Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Λοιπον,μετα απο μια γρηγορη ψαχτικη (οχι λεπτομερη,βεβαια,γιατι χρονο δεν εχω),ανοιγω το θεματακι.

 

Βασουλα (3 χρονων και 3 μηνων).Δαγκωνει ΑΝΕΛΕΗΤΑ!!!

Κανω copy αυτα που αργραψα στο αλλο τοπικ.

 

Για να εξηγησω...χερι στα παιδια μας δεν σηκωνουμε.Η γιαγια της την εκανε μια δυο φορες "να" στο χερακι απαλα και φυσικα το παιδι το αντεγραψε και το εκανε με ολη του την δυναμη κιολας (μα που την βρισκει,μια σταλια ανθρωπος).Το συζητησαμε,η γιαγια το σταματησε αμεσως και μετα απο λιγο καιρο και το παιδι.

Αυτο το δαγκωμα ομως...ΕΛΕΟΣ!!!!

Καταρχην να πω οτι ειναι ενα πανεξυπνο,ζωηρο,ναζιαρικο,χαδιαρικο κοριτσι,ολο γλυκα .Ειναι ομως νευρικη.Στα καλα καθουμενα δαγκωνει,μιλαμε για πονο,οχι αστεια και αυτο το εχει πανω απο χρονο..

Δοκιμασα την συζητηση...τιποτε.Δοκιμασα να κλαιω...τιποτε...Δοκιμασα το ταιμ αουτ...τιποτε...Δοκιμασα να της παρω παιχνιδι...μαντεψε!!Τιποτε.

Και δεν με νοιαζει για μενα,με νοιαζει παρα πολυ για το αν δαγκωνει την αδερφη της,τον αδερφο της και πως στο καλο θα παει σχολειο,που φοβαμαι για τα αλλα παιδακια.

Της διαβαζει η γιαγια της παραμυθι αγκαλια,την δαγκωνει στα καλα καθουμενα.Παει να της παρει η Σοφι ενα παιχνιδι,δαγκωμα.Παω να την απομακρυνω απο κατι επικινδυνο για να μην χτυπησει,δαγκωμα.Ολοι εχουμε μελανιες στο σπιτι..

Περιττο να σου πω για την φωνη της.Της ελεγα να παμε για ταιμ ουτ και ουρλιαζε "ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ",ακουγοταν μεχρι τον δρομο,απο τυχη δεν μου εχει ερθει η Προνοια.Μετα αρχιζει (ουρλιαζοντας) "Μανουλα με πληγωσες,γιαγιαααααααα εσυ μ'αγαπας,ελα να με παρεις".

Δεν ξερω τι δεν κανω καλα,παντως εχω ρωτησει παιδοψυχολογο (στο ιντερνετ,οχι κατ'ιδιαν" και ο,τι μου ειπε το εκανα και φυσικα χωρις αποτελεσμα.Μια φορα στον παιδιατρο ελεγα για την φωνη της (αυτο με το ουρλιαχτο το ειχε απο 6 μηνων,μεχρι και που επαιζε ουρλιαζε) και μου λεει εσυ φωναζεις??Οτι και καλα το παιδι με αντιγραφει.Αυτο δεν ειναι παντα κανονας,ισχυει,αλλα οχι παντα.Δηλαδη στο δαγκωμα τι κανει,με αντιγραφει???

Μου ειχε πει ο παιδοψυχολογος πως καμια φορα εκφραζουν ετσι τα συναισθηματα τους (με το δαγκωμα).Παντως με τα θετικα συναισθηματα (αγαπες,αγκαλιες,μαμα σε λατρευω,κανε με σφιχτη αγκαλιτσα,κλπ),μια χαρα τα παει,ειναι εκφραστικοτατη.Με τα αρνητικα δεν μπορει να τα πει??

Δεν ξερω τι να κανω πια....

 

Βαζω τις ερωτησεις που μου εκανε η Alcyon και απαντω :-P.

 

-Ποτε το ξεκινησε.

Πανω απο εναμιση χρονο.

 

-Σε ποιες περιπτωσεις συνηθως.

Οταν της λες να κανει κατι που δεν θελει.

Οταν δεν περναει το δικο της.

Πολλες φορες στα καλα καθουμενα,οπως πχ το παραδειγμα που την ειχε αγκαλια η γιαγια και της διαβαζε παραμυθι η χθες πχ,οταν αλλαζε ρουχα η γιαγια και της δαγκωσε τον ...απαυτο (:lol::cool::oops:).

 

-Η αμεση αντιδραση των γυρω της.

Πρωτη αντιδραση (απο ολους) ΑΟΥΤΣ!!

Δευτερη (ανα ατομο)

-Γιαγια τιποτε η θα το πω στην μανουλα.

-Σοφια (Κλαμα και ερχεται και μου το λεει)

-Εγω αναλογα ποια απο τις παραπανω μεθοδους ακολουθω κατα περιοδο.

 

Τι ακριβως δοκιμασαμε (και αντιδραση)

 

-Συζητηση τυπου Βασια μου,αυτο δεν ειναι σωστο,γιατι με πονας και ξερω πως δεν θες να ποναει η μανουλα,κλπ.

Αντιδραση..."Εν θα το τσανακανω,μανουλα μου,ποτε τσανα".Μαλλον εχει μπερδευτει,το ποτε ξανα δεν κραταει μιση μερα,τσεκαρισμενο.

-Να βαλω τα κλαμματα.

Αντιδραση...Γελαει.Ενω αντιθετα,εαν κλαιω για αλλο λογο,κλαει και αυτη...αντε βγαλε ακρη.

-Time out.

Aντιδραση.Ουρλιαζει,γρατζουναει,βαραει,χτυπαει και φωναζει βοηθεια.Καταφερνω να την βαλω,μετα απο γρατζουνιες στην μουρη,δαγκωνιες στον λαιμο,κλωτσιες στην κοιλια...Ομορφιες λεμε.

 

-Ποσο καιρο εφαρμοστηκε καθε μεθοδος.

