Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόνοι στις αρθρώσεις 5 μηνές μετά τη γέννα


vik

Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας!Ήθελα να σας ρωτήσω αν καμία είχε ενοχλήσεις στις αρθρώσεις της μετα τη γέννα...

Εγώ κάθε πρωί ξυπνάω με πόνο και στους δύο καρπούς μου ο οποίος μαλακώνει και υποχωρεί κατα τη διάρκεια της μέρας. Όμως την άλλη μέρα το πρωί ξανά τα ίδια...Ρώτησα μια φυσικοθεραπεύτρια και μου είπε οτι μπορεί να οφείλεται στην εκκριση ορμονών που συνέβη στη διάρκεια του τοκετου...Βέβαια έχουν περάσει και 5 μήνες απο τότε!Ο ορθοπεδικός μου πάλι μου είπε ότι μπορεί να είναι ρευματισμοι και να κάνουμε κάποιες ειδικές εξετάσεις για να γινεί σωστή διάγνωση...

Δεν ξέρω τι να πιστέψω!Να το ψάξω κι άλλο ή μπορει όντως να οφειλεται στον τοκετό και να υποχωρησει σταδιακά?Έχει καμιά σας παρόμοιες ενοχλήσεις?Ευχαριστώ!

hfYup2.pngnHCVp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ είχα! Στη μέση και στο ένα χέρι. Υποχώρησαν κοντά στον 5ο -6ο μήνα αν θυμάμαι καλά... Το χέρι θυμάμαι οτι επιβαρυνόταν από την καθημερινή φροντίδα του μωρού, και για τη μέση δεν μπορούσα να κυκλοφορώ με sling παρόλο που το ήθελα.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω sunsun!Ελπίζω κ σ'εμένα να αρχίσει να υποχωρεί σιγα-σιγα η πρωινή ενόχληση γιατί πραγματικά μου είναι δύσκολο να σηκώνω και να κουβαλάω το μωρό,νιώθω σαν να εχουν πάθει κράμπα και οι δυο καρποί μου!!!

hfYup2.pngnHCVp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω πονουσα το πρωι που σηκωνομουν απο το κρεβατι στους αστραγαλους,δεν μπορουσα να τους λυγισω .δε θυμαμαι ποσο κρατησε.ειναι λογικο εχει ταλαιπωρηθει το σωμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Έχω 2 μήνες που γέννησα και εδώ και λίγες ημέρες, με έχουν πιάσει και μένα πόνοι στις αρθρώσεις. ξέκίνησαν από τους αγκώνες, πήγαν στα γόνατα, στους αστραγάλους και στους ώμους. η αλήθεια είναι πως έχω φοβηθεί, γιατί οι πόνοι είναι συμετρικοί, δηλαδή δεν πονάει το ένα μου γόνατο αλλά και τα 2 ταυτόχρονα κλπ. Δε λέω, ο οργανισμός καταπονήτε από την εγκυμοσύνη, και η κούραση είναι μεγάλη με 2 παιδάκια , το ένα 2 μηνών και το άλλο 2 χρονών (καλα να είναι τα γλυκά μου) και μάλιστα χωρίς βοήθεια από γιαγιάδες. Ο νους μου όμως πάει στα χειρότερα. Είναι φυσιολογικό τελικά να συμβαίνει ή να ψαχτούμε για καμιά ρευματοπάθεια? (μακριά από δω)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ γεννησα πριν από 2 μήνες και κάτι και εδώ και 1 μήνα πονάνε τα γόνατα, οι αστράγαλοι(μόνο το πρωί), οι αντίχειρές, οι καρποί μου και οι ώμοι. Τι καλα....:(

Link to comment
Share on other sites

εγω ετρεχα σε ορθοπαιδικους και μου είπαν μονο ασπιρινη να πινω (δεν ξερω γιατι) αλλα επειδη δεν είχαν πλεον τα φαρμακεια ασπιρίνες τελικα δεν πηρα τιποτα και είδα μεγαλη βελτιωση περιπου 5 μηνες μετα την γεννα

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ από τον 5ο μήνα και μετά πονούσα πολύ στο ισχίο....το αφησα γιατί δεν ηθελα να πάρω φάρμακα και έχω το ίδιο πρόβλημα ακόμα και τώρα που είναι ο μικρός κοντά 3 χρονών! Επειδή τώρα με πονάνε και οι αντίχειρες των χεριών πήγα χτες στον ορθοπεδικό και μου έγραψε μαγνητική για το πόδι και ακτινογραφίες για τα χέρια....είδωμεν....

Άλλη μια φίλη έχει το ίδιο πρόβλημα στο ισχίο και εκείνη γέννησε και με καισαρική πες.

