Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απασχοληση 4μηνων μωρο


Recommended Posts

Καλησπερα..ο γιοκας μου εκλεισε 4μηνων χτες..παιζει στο γυμναστηριο κανα τεταρτο στο ριλαξ καθεται πολυ λιγο..του μιλαω μου απανταει με αγκου κ φωνηεντα..εσεις τι κανετε ολη μερα με το μπεμπε σας? κοιμαται κ λιγο την ημερα κανα 40λεπτο..εχετε κατι να προτεινετε?τις δουλειες τις προλλαβαινετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα είναι τώρα 5,5. Του αρέσει πολύ στο ριλάξ γιατί κρέμονται και κάτι κουκλάκια τα οποία πιάνει, χτυπάει κλπ. Κουνιέτι επίσης μόνο ςτου όταν έχει κέφια. Του αρέσει επίσης το μουσικό που κρέμεται πάνω από το κρεβάτι του. Τον βάζω να κάθεται στη γωνία του καναπέ στηριζόμενος από μαξιλάρια για 5-10 λεπτά. Επίσης τον βάζω για 3 λεπτά περίπου μπρούμυτα σε ειδικό χαλάκι-παπλωματάκι και στηρίζεται στους αγκώνες.

Γενικώς δεν βαριέται γιατί έχει 2 μεγαλύτερα αδερφάκια 5 & 4 που χοροπηδάνε, τραγουδάνε, φωνάζουν, μαλώνουν, γελάνε, κλαίνε. Έχει σασπένς το σπίτι μας!!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω με την μπεμπα μου εχουμε περασει ατελειωτες ωρες αγκαλιας.τωρα ειναι ηδη 8 μηνων και καθεται αρκετα μονη της στο καροτσι η στο καθισματακι φαγητου κι ετσι κανω και καμια δουλεια.κοιμαται και 1 με 2 φορες μεσα στη μερα οποτε χαζοξεκουραζομαι.αλλα οταν ηταν πιο μικρη ηταν ενα δραμα....δεν περναγε η μερα με τιποτα...δεν κοιμοταν καθολου μεσα στη μερα και δεν καθοταν καθολου κατω.οποτε κι εγω για να καθομαι την εβαζα στο στηθος με αποτελεσμα να θηλαζω καθε μιαμιση ωρα για μια ωρα.φρικη ..τωρα περιμενω το δευτερο μου παιδακι και στην ιδεα οτι μπορει να ξαναπερασω τα ιδια ανατριχιαζω.δεν γινεται παναγια μου να γεννησω το παιδι θαυμα και να κοιμαται 20 ωρες το 24ωρο?

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι οταν ηταν τοσο μικρος και κοιμοταν αρκετα και στο ρηλαξ καθοταν και με εβλεπε να κανω δουλειες. του μιλουσα κιολας, τωρα θα κανουμε αυτο, τωρα θα κανουμε εκεινο και τον ειχα μαζι μου παντου μεσα στο σπιτι. εκανα δουλειες στην κουζινα τον επαιρνα στην κουζινα κτλ, πηγαινα στο υπνοδωματιο, τον επαιρνα εκει και τον εβαζα και πανω στο κρεβατι το μεγαλο να ξαπωνει και λιγο μπρουμυτα που του αρεσε.. του μιλουσα πολυ βεβαια, πηγαιναμε και με το καροτσι παντου μαζι για τα ψωνια και τις δουλειες τις εξωτρικες. μια χαρα καθοταν.

τωρα δεν εφηνει τιποτα ορθιο και εννοειεται πανε οι παλιες καλες εκεινες εποχες που καναμε μαζι δουλειες. τωρα πρεπει να πατησει αυτος το πλυντηριο, να βαλει αυτος τα ρουχα στο πλυντηριο, να βγαλουμε μαζι τα πιατα απο το αλλο πλυντηριο, να μιλησει αυτος στο τηλεφωνο και οχι εγω, να ανοιξει το ψυγειο και να διαλεξει τι θα φαει η θα χαραμισει και παει λεγοντας...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι τώρα 5,5. Του αρέσει πολύ στο ριλάξ γιατί κρέμονται και κάτι κουκλάκια τα οποία πιάνει, χτυπάει κλπ. Κουνιέτι επίσης μόνο ςτου όταν έχει κέφια. Του αρέσει επίσης το μουσικό που κρέμεται πάνω από το κρεβάτι του. Τον βάζω να κάθεται στη γωνία του καναπέ στηριζόμενος από μαξιλάρια για 5-10 λεπτά. Επίσης τον βάζω για 3 λεπτά περίπου μπρούμυτα σε ειδικό χαλάκι-παπλωματάκι και στηρίζεται στους αγκώνες.

