Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενοικίαση βρεφοζυγού ?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Να αγορασεις το βρισκω περιτο.

Να νοικιασεις αξιζει. Πες οτι εχεις αμφιβολια αν τρωει καλα και γενικα αν ολα πανε καλα το ζυγιζεις και ηρεμεις. Βεβαια αν ειναι να κολησεις και να το κανεις καθε μερα αστο καλυτερα . Αν την παρεις θα ζυγιζεις 1 φορα την εβδομαδα.

Απο το μαιευτηριο (σου φερνουν προσπεκτους) αλλοιως απο το συνοικιακο φαρμακειο μετα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει να αγοράσεις ...εγώ είχα νοικιάσει από το ιασώ 35,00 ευρώ για 3 μήνες, οταν θα γεννήσεις θα σου φέρουν προσπέκτους οι εταιρείες που τα νοικιάζουν.

Στο δεύτερο μωρό πάντως δεν θα νοικιάσω, αφού το ζυγίζει ο γιατρός συνέχεια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω αγοράσει βρεφική ζυγαριά θα σου έλεγα ότι το καλύτερο είναι να νοικιάσεις ... εγώ απλά δεν το έκανα γιατί δεν είχε έρθει κανείς αντιπρόσωπος στο μαιευτήριο.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νοίκιασα μια με 35 ευρώ το τρίμηνο. Μια φίλη μου αγόρασε μια με 50 ευρώ. Η δικιά της είναι σούπερ και την πήρε από το Τζάμπο ενώ η δικιά μου φαίνεται ότι είναι παλιά και πολυχρησιμοποιημένη. Αν είναι το πρώτο παιδί και σκοπεύεις να κάνεις κι άλλο θα συνιστούσα να αγοράσεις. Η διαφορά στην τιμή είναι μηδαμηνή. Αν νοικιάσεις για ένα τρίμηνο όπως εγώ σου έρχεται 35 ευρώ. Αν κάνεις μετά από πχ 2 χρόνια άλλο μωρό και ξανακοικιάσεις τότε άλλα 35 ευρώ σου κάνουν 70. Οπότε σε συμφέρει να αγοράσεις. Εγώ παρόλο που δεν νομίζω να κάνω 3ο παιδί, ακόμα μουτζώνω τον εαυτό μου που δεν αγόρασα. 15 ευρώ είναι τίποτα και πρέπει να προσέχω τη ζυγαριά σαν τα μάτια μου γιατί δεν είναι δικιά μου.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Pipi δεν ξέρω αν λέμε για την ίδια ζυγαριά πάντως και εμείς πήραμε μια αρχικά απο τα jumbo και έδειχνε ότι να ναι ενδείξεις αφού να φανταστείς αναγκαστήκαμε να τη γυρίσουμε πίσω.

Τελικά αγοράσαμε μια πολύ καλή αλλά πληρώσαμε και 120 ευρώ ... φυαικά τώρα που ανακάλυψα τις αγορές στο ιντερνετ την ίδια ακριβώς τη βρήκα με 70 ευρώ :twisted:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ολγάκι αυτή από τα Τζάμπο πήγα στη φίλη μου και την είδα. Είναι υπερπαραγωγή, με πολλά κουμπάκια, μεγάλη βάση για να βάζεις το μωρό. Την πήρε μου είπε 50 γιούργια. Τι, είναι αυτή που πήρες κι εσύ που γράφει άλλα ντάλα;

 

Είναι ίδια μ' αυτή αλλά άλλη μάρκα

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1100405&itmid=1272242

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

με την λογική πως τον πρώτο καιρό (μετα απο το πρώτο 2μηνό) θα πηγαίνετε καθε μηνα στον/στην γιατρό για εμβόλιο - άρα συνεπάγετε και το μέτρημα βάρους-υψούς , το θεωρώ περιτό ... αργότερα , απλά ανεβένεις στην ζυγαριά μόνη σου ... (παθαίνεις το εγκεφαλικό ... :lol: ) μετά ανεβαίνεις πάλι με το παιδί αγκαλιά ... κανεις την αφαίρεση ... και να το βάρος του παιδιού! :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια νοικιασα αυτη με τα 35 ευρω στο μαιευτηριο για τρεις μηνες.

η συγκεκριμενη ηταν ξεχαρβαλωμενη και αθλια .ηταν επισης και σχετικα μικρη σα ζυγαρια.

οταν περασε το τριμηνο εξακολουθουσα να ζυγιζω τον μικρο οποτε και ειπα να παρω αυτη απο τα τζαμπο με τα 50 ευρω..

