Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξέταση από παιδίατρο στις 40 μέρες και στήριξη κεφαλής


Recommended Posts

Πήγα το 40 ημερών αγοράκι μου στην παιδίατρο για την καθιερωμένη εξέταση και ενώ όλα ήταν καλά σε ότι αφορά βάρος και ανάπτυξη, όταν τον τράβηξε από τα χεράκια για να τον φέρει από ανάσκελα στην καθιστή θέση το κεφάλι του δεν ακολούθησε καθόλου και έμεινε ριγμένο εντελώς προς τα πίσω. Σε αυτή την ηλικία διάβασα ότι έστω και για μερικά δευτερόλεπτα το κεφάλι έρχεται στην ίδια ευθεία με το σώμα και μετά πάλι πέφτει πίσω. Εμένα παρέμεινε συνέχεια ριγμένο πίσω. Επίσης όταν τον έβαλε μπρούμυτα δεν το σήκωσε καθόλου. Η παιδίατρος είπε ότι δεν πειράζει για την ηλικία του, εγώ όμως φοβάμαι πολύ με δεδομένο το ότι η κόρη μου που είναι σήμερα 19 μηνών είχε από τη γέννησή της μια ήπια υποτονία και άργησε επίσης να στηρίξει το κεφαλάκι της. Μου έχει μπει η ιδέα μήπως τα παιδάκια μου έχουν κάτι κληρονομικό. Και ναι μεν η κόρη μου σήμερα είναι ένα υγιέστατο κοριτσάκι που κάνει τα πάντα για την ηλικία της, υπάρχουν όμως ασθένειες των μυών που φαίνονται μετά τα 3 χρόνια του παιδιού και τρέμω μήπως συμβαίνει κάτι τέτοιο. Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε από την εμπειρία σας και εάν θυμάστε φυσικά πως συμπεριφέρθηκαν τα παιδάκια σας όταν εξετάστηκαν κατ αυτόν τον τρόπο στον ενάμιση περίπου μήνα, αλλά και όταν τα βάζατε μπρούμυτα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Μην αγχώνεσε! Ο μπέμπης μου είναι σχεδόν 7 μηνών και το κεφάλι το στήριξε περίπου στους 2 μήνες! Γενικώς τα αγόρια είναι και πιο αργά στην ανα[τυξη από τα κορίτσια! Μπρούμυτα μπορείς να τον βάζεις όταν είναι ξύπνιος και είσαι δίπλα για να αρχίσει σιγά σιγά να δυναμώνει τους μύες! Εξάλλου αν η γιατρός έβλεπε κάτι θα στο έλεγε!

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μην αγχώνεσε! Ο μπέμπης μου είναι σχεδόν 7 μηνών και το κεφάλι το στήριξε περίπου στους 2 μήνες! Γενικώς τα αγόρια είναι και πιο αργά στην ανα[τυξη από τα κορίτσια! Μπρούμυτα μπορείς να τον βάζεις όταν είναι ξύπνιος και είσαι δίπλα για να αρχίσει σιγά σιγά να δυναμώνει τους μύες! Εξάλλου αν η γιατρός έβλεπε κάτι θα στο έλεγε!

 

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. όταν λες το στήριξε εννοείς όταν τον κρατούσες στην όρθια θέση ή στην άσκηση που περιγράφω παραπάνω όταν δηλ. το τραβούσε ο παιδιατρος από τα χεράκια

Link to comment
Share on other sites

εμένα το στήριξε 3,5 μηνών και πάλι είναι ένα φυσιολογικότατο παιδί! απλά και περπάτησε αργά (16 μηνών) και μίλησε αργά (27 μηνών), όμως πάντα στο πλαίσιο του φυσιολογικού

φυσικό είναι το κεφάλι ακόμα να γέρνει προς τα πίσω, μην ανησυχείς καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι τόσο βρεφάκι να μου είχε πεί η παιδίατρος οτι πρέπει να κρατιέται έστω και λίγο το κεφαλάκι του όταν το τραβάς απο τα χεράκια.Οσο για το μπρούμητα .... τον θυμάμαι που ήταν σαν πεταμένο κουρελάκι και δεν μπορούσε να το σηκώσει καθόλου!