Γενικώς δεν βαριέται γιατί έχει 2 μεγαλύτερα αδερφάκια 5 & 4 που χοροπηδάνε, τραγουδάνε, φωνάζουν, μαλώνουν, γελάνε, κλαίνε. Έχει σασπένς το σπίτι μας!!

ο δικος μου στο ριλαξ δεν τα φτανει ακομα τα κουκλακια..μονο τα κοιτα κ φωναζει με φωνηεντα..το παπλωματακι που λες το εχω κ εγω..δεν το ειχα σκεφτει να τον βαζω..μου το εφεραν δωρο..κ του αρεσει μπρουμυτα...κ 10λεπτα, μη σου πω..χαχαχαχα σασπενσ φουλ εχετε καλοοο μ αρεσε... :-D:-D:-D δεν ηταν δυσκολα που χες δυο μωρακια με 1 χρονο διαφορα τοτε???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω με την μπεμπα μου εχουμε περασει ατελειωτες ωρες αγκαλιας.τωρα ειναι ηδη 8 μηνων και καθεται αρκετα μονη της στο καροτσι η στο καθισματακι φαγητου κι ετσι κανω και καμια δουλεια.κοιμαται και 1 με 2 φορες μεσα στη μερα οποτε χαζοξεκουραζομαι.αλλα οταν ηταν πιο μικρη ηταν ενα δραμα....δεν περναγε η μερα με τιποτα...δεν κοιμοταν καθολου μεσα στη μερα και δεν καθοταν καθολου κατω.οποτε κι εγω για να καθομαι την εβαζα στο στηθος με αποτελεσμα να θηλαζω καθε μιαμιση ωρα για μια ωρα.φρικη ..τωρα περιμενω το δευτερο μου παιδακι και στην ιδεα οτι μπορει να ξαναπερασω τα ιδια ανατριχιαζω.δεν γινεται παναγια μου να γεννησω το παιδι θαυμα και να κοιμαται 20 ωρες το 24ωρο?

χαχαχα...κ δεν ξερεις ποτε..μπορει το παιδι θαυμα να μη κοιμαται 20ωρες αλλα να μη το πειραζει να καθεται μονο του (εννοω στο ριλαξ, γυμναστηριο,καροτσι)...:cool: οποτε με καταλαβαινεις απολυτα..το ιδιο περναω κ εγω..κ δεν ειναι τοσο με την αγκαλια, οσο του οτι θελει μονιμως σημασια..κ ξαπλα να ειναι θελει να ασχολουμαστε μαζι του.. ευτυχως θηλαζω (ξαπλωμενη) κ ετσι βλεπω κ καμια σειρα να περναει η μερα....:lol:

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι οταν ηταν τοσο μικρος και κοιμοταν αρκετα και στο ρηλαξ καθοταν και με εβλεπε να κανω δουλειες. του μιλουσα κιολας, τωρα θα κανουμε αυτο, τωρα θα κανουμε εκεινο και τον ειχα μαζι μου παντου μεσα στο σπιτι. εκανα δουλειες στην κουζινα τον επαιρνα στην κουζινα κτλ, πηγαινα στο υπνοδωματιο, τον επαιρνα εκει και τον εβαζα και πανω στο κρεβατι το μεγαλο να ξαπωνει και λιγο μπρουμυτα που του αρεσε.. του μιλουσα πολυ βεβαια, πηγαιναμε και με το καροτσι παντου μαζι για τα ψωνια και τις δουλειες τις εξωτρικες. μια χαρα καθοταν.

τωρα δεν εφηνει τιποτα ορθιο και εννοειεται πανε οι παλιες καλες εκεινες εποχες που καναμε μαζι δουλειες. τωρα πρεπει να πατησει αυτος το πλυντηριο, να βαλει αυτος τα ρουχα στο πλυντηριο, να βγαλουμε μαζι τα πιατα απο το αλλο πλυντηριο, να μιλησει αυτος στο τηλεφωνο και οχι εγω, να ανοιξει το ψυγειο και να διαλεξει τι θα φαει η θα χαραμισει και παει λεγοντας...