 

Πήγα και σε οστεοπαθητικό και προσωρινά με βοήθησε πάρα πολύ αλλά δεν μπορώ να δίνω συνεχώς 50αρια οπότε είπα να το δω και με γιατρό πιο πολύ και εγω επειδή φοβάμαι για κάτι χειρότερο....με ρώτησε ο γιατρός αν υπάρχει ιστορικό ρευματοειδούς αρθρίτιδας στην οικογένεια, ευτυχώς δεν έχουμε αλλά και πάλι θα δω την άλλη εβδομάδα που θα ξαναπαω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ετρεχα σε ορθοπαιδικους και μου είπαν μονο ασπιρινη να πινω (δεν ξερω γιατι) αλλα επειδη δεν είχαν πλεον τα φαρμακεια ασπιρίνες τελικα δεν πηρα τιποτα και είδα μεγαλη βελτιωση περιπου 5 μηνες μετα την γεννα

 

Nα ελπίζουμε δηλαδή...Πάντως πρώτη φορά ακούω αυτό με την ασπιρίνη

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αχ παναγία μου τι αγωνία.....

έχω κανά μήνα που με πονάει το κοκαλάκι στο αριστερό χέρι από την εσωτερική μεριά της παλάμης, στο τελείωμά της πριν ξεκινήσει ο καρπός..δεν μπορώ εκεί να το πατήσω με τίποτε!

τον τελευταίο καιρό έχει προσθεθεί πόνος μεταξί σβέρκου και δεξιού ώμου , και τις τρείς τελευταίες μέρες με πονάνε φρικτά οι γοφοί μου όπως με πονουσαν τους τελευταίους μήνες από το βάρους του παιδιού πριν γεννήσω...

έχω ένα κοριτσάκι 2μιση χρονών και αυτά δνε τα είχα μετά την γέννα(καισαρική).

 

ο μπεμπης μου είναι 4μιση μηνών και βλέπετε τι γίνεται.....αχ και βάζω τα χειρότερα στο μυαλό μου....τα ποοοολύ χειρότερα....τι να πω..τι να συμβαίνει?? για ρευματιειδή αρθρίτιδα δεν έχουμε στην οικογένεια...να είναι ότι μαζεύει το σώμα μετά την γέννα και θέλει το χρόνο του??

Link to comment
Share on other sites

τωρα ομωσ εχεισ δυο ζουζουνακια!!!!!!!να σου ζησουν κιολασ!!!!!!11

 

και εγω τα ιδια!!!!!!εχω ενα γιο 3.5 ετων(16.500)_ κ ο μπεμπησ 4.5 μηνων(8.700)

 

εγω το αποδιδω στην κουραση, την αυπνια,το σηκωμα βαρουσ....... γενικα δεν προλαβαινω ουτε να ξεκουραστω ποναω παντου ...........τι να σου πω απο αυχενα πλατη χερια μεση γονατα ........μερικεσ φορεσ ουτε τα δακτυλα δεν μπορω να λυγισω....

ασε που θελει κ ο μεγαλοσ αγκαλιεσ

 

δεν ξερω αν εχεισ βοηθεια με τα μικρα αλλα κ να εχεισ κ παλι ολα απο τη μαμα περνανε!!κουραση πιστευω

μην αγχωνεσαι κανε ομωσ καμια εξεταση να σου φυγει το το αγχοσ

 

εγω πιστευω πωσ επιβαρυνεται το σωμα...2 εγυμοσυνεσ,2 τοκετοι....και απιστευτο τρεξιμο.......

 

να χαιρομαστε τα ζουζουνακια μασ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ειχα και εγω στα ποδια. μαλιστα στο εναν αστραγαλο εβγαλα ενα τεραστιο γαγγλιο. μετα με πονουσαν οι πατουσες, οι καρποι. επαθα τενοντιτιδες παντου. ακομα ποναω.

εκανα και εξετασεις ρευματολογικες και δεν εδειξαν τιποτα.

ο ορθοπεδικος ειπε οτι στην εγκυμοσυνη οι αρθρωσεις χαλαρωνουν πολυ και ειναι φυσιολογικο. στη χαλαρωση αυτη των αρθρωσεων πρεπει να προσθεσεις και την κοπωση ακι το βαρος που σηκωνεις συνεχεια για αλλαγμα, ταισμα, νανουρισμα, αγκαλια κτλ...

εμενα ξεκινησαν οι πονοι στον 5 μηνα μετα τη γεννα.

Link to comment
Share on other sites

κανονικα ομως εγω επειδη ειχα γενικα στις αρθρωσεις προβληματα μετα τον τοκετο, δεν ηταν μια μεμονομενη αρθρωση, πρπει να ξανακανω ευματολογικες εξετασεις. αλλα τωρα μετα τον δευτερο τοκετο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα εδώ και 3,5 μήνες και έχω πολύ δυνατό πόνο στη βάση των δύο αντίχειρων,εκεί που είναι το κοκκαλάκι του καρπού .Ο πόνος υπήρχε και πριν τη γέννα αλλά μετά χειροτέρεψε κατά πολύ!Επισκέφτηκα ορθοπεδικό ο οποίος είπε ότι μπορεί να ευθύνεται η εγκυμοσύνη ,αλλά επειδή δεν μπορώ να πάρω φάρμακα λόγω θηλασμού μου είπε να φοράω νάρθηκες .Η επίσκεψη ήταν πριν 3 μήνες αλλά βελτίωση είδα ελάχιστη.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...
On 14/9/2011 at 4:59 ΜΜ, vivianli είπε:

