Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γιατι ειναι συνεχεια ετσι το μωρο μου?


Recommended Posts

Γεια σου Μαρία. Τα μωράκια μας είναι πολύ κοντά στην ηλικία :P. Εμένα η κορούλα μου ήταν ένα πολύ ήρεμο μωράκι, εντάξει είχε τις γκρίνιες της αλλά ήταν κυρίως από τα δοντάκια της. Τώρα τελευταία εδώ και κανά 2 εβδομάδες έχει ζωηρέψει πολύ. Τί εννοώ;

- Για να της αλάξω την πάνα γίνεται συνήθως ένας χαμός, στριφογυρνάει στο κρεβάτι και εγώ καρδιοχτυπώ μη μου πέσει.....

- Στο μπάνιο πλατσουρίζει τόσο πολύ μέσα στο νερό, που πετάγονται όλα τα σαπουνόνερα έξω και τις προάλλες γλίτωσα στο τσακ την τούμπα.....

- Ανοίγει το καλάθι με τα σκουπίδια της τουαλέτας όσες φορές και να την μαλώσω....

- Στο κρεβάτι για να κοιμηθεί πετάει πρώτα όλες τις κούκλες της κάτω και την πιπίλα και φωνάζει να πάω να τα δω. Αυτό γίνεται τουλάχιστον 7-8 φορές.....

- Στην εκκλησία φωνάζει και λέει διάφορα ακαταλαβίστικα δικά της, τρέχει και δεν μπορώ να την ηρεμήσω με τίποτα (σημείωση: την πηγαίνω από 2 μηνών σχεδόν κάθε Κυριακή).....

- Στην καφετέρια επίσης τρέχει και αν τυχόν την γυρίσω στο τραπέζι μας κλαίει και φεύγει κατευθείαν.....

- Όταν την πηγαίνω έξω βόλτα με τα πόδια, πολλές φορές δεν θέλει να την πιάνω από το χεράκι (μα είναι δυνατόν;;;;;;;;;;;) και κλαίει όταν της το πιάνω....

Δοκίμασα διάφορες μεθόδους, ξεκίνησα από το κλασσικό μη, σήκωσα τη φωνή μου, χαμήλωσα τη φωνή μου, της χτύπησα ελαφρά μια φορά το χεράκι της (έκλαιγα σαν παιδί μετά και το μετάνιωσα την ίδια ώρα), την πήρα με το καλό, με το πιο καλό, με το καλύτερο..... το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Δεν τολμάω να την μαλώσω..... Το κοριτσάκι μου μεγάλωσε και ζωήρεψε πολύ :P και το έχω αποδεχτεί. Έχει όμως και πολλά θετικά ;) αλλά αυτά δεν είναι επί του παρόντος.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συγνώμη αλλά δεν έχω το χρόνο να διαβάσω όλα τα παραπάνω ποστ, οπότε φαντάζομαι θα επαλανάβω και πράγματα που έχουν ήδη γραφτεί.

 

Με μια κουβέντα θα σου πω : Μαράκι.... μεγαλώνει ο John - John!

 

Μεγαλώνει, γίνεται ζωηρός, μαθαίνει τη δύναμή του, τον τρόπο να επιβληθεί στους γύρω του, να κάνει αυτό που θέλει. Ολα αυτά είναι απόλυτα φυσιολογικά για την ηλικία του. Στο χέρι σου είναι τώρα, να του δείξεις ποιες συμπεριφορές είναι αποδεκτές και ποιές όχι.

 

Ο τρόπος που θα το κάνεις αυτό, είναι πολύ σημαντικός. Αν στο ξύλο ανταποδίδεις ξύλο (και δε σε κρίνω γι' αυτό, όλοι έχουμε βγεί απο τα ρούχα μας...) θα του το μάθεις σαν τρόπο συμπεριφοράς. Ο μικρός τώρα αντιδρά όπως μπορεί και με τα μέσα που διαθέτει για 14 μηνών παιδί, απο εσένα όμως θα μάθει και θα διαμορφώσει τη συμπεριφορά του στην πορεία. Μην ξεχνάς οτι του λείπει η λεκτική ικανότητα προς το παρόν.

