Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κερασμα για γιορτη ΚΑΙ δωρο δασκαλας


Recommended Posts

τον αλλο μηνα γιορταζει το καμαρι μου

περυσι ημασταν αρρωστοι και δε μπορεσαμε ουτε καν να παμε ολη τη βδομαδα

φετος θελω να κανω κατι ξεχωριστο........πεφτει Σαββατο και σκεφτηκα την Παρασκευη να παω κατι να κερασω δασκαλες και παιδακια.......την Παρασκευη συμπτωματικα γιορταζει και η δασκαλα μας και δε θελω με τπτ να περασει στο ντουκου.....θελω να της παρω κατι.....

ψαχνω ιδεες λοιπον

1) για δωρο για την καινουρια μας δασκαλα και διευθυντρια που εκανε το παιδακι μας τοσο ευτυχισμενο μετα απο οσα περασε περυσι .......θα ηθελα να ειναι καλο γιατι της ειμαι υποχρεη πραγματικα.....

2) κερασμα για τις δασκαλες (η πεθερα μου κανει τελειες σπιτικες πιτες η τι αλλο???)

3) κερασμα για τα παιδακια (που να εχει πανω κατι δικο μας.......πχ περυσι ελεγα σοκολατιταες που θα εχω βαλει αλλο εξωφυλλο δικο μας η τι αλλο???????????)

πειτε μανουλες, θα εκτιμησω πολυ την καθε γνωμη

ευχαριστω....................................

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα! χωρίς να το σκεφτώ πολύ πολύ :P θα πρότεινα εύκολα πράγματα που πάντα αρέσουν.

 

1. για την δασκάλα ένα φω μπιζού ή μια τσάντα (ανάλογα το κόστος και το στυλ της)

2. για τις δασκάλες σπιτικά τρουφάκια

3. για τα παιδάκια, επίσης σπιτικά, muffins είτε σοκολατένια, είτε με χρωματιστή σαντιγύ και πολύχρωμη τρούφα.

 

 

Θα σου δώσουν σίγουρα πολλές ιδέες και τα υπόλοιπα κορίτσια.:mrgreen:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Για τις δασκάλες θα έλεγα σπιτική πίτα (είμαι φαν σχεδόν όλων των πιτών) κ τα παιδάκια θα μπορούσες να φτιάξεις κουτάκι με καραμελίτσες ή ζαχαρωτά ή σοκολατάκια ή οτιδήποτε με ζάχαρη.Ή θα μπορούσες σ'αυτό το κουτάκι να βάλεις καραμελένιο ποπ-κορν ή ποπ-κορν με σοκολάτα.Πωπω μου τρέχουν τα σάλια πρωι πρωίΜόλις τα φτιάξεις στείλε μου κ εμένα ένα! :)

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

την πιτα βλεπω κι εγω σαν πιο καλο, πρωτον γιατι η πεθερα μου κανει απαιχτες πιτες, θα την ψησω εγω και θα την παω ζεστη ζεστη, και δευτερον γιατι αυτο θα γινει της Αγ Αικατερινης, μια μερα πριν τη δικη μας γιορτη, οποτε και η ιδια η διευθυντρια ειναι Κατερινα, ε μην πηξουνε στα γλυκα..........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείς μέσα στο κουτάκι να βάλεις κ ντόνατς σπιτικά!

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω τι εκανα εγω στα γενεθλια της κορης μου για τα παιδακια.επειδη δεν ηθελα να προσφερω κατι σε σοκολατα εφτιαξα κεικ σε φορμιτσες απο αρκουδακια.τα προσφερε η κορη μου μαζι με ενα συμβολικο δωρακι για καθε παιδι.για την δασκαλα μπορεις να παρεις για δωρο ενα βιβλιο ειτε να ειναι λογοτεχνικο ή καποιο που να εχει να κανει με την δουλεια της.

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εμένα γιορτάζει ο γιοκας μου την Τετάρτη ξέρετε που μπορώ να βρώ γρήγορα και άμεσα φόρμες για μαφιν?Εννοώ σε σουπερ μαρκετ ή κατι παρόμοιο (οχι ιντερνετ) και αν έχετε καμια καλή συνταγή καλοδεχούμενη:-P

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εμένα γιορτάζει ο γιοκας μου την Τετάρτη ξέρετε που μπορώ να βρώ γρήγορα και άμεσα φόρμες για μαφιν?Εννοώ σε σουπερ μαρκετ ή κατι παρόμοιο (οχι ιντερνετ) και αν έχετε καμια καλή συνταγή καλοδεχούμενη:-P

 

Σε super market θα βρεις σίγουρα φόρμα 12 τεμαχίων αντικολλητική. Απο εκεί τις είχα πάρει κι εγώ.

