Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΛΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ!!!!


Recommended Posts

Λοιπον κοριτσια εδω και μια εβδομαδα με εχει φαει η σκεψη πως να τα τακτοποιησω τα επιπλακια του μωρου μου μεσα στο δωματιο ή τι εξτρα να παρω ωστε να ειναι βολικο και για την μαμα και για το μωρο....Κατεληξα να βαλω στο δωματιο συρταριερα-αλλαξιερα φυσικα την κουνια και μια ραφιερα ψηλη για κουκλακια και τετοια.Το θεμα μου ομως ειναι οταν θα αλλαζω το μωρο ή θα γυρναμε απο το μπανακι και θα το βαζω πανω στην αλλαξιερα το τσαντακι με τα καλλυντικα του και τις πανες που θα τα εχω?Πως μπορω να βρω τροπο ωστε να τα εχω διπλα μου και οχι να χρειαζεται ψαχνω ενα ενα...και τις πανες που τις αποθηκευω ωστε να μην φαινονται με την σακουλα τους αλλα να ειναι και σε ευχρηστο σημειο?επισης μεχρι τι ηλικια συνηθως αλλαζεις το μωρο στην αλλαξιερα?και επειδη τα στρωματακια που μπαινουν στην αλλαξιερα ειναι με καρουμπαλακια στις ακρες βολευεται το νινι ετσι?

Αχ ελπιζω να μην σας κουρασα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η μια λύση είναι στο 10 συρτάρι της αλλαξιέρας να βάλεις όλα τα απαραίτητα για την αλλαγή πάνας αλλά και για το ντύσιμο μετά το μπάνιο(πάνες, κρέμα, μωρομάντηλα, ψαλιδάκι, κλπ). Επίσης στο http://www.cosycorner.gr έχω δει ένα σύστημα που το βάζεις στα κάγκελα της κούνιας και έχει θήκες για όλα τα απαραίτητα.

Link to comment
Share on other sites

Η μια λύση είναι στο 10 συρτάρι της αλλαξιέρας να βάλεις όλα τα απαραίτητα για την αλλαγή πάνας αλλά και για το ντύσιμο μετά το μπάνιο(πάνες, κρέμα, μωρομάντηλα, ψαλιδάκι, κλπ). Επίσης στο http://www.cosycorner.gr έχω δει ένα σύστημα που το βάζεις στα κάγκελα της κούνιας και έχει θήκες για όλα τα απαραίτητα.

 

Mηπως θες να πεις αλλαξιερα???Γιατι στα καγκελα..ειναι πολυ επικινδυκο :roll:

Link to comment
Share on other sites

Τα καρουμπαλακια στις ακριες τα εχει η αλαξιερα για να προστασια :)

Θα το αλαζεις εκει μεχρι 13-14 μηνων το πολυ εξαρτατε απο τα παιδι ποσο ζωηρο και κινητικο ειναι :)

Η θήκη που σου ειπανε για τις πανες ειναι πολυ ωραια την εχω δει και εγω :)

Εγω ειχα μπανακι που εκλεινε και γινοταν αλαξιερα, εκει την αλλαζα και ολα τα αλλα τα ειχα πανω στην συρταριερα, διπλα δλδ

:wink:

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

ειχα το ιδιο προβλημα και το ελυσα βαζοντας στο πανω πανω συρταρι τα απαραιτητα τα οποια εβγαζα πριν βαλω το παιδι να το αλλαξω! και βεβαια μην πολυ τρελενεσε γιατι τελικα θα δεις που βολευεσε να το αλλαζεις .. π.χ. η αδερφη μου αυτη τη στιγμη που εχει ενα μωρο το αλλαζει επανω στο πλυντηριο των ρουχων στο μπανιο το εχει διαμωρφωσει και την βολευει εκει λεει οτι το υψος ειναι πιο βολικο!

και απο την πειρα μου πλεον θα σου πω οτι ολα ειναι θεμα εξυπηρετησης και οχι σχεδιου η απλα πρεπει του μαγαζιου! στο λεω για πουλανε πολλα πολλα περιτα αχρηστα πραματα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις....και εγω σκεφτηκα να τα εχω στο πρωτο συρταρι αλλα οι πανες πως θα χωρανε εκει δηλαδη το πακετο?ή θα πρεπει να τις βγαλω απο το πακετο και να γεμισω το συρταρι με πανες????σχετικα διπλα θα εχω και μια ραφιερα με 5 ραφια για να βαζω φωτογραφιες και αρκουδακια της μικρης, λετε θα βολευε εκει σε ενα ραφι να εχω και το καλαθακι με τα καλλυντικα και τις πανες ή θα φαινεται ασχημο μαζι με τα αρκουδακια?α και κατι αλλο την ενδοεπικοινωνια που ακριβως την βαζεται στην κουνια?

Link to comment
Share on other sites

εμείς πάντως έχουμε βάλει στον τοίχο δίπλα απ την αλλαξιέρα (γωνία) ένα έξτρα ράφι μόνο του με βραχίονες που βιδώνουν στον τοίχο και έχω εκεί πάνω τα απαραίτητα. 2-3 πάνες εκτός σακούλας, ένα ρολό χαρτί κουζίνας, υγρά μαντηλάκια κρέμες για τον ποπό και τα σχετικά...

