Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ησυχο παιδι.....


Recommended Posts

ο μικρος μου ειναι 21 μηνων.

 

ειχαμε θεμα με υποτονια με αποτελεσμα να κανουμε καποιες φυσιοθεραπειες και να περπατησουμε 19 μηνων.

 

παντα ηταν ενα ησυχο μωρο. ισως οφειλοταν και στην υποτονια, ισως στο οτι μεγαλωνει μονος του βλεποντας μονο εμενα ολη την μερα. εννοω οτι δεν εχει αδερφακι και κοσμο βλεπει οταν βγαινουμε βολτες, ισως γενικα ειναι στον χαρακτηρα του.

 

τωρα που περπατησε ζουζουνιζει περισσοτερο, γυρναει στο σπιτι, σκαλιζει, αναβει την κουζινα, βαζει μπρος το πλυντηριο των ρουχων, ανοιγοκλεινει τον υπολογιστη, περπαταει πανω στα επιπλα και παιζει πολυ με τα αυτοκινητα του.

 

και παλι ομως ειναι ενα ενα αρκετα καλοβολο παιδι και στο καροτσι θα κατσει για μακρινες βολτες, και στο καθισμα του αυτοκινητου για βολτες, ολα κανονικα.

 

αμα του παρεις κατι δικο του θα τσαμπουκαλευτει, θα διεκδικησει, δεν καθεται απαθης δηλαδη να τα περιμενει στο χερι.

 

τελος να σημειωσω οτι δεν μιλαμε ακομα.

 

το ερωτημα μου ειναι το εξης: υπαρχει πολυς κοσμος που τον βλεπει και λεει "πωπω ησυχο παιδακι!" με το υφος "κατι εχει αυτο το παιδι και ειναι τοσο ησυχο"

 

"αντε να βαλεις τον δικο μας στο καροτσι ή στο καθισμα. με τιποτα δεν καθεται. " "πωπω τι καλα που καθεται και παιζει ! η δικια μας τωρα θα ειχε γκρεμισει το σαλονι"

οι περισσοτεροι γυρω μου που εχουν πιτσιρικια σε κοντινη ηλικια μου τα περιγραφουν σαν πολυ ζωηρα και οτι ο δικος μου διαφερει και ειναι πολυ ησυχος.

 

και ρωταω: απο ποτε το ησυχο παιδι εχει γινει κατι σαν "στιγμα" που ειναι τοσο αξιο παρατηρησης και σχολιασμου λες και το παιδι εχει κατι;

 

θα με ενδιεφερε η αποψη σας

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τίποτα δεν έχει το παιδάκι σου. Μη δίνεις σημασία στο τι λένε οι άλλοι. Το κάθε παιδί έχει τα χαρακτηριστικά του που το κάνουν μοναδικό.

Αλλά το παιδάκι σου είναι καλόβολο, όχι ήσυχο (αφού λες ότι ανοιγοκλείνει το πληντηριο και την κουζίνα, αφού χοροπηδάει στους καναπέδες....):lol::wink:-μια χαρά ζωηρούλης είναι....

Ήσυχο παιδί για εμένα θα ήταν ένα παιδάκι που θα το έβαζες επάνω στο καναπέ και θα καθόταν εκεί συνέχεια παίζοντας χωρις να ζουζουνίζει συνέχεια. Απλά, καθώς τα παιδάκια στην ηλικία των δικών μας (ο γιος μου είναι 20 μηνών) είναι πολύ κινητικά, αν ένας γονιός δεί ένα παιδάκι σε αυτή την ηλικία να κάθεται αδιαμαρτύρητα στο καρότσι, το σχολιάζει, όχι ομως απαραίτητα κακοπροάιρετα!!! Αφού εσύ ξέρεις ότι το παιδάκι σου είναι καλά, μην ασχολείσαι με αυτά που ακούς. Ο κάθε γονιός έχει διαφορετικά βιώματα από τα δικά του παιδιά και ότι απέχει από την δική του πραγματικότητα μπορεί να το συζητήσει και να το σχολιάσει.Λάθος??

eNortjKzUjI0MjI3MleyBlwwFXUC0g,,10.png

 

eNortjKzUjK0NDM2NVGyBlwwFa0C2Q,,79.png

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω στο περιβάλλον μου διάφορά παιδιά,ζωηρά και ήσυχα...