Γυρω στον εναμιση μηνα η καθε μια (κατα προσεγγιση)και δεδομενο οτι δαγκωνει καθε μερα απο μια μεχρι δυο φορες,do the math,ποσο ειναι,πανω απο 90 φορες η καθεμια??Και δοκιμασμενες απο δυο φορες η καθεμια,μηπως,λογω ηλικιας,"πιασει" καλυτερα.

 

-Τι μεταβολες υπηρξαν μετα απο αυτο??

Καμια.Εκτος του οτι πλεον ζηταει καθε φορα συγγνωμη,αφου δαγκωσει.

 

Χιλια συγγνωμη που σας κουρασα....

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα! :D

 

Να τονίσω πως δεν είμαι ειδικός, άρα μιλάω μόνο από εμπειρία. :rolleyes:

 

 

Σύμφωνα με όσα λες, το παιδί εμφάνισε τη συμπεριφορά αυτή περίπου 1,5 ετών.

Α) Συνήθως, τότε τα δαγκώματα των παιδιών είναι αδύναμα (σχετικά πάντα) και μοιάζουν "χαριτωμένα" ακόμα κι αν πονάνε. Έτσι μια συχνή παγίδα είναι να γελάσει κάποιος (όχι απαραίτητα αυτός που δαγκώθηκε). Μ' αυτόν τον τρόπο το παιδί θεωρεί πως η συμπεριφορά του είναι επιθυμητή.

 

Β) Ένας άλλος δρόμος για να βρει έδαφος μια τέτοια συμπεριφορά, είναι μια έντονη αντίδραση (π.χ. ξάφνιασμα, φωνή κτλ). Οι συναισθηματικές μας αντιδράσεις, είτε θετικές, είτε αρνητικές προξενούν εντύπωση στα παιδάκια μας. Έτσι συχνά θέλουν να τις αναπαράγουν. Άρα, η αντίδρασή μας, συχνά είναι ο ίδιος ο ενισχυτής της ανεπιθύμητης συμπεριφοράς.

 

Αυτά περί... υποθέσεων για το πώς ξεκίνησε/παγιώθηκε αυτή η αντίδραση.

 

 

Πάμε τώρα σε προτεινόμενους τρόπους μεταβολής...

Πρώτα απ' όλα, ΟΤΙ κι αν έχεις δοκιμάσει χρειάζεται συνέπεια. Η συγκεκριμένη του δράση πρέπει να προκαλεί μια συγκεκριμένη αντίδραση - συνέπεια.

Για να μην πέσουμε στην παγίδα της περίπτωσης (Β), όταν βάζεις π.χ. time out ή όποια άλλη αντίδραση έχεις επιλέξει να δοκιμάσεις... πρέπει να προσέχεις να κρατάς ΗΡΕΜΟ τόνο φωνής, ΣΤΑΘΕΡΟ και ... ΑΥΣΤΗΡΟ (όχι όμως νευρικό ή θυμωμένο ή έντονο κτλ).

 

Δεύτερο κομμάτι...

Το "όχι" σου, να συνοδεύεται από ένα "ναι".

Θες να εξαλείψεις μια ανεπιθύμητη συμπεριφορά. Με το να πεις πως ΔΕΝ τη θες, οκ... είναι κατανοητό από το παιδί. Όμως, δεν ξέρει ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ αντί γι' αυτή. Πώς δηλαδή να έχει το ίδιο αποτέλεσμα π.χ. προσοχή, έντονες εκφράσεις ή ό,τι άλλο μπορεί να έχει στο νου της, αλλά χωρίς το δάγκωμα. Επομένως είναι μονόδρομος για το παιδί. Θα το ξανακάνει.

 

Άρα, αναζήτησε λίγο τι είναι αυτό που "κερδίζει" το παιδί από αυτή τη συμπεριφορά.

Μήπως την προσοχή σας; Μήπως την αίσθηση πως είναι ισχυρή; Μήπως τις έντονες και πιθανά διασκεδαστικές -για τα μάτια της- εκφράσεις του προσώπου σας; Μήπως....; Μήπως....;

 

 

Προσπάθησε να δώσεις εναλλακτικές.

Δηλαδή...

*... αν υποθέσουμε πως με αυτό τον τρόπο λαμβάνει την προσοχή σας, τότε μείωσε την προσοχή την ώρα του "θερμού επεισοδίου". Δηλαδή, μίλα της αυστηρά και ήρεμα, λέγοντας πως αυτό δεν επιτρέπεται, χωρίς πολλά-πολλά λόγια. Συμπλήρωσε πως αν θέλει κάτι μπορεί να το ζητά με λογάκια και πως εσείς θα το ακούτε.

* ... αν υποθέσουμε πως της αρέσουν οι έντονες εκφράσεις του προσώπου σας, τότε μειώστε την έντασή τους όσο είναι δυνατόν.

[Έχω μια υποψία -πως εφόσον κάνεις πως κλαις... ενδεχομένως να το λαμβάνει ως παιχνίδι. Αλλά πάλι... δε σας ξέρω... άρα είναι παρακινδυνευμένο να το πω. Εσύ θα το κρίνεις αν ισχύει].

 

 

 

Τρίτο βήμα και πιστεύω πολύ σημαντικό...

Θετική ενίσχυση σε νέα συμπεριφορά.

 

Εδώ προβληματίστηκα αρκετά... Συνήθως χρησιμοποιώ τον πίνακα με τα αυτοκόλλητα (όπως εξηγώ παρακάτω). Η μέθοδος με την επιβράβευση για να είναι αποτελεσματική πρέπει να είναι άμεση. Δηλαδή, την ώρα της επιθυμητής συμπεριφοράς να επιβραβεύεται. Εδώ είναι πιο δύσκολο.. λόγω είδους. Ρίξε μια ματιά στο πώς σου φαίνεται... κι αν δε σε "καλύψει", έχω να προτείνω κάτι ακόμα (που δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά πιθανά να λειτουργήσει). ....

Άρα... λέω αυτά που έχω δοκιμάσει (και βλέπουμε):

 

Βάλε κάποιο πίνακα συμπεριφοράς. Εξήγησε πως σ' αυτόν τον πίνακα θα παίρνει αυτοκόλλητα-βραβεία.