χαχαχα μια χαρα σας βρισκω...σε βοηθαει παντως, δεν μπορεις να πεις.. :wink: πολυ καλο αυτο που εκανες, θα το δοκιμασω...να μιλαω συνεχεια κ να με κοιταει να κανω δουλειες...αν κ προσπαθησα ετσι μια φορα να σιδερωσω τα ατελειωτα ρουχα..τον ειχα στο ριλαξ να με κοιταει αλλα στο 10λεπτο βαρεθηκε..αυτο πριν 1μηνα, για να το ξαναδοκιμασω μηπως αλλαξε κατι, κ ταυτοχρονα θα του πω την ιστορια της ζωης μου χχαχα :lol: οταν πηγαινατε για ψωνια κ για τις δουλειες δεν πειναγε?που τον ταιζες?αν ησουν σουπερμακετ πχ..τον βγαζω κ εγω εδω στη γειτονια αλλα ειναι μαρτυριο με τα πεζοδρομια που ναι γεματα δεντρα κ δε χωραμε..:mad:κ απο διπλα τα αμαξια που δεν σε υπολογιζουν..

Link to comment
Share on other sites

10-2 γιαγιά στο σπίτι.Η μαμά τρέχει και δεν φτάνει.Δουλειές σπιτιού και εργασία.

Η γιαγιά ρηλάξ,κουβεντούλα,περπάτημα,τραγούδια,η αγκαλίτσα του μαδερκαρε(έχει ξετρελαθεί η μικρή),τούμπες στο κρεβάτι.2-6 μαμά.Το αυτό το προηγούμενο συν

διάβασμα με πάνινα βιβλία και μπροστά στον καθρέφτη να βλέπουμε που είναι τα αυτιά μας κ.λ.π.6-8 γιαγια και μια από τα ίδια Μετά μαμά-μπαμπάς και η ιστορία επαναλαμβάνεται.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα μια χαρα σας βρισκω...σε βοηθαει παντως, δεν μπορεις να πεις.. :wink: πολυ καλο αυτο που εκανες, θα το δοκιμασω...να μιλαω συνεχεια κ να με κοιταει να κανω δουλειες...αν κ προσπαθησα ετσι μια φορα να σιδερωσω τα ατελειωτα ρουχα..τον ειχα στο ριλαξ να με κοιταει αλλα στο 10λεπτο βαρεθηκε..αυτο πριν 1μηνα, για να το ξαναδοκιμασω μηπως αλλαξε κατι, κ ταυτοχρονα θα του πω την ιστορια της ζωης μου χχαχα :lol: οταν πηγαινατε για ψωνια κ για τις δουλειες δεν πειναγε?που τον ταιζες?αν ησουν σουπερμακετ πχ..τον βγαζω κ εγω εδω στη γειτονια αλλα ειναι μαρτυριο με τα πεζοδρομια που ναι γεματα δεντρα κ δε χωραμε..:mad:κ απο διπλα τα αμαξια που δεν σε υπολογιζουν..

 

ειχα παντα μαζι μπιμπερο με γαλα, μπιμπερο με χαμομηλι, πανες μωρομαντηλα και μια αλλαξια (αχρειαστη ηταν αλλα την ειχα). τον αλλαζα στο καροτσι στη μεση του πεζοδρομιου. ευτυχως δεν χρειαστηκε πολλες φορες αλλα ειχα εξασκηθει απιστευτα. του αρεσε η βολτα με το καροτσι απιστευτα και κοιμοταν κιολας. και τωρα ακομα την απολαμβανει τη βολτα με το καροτσι αλλα οχι παντα. καμια φορα (σπανια) θα θελει να ζουζουνεψει. οσο μεγαλωνουν τοσο δεν καθονται γενικως. να περπατας απο την πλευρα των παρκαρισμενω αυτοκινητων και μολις ακους αμαξι να μπαινεις με το καροτσι αναμεσα σε δυο παρκαρισμενα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι οταν ηταν τοσο μικρος και κοιμοταν αρκετα και στο ρηλαξ καθοταν και με εβλεπε να κανω δουλειες. του μιλουσα κιολας, τωρα θα κανουμε αυτο, τωρα θα κανουμε εκεινο και τον ειχα μαζι μου παντου μεσα στο σπιτι. εκανα δουλειες στην κουζινα τον επαιρνα στην κουζινα κτλ, πηγαινα στο υπνοδωματιο, τον επαιρνα εκει και τον εβαζα και πανω στο κρεβατι το μεγαλο να ξαπωνει και λιγο μπρουμυτα που του αρεσε.. του μιλουσα πολυ βεβαια, πηγαιναμε και με το καροτσι παντου μαζι για τα ψωνια και τις δουλειες τις εξωτρικες. μια χαρα καθοταν.