θα σου πω...πρώτον το δικό σου είναι μια χαρά και σου έτυχε ήσυχο παιδί,αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα θα στο είχε πει ο παιδίατρος...

οπότε μην ανησυχείς.

απλά να ξέρεις ότι θα κάνει λίγο πια αργά μερικά πράγματα.

έχω μια τέτοια περίπτωση...και ξαφνικά τώρα που κοντεύει τα 2...στο σπίτι τους διαλύει τα πάντα,επειδή πάντα ήταν ήσυχο και βλέπουν να κάνει διάφορα στο σπίτι και "καμαρώνουν"!!!πλέον δεν μπορούν να το πάνε πουθενά...

τα παιδιά όμως αλλάζουν...και η δική μου ήταν ένα ήσυχο παιδί...αν φανταστείς ότι για 13 μήνες από την γέννηση της καθόταν κάθε μέρα στο καρότσι για 5-6 ώρες,μαζί μου στη δουλειά...

μέχρι τα 2 της περίπου...καθόταν το πρωί αφού έπινε το γάλα της στη κούνια της κι έπαιζε για 1-2 ώρες κι εγώ έκανα τις δουλειές μου...

όλοι έμεναν με το στόμα ανοιχτό...

κι ακόμα και τώρα που πλέον είναι ένα παιδί σχετικά ήσυχο,(είναι με τις ώρες της φυσικά)...αυτοί που έχουν τα πολύ ζωηρά παιδιά και που είναι ανεξέλεκτα μου λένε "τι ήσυχο..."το λένε όμως γιατί αυτοί δεν έκαναν καμμιά προσπάθει να κοντρολάρουν τα παιδιά τους,ίσως και μένα να ήταν έτσι...(μιλάω για συγκεκριμένες περιπτώσεις γνωστών μου),το σπίτι μου εμένα είναι άθηκτο,όπως ήταν πριν κάνω παιδί...

αυτοί που έχουν το "υποτονικό" μου λένε "πω πω θηρίο...αντάρτης!!!"

επειδή είναι ένα παιδί που θέλει να παίξει,να απολαύσει τη κάθε στιγμή,και σκαρφαλώνει σαν μαιμουδάκι πολλές φορές...ενώ το δικό τους δεν μπορεί να περπατήσει ακόμα καλά...δεν μπορεί να ανέβει ένα σκαλοπάτι...γιατί όμως?γιατί δεν το αφήνουν,συνέχεια είναι "πρόσεχε και πρόσεχε" και δεν το αφήνουν να ανασάνει και να προσπαθήσει να κάνει κάτι μόνο του...

οπότε θα ακούς διάφορα...

γιαυτό μην δίνεις σημασία...

ξέρεις πως εκνευρίζομαι όταν προσπαθούν να βρουν κάτι να πουν για το παιδί?πχ δεν κοιμάται πλέον στο καρότσι της,αλλά μένει ξύπνια μέχρι να γυρίσουμε σπίτι,χωρίς γκρίνια...

αμέσως ..."καλά δεν κοιμάται στο καρότσι ?":shock:

εφόσον δεν ενοχλεί ας μην κοιμηθεί...

α καλά σταματάω εδώ γιατί έγραψα σεντόνι...:P:p

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

δεν με ενοχλει το σεντονι προσωπικα :P

 

το οτι θα κανει πιο αργα καποια πραγματα το γνωριζω και το εχω αποδεχτει.

