Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τινάγματα ώμου. Τικ;


Recommended Posts

Καλημέρα.

Τις τελευταιες μέρες και περισσότερο χτες, η μπέμπα μας κάνει κάποιες αποτομες κινησεις (τιναγματα τους ενος ώμου) σε διαφορες φασεις. Το λεω αυτο γιατι αρχικα νομιζαμε οτι το κανει περισσοτερο οταν ειναι κουρασμενη, αλλα δεν ισχυει. Χτες συγκεκριμενα βγηκαμε εξω και ενω την κρατουσαμε αγκαλια το εκανε πανω απο δεκα φορες επαναλαμβανομενα με αποσταση καποιων δευτερολεπτων μεταξυ τους. Μετα την βαλαμε στο καροτσι και ολα οκ. Οταν την ξανασηκωσαμε ηταν ενταξει αλλα μετα επανελαβε τα ιδια για λιγοτερες φορες.

ΕΙχαμε παρατηρησει γυρω στον 5ο μηνα μια φορα παλι τα ιδια αλλα ειχε γινει μονο σε μια περιπτωση και μετα τελος.

Τωρα ειμαστε στον ενατο μηνα και κατα τα αλλα ολα καλα.

Βγαζουμε και τα πρωτα μας δοντακια και αρχικα σκεφτηκαμε μηπως ειχε να κανει με αυτο, αλλα ο παιδιατρος μας το απεκλεισε.

Εν αναμονη παιδιατρου, μηπως ειχε καποιος/α παρομοια συμπτωματα;

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σαν update στο προηγουμενο μου post, ηθελα να αναφερω οτι οι τελευταιες δυο μερες περασανε πιο ήσυχα.

Παρατηρησαμε με τη γυναικα μου οτι αυτο (αλλα σε πολυ μικροτερο μεγεθος, σε σημειο που αν δεν ειχαμε δει τα προχτεσινα δεν θα πηγαινε το μυαλο μας σε κατι κακο) συμβαινει οταν την κραταμε στο δεξι μας χερι και ετσι ειναι η δικη της δεξια πλευρα ελευθερη.

Επισης κατι ισως ασχετο, ισως σχετικο, είναι πως οταν ενθουσιαζεται, με καποιο παιχνιδι ή οταν δει καποιον και θελει αγκαλια, σφιγγει χερια και ποδια με την αντιστοιχη κραυγουλα ανυπομονησιας.

Οποια γνωμη καλοδεχουμενη.

Μηπως ειμαστε απλα φοβιτσιαρηδες γονεις; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Σαν update στο προηγουμενο μου post, ηθελα να αναφερω οτι οι τελευταιες δυο μερες περασανε πιο ήσυχα.

Παρατηρησαμε με τη γυναικα μου οτι αυτο (αλλα σε πολυ μικροτερο μεγεθος, σε σημειο που αν δεν ειχαμε δει τα προχτεσινα δεν θα πηγαινε το μυαλο μας σε κατι κακο) συμβαινει οταν την κραταμε στο δεξι μας χερι και ετσι ειναι η δικη της δεξια πλευρα ελευθερη.

Επισης κατι ισως ασχετο, ισως σχετικο, είναι πως οταν ενθουσιαζεται, με καποιο παιχνιδι ή οταν δει καποιον και θελει αγκαλια, σφιγγει χερια και ποδια με την αντιστοιχη κραυγουλα ανυπομονησιας.

Οποια γνωμη καλοδεχουμενη.

Μηπως ειμαστε απλα φοβιτσιαρηδες γονεις; :confused:

 

σχετικα με τον ώμο δε μπορώ να βοηθήσω .....άρα μάλλον να σου πει ο παιδίατρος.......αλλά με το σφίξιμο χεριών κ τις κραυγουλες ειναι καλό....το κάνουν πολλά μωρά , κ το δικό μου (11μηνών)......εγώ σε κάτι που ανησύχησα αλλα δε το πολυσκέφτομαι, ειναι οτι καμιά φορά (σπάνια δλδ) σφίγγεται (χέρια ποδια, παντου), χωρίς κραυγή ή ήχο από το στόμα της, κ κρατάει κάποια δευτερόλεπτα......:?

Link to comment
Share on other sites

...εγώ σε κάτι που ανησύχησα αλλα δε το πολυσκέφτομαι,...:?

 

και πιστεψε με ειναι το καλυτερο αυτο που κανεις.

Εμεις παλι απο τη μερια μας διυλίζουμε τον κώνωπα και ως εκ τουτου δεν μας μενει χρόνος να χαρουμε το παιδακι μας, ανησυχώντας για καθε τι που βλεπουμε.

Κι εμας το κανει αυτο που λες, αλλα ειναι ηθελημενη κινηση οποτε δεν μας ανησυχει καθολου.

Θα δουμε.

Οτι νεα εχουμε απο τον παιδιατρο, θα σας ενημερωσω για να αποφυγουν και αλλοι τις δικες μας αυπνιες....:(

Ευχαριστω για την απαντηση σου!

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ζήσει παρόμοια εμπειρία και τρέχαμε σε παιδονευρολόγο, ήταν σε κάποια φάση πολύ έντονο. Κάνει και ανατριχίλες;

Τελικά πάντως τσάμπα ανησυχήσαμε, οφείλεται κυρίως στο ανώριμο νευρικό σύστημα. Αν δεν έχει απλανές βλέμμα, τεντώματα περίεργα στα χέρια-πόδια κ.λ.π. δεν νομίζω να συμβαίνει κάτι περίεργο. Θα δείς και άλλα παρόμοια θέματα στο φόρουμ.

