Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΚΛΉΡΑ ΚΑΚΑΚΙΑ, ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ?


Recommended Posts

Η μπέμπα μου είναι 29 ημερών, απο την αρχή τα κακάκια της ήταν μαλακά και έκανε 3 φορές περίπου την ημέρα.Το γάλα που ήπιε απο την αρχή ήταν το frisolac(δεν θήλασα καθόλου) έχει όμως μια εβδομάδα που έχει πολλά αέρια το μωρό μου και κάνει σκληρά κακάκια σαν της κατσικούλας και αυτό με την βοήθεια μου που της πιέζω την κοιλίτσα ελαφρώς με τα ποδαράκια της. Κάνει 1 φοράτην ημέρα τώρα.

Έπίσης έχουν αρχίσει και τα πονάκια, ζορίζεται αρκετά και όταν τρώει ειδικά τότε προσπαθεί να κάνει κακά και αρχίζει και κλαίει!!!

Βέβαια τρώει κανονικά το μπουκάλι δεν το αφήνει απο το στόμα της!

 

Να φταίει το γάλα ή μήπως είναι αποτέλεσμα απο τους κολικούς?

αν φταίει το γάλα δεν θα είχαμε το πρόβλημα απο την αρχή ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νικολ προφανως το γαλα θα φταιει...Φαντασου οτι τα μωρακια που θηλαζουν,ασχετα αν εχουν ή οχι κολικους,τα κακα τους ειναι τοσο μαλακα και υδαρη που λεγονται και ψευτοδιαρροια.Ισως πρεπει να αλλαξεις γαλα...Δοκιμασε!Μαλλον απο αυτο θα ποναει το μωρο και ισως οχι απο κολικους.

Link to comment
Share on other sites

Το πουλάκι μου παιδεύεται πολύ αφού ούτε τον ύπνο της δεν ευχαριστιέται :cry:

θα πάρω τηλ τον γιατρό σήμερα να περάσει μια βόλτα απο εδώ να την δεί και να δούμε τι θα κάνουμε

 

μακάρι να διορθωθούν τα πράγματα και να μην είναι τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχαμε και εμείς με το FRISOLAC, οπότε και κατόπιν εντολής της παιδιάτρου, το δίνουμε συνδιαστικά με το FRISOLAC COMFORT. Έκτοτε, έχει τακτοποιηθεί ο μικρός και με το παραπάνω, μέχρι προ 4 ημερών που έχει ξεκινήσει πάλι και δυσκολεύεται... Θα μιλήσω σήμερα με την γιατρό να δούμε τι θα κάνουμε...μήπως το συνήθησε ο οργανισμός του και δεν τον βοηθάει πια...θα δούμε..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με το γιατρό και μου είπε να αλλάξουμε γάλα να πάρουμε το almiron comfort 1

ελπίζω να κάνει τη δουλειά του

 

πάντως η μπεμπα μου πριν λίγο τα έκανε και ήταν και μαλακά :D

δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει :roll:

τι να κάνω ? να κάνω υπομονή ?

η να δοκιμάσω και το άλλο γάλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για εμενα ...κάνε υπομονή...μην της το αλλάξεις ακόμη. Αγόρασε το σήμερα, καθώς είναι και αυριο αργια..και έχε το stand by. Γιατί δεν σου έδωσε το FRISOLAC COMFORT όμως...ώστε να μην αλλάξει καθόλου και η γεύση του γάλακτος για το μωρό; Εγώ πήρα πριν λίγο την παιδίατρο και της είπα πως έχουμε δυσκοιλιότητα πάλι...μου είπε να του δίνω παραπάνω αναλογία του COMFORT σε συνδιασμό με το απλό FRISOLAC...καθώς επίσης και χαμομήλι-τίλιο- γλυκάνισσο ρόφημα ώστε να ανακτήσει υγρά και να δουλέψει το εντεράκι του. Δηλαδή το τσάι δεν θα το πιούμε τόσο για τις ιδιότητες που έχουν τα βότανα αλλά για το υγρό που θα παρέχουμε στο μωρό και θα το βοηθήσουμε να μαλακώσει τα κακάκια του...Θα το δοκιμάσω και θα σας ενημερώσω μόλις δω τα αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

