Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

8 ΜΗΝΩΝ-ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ,ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ ΚΑΙ ΚΡΕΜΕΣ


Almodobar

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

 

Πήγαμε εχθές στην παιδίατρο, για εμβόλιο και μας είπε οτι απο δω και πέρα, η μικρή μπορεί να τρώει οτι τρώμε και εμείς, αρκεί βεβαίως να το λιώνουμε(δεν έχουμε ακόμα ούτε ένα δόντι!).Εσείς δίνετε τα πάντα??Υπάρχει κάτι που έχει πειράξει το παιδάκι σας?

 

Δοκίμασε γιαουρτάκι ΝΟΥΝΟΥ και δεν της άρεσε.Ξίνιζε τα μούτρα της.Υπάρχει κάτι που μπορούμε να δοκιμάσουμε, ωστέ να της αρέσει και τί να αποφύγουμε?

 

Τέλος μας είπε να αντικαταστήσουμε τις κρέμες, με το γιαούρτι(βέβαια είπε οτι προτείνει συνήθως γιαούρτι, σε μωράκια που χρειάζονται εξτρα βάρος-εμείς δεν έχουμε πρόβλημα)Τι να κάνω?να κόψω τελειώς τις κρέμες?

 

Θα χαρώ πολύ να μου δώσετε κάποιες συμβουλές, γιατί θέλω να δώσω στην κούκλα μου, το καλύτερο.

 

Α!!Επίσης είμαι στην δυσάρεστη θέση να πω, οτι δυστηχώς σταμάτησε ο θηλασμός.Ο οργανισμός μου, βάρεσε μπιέλα.Έχω πάει 52 κιλά!(φανταστείτε οτι είχα πάρει 20 κιλά , στην εγκυμοσύνη)πήγα κάτω 3 κιλά απο πριν μείνω έγκυος.

Της δίνω S26 Gold.Είναι καλό? Ως πότε θα πίνει φόρμουλα?Μέχρι ενός χρονού?

 

Σας ευχαριστώ, για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


απο τα λιγα που ξερω τα μωρα τρωνε ο,τι κ εμεις μετα τον χρονο.

λιγο νωρις δεν ειναι για τα δικα μας?

οσο για το γαλα,ρωτα πρωτα κ την γιατρο,μπορεις να δωσεις το neslac της nestle.

το εχω παρει στην δικια μο ια ωρα αναγκης κ ειναι αρκετα νοστιμο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στον γιο μου που είναι 13 μηνών ακόμη δεν του δίνω φαγάκι που τρώμε εμείς τα θεωρώ βαρεία προτιμώ να του μαγειρεύω ακόμη ιδιαιτέρα χωρίς αλάτι τι δεν του δίνω ακόμη ζάχαρη και γενικά προσέχω πολύ τι θα του δίνω

 

Θεωρώ ότι συντηρητικά ζάχαρη κτλ θα τα φάει κάποια μέρα όσο μπορώ να το έλεγχο θα του δίνω προσεγμένη διατροφή .

 

Όσο για το γάλα δεν ξερώ να σου απαντήσω γατί εγώ ακόμη θηλάζω

.....

Link to comment
Share on other sites

το γαλα που αναφερεςι ειναι απο τα καλυτερα.ειχα κερδισει 2 κιβωτια και περασαμε πολυ καιρο.οσο για τη διατροφη δινε γιαουρτι το απογευμα και κρεμα πιο αργα.εγω της εδινα ολα τα γευματα.δεν εχασε τιποτα.και γιαουρτι και κρεμα.ακομα τα δινω για την ακριβεια.λιγο το γιαουρτι σταματησε αλλα θα το επαναφερω το χειμωνα..και κρεμα νουνου.πιστευω η καλυτερη!(γνωμη μου)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το γαλα που αναφερεςι ειναι απο τα καλυτερα.ειχα κερδισει 2 κιβωτια και περασαμε πολυ καιρο.οσο για τη διατροφη δινε γιαουρτι το απογευμα και κρεμα πιο αργα.εγω της εδινα ολα τα γευματα.δεν εχασε τιποτα.και γιαουρτι και κρεμα.ακομα τα δινω για την ακριβεια.λιγο το γιαουρτι σταματησε αλλα θα το επαναφερω το χειμωνα..και κρεμα νουνου.πιστευω η καλυτερη!(γνωμη μου)

