Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέλει να στέκεται όρθιο


Recommended Posts

Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΚΡΑΤΑΜΕ ΟΡΘΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΒΗΜΑΤΑΚΙΑ. ΑΝ ΤΟΝ ΔΕΙΤΕ ΘΑ ΠΑΘΕΤΕ ΠΛΑΚΑ, ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΒΗΜΑΤΙΣΜΟΥ :D ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΡΑΤΑΜΕ ΕΤΣΙ ΕΠΕΙΔΗ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΖΗΤΑΕΙ ΕΠΙΜΟΝΑ. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ, ΣΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟΝ 3ο ΜΗΝΑ, ΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ, ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ, ΚΙΝΗΣΗΣ; ΤΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΩ ΤΩΡΑ; ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ! :)

5om2p2.png

 

sCPfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σου Μαρία..

 

νομίζω πως αν ζητάν κάτι τα παιδιά είναι ο.κ.. αλλά για τον βηματισμό καλύτερα να ρωτήσεις την παιδίατρο..

 

το άτιμο και είναι τόσο μικρό..

 

όσο για τα παιχνίδια του θα τα βρείτε ... θα του πάρεις για την ηλικία του.. και ίσως για λιγο παραπάνω και θα δεις τα γούστα του.. δεν έχουν τα ίδια όλα τα παιδιά !!

Link to comment
Share on other sites

αν διαβάσεις βιβλία για την ανάπτυξη του μωρού θα δείς ότι αυτά τα βηματάκια είναι φυσιολογικά...αυτό μου είπε κι ο παιδίατρός μου γιατι κι ο μικρός μου το κάνει. Είναι αντανακλαστικό μου είπε το οποίο θα εξαφανιστεί μάλλον γύρω στον 4ο μήνα! Το ίδιο γράφουνε και τα βιβλία που έχω...

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ SARDELAKI, ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΚΑΝΕ ΑΠΟ ΠΙΟ ΜΙΚΡΗ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΤΟ ΕΞΗΣ, ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ. ΑΠΛΑ ΜΗ ΤΟ ΖΟΡΙΖΟΥΜΕ.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα παιχνίδια εμένα τρελαίνεται με τα κρεμαστά κουκλάκια που βγάζουν ήχους. Αυτά που έχει το ρηλάξ, αυτά που περιστρέφονται με μουσική πάνω απο την κούνια του, και αυτά που τραβάς ένα κορδόνι και παίζουν μουσική. Ειδικά με αυτό το τελευταίο έχει έρωτα, του πιάνει την κουβέντα(με τα δικά του λόγια δηλαδή) και δεν ξεκολλάει τα μάτια από πάνω του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρκει να το κρατας απο τις μασχαλες καλα και οχι απο τις παλαμες και να μην παταει κατω , δλδ να μην στηριζεται το βαρος του στα ποδια του αλλα να ειναι σχεδον στον αέρα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Αρκει να το κρατας απο τις μασχαλες καλα και οχι απο τις παλαμες και να μην παταει κατω , δλδ να μην στηριζεται το βαρος του στα ποδια του αλλα να ειναι σχεδον στον αέρα.

 

και εγω αυτο ξερω οτι δεν πρεπει να ριχνει το βαρος του σωματος του στα ποδια απο τοσο μικρο

Link to comment
Share on other sites

ο δικός μου από 2 μηνών κάθεται στο γυμναστήριο και τρελαίνεται από χαρά!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Αρκει να το κρατας απο τις μασχαλες καλα και οχι απο τις παλαμες και να μην παταει κατω , δλδ να μην στηριζεται το βαρος του στα ποδια του αλλα να ειναι σχεδον στον αέρα.[/quote

 

Αυτό κάνουμε και εμεις απο τις μασχάλες τον κρατάμε και ίσα-ίσα που πατάει κάτω, απλά για να κάνει την κίνηση. Σας λέω ξετρελένεται μ'αυτό, να δείτε γέλια και περιφάνεια!