εμενα το θεμα μου ηταν παντα να μην υπαρχει και παραλληλη νοητικη υστερηση. γι αυτο και απο την ωρα που ξεκινησαμε την ολη διαδικασια για το κινητικο κομματι, υπηρξε ταυτοχρονη επισκεψη σε αναπτυξιολογο και εργοθεραπευτη, την οποια θα επαναλαβουμε κοντα στα 2.

κανεις απο τους δυο δεν ειδε κατι ανησυχητικο σε οτι εχει να κανει με την αντιληψη. οκ εχουμε καποια θεματα πχ πανω στις εντολες που δεν τις εκτελει παντα αλλά αυτο θελει δουλεια και τιποτα παραπανω.

 

για να καταλαβεις την "διαφορα" με τα συνομηλικα θα σου φερω ενα παραδειγμα

παιζουμε με σαπουνοφουσκες. αλλα παιδακι τρεχουν πανω κατω και προσπαθουν να πιασουν οσες μπορουν. ο δικος μου στοχευει δυο τρεις και χαλαρα πηγαινει να τις σκασει για να επιστρεψει πισω για τις επομενες

 

ειναι δηλαδη λιγο πιο κουλ απο τα υπολοιπα συνομηλικα :lol::lol:

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις πως εκνευρίζομαι όταν προσπαθούν να βρουν κάτι να πουν για το παιδί?

 

Ετσι ειναι, αν υπαρχει κακοπροαιρετος θα πει την σποντα του ωστε να φαινεται οτι κατι εχει το παιδι.

 

για να καταλαβεις την "διαφορα" με τα συνομηλικα θα σου φερω ενα παραδειγμα

παιζουμε με σαπουνοφουσκες. αλλα παιδακι τρεχουν πανω κατω και προσπαθουν να πιασουν οσες μπορουν. ο δικος μου στοχευει δυο τρεις και χαλαρα πηγαινει να τις σκασει για να επιστρεψει πισω για τις επομενες

 

ειναι δηλαδη λιγο πιο κουλ απο τα υπολοιπα συνομηλικα :lol::lol:

 

Δεν εχει σημασια! μη σκας και κανεις συγκρισεις με τα αλλα παιδακια. Εγω εχω διδυμα και βλεπω καθε μερα διαφορετικες αντιδρασεις, επειδη ειναι 2 διαφορετικα παιδακια. Ο ενας ησυχος, μπορει να κατσει να παιξει μονος του, ο αλλος μια ζωη σκανταλιες. Καθε παιδι με το ρυθμο του. Το ενα παιδι εχει δεξιοτητες σε ενα τομεα και το αλλο σε αλλο τομεα. Και διαφορες στο ποτε περπατησαν, ομιλια κλπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η καλύτερη περιγραφή!!!"cool"!!!

του δίνεις όμως έναυσμα για να κάνει πράγματα...

οπότε μια χαρά όλα...

κάποια παιδιά εξελλίσονται πιο γρήγορα στη κίνηση,κάποια στην ομιλία...

η δική μου μέχρι τα 2 έλεγε 2-3 λέξεις όλες κι όλες...(κιόλοι έλεγαν,ακόμα δν μιλάει?"

ενώ είχε μπουσουλήσει και περπατήσει κανονικά στην ώρα της...ανεβοκατέβαινε από τη κούνια σαν κομάντο!!

επίσης στο μονόζυγο στη παιδική χαρά ανέβαινε μέχρι τέρμα μόνη της...ενώ άλλα παιδία 3-4 ετών δεν ανέβαιναν...

μία κυρία που έχει παιδικό σταθμό και πηγαίναμε στο μουσικοκινιτικό μάθημα όταν την έχει δει στην παιδική χαρά μου είχε πει ότι έχει πολλή μυική δύναμη στα χέρια και στα πόδια για την ηλικία της...25 μηνών έκανε μόνη της πετάλι στο ποδήλατο της...και πήγαινε σφαίρα...

15 μηνών κολυμπούσε στη θάλασσα μόνη της με τα μπρατσάκια της.

πολλές φορές δεν βλέπουν τα θετικά,αλλά τα αρνητικά...