Που το διάβασες αυτό που λες?

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καθε μωρακι εχει το ρυθμο του, ποτε δεν πρεπει να τα συγκρινουμε με αλλα παιδακια...ο δικος μου το 1ο βραδυ στο μαιευτηριο ενω τον ειχα ακουμπησμενο επανω μου, σηκωσε το κεφαλι και γυρνουσε δεξια και αριστερα...το κεφαλακι του ομως αρχισε να το στηριζει περιπου 2,5 μηνων......δεν σημαινει οτι πρεπει να περιμενουμε απο ολα τα παιδακια να εχουν την ιδια κινητικη αναπτυξη....το μωρακι σου ειναι πολυ μικρο ακομα, ζαρωμενο που λεει και μια φιλη μου;)!

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

To καθε π[αιδάκι εχει τους δικούς οτυ ρυθμούς. Μην αγχώνεσαι. Αν η παιδίατρος έβλεπε κάτι ανησυχιτικό, δεδομένου και του ιστορικού της μικρή σου, σίγουρα θα στο έλεγε.

Εμέαν ο μικρός μου σε κάποια εξέταση δεν είχε κάνει το αντανακλαστικό του βαδίσματος. Η παιδίατρος μου είχε πει ότι είναι φυσιολογικό και ότι από καποια στιγμή δεν το κάνουν. Εγώ όμως είχα διαβάσει άλλα και επειδή έίχαμε και περιστατικό μυοπάθειας στην οικογένεια, τρελάθηκα.

Ο μικρός μυο δεν έχει χρονίσει ακόμα, και άρχισε να κάνει τα πρωτα του βηματάκι.

Δειξε εμπιστοσύνη στην παιδίατρό σου, αν σε καλύπτει ή αν νιώθεις ότι δεν μπορείς να ησυχάσεις, πάρε και μια δεύτερη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι τόσο βρεφάκι να μου είχε πεί η παιδίατρος οτι πρέπει να κρατιέται έστω και λίγο το κεφαλάκι του όταν το τραβάς απο τα χεράκια.Οσο για το μπρούμητα .... τον θυμάμαι που ήταν σαν πεταμένο κουρελάκι και δεν μπορούσε να το σηκώσει καθόλου!

Που το διάβασες αυτό που λες?

 

Το διάβασα σε ένα βιβλίο που αφορά την ανάπτυξη των παιδιών αλλά και όταν ρώτησα την παιδίατρο μου είπε ότι περίπου στις 6 εβδομάδες αρχίζουν και έχουν κάποιο έλεγχο του κεφαλιού τους ο οποίος φαίνεται από αυτήν την άσκηση. Όταν το παιδί είναι 3 μηνών αυτή η άσκηση πρέπει να γίνεται τέλεια δηλαδή εαν το τραβάς από τις παλάμες το κεφάλι να ακολουθεί το σώμα. Αυτό όμως δεν γίνεται από τη μία μέρα στην άλλη αλλά κατακτάται σταδιακά ξεκινώντας από τις 6 περίπου εβδομάδες. Στην αρχή το κρατάει πολύ λίγο και όσο περνάει ο καιρός η δύναμή του αυξάνεται. Η κόρη μου στους 3 μήνες δεν το κρατούσε καθόλου και με κάποιες φυσικοθεραπείες το κράτησε στους 4μησι. Το θεωρήσαμε τυχαίο γεγονός γιατί το παιδί ήταν κατά τα άλλα φυσιολογικότατο. Περπάτησε στους 11 μήνες. Εάν όμως συμβαίνει πάλι το ίδιο και με το γιο μου δεν ξέρω πόσο τυχαίο πρέπει τελικά να το θεωρήσω ή να σκεφτώ ότι πιθανόν να υποβόσκει κάτι σοβαρότερο.