 

 

Στις 2 τρώει το μεσημεριανό, στις 6 την κρέμα και στις 9μιση το γάλα.Δεν είναι too much, να σφηνώσω και άλλο ένα γεύμα? Μήπως σκάσει λέω..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ακου τι κανει ο αντρουλης μου.δινει την φρουτοκρεμα πρωι και πειναει νωρις.τρωει μσημεριανο και μετα οταν ξυπνησει κατα τις 5 τρωει το γιαουρτι.μετα κατα τις 8 κρεμα .αυτα κανει οποτε εχει αδεια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Πήγαμε εχθές στην παιδίατρο, για εμβόλιο και μας είπε οτι απο δω

και πέρα, η μικρή μπορεί να τρώει οτι τρώμε και εμείς, αρκεί βεβαίως να το λιώνουμε(δεν έχουμε ακόμα ούτε ένα δόντι!).Εσείς δίνετε τα πάντα??Υπάρχει κάτι που έχει πειράξει το παιδάκι σας?

Μπορείς να διευκρινίσεις τι τρώγατε μέχρι τώρα?

Οι τροφές δίνονται σταδιακά έχετε ήδη εισάγει αυγό που θεωρείτε αλλεργιογόνο?ψάρι?όσπρια?

είπε να βάλετε αλάτι από τώρα?

 

Δοκίμασε γιαουρτάκι ΝΟΥΝΟΥ και δεν της άρεσε.Ξίνιζε τα μούτρα

της.Υπάρχει κάτι που μπορούμε να δοκιμάσουμε, ωστέ να της αρέσει και τί

να αποφύγουμε?

Γιαούρτι είναι καλύτερα να δώσεις κανονικό κατσικίσιο κατά προτίμηση

ο δικός μου παιδίατρος είχε απαγορέψει τα παιδικά και μου είχε πει όπως

και στο φρέσκο γάλα να μην δίνω μεγάλων εταιρειων

 

Τέλος μας είπε να αντικαταστήσουμε τις κρέμες, με το γιαούρτι(βέβαια είπε οτι προτείνει συνήθως γιαούρτι, σε μωράκια που χρειάζονται εξτρα βάρος-εμείς δεν έχουμε πρόβλημα)Τι να κάνω?να κόψω τελειώς τις κρέμες?

εγώ τις είχα κόψει νωρίς τις κρέμες αντικαθιστώντας με γιαούρτι ή φρούτα.

 

 

Της δίνω S26 Gold.Είναι καλό? Ως πότε θα πίνει φόρμουλα?Μέχρι ενός χρονού?
για το συγκεκριμένο γάλα δεν γνωρίζω αλλά θα πίνει φόρμουλα ως τον

χρόνο μετά δίνουμε φρέσκο πάλι σύμφωνα με τον παιδίατρο μου όχι

μεγάλες εταιρείες και δήθεν παιδικά γάλατα.

 

Υ.Σ αν κάνεις μία αναζήτηση στο φόρουμ στα νεογνά και διατροφή

θα βρεις πολλές πληροφορίες σχετικά με το γιαούρτι και το φρέσκο γάλα.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

SAM...

 

Της έδωσα κοτόσουπα, μοσχαρόσουπα (με καρότο, πατάτα, σέλινο, φασολάκια-τσαούλια, κολοκυθάκι και εννίοτε μαρούλι, ή σπανάκι).Επισής τρώει κρέμες και όλα τα φρούτα.

 

Αυγό όχι, ψάρι όχι...ούτε όσπρια.Αλάτι δεν της έχω δώσει ακόμα.Είπε όμως η παιδίατρος, να της δίνω ότι τρώμε..άρα ΚΑΙ με το αλάτι..Αύριο που έχουμε παστίτσιο, δεν μπορώ να της δώσω λίγα μακαρονάκια με μπεσαμέλ? Αχ θεε μου..τι μπέρδεμα..

