Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΡΟΣ ΜΩΡΟΥ 15ΜΗΝΩΝ


Recommended Posts

Καλησπέρα,πριν λίγο γύρισα απο τον παιδίατρο ο οποίος μου την "ειπε¨λιγο για το βάρος του μικρού.Είναι 9120 όσο ακριβως ηταν και τον περασμενο μήνα.Είναι η πρώτη μας επίσκεψη σε αυτόν και μου έκανε εντύπωση που επέμεινε πολύ στο βάρος του μικρού...Η προηγούμενη γιατρός,οταν της έλεγα πως είναι λίγο αδύνατος,μου έλεγε τί σε νοιάζει;Ας είναι γερός και υγιείς και μην σε νοιάζει το βάρος του απο την στιγμή που τρώει,ενω αυτός μου είπε να πάω ξανά σε είκοσι μέρες και αν συνεχίσει έτσι να του κάνουμε εξετάσεις.Με προβλημάτισε λίγο....Πληροφοριακά το ύψος του είναι 80cm.

Εσας πως είναι απο βάρος τα μικρά σας σ'αυτη την ηλικία;Ξέρω δεν μπορείς να συγκρίνεις τα παιδια μεταξύ τους αλλα ετσι για να πάρω μια ιδέα...;)

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,πριν λίγο γύρισα απο τον παιδίατρο ο οποίος μου την "ειπε¨λιγο για το βάρος του μικρού.Είναι 9120 όσο ακριβως ηταν και τον περασμενο μήνα.Είναι η πρώτη μας επίσκεψη σε αυτόν και μου έκανε εντύπωση που επέμεινε πολύ στο βάρος του μικρού...Η προηγούμενη γιατρός,οταν της έλεγα πως είναι λίγο αδύνατος,μου έλεγε τί σε νοιάζει;Ας είναι γερός και υγιείς και μην σε νοιάζει το βάρος του απο την στιγμή που τρώει,ενω αυτός μου είπε να πάω ξανά σε είκοσι μέρες και αν συνεχίσει έτσι να του κάνουμε εξετάσεις.Με προβλημάτισε λίγο....Πληροφοριακά το ύψος του είναι 80cm.

Εσας πως είναι απο βάρος τα μικρά σας σ'αυτη την ηλικία;Ξέρω δεν μπορείς να συγκρίνεις τα παιδια μεταξύ τους αλλα ετσι για να πάρω μια ιδέα...;)

 

κοριτσι εχω 16 μηνων τωρα.....τον προηγουμενο μηνα, 15 μηνων δλδ, ηταν 10.300 κ ειπε οτι ηταν 100γρ παραπανω απο το φυσιολογικο.....οχι ανυσηχητικο...υψος 77,5 (στο οριο μας ειπε).....αμα την δεις ειναι ολο μαγουλο κ κοιλια......αμα το μωρο σου τρωει μην ανησυχεις.....κινειται πολυ μαλλον κ το χανει .....

Link to comment
Share on other sites

16 μηνων ο δικος μου κι εδω κι 6 μηνες ειναι 9,5 κιλα.... υψος δε θυμαμαι τωρα αλλα απο την αρχη δεν επαιρνε πολυ βαρος....

για την ωρα δεν ανησυχουμε... τρωει καλα αλλα κινειται συνεχεια!!!!!!!!

 

στη φαση που τα παιδια αρχιζουν να περπατανε κ γενικα αρχιζουν να ζουζουνευουν ειδικα αν αυτο γινει ταυτοχρονα με το περασμα απο τα αλεσμενα στα κανονικα φαγητα υπαρχει παντα κρατημα στο βαρος..... οποτε δε νομιζω να υπαρχει σοβαρος λογος ανησυχιας.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τελευταία μετρηση 14,5 μηνών ήταν 11 κιλά και 84 πόντους αλλά δεν περπατούσαμε ακόμα. Περπατήσαμε αμέσως μετά. Τώρα μου φαινεται πολύ αδύνατος εχω την εντύπωση ότι έχασε κι όλας. Σε λίγες μέρες θα πάμε ξανα θα σου γράψω. Εχω φίλη όμως που το αγορακι της είναι στην ιδια ηλικια και ειναι 9 κιλα και δεν την αγχώνει η γιατρος μονο μια εξεταση κανανε για τυχον ουρολοιμοξη αλλα βγήκε αρνητική και της ειπε οτι αυτο ειναι το σκαρι του. Να εισαι καλα και εσυ και το παιδάκι σου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,πριν λίγο γύρισα απο τον παιδίατρο ο οποίος μου την "ειπε¨λιγο για το βάρος του μικρού.Είναι 9120 όσο ακριβως ηταν και τον περασμενο μήνα.Είναι η πρώτη μας επίσκεψη σε αυτόν και μου έκανε εντύπωση που επέμεινε πολύ στο βάρος του μικρού...Η προηγούμενη γιατρός,οταν της έλεγα πως είναι λίγο αδύνατος,μου έλεγε τί σε νοιάζει;Ας είναι γερός και υγιείς και μην σε νοιάζει το βάρος του απο την στιγμή που τρώει,ενω αυτός μου είπε να πάω ξανά σε είκοσι μέρες και αν συνεχίσει έτσι να του κάνουμε εξετάσεις.Με προβλημάτισε λίγο....Πληροφοριακά το ύψος του είναι 80cm.