5om2p2.png

 

sCPfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα τις τελευταίες 3-4 μέρες κάνει το εξής:

Όταν είναι σε ξαπλωτή στάση και βάλεις τους δυό σου δείκτες σταθερά μπροστά του τους γραπώνει σφιχτά με τα χέρια του και προσπαθεί να σηκωθεί καθιστός. Τις περισσότερες φορές το καταφέρνει μάλιστα και τρελαίνεται στα γέλια και τη χαρά. Είναι το νέο μας κατόρθωμα!Τις πρώτες φορές δεν μπορούσε να κρατήσει καλά το κεφάλι του στην ευθεία με το σώμα αλλά τώρα το έχει συγχρονίσει κι αυτό.

Δεν ξέρω όμως αν κάνει τόσο μικρό να κάθεται έστω και για τα λίγα δευτερόλεπτα που το κάνει. Εσείς τί πιστεύετε? Τον παιδίατρο δεν τον έχω ρωτήσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα!

 

Ο μικρός μου, διόμισυ μηνών σχεδόν, όταν τον έχω αγκαλιά μισοκαθιστό να κοιτάζει προς εμένα, βάζει δύναμη στα πόδια και σηκώνεται! Τον πιάνω απο τις μασχαλίτσες για να παίρνουν τα χέρια μου το βάρος του και να μην πέφτει στα ποδαράκια του, αλλά και πάλι δε νομίζω να είναι σωστό τόσο μικρό μωρό να στέκεται όρθιο στα πόδια...Απο την άλλη ξέρω οτι τα μωρά κάνουν κάτι μόνο εαν "μπορούν" είναι σε θέση δηλαδή να το κάνουν...Θα ρωτήσω και τον παιδίατρο βέβαια, αλλά εσείς τι λέτε; Να τον αφήνω να το κάνει αυτό; (η αλήθεια είναι οτι αν τον κρατάω με τρόπο που δεν του επιτρέπει να σηκώνεται τσαντίζεται και κλαίει!)

Να σας πω επίσης ότι απο την πρώτη μέρα του σήκωνε το κεφάλι του και το γύριζε δεξιά-αριστερά μόνος του, και στην πρώτη βδομαδα σήκωνε και το στέρνο του όταν τον έβαζα μπρούμυτα....Και φυσικά θέλει να κάθεται, αλλά προσπαθώ να τον έχω σε μεγάλη κλίση όπως μου είχε πει αρχικα΄ο παιδίατρος...Είναι και μεγάλο μωρό, ήδη 6,5 κιλά, και λεω μήπως γι' αυτό μπορει να τα κάνει αυτά ή νοιώθει τουλάχιστον οτι μπορεί...

Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ, αλλά ο μεγάλος μου γιος ήταν πρόωρος και αυτά τα βλέπω πρώτη φορά...κι απορώ!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!!

 

Δεν ξέρω αν κάνει να στηρίζεται στα ποδαράκια το, ο παιδίατρος θα σου το πει αυτό. Ξέρω όμως, ότι πολλά μωρά κάνουν πράγματα νωρίτερα από το αναμενόμενο! Οπότε, γιατί να μην είναι και το μωράκι σου ανάμεσα σε αυτά??

 

Για παράδειγμα, η συνυφάδα μου 8 μηνών λέει έκανε κακά της στην τουαλέτα! Και η κόρη μιας φίλης της, 9 μηνών κατέβηκε σκάλες!!!

 

Όσο για το βάρος, από τη στιγμή που θηλάζει, είναι νομίζω στα φυσιολογικά επίπεδα. Κόρη φίλων μας που είναι 2 μηνών τώρα, είναι 7 κιλά!!!

