Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμπληρώματα διατροφής σε μαμά που θηλάζει?


Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Πάνε 2,5 μήνες τώρα που βρίσκομαι σε πρόγραμμα διατροφής, με παρακολουθεί διατροφολόγος και έχω χάσει 7 κιλά.

Στην τελευταία επίσκεψη, μου σύστησε να πάρω ένα σκεύασμα πολυβιταμινών, ένα σκεύασμα μαγνησίου και μαγιά μπύρας.

Το πρώτο, (πολυβιταμίνες), μου είπε πως είναι απαραίτητο στον οργανισμό μου διότι έχω αρκετό καιρό σε δίαιτα, ενώ το μαγνήσιο και τη μαγιά μου τα σύστησε για να τονώσει το νευρικό μου σύστημα και να μη νιώθω εξάντληση (διότι η μικρή μου ακόμη δεν έχει κοιμηθεί βράδυ κανονικά, είμαστε με το σύζυγο 16 μήνες άυπνοι, ξυπνάει διαρκώς).

Ο φαρμακοποιός στον οποίο απευθύνθηκα είναι ανένδοτος, δεν συστήνει ούτε πολυβιταμίνες ούτε μαγνήσιο, καθώς μου είπε ότι είναι χημικές ουσίες που θα περάσουν με το θηλασμό στη 16μηνη μικρή μου. Το μόνο που είναι επιτρεπτό μου είπε ο φαρμακοποιός, είναι η μαγιά μπύρας, αρκεί να είναι φυτική.

Κορίτσια τα φώτα σας! Ακόμη δεν αγόρασα τίποτε, θέλω να είμαι σίγουρη πριν καταναλώσω κάτι που θα βλάψει τη μικρή μου...

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πάνε στο http://www.e-lactancia.org και δες τη συμβατότητα. Μπορείς να ψάξεις και στη λίστα της αμερικανικής παιδιατρικής ακαδημίας. Δες τί βιταμίνες έχουν οι πολυβιταμίνες και ψάξ'τες μία-μία...

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί φαρμακοποιοί δεν έχουν ιδέα...

 

Δε συμφωνώ καθόλου με αυτό που λες!! Η στάση του συγκεκριμένου είναι η πιο υπευθυνη που θα μπορούσα να σκεφτώ. Θα μπορούσε απλά να τα χορηγησει τα σκευάσματα, να βάλει τα λεφτά στο ταμείο του κ να τελειώνει. Αλλά είναι επιστήμονας υγείας κ όχι έμπορος.

 

Τέλος πάντων δε θα ασχοληθω άλλο.

 

Σε κύηση κ θηλασμό δε χορηγούμε τίποτα έτσι ελαφρά τη καρδία. Τη μαγιά μπύρας καλό είναι να την πάρεις, κάνει καλό για το θηλασμό.Για τα υπολοιπα έχω επιφυλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Μιας κι αναφερθήκαμε στη μαγιά μπύρας και στο κατά πόσο ωφέλιμη είναι... Αν δεν έχεις πραγματικά μειωμένη παραγωγή, ΜΟΝΟ κακό μπορεί να κάνει, προκαλώντας υπερπαραγωγή, ίσως και μαστίτιδα... Μεγάλη προσοχή θέλει, γιατί μια φίλη μου την έπαθε έτσι πολύ άσχημα και παραλίγο κι εγώ.

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

 

Πάνε 2,5 μήνες τώρα που βρίσκομαι σε πρόγραμμα διατροφής, με παρακολουθεί διατροφολόγος και έχω χάσει 7 κιλά.

Στην τελευταία επίσκεψη, μου σύστησε να πάρω ένα σκεύασμα πολυβιταμινών, ένα σκεύασμα μαγνησίου και μαγιά μπύρας.

Το πρώτο, (πολυβιταμίνες), μου είπε πως είναι απαραίτητο στον οργανισμό μου διότι έχω αρκετό καιρό σε δίαιτα, ενώ το μαγνήσιο και τη μαγιά μου τα σύστησε για να τονώσει το νευρικό μου σύστημα και να μη νιώθω εξάντληση (διότι η μικρή μου ακόμη δεν έχει κοιμηθεί βράδυ κανονικά, είμαστε με το σύζυγο 16 μήνες άυπνοι, ξυπνάει διαρκώς).

