Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάνει ψεύτικο βηχαλάκι!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!!

 

Ο μπεμπάκος μου είναι 6 μηνών και εδώ και 10 μέρες περίπου κάνει πως βήχει γελώντας παράλληλα!! Όχι κανονικό βήχα από το στέρνο του, απλά συνεχόμενο βηχαλάκι!! Δεν έχει κάποιο πρόβλημα γιατί πήγαμε στην παιδίατρο για το εμβόλιο και τον ακροάστηκε και όλα καλά. Το μόνο μου θέμα είναι να μην γδάρει το λαιμουδάκι του!! Σας έχει τύχει εσάς?? Λέτε να βρήκε καινούργιο παιχνίδι?? Τι κόλπο είναι αυτό τώρα??

Ευχαριστώ πολύ!!

Leonardo

25/02/2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Α, δεν είναι τίποτα. Το έκανε και ο δικός μου για να τον προσέξουμε. Όταν τον είχαμε στο ριλαξ, καμιά φορά άρχιζε τα γκουχ γκουχ και μόλις πήγαινες κοντά του έσκαγε αμέσως χαμόγελο. Από μικρα βρίσκουν τα κουμπιά μας. Σιγά σιγά μεγαλώνουν και βλέπουν πως οι πράξεις τους έχουν επίδραση πάνω μας και το εκμεταλεύονται. Μην στενοχωριέσαι, ο λαιμός δεν θα πα΄θει κάτι. Δεν είναι βήχας κανονικός για να γδαρθεί.

Link to comment
Share on other sites

μηπως του το χει κανει κανεις και το χει παρει για παιχνιδι? η πεθερα μου το κανε και στις 2 κορες μου σε παρομοια ηλικια για παιχνιδι και μετα το κανανε κι αυτες σε ασχετες φασεις!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

To έκανε και ο δικός μου σε αυτην την ηλικία!

Το ανακάλυψε και του άρεσε .Μετά ΄φάνηκε αστείο στην μαμά μου και του το έκανε και αυτή και όλη την ημέρα ακούγαμε ένα γκουχ-γκουχ με πονηρές ματιές!!

Το ξέχασε μετα από μερικές εβδομάδες.

Ακόμα και τώρα -όταν το θυμάται- το κάνει για λίγο.Ευτυχώς δεν τον διασκεδάζει πια τόσο πολύ!!:lol::lol:

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ο δικός μου τα ίδια, περίπου 6 μηνών το ξεκίνησε κι εκείνος και νομίζω όλα τα παιδάκια το κάνουν σε κάποια φάση..Πλάκα δεν έχει; :-) Ανακαλύπτουν το σώμα τους και τι μπορούν να κάνουν με αυτό, εγώ έτσι το εξηγώ..

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

η κορη μου το εκανε αυτο σχεδον απο 2 μηνων.. το εκανε γιατι ηξερε πως αν ακουσω βηχα-πνιξιμο θα τρεξω σ αυτην σε κλασματα δευτερολεπτου.. σε καποιες φασεις ενιωθα κι εγω πως θα γδαρει τον λαιμο της αλλα αυτη παντα γελουσε!!

τωρα το σταματησε γιατι ξερει πως δεν πιανει το κολπο, αν και βρηκε καινουριο.. μολις θελει προσοχη λεει "μαμ μαμ" γιατι ξερει οτι θα την παρω να την ταισω..και εννοειται οτι δεν θελει να φαει...

τωρα μαλλον θα ψαχνει για κατι πιο νεο γιατι ουτε κι αυτο αρχιζει να πιανει σιγα σιγα :)

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

τα μικρά δεν παίζονται....

ο δικός μου το κάνει απο 5 μηνών και το έχει κρατήσει ως τώρα.Το θέμα είναι πως το έχει πάρει ως παιχνίδι και γελάει.Κάθε φορά που βήχει κάποιος βήχει και αυτός ψεύτικά.Τον τελευταίο καιρό βήχω επίτηδες και βήχει και αυτός ξανά εγώ ξανά αυτός και πάει λέγοντας....

Πρίν μερικές μέρες έβηξα κανονικά ενώ τον τάιζα και αυτός ανταπέδωσε με γεμάτο το στόμα,οπότε καταλαβαίνετε τι έγινε :confused:

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

χα χα χα!!! :D:D:D Φαγητό και βηχαλάκι μεγάλη επιτυχία!!! Είναι τα άτιμα απίθανα!!! Τετραπέρατα!!!! Κι εγώ νόμιζα πως είναι κόλπο μόνο του δικού μου αλλά τελικά....πολλά τα κρούσματα!! Σημασία έχει βέβαια πως δεν είναι κάτι το ανησυχητικό!!! Πάντως ο δικός μου μόνος του το ανακάλυψε. Για να δούμε τι άλλο έπεται!!! Κάθε μέρα και μια καινούργια περιπέτεια!!! Αύριο ξεκινάω πάλι δουλειά και σκέφτομαι πόσα τέτοια θα χάνω!! Τρελό ψυχοπλάκωμα!!:(:(:(:(:(

Leonardo

25/02/2011

Link to comment
Share on other sites

Χα χα κι εμάς το ίδιο κάνει!!!:lol::lol:

Κατάλαβε ότι ανησυχώ όταν βήχει και το ΄κάνει για να την προσέξω.