το απόγευμα θα την πάω να την δεί ο παιδίατρος οπότε θα τον ρωτήσω αν είναι να της δώσω το frisolac comfort αφού υπάρχει για την δυσκοιλιότητα αλλά μου είπε ότι γενικά της nutricia είναι καλύτερα :roll:

δεν ξέρω , θα δούμε τι θα κάνουμε :roll:

 

πάντως για τσάι μετά τον 2ο μήνα θα μας δώσει

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα τον παιδίατρο σου αν θα βοηθούσε κάποια γεύματα τη σκόνη γάλα να την αραίωνες αντι για νερό σε χαμομήλι ... δεν ξέρω αν επιτρέπεται σε τοσο μικρά βρέφη ... πάντως σε λίγο μεγαλύτερη ηλικία μας ειχε βοηθήσει πολύ με το θέμα δυσκοιλιότητα.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

μπα για χαμομήλι μου είπε μετά τον 2ο μήνα :roll:

 

πάντως μας είπε και της δώσαμε το frisolac comfort σε συνδιασμό με το frisolac .

της έδωσα 5 γεύματα ανάμικτα και έκανε μέσα σε μια μέρα 5 φορές κακά και μάλιστα πολύ μαλακά, τώρα φοβήθηκα και της δίνω πάλι σκέτο frisolac για να δώ πως θα πάει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nikol μου και η μικρούλα μου όταν της έδωσα πρώτη φορά frisolac με frisolac comfort την ίδια αντίδραση είχε. Μην της το κόβεις τελείως απλά βάζε πιο πολύ από το απλό για αρχή. Σε καμιά βδομάδα το πολύ θα έχει στρωσει. Εμένα στις 3 μέρες έκανε μία φορά την ημέρα :wink:

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

nikol μου και η μικρούλα μου όταν της έδωσα πρώτη φορά frisolac με frisolac comfort την ίδια αντίδραση είχε. Μην της το κόβεις τελείως απλά βάζε πιο πολύ από το απλό για αρχή. Σε καμιά βδομάδα το πολύ θα έχει στρωσει. Εμένα στις 3 μέρες έκανε μία φορά την ημέρα :wink:

 

μα και τώρα της έβαλα 3 μεζούρες κανονικό και 2 comfort

αποχθες το βράδυ της έδωσα μόνο κανονικό και σήμερα το πρωί έκανε κανονικά κακάκια :D

σκέφτηκα να της βάζω αν είναι 1 μεζουρα comfort και 4 κανονικές, θα στρώσει λες ?

θα συνηθίσει ?

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου έχει συνηθήσει το comfort και τώρα πάλι δυσκολεύεται...Από εχθές του ξεκίνησα μόνο comfort...και καθόλου απο το απλό...για να δούμε..θα ξεστουμπώσει το καημενάκι μου... :roll:

Link to comment
Share on other sites

nikol μου και η μικρούλα μου όταν της έδωσα πρώτη φορά frisolac με frisolac comfort την ίδια αντίδραση είχε. Μην της το κόβεις τελείως απλά βάζε πιο πολύ από το απλό για αρχή. Σε καμιά βδομάδα το πολύ θα έχει στρωσει. Εμένα στις 3 μέρες έκανε μία φορά την ημέρα :wink:

 

μα και τώρα της έβαλα 3 μεζούρες κανονικό και 2 comfort

αποχθες το βράδυ της έδωσα μόνο κανονικό και σήμερα το πρωί έκανε κανονικά κακάκια :D

σκέφτηκα να της βάζω αν είναι 1 μεζουρα comfort και 4 κανονικές, θα στρώσει λες ?

θα συνηθίσει ?

