Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε βγαίνουν απ'την κούνια μόνα τους;


Recommended Posts

Εμένα δεν έχει προσπαθήσει ποτέ να κατέβει μόνος του από την κούνια!!! Βέβαια τα κάγκελα είναι πολύ ψηλά και δεν εχει να πατήσει πουθενά. Κάνει πολύ ατσούμπαλο ύπνο για να του κατεβάσω τα κάγκελα αλλά απ' ότι διάβασα η μετάβαση συνήθως γίνεται σε μικρότερη ηλικία. Τι να πω!!! μπορεί να φοβάμαι να παραδεκτώ ότι το παιδάκι μου μεγάλωσε:oops::oops:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμενα τα διδυμα πεσαν με το κεφαλι απ την κουνια πολυ γρηγορα...11 μηνων!! Ηταν πολυ νωρις για να τα βγαλω τα καγκελα..οποτε απλα εβγαλα οτι θα μπορουσαν να πατησουν και να βγουν (πχ παντα) ανεβασα τερμα τα καγκελα...και εστρωσα μπροστα στις κουνιες παπλωματα ωστε να πεφτουν στα μαλακά ( ο τονος στην τριτη συλλαβη..)!!

 

κι εγώ πάπλωμα είχα βάλει αλλά όπως έπεσε γύρισε ο καρπός της και τον έσπασε!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν έχει προσπαθήσει ποτέ να κατέβει μόνος του από την κούνια!!! Βέβαια τα κάγκελα είναι πολύ ψηλά και δεν εχει να πατήσει πουθενά. Κάνει πολύ ατσούμπαλο ύπνο για να του κατεβάσω τα κάγκελα αλλά απ' ότι διάβασα η μετάβαση συνήθως γίνεται σε μικρότερη ηλικία. Τι να πω!!! μπορεί να φοβάμαι να παραδεκτώ ότι το παιδάκι μου μεγάλωσε:oops::oops:

 

Κι εμενα τα ιδια, δεν εχει επιχειρησει ποτε να κατεβει και τη νυχτα κανει σβουρες μες στην κουνια (τον ακουω που κοπανιεται πανω στα καγκελα!) οποτε δεν τον εβαλα σε κρεβατι ακομα. Προς την ανοιξη που θα εχει κλεισει τα 3 λεω να ''μεγαλωσουμε'' πια και να τελειωσει η κουνια. Αλλα μετα ειμαι σιγουρη πως θα αρχισουν οι βραδινες βολτες και τα περα δωθε....ουφ!! Ποτε θα κοιμηθουμε επιτελους??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως να πω οτι οταν λεω οτι εβαζα παπλωμα..εκανα ενα πολυ παχυ στωμα (στην ουσια ειχα κι αλλα απο κατω )ωστε να ειναι πραγματικα πολυ μαλακο...αλλα σαφως και η κακια στιγμη δεν μπορεις να προβλεψεις τα παντα και αμα ειναι να γινει το στραβο....

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξανά αναφέρει σ'αυτό το θέμα, πρέπει να ήταν 15-18μηνών και να της έβαλαν γύψο.

 

 

Τωρα ειδα οτι ειναι παλιο το θεμα...εμ οπως το εχουν κανει ολα τα παρομοια να ειναι το ενα κατω στο αλλο και να φτανουν τα χ μηνυματα...τελικα δεν απανταμε σ αυτον που εχει απορια αλλα σ ενα παλιο μηνυμα...σορρυ . Χαος κανονικο ..εγω τουλαχιστον πολλες φορες μπερδευομαι γι αυτο και πολλες φορες δεν απαντω γιατι δεν εχω το χρονο να ψαξω να βρω ποιο ειναι το νεο μηνυμα και αν μπορω να βοηθησω :(

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω πολυ που απαντησατε,αλλα για να καταλαβω οταν λετε οτι πηρατε κρεβατακι...δλδ κανονικο χωρις τα καγκελακια??δλδ μονο??ετσι οπως εχουν τα μεγαλα παιδακια??......αχ συγκινηθηκα τωρα.....μεγαλωσε το αγορακι μου....-)-)

 

Εμεις πηραμε κανονικο κρεβατι αλλα εχουμε βαλει καγκελακι απο την μια πλευρα για να μην πεφτει. Το κεγκελακι αυτο δεν πιανει ολο το κρεβατι. Αφηνει κενο στο κατω μερος και κατεβαινει απο εκει

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπερα κι απο εμενα!

Ο δικος μου ειναι 10 μηνων κ κατι ημερων!πριν λιγο εκανε τις πρωτες του προσπαθειες να την "κανει" απο τη κουνια του.