 

Εγω, ας πούμε, όταν ο μικρός αντιδρά έτσι (έχεις διαβάσει και τα δικά μας καλά) προσπαθώ να διατηρώ την ψυχραιμία μου, και αν είναι δυνατό δε του δίνω καν σημασία στα ξεσπάσματά του. Τον αφήνω να ηρεμήσει και μετά με όμορφο τρόπο του εξηγώ οτι δεν μου άρεσε που με χτύπαγε ας πούμε με τα πόδια του όσο προσπαθούσα να τον αλλάξω. Αυτό το έκανα απο τότε που ήταν ο Παναγιώτης στην ηλικία του δικού σου, και ας μην ήμουν πάντα σίγουρη οτι καταλάβαινε όλα όσα του έλεγα.

 

Είναι μια πολύ δύσκολη περίοδος, την ξέρω και την ζω ακόμα και τώρα που φτάνουμε τα 2 1/2! Μπορώ όμως να πω, οτι τους τελευταίους 2 μήνες έχω αρχίσει να βλέπω φως στο τούνελ. Εχει αρχίσει να σκέφτεται και βλέπω οτι οι σπασμοδικές συμπεριφορές έχουν αρχίσει να περιορίζονται. Φυσικά ο Παναγιώτης τώρα μιλάει κιολας και μπορεί να μου μεταφέρει λεκτικά τη δυσαρέσκειά του.

 

Σε ζάλισα...

 

Το μόνο που μπορώ να σου πω, είναι να κάνεις ΥΠΟΜΟΝΗ. Α! και ένα ποτηράκι κόκκινο κρασί πριν τον ύπνο... πάντα χαλαρώνει... :-)

Link to comment
Share on other sites

να δεις τι ωράια που θα είναιν όταν αρχίζει να σκαρφαλώνει

ο Ιάσονας είναι μόνιμα πάνω σε μία καρεκλα και χορέυει, πάνω στην τραπεζαρία, στο τραπεζι της κουζίνας, στο έπιπο της τηλεόρασης.... super!

Link to comment
Share on other sites

σημερα ηταν μια πολυ καλυτερη μερα.ο μικροε ηταν ηρεμος σχετικα δε γκρινιαζε τοσο πολυ και γενικα και εγω ημουν πιο ηρεμη και νομιζω οτι του το μετεφερα.παω το πρωι να τον αλλαξω του εδωσα τη πανα ως συνηθως να τη κρατησει και του λεω:

γιαννη μου θα την ανοιξεις για τη μαμα για να τη φορεσουμε?

τσουπ τσουπ προσπαθουσε να την ανοιξει μεχρι να τον καθαρισω,αφου τον καθαρισα ηθελε να γυρισει,λεω ωραια ας προσπαθησουμε να βαλουμε τη πανα ορθιοι.παω να του βαλω κρεμα και τον πασαλυψα τον κακομοιρη!τον πιανω τον ξαναβαζω πανω και του εβαλα τη πανα σχετικα ευκολα.μετα πηγαμε κουζινα να "μαγειρεψουμε".τον εβαλα στην καρεκλα του,του εδωσα και ενα πακετο μακαρονια και του ελεγα το καθε βημα για το φαι.μου εδωσε τα μακαρονια και του ειπα "ευχαριστω αγαπη μου που με βοηθας!!" και χαρηκε πολυ!φαγαμε την κρεμα μας ολη χωρις προσπαθεια και παιχνιδια.κατσαμε λιγο στο σαλονι οπου χασμουρηθηκε 2-3 φορες χωρις γκρινια(!)και τον πηγα για υπνο.