Εσας πως είναι απο βάρος τα μικρά σας σ'αυτη την ηλικία;Ξέρω δεν μπορείς να συγκρίνεις τα παιδια μεταξύ τους αλλα ετσι για να πάρω μια ιδέα...;)

στο βιβλιάριο του παιδιού φαίνεται η καμπύλη ανάπτυξης για βάρος και ύψος. αν η καμπύλη του παιδιού σου είναι μέσα στα φυσιολογικά μην ανησυχείς. επίσης, πήρε ύψος από τον προηγούμενο μήνα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις 15 μηνων ημασταν 10500 και 83 ποντους υψους. νομιζω αναλογικα καλα ειστε. εμεις το καλοκαιρι που ο μικρος ηταν 19 με 22 μηνων ολο το καλοκαιρι βαλαμε 300 γραμμαρια συνολικα :lol::lol:

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ξέρεται τι έκανε ο γιατρός;Πήρε μήνα μήνα τις μετρήσειςς,γύριζε πίσω στην σελίδα με τις καμπύλες και έβαζε μια τελεία με κάθε μήνα δλδ 2 μηνων 3kg εβαζε την τελεία στο αντίστοιχο σημείο,3 μηνών 4kg έβαζε τελεία και συνέχισε έτσι μέχρι την ηλικία που είμαστε σήμερα.Κάνοντας στο τέλος μια γραμμή,ακολουθώντας την πορεία απο τις τελείες που είχε βάλει,διαπίστωσε πως η πορεία της καμπλύλης είναι φθίνουσα και μας είπε πως αν συνεχισει έτσι ή ακόμη και αν παραμείνει στάσιμος θα πρέπει να κάνει εξετασεις.Εντωμεταξύ δεν μ'έφτανε αυτο, ξαφνικά ο μικρός άρχισε να τρώει ελάχιστες ποσότητες φαγητού και εγω τα΄χω βάλει με την τύχη μου :mad:.

Και κάτι άλλο...τί θα μπορούσε να έχει ένα παιδι που δεν παίρνει βάρος;Αν του έλειπε κάποια αυξυτική ορμόνη δεν θα έπαιρνε ύψος φαντάζομαι.Εχει πάρει ενάμιση πόντο απο τον προηγουμενο μηνα και κάθε φορα βέβαια έπαιρνε και απο κάτι...

Τι να πω ρε κορίτσια αυτο το άγχος θα μας φάει.Βλέπω την ξαδέρφη μου εχει κοριτσάκι πεντέμιση χρονών είναι 100cm και 15 κιλά και ούτε που νοιάζεται...Δεν εννοώ πως δεν νοιάζεται για τα παιδια της αλλα αυτο το θέμα δεν την απασχολεί καθόλου.Δεν μπορεί να είμαστε όλοι 2 μέτρα λέει και εμείς όλο αχ βαχ είμαστε....

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι μπορεί να έχει, αλλά αν η πορεία του βάρους του είναι φθίνουσα νομίζω ότι καλά κάνει ο γιατρός και το ψάχνει. Αυτή είναι άλλωστε η χρησιμότητα των καμπυλών ανάπτυξης (και ο λόγος που τις έχουμε στο βιβλιάριο υγείας).

Link to comment
Share on other sites

Μη δίνετε τόση σημασία στις καμπύλες ανάπτυξης του βιβλιαρίου. Η μεθοδολογία με την οποία δημιουργήθηκαν έχει ήδη υποστεί πολλή κριτική. Κάντε ένα απλό search στο google και θα βρείτε πολλές πληροφορίες. Επίσης δείτε εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=95890. Δείτε και τις καμπύλες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας που είναι σίγουρα πιο αξιόπιστες.

9bRHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μη δίνετε τόση σημασία στις καμπύλες ανάπτυξης του βιβλιαρίου. Η μεθοδολογία με την οποία δημιουργήθηκαν έχει ήδη υποστεί πολλή κριτική. Κάντε ένα απλό search στο google και θα βρείτε πολλές πληροφορίες. Επίσης δείτε εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=95890. Δείτε και τις καμπύλες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας που είναι σίγουρα πιο αξιόπιστες.

Αν οι καμπύλες του ΠΟΥ είναι πιο αξιόπιστες, τότε τα μωρά μας θα πρέπει να είναι ΒΑΡΥΤΕΡΑ για να είναι "φυσιολογικά".

 

Σύμφωνα με τις σωματομετρικές καμπύλες του ΠΟΥ, ένα αγοράκι ηλικίας 6 μηνών θα πρέπει να είναι 7900 γραμ. για να είναι στο μέσο όρο (50%) ενώ οι φυσιολογικές τιμές για την ηλικία του είναι από 6400 (2%) έως 9800 (98%).

 

Σύμφωνα με τις σωματομετρικές καμπύλες του δικού μας Βιβλιαρίου Υγείας, ένα αγοράκι ηλικίας 6 μηνών θα πρέπει να είναι 7500 γραμ. για να είναι στο μέσο όρο (50%) ενώ οι φυσιολογικές τιμές για την ηλικία του κυμαίνονται από 5900 (3%) έως 9100 (97%).

 

Η πηγή που αναφέρεις ισχυρίζεται ότι:

 

Όμως ο Τ. Κουράκης υπογράμμισε ότι με τις καμπύλες που υπάρχουν στο βιβλιάριο για την ανάπτυξη των παιδιών ένα υπέρβαρο παιδί χαρακτηρίζεται ως κανονικό και ένα κανονικό παιδί ως αδύναμο.

