Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρτοπαρασκευαστης


bizoudaki

Recommended Posts

Κορίτσια συγνώμη για την σφήνα΄, σας διαβάζω 3 μέρες τώρα γιατί ετοιμάζομαι να αγοράσω αρτοπαρασκευαστή αλλά επειδή θέλουμε 2, να πάρουμε κι ε΄να στη μητέρα μου αναγκαστικά θα πάω σε κάτι οικονομικότερο.

Θα ήθελα λοιπόν από την εμπειρία σας να μου πείτε ποιον να αποφύγω δια ροπάλου και ποιος, με πάνω από 4-5 χρόνια χρήσης έχει αποδειχθεί πολύ καλός.

Σας ευχαριστώ πολύ.....

bMZ0p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 700
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια συγνώμη για την σφήνα΄, σας διαβάζω 3 μέρες τώρα γιατί ετοιμάζομαι να αγοράσω αρτοπαρασκευαστή αλλά επειδή θέλουμε 2, να πάρουμε κι ε΄να στη μητέρα μου αναγκαστικά θα πάω σε κάτι οικονομικότερο.

Θα ήθελα λοιπόν από την εμπειρία σας να μου πείτε ποιον να αποφύγω δια ροπάλου και ποιος, με πάνω από 4-5 χρόνια χρήσης έχει αποδειχθεί πολύ καλός.

Σας ευχαριστώ πολύ.....

 

Προσωπικα θεωρω οτι οι kenwood ειναι οι καλυτεροι οχι μονο σε αρτοπαρασκευαστες αλλα κ σε πολλες μικροσυσκευες κουζινας.Εχω τον 450 ενα χρονο κ του εχω βγαλει τα ματια.Η τιμη μου ειναι λιγακι τσιμπημενη 189 ευρω τον ειχα παρει αλλα τα εχει βγαλει τα λεφτα του με το παραπανω.Απο οτι εχω διαβασει πολυ καλος ειναι κ ο 356 που τον εχουν αρκετες κοπελες εδω μεσα κ διαβαζω καλα λογια κ ειναι σαφεστατα πιο οικονομικος.

Link to comment
Share on other sites

Eliana ευχαριστώ για την 'αμεση απάντηση!!!

Περιμένω και αρνητικα σχόλια!!!

Επίσης είμαι στη διαδικασία αναζήτησης βύνης...

Θέλω να φτιάξω γερμανικό ψωμί, αυτό το σκούρο, συμπαγες με τα σπόρια....

Όποια το βει πρώτη αννοείται ενημερώνει και τις υπόλοιπες...

bMZ0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Για τον γερμανικό Bomann έχετε ακούσει?????

Μέρες που διανύει η Ελλάδα το γερμανικο τι το ήθελα....χαχαχαχα αχαχαχαχαχ!!!!

Τον βρήκα σε πολύ καλή τιμή... από 78ευρώ.... 56ευρώ με μετρητά αγοράζοντας 2 κομμάτια.... τι λέτε?

bMZ0p2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω αγορασα προσφατα ενα του καρφουρ με 69 ευρω, αλλα του εχω βγαλει το λαδι του κακομοιρη. δουλευει σχεδον σε καθημερινη βαση και δεν εχει παθει τιποτα. αυτο που με εκανε να τον προτιμησω, εκτος απο τη τιμη του, ειναι οτι εχει μακροστενο καδο και κανει ψωμι με λιγοτερη ψιχα.

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eliana ευχαριστώ για την 'αμεση απάντηση!!!

Περιμένω και αρνητικα σχόλια!!!

Επίσης είμαι στη διαδικασία αναζήτησης βύνης...

Θέλω να φτιάξω γερμανικό ψωμί, αυτό το σκούρο, συμπαγες με τα σπόρια....

Όποια το βει πρώτη αννοείται ενημερώνει και τις υπόλοιπες...

 

Καλα αμα βρεις βυνη πουθενα πες μου κι εμενα.Εχω ρωτησει ΠΑΝΤΟΥ !!!!!!!! Σε σουπερ μαρκετ,στο φουρνο κανεις δεν εχει κ τα σουπερ δεν ξερουν τη βυνη. Σε κανενα μαγαζι με μπαχαρικα κ τετοια θελω να κοιταξω.Παντως το πολυσπορο που αγοραζω εγω απο το φουρνο μου ειπε ο φουρναρης οτι εχει το ιδιι μεσα βυνη οπως κ το γερμανικο. Ρωτησα κι εδω μεσα τα κοριτσια αλλα δεν πηρα απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Kornilia πολύ πρακτικό το μακρόστενο σχήμα.... εύχομαι να σου κρατήσει.... για πάντα!

Eliana δεν είναι το ίδιο να πάρεις σκέτη βύνη από το να πάρεις κάποιο αλεύρι που την περιέχει.... και σε τι ποσοστό...κτλ. Σε είδη με βιολογικά θέλω να πάω να ρωτήσω.... τι στο καλό δεν μπορεί κάπου θα υπάρχει!!!