οι συγκρίσεις πάντα θα υπάρχουν...

τι να κάνουμε,να τσακωνόμαστε με τον καθένα?

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου ήταν από την αρχή της γέννησής του ένα καλόβολο, ήσυχο και συνεργάσιμο μωρό. Είχα την εντύπωση ότι όταν του μίλαγα, τα καταλάβαινε όλα, από νεογέννητο που ήταν. Δε με δυσκόλεψε σε τίποτα, σε αντίθεση με τον μεγάλο μου που από τότε που γεννήθηκε έως σήμερα, είναι νευρικός με διάφορα ξεσπάσματα και κινητικός. Θυμάμαι που έλεγα, μα καλά τι έκανα και αξίζω αυτό το παιδί. Δε με ενοχλούσε καθόλου που μου λέγανε τι ήσυχος που είναι, γιατί είχα ζήσει και το αντίθετο. Όλα αυτά μέχρι την ηλικία των τριών. Απο τότε, ίσως φταίει και ο παιδικός γιατί τότε πρωτοξεκίνησε σταθμό, έγινε ένα διαφορετικό παιδί. Δεν κρατιόταν με τίποτα, ξεκίνησε να χοροπηδάει, να χτυπάει, να μην μπορούμε να τον μαζέψουμε. Τώρα που είναι 5 ότι ριψοκίνδυνο υπάρχει θα το κάνει. Απλά δεν σταματάει. Ειναι στιγμές που πιστεύω ότι ξεπερνάει και τον μεγάλο μου. Απλά εμένα σε ηλικία 18 μηνών μίλαγε και όταν έγινε 2 η ομιλία του ήταν σαν ομιλία μεγαλύτερου παιδιού. Και πάλι αυτό είναι στο παιδί. Ο μεγάλος μου μέχρι 3,5 τα έλεγε όλα μπερδεμένα και κάναμε λογοθεραπεία. (αυτό είναι άλλο θέμα).Για αυτό μην ανησυχείς, μια χαρά είναι το παιδάκι σου, απόλαυσέ το όσο κρατήσει, γιατί πιστεψέ με δεν θα κρατήσει πολύ.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό μην ανησυχείς, μια χαρά είναι το παιδάκι σου, απόλαυσέ το όσο κρατήσει, γιατί πιστεψέ με δεν θα κρατήσει πολύ.

 

ουπς! :shock::) δε ξερεις τι σε περιμενει δηλ :) Λενε παντως οτι οταν ειναι ησυχα μικρα, ειναι ατιθασα μεγαλυτερα (εφηβεια κλπ) και το αντιθετο. Για εμας ισχυει, εγω ημουν η πιο τσαουσα απο ολους (τους 3μας) και η μεγαλυτερη αδερφη μου οταν ηταν μικρη, σαν να μην υπηρχε (γιαυτο και η μαμα μου αποφασισε να κανει κι αλλο παιδι). Ε γυρω στην εφηβεια τα πραματα αντιστραφηκαν!

Link to comment
Share on other sites

λετε να γυρισει τουμπα το πραγμα;

 

εχω ορκιστει οτι και το πιο ζωηρο παιδι του κοσμου να γινει δεν προκειται να παραπονεθω ποτε μου, μετα απο οσα περασαμε

 

εμενα δεν με ενοχλει που εχω ενα καλοβολο παιδι. πηγαμε διακοπες μια βδομαδα και περασαμε και οι 3 τελεια. ειχε παιδια στην θαλασσα που τσιροκοπουσαν και κυλιοντουσαν στην αμμο. ο δικος μας μεσα στο σωσιβιο εκανε το μπανακι του και ευχαριστιοταν. βγαιναμε για φαγητο καθοταν στην καρεκλα του και ετρωγε και μετα εκοβε βολτες στο μαγαζι και χαμογελουσε στους ξενους :P

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ πάλι μια ζωή ήσυχη από μωρό...

