Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρώει μεσημεριανό. Να ανησυχήσω???


Lola Bunny

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες.

Έχω έναν μπέμπη 7 μηνών ο οποίος μέχρι τους 6 μήνες θήλασε αποκλειστικά. Στη συνέχεια βάλαμε φρουτόκρεμα. Δεν του αρέσει καθόλου.Δοκίμασα να του βάλω μέσα και κρέμα (αν και δεν θέλω να συνηθησει στα γλυκά) και πάλι την τρώει με πολύ ζόρι. Εκεί που είναι το μεγάλο πρόβλημα είναι με το μεσημεριανό. Ξεκινησαμε χορτόσουπα. Ούτε μια κουταλια δεν τρώει. Με ότι συνδιασμούς λαχανικών και αν την προσπάθησα. Όυτε σκέτη πατάτα. Σήμερα του έδωσα πρώτη φορά και μοσχάρι. Τίποτα. Δεν τρώει πάνω από 3 κουταλάκια. Τα φτύνει. Βάρος δεν έχει χάσει.

Να ανησυχήσω? Να πάρω τηλ. τον γιατρό?

κάθε φορά που είναι να φάει, στεναχωριέμαι τόσο....

θέλω να του κόψω και τον μεσημεριανό θηλασμό, αλλά αφού δεν τρώει τίποτα, δεν μπορώ.

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Lola Bunny δεν νομίζω ότι πρέπει να στεναχωριάσαι και αφού θηλάζεις δεν νομ'ιζω να υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα...Ίσως θα έπρεπε να δεις την ενότητα Θηλασμός και εισαγωγή στερεών καλύτερα να σε συμβουλεύσουν τα κορίτσια που θηλάζουν αποκλειστικά :wink:

Aso4p2.pngplWtp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στεναχωρήθηκα πολύ γιατί τον ζύγισα και από 8.400 έχει πάει 8.100.

Αναμενόμενο ήταν βέβαια, αφού δεν τρώει τίποτα....

Ανησυχώ...θα τηλ. και στον γιατρό σήμερα, να δω τι θα μου πει...

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στεναχωρήθηκα πολύ γιατί τον ζύγισα και από 8.400 έχει πάει 8.100.

Αναμενόμενο ήταν βέβαια, αφού δεν τρώει τίποτα....

Ανησυχώ...θα τηλ. και στον γιατρό σήμερα, να δω τι θα μου πει...

 

Ποσο διάστημα μεσολάβησε ανάμεσα στις 2 ζυγίσεις? Μήπως ήταν κάτι τυχαίο?

 

Μη στενοχωριέσαι...

 

εμένα ο δικός μου για τη φρουτόκρεμα επί 10 μέρες έτρωγε 1 κουταλιά και αν... μετά πήρε μπρος και τρώει κάτι.. (τώρα είναι 7 μηνών)

Μήπως είσαστε ίδια περίπτωση?

 

Πες μας τι σας είπε ο γιατρός

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

 

Mjb3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι εννοείς όταν λες δεν τρώει τίποτα; Δε θηλάζει; Μήπως έκοψες κάποιο γεύμα θηλασμού προκειμένου να φάει το φαί του; Γενικά τα παιδιά που θηλάζουν μπορεί να αργήσουν να φάνε στερεές τροφές και αυτό δεν είναι ανησυχητικό. Πρέπει να ξέρεις πάντως, ότι τον πρώτο χρόνο του παιδιού, οι στερεές τροφές είναι συμπληρωματικές του θηλασμού.

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!Δεν ξέρω ανα αυτό θα σε καθησυχάσει αλλά εμείς ξεκινήσαμε χορτόσουπα την πρωτοχρονιά και μόλις τις τελευταίες 3 μέρες καταφέραμε να φάει κανονική μερίδα(150 ml περίπου). μην στενοχωριέσαι θέλει υπομονή. Συνέχισε να τον θηλάζεις και αν δεν τρώει ικανοποιητικά να του συμπληρώνεις το γεύμα με το γάλα σου.Αυτή βέβαια είναι γνώμη δική μου και εν μέρει της παιδιάτρου μου, γιατί άλλλοι γιατροί ξέρω ότι συμβουλεύουν να μην συμπληρώνουμε με γάλα γιατί δεν θα μάθει να τρώει.Εγώ πάντως αν έτρωγε έστω και μικρή ποσότητα δεν της έδινα γάλα, αν έτρωγε 3-4 κουταλιές της έδινα. τελικά σου λέω μόλις προχθές ξεκίνησε να τρώει όλο το πιάτο της!Δώσε χρόνο και στο μωρό και σε σένα. Μην αγχώνεσαι.Ειδικά αφού θηλάζεις.Το μητρικό γάλα καλύπτει πλήρως τα βρέφη ως αποκλειστική τροφή τον πρώτο χρόνο, παρόλο που οι παρισσότεροι παιδίατροι διαφωνούν με αυτό.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Τον γιατρό ακόμη δεν τον έχω βρει....

Ανάμεσα στα ζυγίσματα έχουν περάσει τουλάχιστον 10 μέρες..

Το μόνο γεύμα θηλασμού που του έχω κόψει είναι αυτό μετά την φρουτόκρεμα (γιατί μετά από πολύ προσπαθεια, καταφέρνουμε να φάμε λίγο...)

Αλλά και όταν θηλάζει δεν πίνει πάνω από 5 λεπτά το πολύ.Καταλαβαίνω ότι λόγω ηλικίας έχει μειώσει το χρόνο θηλασμού, αλλά καi όταν λείπω και του αφήσω ένα μπουκάλι με γάλα, δεν θα πιει πάνω από 110 ml, ενώ γύρω στον 5ο μήνα έπινε 200ml.

Μόνο την κρέμα βανίλια τρώει ολόκληρη μερίδα....

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κατάφερα να μιλήσω με τον γιατρό και μου είπε να μην ανησυχώ για το βάρος που έχει χάσει. Μάλλον είναι από τα δόντια του λεει....τώρα αν χάσει και άλλο, θα ανησυχήσουμε λέει...

όσο για τα υπόλοιπα, μάλλον δεν υπάρχει μαγικός τρόπος για να τον κάνω να ανοίξει το στόμα του! Προσπάθεια και υπομονή....

Ας ελπίσουμε να βελτιωθούν τα πράγματα σύντομα!

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

αντίστοιχα θέματα υπάρχουν επίσης κι εδώ

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7554

 

 

Παρακαλούμε πριν την δημοσιευση νέων θεμάτων

αναζητήστε την ύπαρξη ίδιων θεμάτων στην παρούσα ή στις προηγουμενες

σελίδες της κατηγορίας

 

ή κάντε χρήση της υπηρεσίας "Αναζήτηση" περισσοτερες πληροφορίες για την καλύτερη χρήση της εδώ :

http://parents.org.gr/news/a309

 

Με το να είναι συγκεντρωμένες οι δημοσιεύσεις ερωταπαντήσεων ίδιας

θεματολογίας, βοηθάτε τα επόμενα μέλη/αναγνώστες στο να βρούν όλες

τις πληροφορίες μαζεμένες και με μεγαλύτερη ευκολία.

_________________

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...