Link to comment
Share on other sites

καθε μωρακι εχει το ρυθμο του, ποτε δεν πρεπει να τα συγκρινουμε με αλλα παιδακια...ο δικος μου το 1ο βραδυ στο μαιευτηριο ενω τον ειχα ακουμπησμενο επανω μου, σηκωσε το κεφαλι και γυρνουσε δεξια και αριστερα...το κεφαλακι του ομως αρχισε να το στηριζει περιπου 2,5 μηνων......δεν σημαινει οτι πρεπει να περιμενουμε απο ολα τα παιδακια να εχουν την ιδια κινητικη αναπτυξη....το μωρακι σου ειναι πολυ μικρο ακομα, ζαρωμενο που λεει και μια φιλη μου;)!

 

Έτσι έκανε και μένα από το μαιευτήριο το γυρνούσε δεξια αριστερά όπως τον είχα ακουμπισμένο πάνω μου και θεώρησα ότι θα το στηρίξει γρήγορά. Έπεσα έξω όπως φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

To καθε π[αιδάκι εχει τους δικούς οτυ ρυθμούς. Μην αγχώνεσαι. Αν η παιδίατρος έβλεπε κάτι ανησυχιτικό, δεδομένου και του ιστορικού της μικρή σου, σίγουρα θα στο έλεγε.

Εμέαν ο μικρός μου σε κάποια εξέταση δεν είχε κάνει το αντανακλαστικό του βαδίσματος. Η παιδίατρος μου είχε πει ότι είναι φυσιολογικό και ότι από καποια στιγμή δεν το κάνουν. Εγώ όμως είχα διαβάσει άλλα και επειδή έίχαμε και περιστατικό μυοπάθειας στην οικογένεια, τρελάθηκα.

Ο μικρός μυο δεν έχει χρονίσει ακόμα, και άρχισε να κάνει τα πρωτα του βηματάκι.

Δειξε εμπιστοσύνη στην παιδίατρό σου, αν σε καλύπτει ή αν νιώθεις ότι δεν μπορείς να ησυχάσεις, πάρε και μια δεύτερη γνώμη.

 

 

Αυτές τις μυοπάθειες φοβάμαι και εγώ αν και δεν έχουμε ιστορικό. Δεν ξέρω πως αλλά μου έχουν καρφωθεί στον εγκέφαλο, όντας επηρεασμένη από την υποτονία της κόρης μου η οποία μέχρι τώρα δεν φάνηκε να είναι παθολογική. Ξέρω όμως ότι οι μυοπάθειες φαίνονται σε μεγαλύτερη ηλικία και γι αυτό μου έχουν γίνει εμμονή. Η παιδίατρος επιμένει ότι όλα είναι καλά, το ίδιο επέμενε και για την κόρη μου και τελικά είχε δίκιο. Εγώ όμως δυστυχώς δεν μπορώ να ησυχάσω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι έκανε και μένα από το μαιευτήριο το γυρνούσε δεξια αριστερά όπως τον είχα ακουμπισμένο πάνω μου και θεώρησα ότι θα το στηρίξει γρήγορά. Έπεσα έξω όπως φαίνεται.

 

απ'οτι καταλαβα το μικρο σου ειναι 40 ημερων αρα 6 εβδομαδων...συμφωνα με αυτα που διαβασες τωρα θ'αρχισει να δουλευει καλυτερα το κεφαλακι του, μην το αδικεις...αυτα ειναι πονηροφατρσες!!!!!!!περνα περισσοτερο χρονο μαζι του, παιχτε,αφηνε τον μπρουμητα (ο δικος μου δεν ηθελε, δεν ειχε ορατοτητα !!)και θα δεις οτι ολα θα πανε καλα....αλλωστε ειναι πολυυυυυ μικρουλι!!

