Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πότε θα πει ΜΑΜΑ;;;;;;;;


Recommended Posts

Ο γιος μου είναι 17 μηνών και δόξα το Θεό αναπτύσσεται φυσιολογικά.

Στην αντίληψη φαίνεται να καταλαβαίνει πάρα πολλά πράγματα (φέρε, δώσε, έλα, κάνε νάνι....) και από λεξούλες λέει καμιά δεκαριά, εκ των οποίων καμία δεν είναι μαμά.

Όλους μας λέει μπαμπά και κάθε φορά που τον διορθώνουμε γελάει και ξαναλέει μπαμπά.

Γιατί δεν μπορεί να με φωνάξει όταν λέει για παράδειγμα μαμ ή μπάλα;;;

Ανησυχώ και δεν ξέρω τί άλλο να κάνω για να του το μάθω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα, παιδακι δεν εχω για να σε βοηθησω αλλα θα σου πω τι επαθε μια φιλη μου.λοιπον η μικρη της μεχρι 9μηνων ελεγε συνεχεια μπαμπα,της ειχε σπασει τα νευρα(με την καλη εννοια χιχιχι).καποια στιγμη αλλαξαν σπιτι κ ετσι επρεπε να την αφησουν 10μερες στις γιαγιαδες.με το που γυρισαν να την παρουν η μικρη μολις ειδε την μανουλα της φωναξε δυνατα κ καθαρα μαμα!τρελαθηκε η φιλη μου,μια εκλαιγε,μια γελουσε!τωρα ειναι 11μηνων κ το μαμα το λεει σπανια,επιμενει να φωναζει μπαμπα!ευχομαι συντομα να ακουσεις την μαγικη λεξουλα,αλλα οπως κ να εχει ειναι μανουλα κ αυτο εχει σημασια!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και από μενα.

Το βασικό είναι ότι αναπτύσεται κανονικά και λεει αλλες λεξουλες.

Να είσαι σίγουρη οτι αργα ή γρηγορα θα το ακουσεις και το "μαμα".

 

Και θα ερθει η στιγμή που θα λες "αχ ας πει και κατι αλλο" :wink::wink:

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια μακάρι, αλλά πολύ με φοβίζει αυτό.

και είναι τόσο δεμένος μαζί μου...

Να φανταστείτε τη γιαγιά του που τη βλέπει σπάνια τη φωνάζει ακόμα και στις φωτογραφίες

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μια απο τα ίδια, είναι 7 μηνών και όλη μέρα λέει "μπαμπα"....Του λέω εγώ μα μα μα μα και απαντάει αυτος " μπαμπα" μουυυυυυυυυυ....

 

:-((((((((( εμένα πότε θα με φωνάξειιιιιιιιιιιιιιιιιιιι....χεχε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα η κόρη μου απο εφτα μηνών όλο μπαμπα!!! Γκρρρρρ αλλα μη μασατε μανουλες απλά το Μπα είναι η πιο εύκολη συλλαβη. Εμένα με φώναξε μαμα συνειδητά στον εννατο κ μετα μου το έπαιζε Κινέζα κ το έλεγε σπάνια, ώσπου μπήκαμε στον εντεκατο κ όλη μέρα φωνάζει μπαμπα μαμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Και μένα μια απο τα ίδια, είναι 7 μηνών και όλη μέρα λέει "μπαμπα"....Του λέω εγώ μα μα μα μα και απαντάει αυτος " μπαμπα" μουυυυυυυυυυ....

 

:-((((((((( εμένα πότε θα με φωνάξειιιιιιιιιιιιιιιιιιιι....χεχε

ξέρω είναι παλιό το θέμα αλλά να το επαναφέρω?

Είμαι κατουρημένη! Είπε "αγκουμαμα" όλο μαζί! Συγκεκριμένα του φώναξα απ΄άλλο δωματιο ενώ τον τάαιζε ο πατέρας του και γκρίνιαζε "αμάν με τη γκρίνια βρε Σταμάτη" και λέει με ήπια φωνή, ούτε γκρινιάζοντας ούτε τίποτε "αγκουμαμα"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

ξέρω είναι παλιό το θέμα αλλά να το επαναφέρω?