 

Εμένα μου φαίνεται ότι ισχύει το αντίθετο. Ένα ελαφρώς υπέρβαρο παιδί κατά τον ΠΟΥ (ας πούμε ένα βρέφος 6 μηνών που ζυγίζει 10.5 κιλά) χαρακτηρίζεται πάρα πολύ υπέρβαρο από τις δικές μας καμπύλες, ενώ ένα κανονικό παιδί κατά τον ΠΟΥ (π.χ. ένα βρέφος 6 μηνών που ζυγίζει 7.9 κιλά) χαρακτηρίζεται ως άνω του μέσου όρου από τις δικές μας καμπύλες.

 

Αυτό μπορεί να οφείλεται στο ότι οι Ελληνικές καμπύλες έχουν σταθμιστεί σε δείγμα από παιδιά που νοσηλεύονταν σε νοσοκομεία (τα οποία μπορεί κανείς να φανταστεί ότι, καθότι άρρωστα, ζυγίζουν λιγότερο από τα υγιή παιδιά) αλλά όχι και να λέμε ότι κερδίζουν οι γαλακτοβιομηχανίες από το να θεωρούμε τα κανονικά παιδιά υπέρβαρα - λογικό θα ήταν να συμβαίνει το αντίθετο.

 

Αυτό που ισχύει είναι ότι οι καμπύλες ΠΟΥ-βιβλιαρίου υγείας ακολουθούν ελαφρώς διαφορετική κλίση, πράγμα που σημαίνει ότι στις μεγαλύτερες ηλικίες η διαφοροποίηση σχεδόν αντιστρέφεται. Στην ηλικία των 15 μηνών, οι καμπύλες του ΠΟΥ δίνουν "άνοιγμα" από 8200-12800, ενώ οι καμπύλες του βιβλιαρίου δίνουν 8900-13000. Καθότι όμως τα περισσότερα παιδιά αυτής της ηλικίας δεν χρειάζεται καν να πίνουν γάλα, και αν πίνουν το πιθανότερο είναι ότι πίνουν φρέσκο αγελαδινό, αδυνατώ να καταλάβω πώς πλήτεται ο θηλασμός και πώς αυξάνονται οι πωλήσεις του Frisomel από αυτή τη διαφοροποίηση (και γιατί αντιστοίχως δεν κατηγορούμε τον ΠΟΥ ότι προσπαθεί να υπονομεύσει το θηλασμό στις πιο ευάλωτες μικρές ηλικίες)!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δν ξερω τι σας λενε αλλα για μενα ενα παιδι που τρεφεται ΣΩΣΤΑ κ ειναι ΥΓΕΙΕΣ ΔΕΝ εχει κανενα προβλημα ισα ισα μια χαρα ειναι αμα εχει ορεξει κ τρωει! Να σου πω για τον δικο μας? Ειναι σχεδον 13 μηνων 82 ποντους κ ζυγιζει 14 κιλα! Δν ειναι καθολου χοντρος δντου φαινεται καν! Μαλιστα δν περπατησαμε ακομα αλλα ο γιατρος μου λεει οτι αν κ ειμαστε εξω απο της καμπυλες (απο την γεννηση του πιο συγεκριμενα!) ειναι εξω απο της καμπυλες σε ολα κ στο υψος κ στο βαρος κ στην περιμετρο κεφαλης πολυ απλα ειναι ενα ανεπτυγμενο μωρο! που του αρεσει το φαι ! Γιατι να κατσω να αγχωθω απο την στιγμη που τρωει μονο υγεινα κ εχει ορεξη? Ισα ισα πως θα ηταν να τρεχω συνεχεια με ενα κουταλι απο πισω? Οχι κ τοσο ευχαριστα! Να τα χαιρομαστε! Οπος ειναι!!

Link to comment
Share on other sites

Αν οι καμπύλες του ΠΟΥ είναι πιο αξιόπιστες, τότε τα μωρά μας θα πρέπει να είναι ΒΑΡΥΤΕΡΑ για να είναι "φυσιολογικά".

 

Σύμφωνα με τις σωματομετρικές καμπύλες του ΠΟΥ, ένα αγοράκι ηλικίας 6 μηνών θα πρέπει να είναι 7900 γραμ. για να είναι στο μέσο όρο (50%) ενώ οι φυσιολογικές τιμές για την ηλικία του είναι από 6400 (2%) έως 9800 (98%).

 

Σύμφωνα με τις σωματομετρικές καμπύλες του δικού μας Βιβλιαρίου Υγείας, ένα αγοράκι ηλικίας 6 μηνών θα πρέπει να είναι 7500 γραμ. για να είναι στο μέσο όρο (50%) ενώ οι φυσιολογικές τιμές για την ηλικία του κυμαίνονται από 5900 (3%) έως 9100 (97%).

 

Είναι έτσι όπως τα λες, αλλά, αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις προσεκτικά τα links που παρατίθενται, θα αντιλαμβανόσουν ότι το πρόβλημα δεν αφορά τα μωρά 6 μηνών. Αντίθετα, όπως αναφέρει ο κ. Παπαβέντσης στο σχετικό link:

 

"Το φυσιολογικό μωρό, δηλαδή εκείνο που θηλάζει αποκλειστικά, τείνει να βάζει πολύ βάρος κατά τους πρώτους 3-4 μήνες της ζωής του. Η εντυπωσιακή αυτή αύξηση δεν πρέπει να μας ανησυχεί και δεν συνιστά παχυσαρκία. Έπειτα ο ρυθμός αύξησής του μειώνεται σημαντικά, σε αντίθεση με ό,τι συμβαίνει με το μωρό που πίνει μπιμπερό. Αυτό σημαίνει πως τα παιδιά ενός έτους που θηλάζουν δεν είναι λεπτά, αλλά εκείνα που δε θηλάζουν παχύσαρκα! Αν βασιστούμε στις παραδοσιακές καμπύλες, μωρά εννιά μηνών που συνεχίζουν να θηλάζουν συχνά χαρακτηρίζονται ψευδώς ως λιποβαρή. Αντίστροφα, πάρα πολλά παιδιά με μπιμπερό, που στις παραδοσιακές καμπύλες φαίνονται να μεγαλώνουν φυσιολογικά, στην πραγματικότητα είναι παχύσαρκα."