 

(Είπες πως το κάνει συνήθως 2-3 φορές τη μέρα, σωστά; ) Άρα, βάλε στόχο π.χ. ημερίσιο. Δηλαδή, αν περνά μια ολόκληρη μέρα χωρίς ούτε ένα δάγκωμα (ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΔΟΥΣ), τότε θα παίρνει ένα αυτοκόλλητο.

 

Αν μαζέψει π.χ. 5-6 αυτοκόλλητα (υπολόγισε να φτάνει περίπου στη βδομάδα ο στόχος), τότε θα έχει ένα δώρο έκπληξη. (Όχι τίποτα φαντασμαγορικό. Κάτι μικρό, έκπληξη).

 

Όταν τύχει να γκρινιάξει και τελικά περάσει η φάση όλη ΧΩΡΙΣ δάγκωμα, τότε να της θυμίσετε πως τις αξίζει "ΜΠΡΑΒΟ" γιατί θα καταφέρει το βράδυ να κερδίσει το αυτοκόλλητό της.

 

 

:D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το δάγκωμα το κάνει εμένα ο ένας μου μικρός.

Η παιδίατρος μου είπε να κάνω το ίδιο...όσο κουφό κι αν ακούγεται.

Μόλις δαγκώσει τον δαγκώνω κι εγώ όχι δυνατά αλλά να πονέσει λίγο.

Του κακοφαίνεται... αλλά το μήνυμα το έλαβε και το έκοψε.

 

Άλλη συμβουλή που θα σου έδινα είναι να μην αντιδράτε καθόλου. Σαν να μην το έκανε.

Θα καταλάβει ότι δεν καταφέρνει τίποτα με αυτή την συμπεριφορά.

Και η τιμωρία γι'αυτήν σημαίνει την προσοχή σας.

Τα αδέλφια της πόσο χρονών είναι;

Μήπως βλέπει κάποιο μωρό αδελφάκι να μασουλάει παιχνιδάκια;

Link to comment
Share on other sites

Το να τη δαγκώσεις κι εσύ... κάνει τη συμπεριφορά "νόμιμη" και "επιτρεπτή", αφού ... "και η μαμά το κάνει"....

Λίγο παράδοξο φαίνεται. Αισθάνομαι πως καταστέλει το αποτέλεσμα, αλλά όχι την αιτία.

 

Αλλά και πάλι δεν το γνωρίζω....

 

Επίσης... όταν λες να μη δίνει σημασία; Πλήρη αδιαφορία σε ανεπιθύμητη συμπεριφορά, θα τη "νομιμοποιούσε" και πάλι.

 

Η μαμά δε μιλά όταν χτενίζω την κούκλα μου... = είναι εντάξει.

Η μαμά δε μιλά όταν δαγκώνω... = είναι εντάξει...

 

 

Σε σένα πέτυχε;;

Πώς ξεκίνησε αλήθεια; Σε ποια ηλικία; (Πες μας λίγα περισσότερα αν δε σου κάνει κόπο). Με ενδιαφέρει το θέμα.. :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σας ευχαριστω που βοηθατε.:P

Αν και ειμαι σιγουρη πως η μικρουλα μου ειναι ικανη να κανει παιδοψυχολογο να σκισει τα πτυχια του :lol:.

 

Απανταω σε ολες τις ερωτησεις.

Καταρχην πιστευω πως το παιδι,με αυτη την συμπεριφορα,δεν κερδιζει τιποτε.

Ισα,ισα,αναλογα απο την "τιμωρια" (time out,στερηση αγαπημενου της παιχνιδιου),στενοχωριεται και το ιδιο πολυ.

Αν με ρωτατε γιατι υποθετω πως το κανει,η γνωμη μου ειναι πως οταν θελει κατι και δεν το παιρνει,τα χανει και αντιδραει ετσι.

Φυσικα και της εχω εξηγησει πως μπορει απλα να το συζηταει.Και το εφαρμοζει πολλες φορες,η Σοφουλα μου ειναι στην φαση του "Ολα ειναι δικα μου",οποτε πολλες φορες την ημερα αρνειται να μοιραστει καποιο παιχνιδι,οποτε η Βασια ερχεται,μου το λεει και αρχιζει το γνωστο λογυδριο "Σοφια μου,εχουμε πει πως μοιραζομαστε τα πραγματα μας,κλπ".Διαφορετικα,θα δαγκωνε πανω απο 5 φορες την ημερα.

Τις υπολοιπες,που το κανει απο το πουθενα και για κανενα λογο,δεν ξερω γιατι το κανει.

Το συστημα με την επιβραβευση δεν το εχω ακολουθησει με τον πινακα,αλλα καποιες φορες που ετυχε να μην συμβει καποια μερα,πηρε πολλα μπονους η μικρουλα μου.

Η σοφια ειναι 4 ετων και ο μπεμπης 5 μηνων,οποτε δεν αντιγραφει κανεναν.

Εγω ημουν χειροτερη απο την Βασια μου μικρη,οταν ηθελα κατι και δεν μου το εκαναν χτυπουσα με ολη μου την δυναμη το κεφαλι στο πατωμα :oops::oops::oops: (εξου και ο καλος :lol::lol:).

Εν τω μεταξυ,το μπραβο και η επιβραβευση ισχυει στο σπιτι μας για το καθε τι...απο το οτι καθησαν φρονιμα να βουρτσισουμε δοντακια μεχρι το οτι παιζουν χωρις να μαλωνουν.

Το να τραβηξει την προσοχη μας,οχι,δεν πιστευω,πχ το περιστατικο με την γιαγια που της διαβαζε παραμυθι και την δαγκωσε,δεν δειχνει κατι τετοιο.

Πιστευω πως ειναι ενα παιδακι με πολυ εντονη προσωπικοτητα,που εξωτερικευει με υπερβολικο τροπο το καθετι (πολυυυυ τρυφεροτητα,πολυυυ ναζι,πολυυυυ δραμα,πολυυυυ θυμος).

Δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως...

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σημειώσω πως όταν λέω να τραβήξει την προσοχή, δεν εννοώ συνειδητά. Μπορεί -όποια κι αν είναι η αιτία- να μην την αντιλαμβάνεται καν η ίδια!

 

Φυσικά, το παιδί το ξέρεις καλύτερα από τον καθένα εσυ! :)

 

 

 

 

Άσχετο με το θέμα... απλά το θυμήθηκα τώρα που είπες "παιχνίδι": :rolleyes:

Σε πολλές συμπεριφορές, όταν μετατόπισα το κέντρο από τους άλλους, στο παιδί, είδα βελτίωση. Τι εννοώ...

π.χ. Το μοιράσου τα παιχνίδια σου <-- το εκλαμβάνει ως απώλεια των παιχνιδιών και της ευχαρίστησης, λόγω κάποιου άλλου παιδιού. Άρα... ζήλια.

Το μετέτρεψα σε....

Αν παίξετε μαζί θα έχετε πιο διασκεδαστικό παιχνίδι <-- Αύξηση ευχαρίστησης για την ίδια... Άρα το άλλο παιδί, γίνεται μέσο για να αυξήσει τη δική του ευχαρίστηση.

Ξαναλέω... άσχετο... (ειδικά αυτό τον καιρό... ό,τι θυμάμαι.... λέω...) :lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

10 φορες ξεκινησα το ποστ, 10 φορες το εσβυσα...

 

επειδη κατ ουσιαν, βλεπω οτι στα παιδια δεν υπαρχουν κανονες... εχω πολυ καλη μου φιλη παιδοψυχολο που συμβουλευομαι συχνα, ομως ειλικρινα πια πιστευω οτι ΟΛΑ τα παιδια ειναι ικανα να κανουν ολους τους ειδικους να σκισουν τα πτυχια τους..

 

οποτε χριστιαννακι, ακου οτι σου πει ο καθενας.. δοκιμασε και συ δικες σου μεθοδους... και προσευχησου...

 

μην περιμενεις στανταρ μεθοδο αντιμετωπισης... η δικια μου ας πουμε, ο μονος τροπος να σταματησει καποια προβληματικη συμπεριφορα, ειναι να πει 'καταλαβα'...

αν πει 'καταλαβα',ειμαι οκ....

 

για να καταλαβει ομως... πρεπει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να καταλαβει..

 

με λογια τετοια που θα κανουν κλικ στον εγκεφαλο της, ωστε να απορριψει απο μονη της μια ακυρη συμπεριφορα..

 

ας πουμε, δεν δαγκωνει, δε κανει σα τρελο εξω, ειναι κυρια στο σουπερ μαρκετ... ολα αυτα, με πονο ψυχης!!! -δικο μου-

 

αλλα, ελα να δεις τι γινεται οταν μιλαω στο τηλ!! δαιμονιζεται!!!

 

παλευω να της αποσπασω το 'καταλαβα'..

 

με κουβεντα, με υποσχεσεις, με απειλες -ω ναι!!-, με οτι μπορω....

 

θα δειξει..

 

εγω στη δικια μου, στη θεση σου θα ελεγα..

 

'μαρια, κατσε διπλα μου,, κοιτα με λιγο στα ματια... θελω να σου πω κατι.. με ακους?' (θα περιμενα να εχω την προσοχη της, και θα περιμενα απαντησεις σε οτι την ρωταγα)

μπορω να σου πω κατι?

να σου πω τι με πειραζει?

να σου πω τι δεν θελω να κανεις ΠΟΤΕ?

δεν θελω να δαγκωνεις.

Μπορεις οταν σου ερχεται να δαγκωσεις, αντι να δαγκωσεις να πεις μια μαγικη λεξη? δεν ειναι ευκολο.. μπορεις να δοκιμασεις? αντι να δαγκωσεις, να πεις 'ΤΖΑΤΖΙΚΙ'???

εγω δεν μπορω!

εσυ μπορεις?'

 

 

τετοια κολπα ψιλοπιανουν στη δικια μου..

Link to comment
Share on other sites

Αλκυονη μου,σε καταλαβαινω...κι'εγω μια απο τα ιδια.:lol::lol:

 

Σε μπερδεψα μαλλον,ειναι και πολλα τα παιδια :lol:,η Σοφια δεν μοιραζεται τα πραγματα της.Δεν εχει σημασια,τον ιδιο κανονα ακολουθει και η μικρη.

Αυτο με το παιχνιδι,ναι,ειναι πολυ σωστο,δυστυχως εχουμε πολλες δυσκολιες για την καθημερινη υλοποιηση του,ομως ευτυχως για εκεινα (δυστυχως για μενα),τον ρολο αυτο τον εχει αναλαβει επαξια η γιαγια.Ισως και για αυτο να ειμαι εγω τρυφερη σε σημειο υπερβολικο,μαζι τους,λογω της ελληψης χρονου για καθημερινο παιχνιδι.

 

Φυς,θα το δοκιμασω αυτο που λες.

Αν και,ολως τυχαιως,οποτε εχω δομιασει κατι παρομοιο,οταν τελειωνω ειμαι στα προθυρα του να παω να επισκεφτω νευρολογο.

"Βασια μου,ελα να σου μιλησω"

"Τι θελεις,μανουλα"

"Αγαπη μου,θελω να μιλησουμε ια το δαγκωμα,δεν ειναι σωστο,αγαπη μου..(αρχιζει να χαζευει γυρω της)..γιατι κανεις την μανουλα/γιαγια/Σοφια να ποναει...Βασια,με προσεχεις?"

"Ναι,μανουλα μου"

"Τι ειπα,αγαπη μου?"

"Δεν τσερω"

"Σου ελεγα για το δαγκωμα,οτι δεν ειναι σωστο...Βασια μου,με ακους?"

"Ναι,μανουλα μου"

"Τι ειπα,χαρα μου?"

"Ειπες οτι οταν ερθει ο μπαμπας θα παμε ολοι μαζι στα τζαμπο κι'εγω και η Σοφουλα μου και ο μπεμπακος μου και η γιαγιακα μου.................."