 

Όσο για συνταγή, δες αυτή http://www.sintagespareas.gr/sintages/chocolate-muffins-i-original-sintagi.html

και έχει απο κάτω (εκεί που λέει Σχετικές συνταγές) κι άλλες πολλές...:D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Σε super market θα βρεις σίγουρα φόρμα 12 τεμαχίων αντικολλητική. Απο εκεί τις είχα πάρει κι εγώ.

 

Όσο για συνταγή, δες αυτή http://www.sintagespareas.gr/sintages/chocolate-muffins-i-original-sintagi.html

και έχει απο κάτω (εκεί που λέει Σχετικές συνταγές) κι άλλες πολλές...:D

Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα προσωπικά είδη είναι πάντα πολύ ωραία και καλοδεχούμενα αλλά θα πρότεινα να της έκανες δώρο κάτι που θα της έμενε για να θυμάται το ξεχωριστό σου παιδάκι! Θα σκεφτόμουνα μια κορνίζα με μια φωτογραφία του παιδιού και από πίσω κάποια αφιέρωση και δυο γλυκά λογάκια ή ένα κουτί ξύλινο που θα έβαζες μέσα τη φωτογραφία "για να φυλάει τις γλυκές της στιγμές"..Πολύ μου αρέσουν αυτές οι προετοιμασίες!!! Και εμένα γιορτάζει η κόρη μου σε ένα μήνα περίπου και μάλλον τα παιδάκια θα τα κεράσουμε σοκολατένια γλυφιτζούρια (που θα φτιαξω μαζί της)! Να τα χαιρόμαστε όλες τα παιδάκια μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε super market θα βρεις σίγουρα φόρμα 12 τεμαχίων αντικολλητική. Απο εκεί τις είχα πάρει κι εγώ.

 

Όσο για συνταγή, δες αυτή http://www.sintagespareas.gr/sintages/chocolate-muffins-i-original-sintagi.html

και έχει απο κάτω (εκεί που λέει Σχετικές συνταγές) κι άλλες πολλές...:D

Την έφτιαξα τη συνταγή!!!!!!!!Βγήκε πολύ νοστιμη!!!!!!!

Ωστόσο θέλω να σας πω θέλει προσοχη στην ποσότητα που θα μπει στο φορμάκι γιατί εγώ που έφτιαχνα πρώτη φορά:oops: δεν ήξερα και τα πρωτα μου φούσκωσαν τόσο που μερικά από αυτά χύθηκαν ενώ τα 2α μου βγήκαν χαμηλά:oops::oops:

Δεν πειράζει, σημασία έχει αφενός να μη δηλητηριάσουμε κανα παιδάκι:lol::lol: κι αφετέρου η γεύση!

πάνω έβαλα έτοι γλάσο σοκολάτα κι έριξα κ λίγη τρούφα μόνο στη κορυφή!!!Κόλαση σας λέω!

Καλή επιτυχία στις συνταγές σας!

Link to comment
Share on other sites

Την έφτιαξα τη συνταγή!!!!!!!!Βγήκε πολύ νοστιμη!!!!!!!

Ωστόσο θέλω να σας πω θέλει προσοχη στην ποσότητα που θα μπει στο φορμάκι γιατί εγώ που έφτιαχνα πρώτη φορά:oops: δεν ήξερα και τα πρωτα μου φούσκωσαν τόσο που μερικά από αυτά χύθηκαν ενώ τα 2α μου βγήκαν χαμηλά:oops::oops:

Δεν πειράζει, σημασία έχει αφενός να μη δηλητηριάσουμε κανα παιδάκι:lol::lol: κι αφετέρου η γεύση!

πάνω έβαλα έτοι γλάσο σοκολάτα κι έριξα κ λίγη τρούφα μόνο στη κορυφή!!!Κόλαση σας λέω!

Καλή επιτυχία στις συνταγές σας!

 

Τέλεια! Καλοφάγωτα!! Ναι, δεν πρέπει να γεμίζεις τα φορμάκια ως επάνω... Περίπου στα 3/4 θα τα γεμίζεις, όπως κάνουμε και στο κέικ, γιατί φουσκώνουν. :D

(τα δεύτερα σου βγήκαν χαμηλά, ίσως γιατί ο φούρνος ήταν πολύ ζεστός και άρχισαν να ψήνονται απο επάνω, πριν ακόμη προλάβουν να φουσκώσουν καλά. :wink:)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...