τωρα δεν εφηνει τιποτα ορθιο και εννοειεται πανε οι παλιες καλες εκεινες εποχες που καναμε μαζι δουλειες. τωρα πρεπει να πατησει αυτος το πλυντηριο, να βαλει αυτος τα ρουχα στο πλυντηριο, να βγαλουμε μαζι τα πιατα απο το αλλο πλυντηριο, να μιλησει αυτος στο τηλεφωνο και οχι εγω, να ανοιξει το ψυγειο και να διαλεξει τι θα φαει η θα χαραμισει και παει λεγοντας...

 

ειχα παντα μαζι μπιμπερο με γαλα, μπιμπερο με χαμομηλι, πανες μωρομαντηλα και μια αλλαξια (αχρειαστη ηταν αλλα την ειχα). τον αλλαζα στο καροτσι στη μεση του πεζοδρομιου. ευτυχως δεν χρειαστηκε πολλες φορες αλλα ειχα εξασκηθει απιστευτα. του αρεσε η βολτα με το καροτσι απιστευτα και κοιμοταν κιολας. και τωρα ακομα την απολαμβανει τη βολτα με το καροτσι αλλα οχι παντα. καμια φορα (σπανια) θα θελει να ζουζουνεψει. οσο μεγαλωνουν τοσο δεν καθονται γενικως. να περπατας απο την πλευρα των παρκαρισμενω αυτοκινητων και μολις ακους αμαξι να μπαινεις με το καροτσι αναμεσα σε δυο παρκαρισμενα.
οταν λες μπιμπερο με γαλα?δηλαδη σε θερμο το νερο κ το φτιαχνεις εκεινη την ωρα??μπραβο εχεις δικιο με τα παρκαρισμενα..:-P
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10-2 γιαγιά στο σπίτι.Η μαμά τρέχει και δεν φτάνει.Δουλειές σπιτιού και εργασία.

Η γιαγιά ρηλάξ,κουβεντούλα,περπάτημα,τραγούδια,η αγκαλίτσα του μαδερκαρε(έχει ξετρελαθεί η μικρή),τούμπες στο κρεβάτι.2-6 μαμά.Το αυτό το προηγούμενο συν

διάβασμα με πάνινα βιβλία και μπροστά στον καθρέφτη να βλέπουμε που είναι τα αυτιά μας κ.λ.π.6-8 γιαγια και μια από τα ίδια Μετά μαμά-μπαμπάς και η ιστορία επαναλαμβάνεται.

φουλ προγραμμα..:shock: ευτυχως υπαρχουν κ οι γιαγιαδες, που βοηθανε..εμας μπορει μονο τα σαββατα, οποτε ειμαι ολη μερα με το μωρο...ωραια παιρναει παντως η μπεμπουλα σου...;):Pεμενα ειναι μικρουλη ακομα κ δεν εχουμε περπατημα κ τουμπες ακομα..

Link to comment
Share on other sites

οταν λες μπιμπερο με γαλα?δηλαδη σε θερμο το νερο κ το φτιαχνεις εκεινη την ωρα??μπραβο εχεις δικιο με τα παρκαρισμενα..:-P

 

Το ειχα ετοιμο φτιαγμενο. αλλα μπορεις να εχεις και θερμος και τη σκονη μεσα στο μπιμπερο και να το φτιαχνεις επι τοπου. αμα θηλαζεις εινια εξισου ευκολο λενε οι μαμαδες που θηλαζουν. καθεσαι καπου που να μη φαινεσαι και πολυ και το θηλαζεις. η μπορεις να εχεις αντλησει και να εχεις το μπιμπερο με το αντλημενο γαλα. μην αγχωνεσαι.

 

εμενα επαιζε και με τις μαλακές κουδουνιστρες σε εκεινη την ηλικια. του εβαζα και το γυμναστηριοπανω στο διπλο κρεβατι και μια χαρα χαζευε και προσπαθουσε να στριφογυρισει και να πιασει τα παιχνιδακια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμεις είμαστε 3 1/2 μηνων και κάνουμε ακριβώς ότι και η kourkoumpini οπου και να πάω μέσα στο Σπιτι για δουλειές τον τραβαω κι αυτό το δολιο το μπεμπακο μας!! Έχει πλάκα γιατι του λέω οοοοτι μπουρδα μου κατέβει και εκείνος μου γελάει λες και καταλαβαίνει ότι μανούλα του κάνει τον καραγκιόζη!! Χεχεχε !!! μόνο αν θέλω να ξεκουραστω κι εγώ λιγάκι έχουμε θέμα γιατι θέλει να τον πάρω μαζι μου στον καναπε να βλέπει κι αυτός τηλεόραση, τον αφήνω για λίγο αλλα μετα πάλι ξανα στο ρηλαξ του!!Πάντως δε μπορω να πω.... Και τις δουλειές μου τις κάνω και μαγειρευω και γλυκα φτιαχνω και ολα μια Χαρα!!!