εφηβία δεν πέρασα...λίγο μόνο μούτρα και κλείσιμο στο δωμάτιο...ότι μου έλεγαν οι δικοί μου το έκανα...δεν με αφήναν να βγαίνω,οκ...

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

έτσι και η δική μου στη θάλασσα...

ή πάμε για καφέ και καθόμαστε μια χαρά,δεν την κυνηγάμε...

απολαυσε το!!!

η δική μου τώρα σιγά σιγά,διεκδικεί,απαιτεί,θέλει το δικό της...αυτό μόνο έχουμε για την ώρα...και είναι λόγω ηλικίας...ελπίζω να περάσει.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν με ενοχλει που εχω ενα καλοβολο παιδι. πηγαμε διακοπες μια βδομαδα και περασαμε και οι 3 τελεια. ειχε παιδια στην θαλασσα που τσιροκοπουσαν και κυλιοντουσαν στην αμμο. ο δικος μας μεσα στο σωσιβιο εκανε το μπανακι του και ευχαριστιοταν. βγαιναμε για φαγητο καθοταν στην καρεκλα του και ετρωγε και μετα εκοβε βολτες στο μαγαζι και χαμογελουσε στους ξενους :P

 

το συζητας; σε ζηλευω! παμε στη θαλασσα και τρεχουν ο ενας αριστερα και ο αλλος δεξια, δε με πειραζει να κυνηγαω ή να παιζω μαζι τους αλλα τρεμω μηπως μια μερα φυγω απο την παραλια με εναν λιγοτερο :shock::shock: (που λεει ο λογος...). Και ναι οταν γινεται αυτο δεν περναω καλα :-(

 

εντιτ: για καφε 10 λεπτα ειναι το οριο τους, οποτε πολυ απλα δεν παμε ποτε :(

Link to comment
Share on other sites

 

υπαρχει πολυς κοσμος που τον βλεπει και λεει "πωπω ησυχο παιδακι!" με το υφος "κατι εχει αυτο το παιδι και ειναι τοσο ησυχο"

 

"αντε να βαλεις τον δικο μας στο καροτσι ή στο καθισμα. με τιποτα δεν καθεται. " "πωπω τι καλα που καθεται και παιζει ! η δικια μας τωρα θα ειχε γκρεμισει το σαλονι"

θα με ενδιεφερε η αποψη σας

 

Όλα τα παραπάνω θα σου τα έλεγα και εγώ αλλά με το ύφος " τι κάνω έγω λάθος και δεν είναι έτσι και το δικό μου παιδάκι." Εμένα όποτε τσιρίζει ο δικός μου θέλω κυριολεκτικά να ανοιξεί η γη να με καταπιεί γιατί ξέρω ότι οι γύρω μου θα΄λένε ότι το έχω κακομάθει (έτσι τουλάχιστον έλεγα εγώ πριν κάνω παιδί για τα παιδάκια που τσιρίζανε) οπότε δώσε συγχαρητήρια στον εαυτό σου που έχεις καταφέρει να έχεις ένα ήρεμο παιδί και μην προβληματίζεσαι.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

λετε να γυρισει τουμπα το πραγμα;

 

εχω ορκιστει οτι και το πιο ζωηρο παιδι του κοσμου να γινει δεν προκειται να παραπονεθω ποτε μου, μετα απο οσα περασαμε

 

εμενα δεν με ενοχλει που εχω ενα καλοβολο παιδι. πηγαμε διακοπες μια βδομαδα και περασαμε και οι 3 τελεια. ειχε παιδια στην θαλασσα που τσιροκοπουσαν και κυλιοντουσαν στην αμμο. ο δικος μας μεσα στο σωσιβιο εκανε το μπανακι του και ευχαριστιοταν. βγαιναμε για φαγητο καθοταν στην καρεκλα του και ετρωγε και μετα εκοβε βολτες στο μαγαζι και χαμογελουσεστους ξενους :P

 

Σου έχω στείλει π.μ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ πονεμένη ιστορία... όταν θέλει να πει κάτι ο άλλος να είσαι σίγουρη πως θα βρεί...