 

Στο συγκεκριμένο Thread, αν δεν απατώμαι, η συζήτηση είναι για ένα μωρό 15 μηνών. Σύμφωνα με το βιβλιάριο υγείας που μοιράζει το υπουργείο υγείας το "άνοιγμα" για αγόρια αυτής της ηλικίας είναι 8.900-13.000, ενώ στις καμπύλες του ΠΟΥ 8.200-12.800. Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν ότι ένα παιδάκι με βάρος π.χ. 8.200 φέρεται ώς εκτός καμπυλών για το δικό μας βιβλιάριο, πράγμα που επιτρέπει στους γιατρούς να το χαρακτηρίσουν ως λιποβαρές και να κάνουν διάφορες συστάσεις στους γονείς, ενώ το παιδάκι είναι απλά στην κατώτατη καμπύλη.

 

Αυτό μπορεί να οφείλεται στο ότι οι Ελληνικές καμπύλες έχουν σταθμιστεί σε δείγμα από παιδιά που νοσηλεύονταν σε νοσοκομεία (τα οποία μπορεί κανείς να φανταστεί ότι, καθότι άρρωστα, ζυγίζουν λιγότερο από τα υγιή παιδιά) αλλά όχι και να λέμε ότι κερδίζουν οι γαλακτοβιομηχανίες από το να θεωρούμε τα κανονικά παιδιά υπέρβαρα - λογικό θα ήταν να συμβαίνει το αντίθετο.

 

Και μόνο αυτό που λες ενισχύει την γνώμη της λανθασμένης μεθοδολογίας με την οποία δημιουργήθηκαν οι ελληνικές καμπύλες, αν είναι έτσι φυσικά. Άρα, ποιες είναι πιο αξιόπιστες; Επίσης, το link που ανέφερα δεν αναφέρει γαλακτοβιομηχανίες, αλλά εταιρία που πωλεί αυξητική ορμόνη.

 

Αυτό που ισχύει είναι ότι οι καμπύλες ΠΟΥ-βιβλιαρίου υγείας ακολουθούν ελαφρώς διαφορετική κλίση, πράγμα που σημαίνει ότι στις μεγαλύτερες ηλικίες η διαφοροποίηση σχεδόν αντιστρέφεται. Στην ηλικία των 15 μηνών, οι καμπύλες του ΠΟΥ δίνουν "άνοιγμα" από 8200-12800, ενώ οι καμπύλες του βιβλιαρίου δίνουν 8900-13000. Καθότι όμως τα περισσότερα παιδιά αυτής της ηλικίας δεν χρειάζεται καν να πίνουν γάλα, και αν πίνουν το πιθανότερο είναι ότι πίνουν φρέσκο αγελαδινό, αδυνατώ να καταλάβω πώς πλήτεται ο θηλασμός και πώς αυξάνονται οι πωλήσεις του Frisomel από αυτή τη διαφοροποίηση (και γιατί αντιστοίχως δεν κατηγορούμε τον ΠΟΥ ότι προσπαθεί να υπονομεύσει το θηλασμό στις πιο ευάλωτες μικρές ηλικίες)!

 

Έρχεσαι στα λόγια μου. Το πρόβλημα αφορά μεγαλύτερες ηλικίες όντως. Και εφόσον, όπως προείπα δια στόματος κ. Παπαβέντση: "Το φυσιολογικό μωρό, δηλαδή εκείνο που θηλάζει αποκλειστικά, τείνει να βάζει πολύ βάρος κατά τους πρώτους 3-4 μήνες της ζωής του." και μετά επιβραδύνεται ο ρυθμός αύξησης του βάρους του σε σχέση με τα μη θηλάζοντα παιδιά, ο ΠΟΥ σίγουρα δεν υπονομεύει το μητρικό θηλασμό στις μικρότερες ηλικίες. Αντίθετα, προσφέρει καμπύλες πιο αντιπροσωπευτικές εφόσον στηρίζονται σε μεγαλύτερο ποσοστό θηλαζόντων βρεφών, όπως συμβαίνει παντού στον κόσμο, πλην Ελλάδας. Επίσης, στην ηλικία των 15 μηνών πολλά παιδάκια συνεχίζουν να θηλάζουν και θα έπρεπε να μην θεωρούνται "εκτός καμπυλών" και "λιποβαρή".

 

Γενικά, και για να μην μπαίνουμε σε συζήτηση για θηλάζοντα και μη θηλάζοντα μωρά, γιατί είμαστε "εκτός θέματος", οι καμπύλες θα έπρεπε να θεωρούνται ένας απλός μπούσουλας για γονείς και γιατρούς και όχι αφορμή για να χαρακτηρίζονται κάποια παιδιά "αδύναμα" ή "υπερβαρα", και να λαμβάνονται υπόψη και άλλα χαρακτηριστικά του παιδιού, όπως το ύψος, η υγεία, η ζωηράδα, το πότε συναντά τα σημαντικά αναπτυξιακά ορόσημα, το γενετικό υπόβαθρο κ.α. Δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχει εμμονή με το βάρος και όλα τα παραπάνω θεωρούνται δευτερεύοντα.