"Βασια,δεν ειπα αυτο,σου ελεγα πως δεν ειναι σωστο να δαγκωνεις"

Σταυρωνει τα χερια στην μεση και μου βγαζει την γλωσσα.:cry:

 

Εν τω μεταξυ,κανα δυο φορες που εχει παει να με δαγκωσει και δεν την εχω αφησει,παρατηρησα οτι δαγκωνει τα χερια της.

 

Δεν μπορω ακρβως να σας εξηγησω για τι παιδακι μιλαμε,ειναι οοοοοολη μερα γελαστο,οοοολη μερα τρεχει περα δωθε,οοολη μερα παιζει,ειναι πολυ διαχυτικη μεχρι και με το πιο ασημαντο πραγμα.

Πχ,οταν παω να τους δωσω γιαουρτακι αρχιζει χοροπηδαει,φωναζει γιουπι,τρεχει,με αγκαλιαζει και μου λεει "Μανουλα,εισαι η καλυτερη στον κοσμο".ΔΕΝ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ :-P.Απλα ο τροπος που εκδηλωνει το καθετι,ειναι πως να το πω,too much.

Ισως για αυτο να αντιδραει ετσι και να μην το καταλαβαινει πως δεν ειναι σωστο,ειναι ισως μια πολυ αυθορμητη κινηση θυμου.

 

Παντως,ενα ειναι σιγουρο,αν σε παρει η Βασια αγκαλια και αρχισει τα χαδια,παει,ο Χιτλερ να εισαι γινεσαι αλοιφη :-P.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

fistikaki.... είσαι σκέτη έμπνευση παιδί μου!!!! Φοβερό! Μου άρεσε! Θα το 'χω στα υπόψην!

 

christiana08, το κατάλαβα πως το πιτσιρίκι σου είναι γελαστό και γενικά μια χαρούλα. Σε όλα τα παιδιά τυχαίνει να υπάρχει κάτι που θέλουμε να βελτιώσουμε. Αυτό δε σημαίνει πως σε όλα τα υπόλοιπα στοιχεία του χαρακτήρα τους είναι δύσκολα. :D Ακούς... δοκιμάζεις... και φυσικά... εσύ ξέρεις καλύτερα! ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!:P

 

Ναι,Αλκυονη μου,δεν τα γραφω αυτα γι'αυτο,μηπως δηλαδη νομιζεις πως κατι εχει το παιδακι μου,απλα για να σου εξηγησω πως ισως μια τετοια συμπεριφορα θα την περιμενα απο ενα παιδακι που ειναι πιο κλειστο σαν χαρακτηρας,οπως πχ η Σοφια μου,που δεν ειναι πολυ εκδηλωτικη.

Ομως απο την Βασια,που ειναι πολυ εκδηλωτικη και εκφραζει με ανεση το πως νοιωθει,δεν πολυταιριαζει κατι τετοιο,εκτος πια αν ειναι απορροια ενος ελατωματος της,πχ της νευρικοτητας και της υπερκινητικοτητας της.

 

Χθες παντως...το λεω και ειμαι απιστευτα συγκινημενη....ΔΕΝ ΔΑΓΚΩΣΕ!!!!

Ω,ΝΑΙ!!!!:P:p

Σημειωνω ημερομηνια και θα βγαζω πανω στο μπαλκονι.

Εντελως τυχαιο,φυσικα,δεν εφαρμοσα την τακτικη του ξηροκαρπιου ακομα.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Christiana, αυτό που λες για την προσωπικότητα της μικρής, είναι νομίζω το σημαντικότερο από όλα. Το παιδί μάλλον δαγκώνει από ένα φυσικό, εντελώς φυσιολογικό ένστικτο. Είναι η άλλη όψη της πληθωρικής χαράς της και τρυφερότητας. Εντάξει, δεν είναι τρομερό! Θα μετασχηματιστεί αυτή η συμπεριφορά. Φυσικά καλό είναι να ξέρει ότι δεν σας αρέσει, ότι θα αμυνθείτε σε κάτι τέτοιο, ότι πονάει το αδελφάκι της κλπ. αλλά ως εκεί νομίζω. Γιατί η υπερβολική απαγόρευση και οι μακροσκελείς (λογικές κατά τα άλλα) εξηγήσεις σε τόσο μικρό παιδί, μπορεί να λειτουργήσουν δημιουργώντας υπερβολικές ενοχές κλπ δυσάρεστα μέσα της. Δεν είναι ακόμα ώριμη να το ελέγξει, ας μη νιώσει ότι είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα. Το μήνυμα άλλωστε το έχει πάρει και όποτε μπορέσει θα το αλλάξει. Συμφωνώ επίσης πολύ με το να της προτείνετε διεξόδους άλλες (απλές και συγκεκριμένες) στο όποιο αρνητικό (και δεκτό) συναίσθημα την κινεί εκείνη τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Το να τη δαγκώσεις κι εσύ... κάνει τη συμπεριφορά "νόμιμη" και "επιτρεπτή", αφού ... "και η μαμά το κάνει"....

Λίγο παράδοξο φαίνεται. Αισθάνομαι πως καταστέλει το αποτέλεσμα, αλλά όχι την αιτία.

 

Αλλά και πάλι δεν το γνωρίζω....

 

Επίσης... όταν λες να μη δίνει σημασία; Πλήρη αδιαφορία σε ανεπιθύμητη συμπεριφορά, θα τη "νομιμοποιούσε" και πάλι.

 

Η μαμά δε μιλά όταν χτενίζω την κούκλα μου... = είναι εντάξει.

Η μαμά δε μιλά όταν δαγκώνω... = είναι εντάξει...

 

 

..................

Αλκυόνη δεν το είχα σκεφτεί έτσι.

Ομως καθε παιδάκι ειναι διαφορετικό και εχει το δικό του τρόπο να ερμηνεύει τις καταστάσεις, και να λαμβάνει μηνύματα. Πχ σε εμάς έπιασε η μέθοδος που περιγράφει η no doubt

 

.........