Ο φαρμακοποιός στον οποίο απευθύνθηκα είναι ανένδοτος, δεν συστήνει ούτε πολυβιταμίνες ούτε μαγνήσιο, καθώς μου είπε ότι είναι χημικές ουσίες που θα περάσουν με το θηλασμό στη 16μηνη μικρή μου. Το μόνο που είναι επιτρεπτό μου είπε ο φαρμακοποιός, είναι η μαγιά μπύρας, αρκεί να είναι φυτική.

Κορίτσια τα φώτα σας! Ακόμη δεν αγόρασα τίποτε, θέλω να είμαι σίγουρη πριν καταναλώσω κάτι που θα βλάψει τη μικρή μου...

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Ο διατροφολόγος που σε παρακολουθεί έχει εμπειρία από γυναίκες που θηλάζουν (π.χ. έχει υπολογίσει τις έξτρα θερμίδες που χρειάζεσαι);

 

Πέρα από τα όσα αναφέρθηκαν για τα συμπληρώματα και ειδικά για τη μαγιά μπύρας που πολύ σωστά επεσήμανε η lucky-sylvester, τα κιλά που έχασες -από δίαιτα- μάλλον είναι πολλά για διάστημα που θηλάζεις...

Μήπως για τον οργανισμό σου, "το νευρικό σου σύστημα" αλλά και για το μωρό (ώστε να μην το επιβαρύνεις με πρόσθετα και τις όποιες χημικές ουσίες) θα ήταν καλύτερο να έτρωγες λίγο καλύτερα-περισότερο κι ας έχανες με λίγο πιο αργό ρυθμό; :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μιας κι αναφερθήκαμε στη μαγιά μπύρας και στο κατά πόσο ωφέλιμη είναι... Αν δεν έχεις πραγματικά μειωμένη παραγωγή, ΜΟΝΟ κακό μπορεί να κάνει, προκαλώντας υπερπαραγωγή, ίσως και μαστίτιδα... Μεγάλη προσοχή θέλει, γιατί μια φίλη μου την έπαθε έτσι πολύ άσχημα και παραλίγο κι εγώ.

 

 

Τη μαγιά μου την έδωσε σε μειωμένη ποσότητα (3 ταμπ. x 2 φορές/ημέρα, σύνολο 6 ταμπ.), για να τονώσει το νευρικό μου σύστημα, όπως εξήγησα και παραπάνω. Από όσο είδα σε ποστ της Αγλαϊας, για να έχει αποτέλεσμα η μαγιά μπύρας σε αύξηση γαλακτοφορίας, πρέπει να πέρνεις πολύ περισσότερες ταμπλέτες, συνεπώς υποθέτω πως δεν κινδυνεύω από υπερπαραγωγή...

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Ο διατροφολόγος που σε παρακολουθεί έχει εμπειρία από γυναίκες που θηλάζουν (π.χ. έχει υπολογίσει τις έξτρα θερμίδες που χρειάζεσαι);

 

Πέρα από τα όσα αναφέρθηκαν για τα συμπληρώματα και ειδικά για τη μαγιά μπύρας που πολύ σωστά επεσήμανε η lucky-sylvester, τα κιλά που έχασες -από δίαιτα- μάλλον είναι πολλά για διάστημα που θηλάζεις...

Μήπως για τον οργανισμό σου, "το νευρικό σου σύστημα" αλλά και για το μωρό (ώστε να μην το επιβαρύνεις με πρόσθετα και τις όποιες χημικές ουσίες) θα ήταν καλύτερο να έτρωγες λίγο καλύτερα-περισότερο κι ας έχανες με λίγο πιο αργό ρυθμό; :wink:

 

Γειά σου EvaMD, η αλήθεια είναι πως έχει μεγάλη εμπειρία σε έγγυες και θηλάζουσες, (με ανάλογο μεταπτυχιακό), αρκεί να σου πω ότι τρώω αρκετά κατά τη διάρκεια της ημέρας (3 γεύματα και τουλάχιστο 2 ενδιάμεσα). Σε 11 εβδομάδες έχασα 7 κιλά, (περίπου 1 κιλό ανά 10 ημερες) ενώ άλλες φίλες μου που δεν θηλάζουν και τις παρακολουθεί διαιτολόγος έχουν χάσει περισσότερα, άρα φαντάζομαι πως εγώ πάω λάου-λάου λόγω του θηλασμού.

