Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόνος/τραβήγματα χαμηλά στην κοιλιά


Recommended Posts

η χοριακη ειναι εξεταση αιματος κ γινεται για να σιγουρευτει ο γιατρος απο τις μοναδες του αποτελεσματος οτι δεν ειναι εξωμητριος η κυηση.

νομιζω πως ειναι απαραιτητη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου eleanax :),

 

νομίζω ότι η χοριακή ειναι απαραίτητη για να σου επιβεβαιώσει την εγκυμοσύνη σου, και να δεις ακριβώς πόσων εβδομάδων είσαι υπολογίζοντας και την ΤΕΡ. Πιστεύω ότι θα στην ζητήσει και ο γιατρός σου στη συνέχεια.

Μην ανησυχείς όλες είχαμε πονακια στην αρχή της εγκυμοσύνης, σαν της περιόδου περίπου.

Επικοινώνησε μαζί του μόνο αν ο πόνος είναι ιδιαίτερα οξύς και αισθάνεσαι γενική αδιαθεσία, ζαλάδα, λιποθυμία κτλ.

 

Όλα θα πάνε καλά :)

 

.png

 

.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.κ εγώ έχω πονάκια χαμηλά αλλά από χθες το βράδυ τα αισθάνομαι λίγο πιο έντονα κ έχω ανησυχήσει.βρε κορίτσια λέτε να συμβαίνει τίποτα?

6tvGp2.png
Link to comment
Share on other sites

ναι συμβαίνει!φραμπαλά κάτι που ουυυυτε καν σου περνάει απτο μυαλό...!είσαι έγκυος!!! :shock::D:D

χωρίς πλάκα τώρα αν δεν σου έχει έρθει ακόμα περίοδος και οι πόνοι είναι έντονοι ΣΑΝ της περιόδου.σαν να περιμένεις και να μην έρχεται η ριμάδα..ε μην απορεις πολύ...δεν θα έρθει!στη θέση του θα έρθε μωρό!!εγώ είχα ατελείωτους πόνους για κανα 10ήμερο απ΄το πρώι μεεεεχρι το άλλο πρώωί...δεν πορούσα να κοιμηθώ την νύχτα...δεν πεέρνα παυσίπονο γιατί μου είχε μπει η υποψία ότι είμαι έγκυος και μόνο με αυτή τη σκέψη γκύκαινε ο πόνος! Είναι απόλιτα φυσιολογικό να πονάς.ανοίγει η μήτρα.Ολα κάλά θα είναι θα δεις.Κάε υπομονή και κάνε το τεστ εγυμοσύνης αν δεν το έχεις κάνει ακόμα ή αν δεν έχεις ακόμα καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ πολύ πολύ ντίντι!έχω κάνει κ τεστ(+) κ χοριακή (473.5).απλά έχοντας μια αποβολή στο ιστορικό μου όπως καταλαβαίνεις ανησυχώ εύκολα.τώρα αισθάνομαι καλύτερα που μου είπες πως πόναγες κ εσύ.εννοώ καθησυχάστηκα!ευχαριστώ!

6tvGp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο πόνος στην κοιλιά τον πρώτο καιρό συνήθως είναι από το ότι μεγαλώνει η μήτρα. Είναι φυσιολογικότατο , εγω στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα πλακωθεί στα παυσίπονα γιατί νόμιζα ότι ήταν πόνος περιόδου αφού έκανα το τέστ νόμιζα ότι θα αποβάλλω ή ότι είναι εξωμήτριο. Μου εξήγησε ο γιατρός μου ότι είναι φυσιολογικό στις περισσότερες βέβαια περιπτώσεις.

 

Με το καλό σε όλες σας.

Link to comment
Share on other sites

Πόνους είχα και εγώ και ο γιατρός μου είχε πει ότι είναι φυσιολογικοί γιατί μεγαλώνει η μήτρα μου! Πάντως μέχρι και το τέλος της εγκυμόσύνης όλο και κάπου πόναγα και όλο και κάτι είχα. Αφού το σώμα μας παθαίνει μετάλλαξη. Χοριακή δεν έκανα πάντως. Μόνο με τεστ εγκυμοσύνης πήγα στο γιατρό και είδαμε το σάκο στον υπέρηχο. Ήμουν 5 εβδ.