 

Εχθές δοκίμασε γιαούρτι και δεν τρελάθηκε.

 

Έχεις δίκιο για τις μεγάλες εταιρίες.Μόνο ο Όλυμπος έχω ακούσει οτι είναι καλή εταιρία.Εχει γιαούρτια, χυμούς και γάλατα.Δηλαδή λες να μην της δώσω παιδικό γιαούρτι? Κι εγώ δεν τα πολύ πιστεύω αυτά.

 

Α! μπορώ να της δώσω σταφύλλι, δικής μας παραγωγής?(Σε 1-2 μήνες βέβαια)Κάνει ή προκαλεί αλλεργίες?

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με τον παιδίατρο σου και θα σου έλεγα να πάρεις ακόμη μία άποψη

από τη στιγμή που δεν έχετε εισάγει όλες τις τροφές φυσικά και δεν μπορείς

να δίνεις ότι τρώτε κι εσείς.

Ειδικά για το αυγό και το ψάρι που χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή.

Για το σταφύλι αυτό που γνωρίζω είναι ότι είναι επικίνδυνο για πνιγμό και

συνήθως οι παιδίατροι μας αποτρέπουν για αυτό τον λόγο όπως και οτιδήποτε σκληρό

πχ κομμάτι καρότο(ωμό)-ξηρούς καρπούς κλπ

:lol::lol:(να κάνουμε και λίγη πλάκα μία φίλη της πεθεράς μου έλεγε ότι έδωσε στο παιδί της και σούρωσε )

ο δικός μου παιδίατρος είχε απαγορέψει την φράουλα μέχρι να γίνει δύο χρονών κοντεύει

τα τρία και δεν του έχω δώσει.

Πάντως σε καμία περίπτωση μην διανοηθείς να δώσεις μέλι στο παιδί πριν τον χρόνο.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα...

εγώ έχω ένα γιο 7 μηνών και κάτι ψιλά...και προς το παρόν τρώμε φρούτα, λαχανικά και γάλα. Το ρυζάλευρο μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις και "μπερδεμένο" μέσα στο γάλα ή στα φρούτα. Αλλιώς το φτύνει παντού για να μας εκδικηθεί...χα χα χα!!

 

Δεν θα αρχίσουμε ακόμα γιαουρτάκι, αν και έριξα μια ματιά εγώ στα σούπερ μάρκετ και είδα ότι τα παιδικά είναι τίγκα στη ζάχαρη και τις χρωστικές.

Θα περιμένω μέχρι να κλείσει τον όγδοο και θα πάμε για κατσικίσιο κανονικό.

 

Στα φρούτα έχω δώσει απαγορευτικό για φράουλες, ακτινίδια και οτιδήποτε με σπόρια. Ακόμα και ντομάτες και αγγουράκια, στα λαχανικά. Αυτά αργότερα.

 

Πριν τον χρόνο δεν θα δώσω αυγό, ψάρι, γάλα αγελάδος, ξηρούς καρπούς, μέλι και αλάτι / ζάχαρη.

Δεν θέλω επίσης να φάει ακόμα φυλλώδη λαχανικά (όπως το σπανάκι που επιτρέπεται κατά τα άλλα, γιατί αυτού του είδους τα λαχανικά απορροφούν περισσότερα νιτρικά σε σχέση με τις ρίζες.)

 

(Μπορεί να ακούγεται υπερβολικό, αλλά έχω πρόσβαση σε λαχανικά του σούπερ-μάρκετ και όταν παίρνω μαρούλι για παράδειγμα, μένει ανέπαφο για 20 μέρες!! Ε, αν αυτό δεν είναι η επιτομή των ορμονών..τότε τι είναι;;; Και επειδή αυτά τα λαχανικά βρίσκω, λέω να αποφύγω τα χειρότερα τουλάχιστον!!