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μυοπάθειες φοβάμαι και εγώ αν και δεν έχουμε ιστορικό. Δεν ξέρω πως αλλά μου έχουν καρφωθεί στον εγκέφαλο, όντας επηρεασμένη από την υποτονία της κόρης μου η οποία μέχρι τώρα δεν φάνηκε να είναι παθολογική. Ξέρω όμως ότι οι μυοπάθειες φαίνονται σε μεγαλύτερη ηλικία και γι αυτό μου έχουν γίνει εμμονή. Η παιδίατρος επιμένει ότι όλα είναι καλά, το ίδιο επέμενε και για την κόρη μου και τελικά είχε δίκιο. Εγώ όμως δυστυχώς δεν μπορώ να ησυχάσω

 

Εμένα έχει ο θειος μου μυοπάθεια και τελικά εγώ δεν ήμουν φορέας. Οπότε αν δεν υπάρχει ιστορικό στην οικογένεια, μην το σκέφτεσαι. Οι πιθανότητες τυχαίας μετάλλαξης είναι πολύ λίγες. Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις ασκησούλες στον μικρό σου για να τονώσεις το νευρικό του σύστημα. Ξερεις, τα κλασικά, να του τεντώνεις τα χεράκια και τα ποδαράκια, να τα κάνεις πάνω κάνω, να του τρίβεις την πλατούλα, να τον βάζεις μπρούμυτα για να ωριμάσουν οι μυες του λαιμού. Και πάντα να κρατάς το ότι κάθε παιδί έχει το ρυθμό του.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν κάτι δεν είχε λόγο ο γιατρός να στο κρύψει.

η δικιά μου στράβωνε το κεφάλι της προς τη μια μεριά, κάτι που δεν είχα προσέξει εγώ αλλά ο γιατρός. Μου είπε να της κάνω ασκησούλες συχνά γυρνώντας το κεφάλι της σε ξαπλωμένη στάση τέρμα δεξιά και τέρμα αριστερά με ελαφρυά πίεση και να την ξαπλώνω για δύο μέρες απο την μια μεριά (μάλλον την στραβή) και μια μέρα απο την άλλη. Επανήλθε το μωρό. εφόσον δεν παρέλειψε να κάνει την εν λόγω εξέταση ο γιατρός σημαίνει οτι αξιολόγησε και τα αποτελέσματα. Αλλά δεν είναι κακό να εκφράσεις την ανησυχία σου στον γιατρό και να μπεί στον κόπο να στα εξηγήσει λίγο αναλυτικότερα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει ο θειος μου μυοπάθεια και τελικά εγώ δεν ήμουν φορέας. Οπότε αν δεν υπάρχει ιστορικό στην οικογένεια, μην το σκέφτεσαι. Οι πιθανότητες τυχαίας μετάλλαξης είναι πολύ λίγες. Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις ασκησούλες στον μικρό σου για να τονώσεις το νευρικό του σύστημα. Ξερεις, τα κλασικά, να του τεντώνεις τα χεράκια και τα ποδαράκια, να τα κάνεις πάνω κάνω, να του τρίβεις την πλατούλα, να τον βάζεις μπρούμυτα για να ωριμάσουν οι μυες του λαιμού. Και πάντα να κρατάς το ότι κάθε παιδί έχει το ρυθμό του.

 

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μια ερώτηση ακόμα. Πως βλέπει κάποιος ότι είναι φορέας μυοπάθειας. Υπάρχουν ειδικές εξετάσεις και που γίνονται

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. όταν λες το στήριξε εννοείς όταν τον κρατούσες στην όρθια θέση ή στην άσκηση που περιγράφω παραπάνω όταν δηλ. το τραβούσε ο παιδιατρος από τα χεράκια

 

Θυμάμαι ότι όταν πήγαμε στους δύο μήνες στη παιδίατρο για το εμβόλιο τον έβαλε να κάτσει και στήριξε το κεφαλάκι του! Μου πε ότι το στηρίζει αλλά μετά μη φανταστείς ότι είχε και πλήρη έλεγχο! Δηλαδή κανά δίμηνο του φευγε που και που! Επίσης εμένα ο μικρός τώρα που τον μαθαίνω να κάθετε ώρες ώρες ενώ κανονικά κάθετε με βοηθεια τσινάει τα πόδια και ξαπλώνει! Αυτό που θέλω να πω είανι μήπως απλά όταν τον έπιασε η γιατρός δε το έκανε και σε μια άλλη στιγμή το κάνει! Είναι και αυτά με τις ορεξεις τους μη νομίζεις! Πάντως βάζετον μπρούμυτα για λίγο και να δεις που σιγά σιγά θα το στηρίξει.

