έχει κάθε γυναίκα. Πάντως αν μου τύχη ξανά εκεί θα πάω. Με το καλό το μωρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στο Διαβαλκανικό. Η προσωπική μου εμπειρία είναι καλή. Δεν είχα το μωρό όλη την ώρα μέσα στο δωμάτιο γιατί ήταν η περίοδος με την γρίπη τον χοίρων και φοβόμουν αλλά επειδή είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό, μου φέρνανε την μικρή κάθε φορά που ήθελε να θηλάσει και μου έδειξαν με πολύ υπομονή πως να το κάνω μιας και΄είναι το πρώτο μου μωρό. Επίσης μου έδειξαν πως να αλλάζω την πάνα και ήταν πολύ φιλικές μαζί μου, όπως και η νεογνολόγος. Δεν ξέρω αν πάιζει και με τον γυναικολόγο που έχει κάθε γυναίκα. Πάντως αν μου τύχη ξανά εκεί θα πάω. Με το καλό το μωρό σου.

 

Σ΄ευχαριστώ για τις πληροφορίες peper μου. Μίλησα με μια ξαδέλφη του άντρα μου που γέννησε κι εκείνη στο Διαβαλκανικό και μου είπε ακριβώς τα ίδια. Δεν είχε το μωρό στο δωμάτιο αλλά της το έφερναν κάθε φορά που ήθελε να θηλάσει. Μου είπε ότι κάνανε και σεμινάρια για τον θηλασμό, αρκετά βοηθητικά. Το γνωρίζεις αυτό;

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

σεμινάρια δεν έκανα αλλά όποτε χρειάζόταν μου ΄φερναν οι μαίες το μωρό, με βοηθούσαν να το πιάσω, βλέπανε πιο στήθος είναι αυτό που είναι σε θέση να ταίσει το μωρό και γενικά μένανε εκεί μέχρι να σιγουρευτούν ότι όλα πάνε καλά. μας έδειξαν όμως πως να το κάνουμε μπάνιο να το πιάνουμε και όλα όσα έχει ανάγκη το μωράκι σε πρώτη φάση. Όλα όμως είναι ,θέμα εξάσκησης και να μην τα παρατ'ανε ευκολα οι μανούλες όταν πάρουν το παιδί στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα Διαβαλκανικο με rooming in αλλα ειχα μονοκλινο. Για να εχεις rooming in σε δικλινο ή τρικλινο πρεπει να συμφωνησουν και οι αλλες κοπελες στο δωματιο.Οσο για το αν οι μαιες ηταν ενημερωμενες στο θεμα θηλασμος αστο. Δες αυτα που εγραψα στην ενοτητα Παραπονων 'Παραπονα για μαιες στο Διαβαλκανικο' και θα καταλαβεις. Αν ακουγα αυτες θα τον ειχα χασει τον θηλασμο...

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ γέννησα το δεύτερο στο Διαβαλκανικό. Για το ρούμιγκ ιν, ισχύουν ακριβώς αυτά που είπε η προλαλήσασα. Δεν το προωθούν, ούτε και τον αποκλειστικό θηλασμό, γιατί χάνουν τη βολή τους. Αν επιμείνεις για αποκλειστικό ωστόσο, θα στο φέρνουν.

 

Γενικά προσωπικά με βοήθησαν αρκετά εως πολύ με το θηλασμο. Κάποιες βέβαια ήταν ανυπόμονες και δυσανασχετούσαν, αλλά οι περισσότερες ΟΚ. Οι νεαρές είναι όλες για σκότωμα. Έτρεμε το φυλλοκάρδι μου όταν τις έβλεπα στη βραδυνή βάρδια. Από τις νεογνολόγους επίσης δεν έμεινα ευχαριστημένη, για πολλούς και διάφορους λόγους. Σεμινάρια θηλασμού δεν κάνανε, μόνο μια συγκέντρωση για γενική ενημέρωση κι άλλη μια για επίδειξη μπάνιου κλπ.

 

Πάντως ένα έχω να πω, το Διαβαλκανικό είναι περισσότερο ξενοδοχείο παρά νοσοκομείο και σε κάθε περίπτωση, δεν αξίζει τα λεφτά του, με τίποτα. Και φαντάσου ότι εγώ τους έδωσα έναν σκασμό, γιατί ήμουν σε μονόκλινο. Μετάνιωσα που δεν πήγα στο Γέννεσις, με το οποίο επίσης συνεργαζζόταν ο γιατρός μου. ¨Εχω μείνει με την αίσθηση ότι πιάστηκα κορόιδο. Στο μόνο που τους παραδέχτηκα, ήταν στο θέμα της καθαριότητας. Οι καθαρίστριες ήταν πιο πολλές από όλο υο ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό μαζί.