 

Αυτό το άμοιρο νευρικό μου σύστημα όμως είναι υπό κατέρευση λόγω 16μηνης αυπνίας....

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αν είναι τόσο μικρή η ποσότητα! Τί βιταμίνες περιέχει η πολυβιταμίνη; Το μαγνήσιο που σου έδωσε, πώς ακριβώς αναφέρεται στο κουτί;

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου EvaMD, η αλήθεια είναι πως έχει μεγάλη εμπειρία σε έγγυες και θηλάζουσες, (με ανάλογο μεταπτυχιακό), αρκεί να σου πω ότι τρώω αρκετά κατά τη διάρκεια της ημέρας (3 γεύματα και τουλάχιστο 2 ενδιάμεσα). Σε 11 εβδομάδες έχασα 7 κιλά, (περίπου 1 κιλό ανά 10 ημερες) ενώ άλλες φίλες μου που δεν θηλάζουν και τις παρακολουθεί διαιτολόγος έχουν χάσει περισσότερα, άρα φαντάζομαι πως εγώ πάω λάου-λάου λόγω του θηλασμού.

 

Σε ρώτησα γιατί όταν πήγα εγώ σε ενδοκρινολόγο-διατροφολόγο μου είπε ότι δεν θα έπρεπε να κάνω δίαιτα όσο θηλάζω κι ότι το "ασφαλές" είναι μισκό κιλό την εβδομάδα, δηλαδή περίπου 2 κιλά το μήνα. Επίσης έχω διαβάσει ότι όταν μια θηλάζουσα χάνει γρήγορα κιλά λόγω δίαιτας, διασπάται το δομικό λίπος του σώματός της στο οποίο έχουν συσσωρευτεί τοξίνες και αυτές εν μέρει μεταφέρονται στο γάλα της. Δεν ξέρω αν το μεταφέρω εντελώς σωστά...

 

Αυτό το άμοιρο νευρικό μου σύστημα όμως είναι υπό κατέρευση λόγω 16μηνης αυπνίας....

Εδώ σε καταλαβαίνω απόλυτα - εγώ είμαι στους 19...:lol: Προσωπικά πιστεύω ότι είναι ένας επιπλέον λόγος για να τρως καλά...:wink:

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τη μαγιά μου την έδωσε σε μειωμένη ποσότητα (3 ταμπ. x 2 φορές/ημέρα, σύνολο 6 ταμπ.), για να τονώσει το νευρικό μου σύστημα, όπως εξήγησα και παραπάνω. Από όσο είδα σε ποστ της Αγλαϊας, για να έχει αποτέλεσμα η μαγιά μπύρας σε αύξηση γαλακτοφορίας, πρέπει να πέρνεις πολύ περισσότερες ταμπλέτες, συνεπώς υποθέτω πως δεν κινδυνεύω από υπερπαραγωγή...

 

Μειωμένη ναι, αλλά όχι αμελητέα... Ως γαλακταγωγό η προτεινόμενη δόση είναι 3Χ3/ημέρα.

Όπως και να χει, να έχεις κατά νου ότι αλλάζει λίγο και τη γεύση του γάλακτος και κάποια μωρά δυσανασχετούν.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αν είναι τόσο μικρή η ποσότητα! Τί βιταμίνες περιέχει η πολυβιταμίνη; Το μαγνήσιο που σου έδωσε, πώς ακριβώς αναφέρεται στο κουτί;

Το μαγνήσιο το έψαξα στο lactancia αλλά δε βρήκα άκρη, η διατροφολόγος μου σύστησε mag-2. Πάντως, τα 4 είδη μαγνησίου που έχει το lactancia είναι ασφαλή προς τα βρέφη. Απλά δεν ξέρω αν το mag-2 συγκαταλέγετε σε αυτά...

