Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

άδεια αναπληρώτριας δασκάλας


Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα!!!

 

Είμαι νέα στο forum (μην βλέπεται το pandreas, είναι το username που έβγαλε ο άντρας μου για μένα) και περιμένω το πρώτο παιδί μας!! Είμαι τώρα στον 5ο μήνα (21η εβδομάδα)

 

Είμαι αναπληρώτρια δασκάλα και από εβδομάδα (μάλλον Τρίτη) θα πρέπει να πάω σε σχολείο στον νομό Ηλείας. Από την Πάτρα (τόπος διαμονής μου) η κοντινότερη απόσταση σχολείου που μπορώ να πάω είναι περίπου 1 ώρα...

 

Το ερώτημά μου είναι το εξής:

 

Σαν ασφαλισμένη στο ΙΚΑ, μπορώ να αιτηθώ αναρρωτική άδεια άνευ αποδοχών (επ'απειλούμενη, αν και δεν υπάρχει αυτός ο όρος στους αναπληρωτές). Θεωρώ ότι δεν μπορώ να κάνω τόσο δρόμο, μέχρι να πάρω τις 56 ημέρες κύησης μέχρι την πιθανή ημερομηνία τοκετού.

 

Μπορώ να πάρω αναρρωτική άνευ αποδοχών πριν πάρω τις κανονικές μου άδειες (7 ημέρες) και την αναρρωτική με αποδοχές (15 ημέρες)??

Θα ήθελα αυτές να τις πάρω μετά την γέννα, πρώτα ο Θεός βέβαια.. Ξέρει καμιά αν μπορώ να πάρω άνευ αποδοχών πριν τον τοκετό και μετά τον τοκετό να πάρω τις άλλες άδειες?

 

Ευχαριστώ πολύ! Θα εκτιμούσα σύντομη απάντηση, μιας και θα πρέπει την Δευτέρα να δηλώσω περιοχές...

Χ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


κοριτσια καλησπερα!!!

 

Είμαι νέα στο forum (μην βλέπεται το pandreas, είναι το username που έβγαλε ο άντρας μου για μένα) και περιμένω το πρώτο παιδί μας!! Είμαι τώρα στον 5ο μήνα (21η εβδομάδα)

 

Είμαι αναπληρώτρια δασκάλα και από εβδομάδα (μάλλον Τρίτη) θα πρέπει να πάω σε σχολείο στον νομό Ηλείας. Από την Πάτρα (τόπος διαμονής μου) η κοντινότερη απόσταση σχολείου που μπορώ να πάω είναι περίπου 1 ώρα...

 

Το ερώτημά μου είναι το εξής:

 

Σαν ασφαλισμένη στο ΙΚΑ, μπορώ να αιτηθώ αναρρωτική άδεια άνευ αποδοχών (επ'απειλούμενη, αν και δεν υπάρχει αυτός ο όρος στους αναπληρωτές). Θεωρώ ότι δεν μπορώ να κάνω τόσο δρόμο, μέχρι να πάρω τις 56 ημέρες κύησης μέχρι την πιθανή ημερομηνία τοκετού.

 

Μπορώ να πάρω αναρρωτική άνευ αποδοχών πριν πάρω τις κανονικές μου άδειες (7 ημέρες) και την αναρρωτική με αποδοχές (15 ημέρες)??

Θα ήθελα αυτές να τις πάρω μετά την γέννα, πρώτα ο Θεός βέβαια.. Ξέρει καμιά αν μπορώ να πάρω άνευ αποδοχών πριν τον τοκετό και μετά τον τοκετό να πάρω τις άλλες άδειες?

 

Ευχαριστώ πολύ! Θα εκτιμούσα σύντομη απάντηση, μιας και θα πρέπει την Δευτέρα να δηλώσω περιοχές...

Χ.

 

Γεια! Και εγώ αναπληρώτρια και στο 1ο παιδί δεν χρειάστηκε να πάρω τίποτα, αλλά τώρα και εγώ την ίδια απορία έχω.. περιμένω 2ο, περιμένω και πρόσληψη. Από όσο ξέρω, σε άλλη περίπτωση που ρώτησαα, δεν δικαιούμαστε αναρρωτική.. μου είπαν γιατί δουλεύουμε λίγους μήνες μόνο. Αλλα δεν ξερω και σίγουρα. Τελικά πήγες; Έμαθες για αναρρωτική;

qHzbp2.png

dpwIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι εγώ αναπληρώτρια είμαι και έγκυος. Για να δικαιούσαι αναρρωτική με αποδοχές πρέπει να έχεις εργαστεί για τουλάχιστον 10 ημέρες. Αλλά και να τις πάρεις μετά τις 10 ημέρες που θα εργαστείς για να είναι συνεχόμενες θα πρέπει να είναι από δημόσιο νοσοκομείο και να περάσεις από τον ελεγκτή του ΙΚΑ. Στην καλύτερη περίπτωση γιατί δεν πας 1 ημέρα για δουλειά και να πάρεις μια τριήμερη αναρρωτική και ουτω καθεξης μέχρι να εξαντλήσεις τις αναρρψτικές σου; Άδεια άνευ αποδοχών δε δικαιούμαστε. Αν βγάλεις κάποια άκρη στείλε για να ξέρουμε κι εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...