κοιμηθηκε αμεσως και τον πηρα και τον εβαλα στο κρεβατι του.οταν ξυπνησε καναμε βολτες σε οοοοοοοολο το σπιτι χερι χερι,παιξαμε με τη μπαλα και με τα αμαξια μας.φαγαμε οοοοολο το φαι μας χωρις γκρινιες και χωρις να πεταει πραγματα πολλες φορες απο το τραπεζακι.μετα ξανακοιμηθηκε αφου πεξαμε για λιγο.αφιερωσα ολη τη μερα σε αυτον χωρις να κανω τιποτα αλλο βεβαια και το παιδι ηταν πιο ηρεμο.εκ των πραγματων ομως δε γινεται καθε μερα.ε το πηρα αποφαση οτι το παιδακι μου μεγαλωνει και διαμορφωνει χαρακτηρα!!!λουκ λες αμα αρχισει να μιλαει να συνενοουμεθα καλυτερα?τουλαχιστον ο παναγιωτης αμα του πεις μη ακουει!mariaeva ο δικος μου ακομα δε σκαρφαλωνει αλλα μου ακουγεται πολυ τρομακτικο.elenip το εκανα αυτο που ειπες να μη το λεω κατι αρνητικα πχ για το προστατευτικο και η αληθεια ειναι οτι βρηκα πιο θετικη ανταποκριση!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα στο πω οσο πιο απλα μπορω......το παιδι σου μεγαλωνει και πλεον εχει αποψη για το τι πραγματα του κανεις. Συνηθισε το και βρες τροπους να το λυνεις (και εγω αυτο κανω).....στην αρχη τα μωρα ειναι κουκλες.....δεν αντιδρουν. Απο ενα σημειο και μετα ομως εχουν αποψη. Αυτο εχει και εκεινος τωρα. Αλαξιερα ξεχνα την απαξ και σηκωθει. Αρχισε να δουλευεις τις πανες-βρακακια αν στεκεται ορθιος.....κανε το φαι παιχνιδι, το μπανιο παιχνιδι......οσο για τις κρεμμες και τα μασαζ αστα οσο παει και χειροτερα. Εμενα τωρα μου λεει βαλε μου στο χερι και τριβεται μονη της. Αν παω να της κανω εγω μασαζ με διωχνει και μου λεει οχι μονη.......;)......τωρα οσο για το χτυπημα θα σου πω αυτο που ειδα εγω σε παιδικη απο κοριτσακι 3. Χτυπαγε αλλο παιδακι και παει η μαμα του και του λεει γιατι την χτυπας σταματα! Και λεει το παιδι και εσυ με χτυπας!......και αλλο ενα παραδειγμα η δικια μου λεει στον πατερα της φυγε πηγαινε μεσα επειδη εχει ακουσει εμενα 2 φορες (οχι παραπανω) να του το λεω με νευρα πανω σε καυγα. Τα παιδια μαθαινουν τα ΠΑΝΤΑ απο εμας δυστυχως........

αυτο με το μασαζ και την κρεμα ακριβως μια απο τα ιδιααα,χαχαχα!και καλα οταν εχεις κεφια οταν δεν εχεις τι γινεται η εχεις δουλειες..

εμεις ειμαστε 21μηνων και αναγκαστικα πλεον εχω αφησει καποιες δουλειες στην ακρη γιατι θελει τον χρονο μου η μικρη,μεγαλωνει απλα!δεν μπορεις να κανεις αλλιως γιατι εχεις γκρινια...:P:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια!!!ολοι τα ιδια περναμε τελικα!!κι εγω τα ιδια!!θα τρελαθω!!η Λυδια μου ειναι 11 μηνων. ποτε δεν ηταν πολυ ησυχη, αλλα ποτε δεν ηταν και πολυ κακο παιδι. χαμογελαει συνεχεια, παει σε ολους και γενικα ειναι καλοβολη. τωρα τελευταια ομως τα εχει δωσει ολα. χτυπιεται, με βαραει, μου φωναζει, τσιριζει οταν την αλλαζω και οταν της απαγορευω κατι, θελει να ειμαι συνεχεια διπλα της, ξυπναει τα βραδια, το μεσημεριανο υπνο τον μειωσε στο μισο κ.λ.π. δεν ξερω τι να κανω. για τον υπνο και για το οτι θελει να ειμαι συνεχεια διπλα της πηρα το 11525 και μιλησα με παιδοψυχολογο και μου ειπε να βαλω ενα σκαμπο στην πορτα του δωματιου της και να καθομαι εκει χωρις να την κοιταζω μεχρι να την παρει ο υπνος. το εχω κανει 2 μερες και παει καλα πιστευω. οσο για τα αλλα δεν ξερω τι να κανω και πως να συμπεριφερθω. με βγαζει απο τα ρουχα μου και της φωναζω συνεχεια και καμια φορα οταν με χτυπαει της χτυπαω το χερι. με νευριαζει παρα πολυ. αν την βαλω τιμωρια καταλαβαινει τωρα που ειναι 11 μηνων η θα τα κανω χειροτερα?και δεν ξερω ποια ειανι η καταλληλη τιμωρια για την συμπεριφορα της και την ηλικια της.οταν της παιρνω κατι απο τα χερια γιατι οτι βρει το βαζει στο στομα, αρχιζει και λεει τα δικα της με νευρα και καενι συνεχεια ντα. αυτο δεν της το εμαθα εγω.δεν ξερω πως το εμαθε.πραγματικα ειναι πολυ δυσκολη η θεση μου.θα ηθελα να σας ανεβασω ενα βιντεο με τα νευρα της για να καταλαβετε αν μπορουσα. μεχρι και στον υπνο της νευρα εχει και τεντωνει χερια και ποδια και χτυπιεται.δεν ξερω τι να κανω.καλα κανω που της φωναζω?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...