Αναφορικά με την πολυβιταμίνη, σου μεταφέρω τα συστατικά της όπως τα βρήκα στο ίντερνετ : (ουκ ολίγα!)

1 ταμπλέτα παρέχει:

Ασβέστιο (ως ανθρακικό, κιτρικό, χηλικό αμινοξύ) 133,3mg

Μαγνήσιο (ως οξείδιο, κιτρικό, χηλικό αμινοξύ) 133,3mg

Βιταμίνη C (ως ασκορβικό οξύ) 133,3mg

Βιταμίνη E 133,3IU (ως d- alpha tocopheryl succinate)89,3mg

Χολίνη (ως διτρυγική) 33,3mg

Παντοθενικό οξύ (ως παντοθενικό ασβέστιο) 26,67mg

Ινοσιτόλη 33,33mg

Κιτρικά βιοφλαβονοειδή (ως prep.) 8,33mg

Σίδηρος (ως δισγλυκινικός) 6mg

Βήτα καροτίνη φυσικής προέλευσης (παρέχει 5μg άλλα καροτενοειδή) 1,83mg

Ψευδάργυρος (ως χηλικό αμινοξύ) 5mg

Θειαμίνη (B1, ως μονονιτρική θειαμίνη) 16,67mg

Βιταμίνη B6 (ως υδροχλωρική πυριδοξίνη) 16,67mg

Νιασίνη(B3, ως νιασιναμίδη) 20mg

Ριβοφλαβίνη (B2, ως Ριβοφλαβίνη, 5-φωσφορική ριβοφλαβίνη) 16,67mg

Σελήνιο (ως σεληνομεθειονίνη) 66,67μg

Βιοτίνη (ως prep.) 100μg

Βιταμίνη B12 (ως κοβαλαμίνη prep.) 66,67μg

Χαλκός (ως χηλικό αμινοξύ) 500μg

Μαγγάνιο (ως χηλικό αμινοξύ) 0,67mg

Βόριο (ως βοριούχο νάτριο, κιτρικό οξύ) 83,3μg

Χρώμιο (ως χηλικό αμινοξύ) 66,67μg

Βιταμίνη D (133,3IU, ως D2, εργοκαλσιφερόλη) 3,33μg

Φυλλικό οξύ (ως prep.) 133,3μg

Ιώδιο (ως ιωδιούχο κάλιο prep.) 50μg

Βιταμίνη K (ως φυτοναδιόνη prep.) 6,67μg

Δεν θέλω να της πω της διατροφολόγου μου ότι δε με άφησε ο φαρμακοποιός να τα πάρω, (φαντάζομαι δεν θα της αρέσει που την αψιφώ) αλλά θέλω να είμαι και σίγουρη ότι δε θα βλάψω τη μικρή...

Πάντως, πριν 5 μήνες, πήγα σε άλλο φαρμακείο, στην περιοχή της Θέρμης, για να πάρω βιταμίνες ώστε να ορθοποδίσω μέσα στο χειμώνα, και η φαρμακοποιός επίσης δεν με άφησε, επειδή θήλαζα... Συγκεκριμμένα μου είχε πει ότι το παιδί έπρεπε να γίνει 2 ετών για να πάρω βιταμινούχο σκεύασμα, και μάλιστα με την προϋπόθεση να είναι φυτικό...

Σε ρώτησα γιατί όταν πήγα εγώ σε ενδοκρινολόγο-διατροφολόγο μου είπε ότι δεν θα έπρεπε να κάνω δίαιτα όσο θηλάζω κι ότι το "ασφαλές" είναι μισκό κιλό την εβδομάδα, δηλαδή περίπου 2 κιλά το μήνα.