 

Οπότε, μην ανησυχείς για τίποτα και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου προσπαθούσε να πατήσει τα ποδαράκια του κάτω, τα έσφιγγε και τα τέντωνε. Δεν τον αφήναμε βέβαια να στηρίξει το βάρος του όμως τώρα 5,5 μηνών στηρίζεται κανονικά (τον πιανω από τα χεράκια ή τις μασχαλίτσες) και μάλιστα πολύ ώρα. Δεν θέλει να κάτσει με τίποτα. Η γιατρός έχει πει να μην πιεζουμε τα παιδάκια να κάνουν κάτι αλλά και να μην τα σταματάμε αν θέλουν να κάνουν κάτι άλλο. Θα περπατήσετε σύντομα μάλλον...

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

και η δικια μου τα ιδια κανει..να δειτε χαμογελα οταν την κραταω να ακουμπανε τα ποδια κατω..και μουτρα οταν την ξαπλωνω :lol::lol:

προχτες την ειχα στο ριλαξ και ξαφνικα σηκωσε την πλατουλα και καθοτανε κανονικα..μετα βεβαια εγειρε προς τα μπρος και δεν μπορουσε να γυρισει πισω και εβαλε τα κλαματα.

δεν ξερω και γω αν κανει μωρε..μικρουλα ειναι, αλλα πανρως το απολαμβανει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε μανουλιτσες ποσο ηταν τα παιδακια σας? μαλλον μεγαλουτσικα εεε

γιατι εμεις με τα 2200 και 2400 που βγηκαμε απο το νοσοκομεια μονο αγκαλιτσα θελαμε :lol::lol:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γατούλα ο δικός μου γεννήθηκε 3520...κανονικός, ούτε μικρός ούτε μεγάλος...

 

Βλέπω πως κι άλλα νινάκια κάνουν το ίδιο...Αρα να τον αφήνω, προσπαθώντας να πάρω το βάρος απο τα ποδαράκια...:)

 

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας!

 

Να χαίρεστε κι εσείς τα παιδάκια σας!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Silmaril μάλλον θα περπατήσει πολύ νωρίς ο μπουμπούκος σου!!! Και εμάς τα ίδια έκανε το Κατερινάκι, και εγώ είχα ανησυχήσει και είχα ρωτήσει τον παιδίατρο, μου είχε πει πως αφού είναι κάτι που το μωρό το κάνει απο μόνο του πάει να πει οτι τα καταφέρνει και δεν χρειάζεται να του κόβουμε τη φόρα ... εννιά μηνών είχε ξεκινήσει τα πρώτα της βηματάκια και περπάτησε πολύ γρήγορα!!! Για αυτό άσε το ζουζούνι σου να κάνει τις γυμναστικές ασκήσούλες που θέλει :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ο δικος μου καπου εκει ξεκινησε να θελει να παταει τα ποδαρακια του ο γιατρος μου ειχε πει οτι οταν το παιδι θελει να κανει κατι απο μονο του συμενει οτι μπορει οποτε δεν του κοβουμε την φορα οπως ειπε και η Olg@ :D

τωρα που ειναι 10 μηνων τον κραταω απο το ενα χερακι και παει μια χαρα σε κανενα μηνα ελπιζω να περπαταει :wink::D

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!

Γιατι ανχωνεστε με την φυσιολογική εξέλιξη?

Αν παρατηρήσουμε γυρω μας βρίσκουμε πολλά παραδείγματα που κάτι γίνεται γρήγορα και κάτι αργά.

Καινούργια μανούλα και εγώ (η κόρη μου είναι 7 μηνών και 5 ημερών) και περπαταει κρατώντας με φυσικά.

Μου προκάλεσε εντύπωση που από 1 μηνών στήριζε το κεφάλι της χωρίς να ταλαντεύεται.

3 μηνών στεκόταν

Από κει και πέρα ξεσάλωσε

Η παιδίατρος μου (η γυναίκα είναι για τα δύσκολα και όχι για τα εύκολα κατά κοινή αποδοχή) μου απάντησε απλά.Αφησε την φύση να αναλάβει!

Αυτό και κάνω.

Δόντια δεν εχει ακόμη αλλά δεν ανησυχώ. Περιμένω.

