Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να του το πω ή οχι;


Recommended Posts

Γεια σας!!Εχω να εξομολογηθω κατι που δεν το εχω πει σε κανεναν.Δεν ξερω αν γνωριζετε μια εφαρμογη,λεγεται ask.fm στην οποια μπορεις να κανεις ερωτησεις η και να μιλησεις με καποιον ανωνυμα.Εγω λοιπον ξεκινησα να στελνω ανωνυμα σε καποιο αγορι απο το σχολειο μου παει (2α λυκειου και εγω 1η) και εκεινος πλεον αρχιζει και εκνευριζεται γιατι θελει πολυ να μαθει ποια ειμαι...Εγω δεν ειμαι σιγουρη αν μπορω να του το πω..Εσεις τι λετε να κανω;;Σας ευχαριστω για τον χρονο σας!! :D:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ποσο καιρο μιλατε? εσυ ξερεις ποιος ειναι?Εννοω εγραψε επονυμα 'η σου ειπε απο μονος του?Σου αρεσει? Οχι να μην πεις αν ενδιαφερετε ας το ανακαλυψει μονος του.Θα εχει πιο ενδιαφερον να του δωσεις λιγα στοιχεια.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!Εχω να εξομολογηθω κατι που δεν το εχω πει σε κανεναν.Δεν ξερω αν γνωριζετε μια εφαρμογη,λεγεται ask.fm στην οποια μπορεις να κανεις ερωτησεις η και να μιλησεις με καποιον ανωνυμα.Εγω λοιπον ξεκινησα να στελνω ανωνυμα σε καποιο αγορι απο το σχολειο μου παει (2α λυκειου και εγω 1η) και εκεινος πλεον αρχιζει και εκνευριζεται γιατι θελει πολυ να μαθει ποια ειμαι...Εγω δεν ειμαι σιγουρη αν μπορω να του το πω..Εσεις τι λετε να κανω;;Σας ευχαριστω για τον χρονο σας!! :D:wink:

 

Εγώ θα σε συμβούλευα όπως και άλλα παιδιά της ηλικίας σου να αφήσετε όλες αυτές τις βλακείες στο ιντερνετ και να μιλήσετε face to face... σου αρέσει ένα αγόρι? διεκδίκησέ το, μίλα μαζί του πρόσωπο με πρόσωπο, να πάτε βόλτα να πιείτε ένα καφέ.... να ζήσεις την χαρά να αρέσεις και στον άλλον ή να φας την χυλοπιτα και να πας πιο κάτω... αυτό λέγεται διαπροσωπική σχέση.... όχι να κάθεστε και να μιλάτε ανώνυμα... την συγκεκριμένη εφαρμογή δεν την ξέρω, προς Θεού μην δεχτείς να συναντήσεις εσύ κανέναν με τον οποίο επικοινωνείς ανώνυμα...

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη εφαρμογή έχει κατηγορηθεί ότι επιτρέπει το cyber bullying και οικογένειες εφήβων την κατηγορούν για αυτοκτονίες (εξ΄αιτίας του εκφοβισμού).

 

Εγώ καταλαβαίνω πως: εσύ ξέρεις με ποιον μιλάς, εκείνος όμως όχι. Θα πρότεινα να καθυστερήσεις λιγο να του αποκαλύψεις την ταυτότητά σου και να παρακολουθήσεις τις αντιδράσεις του.

 

Άστον να εκνευρίζεται ...

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν σε λενε ελενη οφειλω να εξηγησω καποια πραγματα γιατι απο οτι βλεπω πηρες τα πραγματα με λαθος ματι.Το αγορι αυτο το ξερω και οπως ανεφερα εχθες ειναι απο το σχολειο μου.Και δεν μπορω να καταλαβω την τελευταια σου προταση..Δεν ειμαστε αγνωστοι μεταξυ μας απλα δεν εχω φανερωσει τα αισθηματα μου.Και τυχαινει να ειμαι απο τις κοπελες που δεν μπορουν να εκφραστουν ευκολα.Δεν μπορω να καταλαβω τον λογο για τον οποιο κρατας τετοια σταση εφοσον δεν γνωριζεις ολες τις πτυχες.Γνωριζω πολυ καλα τους κινδυνους του διαδικτυου και της ανωνυμιας αλλα αυτο συγνωμη κιολας που θα το πω ετσι αλλα δεν εχει καμια σχεση με το θεμα μου.Και για να απαντησω και στα αλλα ερωτηματα οχι δεν μιλαμε πολυ καιρο σχεδον 3-4 μερες δεν ειμαι σιγουρη αν ειμαι ερωτευμενη μαζι του αλλα μου αρεσει,στα διαλλειματα ερχεται συνεχεια στην ταξη μου αλλα δεν ξερω τι να κανω!Αυτα!! :D

Link to comment
Share on other sites

Τον γνωριζω απο κοντααα!!!Μην αγχωνεστε και νομιζετε οτι θα συναντησω καποιον απο αλλο μερος της Ελλαδας!Μιλαμε απλα βρηκα διεξοδο εκει για να μιλαμε περισσοτερο!