Τόσο χάνω και εγώ, ίσως και λιγότερο... Απλά τον πρώτο μήνα έχασα 3 κιλά μαζεμένα, μετά συνέχισα με 500-650 gr/εβδομάδα...Διαμαρτυρήθηκα, ήθελα να χάσω ποιο γρήγορα αλλά η διατροφολόγος μου είπε πως ακολουθώ διατροφή θηλάζουσας και δεν θέλουμε να επηρεάσουμε τη γαλακτοφορία μου...

Εδώ σε καταλαβαίνω απόλυτα - εγώ είμαι στους 19... Προσωπικά πιστεύω ότι είναι ένας επιπλέον λόγος για να τρως καλά...

Παθούσα και εσύ? Άρα καταλαβαίνεις τι περνάω... Είμαι στα πρόθυρα νευρικής κατάρευσης και όχι μόνο, η μικρή δεν κοιμάται καθόλου (6-7 ώρες ημερησίως, και ποτέ συνεχόμενα, μάλιστα ξυπνάει διαρκώς) και δεν με βοήθησε ούτε η παιδίατρος ούτε κανείς άλλος μέχρι στιγμής σε τούτο το πρόβλημα. Το αποτέλεσμα είναι να ξεσπάω στο μωρό και να έχει διαταραχθεί η σχέση μου με το σύζυγό μου... Αλλά ας μην κάνω κατάχρηση του συγκεκριμένου ποστ για αυτό το θέμα....

Καλή συνέχεια λοιπόν!

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Το ένα θέμα είναι αν πραγματικά χρειάζεσαι συμπληρώματα ... εφόσον σε παρακολουθεί ειδικός στη διατροφή, δεν είναι σε θέση να σου διαμορφώσει διαιτολόγιο που να σε καλύπτει από θρεπτικές ουσίες; Ή μήπως υπάρχουν άλλοι περιορισμοί; Είναι ο οργανισμός σου σε θέση να απορροφήσει τις τεχνητές βιταμίνες; Διότι, ουσίες που δεν δεσμεύονται από τον οργανισμό μας προς αξιοποίηση, αξιοποιούνται κατάλληλα από την κακή μας χλωρίδα εις βάρος μας.

 

Το άλλο θέμα είναι ότι τα περισσότερα σκευάσματα "του συρμού" περιέχουν ουσίες ακατάλληλες όχι μόνο για θηλάζουσες αλλά γενικώς. Ας πούμε, σε όσα αναβράζοντα έχω δει σε φαρμακείο, διάβασα ανάμεσα στα συστατικά ασπαρτάμη και άλλα τεχνητά γλυκαντικά. Η ασπαρτάμη από κάποιες έρευνες θεωρείται καρκινογόνος, το μωρό δεν μπορεί να τη διασπάσει, όταν περνά μέσα από το γάλα .. Ουσίες σαν κι αυτή μπορεί να συσσωρεύονται στο σώμα για χρόνια.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

.....

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Διότι, ουσίες που δεν δεσμεύονται από τον οργανισμό μας προς αξιοποίηση, αξιοποιούνται κατάλληλα από την κακή μας χλωρίδα εις βάρος μας.

 

Πολύ ενδιαφέρον αυτό, μη μου βάζεις ιδέες και αρχίσω να τα ψάχνω..Είμαι που είμαι μυστήρια με αυτά και τα ξεσκονίζω, άντε τώρα πως να βρω άκρη...

 

Το άλλο θέμα είναι ότι τα περισσότερα σκευάσματα "του συρμού" περιέχουν ουσίες ακατάλληλες όχι μόνο για θηλάζουσες αλλά γενικώς.

 

 

Τι να πω, τελικά πήρα μόνο τη μαγιά μπύρας, της Lanes (ζήτησα φυτική, αυτή μου δώσανε....) Δεν γράφει τίποτε αναλυτικό στα συστατικά, μόνο γενικότητες του στυλ περιεκτικότητα σε πρωτείνες κλπ....