Ψάχνω να βρω φρούτα για το μωρό μου, που να χαλούν στην ώρα τους!!!!)

 

Να σου πω τέλος ότι ο παιδίατρος μας εδώ, που στις διαγνώσεις του μου αρέσει, είναι σε θέματα διατροφής..άστα να πάνε!! Ότι του πεις..ναι σου λέει..έλα μωρέ, δώσε!! Και πολύ του έτοιμου. Έτσι άνοιξα, διάβασα και έψαξα πριν αποφασίσω μόνη μου, για το πρόγραμμα του μωρού μου.

Αυτά λοιπόν που σου έγραψα πιο πάνω είναι αποτελέσματα έρευνας δικής μου και όχι συμβουλές συγκεκριμένου παιδιάτρου.

Και ως τέτοιες να τις εκλάβεις, σε παρακαλώ...Πιθανόν κάπου να είμαι υπερβολική, πιθανό και το λάθος!!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό με τα νιτρικά που έγραψα πιο πάνω και το κολλάω εδώ :

 

What Vegetables contain Nitrates?

 

The highest concentration of nitrates occurs in water, root vegetables and leafy vegetables such as spinach, lettuce and other greens.

 

The concentration and amount of occurring nitrates will vary depending on the type of vegetable, the temperature that it is grown at, the sunlight exposure, soil moisture levels and the level of natural nitrogen in the soil.

 

 

Foods that tend to accumulate the highest amount of nitrate include:


    • spinach
    • beets
    • cabbage
    • broccoli
    • carrots

Root vegetables such as carrots, beets and broccoli all contain nitrates though at a much lower level than do the leafys. Leafy vegetables include spinach, cabbage or other greens like Kale.

 

 

For spinach, it's nitrate levels may actually increase with improper storage,so it's ecommended around 8 months old.

 

Η ιστοσελίδα είναι :

http://www.wholesomebabyfood.com/nitratearticle.htm

 

και έχει ωραία πράγματα μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ με όσα έγραψε η Sam παραπάνω!!!

Μέχρι το χρόνο ο μικρός είχε το δικό του φαγητό.

Ήταν απόλυτος και ο παιδίατρος μου.

Σήμερα τρώει από το δικό μας αλλά προσθέτω το αλάτι και τα μπαχαρικά πάντα στο τέλος αφού κρατήσω τη δική του μερίδα.

Είμαι κατηγορηματική για το αλάτι και τη ζάχαρη.

Γιαούρτι κανονικό κατσικίσιο (όλα τα παιδικά είναι επιδόρπια γιαουρτιού ότι αυτό μπορεί να σημαίνει)

Μέλι του έδωσα μετά τον 1,5χρόνο.

Όσο για τις κρέμες...

Ποτέ δεν τις συμπάθησα. Έφαγε μέχρι που βάλαμε το γιαούρτι στη διατροφή μας και μετά το χρόνο άρχισα να χρησιμοποιώ το babymusli με φρέσκο γάλα εναλλάξ με το γιαούρτι

Link to comment
Share on other sites

Emeis eimaste 9 mhnwn,apo frouta trwme ta panta.apo 6 mhnwn trwme aktinidio k me ta sporakia.twra ksekinhsame augo kroko.k emas mas eipe mporei na trwei apo ta faghta mas alla de tha thn dwsw px kokkinisto me pilafi.alla thn dinw fakes otan exw,fasolakia ta opoia bgazw apo thn katsarola k ta bazw neraki k oxi zoumi wste na ginoun pio analata.to apogeuma pote trwme giaourti pote krema pote traxana.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το απόγευμα τι να της δίνω?? δεν θέλω άλλο αυτές τις κρέμες...αν δεν μπορώ να δίνω γιαούρτι, τότε τι?