 

όταν ήταν περίπου ενός που έκανε σαν κομάντος σερνόταν, σκαρφάλωνε ενώ δεν περπατούσε ακόμα καλά μου λέγαν αχ..τι υπερκινητικό που είναι

 

του αρέσει να διαβάζει απ το να βλέπει τηλεόραση, αχ μηπως έχει διάσπαση προσοχης?

 

κάθεται στο καθισματάκι του αυτοκινήτου, ακόμα κάθεται???εμάς τα δικά μας δεν κάθονται με τίποτα

 

και άλλα πολλααααα

 

έχεις σκεφτεί πως επειδή ασχολείσαι με το παιδάκι σου δεν νιώθει την ανάγκη να κάνει ζαβολιές για να τραβήξει την προσοχή ή πως επειδή του εξηγείς κάποια πράγματα τα καταλαβαίνει και τα δέχεται?

 

έχω βαρεθεί την ανικανότητα τη δική τους σαν γονεις καποιοι να την δείχνουν σαν ελάττωμα κάποιου άλλου παιδιου για να φαίνονται οκ αυτοι...

 

σόρρυ για το σεντόνι αλλά κοντεύαν να με τρελλάνουν κάποιοι καλοπροέραιτοι και έχω μια ευαισθησία στο θέμα.

 

υγ. ακόμα και το ότι δεν είναι καθόλου επιθετικός (επειδή επιλέξαμε να μην του δείχνουμε τον δρόμο προς την βία) για κάποιους -που τα παιδιά τους είναι πολύ επιθετικά- είναι μεγάλο ελαττωμα...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

λετε να γυρισει τουμπα το πραγμα;

 

εχω ορκιστει οτι και το πιο ζωηρο παιδι του κοσμου να γινει δεν προκειται να παραπονεθω ποτε μου, μετα απο οσα περασαμε

 

εμενα δεν με ενοχλει που εχω ενα καλοβολο παιδι. πηγαμε διακοπες μια βδομαδα και περασαμε και οι 3 τελεια. ειχε παιδια στην θαλασσα που τσιροκοπουσαν και κυλιοντουσαν στην αμμο. ο δικος μας μεσα στο σωσιβιο εκανε το μπανακι του και ευχαριστιοταν. βγαιναμε για φαγητο καθοταν στην καρεκλα του και ετρωγε και μετα εκοβε βολτες στο μαγαζι και χαμογελουσε στους ξενους :P

 

Αχ και μένα ο μικρός μου, όπως έγραψα παραπάνω, μέχρι τα τρία του έτσι ήταν το ζουζούνι μου. Ησυχος, ήσυχος δεν τον κυνηγούσαμε, μόλις έκανε το μπανάκι του στην θάλασσα καθόταν στην άμμο ή στην ξαπλώστρα τυλιγμένος με την πετσετούλα του και δεν κουνιότανε από κει, μου κοιμότανε πάντα μεσημέρι χωρίς πρόβλημα.Σε αντίθεση με τον μεγάλο μου που μονίμως τον κυνηγούσαμε από πίσω, για να τον βάλουμε για ύπνο τρελαινόμασταν.Και τώρα ο μικρός κοντεύει να μας διαλύσει το σπίτι και μας έχει τρελάνει. Έχει ο καιρός γυρίσματα τελικά. Πάντως θα σου πω και άλλη περίπτωση, ο ανηψιός μου τώρα είναι 8 χρονών και μοναχοπαίδι. Ενα από τα πιο ήσυχα παιδιά από μωρό, δεν έκανε φασαρία, δεν έκανε ζημιές στο σπίτι, καθόταν πάντα σε εστιατόρια. Τώρα αντάρτης, δε μαζεύεται ούτε αυτός.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Taz εγώ θα σταθώ στο κομμάτι των γονιών που το βρίσκω επιεικώς απαράδεκτο. Βαριέμαι, βαριέμαι τραγικά, να ακούω γονείς να παινεύουν έτσι - πλαγίως και καλά - τα παιδιά τους. Πόσο κενοί μπορεί να είναι..; :evil:

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

ο μικρος μου ειναι 21 μηνων.