__________________

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια θα ξεχάσω κι αυτά που ήξερα... Πήγα στο ίδιο φαρμακείο που είχα πάει μέσα στο χειμώνα (και δεν με άφησαν τότε να πάρω βιταμίνες επειδή θήλαζα...) Ζήτησα μαγιά μπύρας, μου έδωσε της Lanes και όταν ρώτησα για χρήση πολυβιταμίνης στο θηλασμό που απάντησαν "Α, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, μπορείς άφοβα να πάρεις. Αντίθετα, να ξέρεις ότι η μαγιά μπύρας θα επηρεάσει το μωρό γιατί θα της φέρει πρηξίματα στην κοιλιά και το έντερο".....

Έλεος, καταμπερδεύτηκα!

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θα ξεχάσω κι αυτά που ήξερα... Πήγα στο ίδιο φαρμακείο που είχα πάει μέσα στο χειμώνα (και δεν με άφησαν τότε να πάρω βιταμίνες επειδή θήλαζα...) Ζήτησα μαγιά μπύρας, μου έδωσε της Lanes και όταν ρώτησα για χρήση πολυβιταμίνης στο θηλασμό που απάντησαν "Α, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, μπορείς άφοβα να πάρεις. Αντίθετα, να ξέρεις ότι η μαγιά μπύρας θα επηρεάσει το μωρό γιατί θα της φέρει πρηξίματα στην κοιλιά και το έντερο".....

Έλεος, καταμπερδεύτηκα!

 

Η μαγιά μπύρας σε μεγάλη δοσολογία μπορεί να προκαλέσει υπερπαραγωγή, οπότε ναι, το μωρό πιθανώς θα αντιμετωπίσει πεπτικές διαταραχές, στην περίπτωση που το γάλα σου του είναι ήδη αρκετό. Τώρα, για την κανονική δοσολογία, δεν ξέρω αν επηρεάζει τόσο άμεσα, νομίζω πως όχι.

 

Πάντως, επιμένω ... είναι σίγουρο ότι χρειάζεσαι συμπληρώματα διατροφής; Δεν κάνεις καμιά εξέταση καλύτερα, να δεις πού βρίσκεσαι και τι πραγματικά χρειάζεσαι; Ίσως να μπορεί να σε καλύψει μια πιο προσεγμένη διατροφή;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο φαρμακοποιός στον οποίο απευθύνθηκα είναι ανένδοτος, δεν συστήνει ούτε πολυβιταμίνες ούτε μαγνήσιο, καθώς μου είπε ότι είναι χημικές ουσίες που θα περάσουν με το θηλασμό στη 16μηνη μικρή μου.

 

Να υποθέσω ότι ο φαρμακοποιός αυτός είναι ανένδοτος και στο γάλα σε σκόνη που επίσης δεν είναι φυτικό;

 

Ή μήπως προτείνει να το δώσεις αυτό στο μωρό σου για να πάρεις με την ησυχία σου τις πολυβιταμίνες;

Link to comment
Share on other sites

Δε συμφωνώ καθόλου με αυτό που λες!! Η στάση του συγκεκριμένου είναι η πιο υπευθυνη που θα μπορούσα να σκεφτώ. Θα μπορούσε απλά να τα χορηγησει τα σκευάσματα, να βάλει τα λεφτά στο ταμείο του κ να τελειώνει. Αλλά είναι επιστήμονας υγείας κ όχι έμπορος.

Από την εμπειρία μου στην υποστήριξη μητέρων μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι υπάρχουν πολλοί φαρμακοποιοί που δαιμονοποιούν τα πάντα πλην του ξένου γάλακτος που το πουλάνε σε τεράστιες ποσότητες.

 

Γενικώς οι απαγορεύσεις στη διάρκεια του θηλασμού είναι πραγματικά ελάχιστες αλλά παρουσιάζονται ως μυθικά πολλές.

 

Έχει συμβεί πολλές φορές να λέει ο φαρμακοποιός στη μητέρα ότι δεν μπορεί να πάρει την Χ αντιβίωση γιατί θηλάζει αλλά ο ίδιος πουλάει την ίδια αντιβίωση χωρίς συνταγή για ένα μωρό είτε θηλάζει, είτε δεν θηλάζει.