Έχω 2 μήνες που γέννησα και εδώ και λίγες ημέρες, με έχουν πιάσει και μένα πόνοι στις αρθρώσεις. ξέκίνησαν από τους αγκώνες, πήγαν στα γόνατα, στους αστραγάλους και στους ώμους. η αλήθεια είναι πως έχω φοβηθεί, γιατί οι πόνοι είναι συμετρικοί, δηλαδή δεν πονάει το ένα μου γόνατο αλλά και τα 2 ταυτόχρονα κλπ. Δε λέω, ο οργανισμός καταπονήτε από την εγκυμοσύνη, και η κούραση είναι μεγάλη με 2 παιδάκια , το ένα 2 μηνών και το άλλο 2 χρονών (καλα να είναι τα γλυκά μου) και μάλιστα χωρίς βοήθεια από γιαγιάδες. Ο νους μου όμως πάει στα χειρότερα. Είναι φυσιολογικό τελικά να συμβαίνει ή να ψαχτούμε για καμιά ρευματοπάθεια? (μακριά από δω)

Καλησπέρα..Σε αναζήτηση μιας παρόμοιας περίπτωσης με μένα, είδα το σχόλιο σου.. Είσαι καλα θέλω να πιστεύω τώρα ε; Γιατί έχω κι εγώ πόνους στις αρθρώσεις 5 μήνες μετά τον τοκετό ξεκίνησαν. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 21/9/2011 at 9:42 ΠΜ, yogini είπε:

εγώ από τον 5ο μήνα και μετά πονούσα πολύ στο ισχίο....το αφησα γιατί δεν ηθελα να πάρω φάρμακα και έχω το ίδιο πρόβλημα ακόμα και τώρα που είναι ο μικρός κοντά 3 χρονών! Επειδή τώρα με πονάνε και οι αντίχειρες των χεριών πήγα χτες στον ορθοπεδικό και μου έγραψε μαγνητική για το πόδι και ακτινογραφίες για τα χέρια....είδωμεν....

Άλλη μια φίλη έχει το ίδιο πρόβλημα στο ισχίο και εκείνη γέννησε και με καισαρική πες.

 

Πήγα και σε οστεοπαθητικό και προσωρινά με βοήθησε πάρα πολύ αλλά δεν μπορώ να δίνω συνεχώς 50αρια οπότε είπα να το δω και με γιατρό πιο πολύ και εγω επειδή φοβάμαι για κάτι χειρότερο....με ρώτησε ο γιατρός αν υπάρχει ιστορικό ρευματοειδούς αρθρίτιδας στην οικογένεια, ευτυχώς δεν έχουμε αλλά και πάλι θα δω την άλλη εβδομάδα που θα ξαναπαω.

Καλησπέρα, μήπως μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τι έγινε, γιατί κι εγώ έχω 11 μήνες που γέννησα και πονάω περίπου στα ίδια σημεία... 

On 21/9/2011 at 9:42 ΠΜ, yogini είπε:

εγώ από τον 5ο μήνα και μετά πονούσα πολύ στο ισχίο....το αφησα γιατί δεν ηθελα να πάρω φάρμακα και έχω το ίδιο πρόβλημα ακόμα και τώρα που είναι ο μικρός κοντά 3 χρονών! Επειδή τώρα με πονάνε και οι αντίχειρες των χεριών πήγα χτες στον ορθοπεδικό και μου έγραψε μαγνητική για το πόδι και ακτινογραφίες για τα χέρια....είδωμεν....

Άλλη μια φίλη έχει το ίδιο πρόβλημα στο ισχίο και εκείνη γέννησε και με καισαρική πες.

 

Πήγα και σε οστεοπαθητικό και προσωρινά με βοήθησε πάρα πολύ αλλά δεν μπορώ να δίνω συνεχώς 50αρια οπότε είπα να το δω και με γιατρό πιο πολύ και εγω επειδή φοβάμαι για κάτι χειρότερο....με ρώτησε ο γιατρός αν υπάρχει ιστορικό ρευματοειδούς αρθρίτιδας στην οικογένεια, ευτυχώς δεν έχουμε αλλά και πάλι θα δω την άλλη εβδομάδα που θα ξαναπαω.

Καλησπέρα, μήπως σε παρακαλώ μπορείς να μου πεις τι έγινε, γιατί πονάω κι εγώ πολύ στα ίδια περίπου σημεία... 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ακόμα και τώρα, 14 μήνες μετά, ειδικά την περίοδο της ωορρηξιας η αν κουράζομαι.Δεν έχω συνέχεια αλλά με πιάνει τακτικά πόνος σε σημείο να μην μπορώ να σηκώσω το πόδι μου, νιώθω λες και είμαι ακόμα έγκυος τότε που με επιανε πόνος και δεν μπορούσα να περπατήσω. Ο γιατρός λέει πως είναι φυσιολογικό, έχω κανει κι εξετάσεις.. Κι όλα έχουν δείξει μια χαρά. Παρολαυτα δεν είναι λίγες οι φορές που έχω πάρει παυσίπονο για να μπορώ να αντέξω τα της ημέρας. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...