 

Εγω το απογευμα της δινω προβειο γιαουρτακι με φρουτακια αλεσμενα μεσα. Π.χ ροδακινο, μπανανα. Αγνο, θρεπτικο και νοστιμο!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Almodobar μου φαινεται πολυ μικρό ακόμα το μωράκι για να τρωει οτι τρώτε κι εσεις. Για δες καλυτερα εδω που εξηγεί πολλα για την παιδική διατροφή.... http://www.wholesomebabyfood.com

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...
Καλημέρα μανούλες,

 

Θα ήθελα να μάθω το διατροφικό πρόγραμμα που ακολουθείτε σε 8 μηνών μωρό (τι ώρες τρώει και τι).

 

Ευχαριστώ

 

Καλημέρα!

 

Σε ηλικία 8 μηνών, το πρόγραμμα διατροφής του γιου μου ήταν ως εξής :

 

Πρωί γύρω στις 8.00 : Γάλα (250-300 ml)

Γύρω στις 11.00 : Φρουτόκρεμα (τα πάντα εκτός από φράουλα και πορτοκάλι)

Γύρω στις 14.00 : Μεσημεριανό (μοσχάρι ή κοτόπουλο με λαχανικά ή ζυμαρικά, εννοείται χωρίς αλάτι, μόνο με λεμόνι και λίγο λάδι στο τέλος πριν το άλεσμα)

Γύρω στις 17.00 : Απογευματινό (συνήθως θυμάμαι έτρωγε γιαουρτάκι advance ή άλλο παρόμοιο, κρέμες τύπου ρυζάλευρο ή φαρίν λακτέ έφαγε πολύ λίγο στον 6ο μήνα, δεν του άρεσαν ιδιαίτερα και εγώ δεν τις πολυσυμπαθούσα οπότε τις κόψαμε νωρίς)

Βράδυ πριν τον ύπνο γύρω στις 20.00 : Γάλα (250 - 300ml).

 

Επίσης θυμάμαι ότι σε αυτή την ηλικία έπινε ελάχιστο νερό, 100 ml την ημέρα με το ζόρι!

 

Τί σε απασχολεί?

Link to comment
Share on other sites

Ενδιάμεσα πρέπει να τρώει και κάτι άλλο?

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν συγκεκριμένα "πρέπει", φαντάζομαι ότι εξαρτάται και από το παιδί. Ο δικός μου σε ηλικία 8 μηνών τόσο άντεχε νηστικός, τώρα (19-20 μηνών) αντέχει και περισσότερο, αφού να φανταστείς το απογευματινό σχεδόν το έχουμε κόψει πια γιατί τρώει αργά μεσημεριανό και κοιμάται πολύ νωρίς το βράδυ οπότε δεν μπορούμε να "χωρέσουμε" γεύμα και το απόγευμα.

 

Αν το βάρος του είναι καλό και η ανάπτυξή του φυσιολογική και εφόσον φαίνεται να μην πεινάει, νομίζω ότι το φαγητό αυτό είναι αρκετό για την ηλικία των 8 μηνών. Όσο μεγαλώνει και αφού βγάλει και δοντάκια, θα μπορείς (και πρέπει) να προσθέσεις και μεγαλύτερη ποικιλία, π.χ. τοστάκι, ψωμί με μαρμελάδα, κανένα μπισκοτάκι, σπιτικό κέικ, κανένα τυροπιτάκι κ.λπ.

 

Επίσης, σε λίγο καιρό θα μπει το ψάρι και το αυγό, ενώ σε μερικούς μήνες θα μπορεί να τρώει πια ό,τι και εσείς, π.χ. φακές, αρακά, γεμιστά, μακαρόνια με κιμά, κοκκινιστό, παστίτσιο, μπριάμ.....τα σκέφτηκα και πείνασα!!!

 

Να σου ζήσει!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ να σου ζήσει και εσένα.