 

Πάντως, να μη σε ξενερώνω και τελείως. Εφόσον είναι και το δεύτερο και ξέρεις από θηλασμο, όλα καλά θα πάνε. Δεν αποκλείεται να φύγεις με πιο καλή γνώμη απ' ό,τι εγώ. Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Κι εγώ έχω σκοπό να πάρω μονόκλινο, οπότε φαντάζομαι θα μπορέσω να έχω τελικά rooming in. Όσο για τον θηλασμό, ακριβώς επειδή θήλασα την πρώτη κορούλα μου για 13 μήνες, με ενδιαφέρει η στάση του νοσοκομείου για να ξέρω τι αντιμετώπιση να περιμένω, όχι για να μου δείξουν ή να μου διδάξουν κάτι. Να σας ρωτήσω βρε κορίτσια, εσείς που γεννήσατε στο Διαβαλκανικό το δεύτερο παιδάκι σας, επιτρέπεται η επίσκεψη από το άλλο αδερφάκι; Έχω και μ΄αυτό ένα άγχος, γιατί την μικρή μου δεν την έχω αποχωριστεί ποτέ ως τώρα και φοβάμαι μήπως δεν αφήσουν να την δω όσο θα είμαι μέσα. Για διαφωτείστε με λιγάκι...

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ημουν σε δίκλινο. Ηταν πάρα πολύ καθαρο. Οι νοσοκομες μερικές βαριοντουσαν που ζουσαν. Ενισχυουν τον θηλασμο κ βοηθουν πολυ. Δεν κανουν σεμινάρια επι αυτου, αλλα ενημέρωση για το πως πρέπει να τρωει το μωρο, συνθηκες υγιεινης κ ενα σεμινάριο για μπανακι. Απο την νεογνολόγο δεν εμεινα ευχαριστημένη γιατι την κυνηγουσαμε 2 μέρες για να έρθει για ένα σημαντικό θεμα που ειχαμε.Οπως επισης πηρα την μια μου με τρομερη πληγουλα στον πωπο.

 

Ομως αν ξαναγεννουσα πάλι εκει θα πηγαινα. Ημουν ιδιαιτερη περιπτωση για πολλους λόγους κ ένιωθα ασφάλεια για τις εξετάσεις που εκαναν στα μωρα. Γενικα κ με όσους παιδιατρους μιλουσα όλοι με ρωτουσαν που γέννησα για να δουν τι ποιοτητα ειχαν οι εξετάσεις των μωρων κ μολις τους έλεγα ανακουφιζονταν. Το ξανα λέω ημουν ιδιαζουσα περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Κι εγώ έχω σκοπό να πάρω μονόκλινο, οπότε φαντάζομαι θα μπορέσω να έχω τελικά rooming in. Όσο για τον θηλασμό, ακριβώς επειδή θήλασα την πρώτη κορούλα μου για 13 μήνες, με ενδιαφέρει η στάση του νοσοκομείου για να ξέρω τι αντιμετώπιση να περιμένω, όχι για να μου δείξουν ή να μου διδάξουν κάτι. Να σας ρωτήσω βρε κορίτσια, εσείς που γεννήσατε στο Διαβαλκανικό το δεύτερο παιδάκι σας, επιτρέπεται η επίσκεψη από το άλλο αδερφάκι; Έχω και μ΄αυτό ένα άγχος, γιατί την μικρή μου δεν την έχω αποχωριστεί ποτέ ως τώρα και φοβάμαι μήπως δεν αφήσουν να την δω όσο θα είμαι μέσα. Για διαφωτείστε με λιγάκι...

 

Ξερω οτι απαγορευονται παιδια κάτω των 12 ετων. Δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο ισχυει σε μονοκλινα δωμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στο Διαβαλκανικό το πρώτο μου μωράκι πριν 7 μήνες.

Με βοήθησαν αρκετά οι μαίες με τον θηλασμό γιατί δεν ήξερα τπτ σχεδον.

Δεν είχα αποκλειστικό θηλασμό (δεν τον προωθουν γενικοτερα) αν τον ζητήσεις όμως θα έχεις. Με προσεχαν συνεχώς με βοηθούσαν να θηλάσω κ όποτε τις χρειαζόμουν ήταν δίπλα μου. Έλεγχαν συνεχώς το στήθος μου και τις 2 τελευταιες μέρες μου έφερναν το μωρό συνεχεια όποτε πεινουσε (μου το πρότειναν αυτες) από κει και πέρα θήλασα το μωρό μου αποκλειστικά κ θηλάζω ακόμη. Ημουν σε δίκλινο δωμάτιο κ την κοπέλα δίπλα μου την φρόντισαν το ίδιο καλά κ τη βοήθουσαν πάρα πολύ με το στήθος της κ τον θηλασμό. Τα παιδάκια απαγορεύεται να μπουν στους θαλάμους παρόλο που την ώρα του επισκεπτηριου δεν είναι τα μωρά στα δωμάτια. Στο μονόκλινο όμως ίσως να αφήνουν. Μπορείς να ρωτήσεις. Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου :P;-)!!