Κι αν τύχει και βήξει κανείς γύρω της, αρχίζει κι εκείνη γκουχ γκουχ:lol:

3zKtp2.png

S0Tjp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

και η δικη μου μπεμπα ειναι 6 μηνων εχει βρει αυτο το κολπακι με το βηχα...

στην αρχη νομιζα οτι ειχε κρυωσει αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απίστευτα τα μωρά;

Ο δικος μου 2,5 μηνών και εδώ και 2 εβδομάδες κάνει ακριβώς το ίδιο. Η παιδίατρος τον ακροάστηκε αλλά δεν βρήκε τίποτα. Και λογικό δηλαδή μιας και το παιδί μου απλά κάνει πως βήχει για να τον προσέξουμε. Σημειωτέον μόνο όταν είναι στο relax.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Αχ τα τερατακια,θα μας στειλουν καμια μερα...εμενα το εκανε αυτο για ενα διαστημα μετα τον χρονο ετσι απλα για πλακα...τωρα τελευταια οταν δεν του κανουμε τα χατηρια πιανει η το ποδι η το χερι η το κεφαλι η το τσουτσουνακι του και κανει του στυλ πως ποναει με κατι αχ αχ αχ....για να τον λυπηθουμε και να του τα κανουμε ολα....στην αρχη νομιζα πως καπου ποναει και ανησυχεισα ,πηγαμε στη γιατρο τον ειδε απο την κορυφη μεχρι τα νυχια και μου ειπε δεν εχει τιποτα...απο εδω και περα εχω καταλαβει πως το κανει απο αντιδραση...δεν δινω σημασια γιατι μετα το τραβαει κιαλλο...αν του δωσω σημασια παει στη γιαγια του και λεει γιαγια,μαμα αχ αχ αχ...παραπονιεται πως τον εκανα κατι...τετραπερατα...ο αντρας μου γελαει καθε φορα που τον βλεπει να το κανει...αντε να δουμε οταν περασει αυτο τι αλλο θα σκαρφιστει...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημέρα!

 

Και μένα το κάνει. Το ξεκίνησε πολύ μικρή για να την προσέχουμε. Το γυρίσαμε σε παιχνίδι και όταν βήχει αυτή με αυτό το βηχαλάκι ψευτοβήχω και γω και γελάει :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Και μένα το κάνει. Το ξεκίνησε πολύ μικρή για να την προσέχουμε. Το γυρίσαμε σε παιχνίδι και όταν βήχει αυτή με αυτό το βηχαλάκι ψευτοβήχω και γω και γελάει :wink:

 

Χαχα ακριβώς έτσι κ εμείς!!Την λέμε κιόλας ότι βήχει σαν γριά :rolleyes: .και εμείς οπότε ξεκινήσει αρχίζουμε κ εμείς και γελάμε μετά

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια εγώ πάλι έχω παρόμοιο θέμα με ψευτοβηχαλάκι σαν να καθαρίζει το λαιμό της αλλά είναι πολύ μωρό 22 ημερών και το κάνει απο 10 ημερών... εσάς έκαναν αυτό σε τόση μικρή ηλικία??? ήρθε ο παιδίατρος και την ακροάστικε και την βρήκε μια χαρα... πυρετό δεν κάνει.. τι να κάνω να παω να ζητήσω και δεύτερη γνώμη ή είναι κάτι το φυσιολογίκο???:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!

 

Ο μπεμπάκος μου είναι 6 μηνών και εδώ και 10 μέρες περίπου κάνει πως βήχει γελώντας παράλληλα!! Όχι κανονικό βήχα από το στέρνο του, απλά συνεχόμενο βηχαλάκι!! Δεν έχει κάποιο πρόβλημα γιατί πήγαμε στην παιδίατρο για το εμβόλιο και τον ακροάστηκε και όλα καλά. Το μόνο μου θέμα είναι να μην γδάρει το λαιμουδάκι του!! Σας έχει τύχει εσάς?? Λέτε να βρήκε καινούργιο παιχνίδι?? Τι κόλπο είναι αυτό τώρα??

Ευχαριστώ πολύ!!

:-DΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΟΥ ΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Οταν το άκουσε για πρώτη φορά ο άντρας μου τρελάθηκε. Νόμιζε ότι το μωράκι (περίπου 5 μηνών τότε ) είχε καταπιεί κάτι και πνιγόταν. Αυτός ο μπαγασάκος μετά έσκασε στα γέλια. Και από τότε συχνά πυκνά ψευτοέβηχε και πάντα κατάφερνε να τραβήξει τη προσοχή μας. Μετά μας κοιτούσε πονηρά ή έσκαγε στα γέλια. Τρομερή πλάκα..

 

Ο δεύτερος γιος μας το έκανε αυτό απο μικρότερη ηλικία. Δύο γκουχ γκουχ και μετά σταματούσε και περίμενε αντιδράσεις. Αν δεν του έδινες σημασία επαναλάμβανε πιο δυνατά. Και μόλις έπαιρνε τη προσοχή που επιζητούσε γέλια, τσιρίδες, επιφωνήματα χαράς, χαμός.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...