με έχει βολέψει αφάνταστα πολύ

 

την ενδοεπικοινωνία την έχω "κρεμάσει" σε μία παιδική ξύλινη κρεμάστρα ρούχων για τον τοίχο. επίσης βιδωμένη στον τοίχο

είναι σε απόσταση 40 εκατοστών απ το παιδί

αν και ακόμα και όταν την έβαλα στην άλλη πλευρά του δωματίου γύρω στο 1,5 μέτρο μακρυά και πάλι μια χαρά έπιανε

Link to comment
Share on other sites

Που είσαι βρε Μαμά του Ωρίων;;; Έχω μέρες να σε δω εδώ...ή μήπως είμαι στραβή;;; :lol::lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Που είσαι βρε Μαμά του Ωρίων;;; Έχω μέρες να σε δω εδώ...ή μήπως είμαι στραβή;;; :lol::lol:

 

είμαι με τις μέρες μου... πότε γράφω ασταμάτητα και πότε απλά διαβάζω :lol:

Link to comment
Share on other sites

αααααααααααααααα ΟΚ...είπα κι εγώ πως στραβώθηκα! :lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαμα του Ωρίων και εγω το σκεφτηκα αυτο με το ραφακι...φαινεται ωραια ή ειναι ξεκαρφωτο?Στην κουνια μπορω λες να κρεμασω απο εξω και στο προσκεφαλι την ενδοεποικινωνια ή δε κανει τοσο κοντα?

Link to comment
Share on other sites

ειπες οτι εχεις κατι ραφια κοντα στη κουνια ετσι? μπορεις να την βαλεις εκει ... βαλτην εκει και ανοιξε την ασε τον αντρουλη σου να μιλαει μονος του στο δωματιο χαμηλωφωνα και πηγαινε στο δικο σου δωματιο που θα εχεις την αλλη συσκευη αν ακουγεται δεν εχεις προβλημα ..

 

προσπαθησε να βρεις σημειο οχι κοντα στο παιδι ...

 

αλλα και παλι σου λεω ολα τα βλεπεις στην πραξη ξερω οτι σου φαινονται βουνο αλλα τελικα ειναι ενα τιποτε ειναι μεχρι να παρεις την σειρα σου! θα δεις ολα καλα θα πανε .. πως σε ζηλευωωωωω θυμαμαι τα δικα μου! και συγκινουμε!! αχχχχ

Link to comment
Share on other sites

Μαμα του Ωρίων και εγω το σκεφτηκα αυτο με το ραφακι...φαινεται ωραια ή ειναι ξεκαρφωτο?Στην κουνια μπορω λες να κρεμασω απο εξω και στο προσκεφαλι την ενδοεποικινωνια ή δε κανει τοσο κοντα?

 

 

θα ανεβάσω σε λίγο φωτογραφίες απ το δωμάτιο του μικρού μου και θα το δεις εκεί

θα τις ανεβάσω στο θέμα Φωτογραφιες από τα δωμάτια των ζουζουνιων

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1510&start=390

 

η ενδοεπικοινωνία δεν υπάρχει κανένας λόγος να είναι ακριβώς στο κεφάλι του παιδιού

να είσαι ΣΙΓΟΥΡΗ ότι το παιδί το ακους ΧΩΡΙΣ την ενδοεπικοινωνία

η ενδοεπικοινωνία είναι για ψυχολογικούς λόγους ΜΗΝ ΤΥΧΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ακούσεις το παιδί

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον άλλαζα και τον αλλάζω ακόμα στο μπάνιο. Έβαλα την αλλαξιέρα - στρωματάκι πάνω σε μία συρταριέρα που είχαμε στο μπάνιο και με βόλεψε γιατί τον έπλενα αμέσως και τον πήγαινα στο δωμάτιό του καθαρό. Είμαι η μόνη τελικά? Είναι τόσο βολικό που απορώ γιατί δεν έχω ακούσει καμία άλλη να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον άλλαζα και τον αλλάζω ακόμα στο μπάνιο. Έβαλα την αλλαξιέρα - στρωματάκι πάνω σε μία συρταριέρα που είχαμε στο μπάνιο και με βόλεψε γιατί τον έπλενα αμέσως και τον πήγαινα στο δωμάτιό του καθαρό. Είμαι η μόνη τελικά? Είναι τόσο βολικό που απορώ γιατί δεν έχω ακούσει καμία άλλη να το κάνει.