 

Το θέμα είναι να δημιουργήσουμε πρόβλημα στη μητέρα: δεν μπορεί να βάψει τα μαλλιά της, να πάρει φάρμακα, να βάψει τα νύχια της, να κάνει γυμναστική, να φάει λαχανικά, να φάει όσπρια, να πάει στο γυμναστήριο, να κολυμπήσει...

και όλα αυτά με μοναδικό κριτήριο να μην αντέξει η μητέρα από τους πολλούς περιορισμούς

 

Σε κύηση κ θηλασμό δε χορηγούμε τίποτα έτσι ελαφρά τη καρδία.

 

Το γάλα σε σκόνη που είναι φαρμακευτικό προϊόν, χορηγείται ελαφρά τη καρδία

 

Τη μαγιά μπύρας καλό είναι να την πάρεις, κάνει καλό για το θηλασμό.Για τα υπολοιπα έχω επιφυλάξεις.

 

Η μαγιά της μπύρας αλλάζει τη γεύση του γάλακτος και μερικά μωρά δεν τη θέλουν, μειώνουν τη διάρκεια και τη συχνότητα των θηλασμών και αυτό μπορεί να οδηγήσει σε μείωση της παραγωγής.

 

Επίσης η μαγιά της μπύρας ευνοεί την καντιντίαση που αν εμφανιστεί, μπορεί να γίνει αρκετά επώδυνη για τη μητέρα και χρειάζεται καιρός για να θεραπευτεί.

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή κατόπιν τριημέρου αποδράσεως στο χωριό… Κατ΄αρχήν σας ευχαριστώ όλες πολύ.

Πάντως, επιμένω ... είναι σίγουρο ότι χρειάζεσαι συμπληρώματα διατροφής; Δεν κάνεις καμιά εξέταση καλύτερα, να δεις πού βρίσκεσαι και τι πραγματικά χρειάζεσαι; Ίσως να μπορεί να σε καλύψει μια πιο προσεγμένη διατροφή;

Αποφάσισα να κάνω εξετάσεις, αύριο κι όλας θα τη ρωτήσω τη διατροφολόγο για το τι πρέπει να ελέγξω... Ίδωμεν

Να υποθέσω ότι ο φαρμακοποιός αυτός είναι ανένδοτος και στο γάλα σε σκόνη που επίσης δεν είναι φυτικό;

Ή μήπως προτείνει να το δώσεις αυτό στο μωρό σου για να πάρεις με την ησυχία σου τις πολυβιταμίνες;

Η αλήθεια είναι πως δεν πήγε εκεί ο νους μου... Αυτός γενικότερα είναι πολύ υπέρ των βιολογικών-φυτικών σκευασμάτων. Αν και φαρμακοποιός, δεν τα πάει πολύ καλά με τα φάρμακα... Μου είπε να πάρω μόνο φυτική μαγιά. (Ακόμη και για προστασία για τα κουνούπια, ένα φυτικό μυρωδικό βαζάκι μου έδωσε για τη μικρή μου.)

Η μαγιά της μπύρας αλλάζει τη γεύση του γάλακτος και μερικά μωρά δεν τη θέλουν, μειώνουν τη διάρκεια και τη συχνότητα των θηλασμών και αυτό μπορεί να οδηγήσει σε μείωση της παραγωγής.

Επίσης η μαγιά της μπύρας ευνοεί την καντιντίαση που αν εμφανιστεί, μπορεί να γίνει αρκετά επώδυνη για τη μητέρα και χρειάζεται καιρός για να θεραπευτεί.

Παίρνω 6-9 κάψουλες την ημέρα και έχω 5 ημέρες που την ξεκίνησα... Μέχρι στιγμής η μικρή θηλάζει κανονικά. Την καντιντίαση τη θυμάμαι, είχα συμπτώματα στην αρχή του θηλασμού και με είχες βοηθήσει Αγλαϊα με τις οδηγίες σου. Ελπίζω να μη μου προκαλέσει κάτι τέτοιο τώρα η μαγιά, αν και πλέον δεν καταναλώνω καθόλου ζάχαρη και άσπρο αλεύρι, λόγω της διατροφής που ακολουθώ.