Μόλις δαγκώσει τον δαγκώνω κι εγώ όχι δυνατά αλλά να πονέσει λίγο.

Του κακοφαίνεται... αλλά το μήνυμα το έλαβε και το έκοψε.

 

 

Αλκυονη μου,σε καταλαβαινω...κι'εγω μια απο τα ιδια.:lol::lol:

 

Σε μπερδεψα μαλλον,ειναι και πολλα τα παιδια :lol:,η Σοφια δεν μοιραζεται τα πραγματα της.Δεν εχει σημασια,τον ιδιο κανονα ακολουθει και η μικρη.

Αυτο με το παιχνιδι,ναι,ειναι πολυ σωστο,δυστυχως εχουμε πολλες δυσκολιες για την καθημερινη υλοποιηση του,ομως ευτυχως για εκεινα (δυστυχως για μενα),τον ρολο αυτο τον εχει αναλαβει επαξια η γιαγια.Ισως και για αυτο να ειμαι εγω τρυφερη σε σημειο υπερβολικο,μαζι τους,λογω της ελληψης χρονου για καθημερινο παιχνιδι.

Ούτε και η κόρη μου μοιραζόταν παιχνίδια, όμως, ετυχε σε 2 σπίτια φίλων να μην της δίνουν τα παιδάκια τα παιχνίδια τους. Ετσι σκεφτηκαμε και εφαρμόσαμε το εξής, κρατάμε 1-2 παιχνίδια μόνο για εμάς και δίνουμε στα παιδάκια να παίξουν τα υπολοιπα. Μη φανταστείτε ότι έπιασε αμέσως αυτό, έτσι είπαμε ότι όταν ένα παιδάκι θέλει να παίξει με κάποιο παιχνίδι που δεν θέλει να του δώσει, θα του δίνει ένα άλλο ώστε να πάρει αυτό πίσω. Αντίστοιχα στα φιλικά σπίτια αν ένα παιδάκι δεν θέλει να της δώσει ένα παιχνίδι, του το δίνει και ζητάμε ένα άλλο απο το ίδιο το παιδάκι ή απο τη μαμά του.

 

Βέβαια να πω ότι έχω μόνο ένα παιδάκι, αν είχα 3 στην ηλικία των δικών σου Χριστιάνα (για να μη πω για την Αλκυόνη) δεν ξέρω πόσο θα ήταν εύκολη η "κατήχηση".

 

Καλημερα!!!:P

............

 

Χθες παντως...το λεω και ειμαι απιστευτα συγκινημενη....ΔΕΝ ΔΑΓΚΩΣΕ!!!!

Ω,ΝΑΙ!!!!:P:p

Σημειωνω ημερομηνια και θα βγαζω πανω στο μπαλκονι.

Εντελως τυχαιο,φυσικα,δεν εφαρμοσα την τακτικη του ξηροκαρπιου ακομα.

Συγχαρητήρια!! Ελπίζω απο εδώ και στο εξής να μη δαγκώνει!!!!

 

Πάντως αυτό με τον πίνακα επιβράβευσης (κάπου το αναφερετε) σε εμάς δεν έπιασε, έκλαιγε ώρες γιατί ήθελε τα αυτοκόλλητα!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό με τον πίνακα επιβράβευσης (κάπου το αναφερετε) σε εμάς δεν έπιασε, έκλαιγε ώρες γιατί ήθελε τα αυτοκόλλητα!

 

:lol: :lol:

Είπαμε.... μεθοδος "δοκιμής-λάθους"... δεν πίανει σε όοοολα τα παιδάκια ο πίνακας! :D:rolleyes:

 

Συγγνώμη για το γέλιο... (δεν το λέω ειρωνικά... απλά έφτιαξα εικόνα.... :

Μαμά με χαρά στο μάτι για τη φαεινή ιδέα που είχε για τον πίνακα....

Παιδί να τσιρίζει για αυτοκόλλητα...

Μαμά με φάτσα Τι-Γινεται-Τώρα-ΟΕΟ?? ... να κοιτάει στο υπερπέραν!) :-P

 

Christiana08... αφού υπήρξε έστω και 1 μέρα χωρίς δάγκωμα.... θα έρθει και δεύτερη!! Και μετά τρίτη κτλ... Ίσως όχι συνεχόμενες, αλλά σίγουρα αυξανόμενες! :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα, το δάγκωμα είναι ένας τρόπος να ξεσπάσει. Είτε να ξεσπασει τη χαρά της είτε το θυμό της. Μάλιστα είπες ότο αν δεν δαγκώσει εσένα/τη γιαγι'α/την αδερφή δαγκώνεται μόνη της.

Εμένα αυτό μου δείχνει ότι εκέινη την ώρα πρέπει να βγάλει αυτό το συναίσθημα, αυτή την ενέργεια, από μέσα της.

Μήπως αν εκείνη τη στιγμή της δώσεις κάτι άλλο για να ξεσπάσει; π.χ. ένα μαξιλάρι και να δαγκώνει το μαξιλάρι όπτε θέλει....

Ταυτόχρονα εφαρμόζεις και μέθοδο για να κοπεί το δάγκωμα και να διοχετευτεί η ενέργεια αλλού, π.χ. να λέει μια λέξη, όπως προτάθηκε πιο πάνω....