9bRHp2.png
Link to comment
Share on other sites

ημαρτον ρε παιδια με τις οδηγιες....ειτε απο τον ΠΟΥ , ειτε απο τα βιβλιαρια μας....Το βαρος ειναι ενδειξη της υγειας του παιδιου, τιποτα περισσοτερο.

Και αυτο με τα θηλαζοντα και τα μη θηλαζοντα....Η μια πλευρα προσπαθει να πεισει την αλλη οτι κανει λαθος ενω εκεινη κανει το σωστο. Ειναι δυνατον να συμβει ποτε αυτο?

Ειναι δυνατον καποιος να κανει κατι για το παιδι του ενω ξερει οτι δεν ειναι το σωστο? Ολες το σωστο πιστευουμε οτι κανουμε.

Εγω εχω δυο παιδια με ακριβως ιδιες συνηθειες και ιδια γονιδια , στην τελικη...Ο ενας ειναι στρουμπουλος και ο αλλος ειναι αδυνατος. Τον στρουμπουλο τον θηλασα , τον αδυνατο οχι. Γιατι διαφερουν? Γιατι ο αδυνατος δεν βαζει κωλο κατω ενω ο στρουμπουλος για να σηκωθει κανουμε ταμα!

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

ημαρτον ρε παιδια με τις οδηγιες....ειτε απο τον ΠΟΥ , ειτε απο τα βιβλιαρια μας....Το βαρος ειναι ενδειξη της υγειας του παιδιου, τιποτα περισσοτερο.

Και αυτο με τα θηλαζοντα και τα μη θηλαζοντα....Η μια πλευρα προσπαθει να πεισει την αλλη οτι κανει λαθος ενω εκεινη κανει το σωστο. Ειναι δυνατον να συμβει ποτε αυτο?

Ειναι δυνατον καποιος να κανει κατι για το παιδι του ενω ξερει οτι δεν ειναι το σωστο? Ολες το σωστο πιστευουμε οτι κανουμε.

Εγω εχω δυο παιδια με ακριβως ιδιες συνηθειες και ιδια γονιδια , στην τελικη...Ο ενας ειναι στρουμπουλος και ο αλλος ειναι αδυνατος. Τον στρουμπουλο τον θηλασα , τον αδυνατο οχι. Γιατι διαφερουν? Γιατι ο αδυνατος δεν βαζει κωλο κατω ενω ο στρουμπουλος για να σηκωθει κανουμε ταμα!

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Το βάρος είναι ένδειξη και μόνο. Όσο για τη διαμάχη θηλάζοντα-μη θηλάζοντα δεν έχει θέση σ' αυτό το thread, απλά ήθελα να απαντήσω στον user Tinsey που την έφερε στη συζήτηση.

9bRHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης, το link που ανέφερα δεν αναφέρει γαλακτοβιομηχανίες, αλλά εταιρία που πωλεί αυξητική ορμόνη.

Προφανώς δεν έχεις διαβάσει το λινκ το οποίο παρέθεσες :roll: γιατί στην πρώτη-πρώτη παράγραφο λέει το εξής:

 

Η καταγγελία του Τάσου Κουράκη χθες στη Βουλή ότι φαρμακευτική εταιρεία και γαλακτοβιομηχανίες κρύβονται πίσω από το βιβλιάριο υγείας του παιδιού
Το συγκεκριμένο λινκ έχω δει να το μνημονεύουν σε διάφορα ποστ ως απόδειξη ότι οι γαλακτοβιομηχανίες υπονομεύουν το θηλασμό σε συνεργασία με τους γιατρούς του νοσοκομείου Αγία Σοφία, την ελληνική κυβέρνηση και τον παιδίατρο της γειτονιάς μας, γι' αυτό και αναφέρθηκα και σε αυτή την εικασία.

 

Το υπό συζήτηση θέμα δεν έχει καμία σχέση με τις καμπύλες ειδικώς, γιατί το πρόβλημα που αντιμετωπίζει η θεματοθέτρια δεν είναι το βάρος του παιδιού καθαυτό (το οποίο είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια, οποιαδήποτε καμπύλη κι αν χρησιμοποιήσουμε), αλλά το γεγονός ότι το μωρό δεν έχει βάλει καθόλου βάρος τον τελευταίο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,πριν λίγο γύρισα απο τον παιδίατρο ο οποίος μου την "ειπε¨λιγο για το βάρος του μικρού.Είναι 9120 όσο ακριβως ηταν και τον περασμενο μήνα.Είναι η πρώτη μας επίσκεψη σε αυτόν και μου έκανε εντύπωση που επέμεινε πολύ στο βάρος του μικρού...Η προηγούμενη γιατρός,οταν της έλεγα πως είναι λίγο αδύνατος,μου έλεγε τί σε νοιάζει;Ας είναι γερός και υγιείς και μην σε νοιάζει το βάρος του απο την στιγμή που τρώει,ενω αυτός μου είπε να πάω ξανά σε είκοσι μέρες και αν συνεχίσει έτσι να του κάνουμε εξετάσεις.Με προβλημάτισε λίγο....Πληροφοριακά το ύψος του είναι 80cm.