κλασεις ανωτερη και πιο ευρυχωρη με μνημες ,πιο σταθερη... τελικα κακως δεν την ειχα παρει εξ αρχης θα εδινα 50 και θα μου εμενε και η ζυγαρια.

τωρα συνολικα εδωσα 85

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kι εμείς έχουμε τη ζυγαρια που ανεφερε η Pipi απο το τζαμπο

και ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι. Το καλυτερο ειναι οτι συμφωνει με τον κλασσικο βρεφοζυγο που εχει η γιατρος μας με μια διαφορα 10 γρ. Βεβαια το αρνητικο στις ψηφιακες ζυγαριες ειναι πως για να δειξουν αξιοπιστο αποτελεσμα πρεπει το μωρο να ειναι ηρεμο.

Α.. η μαρκα της ζυγαριας ειναι AVEC

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα αγοραζα για το λογο οτι θα την χρησιμοποιησω για μικρο διαστημα (δλδ 2 μηνες για καθε παιδι) και μετα θα εχω αλλη μια σαβουρα που θα μου πιανει χωρο στην αποθηκη......

 

Μονο τα πραγματα του μωρου πιανουν ηδη την μιση αποθηκη........κι ειμαστε ακομα 17 μηνων!

 

Τα κρατας για δευτερο παιδι και μετα τα χαριζεις.........οποτε καλυτερα ενοικιαση. Φιλη μου παντως νοικιασε ζυγο απο φαρμακειο της γειτονιας για 20 ευρω μονο......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα απο το Media Markt μια Laica με 70 ευρώ. Μετά προσαρμόζεται και γινεται κανονική ζυγαρια για παιδια (μεχρι 20 κιλα) και μετραει το υψος του παιδιου. Με εξυπηρετησε γιατί θηλαζω και τον πρωτο καιρο ειχα μεγάλες ανασφάλειες οπότε το ζυγιζα καθε μέρα και ηρεμούσα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω......η ανασφαλεια ειναι ενας βασικος λογος να ΜΗΝ αγορασεις ζυγαρια........μετα ολη την ωρα ζυγιζεις το παιδι και οσο το ζυγιζεις τοσο αγχωνεσαι και γινεσαι επιρρεπης στην σαχλα του καθενος.....

 

Το παιδι το ζυγιζεις μια φορα την εβδομαδα μεχρι να σαραντησει και μετα το ζυγιζει καθε μηνα ο γιατρος....δε χρειαζεται συχνοτερα.......δε τα μεγαλωνουμε για σφαξιμο!!! :lol:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΕΓΩ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΖΑΜΠΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ.ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ.ΒΑΖΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΠΑΝΩ ΔΕΙΧΝΕΙ 3ΚΙΛΑ ΤΟ ΞΑΝΑΒΑΖΩ 3,2 ΞΑΝΑ 2,9 ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΕ. ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΛΑΖΑΝΕ ΕΓΙΝΑΝ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ.!!! ΤΕΛΙΚΑ ΝΟΙΚΙΑΣΑ ΜΙΑ ΜΕ 35Ε 3ΜΗΝΟ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΒΑΡΟΣ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΦΕΡΟΥΝ ΜΙΑ ΚΑΛΗ. ΜΟΥ ΕΦΕΡΑΝ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ!!! ΤΗΝ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΕΒΑΥ 180 ΔΟΛΛΑΡΙΑ. ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΜΟΝΟ-ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΖΥΓΑΡΙΑ ΤΟΥΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΑΖΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kι εμείς έχουμε τη ζυγαρια που ανεφερε η Pipi απο το τζαμπο

και ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι. Το καλυτερο ειναι οτι συμφωνει με τον κλασσικο βρεφοζυγο που εχει η γιατρος μας με μια διαφορα 10 γρ. Βεβαια το αρνητικο στις ψηφιακες ζυγαριες ειναι πως για να δειξουν αξιοπιστο αποτελεσμα πρεπει το μωρο να ειναι ηρεμο.