 

Σίγουρα θα στρώσει! Βοηθάει πολύ το comfort απλά στην αρχή κάνει τόσα πολλά κακάκια. Εγώ στα 180γρ βάζω 4 comfort και 2 απλό τώρα πια. Στα 120γρ της έβαζα 2 και 2. Η δυσκοιλιότητα μας ταλαιπώρησε κι εμάς πολύ αλλά με αυτό το συνδυασμό όλα έστρωσαν και από εκεί που έκανε κάθε 2-3 μέρες και σκληρά, τώρα κάνει μία φορά πολλά και μαλακούλια( :oops: sorry για τις περιγραφές :cool::D

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ στα 150 της έβαλα 2 comfort και 3 κανονικό

αλλά απο το μεσημέρι της έβαλα 4 κανονικό και 1 comfort για να δώ τι γίνεται!!! :wink:

 

Δοκίμασε και εσύ θα κρίνεις τι είναι το καλύτερο. Απλά μην το αλλάζεις συνέχεια. Κάνε το ίδιο μια-δυο μέρες για να δεις. Όλα θα πάνε καλά :lol:

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμένα ο δικός μου είναι 1,5 μηνών στην αρχή ξεκινήσαμε με frisolac και στην δευτερη εβδομαδα αρχισε η δυσκοιλιοτητα το αλλαξαμε σε comfort και ενω στην αρχη ανταποκριθηκε μετα ξανα τα ιδια. Το αλλαξαμε σε aptamil και ενω εστρωσε αρχικα μετα σταμαησε να κανει κακα του. Τωρα το ξαναλλαξαμε στ NOVALAC IT και σημερα μετα απο τρεις μερες τα εκανε τρεις φορες. Να δουμε αν θα συνεχισει ή θα το συνηθίσει και αυτο. Εχουμε αγχωθει πολυ γιατι ο καημενος ταλαιπωρειται.Να σκεφτειται οταν κανει κακα κανουμε παρτυ στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο δικός μου είναι 1,5 μηνών στην αρχή ξεκινήσαμε με frisolac και στην δευτερη εβδομαδα αρχισε η δυσκοιλιοτητα το αλλαξαμε σε comfort και ενω στην αρχη ανταποκριθηκε μετα ξανα τα ιδια. Το αλλαξαμε σε aptamil και ενω εστρωσε αρχικα μετα σταμαησε να κανει κακα του. Τωρα το ξαναλλαξαμε στ NOVALAC IT και σημερα μετα απο τρεις μερες τα εκανε τρεις φορες. Να δουμε αν θα συνεχισει ή θα το συνηθίσει και αυτο. Εχουμε αγχωθει πολυ γιατι ο καημενος ταλαιπωρειται.Να σκεφτειται οταν κανει κακα κανουμε παρτυ στο σπιτι.

 

πες μου λίγο το NOVALAC IT ποιας εταιρείας είναι ?

είναι υποαλλεργικό ?

 

γιατί παιδευόμαστε με αλλαγές του γάλατος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Λοιπόν και έμενα είχε το ίδιο πρόβλημα, με το frisolac comfort όμως έστρωσε η κατάσταση. Και έγω για μεγάλο διάστημα έφτιαχνα διάφορα coctails με τις μεζούρες. Από ημερών του έκανα και ακόμα του κάνω όλα τα γεύματα αντί για σκέτο νερό με χαμομήλι και τον βοηθάει πολύ. Εχει πιεί όλη τη lipton!!!!! Οταν ρώτησα τον παιδίατρο αν κάνει τόσο χαμομήλι μου είχε πει όχι βέβαια.... τι να πώ ο καθένας λέει τα δικά του!

Πάντως ένω τα κακά με το comfort ήταν μαλακά, μετά τους 4 μήνες ηρέμισε το μωρό και δεν σφήγκεται, απλά τα κάνει. Ο παιδίατρος μου είχε πει ότι είναι μεταβατική περίοδος και να κάνω υπομονή. Πώς άλλα μωράκια έχουν κολικούς. Αν και πιστεύω ότι το τυποποιημένο γάλα φταίει για την δυσκοιλιότητα, γιατί τα μωρά που θυλάζουν σπάνια έχουν πρόβλημα!!!