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ, δεν ξέρω για τα σκευάσματα και τις πολυβιταμίνες, αλλά να προτείνω μια λύση για την έλλειψη ύπνου; (αν δεν την ακολουθείς ήδη...) Να παίρνεις το μωρό στο κρεβάτι σου, μόνο έτσι αντέχεται η μακροχρόνια έλλειψη ύπνου αν το μωρό ξυπνά πολύ συχνά τη νύχτα για να θηλάσει. Εννοείται παίρνεις όλα τα μέτρα ασφάλειας. Σε λίγες μέρες που θα έχεις εξοικειωθεί, δεν θα θυμάσαι καν πόσες φορές και αν ξύπνησε!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ, δεν ξέρω για τα σκευάσματα και τις πολυβιταμίνες, αλλά να προτείνω μια λύση για την έλλειψη ύπνου; (αν δεν την ακολουθείς ήδη...) Να παίρνεις το μωρό στο κρεβάτι σου, μόνο έτσι αντέχεται η μακροχρόνια έλλειψη ύπνου αν το μωρό ξυπνά πολύ συχνά τη νύχτα για να θηλάσει. Εννοείται παίρνεις όλα τα μέτρα ασφάλειας. Σε λίγες μέρες που θα έχεις εξοικειωθεί, δεν θα θυμάσαι καν πόσες φορές και αν ξύπνησε!

 

Σου έστειλα π.μ.!

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Θα μιλήσω ως έγκυος που θα θηλάσει. Μου έχει συστήσει ο γιατρός πολυβιταμινούχο σκεύασμα (σαν αυτο που περιεγραψες, μπορεί να είναι και το ίδιο) για όλη την εγκυμοσύνη και για το θηλασμό μετά και το παίρνω άφοβα. Απλά παίρνω μέρα παρά μέρα ενώ λέει κάθε μέρα διότι παίρνω και σίδηρο και ω-3 και το χαπάκι του θυροειδή και δεν μπορώ να πνίγομαι στα χαπάκια. Μου είπε κανένα πρόβλημα! Ρώτησα και τη μαία εδω και μου είπε κι αυτή κανένα πρόβλημα και να τα συνεχίσω και στο θηλασμό. Σε 2 φαρμακεία που πήγα μου τις έδωσαν άνετα οι φαρμακοποιοί. Τώρα ή έπεσα σε αμελείς ή πραγματικά καλό είναι να τις παίρνουμε. Σκέφτηκα να τις κόψω και τελείως, αλλά επειδή δεν έχω άλλες πηγές μαγνησίου και ασβεστίου που περιέχουν πέρα από τη διατροφή, δεν το θεωρώ κακό να ενισχύω λίγο τον οργανισμό μου. Δυστυχώς έχουν ασπαρτικό οξύ 10mg, αλλά όλα αυτά τα σκευάσματα έχουν, πού να δείτε πόσο έχει το ασβέστιο που συστήνουν οι γιατροί κατά κόρον!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επανέρχομαι για να μεταφέρω τη συνέχεια της εμπειρίας μου... Έκανα εξετάσεις και μεταξύ άλλων αποτελεσμάτων έχω τη φεριτίνη μου (οι αποθήκες του σιδήρου στον οργανισμό μας) σε χαμηλότερο από το κατώτερο φυσιολογικό όριο..(:cool:

Ο παθολόγος που με εξέτασε μου σύστησε λήψη σιδήρου, ενώ ο γυναικολόγος μου που με είδε σήμερα μου είπε πως καλό θα ήταν να πάρω και φολικό οξύ με βιταμίνη Β12. Αν σε όλα αυτά υπολογίσουμε ότι εδώ και λίγο καιρό σέρνομαι στα πατώματα από εξάντληση (θηλασμός, ζέστη, δίαιτα εδώ και 4 μήνες, ξενύχτια λόγω οδοντοφυϊας της μικρής κλπ...) αποφάσισα χωρίς φόβο και πάθος να πάρω τα συμπληρώματα... (Για να μη μιλήσω και για τριχόπτωση...Αντίο μαλάκια μου...)

Καλό βράδυ κορίτσια!

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...