Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν κάθεται να της κόψω τα νυχία.


Recommended Posts

Καλημέρα σας !!!

προσπαθώ να της κόψω τα νύχια και γίνεται πόλεμος.

Του χεριού κάπως τα καταφέρνω κακήν κακώς του ποδιού μια φορά στο τόσο και επειδή τα κουνάει φοβάμαι μην της κόψω κι κάνα δαχτυλάκι εντωμεταξύ το μικρό νυχάκι είναι πολύ σκλιρό σαν πέτρα και είναι πολύ δύσκολο να το κόψω τι μπορώ να κάνω; κάθε φορά που πάω να τα κόψω φοβάμαι.

an1cCvQ0g410010Nzc3NzlkaHwxNTc1NzYzZGF8SCBWYXNpbGlrb3VsYSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


tzef έχεις δοκιμάσει να τις τα κόβεις μετά το μπάνιο που είναι πιό μαλακα? Εγώ μπορεί να κόβω 2-3 νυχάκια κάποια στιγμή και μετά από 2 ώρες αλλα 2 κ.ο.κ. Δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα ειδικά για τα πόδαράκια.

1gv1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν τα κοβεις την ωρα που κοιμαται;Εγω αυτο εκανα απο οταν γεννηθηκε ο γιος μου και εξακολουθω να το κανω και τωρα που ειναι 14 μηνων.Αλλιως δεν υπηρχε περιπτωση!

Link to comment
Share on other sites

Πιπιλα τηλεοραση και εκβιασμος: Αν δεν με αφησεις θα σου παρω την πιπιλα..

Α! και χρησιμοποιω κανονικο ψαλιδακι γιατι τα παιδικα εχουν χοντρη λαμα και δε κοβουν τοσο καλα ουτε τοσο γρηγορα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα ειναι 20 μηνων και ακομα του τα κοβω κοιμησμενο. Ειδικα δε στα ποδια ακομα και κοιμησμενος πεταγεται αλλα και τι να κανω. Οταν ηταν μικρουλης μεχρι 5 μηνων του τα εκοβα οταν ηταν ξυπνιος και τωρα προσπαθω να κοψω τα δικα μου μπροστα του μπας και αρχισει να συνιθιζει αλλα με βλεπει και κλαιει και μου λεει οχι, οποτε συνεχιζω στον υπνο μας με το ψαλιδι της chicco

Link to comment
Share on other sites

Πακέτο και αυτό! Βρε τι παπάκια, τί παπαγαλάκια, τί DVD , τί στον ύπνο του τί στον ξύπνιο του τον χαμό δεν τον γλιτώνω ποτέ. Αποτέλεσμα αυτού???? Ο Παναγιώτης συνήθως έχει πιο μακριά νύχια απο μένα... Θα τον ξεκινήσω ΝΥΧΙ - ΝΥΧΙ!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ τα κόβω στον ύπνο του απο νεογέννητο μέχρι τώρα. για μια περίοδο όμως,που με τον ακομπούσα ξυπνούσε, ε'ιχα εφοαρμόσει να μην του τα κόβω αλλα να τα...λιμάρω.δεν τα άφηνα να μεγαλώσουν κ κάθε 2-3 μέρες του τα έκανα για λίγο έτσι ίσα να μην γρατζουνάνε. ψιλοκαθότανε κ δεν είχα κ φόβο οτι θα κοπεί με το ψαλίδι. για ενα μήνα το έκανα κ μετά γυρίσαμε στις παλιές, κοιμισμένες συνηθειες. καλυτερα γιατι ειναι κ αγορακι...μην μαθει τις λίμες!

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε βρέι το κόλπο .Με ΄βλέπει την ώρα που μου κάνει μανικιούρ -πετικιούρ η κοπέλα στο σπίτι και χαζέυει και την κοροιδέυομε ότι της βάφουμε τα νύχια της κολλάμε και κανένα αυτοκόλλητο και τρελλαίνετα.

Κάθε φορά λοιπόν που είναι να κόψουμε τα νύχια (μετά το μπάνιου του ποδιού πάντα)της λέω να φέρω την πετσετούλα και να κόψουμε τα νυχάκία όπως η μαμα΄??Οπότε η μικρή στήνεται στο καρεκλάκι της ακουμπάει και τα χέρια στο τραπεζάκι πάνω στην πετσετούλα και περιμένει.:-P:-P:-PΒέβαια υπάρχουν και μέρες που το βλέπει παιχνίδι και μου βγάζει την ψυχή οπότε το πρωί μπορεί να κόψουμε κάποια και το βράδυ τα υπόλοιπα.:-(

Link to comment
Share on other sites

καπως ετσι οπως περιεγραψε η nefelirene το κανουμε και εμεις.μονο που εμεις χρησιμοποιουμε για ζηλια τη μεγαλη μας αδερφη επομενως μολις δει ο μικρος την κορη μου να της κοβω τα νυχια,τρεχει αμεσως και μου βαζει τα χερια στη μεση να τα κοψω πρωτα σε αυτον! πολυ γελιο εχουν!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις εχουμε κανει το κολπο της nefelirene αλλα με το αντιθετο το μπαμπα του.βαζει ο αντρας μου μια πετσετα στα γονατα καθεται και ο μικρος και κανω οτι κοβω τα νυχια στον αντρα μου κοβω και τα νυχια του μικρου.

