Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ειδη ασφάλειας για ντουλάπια/συρτάρια/γωνίες: αχρηστεύονται τα έπιπλα;;;


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα, ήρθε μάλλον η ώρα να αγοράσουμε είδη που θα προστατεύουν το βλασταράκι μας - 8μιση μηνών - από ατυχήματα. Διάβασα σε αντίστοιχο ποστ τι να καλύψουμε αλλά έχω δει σε φιλικά σπίτια ότι αφού βγάλουν ασφάλειες συρταριών και γωνιών όταν μεγαλώνει πια το παιδάκι τους, καταστρέφεται το έπιπλο από τα αυτοκόλητα.

Ξέρετε μήπως υπάρχει κάτι πιο ποιοτικό ώστε να μην καταστρέψουμε τα επιπλάκια μας; Ολα αυτοκόλητα είναι; τι προτείνετε;

Κι αν ξέρετε και για τις πρίζες, έχουμε αυτές που είναι ασφαλείας της λεγκράντ. Δεν μπορεί να βάλει δαχτυλάκι ή κάτι άλλο μέσα σε τρύπα αν δεν είναι πριζα. Η εμπειρία σας τι λέει; ότι θα πρέπει να καλύψω και πρίζες παρόλα αυτά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


η αλήθεια είναι ότι ψιλοκαταστρέφονται τα έπιπλα από τα αυτοκόλλητα, αλλά η μεγαλύτερη καταστροφή προέρχεται από τα ίδια τα πιτσιρίκια που χτυπούν τα έπιπλα με ό,τι βρουν, άρα η καταστροφή των επίπλων είναι αναπόφευκτη :-D:grin::-D.

εγώ έβαλα προστατευτικά στις πρίζες και στις γωνίες του τραπεζιού (που σε λίγο τις τραβούσαν και τις ξεκόλλησαν). όπου μπορούσα χρησιμοποίησα λαστιχάκια (πχ σε πόμολα στα ντουλάπια της κουζίνας). μετά από λίγο καιρό εστίασα στην ασφάλεια των παιδιών κι όχι τόσο στην καταστροφή των επίπλων, απλά μετάνιωσα που είχα πάρει ακριβά έπιπλα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως μετά τα αυτοκόλλητα αφήνουν κάποιο μικρό σημαδάκι. Στις πρίζες βάλαμε παντού. Έχω πάντως δει σε άλλο σπίτι ένα πλαστικό σχεδόν οβάλ που κλείνει τα νουλάπια χωρίς αυτοκόλλητα, κλείνει ανάμεσα στα χερούλια(αρκεί να έχουν κενό) και τα κλειδώνει. Αυτό βέβαια μπορεί να γρατζουνίσει τα έπιπλα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... με λίγα λόγια δεν τα γλιτώνουμε. Βασικά με νοιάζει η κουζίνα μου, ούτε χρόνο δεν έχει κλείσει κι είναι κρίμα. Ισως κοιτάξω να βάλω κάγκελα να περιορίσω το μωράκι μου προς αυτή την κατεύθυνση..

Μου είπαν και για αυτοκόλλητα στις τζαμαρίες μόλις τώρα που και πάλι αφαιρώντας τα μετά από χρόνια μένουν υπολείματα...

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι ποτε δε πηρα αυτα τα πλαστικα για να στρογγυλευουν τις γωνιες που κολλανε πανω στο επιπλο γιατι και παλι αμα επεφτε πανω τους το παιδι παλι θα γινοτανε ζημια,,,βασικα καμια στο κυκλο μου δε ταπηρε,,,πηρα βαμβακι μπολικο και το περασα με γκαφερακι σε καθε γωνια για να ειναι ******,,,και μιλαμε οχι μονο στα τραπεζια αλλα και σε γωνιες σε παγκους κουζινας κλπ,,,,στην αρχη εβαζα και ενα παπλωματακι απο πανω απο το τραπεζακι μετα οταν μαθαμε καλα να περπαταμε οκ το καταργησαμε,,,,να φανταστεις τα αυτοκολλητοβαμβακια ακομη τα εχω δε τα βγαζω που να χτυπιουντε,,,και γιορτες εχω κανει ετσι ητανε τα τραπεζακια προεχει η ασφαλεια και οχι το πως φαινονται,,,παντως για να ξερετε για τα αυτοκολλητα γενικα μια πατεντα ειναι τα περνατε με μαγιονεζα να ποτιζουν και μετα με μια παλιστκη σπατουλιτσα βγαινουν χωρις να αφηνουν σημαδια,,,ετσι εβγαλα αυτοκολλητα απο τη πορτα του παιδικου και δεν εμεινε κανενα σημαδι,,,,

 

τελος δεν εβαλα τιποτα στα συρταρια και ντουλαπια,,,ητανε ελευθερα να τα ανοιξουν και μετα απο λιγο το βαρεθηκανε και δε μου τα ανοιγανε πια,,,περασαμε τη φαση παιζω ντραμς με τις κατσαρολες και ηρεμησαμε μετα :wink:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...