 

as1cCyH0g411210ODM0ODlkfDU3NTcwZHxPIGZhZm91dGFrb3MgbW91IGVpbmFp.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας.

Είμαι στην 5η εβδομάδα και πριν από λίγο ενώ έβλεπα μία ταινία με τον άντρα μου σε μία σκηνή που δεν την περιμέναμε τρόμαξα και πόνεσα χαμηλά στην κοιλια. Ακόμα με ενοχλει λίγο. Είναι ανησυχητικό??

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμησε καλο μου..δε νομιζω να ειναι κατι...στην αρχη θα νιωθεις πονακια σε διαφορες φασεις.Παντως προσπαθησε να μην ταραζεσαι και να μην αντιδρας αποτομα σφυγγοντας την κοιλιτσα.Ξαπλωσε λιγο να ηρεμησεις.

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμησε καλο μου..δε νομιζω να ειναι κατι...στην αρχη θα νιωθεις πονακια σε διαφορες φασεις.Παντως προσπαθησε να μην ταραζεσαι και να μην αντιδρας αποτομα σφυγγοντας την κοιλιτσα.Ξαπλωσε λιγο να ηρεμησεις.

 

Σε ευχαριστώ Niki81. Απλά θέλω να πάνε όλα καλά και φοβάμαι για το αντίθετο...

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ολα καλα θα πανε..μη φοβασαι...να σκεφτεσαι μονο θετικα και να προσεχεις..Εισαι στην αρχη ακομα...οσο περνανε οι εβδομαδες θα εισαι κι εσυ πιο ηρεμη.

 

 

σε ευχαριστω πολυ πολυ. και σε σενα ευχομαι οτι καλυτερο:P

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θυμάμαι πέρισυ τον Μάρτη που ήμουν στις πρώτες βδομάδες της εγκυμοσυνης ότι ξαφνικά με έπιαναν κάτι πονάκια χαμηλά στην κοιλιά..και ανησυχούσα πολύ.Ωστόσο ο γιατρός μου με καθησύχασε οτι είναι φυσιολογικά όλα αυτά...καθώς το σώμα μας αλλάζει καθώς αναπτύσσεται το μωράκι..Μην ανησυχείς λοιπόν, όλα θα πάνε καλά και σύντομα..θα κρατάς το μωράκι σου αγκαλιά!!!!:D

353a4d5f55.png

eNortjKzUjIyNDG2sFCyBlwwFYkC1w,,49.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θυμάμαι πέρισυ τον Μάρτη που ήμουν στις πρώτες βδομάδες της εγκυμοσυνης ότι ξαφνικά με έπιαναν κάτι πονάκια χαμηλά στην κοιλιά..και ανησυχούσα πολύ.Ωστόσο ο γιατρός μου με καθησύχασε οτι είναι φυσιολογικά όλα αυτά...καθώς το σώμα μας αλλάζει καθώς αναπτύσσεται το μωράκι..Μην ανησυχείς λοιπόν, όλα θα πάνε καλά και σύντομα..θα κρατάς το μωράκι σου αγκαλιά!!!!:D

 

σε ευχαριστω πολυ πολυ. και σε σενα ευχομαι οτι καλυτερο:-P

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες!

Είμαι στην 8η εβδομάδα, και σήμερα το πρωί που ξύπνησα ένιωσα ένα πολύ δυνατό πόνο χαμηλά (δεξια) στην κοιλιά μου. Ο πόνος κράτησε περίπου 10 λεπτά. Μετά πέρασε και ήμουν καλά όλη την ημέρα.

Τι μπορεί να είναι αυτό? Κάποιος μου είπε ότι θα τα νιώθω αυτά κάθε φορά που αλλάζω μήνα.

Ισχύει αυτό?

Πονάκια γενικά που και που είχα από την αρχή την εγκυμοσύνης. Αλλά τόσο δυνατό πόνο όχι.

Να σας πω επίσης ότι πριν από 10 μέρες είχαμε κάνει υπέρηχό, ήταν ενδομήτριο και ακούσαμε και καρδούλα.

 

Έχει τύχει σε καμιά σας??? :?:?:?