 

ειχαμε θεμα με υποτονια με αποτελεσμα να κανουμε καποιες φυσιοθεραπειες και να περπατησουμε 19 μηνων.

 

παντα ηταν ενα ησυχο μωρο. ισως οφειλοταν και στην υποτονια, ισως στο οτι μεγαλωνει μονος του βλεποντας μονο εμενα ολη την μερα. εννοω οτι δεν εχει αδερφακι και κοσμο βλεπει οταν βγαινουμε βολτες, ισως γενικα ειναι στον χαρακτηρα του.

 

τωρα που περπατησε ζουζουνιζει περισσοτερο, γυρναει στο σπιτι, σκαλιζει, αναβει την κουζινα, βαζει μπρος το πλυντηριο των ρουχων, ανοιγοκλεινει τον υπολογιστη, περπαταει πανω στα επιπλα και παιζει πολυ με τα αυτοκινητα του.

 

και παλι ομως ειναι ενα ενα αρκετα καλοβολο παιδι και στο καροτσι θα κατσει για μακρινες βολτες, και στο καθισμα του αυτοκινητου για βολτες, ολα κανονικα.

 

αμα του παρεις κατι δικο του θα τσαμπουκαλευτει, θα διεκδικησει, δεν καθεται απαθης δηλαδη να τα περιμενει στο χερι.

 

τελος να σημειωσω οτι δεν μιλαμε ακομα.

 

το ερωτημα μου ειναι το εξης: υπαρχει πολυς κοσμος που τον βλεπει και λεει "πωπω ησυχο παιδακι!" με το υφος "κατι εχει αυτο το παιδι και ειναι τοσο ησυχο"

 

"αντε να βαλεις τον δικο μας στο καροτσι ή στο καθισμα. με τιποτα δεν καθεται. " "πωπω τι καλα που καθεται και παιζει ! η δικια μας τωρα θα ειχε γκρεμισει το σαλονι"

οι περισσοτεροι γυρω μου που εχουν πιτσιρικια σε κοντινη ηλικια μου τα περιγραφουν σαν πολυ ζωηρα και οτι ο δικος μου διαφερει και ειναι πολυ ησυχος.

 

και ρωταω: απο ποτε το ησυχο παιδι εχει γινει κατι σαν "στιγμα" που ειναι τοσο αξιο παρατηρησης και σχολιασμου λες και το παιδι εχει κατι;

 

θα με ενδιεφερε η αποψη σας

εγώ απλά θα σου πω πως είσαι πολύ τυχερή. μπορείς να πας και διακοπες απο ότι εγραψες πιο κάτω και να περάσεις καλά!!

εγώ όχι μόνο δεν μπορώ να πάω κάπου και να είμαι χαλαρή και να το απολάυσω, αυτοί που θέλουν να βρουν κάτι να πουν για το παιδί μου όπως και στη δική σου περίπτωση, απλά πλαγίως που λένε πως εμένα αντίθετα με το δικό σου, έχει πρόβλημα γτ είναι υπερκινητικός και διάφορα τέτοια, και τι θα κάνω όταν έρθει η ώρα να πάει σχολείο και διάφορες αλλες μ........!! :lol: Βάζε από το ένα και βγάζε από το άλλο!! :P

ΥΓ απολαυσε το μπορεί να αλλάξει μεγαλώνοντας!

You can buy your children everything in the world, but nothing will compare to the memories you make with them...