Link to comment
Share on other sites

EPEIDH KAI EMENA H KORH MOY MAW DAGKVNEI ARKETA SYXNA μερα παρα μερα αν οχι καθημερινα ρηκα ενα βιβλιο για μικρακια με τιτλο οι Δαγκωνιες πονανε!!το αγορασα της το διαβαζω οποτε δαγκωνει και σταματαει καποιες φορες

 

εχει διαφορες συμβουλες στο τελος του πασραμυθιου οπως πως να βοηθησετε το παιδι την περιοδο της οδοντοφυιας

1 αγκαλιαστε το συχνοτερα.Οι αγκαλιες και τα φιλια βοηθουν

2 δωστε του δροσερο νερο η ενα παιχνιδι οδοντοφυιας

3 τριψτε τυα ουλα του παιδιου με καθαρο δακτυλο(αν το κανω τωρα θα βγει κατακρεουργημενο )

4 δωστε δροσερα φρουτα η μπισκοτα οδοντοφυιας σε τακτα χρονικα διαστηματα αρκει να τα μασαει καλα

5 ρωτηστε τον γιατρο σε ακξραιες περιπτωσεις ισως χρειαστει καποιο ασφαλες αναλγητικο

 

τι να κανετε οταν δαγκωνει

 

1 τα βρεφη και τα νηπια ειναιο πιθανον να δαγκωσουν οταν βγαζουν δοντια ,οταν πεινανε η ειναι κουρασμενα η φοβουνται ειναι θυμωμενα η νιωθουν ανια

παρατηρηστε τα σημαδια τετοιων συναισθηματων και βοηθηστε τα προτου αρχισουν να δαγκωνουν

 

2 Συχνα τα νηπια δαγκωνουν απο περιεργεια για να διαπιστωσουν τι γευση εχει κατι η τι αισθηση θα τους αφησει στο στομαμπορει ακομα και να δαγκωνουν σαν ενδειξη τρυφεροτητας αν συβαινει κατι τετοιο πειτε του τρυφερα αλλα αυστηρα Αουτσ οι δαγκωνιες πονανε!!!σε παρακαλω μην με δαγκωνεις

 

3 ποτε μη δαγκωσετε εσειςε το παιδι επειδη σας δαγκωσε

θα πονεσει θα φοβηθει και θα λαει το μυνημα πως σε καποιες περιπτωσεις επιτρεπετε

 

4 τα παιδια δαγκωνουν οταν παιζουν η διαφωνουν

αν συμβει αυτο βοηθηστε πρωτα το παιδι που δαγκωσαν αγκαλιαστε το και παρηγορηστε το

αν εχει πληγη καθαριστε την προσεχτικα

επειτα μιληστε στο παιδιν που δαγκωσε μη φωναξετε πειτε του ηρεμα και κοφτα οτι τα δοντια δεν ειναι για να δαγκωνουμε οταν δαγκωνουμε καποιον τον ποναμε

 

5 μπορει να δαγκωσουν για να τραβηξουν την προσοχη σας

ακολουθηστε τις παραπανω συμβουλες και φροντιστε το περισοτερο σε ανυποπτο χρονο. μπορειτε να επιβραβευετε την καλη συμπεριφορα και με λογια

 

 

τωρα δυο τρεις μερες που το διαβαζουμε δεν δαγκωνει πλεον τοσο δυνατα και σταματαει πιο γρηγορα

βεβαια την πρωτη φορα που το διαβασα μου εριξε ενα δαγκωμε που μου αφησε σημαδιο μεχρι και σημερα βγηκε αιμα να φανταστεις!!!!μην απογοητευεσαι καποια στιγμη θα φτιαξει με υπομονη και επιμονη

πιο πολυ και εγω ανησυχω για τα αλλα παιδακια καθι ειμαι ετοιμη να την παρω αγκαλια με τα πρωτα σημαδια επιθετικοτητας

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως η αιτία που δαγκώνει έχει τις ρίζες της στη ζήλια για το μικρό αδερφάκι της; Φαίνεται σαν συμπεριφορά που δεν την ελέγχει δηλ της βγαίνει ακούσια (εφόσον έχει την ανάγκη να δαγκώσει ακόμα κ τον εαυτό της). Νομίζω πως κάτι υποβόσκει πίσω από αυτό αν δεν είναι ζήλια ίσως κάποιο άλλο συναίσθημα που μετατρέπεται σε επιθετικότητα χωρίς η ίδια να το επιδιώκει.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Jena μου,μπραβο,αυτη ακριβως την λεξη εψαχνα να περιγραψω την συμπεριφορα της,ειναι σε ολα της πληθωρικη!!!

Και εχεις δικιο,αλλη αυτη η κατηχηση εχει καταντησει κουραστικη,γιατι ξερω πως καταλαβαινει πολυ καλα τι της λεω,απλα δεν μπορει να το εφαρμοσει,ειναι αυθορμητο εκεινη την στιγμη.

 

ΚατεριναΒ,η αλλη μου η κορουλα εκτος απο την φαση του "δεν μοιραζομαι",εχει μπει και στην φαση "λεω σε ΟΛΑ οχι",ο,τι μα ο,τι και να της πεις θα σου πει το αντιθετο,μιλαμε εχουμε τρελα γλεντια εδω μεσα (ευτυχως εχω χιουμορ,γιατι αλλιως ημουν να παιρνω τα βουνα).

Φαντασου τωρα τις επαναλαμβανομενες,συνεχεις μεσα στην μερα φρασεις

-Βασια,μην δαγκωνεις

-Σοφια,μοιρασου τα παιχνιδια σου

-Βασια,μην τσιριζεις

-Σοφια,μην λες οχι,σου εξηγω πως ετσι πρεπει να γινει

...καμια διακοσαρια φορες ολες μαζι.

Το μοιρασμα,ευτυχως,δεν το εχει με τις φιλες της,γιατι δεν τις βλεπει συχνα και απο την χαρα της τα μοιραζεται ολα.

 

Εmmaki μου,θα το δοκιμασω με το μαξιλαρι,αν και μας αιφνιδιαζει και μας ερχεται απο'κει που δεν το περιμενουμε.Αν δεν πετυχει,μαλλον σιδερα θα της δωσω (ειναι το νεο nick της-Κουταλιανος!!).

 

Μαριρενα μου,ετσι οπως τα διαβασα ειναι οντως πολυ καλο,αλλα μαλλον ειναι για μικρουλια που μολις βγαζουν δοντακια,τουλαχιστον τα περισσοτερα.Αγκαλιες κανουμε ολη μερα.Οσο για το να τραβηξει την προσοχη,δεν νομιζω,μαζι παιζουν με την Σοφουλα και ειναι παντα καποιος εκει που ειτε παιζει και με τις δυο,ειτε τις προσεχει.