Κανείς για τον Bomann τον αρτοπαρασκευαστή????

bMZ0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι λίγη βοήθεια... Εχουμε έναν αρτοπαρασκευαστή περίπου μια 10ετία τώρα, τον οποίο ένα διάστημα τον χρησιμοποιούσα μόνο για ψωμί και ήταν πολύ νόστιμο σε γεύση... Είχα όμως τα εξής προβλήματα: Πολύ ψιχα, και πολλές τρύπες με αποτέλεσμα να μην κόβεται εύκολα, οπότε αναγκαστικά κόβαμε τις φέτες πολύ χοντρές για να κοπούν ίσια... Που σημαίνει ακόμα πιο πολύ ψίχα και πολύ κατανάλωση !!! :) Το αλεύρι που εβαζα ήταν για όλες τις χρήσεις, αλάτι ζαχαρη, βουτυρο, μαγια, νερό.

 

Για κάτι χρόνια τον είχα στο ντουλάπι ώσπου μου ήρθε όρεξη να τον επαναλειτουργήσω. Και ήρθε η πλήρης απογοήτευση...

Ενώ θεωρητικά κάνω τα ίδια, το ψωμί φουσκώνει και λίγο πριν ψηθεί... ξεφουσκώνει. Γίνεται μισό και γεμάτο τρύπες!

 

Ζητώ λύσεις μήπως και έχει κολλήσει το μυαλό μου και δεν το κάνω σωστά:

- Τι αλεύρι να χρησιμοποιήσω ώστε ναι μεν να είναι αφράτο αλλά όχι σαν σφουγγάρι; Αλλά ούτε και τόσο σφυχτό όπως το ζυμωτό της μάνας μου...

- Μπορείτε να μου πείτε τις προτεινόμενες αναλογίες σε αλεύρια για να δοκιμάσω, καθώς και τη σειρά των υλικών;

- Εάν θελήσω να το ψήσω στο φούρνο ώστε να γίνει πιο μακρόστενο, σε ποια φάση το βγάζω απο τον αρτοπαρασκευαστή; πριν ή μετά το φούσκωμα; Το ξαναζυμώνω με το χέρι;

- Γιατί ενώ δείχνει να φουσκώνει, ξαφνικά ξεφουσκώνει ;;;; :-(

 

Αχ βοηθήστε βρε κορίτσια! Εχω πετάξει τόσα ψωμιά...

 

Kornilia σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Θα το δοκιμάσω αν και λιγη ζαχαριτσα του δινει πολυ γευση! Μηπως οι αλλες κοπελες μπορείτε να μου απαντησετε στις υπολοιπες απορίες μου; Pleaseeeee !!!!:roll:

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η βύνη που ψάχνετε τι μορφή έχει ?

 

Στο iherb είδατε ? Δεν ξέρω τι ψάχνουμε όμως..........

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια νομίζω πως...... τη ΒΡΗΚΑ!!!!!!!

Στο καταστημα www.beer.gr το οποίο έχει όλα τα συστατικά που χρειάζεσαι για να φτιάξεις μόνος σου ...μπύρα! Ίδια βύνη δεν χρησιμοποιείται? ΄Την έχει και σε διάφορες μορφές... στερεα, υγρή, σκόνη, νιφάδες, σπόρο....

Ακόμα δεν το πιστεύω πως τη βρήκα..... άντε καλά μας ..... ψωμιά!!!!

Eliana...... συνδέσου γρήγορα!

bMZ0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω κορίτσια έχω του Lidl έναν που βγάζουν προσφορά στα 45 συχνά πυκνά...του έχω βγάλει τα μάτια, μέρα παρα μερα ψωμιά, σταφιδοψωμα, ζυμες πίτσας και άλλα δεν έχει πάθει ΤΙΠΟΤΑ και ειναι ακμαιότατος...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια νομίζω πως...... τη ΒΡΗΚΑ!!!!!!!

Στο καταστημα www.beer.gr το οποίο έχει όλα τα συστατικά που χρειάζεσαι για να φτιάξεις μόνος σου ...μπύρα! Ίδια βύνη δεν χρησιμοποιείται? ΄Την έχει και σε διάφορες μορφές... στερεα, υγρή, σκόνη, νιφάδες, σπόρο....

Ακόμα δεν το πιστεύω πως τη βρήκα..... άντε καλά μας ..... ψωμιά!!!!

Eliana...... συνδέσου γρήγορα!

 

Το εχω δει κι εγω αυτο το σιτε αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να σου στειλουν π.χ μισο η ενα κιλο βυνη σε σκονη.Και δεν ξερω κ την τιμη της.Η μονη μου λυση ειναι να μιλησω με τον θειο μου τη δευτερα που εχει 'ψαγμενη' καβα με ποτα κ περιεργα ηδη ντελικατεσεν να δω απο που μπορω να παεω.Μπορει να εχει κ ο ιδιος βεβαια αυτο δεν το ειχα σκεφτει.