Κοντεψαμε να τρελαθουμε ... ειναι πολυ μικρος για να συνεννοηθουμε καν! Τρομοκρατηθηκα κ προς το παρον πασαλειψα την κουνια του με baby oil... οποτε γλιστραει σε καθε προσπαθεια κ δεν μπορει ν ανεβει!!! Δεν ξερω τι να κανω...με φοβιζει πολυ το θεμα κυριως γιατι ειναι πολυ μικρος ακομα. ...

Η αξια των πραγματων ξεπερνα τις δυσκολιες αποκτησης τους!!..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα!

Ο δικος μου ειναι 10 μηνων κ κατι ημερων!πριν λιγο εκανε τις πρωτες του προσπαθειες να την "κανει" απο τη κουνια του.

Κοντεψαμε να τρελαθουμε ... ειναι πολυ μικρος για να συνεννοηθουμε καν! Τρομοκρατηθηκα κ προς το παρον πασαλειψα την κουνια του με baby oil... οποτε γλιστραει σε καθε προσπαθεια κ δεν μπορει ν ανεβει!!! Δεν ξερω τι να κανω...με φοβιζει πολυ το θεμα κυριως γιατι ειναι πολυ μικρος ακομα. ...

 

Χαχα τελεια ιδεα το baby oil!!

Βαλε κανα στρωματακι διπλα στην κούνια καλου κακου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τωρα αν σου πω ότι η δική μου βγήκε πρώτη φορά από τη κούνια 7 1/2 μηνών θα με πιστεψεις;;;Αλλά μιλάμε για το παιδί λάστιχο-9 μηνών περπάτησε σκέψου.

Από τότε βγάλαμε τελείως οτιδήποτε υπήρχε στη κούνια (γιατί τα έβαζε σαν μαξιλάρι) σηκώσαμε τα καγκελα στο τέρμα αλλά και πάλι βάζαμε μαξιλάρια από κάτω για να είμαστε σίγουροι.

 

18 μηνών της κατεβάσαμε τελείως τα κάγκελα και της είπαμε αν κατεβαίνει όταν δεν πρέπει θα της τα ξαναανεβάσουμε για πάντα. Ε από τότε όλα καλά!20 μηνών τα βγάλαμε τελείως και το κάναμε κρεβατάκι που μας βοήθησε πολύ και στην εκμάθηση της πάνας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα!

Ο δικος μου ειναι 10 μηνων κ κατι ημερων!πριν λιγο εκανε τις πρωτες του προσπαθειες να την "κανει" απο τη κουνια του.

Κοντεψαμε να τρελαθουμε ... ειναι πολυ μικρος για να συνεννοηθουμε καν! Τρομοκρατηθηκα κ προς το παρον πασαλειψα την κουνια του με baby oil... οποτε γλιστραει σε καθε προσπαθεια κ δεν μπορει ν ανεβει!!! Δεν ξερω τι να κανω...με φοβιζει πολυ το θεμα κυριως γιατι ειναι πολυ μικρος ακομα. ...

 

Βγάζεις από την κούνια παιχνίδια, λούτρινα, μαξιλάρια κτλ. Οτιδήποτε θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει σαν σκαλοπάτι. Σηκώνεις τα κάγκελα ψηλά (ελπίζω η κούνια να μην είναι με ρηχά κάγκελα), βάζεις τριγύρω στο πάτωμα κάτι μαλακό (μαξιλάρια, στρώμα κτλ) σε περίπτωση που πέσει.

 

Το baby oil μήπως αρχίσει και το γλύφει;

 

Επίσης να τον βάζεις στην κούνια μόνο για ύπνο και όχι για παιχνίδι... και να τον βγάζεις μόλις ξυπνήσει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και η δικιά μου περπάτησε νωρίς και ανέβαζε το πόδι στην κουπαστή λίγο μετά το χρόνο, την έβγαλα από την κούνια και την έβαλα στο στρώμα του κρεβατιού που της πήρα. Το σκελετό του κρεβατιού τον κράτησα στην αποθήκη βέβαια. Γύρω από το στρώμα εννοείται έβαλα μαξιλάρες γιατί και από εκεί κατέβαινε περπατώντας, λες και μπορούσε να κατέβει χωρίς να πέσει. Ως τώρα (18 μηνών) εκεί την έχω.

 

Να πω βέβαια ότι τα κάγκελα της κούνιας είχαν ύψος μόνο 55 εκατοστά, ενώ διάβασα αργότερα ότι θα έπρεπε να έχουν ύψος τουλάχιστον 65 εκατοστά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...