 

*δεν χρειάζεται νομίζω να δώσεις "μάχη" με ηρεμία κ ψυχική γαλήνη όλα έρχονται βολικά:-):-):-) στο κάτω κάτω είσαι έμπειρη μανουλα

Σωτήρης, Δημήτρης κ Αθηνά!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου :P;-)!!

 

*δεν χρειάζεται νομίζω να δώσεις "μάχη" με ηρεμία κ ψυχική γαλήνη όλα έρχονται βολικά:-):-):-) στο κάτω κάτω είσαι έμπειρη μανουλα

 

Ευχαριστώ για τις ευχές σου ninaki10 μου. Μάχη θα έδινα σε περίπτωση που δεν ικανοποιούνταν το αίτημα μου για αποκλειστικό θηλασμό!!!;););) Τώρα που με ενημέρωσαν τα κορίτσια, θα πετάξω τα όπλα μου και θα οπλιστώ μόνο με την χαρά της γλυκιάς αναμονής. Να χαίρεσαι κι εσύ το μωράκι σου καλή μου, να το δεις να μεγαλώνει γερό κι ευτυχισμένο

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

θα εισαι μια χαρα στο διαβαλκανικο. το μωρακι θα ειναι με τα μωρακια, εισαι θα ξεκουραστεις, γιατι στο σπιτι θα σε περιμενει πολυ τρεξημο.

απο θεμα θηλασμου θα σε βοηθησουν παρα πολυ, οποια γυναικα θελει θηλαζει και μαλιστα σε ρωτανε -να σας το φερουμε την ταδε ωρα?

και οτι υπαρχουν καποοιοι κανονες επισκεπτηριου εμενα προψωπικα αρεσουν.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια με εχετε μπερδεψει!Εγω που ζητησα αποκλειστικο θηλασμο δεν με βοηθησαν καθολου.Το αντιθετο θα ελεγα σαν σαμποταζ ενα πραγμα μου εκαναν. Σχολια του τυπου 'δεν ειμαστε αγελαδες να θηλαζουμε, εμεις που δεν θηλασαμε δυο μετρα παληκαρια εχουμε, αμαν πια πλυση εγκεφαλου σας εχουν κανει με το θηλασμο'. Στην ξαδερφη μου τα ιδια. Επειδη ειχαν πληγωθει οι θηλες της της ειπαν να σταματησει να θηλαζει γιατι το μωρο πινει αιμα και θα παθει τιποτα. Τελος, επειδη το μωρο μου εκανε ικτερο και ο θηλασμος σε μερικες περιπτωσεις δεν βοηθαει στο να πεσει, μια μαια βγαινοντας απο το δωματιο μου ειπε στην αλλη 'καλα να παθει αφου επεμενε τοσο να θηλασει, της ελεγα να δωσει συμπληρωμα'. Αυτη ειναι η δικη μου εμπειρια. Μονο μια μαια ηρθε να ζουμπηξει τις θηλες μου να δει τι γινεται (αν εχω πυαρ δηλ).Δεν ξερω αν αναφερεστε σε αποκλειστικο θηλασμο χωρις καθολου συμπληρωμα ή σε συμπληρωματικο.

Παντως πανω στον αποκλειστικο θηλασμο επαναλαμβανω καμια ενημερωση δεν υπηρξε το αντιθετο μαλιστα πιεζανε με τον τροπο τους να δωσεις συμπληρωμα.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και να συμπληρωσω τωρα που το θυμηθηκα και αναψα παλι οτι μια μαια εκει που βοηθαει να γεννησεις ειναι απαραδεκτη.Στο δωματιο ανανηψης με σκουπιζε απο κατω με τοση δυναμη που με την επιδραση της επισκληριδιου ακομη και με πονουσε. Επισης η ιδια με συνοδεψε στο δωματιο μου και με αφησε ξεσκεπαστη με τα μπουτια εξω μεσα στο ασανσερ ωσπου μπηκε ενας αλλος γιατρος μεσα στο ασανσερ και με καλυψε ο ανθρωπος. Τοση αναισθησια. Ηταν απασχολημενη να κουτσομπολευει με τον τραυματιοφορεα. Νευριασα τοσο πολυ που ειπα στον ανδρα μου να μην τους δωσει τιποτα.

Μια αλλη μαια Γεωργια ειναι καταπληκτικη! Με βοηθησε παρα πολυ στη γεννα!Τελικα ειναι σε τί ανθρωπο θα πεσεις...

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...