Link to comment
Share on other sites

Μην μας παρεξηγείς, εμείς είμαστε από την εποχή των δεινοσαύρων ....

 

 

Στην παρούσα φάση έχεις το πλαονέκτημα της πληροφορίας. Δεν χρειάζεται ακόμα να του πεις ποια είσαι. Μιληστε εκεί, (χωρίς να του δίνεις πολλές προσωπικές πληροφορίες) και σε πάρει χαμπάρι.

 

Στο σχολείο μιλάτε;

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν σε λενε ελενη οφειλω να εξηγησω καποια πραγματα γιατι απο οτι βλεπω πηρες τα πραγματα με λαθος ματι.Το αγορι αυτο το ξερω και οπως ανεφερα εχθες ειναι απο το σχολειο μου.Και δεν μπορω να καταλαβω την τελευταια σου προταση..Δεν ειμαστε αγνωστοι μεταξυ μας απλα δεν εχω φανερωσει τα αισθηματα μου.Και τυχαινει να ειμαι απο τις κοπελες που δεν μπορουν να εκφραστουν ευκολα.Δεν μπορω να καταλαβω τον λογο για τον οποιο κρατας τετοια σταση εφοσον δεν γνωριζεις ολες τις πτυχες.Γνωριζω πολυ καλα τους κινδυνους του διαδικτυου και της ανωνυμιας αλλα αυτο συγνωμη κιολας που θα το πω ετσι αλλα δεν εχει καμια σχεση με το θεμα μου.Και για να απαντησω και στα αλλα ερωτηματα οχι δεν μιλαμε πολυ καιρο σχεδον 3-4 μερες δεν ειμαι σιγουρη αν ειμαι ερωτευμενη μαζι του αλλα μου αρεσει,στα διαλλειματα ερχεται συνεχεια στην ταξη μου αλλα δεν ξερω τι να κανω!Αυτα!! :D

 

Γλυκό μου κορίτσι μιλάω ως μαμά! έχεις δει την διαφήμιση που λέει ένα κάρο ακαταλαβίστικα κομπιουτερίστικα το παιδί και μετά ρωτάει ο πατέρας: στην μάνα σου το είπες? :P κάπως έτσι και εγώ... την εφαρμογή δεν την ξέρω αλλά ως μάνα οφείλω να ενημερωθώ γιατί το βλέπω να μου έρχεται! από εκεί και πέρα θα σε συμβούλευα να αφήσεις τα ανώνυμα και να προχωρήσεις στα επώνυμα.. δηλ. εάν είναι ένα παιδί που σου αρέσει προσέγγισέ τον σιγά σιγά να δεις και αυτός τι παίζει, έχει κανένα νόημα να κολλάτε σε αυτές τις χαζομάρες? σε αυτή την ηλικία ποτέ δεν είμαστε σίγουροι για το τι θέλουμε / τι μας αρέσει κλπ .. οπότε σιγά σιγά κάντον φίλο σου και βλέπεις.. εγώ με αυτά τα ανώνυμα δεν τα μπορώ καθόλου.. από την άλλη σου έγραψα αυτό που σου έγραψα γιατί σήμερα είσαι σε αυτή την δικτυακή εφαρμογή αύριο θα είσαι στην άλλη και σήμερα μιλάς με το γνωστό αγόρι αύριο μιλάς με τον κάθε ανώμαλο.. πρόσεχε πολύ!

Μία μαμά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και από μένα!

Είσαι μαθήτρια της 1ης Λυκείου,16 ετων περίπου!Οι κίνδυνοι που υπαρχουν στο διαδίκτυο είναι παρά πολύ, κάτι που το νεαρό της ηλικίας σου\σας δεν σου επιτρεεπιυν να δεις\κατανοησεις!

Μην παρεξηγεις καμια που θα σου πει παρατά τον υπολογιστη και μιλά του,πλησίασε τον!Οταν και συ γίνεις μάνα,όταν και συ φτάσεις σε μια πιο ώριμη ηλικία θα δεις πόσο μα ποσο απρόσωπο είναι να διεκδικεις συναισθήματα μέσω ενος μηχανήματος!

Απο τη στιγμη που επιλεγεις αυτό τον τροπο,θα σου πω το εξής! Κοιτά μη τον φέρεις στο άλλο άκρο και μαθει εν τέλει ποια είσαι και ξενερωσει λόγω του σκηνικού που εξελίσσεται τόσο καιρό!Προσπαθησε να μάθεις τη χαρακτήρας είναι,πλησίασε τον με κάποιον τροπο!Προσωπικά,εαν δεν είχα το κουράγιο να τον πλησιασω,έστω μέσω αυτου του μηχανήματος θα του έλεγα ποια είμαι και θα του έλεγα όσα ένιωθα!Στο κάτω κάτω,μπορεί να μην γινει το αγόρι σου αλλά ένας πολύ καλός φίλος!:D

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...