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι ανατριχίλες καθολου.

Απο τεντώματα αυτα που περιγραφω πριν. Δλδ, οταν χαιρεται ή ανυπομονει, σφιγγεται ολοκληρη τεντωνοντας τα ακρα της.

Και εγω αυτο υπεθεσα και αυτο μου ειπαν και καποιοι γνωστοι.

Για ανωριμοτητα του νευρικου συστηματος.

Ετσι κι αλλιως, εκτος απο προχτες που τρομαξαμε, ολες οι υπολοιπες μερες κυλησαν ησυχα.

Εχουμε ακομα καποιες υποψιες οτι μπορει να κανει κατι παρομοιο αλλα ειναι τοσο ανεπαισθητο που αν δεν ειχαμε πονηρευτει δεν θα διναμε καμια απολυτως σημασια.

Παντως σε ευχαριστω παρα παρα πολυ που το μοιραστηκες μαζι μου.

Σημερα επιτελους μπορει να κοιμηθω....:-P

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστείς ο γιατρός που της έκανε το εγκεφαλογράφημα μας είπε πως σπάνια το παρατηρούν αυτό οι γονείς. Οπότε χαλαρώστε... Οι χαρούλες που κάνει είναι φυσιολογικές νομίζω. Σε κάποια φάση τη φωνάζαμε Μητσοτάκη... πάρε και κατάλαβε !!! :lol:

Νομίζω πάντως όταν συμβαίνει κάτι πραγματικά σοβαρό, δεν αναρωτιώμαστε απλά... το ξέρουμε και τρέχουμε ! Ρωτήστε και το γιατρό σας, αλλά πιστεύω πως μπορείτε όντως να κοιμάστε ήσυχοι !

Να σας ζήσει το ζουζούνι!!!

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το ίδιο κάνει κι εμάς ο μπέμπης κάποιες φορές.Κάτι σαν ανατριχίλα κι ένα ελαφρύ τίναγμα.Δε θεώρησα ότι πρέπει να ανησυχήσω αλλά τώρα που διάβασα για νευρολόγο μ έχει λούσει κρύος ιδρώτας.

Link to comment
Share on other sites

Anga, ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου.

 

Maroulita, η δικια μας δεν κανει κανενα τρεμουλο αλλα μονο τις κινησεις αυτες οι οποιες εχουν ελαχιστοποιηθει απο τοτε που το πρωτοανεφερα.

Ο παιδιατρος ειπε να μην ανησυχουμε απλα να το παρακολουθουμε. Ειναι ανωριμο το νευρικο τους συστημα ακομα.

Γενικα απο οτι καταλαβα θα ανησυχουσε περισσοτερο αν τα τιναγματα γινοντουσαν και απο τους δυο ωμους ταυτοχρονως. Όπως επίσης και αν έχανε επαφή με το περιβαλλον ή υπήρχαν και ταυτόχρονες κινήσεις των ματιών προς τα πάνω.

Τι να πω; Προσπαθω να μην τρελλαινομαι και να μην παίρνω το παραμικρο σημαδι της μετρητοις γιατι ακομα εχουμε να δουμε πολλα.

Επίσης να αναφέρω οτι οι δικές μας οι κινήσεις είναι προς τα μπροστα, σαν να σπρωχνει κατι φαντασου και οχι σαν της φιλης Anga που ηταν "Μητσοτάκης" style!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Το ίδιο κάνει κι εμάς ο μπέμπης κάποιες φορές.Κάτι σαν ανατριχίλα κι ένα ελαφρύ τίναγμα.Δε θεώρησα ότι πρέπει να ανησυχήσω αλλά τώρα που διάβασα για νευρολόγο μ έχει λούσει κρύος ιδρώτας.

να μην ανυσηχεις μαρουλιτα εμενα αυτα τα τιναγματα τα εκανε σχεδον ολη μερα κ εψαχνα μηνες να βρω εναν γιατρο να μου πει τι ειναι κανενας δεν ηξερε κ ο νευρολογος δεν εβλεπε τπτ στο βιντεακι που ειχα τραβηξει την λυση μας την εδωσε ενας αλος νευρολογος που επισκεφθηκαμε μας ειπε οτι ειναι Μη επιληπτικα παροξυσμικα επεισοδεια λογο ανωριμου νευρικου συστηματος τα οπια φευγουν μεγαλωνοντας.

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μη επιληπτικα παροξυσμικα επεισοδεια λογο ανωριμου νευρικου συστηματος τα οπια φευγουν μεγαλωνοντας.

 

Ακριβώς την ίδια διάγνωση είχαμε και εμείς... Τώρα είναι 23ων μηνών και καμια φορά το κάνει ακόμα ακομα. Εδώ είναι και το τόπικ που ειχα ανοίξει τότε που ψαχνόμασταν: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=61575

 

Cyan, και η δικιά μου δεν εκανε πάντα "Μητσοτάκης" style :P, και άλλες κινήσεις, συνήθως εμπρός και δεξιά. Ρίξε μια ματιά σε βιντεάκια στο youtube και πιθανόν να δείς κάποιο παρόμοιο περιστατικό. Ψάξε στα αγγλικά περισσότερο... Ελπίζω να μην είναι τίποτα...

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...