G0Xpp3.pngj0Hcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς ο μπέμπης μας είναι 13 μηνών και οσοι τον γνωρίζουν παντα θα σχολιασουν οτι είναι ησυχος! Τι φρόνιμος, τι ησυχος κτλ. Ποτε δεν εχω ανησυχησει γιατι οπως περιεγραψες κι εσυ, αυτά που θέλει να κάνει (τις δικες του ζουζουνιες) θα τις κάνει. Εμείς περπατήσαμε πριν 2 εβδομάδες. δεν ειχαμε το θέμα της υποτονίας που ανέφερες (αλήθεια τι είναι και πώς το

διαγνώσατε?), αλλά εγώ πολύ το χαίρομαι το αγοράκι μου που ναι μεν είναι χαρούμενο, κοινωνικό αλλά δεν είναι και ταλιμπαν!

Μην ανησυχείς λοιπόν, οι περισσότεροι που σχολιάζουν το παιδάκι σου με το βλέμμα που περιγράφεις, μάλλον δεν τους ετυχε ποτέ παιδάκι καλόβολο και νομιζουν οτι ολα τα παιδακια οφείλουν να κάνουν την παρουσία τους γνωστη σε ακτίνα 5 χιλιομέτρων!!

Υπάρχουν παιδάκια ησυχα, παιδακια πιο ζωηρά, οπως υπαρχουν και παιδακια που κοιμουνται και παιδακια που δεν κοιμουνται, παιδάκια που τρώνε, παιδάκια που δεν τρώνε, παιδάκια που περπάτησαν στους 9 μήνες και παιδάκια που περπάτησαν στους 19! Αφου το παιδάκι σου είναι καλά από υγεία (βασει της αποψης του παιδιάτρου σου πάντα) να το χαίρεσαι και να το καμαρώνεις που είναι ένα καλοβολο παιδάκι!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πω να χερεσαι το παιδακι σου,να το δεις οπως επιθυμει η καρδουλα σου και μην στεναχωριεσαι για τιποτα,ολα αυτα που λενε οι αλλοι δεν ειναι παντα με κακη προθεση απλα μια συγκριση που κανουν ολες οι μανουλες εκτος απο μερικες που το κανουν κακοπροερετα,εγω σου λεω πως εισαι τυχερη που εχεις παιδακι και δεν εχει σημασια αν ειναι ησυχο η ζωηρο ειναι το παιδι σου και δεν συγκρινεται με κανενα αλλο,για εσενα ειναι μοναδικο,υπαρχουν στιγμες που πιανω τον εαυτο μου να λεει ποπο τι καλο παιδακι τι καλα που πεζει μονος ο δικος μου δεν αντεχει ουτε λεπτο αυτο δεν σημαινει οτι λεω πως το αλλο παιδακι εχει προβλημα απλα βλεπω την διαφορα..ευχομαι ολα να σας πανε καλα και μην σε απασχολει τιποτα...υγεια να εχουν και τα υπολοιπα ειναι....

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πω να χερεσαι το παιδακι σου,να το δεις οπως επιθυμει η καρδουλα σου και μην στεναχωριεσαι για τιποτα,ολα αυτα που λενε οι αλλοι δεν ειναι παντα με κακη προθεση απλα μια συγκριση που κανουν ολες οι μανουλες εκτος απο μερικες που το κανουν κακοπροερετα,εγω σου λεω πως εισαι τυχερη που εχεις παιδακι και δεν εχει σημασια αν ειναι ησυχο η ζωηρο ειναι το παιδι σου και δεν συγκρινεται με κανενα αλλο,για εσενα ειναι μοναδικο,υπαρχουν στιγμες που πιανω τον εαυτο μου να λεει ποπο τι καλο παιδακι τι καλα που πεζει μονος ο δικος μου δεν αντεχει ουτε λεπτο αυτο δεν σημαινει οτι λεω πως το αλλο παιδακι εχει προβλημα απλα βλεπω την διαφορα..ευχομαι ολα να σας πανε καλα και μην σε απασχολει τιποτα...υγεια να εχουν και τα υπολοιπα ειναι....

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ!!! :)

You can buy your children everything in the world, but nothing will compare to the memories you make with them...

G0Xpp3.pngj0Hcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...