Στην αρχή με το comfort τα έκανε 6 φορές τη μέρα σούπα.....τώρα πια μόνο μια.

Κάνε και εσύ τα coctails σου και θα βρείς τη μαγική δοσολογία :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Ααααα...συγνώμη ξέχασα να σας πώ ...σε περίπτωση που το frisolac comfort δεν διαλύεται με τίποτα (γιατί είναι λίγο σαν στόκος) μετά από πολλές δοκιμές σε όλες τις θερμοκρασίες νερού, βρήκα την εξής λύση:

βάζετε όλη τη ποσότητα νερού που πίνει το μωρό σας και στην αρχή χτυπάτε τις μισές μεζούρες, μετά προσθέτετε και τις υπόλοιπες και ξαναχτυπάτε.

Εμένα δηλαδή που πίνει 240 ml ρίχνω τις 4 μεζούρες τις χτυπάω και μετά τις άλλες 4!!! Ετσι διαλύετε τέλεια!!!! Το κουτί από το γάλα γράφει 85 βαθμούς κελσίου να έχει το νερό, αλλά αν το δοκιμάσεις φτιάχνεις έναν ωραιότατο γύψο....αφού μου 'ρχετε να πάρω τη νουνου τηλέφωνο να τους κράξω.....!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Απ'ότι διάβασα μέχρι να το πιει το μωρό που έχει ψιλοκρυώσει γίνεται σαν κρέμα πάλι. Αν το ξαναζεστάνουμε στο θερμαντήρα, μαλακώνει καθόλου;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας κορίτσια!

Ο μπέμπης μου είναι τώρα 5 μηνών κι ακόμα έχουμε πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Όποιο γάλα και να δοκομάζουμε βλέπουμε κάποια αποτελέσματα για καμιά βδομάδα και μετά πάλι τα ίδια. Το τελευταίο γάλα που πίνει μέχρι και σήμερα είναι το Frisolac Comfort. Για 15 περίπου μέρες έκανε τα κακάκια του κάθε μέρα (αν και με μεγάλη δυσκολία). Μετά όμως άρχισε να αραιώνει η συχνότητα. Τότε αρχίσαμε να του δίνουμε χυμό πορτοκαλιού (λιγο-λιγο στην αρχή και το αυξάναμε). Τώρα πίνει περίπου 70 ml χυμό πορτοκαλιού και παρόλα αυτά οι κενώσεις του δεν είναι καθημερινές πάντα. Ένας φαρμακοποιός μας είπε ότι καμιά φορά το Frisolac Comfort αντί για καλό, χειροτερεύει την κατάσταση. Ξέρετε κάτι τέτοιο; Επίσης ήθελα να ρωτήσω εάν οι ραγάδες δημιουργούνται από δυσκοιλιότητα.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλυμερα , θελο να ροτισο αν εχει δοκιμασει καμια μαμα να βραζει ξερα δαμασκινα και να δινει το νερο στο παιδι ??? εχει αποτελεζμα ???? εχουμε κατιμερινος πολυ κλαμα οταν κανουμε κακα ....μασ το προτινε ο παιδιατρος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα σας εμένα το μωρό μου είναι 13 μηνών και όταν κάνει κακά είναι σκληρά και πριν τα κάνει κλαιει του δίνω πότε νουλακ ποτε δελτα advance λέτε να φταιει αυτό? εντωμεταξυ εχθες δεν έφαγε ούτε γιαούρτι ούτε την κρέμα του για να τον βοηθήσει αυτο που έκανα βέβαια ήταν να φτιαξω γαλα με χαμομήλι για να τον βοηθησει πιο γάλα λέτε είναι κατάλληλο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...