Link to comment
Share on other sites

300 ml νερό

2 κ.γλ.αλάτι

2 κ.σ. ζάχαρη

2 κ.σ. λάδι

500 γρ. Αλεύρι

1,5 κ.γλ. ξηρή μαγιά καλημερα εγω έκανα αυτη την συνταγη και βγηκε τελειο το ψωμι μονο για 500 γρ αλευρι θελει να το βαλεις στο προγραμμα για 700γρ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

300 ml νερό

2 κ.γλ.αλάτι

2 κ.σ. ζάχαρη

2 κ.σ. λάδι

500 γρ. Αλεύρι

1,5 κ.γλ. ξηρή μαγιά καλημερα εγω έκανα αυτη την συνταγη και βγηκε τελειο το ψωμι μονο για 500 γρ αλευρι θελει να το βαλεις στο προγραμμα για 700γρ

Τι αλευρι εβαλες; Σου βγηκε φρατζολα διπατη η πιο συμπαγης;

Link to comment
Share on other sites

Τι αλευρι εβαλες; Σου βγηκε φρατζολα διπατη η πιο συμπαγης;
καλησπερα μου βγηκε πιο συμπαγης , έβαλα αλευρι ολικης και αλευρι σιτου. το αλευρι ολικης είναι το πολυσπορο αο το lidl
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μου βγηκε πιο συμπαγης , έβαλα αλευρι ολικης και αλευρι σιτου. το αλευρι ολικης είναι το πολυσπορο αο το lidl

 

αλλο αλευρι ειναι το πολυσπορο κ αλλο το ολικης.

Link to comment
Share on other sites

εγω παιρνω αλευρι ολικης απο το σουπερ μαρκετ κι αγοραζω απο το φουρνο σκετους σπορους και ριχνω μια χουφτα μεσα μολις σφυριξει. τις τελευταιες μερες κανω ομως λευκο ψωμι. βρηκε ο μπαμπας μου στη λαϊκη μια κυρια που φερνει ενα σταρενιο αλευρι απο τη Θηβα, που κανει ενα χωριατικο ψωμακι ονειρο!

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα...θα ηθελα να μου προτεινετε εναν καλο αρτοπαρασκευαστη.....θα ηθελα να φτιαχνω μονη μου το ψωμακι μας...α και κατι αλλο μονο ψωμι μπορουμε να κανουμε με αρτοπαρασκευαστη;;;σορυ που ρωταω αλλα δεν εχω ιδεα....γενικα μαγειρευω πολλη και θα ηθελα να μαθω να κανω και ψωμακια......ειναι και οι μερες δυσκολες καταλαβαινετε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας...αγορασαμε σημερα εναν kenwood ΒΜ 350 :) εφτιαξα ηδη τις πρωτες 2 ζυμες και γινανε μια χαρα :)

 

Αντιμετωπιζουμε ομως ενα προβλημα και υποπτευομαι οτι ειναι ελλατωμα της συσκευης...κατα την διαρκεια του ζυμωματος η συσκευη κανει εναν δυνατο και ενοχλητικο μεταλλικο θορυβο ο οποιος ακουγεται απο την δεξια πλευρα του αρτοπαρασκευαστη...ασκωντας με το χερι μια πιεση σταματαει, ακουγεται ο θορυβος της συσκευης που ειναι σαν να δουλευει μια κανονικη συσκευη,ο αλλος θορυβος δεν αντεχεται! Φαινεται σαν να 'συντονιζει' το σασι κατα την ωρα λειτουργιας...

 

Οσες εχετε τη συγκεκριμενη συσκευη πως ειναι ο θορυβος της συσκευης? Η παραπανω συμπεριφορα σας φαινεται λογικη?

 

Δευτερα πρωι σκεφτομαι να παρω τηλεφωνο αμεσως στο service :(

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα...θα ηθελα να μου προτεινετε εναν καλο αρτοπαρασκευαστη.....θα ηθελα να φτιαχνω μονη μου το ψωμακι μας...α και κατι αλλο μονο ψωμι μπορουμε να κανουμε με αρτοπαρασκευαστη;;;σορυ που ρωταω αλλα δεν εχω ιδεα....γενικα μαγειρευω πολλη και θα ηθελα να μαθω να κανω και ψωμακια......ειναι και οι μερες δυσκολες καταλαβαινετε...

εγω τον πηρα 50 ευρω απο το praktiker και ειναι πολυ καλος, μπορεις να κανεις και ζυμες για κουλουρακια και μαρμελαδα

Link to comment
Share on other sites

εγω σήμερα έκανα αυτή τ συνταγή με προζύμι και έγινε εξαιρετικό

http://www.sintagespareas.gr/sintages/psomi-me-prozimi-ston-artoparaskeiasti.html

 

προσοχή θέλει περίπου μισο φλιτζάνι περισσότερο αλεύρι απο οτι λέει η συνταγή

;)μπλες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ!ΨΑΧΝΩ Κ ΕΓΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΡΤΟΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ?

ΚΟΙΤΑΖΑ ΓΙΑ KENWOOD ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ!!ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...