 

εμάς απλά δεν χωράει αλλιώς θα το έκανα

μια φίλη μου που είχε την "πολυτέλεια" να έχει και το πλυντήριο των ρούχων μέσα στο μπάνιο, είχε το αφρολέξ πάνω στο πλυντήριο και τα έκανε όλα εκεί η τυχερή

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν Maya θα συμφωνήσω μαζί σου! Κι εγώ στο μπάνιο έχω σκοπό να αλλάζω τον μπέμπη μου όταν έλθει με το καλό τον Οκτώβρη. Η μαία μου έχει πει ότι είναι πολύ σημαντικό τα μωράκια να μην αλλάζουν θερμοκρασία μετά που θα κάνουν το μπάνιο τους ή τοπικό πλύσιμο και είναι το καλύτερο να τα ντύνουμε στο χώρο που τα πλένουμε. Το θέμα βέβαια είναι να υπάρχει χώρος στο μπάνιο...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από αυτό, το σημαντικό για μένα είναι ότι πετάς αμέσως τη λερωμένη πάνα, και πας το μωρό στο δωμάτιό του καθαρό. Ο χώρος είναι ένα ζήτημα πραγματικά αλλά οι πιο πολλοί έχουν ένα πλυντήριο στο μπάνιο, οπότε βολεύει και το ύψος να μπει εκεί πάνω η αλλαξιέρα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς (δλδ με την αλλαξιέρα πάνω στο πλυντήριο) έχουμε εφαρμόσει κι εμείς και είναι πάρα πολύ βολικό ειδικά μετά το βραδυνό μπάνιο και ειδικά το χειμώνα. Να φανταστείτε την αλλαξιέρα-ραφιέρα στο δωμάτιο του μικρού δεν την έχουμε χρησιμοποιήσει σχεδόν καθόλου.

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να σου ευχηθώ με το καλό να δεχτείς το μωρό σου!!

Έχω κι εγώ συρταριέρα - αλλαξιέρα. Το πόσο με βόλεψε η μέση μου το ξέρει τις μέρες που πάμε διακοπές και αναγκαστικά την αποχωρίζομαι.

Το παιδί μου το αλλάζω ακόμα εκεί και είναι 17 μηνών.

Τώρα, αρχικά, για να μην είναι σκληρή η αλλαξιέρα, έβαζα ένα στρωματάκι κι από πάνω ένα σελτεδάκι. Όλα τα απαραίτητα (μωρομάντηλα, πάμπερς κλπ) τα είχα πάνω στην αλλαξιέρα μέχρι που ο μικρός άρχισε να βουτάει την κρέμα (πέραν του έτους).

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω το κανω!Ειχα στο μπανιο στην αρχη αυτην την μπανιερα αλλαξιερα και τωρα που δεν χωραει στην μπανιεριτσα αυτην την βγαζω απο το μπανακι και κατευθειαν αλλαγμα στην αλλαξιερα και εξω μια φορα στεγνη και καθαρη.Ειδικα το χειμωνα πολυ πρακτικο γιατι δεν χρειαζεται το μωρο ναλλαζει χωρο βρεγμενο και να κρυωσει.Ευτυχως αφησα εκεινη την γωνιτσα του μπανιου αδεια και χωρουσε το συστημα. Οσα κοριτσια εχετε χωρο το συνιστω ανεπιφυλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Νάσια η ραφιερα θα μπει ακριβως απεναντι απο την κουνια και διπλα στην αλλαξιερα...ενταξει ολο και καπου θα βρω να την βολεχω την ενδοεποικινωνια και να μην ειναι κοντα στο μωρο..(θα βαλω τον αντρα μου να κλαιει σαν ΜΩΡΟ για να δω πως ακουγεται!!!!!!! :P:P:P:P )

Εμενα στο μπανιο αν και ειναι μεγαλο επανω στο πλυντηριο εχω κανει ενα επιτοιχιο ραφι και ετσι δεν εχει χωρο εκει...Μαμα του Ωριων φοβερο το δωματιακι σας, φανταζομαι το μεγαλυτερο ποσο τελειο θα το κανεις!!!!!!Εγω το φανταζομουνα το ραφακι στο υψος της αλλαξιερας και αναμεσα στην ραφιερα που θα βαλω(δηλ ραφιερα-ραφακι-αλλαξιερα) εκτος κι αν κανω σε μαραγκο ενα στενο ντουλαπακι και επανω να εχω το καλαθακι και κατω στο ντουλαπακι τις πανες στην σακουλα...ή θα πεσει πολυ επιπλο στο δωματιο και δεν θα εχει χωρο να παιζει αργοτερα?Μαριλίνα σιγουρα θα μπει επανω αυτο το ειδικο στρωματακι απλα επειδη οσα εχω δει δεν ειναι ισια αλλα με λακουβα(αχ δεν μπορω να το περιγραψω αλλιως) και αυτο εννοω αν βολλευει ή πρεπει να μαι στο πλαι τις αλλαξιερας για να ναι το μωρο ισιο και οχι πανω στα βουναλακια του στρωματακιου?????? :?:?:?:?:?:?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κοριτσια καλησπερα σας.Θα ηθελα να ρωτησω τις κοπελες που ειχαν την αλλαξιερα πανω στο πλυντηριο,πως την εβαλαν,τι εκαναν ακριβως?Σκεφτομουν κι εγω κατι τετοιο αλλα δεν ξερω τι να κανω ακριβως γιατι δεν εχω πολυ χωρο στο μπανιο μου και γενναω τελος δεκεμβριου.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...