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα και απο μενα!εμενα ο γιοκας μου ειναι 3μιση μηνων και κοιμαται πολλες ωρες να μην τον ματιαξω!σε σημειο να με πιανω να κανω επιτηδες φασαρια για να ξυπνησει να παιξουμε λιγο!σημερα ανακαλυψα 2 παιχνιδια που τον εκαναν να κανει κανονικο γελιο για πρωτη φορα!!!το πρωτο ηταν:τον ειχα ξαπλωμενο στο κρεββατι μου ανασκελα και χοροπηδηξα ελαφρα πανω στο κρεββατι για να τον δω και με το κουνημα που εκανε μου εσκασε το πρωτο γαργαρο γελακι!μετα μπορειτε να με φανταστειτε!!!!πιαστηκαν τα ποδια μου απο το σηκω κατσε στο κρεββατι!το δευτερο ηταν στην ιδια θεση και επαιζα με τα πατουσακια του και πηρα το μεγαλο του δαχτυλακι(ποδιου)και το εβαλα απαλα στο στομα του!ξετρελαθηκε και γελασε πιο πολυ απο οτι με το τρανταγμα του κρεββατιου!αυτα γιατι σας κουρασα,ελπιζω να δειτετα παιδακια σας να γελανε συντομα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμάς η μπέμπα μας είναι 4.5 μηνών. Το πρωί ξυπνάει γύρω στις 8, αυτό μάλλον καθιερώθηκε γιατί όσο κοιμόταν στο δωμάτιό μας το ξυπνητήρι του μπαμπά χτύπαγε στις 8 κι έτσι τώρα ξυπνάει από μόνη της στις 8 (είμαι περίεργη να δω τι θα κάνει όταν αλλάξει η ώρα). 8-9 είναι η ώρα που ασχολείται μαζί της ο μπαμπάς της. Συνήθως έχει ξυπνίσει για θηλασμό στις 6-6.30, οπότε 8 που ξυπνάει για τα καλά δεν την ξαναθηλάζω. Ο μπαμπάς της την παίζει, την αλλάζει κλπ κι εγώ ετοιμάζω το πρωινό της φαμίλιας (του μπαμπά και της μαμάς δηλαδή). Το πρωινό μας κρατάει κανα 20λεπτο, η μικρή κάθεται στην αγκαλιά του μπαμπά και μας βλέπει που τρώμε και της μιλάμε. Μετά που φεύγει για τη δουλειά του παίζουμε λίγο με κουδουνίστρες, κοιτάμε τα γατάκια που έχουμε στο μπαλκόνι, κοιταζόμαστε στον καθρέφτη, κάνουμε παιχνίδια στην αλλαξιέρα και μετά την πιάνει ύπνος. Συνήθως τη βάζω στον μάρσιπο και κοιμάται αμέσως εκεί και μετά την πάω στο κρεβάτι της. Αν έχει καλό καιρό θα βγούμε οπωσδήποτε έξω για κανένα 2ωρο τουλάχιστον. Αν όχι η μέρα δεν περνάει με τίποτα....κι εγώ παιδιά το ομολογώ πολλές φορές βαριέμαι με το μωρό στο σπίτι. Βάζουμε μουσική και χορεύουμε (Galaxy), κοιτάμε κάτι βιβλία που έχουμε με φωνές ζώων, της έχω βάλει ένα χαλάκι στο πάτωμα και κάθεται εκεί κι εγώ μαζί της με τα παιχνίδια της, τριγυρνάμε στο σπίτι αγκαλιά και βλέπουμε διάφορα περίεργα πράγματα.Α....να μην το ξεχάσω. Το καλύτερο παιχνίδι μέχρις στιγμής είναι ένα μπαλόνι που έχουμε. Μπορεί να το κοιτά πολύ ώρα. Στο γυμναστήριο δεν της αρέσει να κάθεται, και στο ριλάξ ενώ καθότανε έχει αρχίσει να βαριέται. Στην κούνια της κάθεται να δει το παιχνιδάκι που γυρνάει μόνο το βράδυ που είναι να κοιμηθεί. Αυτά από μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...