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μια ερώτηση ακόμα. Πως βλέπει κάποιος ότι είναι φορέας μυοπάθειας. Υπάρχουν ειδικές εξετάσεις και που γίνονται

 

Υπάρχουν πολλών ειδών μυοπάθειες και μυασθένειες που εμπίπτουν στην ίδια κατηγορία. Θα σου μιλήσω για τη δική μας περίπτωση γιατί δεν ξέρω για τις άλλες. Καταρχάς, θα πρεπει να υπάρχουν κλινικές ενδείξεις, για παράδειγμα αδυναμία στη βάδιση, μετά μπορεί να γίνει ηλεκρτομυογράφημα και μετά και εξέταση DNA για να επιβαβαιώσουν το αποτέλεσμα. Γνωρίζω ότι στο Παίδων (νομίζω το Αγία Σοφία) υπάρχει τμήμα μυοπαθειών στο νευρολογικό τμήμα, και η εξέταση DNA γίνεται στο Χωραίμειο. Αλλά πάντα ως αφετηρία είναι οι κλινικές ενδείξεις και το ιστορικό.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ότι όταν πήγαμε στους δύο μήνες στη παιδίατρο για το εμβόλιο τον έβαλε να κάτσει και στήριξε το κεφαλάκι του! Μου πε ότι το στηρίζει αλλά μετά μη φανταστείς ότι είχε και πλήρη έλεγχο! Δηλαδή κανά δίμηνο του φευγε που και που! Επίσης εμένα ο μικρός τώρα που τον μαθαίνω να κάθετε ώρες ώρες ενώ κανονικά κάθετε με βοηθεια τσινάει τα πόδια και ξαπλώνει! Αυτό που θέλω να πω είανι μήπως απλά όταν τον έπιασε η γιατρός δε το έκανε και σε μια άλλη στιγμή το κάνει! Είναι και αυτά με τις ορεξεις τους μη νομίζεις! Πάντως βάζετον μπρούμυτα για λίγο και να δεις που σιγά σιγά θα το στηρίξει.

 

Mπα δε νομίζω ότι το κάνει. Όλο τον τραβάω από τα χεράκια τον κακομοίρη μπας και το καταφέρει και του χω βγάλει την πίστη. Μια δυο φορές πριν πολλές μέρες μου φάνηκε πως το κανε αλλά δεν τον τράβηξα μέχρι πάνω γιατί φοβήθηκα οπότε και δεν μπορώ να πω με σιγουρια. Δεν έχω παρά να περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Να περιμένεις και να του κάνεις πολλές ασκήσεις και θα δεις θα στηριχτεί!!! εγώ νόμιζα ότι δεν ακουγε και πήγαινα και του χτύπαγα μια κουδουνίστρα στα καλά καθούμενα για να δω αν θα γυρίσει! Ε στο τέλος απλά δε γύρναγε!!!

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τώρα είμαστε 2 μηνών και 6 ημερών αλλά και πάλι δεν μπορείς να πεις ότι στηρίζει το κεφάλι. Το ρίχνει μια μπροστά και μία πίσω. Έχω κατααγχωθεί βρε παιδιά.....

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε σε παρακαλώ αυτό που μιλάει για την κινητική ανάπτυξη και τα στάδια ανάπτυξης . Να ξέρεις ότι μετράμε + - 3 μήνες

αρχείο

Βιβλιάριο Υγείας Παιδιού: Για τους γονείς Μέγεθος

http://www.yyka.gov.gr/articles/citizen/anakoinwseis-ndash-egkyklioi/173-bibliario-ygeias-paidioy

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...