οταν λειπει ο αντρας μου ομως του τα κοβω μετα το μπανιο οσα μπορω ομως δυο ,τρια αναλογα με τα κεφια.μεχρι τωρα μεσα στη βδομαδα ολοκληρωνουμε χερακια και ποδαρακια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και ομως το δικό μου καθόταν. Εχει όμως τώρα εδώ και 1 μήνα που κλαίει γοερά κάθε φορά που βλεπει ψαλίδι και καταλαβαινει οτι θα κόψουμε τα νυχια. Να σημειωθεί ότι δεν τον έχω κόψει ποτέ με το ψαλίδι. Ξαφνικά άρχισε και δεν ξέρω τι να κάνω. Θα δοκιμάσω το κόλπο της nefelirene.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ χρησιμοποιώ το κεφαλοκλείδωμα. Τα χέρια τα κόβουμε χωρίς πρόβλημα, αλλά για τα πόδια αναγκαστικά κεφαλοκλείδωμα. 00020378.gif

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αναγκαστικά το ίδιο κάνω αλλά χτυπιέται και κλαίει (πραγματικά όχι ψευτόκλαμα) κοκκινίζει ολόκληρος και τον λυπάμαι. Ασε που ακόμη και έτσι δεν καταφέρνω να τα κόψω όλα. Οτι προλάβω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα αλλά κοιμάται πάρα πολύ ελαφριά ξύπνησε και έκλαιγε. Φαντάσου οτι τον σκεπάζω και πολλές φορές ξυπνάει. Ξανακοιμάται αμέσως βέβαια αλλά για τέτοιες επικίνδυνες αποστολές δεν είναι

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να βοηθήσει κι η δική μας μέθοδος.

Και στα δύο παιδιά έπιασε στην περίπτωσή μας.Πάντα έλεγα να μετρήσουμε τα δαχτυλάκια? Το παιδί αγκαλιά και όση ώρα κόβουμε ένα νυχάκι μετράμε έεεεεναααα ,δύυυυο κλπ.

Δε χρησιμοποίησα ποτέ την έκφραση κόβουμε τα νύχια γιατί είναι λέξη που τα τρομάζει και είναι λογικό να μη θέλουν να καθήσουν.Ακόμη σε μικρές ηλικίες δε μπορούνε να μη συνδιάσουν το κόβω = πόνος.

Έτσι μετρώντας (στο μικρό ακόμη μετράμε) έχουμε μια ήρεμη διαδικασία.:):)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να βοηθήσει κι η δική μας μέθοδος.

Και στα δύο παιδιά έπιασε στην περίπτωσή μας.Πάντα έλεγα να μετρήσουμε τα δαχτυλάκια? Το παιδί αγκαλιά και όση ώρα κόβουμε ένα νυχάκι μετράμε έεεεεναααα ,δύυυυο κλπ.

Δε χρησιμοποίησα ποτέ την έκφραση κόβουμε τα νύχια γιατί είναι λέξη που τα τρομάζει και είναι λογικό να μη θέλουν να καθήσουν.Ακόμη σε μικρές ηλικίες δε μπορούνε να μη συνδιάσουν το κόβω = πόνος.

Έτσι μετρώντας (στο μικρό ακόμη μετράμε) έχουμε μια ήρεμη διαδικασία.:):)

 

Φοβερό!! Gavrias, κάνω ακριβώς το ίδιο!!! Μάλιστα, εκτός απο ηρεμία έχει και πολύ γέλιο η φάση, γιατί πλέον ο μικρός, με το που βλέπει το ψαλίδι αρχίζει να λέει: "έεεεεεε, (αντί για έεεεενααα). Και το κάνει σε κάθε δαχτυλάκι!:lol::lol::lol:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol: Όντως το χαίρονται πολύ,κι αμα έχει και σκαστά φιλάκια μετα απο κάθε δαχτυλάκι,η καλύτερή τους.:D:D:D:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

οκ, σε καταλαβαινω ΑΠΟΛΥΤΑ ομως. Δυο ιδεες...μια να τις τα κοβεις οταν κοιμαται ???? Δουλευει πιστεψε με. Δευτερος και αυτον χρησιμοποιω εγω, καθομαι κατω μαζι της, παιρνω τον νυχοκοπτη, και της λεω "Ελα να δεις τι θα κανουμε, θα κοψουμε τα νυχια της μαμας και μετα τα δικα σου".....με κοιταει καθως κοβω σιγα σιγα τα νυχια μου. Στην μεση σταματαω και λεω "θα μου δωσεις χερακι να το κανουμε και σε σενα?" Περιεργως με αφηνει. Καταφερνω 4-5 νυχια, μετα το τραβαει και δωστου παλι απο την αρχη. Οσο περιεργο και αν ακουγεται οταν καθομαι και της εξηγω και της λεω τι θα κανουμε και οταν το βλεπει και η ιδια τι κανω και οτι το κανω και σε εμενα, καθετε ησυχη και με κοιταει οταν της τα κοβω.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

τον βαζω μπρουμητα κ παιρνω πισω το καθε χερι κ τα κοβουμε σε χρονο dt.βεβαια ειναι μικρος ακομα(7,5 μηνων).μεγαλονωντας ισως αρχισουμε κ εμεις το ...μετρημα:lol:

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...