Είμαι κατουρημένη! Είπε "αγκουμαμα" όλο μαζί! Συγκεκριμένα του φώναξα απ΄άλλο δωματιο ενώ τον τάαιζε ο πατέρας του και γκρίνιαζε "αμάν με τη γκρίνια βρε Σταμάτη" και λέει με ήπια φωνή, ούτε γκρινιάζοντας ούτε τίποτε "αγκουμαμα"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σε δυο μέρες μπορεί να σταματήσει να το λέει, μην παρεξηγηθείς. Φθόγγους εξασκεί, δεν χρησιμοποιεί συνειδητά λέξεις ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε δυο μέρες μπορεί να σταματήσει να το λέει, μην παρεξηγηθείς. Φθόγγους εξασκεί, δεν χρησιμοποιεί συνειδητά λέξεις ;)

Καλά εγώ πάντως δοκίμασα μια φορά, κάθισα από πάνω του και του έλεγα με ενθουσιασμό πες μαμάαααααααααααααα χαχαχαχχαχ φρίκαρε το παιδάκι με κοιτούσε σαν χάνος, είχα φοβερή ένταση/συγκίνηση και αποσβολόθηκε να με κοιτάει!

Αμα μεγαλώσει και πεί μαμά σαγαπώ και λιποθυμήσω θα πεί "καλά πυροβολημένη είναι η μάνα μου" :lol:

Πόσο είναι το δικό σου?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα σας!!!!

ο μπεμπης μου ειναι 7,5 μηνων....ειμαι ολη μερα μαζι του γιατι δεν δουλέυω ....ειμαι ολη την ωρα κοντα του και τον προσεχω πολυ!!!!απο 5 μηνων μπαμπαλιζει με πιο εντονο το μαμαμαμα......χαρα εγω...οτι ειπε μαμα!!!!το λεω στην παιδιατρο μουκαι μου πε οτι δεν καταλαβαινει ακομα απλα αρχιζει να εκφραζετε!!!!πλεον λεμε αγκου ..μπαμπαλιζουμε ακομα...αλλα τωρα λεμε και μπαμπαμπαμπα αλλα καποιες στιγμες σταματα στο μπαμπα και στο μαμα...λετε να αρχιζει να μας φωναζει...οατν θελει να σηκωθει οταν εχει πιαστει οταν θελει αγκαλια οταν πειναει φωναζει μαμ!!!!!

κοριτσια εχω ανχωθει μπαινει σε αλλη φαση ο μπεμπακος μου...ειναι πιο παιδακι...γυρναει στο ονομα του ,,καθετε μονος του πολυ ανετα,σκυβοντας να πιασει κατι και επανερχετε 90 μοιρες!!!πως μπορω να βοηθησω γενικως τον μπεμπη μου...να μιλησει ,,να κανει παλαμακια κ.λ.π εσεις τι κανετε???τι παιχνιδια εκπαιδευτικα να του παρω?????ποτε καταλαβαινουν τα ζωακια????

Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ πάντως δοκίμασα μια φορά, κάθισα από πάνω του και του έλεγα με ενθουσιασμό πες μαμάαααααααααααααα χαχαχαχχαχ φρίκαρε το παιδάκι με κοιτούσε σαν χάνος, είχα φοβερή ένταση/συγκίνηση και αποσβολόθηκε να με κοιτάει!

Αμα μεγαλώσει και πεί μαμά σαγαπώ και λιποθυμήσω θα πεί "καλά πυροβολημένη είναι η μάνα μου" :lol:

Πόσο είναι το δικό σου?

 

:lol::lol::lol::lol:

 

με πέθανες.. αχαχαχαχαχ.. και εγώ έτσι κάθομαι απο πανω της και της λεω πες μαμα πες μαμα και αυτη γελάει σαν να της καθαρίζουν πατάτες .. και είμαστε μόνο 3 μηνών :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς χρονίζουμε σε 2 βδομάδες και ούτε κατά διάνοια να πει το Μ σε ποιαδήποτε συλλαβή. Ούτε καν μεμεμεμε δεν λέει.Τώρα κάπως ξεκίνησε να λέει κάτι σαν νιανιανιανανανα ,και ελπίζω να πει μαμά σύντομα!Ένα γράμμα μακριά είμαστε!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

κι ο δικος μου μια απο τα ιδια..νομιζω οτι μας δουλευουν ψιλο γαζι!!!μια φορα που πονουσε το πουλακι μου και μαμα ειπε και μπαμπα!!με τον πονο μας παιζουνε!!

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα σας!!!!