Εσας πως είναι απο βάρος τα μικρά σας σ'αυτη την ηλικία;Ξέρω δεν μπορείς να συγκρίνεις τα παιδια μεταξύ τους αλλα ετσι για να πάρω μια ιδέα...;)

 

Καλησπερα! και εγω εχει λιγες ωρες που γυρισα απο τον παιδίατρο!ο γιος μας ειναι 8 μηνών 9100 κιλά και 74 ποντους!Σε διάστημα 2 μηνων έβαλε 100 gr και 2 ποντους.Δηλαδη από 6 μηνων εχει το ίδιο βαρος!Μας ειπε οτι θα περιμενουμε και αλλον ενα μηνα και αν συνεχιζει να μην βαζει (θελει ο παιδιατρος τουλαχιστον 300gr) τοτε θα μας στειλει να κανουμε κατι εξετασεις, γιατι μπορει πχ να εχει καποια λοιμωξη μη εμφανη που επηρεαζει την αναπτυξη του!

Ο αντρας μου διαρκως λεει δωσε το παιδι να φαει, ισως δεν χορταινει! Δεν θελω να το ταιζω με το ζόρι για να βαλει ντε και καλα βαρος!!Τρωει και με το παραπανω!Απλως θεωρω οτι δεν μπορει να εχει την ιδια αναπτυξη σε ολους τους μηνες.Υπηρξε μηνας που εβαλε 1200 gr και 5 ποντους! Ε λογικο οτι αν συνεχιζε ετσι θα γινόταν γίγαντας!!Λιγο τα δοντια, λιγο αρρωστουλης, λιγο περισσοτερο αρχιζει να κινειται, οποτε το θεωρω φυσιολογικο!!!!

...Αλλα πάλι θα ξερουμε σε 1 μηνα!!!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έχεις διαβάσει το λινκ το οποίο παρέθεσες :roll: γιατί στην πρώτη-πρώτη παράγραφο λέει το εξής:

 

Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις και πιο μετά από την πρώτη παράγραφο, η οποία είναι από άρθρο εφημερίδας σχετικά με την καταγγελία του κ. Κουράκη, θα έβλεπες ότι δεν αφορά γαλακτοβιομηχανίες, αλλά φαρμακευτικές εταιρίες.

 

Το συγκεκριμένο λινκ έχω δει να το μνημονεύουν σε διάφορα ποστ ως απόδειξη ότι οι γαλακτοβιομηχανίες υπονομεύουν το θηλασμό σε συνεργασία με τους γιατρούς του νοσοκομείου Αγία Σοφία, την ελληνική κυβέρνηση και τον παιδίατρο της γειτονιάς μας, γι' αυτό και αναφέρθηκα και σε αυτή την εικασία.

 

Προφανώς δεν βρέθηκες στη δυσάρεστη θέση να θεωρούν το παιδί σου λιποβαρές και δεν χρειάστηκε να ψαχτείς για τις καμπύλες και τον τρόπο που αντιμετωπίζουν οι γιατροί και το Σύστημα Υγείας τα παιδιά που αποκλίνουν από αυτό που θεωρείται "κανονική ανάπτυξη" στην Ελλάδα. Σου εύχομαι να μην έχεις ποτέ τέτοια εμπειρία.

 

Το υπό συζήτηση θέμα δεν έχει καμία σχέση με τις καμπύλες ειδικώς, γιατί το πρόβλημα που αντιμετωπίζει η θεματοθέτρια δεν είναι το βάρος του παιδιού καθαυτό (το οποίο είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια, οποιαδήποτε καμπύλη κι αν χρησιμοποιήσουμε), αλλά το γεγονός ότι το μωρό δεν έχει βάλει καθόλου βάρος τον τελευταίο μήνα.

 

Πριν απαντήσεις σε ένα thread διάβασε προσεκτικά τί γράφουν οι υπόλοιποι. Η θεματοθέτρια αναφέρθηκε και στις καμπύλες ανάπτυξης και στην αυξητική ορμόνη, γι' αυτό θεώρησα καλό να αναφέρω κάτι που επιβεβαίωσα από προσωπική εμπειρία. Το βάρος του παιδιού είναι προφανώς μια χαρά.

9bRHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε διάστημα 2 μηνων έβαλε 100 gr και 2 ποντους.Δηλαδη από 6 μηνων εχει το ίδιο βαρος!Μας ειπε οτι θα περιμενουμε και αλλον ενα μηνα και αν συνεχιζει να μην βαζει (θελει ο παιδιατρος τουλαχιστον 300gr) τοτε θα μας στειλει να κανουμε κατι εξετασεις, γιατι μπορει πχ να εχει καποια λοιμωξη μη εμφανη που επηρεαζει την αναπτυξη του!

 

Τί σημαίνει "θέλει ο παιδίατρος τουλάχιστον 300gr"; Τη συνολική πορεία του παιδιού πρέπει να ελέγχει και όχι μεμονωμένα το βάρος. Δεν είμαι γιατρός mariasaloniki, αλλά από 6 ως 8 μηνών όπως τα λες έβαλε 100gr. Από όσα έχω καταλάβει εξετάσεις γίνονται όταν υπάρχει στασιμότητα για μεγάλο χρονικό διάστημα. Σε εσάς δεν συμβαίνει αυτό. Επίσης, μια χαρά μου φαίνεται εμένα και το βάρος του μωρού σου για την ηλικία του. Αφού λες ότι τρώει μη χολοσκάς καθόλου!

9bRHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε μολις δεκαεφτα μηνων και απο το δεκατοτριτο ειμαστε στασιμοι στα δεκατρια μισο κιλα κ ογδοντα οχτω ποντους ,περπαταμε απο τους δεκα μηνες,δε βαζουμε πωπο κατω,τρωμε πλεον το μισο φαι σε σχεση με πριν χρονισει και ειμαστε μια χαρα κ δε με προβληματιζει....:rolleyes:Αν εβαζε καε μηνα ακομα κιλα κ ποντους α ανησυχουσα....:cool:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Ήξερα πως θα έβρισκα απαντήσεις στους προβληματισμούς μου γι'αυτο απευθύνθηκα σε σας!Ακόμη και μια μικρή ''αντιπαράθεση'' μπορεί να βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό τον καθέναν μας οταν γίνεται με επιχειρήματα. Ο μικρός είναι πολύ ζωηρός και υπερκινητικός,οπως τα περισσότερα παιδάκια σ'αυτην την ηλικια.Εκει πιστεύω πως οφείλεται και η μη ικανοποιητική πρόσληψη βάρους.Επειτα νομίζω πως έπαιξε ανασταλτικό ρόλο το γεγονός οτι ξεκίνησε να περπατάει και παράλληλα μείωσε την ημερήσια πρόσληψη φαγητου,σε σχέση με τους προηγούμενους μήνες.Αλήθεια ήθελα να ρωτησω:είναι φυσιολογικό όσο μεγαλώνει να τρώει λιγότερο;Ετσι γίνεται συνήθως η δεν είναι στάνταρ;

Ολα αυτα τα είπα στον παιδίατρο και παρ'ολα αυτα μου συνέστησε δίμηνη στενή παρακολούθηση και αν δούμε πως μένει στάσιμος ξεκινάμε εξετάσεις.

Οπως και να εχει αυτο που διαπιστώνω είναι πως θα μας φάει το άγχος....Απο την άλλη καλύτερα να είμαι υποψιασμένη και να προλαμβάνω κάποια πράγματα παρά να λέω δεν βαριέσαι και να σου έρχεται κεραμίδα στο κεφάλι.

Σας ευχαριστώ ειλικρινα :D

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μετράει δεν είναι πόσα κιλά είναι το μωρό και αν είναι μέσα ή έξω από τις καμπύλες (του ΠΟΥ ή του βιβλιαρίου δεν έχει σημασία, οι διαφορές είναι μικρές). Αυτό που κοιτάνε οι γιατροί είναι να υπάρχει σταθερή πορεία ανάπτυξης, δηλαδή το βάρος και το ύψος να ακολουθεί λίγο-πολύ την ίδια καμπύλη και να μην υπάρχουν απότομες αυξομοιώσεις, κυρίως ανεξήγητες πτώσεις σε χαμηλότερη καμπύλη.

 

Αν ένα παιδάκι έχει μειώσει την ποσότητα του φαγητού που τρώει και παράλληλα έχει αρχίσει να περπατάει, φυσικό είναι να μην βάζει βάρος όπως "πρέπει". Αν όμως δεν συντρέχουν τέτοιοι λόγοι, αν το παιδί τρώει κανονική ποσότητα φαγητού και δεν έχει αυξημένη κινητικότητα, άλλά δεν βάζει βάρος επί 2-3 μήνες, τότε καλά κάνει ο γιατρός και το ψάχνει. Μπορεί να υπάρχει κάποια ουρολοίμωξη που καλό είναι να αντιμετωπιστεί.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ξέρεται τι έκανε ο γιατρός;Πήρε μήνα μήνα τις μετρήσειςς,γύριζε πίσω στην σελίδα με τις καμπύλες και έβαζε μια τελεία με κάθε μήνα δλδ 2 μηνων 3kg εβαζε την τελεία στο αντίστοιχο σημείο,3 μηνών 4kg έβαζε τελεία και συνέχισε έτσι μέχρι την ηλικία που είμαστε σήμερα.Κάνοντας στο τέλος μια γραμμή,ακολουθώντας την πορεία απο τις τελείες που είχε βάλει,διαπίστωσε πως η πορεία της καμπλύλης είναι φθίνουσα και μας είπε πως αν συνεχισει έτσι ή ακόμη και αν παραμείνει στάσιμος θα πρέπει να κάνει εξετασεις.

 

θες να πεις ΄τοι από τότε που γεννήθηκε το παιδί τώρα ενημερώσατε τις καμπύλες ανάπτυξης;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Μα αποτελούν βασικό εργαλείο (όχι μοναδικό) αξιολόγησης της ανάπτυξης τπυ παιδιού.

 

Και κάτι άλλο...τί θα μπορούσε να έχει ένα παιδι που δεν παίρνει βάρος;Αν του έλειπε κάποια αυξυτική ορμόνη δεν θα έπαιρνε ύψος φαντάζομαι.Εχει πάρει ενάμιση πόντο απο τον προηγουμενο μηνα και κάθε φορα βέβαια έπαιρνε και απο κάτι...

 

1.000 λόγοι, όχι μόνο ορμονικοί μπορεί να ευθύνονται για τη μη επαρκη ανάπτυξη. Ακόμα και λόγοι δυσανεξίας. Προσωπικά αν έβλεπα φθίνουσα καμπύλη στο παιδί μου και μου έλεγε ο ντοκτόρης αυά που είπε σε εσένα θα είχα πάει από εχτές για εξετάσεις.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ήξερα πως θα έβρισκα απαντήσεις στους προβληματισμούς μου γι'αυτο απευθύνθηκα σε σας!Ακόμη και μια μικρή ''αντιπαράθεση'' μπορεί να βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό τον καθέναν μας οταν γίνεται με επιχειρήματα. Ο μικρός είναι πολύ ζωηρός και υπερκινητικός,οπως τα περισσότερα παιδάκια σ'αυτην την ηλικια.Εκει πιστεύω πως οφείλεται και η μη ικανοποιητική πρόσληψη βάρους.Επειτα νομίζω πως έπαιξε ανασταλτικό ρόλο το γεγονός οτι ξεκίνησε να περπατάει και παράλληλα μείωσε την ημερήσια πρόσληψη φαγητου,σε σχέση με τους προηγούμενους μήνες.Αλήθεια ήθελα να ρωτησω:είναι φυσιολογικό όσο μεγαλώνει να τρώει λιγότερο;Ετσι γίνεται συνήθως η δεν είναι στάνταρ;