 

Κάπως έτσι είναι και το δικό μας πρόγραμμα και το βάρος της είναι πολύ καλό αλλα έχει περίπου 1 βδομάδα που ξυπνάει την νύχτα, ενώ από την πρώτη μέρα που βγήκαμε από το μαιευτήριο κοιμόταν συνεχόμενα όλο το βράδυ και τώρα που ξυπνάει προβληματίζομαι λίγο και σκέφτηκα μήπως πεινάει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Σε ηλικία 8 μηνών, το πρόγραμμα διατροφής του γιου μου ήταν ως εξής :

 

Πρωί γύρω στις 8.00 : Γάλα (250-300 ml)

Γύρω στις 11.00 : Φρουτόκρεμα (τα πάντα εκτός από φράουλα και πορτοκάλι)

Γύρω στις 14.00 : Μεσημεριανό (μοσχάρι ή κοτόπουλο με λαχανικά ή ζυμαρικά, εννοείται χωρίς αλάτι, μόνο με λεμόνι και λίγο λάδι στο τέλος πριν το άλεσμα)

Γύρω στις 17.00 : Απογευματινό (συνήθως θυμάμαι έτρωγε γιαουρτάκι advance ή άλλο παρόμοιο, κρέμες τύπου ρυζάλευρο ή φαρίν λακτέ έφαγε πολύ λίγο στον 6ο μήνα, δεν του άρεσαν ιδιαίτερα και εγώ δεν τις πολυσυμπαθούσα οπότε τις κόψαμε νωρίς)

Βράδυ πριν τον ύπνο γύρω στις 20.00 : Γάλα (250 - 300ml).

 

Επίσης θυμάμαι ότι σε αυτή την ηλικία έπινε ελάχιστο νερό, 100 ml την ημέρα με το ζόρι!

 

Τί σε απασχολεί?

 

Καλε deena ,100 ml λιγο ειναι;;;;:shock::shock::shock:

Εμενα δεν πινει ουτε 20 ολη μερα!!!

 

Υ.Γ. Το λαδακι καλυτερα να μπαινει στο τελος , μετα το αλεσμα , γιατι στο μπλεντερ πικριζει λιγο!:-P

Link to comment
Share on other sites

Καλε deena ,100 ml λιγο ειναι;;;;:shock::shock::shock:

Εμενα δεν πινει ουτε 20 ολη μερα!!!

 

Υ.Γ. Το λαδακι καλυτερα να μπαινει στο τελος , μετα το αλεσμα , γιατι στο μπλεντερ πικριζει λιγο!:-P

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι και με απόλυτη βεβαιότητα, πάντως νομίζω ότι με πίεση και πολλή επιμονή μπορεί να έφτανε τα 100 ml, όχι πάντα πάντως.

 

Εγώ επέμενα γιατί δεν θήλαζε και γάλα μέσα στην ημέρα δεν έπινε οπότε είχα μια ανασφάλεια για το αν έπαιρνε αρκετά υγρά, ήταν και καλοκαίρι με ζέστη!

 

Εκ των υστέρων βλέπω ότι δεν χρειαζόταν τόση αγωνία για το νερό, όταν ήταν έτοιμος άρχισε να πίνει καλές ποσότητες. Εξάλλου και ο γιατρός ποτέ δεν με πίεσε να του δίνω νερό!

 

Αυτό για το λάδι δεν το ήξερα για να είμαι ειλικρινής, πάντως ο δικός μου πάντα καθάριζε το πιάτο τελείως, αν είχε και ψωμάκι θα "σκούπιζε" και το ζουμάκι!!!:P:p:p

 

Bruno, δεν μπορεί να αποκλεισθεί η πείνα αλλά να ξέρεις ότι στην ηλικία των 8 μηνών τα παιδιά περνάνε το λεγόμενο sleep regression (δες και εδώ http://www.babysleepsite.com/baby-sleep-patterns/8-9-10-month-old-baby-sleep-regression/), οπότε τα ξυπνήματα μπορεί να οφείλονται και σε αυτό το φαινόμενο.

 

Είναι και η ηλικία που αρχίζει το άγχος αποχωρισμού αλλά ετοιμάζονται και τα πρώτα δόντια, οπότε όλα αυτά μπορεί να διαταράξουν λίγο τον ύπνο.

 

Εάν μέχρι τώρα κοιμόταν κανονικά, κάντε υπομονή χωρίς να παρεκλίνετε από την ρουτίνα σας και θα περάσει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...