ΑΦΗΣΤΕ ΤΗ ΦΥΣΗ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα η μικρη μου 35 ημερων χρησιμοποιει τα ποδια της αρκετα, πχ οταν την εχω αγκαλια ορθια παταει πανω μου για να ανεβει πιο ψηλα δειχνοντας μου ετσι οτι θελει να σηκωθω και να την παω βολτα μεσα στο σπιτι (ειναι πανουργα αυτα τα μικρα..μη τα βλεπετε ετσι μπασμενα..διαολου καλτσα που λενε!)

επισης οταν την κρατησω απο τις μασχαλες προσπαθει να κανει κινησεις περπατηματος..

ολα τα μικρακια λιγο πολυ τα κανουν..

Link to comment
Share on other sites

κι εμας η μικρη απο 2,5 μηνων θελει μοναχα να την ραταμε και να στεκεται ορθια..

η παιδιατρος ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα και αφου αυτο θελει ας της κανουμε το χατηρι..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κι εγω πλέον δεν τον ζορίζω...επίσης τον καθίζω αφού έτσι θέλει! Απλά, επειδή το έφαγα το πρήξιμο απο γιαγιάδες κλπ. οτι δεν είναι σωστό να το καθίζω το μωρό τόσο μικρό ή να το αφήνω να στέκεται, είπα να ρωτήσω κι εσας...

Ξέρω οτι τα μωρά όταν μπορουν να κάνουν κάτι, απλά το κάνουν...αρκεί εμείς να μη τα ζορίζουμε...

 

Τι να κάνω; Μου βγήκε αντάρτης αυτός... :lol::lol::lol::lol:

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κάνει και ο δικός μου. Ρώτησα τις προάλλες τον παιδίατρο και μου είπε οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να στέκεται στα ποδαράκια του, παρολα αυτά, προσπαθώ να τον στηρίζω όσο μπορώ και να μην αφήνω το βάρος του όλο στη μέση του!

 

Πάντως του ίδιου του αρέσει πολύ! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Χαιρετω το φορουμ,

μπαμπας φρεσκος με κοριτσακι γλυκα!

 

Το κοριτσακι μας σε λιγο κλεινει 4 μηνες και μεχρι τωρα παρουσιαζει πολυ γρηγορη αναπτυξη. Απο βαρος ειναι κανονικη αλλα ψηλωνει πολυ γρηγορα (τελευταιες μετρησεις 3μιση μηνων, 6κιλα και 65εκ...). Κραταει το κεφαλι της ορθιο απο τους 2μιση μηνες και ηδη γυρναει απο ανασκελα μπρουμυτα.

Το φοβερο ομως ειναι οτι θελει παντα να ειναι ορθια. Να την κραταμε αγκαλια ορθια (οχι καθιστη) ή (ακομη καλυτερα) να ειμαστε κι εμεις ορθιοι (θελει να κοιταει τα παντα απο ψηλα...). Οταν εμεις καθομαστε θελει να ειναι ορθια πανω μας. Ναι, μπορει ηδη να στηριζει το βαρος της...

Εννοειται οτι δεν την αφηνουμε να στηριζεται εντελως μονη της, παντα εχουμε τα χερια μας κατω απο τις μασχαλες της (αλλα σιγουρα αντεχει πολυ να στηριζεται στα ποδια της κι εμεις να τις κραταμε μονο τα χερια για ισοροπια).

 

Ηρθαμε προσφατα απο εξωτερικο για διακοπες στην Ελλαδα και εδω ολοι μας λενε οτι δεν πρεπει να το κραταμε το παιδι ορθιο, οτι δεν αντεχει η πλατη του κλπ. Εμεις δεν θελουμε να τη σταματαμε αφου η ιδια μπορει και θελει. Οταν γυρισουμε θα ρωτησουμε τον παιδιατρο μας αλλα δεν πιστευω οτι θα μας πει κατι διαφορετικο απο αυτο που κανουμε.

 

Εχει ζησει καποιος παρομοια περιπτωση;

s5bnp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...