Ολα αυτα τα είπα στον παιδίατρο και παρ'ολα αυτα μου συνέστησε δίμηνη στενή παρακολούθηση και αν δούμε πως μένει στάσιμος ξεκινάμε εξετάσεις.

Οπως και να εχει αυτο που διαπιστώνω είναι πως θα μας φάει το άγχος....Απο την άλλη καλύτερα να είμαι υποψιασμένη και να προλαμβάνω κάποια πράγματα παρά να λέω δεν βαριέσαι και να σου έρχεται κεραμίδα στο κεφάλι.

Σας ευχαριστώ ειλικρινα :D

 

chrisa1980 είναι απόλυτα φυσιολογικό όσο μεγαλώνει ένα παιδάκι να παίρνει λιγότερο βάρος σε σχέση με μικρότερες ηλικίες που έχει διατροφή που βασίζεται κυρίως στο γάλα και δεν κινείται καθόλου. Γνώμη μου είναι ότι ένα παιδί που έχει πρόβλημα και χρειάζεται εξετάσεις φαίνεται και από άλλα πράγματα (όρεξη, ζωηράδα κ.λ.π.) και όχι μόνο από τις καμπύλες ή το τι θεωρεί ο κάθε γιατρός ικανοποιητική πρόσληψη βάρους. Η κόρη μου βρίσκεται εκτός καμπυλών βιβλιαρίου από 6,5 μηνών περίπου αν και είναι μια χαρά σε όλα της και υγιέστατη. Εγώ αδιαφόρησα για τις συστάσεις μιας συγκεκριμένης παιδιάτρου να κάνω εξετάσεις στο παιδί, έψαξα και βρήκα άλλους επιστήμονες-έχουμε πάει σε δύο παιδιάτρους ακόμα-οι οποίοι συμφωνούν ότι το βάρος δεν είναι ο καλύτερος δείκτης ανάπτυξης. Δε σου συνιστώ να κάνεις το ίδιο, γιατί το κάθε παιδί είναι διαφορετική περίπτωση. Εσύ θα κρίνεις. Το ύψος παίζει πολύ σημαντικό ρόλο παραδείγματος χάριν. Η κόρη μου είναι λεπτή και ψηλή. Μάλιστα ο ένας γιατρός πριν καλά-καλά δει τις καμπύλες κοιτάει εμένα και λέει: "Μα καλά, αφού βλέπω τη μαμά καταλαβαίνω ότι το παιδί έχει γενετική προδιάθεση να είναι αδύνατο και άνω του μέσου όρου στο ύψος." Και ούτε καν έδωσε σημασία στην "πτώση" από τις καμπύλες. Η άλλη παιδίατρος, που επιλέξαμε τελικά να παρακολουθεί τη μικρή, χρησιμοποιεί τις καμπύλες του ΠΟΥ και μας είπε ότι αν δει κανείς την εξέλιξη του βάρους της από τη γέννησή της δεν διαπιστώνει καμμία απολύτως σοβαρή μεταβολή και να μην ανησυχούμε καθόλου. Πάντως, αν και είναι πολύ δύσκολο να εκφέρει κανείς γνώμη χωρίς πλήρη στοιχεία για την ανάπτυξη ενός μωρού, το ύψος του μωρού σου είναι ακριβώς στο Μ.Ο. των καμπυλών του βιβλιαρίου. Αν τρώει με όρεξη και συναντά όλα τα αναπτυξιακά ορόσημα κανονικά, μάλλον δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας. Να τον χαίρεσαι και να είσαι καλά!

9bRHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η άλλη παιδίατρος, που επιλέξαμε τελικά να παρακολουθεί τη μικρή, χρησιμοποιεί τις καμπύλες του ΠΟΥ και μας είπε ότι αν δει κανείς την εξέλιξη του βάρους της από τη γέννησή της δεν διαπιστώνει καμμία απολύτως σοβαρή μεταβολή και να μην ανησυχούμε καθόλου.

Ναι, γιατί δεν έχετε αλλάξει καμπύλη (άσχετα με το αν είσαστε στα κατώτερα ή στα ανώτερα όρια)!!!! Της Χρύσας όμως το μωρό έχει φθίνουσα πορεία, με άλλα λόγια ο γιατρός διαπιστώνει σοβαρή μεταβολή. Αυτό που ανησυχεί δεν είναι ότι το μωρό δεν βάζει βάρος με τον ίδιο ρυθμό που έβαζε παλιά (κανένα μωρό 15 μηνών δεν βάζει βάρος όπως όταν ήταν 2 μηνών, γι΄αυτό οι καμπύλες είναι καμπύλες και όχι ευθείες!!!!!), αλλά ότι δεν βάζει βάρος όπως αναμένεται για την ηλικία του, με αποτέλεσμα να έχει πέσει σε χαμηλότερη καμπύλη.

 

Καλό είναι να μην δίνουμε ιατρικές συμβουλές με γνώμονα μόνο το δικό μας παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...