 

Melina22,ευτυχως (!!!!!!!!)ειμαι πολυ,πολυ τυχερη,καμια κορη μου δεν ζηλευει τον μικρουλη μας,τον λατρευουν και οι δυο.Αν το ειχα κι'αυτο,παει!!!

Μια φορα μονο που την αλλαζα αρχισε κατι περιεργα τυπου "Ειμαι μωρο,ουα,ουα" και λεω παει,της εκατσε βαρυς ο μικρος,αλλα ευτυχως μολις ειχε δει την Ντορα που απεκτησε αδερφακια και το αντεγραψε απο'κει.Κατασχεθηκε με συνοπτικες,διακριτικες διαδικασιες (μην παιζουμε και με την τυχη μας!!!)

 

ΑΛΚΥΟΝΗΗΗΗΗΗΗΗΗ,εισαι Σαββατογενημμενη???Μακαρι,γιατι εχουμε μωλωπες σου λεω!!!

 

Σημερα εβγαλε μια τουφα μαλλια της γιαγιας της,το καμαρι μου :oops::oops:.Θα παραγγελνω τρεσσες χονδρικη σε λιγο :lol::lol:.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Melina22,ευτυχως (!!!!!!!!)ειμαι πολυ,πολυ τυχερη,καμια κορη μου δεν ζηλευει τον μικρουλη μας,τον λατρευουν και οι δυο.Αν το ειχα κι'αυτο,παει!!!

Μια φορα μονο που την αλλαζα αρχισε κατι περιεργα τυπου "Ειμαι μωρο,ουα,ουα" και λεω παει,της εκατσε βαρυς ο μικρος,αλλα ευτυχως μολις ειχε δει την Ντορα που απεκτησε αδερφακια και το αντεγραψε απο'κει.Κατασχεθηκε με συνοπτικες,διακριτικες διαδικασιες (μην παιζουμε και με την τυχη μας!!!)

 

Να το έχεις πάντως κ αυτό στο νου σου, γιατί πολλές φορές το συναίσθημα αυτό δεν εκδηλώνεται φανερά...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλησπερα κοριτσια θελω να μου πειτε την γνωμη σας κ τι να κανω??

ο μικρος γενικα ειναι πολυ ησυχος οταν παιζει με αλλα παιδακια δεν θελει να τον τραβανε κ να τον πειραζουν οταν δεν θελει ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ με αποτελεσμα τα αλλα παιδακια στο τελος τον χτυπανε αυτο γινοταν απο πιο μικρος που ηταν...τους τελευταιους μηνες οταν τον πειραζουν πολυ κ τον χτυπανε αυτος απο τα νευρα του δαγκωνη.τι να κανω?τον επιασα με το καλο κ του ειπα οτι δεν ειναι σωστο κ οτι οταν τον πειραζουν να το λεει σε μενα αλλα τιποτα.

σημερα πηγαμε σε μια φιλη να παιξει κ τον πειραζε συνεχεια η μικρη της καποια στιγμη οταν ηταν στο δωματιο η μικρουλα τον χτυπησε κ εκεινος την δαγκωσε κ της εβγαλε πετσα.:shock:

τρομαξα παρα πολυ τον πηρα κ φυγαμε κ τον εβαλα τιμωρια εκλαιγε πολυ στην αρχη μετα που ηρεμισε πηγα να του μιλησω κ τον ρωτησα τι εγινε μου ειπε οτι τον χτυπησε αλλα θελω να καταλαβει οτι αυτο που εκανε δεν ηταν σωστο.τι να κανω????τον μαλωσα πολυ αλλα δεν νομιζω οτι ΔΕΝ θα το ξανακανει...

κ το αλλο δεν θελω να τον περνανε για χαζο ουτε να φοβηθει κ να καθετε να τις τρωει.εχω φτασει στο σημειο να λεω μακαρι να χτυπαγε κ αυτος.

ο αντρας μου φοβαται οτι ετσι που τον μαλωνω δεν θα αντιδραει καθολου τωρα....τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

θα θελα κι εγω να ακουσω απαντησεις!!!! η μικρη η δικια μου , σε ιδια ηλικια βλεπω ειναι, περασε μια φαση και δαγκωνε εμενα και την αδερφη της! και οχι μονο αμα της εκανες κατι που δεν ηθελε αλλα και στα καλα καθουμενα!!! οχι τους ξενους. μας ειχε γεμισει μελανιες. τωρα τελευταια δαγκωνει μονο την αδερφη της αμα τσακωνονται, αλλα εχει μαθει και τη χτυπαει κιολας κι ετσι μειωθηκε το δαγκωμα!!! δε νομιζω πως ειναι νευρα, ειναι αμυνα. με χτυπας εσυ, εγω δε ξερω αλλο τροπο να σε κανω να σταματησεις, αρα σε δαγκωνω!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

και μενα το εκανε ο μικρος δαγκωνε συνεχεια την μεγαλη αλλα και εμας οταν νευριαζε, μια τον μαλλωνα μια τον επαιρνα με το καλο και του ελεγα οτι τα δοντια τα εχουμε για να τρωμε... και ξαφνικα ουτε καταλαβα πως... το εκοψε γυρω στα 2μιση ισως ειναι φαση της ηλικιας δεν ξερω.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο μεγαλος μου που δεν πειραζε κανεναν και ημουν και περηφανη μαλιστα, τωρα καθεται και τις τρωει!!!!! ετσι απλα!!

Τον μικρο μου λοιπον, ουτε μια φορα δεν τον μαλωσα αν 'καυγαδισει' με αλλα παιδακια. Βεβαια δεν ειναι επιθετικος, και θα κανει κατι μονο αν καποιο αλλο τον πειραξει.

Οποτε ειμαι εκει, διπλα, προσεχω να μην ξεφυγει η κατασταση αλλα δεν επεμβαινω οπως εκανα παλια με το μεγαλο.

Ας μαθει και το αλλο παιδακι να μη βαραει....οτι θα εχει αντιδρασεις.

Μου φτανει ενα 'καλο παιδι -θυμα'....ας μην κανω και δευτερο.....

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...