ο μπεμπης μου ειναι 7,5 μηνων....ειμαι ολη μερα μαζι του γιατι δεν δουλέυω ....ειμαι ολη την ωρα κοντα του και τον προσεχω πολυ!!!!απο 5 μηνων μπαμπαλιζει με πιο εντονο το μαμαμαμα......χαρα εγω...οτι ειπε μαμα!!!!το λεω στην παιδιατρο μουκαι μου πε οτι δεν καταλαβαινει ακομα απλα αρχιζει να εκφραζετε!!!!πλεον λεμε αγκου ..μπαμπαλιζουμε ακομα...αλλα τωρα λεμε και μπαμπαμπαμπα αλλα καποιες στιγμες σταματα στο μπαμπα και στο μαμα...λετε να αρχιζει να μας φωναζει...οατν θελει να σηκωθει οταν εχει πιαστει οταν θελει αγκαλια οταν πειναει φωναζει μαμ!!!!!

κοριτσια εχω ανχωθει μπαινει σε αλλη φαση ο μπεμπακος μου...ειναι πιο παιδακι...γυρναει στο ονομα του ,,καθετε μονος του πολυ ανετα,σκυβοντας να πιασει κατι και επανερχετε 90 μοιρες!!!πως μπορω να βοηθησω γενικως τον μπεμπη μου...να μιλησει ,,να κανει παλαμακια κ.λ.π εσεις τι κανετε???τι παιχνιδια εκπαιδευτικα να του παρω?????ποτε καταλαβαινουν τα ζωακια????

Καλημέρα!Να χαίρεσαι τον μικρούλη σου!!Να σου πω εγώ για τα παλαμάκια που ήταν ο καημός μου..Από 7,5 μηνών τον είχα τρελλάνει τον δικό μου,του έκανα συνέχεια,του έπιανα τα χεράκια τίποτα...ή γέλαγε ή θύμωνε..στεναχώρια εγώ ανησυχία,να σκάσω ήμουνα.Για 2-3 εβδομάδες σταμάτησα να προσπαθώ και προχτές (τώρα ειναι σχεδόν 11 μηνών)μου κάνει μα-μα γυρνάω και μου χτύπαγε παλαμάκια γελώντας!!Ε από προχτές το κάνει συνέχεια!!!Επίσης τώρα καμιά δεκαριά μέρες έχει που παίζει πραγματικά με τα παιχνίδια του και ξεφυλλίζει τα βιβλία του.Πάρε του τον κώνο που υπάρχει με τους κρίκους,κυβους,βιβλιαράκια με χοντρές σελίδες που να μη μπορεί να τις φάει...αλλά μη τρελλαθεις αν για κανα δυο μηνες ακομη δε θα πολυασχοληθεί μαζί τους είναι μικρούλης!
Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου είναι 21 μηνός. Η πρώτη του λέξη ήταν μπαμπα, η δεύτερη παππού περίπου όταν ήταν ενός έτους. Τώρα πια λέει και γιαγιά,ναι,παπατζη(παλιατζη επειδή τον έχει ακούσει να περνάει)κάνει τους ήχους τουλάχιστον 10 ζώων και διάφοραλ άλλα, όμως μαμά ούτε για αστείο! Τον παρακαλαω,του ταζω διαφορα και αυτός απλά γελάει πονηρά. Είμαι σίγουρη ότι το κάνει επίτηδες! Αν τύχει κ ο μπαμπάς του δεν είναι στο οπτικό του πεδίο και θελήσει να με φωνάξει με λέει παπα! Εγώ ποτέ θα το ακούσω;

KtMtp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια δεν ανησυχω,νομιζω οτι το καθε παιδακι εχει τους δικους του ρυθμους.εμενα η δικια μου λεει μαμα,μπαμπα,γιαγια απο 9 μηνων περιπου κ τα εννοει.τωρα φωναζει συνεχεια γιαγια κ μπαμπα,εμενα ουτε καν.με φωναζει μονο οταν εχει πολλη ωρα να με δει ή οταν δεν τις κανουν τα χατηρια οι αλλοι:D

τωρα ειναι 12 μηνων κανει πολλα πραγματα,στεκεται πολλη ωρα ορθια περπαταει οταν την κραταμε μονη της ουτε βημα.μιας γνωστης μου περπαταει απο 9 μηνων,αλλα ακομα δεν λεει λεξουλες.ασχολουμαστε ολοι μαζι της οτι της λεμε το ρουφαει σαν σφουγγαρι.προχθες της δειξαμε πως να κανει το φιδι κ εχουμε πεθανει στα γελια.:lol:

νομιζω οτι αν ασχολουμαστε με τα μικρα μας καποια στιγμη οταν νιωσουν ετοιμα θα κανουν αυτα που θελουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...