Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΠΑΝΑΚΙ ΣΤΟΝ ΚΑΥΣΩΝΑ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.

 

 

ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.ΤΩΡΑ ΣΤΟΝ ΚΑΥΣΩΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΗ ΜΠΑΝΑΚΙ ΚΑΙ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΜΕΡΑ.ΕΙΝΑΙ 1 ΜΗΝΩΝ.Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΑΙ 37ΒΑΘΜΟΥΣ ΟΠΩς ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ Ή ΤΟ ΔΡΟΣΙΖΩ ΛΟΓΩ ΚΑΥΣΩΝΑ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμενα η παιδίατρος μου είπε να τον κάνω μπάνιο μετά την 20η μέρα...Ως τοτε μόνο κάτω από τη μέση. Γι΄αυτό κι εγώ τον καθαρίζω/δροσίζω με μωρομάντηλα πάνω από τη μέση.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η παιδίατρος μου είπε να τον κάνω μπάνιο μετά την 20η μέρα...Ως τοτε μόνο κάτω από τη μέση. Γι΄αυτό κι εγώ τον καθαρίζω/δροσίζω με μωρομάντηλα πάνω από τη μέση.

:shock::shock::shock: Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Είσαι σίγουρη ότι δεν κατάλαβες κάτι? Εμένα που γέννησα χειμώνα ούτε που μου είπε κάτι τέτοιο, ούτε και σε καμμία από τον περίγυρό μου...

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμάς τότε μας είχε πει να κάνουμε ντουζάκια με χλιαρό νερό όπως θα κάναμε και εμείς για να δροσίζεται το μωρό απλά να μην έχει ρεύμα στο μπάνιο.

Ταμαρ και εγώ πρώτη φορά ακούω όχι μπάνιο τις πρώτες 20 μέρες!Αφού καλέ και στο νοσοκομείο τα κάνουν κάθε μέρα από την πρώτη μέρα γέννησης.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

και εμεις καναμε μπανιο απο την αρχη...δεν εχω ξανακουσει αυτο με μονο κατω απο τη μεση. η θερμοκρασια πρεπει να ειναι ιδια γιατι αν χρησιμοποιησεις πιο κρυο νερο μετα θα ζεσταινεται περισσοτερο, ετσι ισχυει και για τους ενηλικες. δροσιζεται προσωρινα αλλα μετα ειναι χειροτερα.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλήθεια; Αχ μη μου λέτε τέτοια και την εμπιστεύομαι τυφλά. Καλά κατάλαβα. Ειπε χαρακτηριστικά:

"Μπανάκι μετά την 20η μέρα. Ως τότε μόνο κάτω από τη μέση και πάνω από τη μέση"

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας είχαν πει να μην την κάνουμε μπάνιο αν δεν πέσει ο αφαλός. Όμως είχα γεννησει χειμώνα και δεν με απασχολούσε η ζέστη

σοβαρα;;εμενα μου ειπαν να τον κανω κανονικα μπανιο αλλα με προσοχη και καλο στεγνωμα τον αφαλο και πουδριτσα στο τελος τοπικα,πρωτη φορα ακουω οχι μπανιο πριν πεσει ο αφαλος

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα πριν ενα χρονο καλοκαιρι φουλ δηλαδη. Οταν πηρα την μικρη μου μου ειπαν να την κανω μπανιο ολοκληρη! Και τους ρωτησα "ειστε σιγουρη?" γιατι απο οσα ξερω τοσα χρονια δεν κανει να κανεις μπανιο το μωρο πριν πεσει ο αφαλος. Μου ειπαν ναι ολοκληρο θα το κανεις μπανιο δεν εχει προβλημα! Βεβαια δεν τους εμπιστευθηκα και ρωτησα την παιδιατρο η οποια ηταν απολυτη πρωτα μου ειπε θα πεσει ο αφαλος και μετα θα το κανεις ολοκληρο το μωρο μπανιο! Και φυσικα ακολουθησα τις συμβουλες της!

Ευχομαι να παθεις οτι σκεφτεσαι εσυ για μενα !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όσοι οι γιατροί τόσες οι γνώμες.....:rolleyes:

Εμένα ποτέ δεν μου είπαν να μην τις κάνω μπάνιο, το αντίθετο, κάθε μέρα, και φυσικά ούτε για τον αφαλό, απλά προσεκτικός καθαρισμός και στέγνωμα.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμεις εδω ολοκληροι μπανιο απο την αρχη και μετα αντισηψια στον αφαλο... Και στους 2 επεσε πριν βγουμε απο το νοσοκομειο. Βεβαια μπανια για να δροσιστουμε δεν χρειασικε να κανουμε..

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια μπανια για να δροσιστουμε δεν χρειασικε να κανουμε..

Ε, καλά, αυτό το καταλάβαμε.....:lol:

Ούτε εμείς, λόγω χειμωνα βέβαια.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς από την αρχή κάναμε μπάνιο απότην πρώτη μέρα που ήρθαμε σπίτι μας. Έβαζα στη μικρή στον ομφαλό της ομφαλεπιδέσμους της chicco που προστάτευαν την περιοχή. Και προσέχαμε και να μην μουλιάσει η περιοχή εκεί. Έτσι μας είχαν πει. Και να βρεχόταν λίγο δεν πείραζε. Απλά να μη μουλιάσει. Βέβαια δε χρησιμοποιούσαμε μπανάκι αλλά ένας την κράταγε και ο άλλος την έκανε μπάνιο, όπως μας είχαν δείξει στο μαιευτήριο. πάντως με τους ομφαλεπιδέσμους αυτούς ενθουσιάστηκα, γιατί φοβόμουν κι εγώ με τον ομφαλό της, μην πάθει τίποτα. πήγα και πήρα μερικά κουτιά, γιατί κάθε κουτί είχε μόνο τρεις μέσα,αλλα τελικά δε χρειάστηκε γιατί έπεσε ο ομφαλός της και δεν τους χρησιμοποιήσαμε πια!!!Και φυσικά όταν έχει κάνει πολλά κακά, την πλένουμε από τη μέση και κάτω.

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για να επανέλθουμε στην αρχική ερώτηση, εγώ σε κάθε αλλαγή πάνας τον βάζω κάτω απ' τον νιπτήρα και τον βρέχω χωρίς σαπούνι, το οποίο βάζω μόνο μία φορά την ημέρα. Τον βρέχω παντού εκτός από το κεφαλάκι. Το βράδυ τον κάνω κανονικό μπάνιο. Το νεράκι που χρησιμοποιώ για τα ενδιάμεσα μπανάκια είναι χλιαρό, όπως θα το ήθελα αν έκανα εγώ μπάνιο με τέτοια θερμοκρασία

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...