Α.. η μαρκα της ζυγαριας ειναι AVEC

 

Εμείς πάντως είμαστε ακόμα πολύ ευχαριστημένοι από τη ζυγαριά γιατί συμφωνεί με τη ζυγαριά της παιδιάτρου μας!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΜΙΑ ΖΥΓΑΡΙΑ ΜΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ. ΒΑΛΕ 1ΚΙΛΟ ΖΑΧΑΡΗ Η 500ΓΡ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ. ΒΑΛΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΞΑΝΑ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΤΗ ΜΕΤΡΗΣΗ.{ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ EXPERT ΣΤΙΣ ΖΥΓΑΡΙΕΣ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ} ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΕΣ ΖΥΓΑΡΙΕΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΕΠΕΣΑ ΣΤΗ ΣΚΑΡΤΗ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΒΕΒΑΙΑ. ΑΠΟΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΧΩΡΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΥΝΗΘΩΣ Ο ΖΥΓΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΠΑΕΙ ΠΑΤΑΡΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΤΕ ΝΑΤΟΝ ΒΡΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΜΙΑ ΖΥΓΑΡΙΑ ΜΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ. ΒΑΛΕ 1ΚΙΛΟ ΖΑΧΑΡΗ Η 500ΓΡ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ. ΒΑΛΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΞΑΝΑ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΤΗ ΜΕΤΡΗΣΗ.{ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ EXPERT ΣΤΙΣ ΖΥΓΑΡΙΕΣ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ} ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΕΣ ΖΥΓΑΡΙΕΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΕΠΕΣΑ ΣΤΗ ΣΚΑΡΤΗ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΒΕΒΑΙΑ. ΑΠΟΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΧΩΡΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΥΝΗΘΩΣ Ο ΖΥΓΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΠΑΕΙ ΠΑΤΑΡΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΤΕ ΝΑΤΟΝ ΒΡΕΙΣ

 

Συγνώμη αλλά θα διαφωνήσω.. Η ζυγαριά δεν είναι για ζάχαρη ή μακαρόνια αλλά για να ζυγίζουμε τα μωράκια μας.. Επίσης θεωρώ ότι η ζυγαριά της παιδιάτρου μου είναι αξιόπιστη γιατί δεν είναι ψηφιακή αλλά είναι ο κλασσικός βρεφοζυγός.. Και τις 6 φορές που έχουμε ζυγίσει το μωρό στη ζυγαριά της παιδιάτρου πάντα συμπίπτουν με τις δικές μας μετρήσεις (με μια απόκλιση 30--40 γρ.) Απλά το πρόβλημα με την ψηφιακή είναι πως τώρα που μεγάλωσε ο μπέμπης κουνιέται συνέχεια και δε σταθεροποιείται η ένδειξη αλλά "παίζει" γυρώ στα 20 γρ πανω κάτω.. Και κάτι άλλο. Γράφεις πως έβαζες το μωρό συνεχόμενα στη ζυγαριά με αποτέλεσμα να δείχνει άλλες μετρήσεις. Σε μια ψηφιακή ζυγαριά (όπως και σε όλως τις συσκευές με ψηφιακές μετρήσεις) πάντα περιμένουμε ένα τέταρτο πριν ξανακάνουμε ζύγιση. Εγώ έχω μια ζυγαριά ψηφιακή της philips και όταν ζυγιστώ δύο συνεχόμενες φορές έχει απόκλιση ένα με δυο κιλά. Το ίδιο συνέβη και με ένα ψηφιακό πιεσόμετρο omron. Μου έδειχνε άλλη πίεση αν την ξαναμετρούσα αμέσως..

Πάντως θα συμφωνήσω μαζί σου στο γεγονός ότι αν είχα κι εγώ ένα μωράκι που έχανε βάρος δε εμπιστευόμουν ζυγαριά από jumbo αλλά θα έπαιρνα κάτι πολύ καλύτερο..

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Και για να μου φύγει η περιέργεια μόλις έβαλα δύο χαρτιά μακαρόνια στη ζυγαριά.. Αποτέλεσμα ζύγισης 1030γρ.. Μάλιστα τα έβαλα δύο συνεχόμενες φορές με το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα.. Μάλλον ήμουν τυχερή και δε μου έτυχε προβληματικό μοντέλο :D

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλημερα!!!

Διάβασα κάπου πως αν ζυγίσεις το μωρό, το θηλασεις και μετα ξανά ζυγισεις φαίνεται ποσά ml έφαγε...

Ξέρετε αν ισχύει αυτό;

Το βρίσκω λιγο δύσκολο και πρέπει να ειναι καλή η ζυγαριά και πολύ ευαίσθητη στα γραμμάρια...

Γιατί αν ισχύει θέλω να αγοράσω μια ζυγαριά!!!

Έχετε υπόψην σας κάποια αξιόπιστη και καλή;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...