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου κοπελα μου! να σε ρωτησω: ηταν κανονικα να "αδαθετησεις"; εγω τηνν μερα που ηταν και καλα να αδιαθετησω ποναγα αλλα δεν ηταν κατι. μεθαυριο που θα παω στον γιατρο θα τον ρωτησω για να αξερω.

:);)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα κοριτσια!

Ειμαι στην 15 εβδομαδα και νιωθω ενα περιργο πονο χαμηλα(κατω απο την καισαρικη)στη κοιλια!Ποναω απο χθες το βραδυ που νευριασα πολυ!Ειναι πονος οπως οταν κατουριεαι πολυ πολυ ωρα και ποναει η κυστη μου αλλα ειναι πιο δαιχυτος!σαν να με τραβανε...Ανοιγει η μητρα?Ελεγα να μην παρω τον γιατρο αλλα οσο και ξαπλα να ναμε δεν περναει!Αφηστε που χω και ρινιτιδα και δεν εχω σταματησει να φτερνιζομαι...

Link to comment
Share on other sites

marinab τον ιδιο πονο εχω και εγω εδω και 2 εβδομαδες που εχω κρυολογημα με δυνατο βηχα (αν και εγω ειμαι στην 30η εβδομαδα) και ο γυναικολογος μου ειπε οτι ειναι απο τον βηχα. πιθανοτατα και εσενα απο το φτερνισμα θα ειναι και το οτι εισαι στη 15η εβδομαδα που μεγαλωνει και η μητρα σου.

καλο θα ηταν να επικοινωνησεις με γυναικολογο σου, μη δισταζεις..

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τον γιατρο και οπως του περιγραψα τον πονο μου ειπε οτι ειναι συσπασεις!πετρωνει κι ολας που και που!Μου εδωσε προγεστερονη και μου ειπε να παιρνω και το μαγνησιο(που το χα ξεχασμενο)!Ξεκουραση και ηρεμια...Σημερα ξυπνησα μια χαρα αλλα στην πορεια αρχισαν παλι τα ιδια!Θα παω αυριο να με δει!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

γεια σας!!!! δεν ξερω σε ποιο τοπικ να γραψω... αλλα ειναι κατι που μεχει ανησυχησει πολυ κ ελπιζω να με καθυσηχασετε!!! εχω εδω κ 2-3 μερες πονους περιοδου απο το πρωι μεχρι το βραδυ! στις 15.3 αδιαθετησα κ εκανα ελευθερα με τον αντρα μου! απο τις 27 ξεκινησε λιγος πονος! την αλλη μερα σηκωθηκα απο το κρεβατι σαν να εσκαβα ολο το βραδυ κ ο πονος εγινε εντονοτερος συν οτι ενιωθα σαν να εχω ενα βαρος στο στομαχι! ακομα κ τωρα που σας γραφω ποναω ποτε δεξια ποτε αριστερα! συγνωμη αν εγραψα σε λαθος τοπικ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
καλησπερα....ειμαι στην 6εβδομαδα κ απο χθες εχω κατι πονους στην κοιλια χαμηλα αλλα οχι συνεχεια...ειναι λογικο η να παρω τηλ τον γιατρο μ????

Και λογικο ειναι, τωρα που αλλαζει το σωμα σου, και στο γιατρο σου να το πεις

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας κοριτσια!!!!!!πρωτη φορα γραφω κ ελπιζω να γραφω στο σωστο σημειο!!!λοιπον...οσον

Αφορα τα πονακια χαμηλα ατην κοιλια,ειχα κ εγω περιπου στον 3ο με 4ο μηνα της εγκυμοσυνης μου!!!!ειχα ανησυχησει γιατι ηταν εντονοι καποιες φορες!!!ωστοσο πηρα ενα τηλεφωνακι τον γιατρο μου,ο οποιος μου ζητησε να παω απο

Εκει να με εξετασει καλου κακου!!!!ευτυχως δεν ηταν τιποτα παρα μονο συσπασεις της μητρας....ξεκουραση κ παλι ξεκουραση κ ολα θα

Πανε καλα!!!!!εγω εχω μια μπεμπα τωρα 8 μηνων!!!!!φιλακια:-D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...